1000 500 300 150 100 25 IEDER GRATIS VRIJDAG 13 DECEMBER EERSTE BLAD 5-- No. 294 67e Jaargang 1929 Uitgave: Firma F. If JM DE VELDE Jr., Walslraat 58-60, Viissingen. Teief. 10. Psstrekenin^66267 Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen llllllinilllll!llilH!!H!ll!!lllltlll!llltllllillllll! BINNENLAND Stads- en Provincienieuws BRONCHITIS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15' ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen die zich van heden af voor drie maanden op de yLfSSINGSCHE COURANT" abonneert, ontvangt deze Courant tot 1 Januari Centrale van Nederlandsch Overheids personeel. Door de C.N.O.P. is een zeer uitvoerig adres aan den voorzitter van den raad van minis ters verzonden inzake wijziging der Pensioen wet 1922. O.m. wordt gevraagd a. premievrij pen sioen b. wederinvoering van toekenning van vol pensioen na 35 dienstjaren c. pension- neering op 60-jarigen leeftijd d. medetellen van wachtgeldjaren voor pensioen e. invoe ring van het zuster- en moederpensioen f. verhooging eigen, weduwen- en weezenpen- sioen voor de hoogere ambtenaren. Oranje Nassau-museum. Op 20 dezer zal het 250 jaar geleden zijn, dat Johan Maurits van Nassau is overleden. Op dien dag houdt de Vereeniging het Oranje Nassau-Museum een buitengewone vergade ring, waarin over het merkwaardige leven van dien Oranjevorst lezingen zullen worden gehouden door dr. H. Kruse, directeur van het Hohenzollerr.-museum te Siegen, en door mr. Th. Th. van der Hoop van Slochteren, burgemeester van Slochteren. Tevens zal dien dag en volgende dagen in het Oranje Nassau-Museum aan de Prinsen gracht in Den i*aag een tentoonstelling ge houden worden van reliquieën en documen ten betrekking hebbende op het leven van den Nederlandschen krijgsoverste en stad houder van Nederlandsch Brazilië. Scheepsbouw. De Anglo Saxon Petroleum Company te Londen bestelde vijf motortankbooten bij verschillende Nederlandsche werven, nl. vier booten van 2050 ton draagvermogen, waar van een bij de Nederlandsche Dok-maat schappij, twee bij de werf Rijkee te Rotter dam en een bij de werf Gusto te Schiedam voorts een boot van 3600 ton draagvermogen bij de machinefabriek en scheepswerf Bur gerhout te Rotterdam. Alle schepen worden voorzien van Werkspoor Diesselmotoren. VLISSINGEN, 13 DECEMBER. Bethesda. In het „Vllssingsche Predikbeurtenblad" deelt de voorzitter van „Bethesda". ds. C. L. Voorhoeve, mede, dat voor ,3ethesda" een besturend zuster is gevonden in zuster C. A. Müller, die uit Arnhem afkomstig is. en na haar opleiding te hebben ontvangen in het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam, in ver schillende inrichtingen gearbeid heeft. Het laatst is zij werkzaam geweest in Soekaboemi (West-Java). Zij heeft veel ervaring opge daan, doordat zij niet alleen ons vaderland kent, maar ook in Australië en Afrika was. Breero en Asselyn. Concertgebouw. Over deze twee dichters uit de 17e eeuw, maar voornamelijk over het werk van den eersten, „de Klucht van de Koe", heeft dr. K. Kooiman, leeraar aan de R.H.B.S. te Middel burg, gisterenavond voor een vrij groot aantal leden van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling gesproken. Spreker begon met de mededeeling, dat hij zou spreken over „de Klucht van de Koe" en over „Kan Klaasz", twee blijspelen uit de 17e eeuw, die in moei lijkheid van opvoering geheel verschillend waren, daar het eerste van G. A. Breero ge schreven was in het dialect van Amsterdam of dat der omliggende plaatsen, terwijl het laatste, van Asselijn, in taal was geschreven, welke meer de hedendaagsche naderde, trou wens Breero leefde in het eerste deel der 17e eeuw, terwijl de andere dichter de tweede helft dier eeuw besloeg. Beide dichters zijn van nederige afkomst, maar terwijl Breero, de zoon van een gegoeden schoenmaker, waardoor hij in den aanvang bij aristocrati sche lui als Roemer Visscher Weinig in tel was, doch zich door zijn werken tot lid van de Rederijkerskamer „de Eglantier" opwerkte, was Thomas Asselijn een Franschman, die hierheen kwam om fortuin te maken. Waar aesthetici de schoonheid in die van het verhevene en van het bevallige rubricee- ren, kan men de letterkundige producten verdeelen in klassieke, statige en plechtige naast romantische, drukke en woelige, waar van de werken van Vondel en Breero de ty- peerende staaltjes zijnde eerste schildert zijn stad in dramatische, epische werken, ter wijl de laatste het dagelijksche leven in al zijn bontheid en woeligheid weergeeft. Als voor naamste zijner blijspelen mag genoemd wor den de Spaansche Brabander, waarin Jero- nimo, de zwierige, uitheemsche avonturier, geplaatst wordt naast Robbeknol, den echt- Amsterdamschen jongen, vertegenwoordiger van den door Jeronimo voor „bot" uitge scholden Hollander. De schrijver van dit werk, ongelukkig in de liefde, heeft veel meisjes liefgehad, werd verliefd op Maria Tesselschade, de dochter van den reeds gemelden Roemer Visscher, die Breero echter niet als schoonzoon begeer de. Het einde van Breero, die slechts 33 jaar oud geworden is, was tragisch. Tot op zijn laatste ziekbed werd hij gekweld door jaloezie. Na vermeld te hebben, dat Breero liederen (amóureuze). geschreven heeft en o.a. geci teerd te hebben het kostelijke lied van Arend Pieter Gijszen, kwam spreker tot de klucht van de koe, waarvan de korte inhoud als volgt is Een gauwdief ontsteelt aan een boer zijn koe, maar weet gedaan te krijgen, dat de eigenaar hand- en spandiensten verricht door de koe te verkoopen en het geld te overhan digen aan den gauwdief in een herberg, waar deze nog kans ziet aan een ander zijn grooten mantel te ontfutselen, welken hij beleent. Onnoodig er bij te voegen, dat hij met al dat geld er tusschen uit trekt. De personen' in dit stuk zijn tintelend van leven en men kan zich dan ook heel goed verplaatsen bijv. in den toestand van het „boerenzeuntje", dat aan zijn vader den diefstal der koe komt ont hullen. We zeiden reeds, dat Thomas Asselijn hier heen gekomen was om fortuin te maken, wat hem niet al te best gelukte. Dat dergelijke tegenslagen niet veel invloed hebben op de geproduceerde werken, bewijst spreker met feiten uit de voortbrengselen van bekendhe den als Molière en Langendijk. Met Asselijn is het ook zoo gegaan. Deze dichter, .die een grooten hekel had aan de „fijnen", waarvan in zijn zgn. blijspelen bewijzen te over zijn, heeft eenige treurspelen gemaakt, die niet speelbaar bleken. We spraken over zgn. blij spelen en daarvan gaf de heer Kooiman de volgende verklaring. In de 17e eeuw moesten de personen uit een treurspel voortkomen uit den hoogeren stand kwam een dergelijke handeling voor in den burger- of lageren stand, dan moest, waar het spel geen drama mocht genoemd worden, dit betiteld worden met den naam blijspel. De trits van Asselijn nu „Jan Klaasz of de gewaande dienst maagd" „Het kraambed van Saartje Jansz"; „de Echtscheiding van Saartje Jansz en Jan Klaasz" speelt in den burgerstand, is dus naar de mode geen treurspel, maar moest blijspel betiteld worden, hoewel slechts het eerste op dezen titel aanspraak zou mogen maken. De inhoud daarvan is de volgende De moeder van Saartje Jansz, die van Jan Klaasz, een losbol, houdt, moet een nieuwe dienstbode hebben. Saartje weet de besteed ster Martijntje te bewegen haar geliefde voor dienstmaagd te doen doorgaan, die dan ook in die functie bij de moeder in huis komt met het gevolg, dat de twee vereenigd worden. Hij blijft echter een losbol en als hij een vrome jonge dame Hillegond verleid heeft, zoodat hem op het kandeelmaal van Saartje Jansz twee kinderen in de armen worden gelegd, moet hij er tusschen uit en vertrekt naar Indië, in die tijden een verbanningsoord als 't ware, waarvan niet velen terugkomen. Dit is feitelijk de heele loop der geschiedenis van de trits van voornoemde „blij "-spelen, waarin, naar men ziet, niet heel veel „blijd's" gebeurt. Met een slotwoord, een opwekking om o.a. de klucht van de koe, bij mogelijke'opvoering bij te wonen, eindigde de heer Kooiman zijn rede. C.K.W.O. Met verwijzing naar achterstaande adver tentie vestigen wij er de aandacht op, dat de volgende week Dinsdag voor de C.K.W.O. zal optreden prof. dr. A. H. de Hartog uit Am sterdam met het onderwerp, Christendom eu Tijdgeest. Ook voor niet-leden zullen kaarten ver krijgbaar worden gesteld. Ongetwijfeld zullen ook vele niet-leden van de gelegenheid willen prpfiteeren, om dezen zeer begaafden spreker te hooren, en daarom heeft het bestuur den toegangsprijs zoo laag mogelijk gesteld. Aanrijding tusschen twee trams. Gisterenavond omstreeks half zeven heeft op den hoek van den Koningsweg een aan rijding plaats gehad tusschen een tram die naar Middelburg vertrok en de stationstram. De oorzaak was hierin gelegen, dat het sein licht dat op den hoek van de Aagje Deken straat en den Koningsweg is geplaatst, niet werkte. De aanrijding liep met eenige materieele schade af. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een nieuwe winkel. Het nieuwe stadscentrum, waarvan de Scheldestraat de voornaamste winkelstraat is, is weder met een nieuwen winkel ver meerderd. Morgen opent de heer L. Cyvat in de Scheldestraat 8—10 een naar de laatste eischen ingerichte zaak in kruidenierswaren, comestibles, tabak en sigaren. Het pand is verbouwd door derf heer F. Goedbloed, terwyi het schilderwerk werd uit gevoerd door den heer J. Grootjans. De elec- trische installatie werd aangelegd door den heer A. D. T. Boonstra. In achterstaande advertentie wordt bekend gemaakt, dat ter kennismaking bij aankoop van 1.50 aan boodschappen, een cadeau wordt aangeboden. Seheepvaartbcrichtcn. Het Engelsche stoomschip „Asperity", dat hier een lading melasse heeft gelost is naar Harbury vertrokken. Het Duitsche stoomschip „Steinburg", dat te Middelburg een lading hout heeft gelost is heden naar Rotterdam vertrokken. Cabaret Monopole. Zaterdag en Zondag zal in het cabaret „Monopole" optreden de Hollandsche sou brette Mimi Hüfer. Deze zangeres heeft er slag van er de prettige, aangename stemming in te houden. Op het tooneel wacht den bezoekers een verrassing. De brand te Middelburg. De hoofddirecteur der gemeentebedrijven te Middelburg, ir. J. Boelen, wijst er op dat als vermoedelijke oorzaak van den brand van kortsluiting wordt gesproken, daar de directeur van den Franschen Bazar dit blijkbaar aan de journalisten als vermoede lijke oorzaak heeft opgegeven. Na een nauw keurig onderzoek is gebleken, dat de storin gen vóór den brand in de electrische instal latie van den Franschen Bazar optraden in een deel der leiding, dat niets te maken had met het gedeelte in het huis waar de brand ontstond, en het bovenvermelde deel der leiding, waar storingen waren opgetre den, zelfs na het uitbreken van den brand geheel intact bleef, wat technisch onmogelijk is als werkelijk kortsluiting had plaats ge had. Ook de plaats waar de brand het eerst werd geconstateerd wijst er geenszins op, dat kortsluiting hier de oorzaak kon zijn, omdat dit niet in de directe nabijheid van een electrische leiding was. Het is geenszins be wezen en moet technisch onmogelijk worden geacht, dat de brand in den Franschen Ba zar door kortsluiting is ontstaan. Ook gisterenavond stegen af en toe nog rookwolkjes uit de puinhoopen op en een slang op de waterleiding bleef aangeschroefd teneinde zoo noodig nog een straal water op de smeulende resten te werpen. Hedenmorgen kwam men van alle kanten met wagens aanzetten om het puin weg te halen, dat wel spoedig zal verdwenen zijn, omdat de landbouwers dit puin voor de ver schillende wegen goed kunnen gebruiken voor lage wegsgedeelten. Met aanvankelijk 100 leden is gisteren te Middelburg opgericht een Vrijwillige Brand weer-vereenig:- T. De storm. Gisterenmiddag is op de Schelde bij kroon- boei no. 1 gezonken het klipperschip van F. L. Denijs, dat te Zeedorp bieten geladen had en van die, bij het stormachtige weer gevaar lijke ligplaats moest worden weggesleept. Den kapitein, C. J, van den Berg, van de sleepboot „E.i Avant 8", is het met veel moeite gelukt, den schipper en zijn twee knechts te redden. De hevige stormen der laatste dagen heb ben veel schade toe-ebracht aan het mossel- visschersbedryf ie Ierseke. Niet alleen, dat niet kon worden verzonden, maar ook aan de perceelen werd schade veroorzaakt. Polderbesturen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provin cie Zeeland met ingang van 12 Januari 1930 tot dijkgraaf van den Hollarepolder, W. A. van Nieuwenhuyzen te Oud-Vossemeer tot gezworene van den Koningin Emmapolder, A. E. Verbist, te Clinge tot gezworene van den Hellegatpolder, J. Scheele Wzn., te Zaamslag. Verkoop van sigaren en chocolade in café's en hotels. De middenstandsvereeniging „Handelsbe langen" te Goes, heeft den' gemeenteraad verzocht een verbodsbepaling in het leven te roepen, waarbij den verkoop van sigaren en chocolade-artikelen in café's en hotels, na het sluitingsuur voor winkels, wordt verbo den. Door de commissie voor strafverordeningen is hierover rapport uitgebracht en schrijft o.m. dat de raad zich wel eens ernstig mag bedenken c.Ivorens een dergelijk verbod in het leven te roepen, omdat niet te voorzien is met welke verzoeken men dan nog zal komen om den verkoop van artikelen na sluitings tijd der winkels te verbieden. Voorts brengt zij onder de aandacht dat men het vreemdelingenverkeer wil bevorde ren en in die richting werkelijk al het een en ander bereikt is en men dus nu niet aan den anderen kant door allerlei drastische bepa lingen, die tenslotte aan de winkeliers slechts een zeer gering voordeel en aan het publiek een boel last zullen bezorgen, Goes bij den vreemdeling berucht gaan maken. Burg. en Weth. verwijzen den raad dan ook naar dit rapport. P. T. en T.-kantoor Ter Neuzen. Met ingang van 1 Januari a,s. wordt het kantoor Ter Neuzen voor den telefoondienst onafgebroken opengesteld met uitzondering van Zon- en feestdagen, van 2 tot 7 en van 8—10 uur. Ongeregeldheden te Axel. Te Axel is het tot een botsing gekomen tus schen stakers en de politie. Een werkwillige werd geregeld door een auto van de cokesfabriek te Sluiskil thuisge bracht, waarbij opstootjes plaats hadden. Woensdag ruim een uur voordat de auto verwacht werd, waren vele honderden op de been. Toen de auto in het zicht kwam werd met steenen gegooid, waarop de bereden po litie met de sabel de menigte uiteendreef en de straat vrij maakte. Ook naar een parti culieren auto, die voor den fabrieksauto werd aangezien, werd eveneens met steenen ge worpen. SOUBURG Door een jonge man werd bij de politie alhier aangifte gedaan dat hij op het Jaag pad langs het kanaal door een vrouw en twee mannen beroofd was van twee bankbil jetten van 10 in den nacht van 11 op 12 December. De politie is de vermoedelijke da ders op het spoor. Gevonden voorwerpen. Portemonnaie met inhoud b(j Sarneel, Braamstraat B 115 huissleutel bij Overbee- ke, Tuindorp D 6. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Cats, cand. M. Hansen te Utrecht. Een Domineesprogram. In het Hervormd Kerkblad, het officieel orgaan van de Ned. Herv. gemeente van Watergraafsmeer, schrijft de nieuwe predi kant aldaar, dominee G. Grootjans, die en kele weken geleden uit Heerjansdam over kwam, het volgende „Op dorpen is het soms de gewoonte den dominee te wijzen op „wat de menschen van de preek zeiden". Of dat niet anders kon en dat. Die is het met dit gezegde niet eens en een ander weer met wat anders niet. Vóór wij ons hier in Watergraafsmeer tot dorp verlagen, wil ik zeggen, dat ik van dergelijke opmerkingen niet de minste nota neem. Juist omdat het nog niet gebeurd is, zeg ik het zooveel gemakkelijker. Ik ontvang nóch de eventueele „klagers", nóch hun boodschap- jongens. Daar zijn al heel wat predikanten te gronde gegaan door dat walgelijke gepeu ter over niksigheden. Overigens heb ik van U, gemeente van Watergraafsmeer, als stadsmenschen, heel Tegen Los het In de bronches vastzittende slijm op. ver gemakkelijk het opgeven, verzacht de snijdende pijn van het veelvuldig hoesten en versterk Uw ademhalingsorganen met de snel en krachtig ingrijpende, onschadelijke AKKER'* ABDUS/ROOP Voorde Borst wat betere verwachtingen. In verband hier mede mag ik er op wijzen, dat mijn spreek uur bedoelt hen te bereiken, die in oprecht heid zoeken naar Vrede en Verlossing. Aldus menschen, die in moeilijkheden verkeeren." Ger. Kerken. Aangenomen het beroep naar Rotterdam ds. F. A. den Boeft te Amersfoort, Deken J. W. van Heeswijb tot kanunnik benoemd. Naar „de Tijd" meldt, is tot kanunnik van het kathèdrale kapittel van Haarlem be noemd de H.E. heer J. W. van Hees wijk, de ken en pastoor van Rotterdam. J. W. van Heeswijk werd 17 October 1870 te 's-Gravenhage geboren, volbracht zijn priesterlijke studies op Hageveld en te War mond en werd in 1895 tot kapelaan te 's-Hee- renhoek benoemd. Van 1897 tot 1910 was hy leeraar aan het klein seminarie Hageveld. toen nog te Voorhout. In 1910 werd hij benoemd tot pastoor te Haastrecht, waarna in *925 zijn benoeming tot deken en pastoor te Schagen volgde. In. 1924 werd hij deken van Rotterdam en pas toor der parochie van den H. Laurentius. Examens. Te Weltevreden is geslaagd voor het exa men als tweede stuurman onze vroegere stadgenoot, de heer E. Bogerd. RECHTSZAKEN Echtelijke twist. Overeenkomstig het requisitoir van het Openbaar Ministerie heeft de rechtbank te 's-Gravenhage vrijgesproken den 26-jarigeu chauffeur uit Den Haag, beschuldigd van. poging tot doodslag, subsidiair tot zware mishandeling van zijn vrouw, gepleegd in hun woning aan de Van der Helststraat in Den Haag. Vervalsching van bankpapier. Een jeugdig timmerman, vroeger te Oss, thans te Eindhoven woonachtig, had zich voor de rechtbank te s-Bosch te verantwoor den wegens vervalsching van een bankbiljet van 100, waarbij hij het cijfer 1 had ver anderd in een 3, terwijl hij voorts getracht had de kleur in het papier in overeenstem ming te brengen met die van een bankbiljet van 300. Het misdrijf was echter niet vol tooid, daar het papier bij de bewerking eenigszins beschadigd werd en het biljet niet de gewenschte kleur kreeg. Verdachte legde een volledige bekentenis af en het onderzoek vergemakkelijkte hij zeer door uitvoerige mededeelingen. Het O.M. achtte het misdrijf van zeer ern- stigen aard en requireerde 8 maanden ge-< vangenis. Verdachte, die spijt betoonde, vroeg voor waardelijke veroordeeling. MARINE EN LEGER Hr. Ms. torpedobooten Z 5 en Z 6 zijn, na de noodige voorzieningen op 's rijkswerf te Willemmsoord te hebben ondergaan, naar de buitenhaven te Nieuwediep teruggekeerd. Bij beschikking van den minister van de fensie zijn de luitenants ter zee der 2e klasse L. J. C. Cordesius en J. A. Rauws met 18 December 1929 g plaatst respectievelijk bij den Radiodienst der marine te Amsterdam en bij de Marinekazerne aldaar. De officier van gezondheid der 2e klasse J. Lacroix, dienende by het marine-hospitaal wordt den 5en Januari a.s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Van Galen" en zijn rang- genoot H. C. Bos wordt dien datum geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Kortenaer", De afdeeling van het korps mariniers uit Rotterdam zal van 2 tot en met 28 Juni e.k. de legerplaats van Harskamp betrekken tot? het houden van schiet- en andere oefeningen,

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1