1000 500 300 150 100 25 eerste blad PLOUVIER VEREEN. VOOR BEROEPSKEUZE No. 2@9 67e «Jaargang 1929 Iburgsche j v. Stoomvaart Firma F. VAÜ DE VELDE Fr., V/slstraat 53-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen KAMER-OVERZICHT BINNENLAND Stads- en Provincienieuws Winter-Pantoffels en Waterdicht Schoeisel KERK- EN SCHOOLNIEUWS rt. Mannen ig schuim n genieten p de huid, schaad. En haar zulk 'jze zooals 'u, vlaaroingen me complete adio-Combinatie Meesterzanger en mofoonmotor, com- allatie. nghal „Vliss. Crt." uari netfe JSTBODE dag en nacht, loon :ek. Brieven letlers Vliss. Courant". eenen schuurtje, (straat B 340, Oost- erij G. W. VAN euwendijk 7, vraagt logelijk een net iMElSJE. delburg-Rofferdam ielegen plaatsen. 4N PASSAGIERS, EN EN VEE, v.Midd v. Rolt. )er v.m.unr v.m.uur n 8 n 8 8 n 8 n 8 p 8 te bekomen: Transport- en Esp. i O. VOS. Telefoon ENHOORN, Telet. 155. TERHOUT. Telef. 282. BUITENIIEli, Tel. 101 VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS VoorVlissingenènde gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Ifranco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- Igelanden bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 —5 regels 75 ct, iedere regei meer 15 ct Ipe abonné's in 't bezit eener IPolis, zijn GRATIS verze- Ikerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. nummer bestaat uit 3 bladen TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Arbeid. De arbeidersverzekering in het algemeen I vindt bij den heer Kersten principieelen te- Igenstand. Vele arbeiders zijn er onverschillig I voor en verwaarloozen hun verzekerings- I plichten anderen hebben tegen verzekering 1 in het algemeen bezwaar, omdat zij die revo- Ijutionair vinden en een soort curateele van 1 arbeiders. We kennen deze opvatting en nie- I mand neemt er meer notitie van. Wat de heer Sannes al had betoogd werd [door den heer Van den Tempel nog eens 1 aangedikt, waarna mej. Groeneweg nog eens I over het Kinderfonds sprak om den Minister I tot groote voorzichtigheid aan te manen, wijl I bet in vele landen is mislukt. Christelijke vereenigingen hebben zich ook tegen kinder- I bijslagen verklaard omdat de grondloonen I daardoor gedrukt zullen worden, hetgeen I over de geheele linie der arbeidersloonen na- I deelig zou zijn. Sociale voorzieningen wensch- I te deze afgevaardigde wel, maar niet langs I den weg van bijslagen. Geen indirecte belas- I tingen bijvoorbeeld verdedigde zij, omdat de- 12e belastingen onverantwoordelijk zwaar I drukken op de groote gezinnen betere volks- I huisvesting, betere belastingen zijn goede I middelen, maar geen directe toeslagen. Volgens den heer Weitkamp leggen alle I sociale voorzieningen zwaren druk op de arbeiders. Men moet deze mensehen niet wijs maken dat zij het alles cadeau krijgen. Het omgekeerde is waar en met name lijdt de boeren-stand er zeer onder. De Minister begon zijn beantwoording met I een verstandig woord, nl. dat men alle soci ale verzekering in één verband moet be- I schouwen en als één geheel. Het is trouwens t fout geweest dat men alles tegelijk heeft aangepakt en alles half heeft gedaan. Het gevolg is nu dat men ook alles tegelijk wil aanvullen en verbeteren. Liever had men I moeben beginnen met één deel goed uit te voeren en daarna een tweede deel en dan het derde. Men heeft nu de verzekering voor I invaliditeit, ouderdom en ziekte alle drie en ze zijn alle drie onvolledig, gebrekkig en in vele opzichten onbillijk omdat zij willekeurige groepen er wel en andere er niet in betrek- 1 ken. Na eenige uren herhalingen gehoord te hebben heeft -de Minister zijn antwoorden uit de Memorie van Antwoord herhaald. Ge lukkig kort, maar wij weten zijn programma en voor het oogenblik is het alleen zaak af te wachten. Hij kan niet alles tegelijk en het is ook niet mogelijk de bedrijven te zwaar te belasten. Ook dat moet geleidelijk gebeuren. Van de in looppas afgedane verdere on derwerpen vermelden we alleen een uiteen zetting van den Minister op het onderhande lingstarief, dat z.i. in het rapportBoden- hausen een goede basis vindt. Maar wat het worden zal, zei de Minister niet. In een leege Kamer pruttelde het debat na. Buitenlandsche onderscheiding voor de Koningin. Naar een officieel telegram uit Praag meldt zal de president der Tsjecho-Slowaaksche republiek Koningin Wilhelmina decoreeren hret het Grootkruis der Nationale Orde van den Witten Leeuw met de eere-keten voor burgerlijke verdiensten. Bezoek van de Prinses en Prins Hendrik aan een 100-jarige. Gisterenmiddag te vijf uur hebben Prinses Juliana en Prins Hendrik een bezoek ge bracht aan den 100-jarigen Hagenaar, den heer j. w. Thijsse. Voor de omwoners was dit bezoek geheim gehouden, maar toen gisterenmiddag de ko ninklijke cadillac het stille Cantaloupenburg inreed veroorzaakte dit natuurlijk eenige con sternatie en al spoedig had zich voor de wo ning van den heer Thijsse vrij wat volk ver zameld. Geheel onverwacht kwam het hooge bezoek voor de familie Thijsse nietde oude heer had er zelfs den geheelen dag voor in spanning gezeten. In een der kamers hebben de Koninklijke bezoekers zich eenigen tijd niet den ouden heer onderhouden. Prins Hendrik vroeg naar zijn gezondheid en de oude heer vertelde vol trots, dat hij nog bijzonder kras was. Dat d Koninklijke fami lie hem de eer aandeed van een bezoek, had hem zeer ontroerd. Zijn vader had nog onder Napoleon gevocht 1 en Koning Willem I, Koning Willem II en Koning Willem III had hij nog goed gekend. Toen kwam Koningin Wilhelmina en thans zag hij de jongste gene ratie, prinses Juliana, in zijn eigen woning. Prinses Juliana had als geschenk voor hem meegebracht een fraaie foto van de geheele Koninklijke familie, de laatste opname, wel ke gemaakt is. Kinderlijk blij was de heer Thijsse met dit geschenk. Prins Hendrik en di Prinses verzuimden natuurlijk niet hur handteekening te zetten in het receptieboek. Voor hun vertrek werd nog een foto ge maakt van den ouden heer Thijsse met de beide vorstelijke personen. Na ongeveer een kwartier vertrokken de Prins en Prinses weer. Het waren eenige oogenblikken van groote vreugde geweest voor den ouden heer Theijsse, waar hij in zijn verdere levensjaren altijd met trots aan zal terugdenken. De tweede Haagsche conferentie. De sterkte der delegaties voor de tweede Haagsche conferentie op 3 Januari a.s. zal minder groot zijn, dan bij de eerste conferen tie in Augustus jl. De huisvesting levert daardoor minder moeilijkheden op, dan oorspronkelijk gevreesd werd, in verband met het feit, dat de Sche- veningsche hotels, thans niet beschikbaar zouden zijn. Door de gezantschappen en legaties te Den Haag zijn bereids maatregelen genomen om voor de delegaties hunner regeeringen in de hotels ruimte te reserveeren. De Franschen, bij wie zich de ministers Briand, Chéron en Loucheur en mogelijk ook de premier Tardieu zullen bevinden, logeeren ten getale van omstreeks 20 personen in ho tel „Des Indes". Ook voor de Roemeenschs delegatie, welke uit omstreeks 10 personen, onder leiding van minister Titulesco, zal be staan, zijn in dit hotel kamers gereserveerd. Tevens zal de hooge commissaris van Canada, mr. Larkin, hier logeeren. In hotel „Central" komen de Duitschers met 50 personen, voorts Yoego Slaven (10 personen) en een gedeelte der Engelsche de legatie. De „Vieux Doelen" zal den Italianen (15 personen) en den Hongaren (5 personen) huisvesting verleenen. In hotel „Paulez" heeft de Oostenrijksche vertegenwoordiging ter conferentie kamers besproken. Omtrent de plaats, waar vergadert zal wor den, staat no~ :„2*>ts vast. Men denkt te kun nen beschikken over het Tweede Kamerge bouw, daar ons parlement tegen dien tijd op reces zal zijn. Het presentiegeld in den Amsterdamschen gemeenteraad. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisterenavond met 21 tegen 14 stemmen een voordracht van Burg. en Weth. aangenomen, betreffende het gewijzigd presentiegeld voor de raadsleden. Tot nu toe werd 5 per zitting verleend, terwijl voortaan per jaar 32.000 beschik baar zal worden gesteld, om te verdeelen on der de raadsleden. Voor elke zitting die ver zuimd wordt, wordt voor het betreffende raadslid een bepaald bedrag afgetrokken, dat dan aan de op die zitting wel aanwezige raadsleden ten goede komt. VLISSINGEN, 7 DECEMBER. Verbetering van de haven te Vlissingen. Blijkens het verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 25 Juli 1929 tot ver betering van de haven te Vlissingen meent de commissie van rapporteurs, naar aanlei ding van de memorie van antwoord, de vol gende vragen te moeten stellen Op welke gronden is de regeering van oordeel, dat vermindering van de loodsgelden tot een-zevende, ten einde deze gelijk te doe^ zijn aan die van het Scheldereglement naar de lage Belgische valuta, niet slechts voor de havens aan de Westerschelde, maar voor alle Nederlandsche havens zou moeten gelden Acht de regeering het mogelijk de loods gelden voor Vlissingen te verlagen door het tarief aan te vullen met een bepaling, gel dende voor het 6e district, in den geest als reeds is opgenomen voor het 1ste district, bv. in dezen vorm „Toepassing van het Tarief op het 6e Dis trict. Uit zee naar Vlissingen 1/7 gedeelte van het tarief uit zee. Van Vlissingen naar zee 1/7 gedeelte van het tarief naar zee voor Uw Weldadigheidspostzegels. De verkoop van weldaciigheidspostzegels en -prentbriefkaarten begint Dinsdag a.s. en duurt tot en met 9 Januari. Wij behoeven eigenlijk geen aanbeveling tn schrijven om deze postzegels en briefkaarten te koopen, omdat de laatste jaren te dezer stede algemeen wordt gevoeld dat men den zedelijken plicht heeft, door het koopen van deze zegels steun te verleenen aan hulpbe- noevende kinderen. De winst komt ten goedé aan alle vereeni gingen, over het geheele land verspreid, welke ten behoeve van het misdeelde kind werken. Het is een zeer gemakkelijke manier om liefdadigheid te beoefenen, want door enkele centen boven de werkelijke waarde te betalen helpt men mede aan het goede doel. Hier geldt vooral dat vele kleintjes een groote ma ken. De beste tijd voor den verkoop van deze zegels en briefkaarten zal wel zijn van enkele dagen voor Kerstmis tot den Nieuwjaarsdag. Als ieder die met de feestdagen eenige cor respondentie verzendt daarvoor enkele zegels aanschaft zal het comité te dezer stede een belangrijke bate ontvangen. Het vorig jaar heeft Vlissingen een zeer mooi cijfer behaald en wij twijfelen niet of dit zal ook thans weer het geval zijn. Wij bevelen den verkoop van de weldadig heidszegels en prentbriefkaarten met warmte aan. De Commissaris der Koningin in Noord- Brabant heeft aan het comité in die provin cie het volgende schrijven gezonden „Gaarne betuig ik mijn instemming met het werk der weldadighsidspostzsgels en -prentbriefkaarten en spreek de hoop uit, daü ieder naar vermogen zal bijdragen voor het schoone doel, dat met dit werk wordt be oogd". De «bisschoppen van 's-éosch en Breda schrijven dat zij „dit liefdewerk in ieders medewerking en milddadigheid aanbevelen". Het juist verschenen nummer van „de Philatelist" schrijft over de zegels het vol gende Het ontwerp der zegels is van den heer H H. Kamerlingh Onnes te Scheveningen. Deze heeft getracht het zegel zoo doelmatig moge lijk te maken, d.w.z. met een gemakkelijk leesbaar cijfer en een voorstelling welke in de eerste plaats moet toonen, dat het om „Het Kind" gaat, terwijl in de tweede plaats het idee „Bescherming" moest worden weergege ven. Dit bracht den ontwerper op de gedach te, het kind te midden van de gevaren van het leven naar zijn bestemming te laten bren gen* op den rug van een zeedier. De dolfijn is het symbool van vriendschap en veiligheid. De storm. Wegens den hevigen storm is de loodsdienst op de reede alhier om 12 uur hedennacht ge staakt en hedenmorgen om 8 uur weer hervat. Van ongelukken door den storm veroor zaakt hebben wij niet vernomen. Wel zijn heel wat dakpannen afgewaaid en is hier en daar een schoorsteen omver ge waaid. Bij informatie bij het polderbestuur van Walcheren werd medegedeeld dat zich by de zen storm niets bijzonders heeft voorgedaaan. De prov. waterstaat kon de geruststellende mededeeling doen dat de dijk van den Wil lem Annapolder in de Biezelingsche Ham den storm goed heeft doorstaan. Het Fransche motorschip „Emka", schip per Fouchier, geladen met kolen op weg van Ruhrort naar Parijs, is bij Hoedekenskerke op een strekdam gevaren. Het schip maakt veel water. Het bergingsvaartuig „Doris Rij kers" van Smit's Bergingsbedrijf, ligt langszij te pompen. De bedoeling is, het schip te Ter Neuzen binnen te brengen. Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank aan de Nieuwstraat alhier werden in de maand November 901 inlagen gedaan tot een bedrag van 92.276.50 en 396 terugbetalingen tot een bedrag van 80.857.95. Er werden in die maand 61 nieuwe boekjes uitgegeven, waardoor het aantal spaarders steeg tot 5982 en hun tegoed tot 1.894.510.02. Ter lediging werden aangeboden 51 spaar- busjes inhoudende 703.14 en met 4451 spaarzegels werd bespaard 221.83, welke bedragen op de spaarboekjes werden bijge schreven. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. By de Ar' ^.dsbeurs zijn ingeschreven 1 letterzetter, 6 opperlieden, 4 grondwerkers, 2 metselaars, 5 timmerlieden, 11 schilders, 2 stucadoors, 2 schoenmakers, 1 ijzerwerker, 2 stokers, 1 eléctricien, 1 kok, 1 magazynknechf, 3 kellners, 1 chauffeur, 1 expeditieknecht, 1 transportarbeider, 1 varensgezel, 1 rotisseur, 3 kantoorbedienden, 35 losse werklieden. In totaal 85 personen. Vorige week 72 personen. Alhambra-Theater. Alpentragedie. De duivelstoejager. Prachtige natuurtafereelen kan men in Se eerstvermelde film gade slaan. Geweldige bergtoppen, prachtige wolkenluchten, ravij nen en lawines, het is altijd zeer goed gefo tografeerd. Dit alleen reeds is dramatiek van de hoogste orde, waarnaar men geboeid kan zitten kijken, uren lang. In deze zwijgende en geweldig-dreigende natuur zit spanning, meer emotie dan de spelers, behalve de even pittige als knappe Lucie Doraine, in het verhaal wisten te leg gen. In het fraaie raam, uitslaand op de imposante bergwereld, wordt een verhaal gezet, waarvan wy den afloop al vooruit we ten, en dat slecht noch goed, dus middelma tig is. De verleidelijke, knappe vrouw ver dwijnt spoorloos, op een gelukkig oogenblik, wat de toeschouwer maar jammer zal vin den de brave dorpsschoone, die zelfs niet de fut zou hebben om wat minder braaf en wat meer vrouw te zijn, krijgt den knappen, o, heel knappen schilder, die zoowel voor het brave als voor het slechte (o, foeimeisje gemakkelijk te hanteeren is en dus niet erg manlijk aandoet. Toch is deze rolprent de aandacht waard door de fraaie fotografie van de'machtige Zwitsersch-Italiaansche Alpenstreken, de op namen van Rome met den St. Pieter en het meesleepend spel van Lucy Doraine, die vol temperament en geraffineerdheid haar rol speelt. Een echt cowboy-verhaal vormen de op windende gebeurtenissen rond Buck Jones. Niet slechts vlugge revolvers, vechtgrage cowboys en schrandere prachtpaarden, maar ook een griezelig „spookhuis" komen er aan te pas oih een onschuldig veroordeeld man te redden. Dank zij moed en kordaatheid lukt dit, waarna twee lieve meisjes twee boys gelukkig heeten te maken. Van al het nieuws van veraf en dichtbij was het Pathé allerlei wel het meest inte ressante. Heel leuk was ook het toegiftje, waarbij het bekende stel kinderen met den hond allergrappigst een circus imiteerden. Helaas moest de directie mededeelen, dat „The Singing Fool" pas a.s. Vrijdag het pu bliek kan gegeven worden. De grootste re clame, de recensies elders en het spannende nieuwe doen een grooten toeloop vermoeden Luxor-Theater. Juffrouw pas op je stuur. De onderwereld van Chicago. Voor de nieuwe speelweek biedt de directie van Luxor haar bezoekers een programma aan, dat u beslist niet missen moogt. Er is natuurlijk een journaal, maar dan volgt een intellect film „De bloeiende woestijn", waar men oogen te kort voor heeft. De onherberg zame woestijn van Californië werd door be vloeiing gemetamorphoseerd in een bloeiende, lachende landstreek, waar dank zij het milde klimaat, dadels, vijgen, sinaasappelen, ja zelfs suikerriet gekweekt worden. Schitterend zijn de cultures in beeld gebracht en men is vol bewondering voor alles wat de mensch hier heeft weten te bereiken. De stormwind huilt en striemt den regen in het gelaat. Wit gekuifde golven beuken de kust en slingerend en stampend baant de Oceaanstoomer zich een weg door het op standige watervlak. Wij zitten, rustig gedoken in een gemaksstoel in een feeërieke omgeving en verwijlen, alles wat buiten is vergetend, in het heerlijke tooverland „de Riviera". Prachtvolle bergkieken, vredige, zonnige zee gezichten, zeldzame wandelwegen badend in onbegrensd schoon ontrollen zich aan het oog en doen ons in een geheel andere wereld vertoeven. In dat mondaine milieu leeft men een geheel ander leven, wat echter niet voor iedereen stand houdt. Ook voor Steffi, de rijke bankiersdochter, niet. Genieten kon zij in haar luxe-wagen van alle gemakken en geneugten des levens, van alles wat het rijke, bruisende leven haar boodtot vader failliet ging en zy als chauffeur in haar onderhoud moest gaan voorzien, omdat het als chauffeuse niet ging. Dan volgt een reeks van de aller-dol-gezelligste scènes, die de lachspieren geweldig in werking brengen. Het slot Och dat begrijpt u wel. Mady Christians speelt haar hoofdrol voortreffelijk en wordt uitnemend door haar medespelen den gesecondeerd. Een juweel van een film Ook de tweede hoofdrol-prent is goed ge- ensceneerd, wordt eveneens subliem gespeeld (Edmund Löwe en Mary Astor in de hoofd- TE VLISSINGEN. A.s. DINSDAG 10 DECEMBER zitting van 7>/29 uur in het voormalig BURGER WEESHUIS a/d BADHUISSTRAAT. Raadpleeg, alvorens een beroep voor Uw kind te kiezen, het Bureau. Adviezen worden kosteloos verstrekt. rollen zegt reeds dat het niet anders kan) en. is bovendien van een gezonde sensatie en een super-spannende actie. Wij verblijven thans in de onderwereld van Chicago. Löwe speelt de rol van Barny, het hoofd van een bende vampiers der samenleving, wil een meisje Jeanne (Astor) in het vak opleiden, doch bij een opgezetten diefstal slaat Jeanne door. Heftige scènes volgen, Jeanne blijkt van an dere constructie te zijn dan de misdadigers en zich op te offeren om haar verloofde te redden, die onschuldig in de gevangenis zucht. In Barry ontwaakt het beter ik en per saldo slaat hij de hand aan zich zelf. Een film, die spannend is van 't begin tot het einde, die pakt en dus is succes gegaran deerd. Het trio illustreert alles met juist begrip en vergast op keurige en keurig uitgevoerde muziek. Luxor is weer kostelijk deze week. Men is van een paar genoeglijke uren beslist verzekerd. De Schipbrug. Voor het doorlaten van het motorschip „Poelau Tello", dat Maandag van de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" naar buiten zal worden gebracht, zal het verkeer over de Schipbrug Maandag a.s. van des middags half twee af woren gestremd. C.K.W.O. Door mej. J. M. Zevenhuizen alhier zal voor de vrouwelijke leden der C.K.W.O. boven den leeftijd van 18 jaar een lezing worden gehouden op Dinsdag 10 December a.s., in het lokaal Noordstraat 34. De P.Z.E.M. in Goes. Uit Goes wordt gemeld, dat het aantal aan sluitingen bij de P.Z.E.M. in den loop der volgende week circa 400 zal bedragen. Aan alle aanvragen tot aansluiting zal dan voldaan zijn. De „Goesche Courant" teekent bij dit be richt aan dat het enthousiasme waarmede de Goesenaren zich qp de afname van electri- citeit hebben geworpen, niet meegevallen is. Schat zij het aan+al aansluitbare perceelen op 2000, dan is een beginpercentage van 20 flink aan den lagen kant. Handelsregister Kamer van Koophandel. In de week van 25 November—2 December werden bij het bureau der Kamer dë vol gende zaken Ingeschreven: Zeeuwsche Eilanden Middelburg Firma Gebroeders Padmos, Ierseke, handel in mossels. Venn.J. H., H. J. en C. W. Pad mos, allen te Ierseke. Gewijzigd: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). N.V. Hendrikse Cos Bankiers- en Ef fectenkantoor, Houtkade H 113. Overleden Adj.-dir.F. H. Umbgrove. De kerk te Hulst. Naar verluidt zal er een jaar of zes noodig zijn voor de restauratie der fraaie kerk te Hulst, tot nu toe ten deele in gebruik bij de Katholieken, ten deele bij de Ned. Herv. gei meente. Zooals gemeld is het protestantsche deet door het R. Kath. kerkbestuur aangekocht. Exame Voor het Mercurius-cliploma boekhouden is geslaagd de heer J. J. Stoops, alhier, leerling van de hoogere handelsschool te Middelburg. Subsidie voor bioscopisch onderwijs aan R.-Kath. scholen. In de vergadering van den gemeenteraad te 's-Gravenhage werd met 23 tegen 11 stemmen aangenomen het voorstel van Burg. en Weth. om aan den R.-Kath. Schoolraad te 's-Gra- venhage medewerking te verleenen tot in richting en exploitatie van het bioscopisch onderwijs voor de leerlingen der R.-Kath. bij zondere scholen in die gemeente en daar voor aan den R.-Kath. Schoolraad de vol gende subsidies te verleenen voor eerste in richting van het bioscopisch onderwijs een be drag van f 2500 en voor exploitatiekosten tob wederopzegging ee bedrag van ten hoogste 9650 per jaar, voor de eerste maal over 1930,

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1