1000 500 300 150 100 25 TIMMERMAN VRIJDAG 39 NOVEMBER EERSTE BLAD Jaargang 1929 Firma f. YSf DE VELDE Ir., Wilstnit 58-60. flissiap. lelt!. 10. Postrekening 6628/ Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND BUITENLAND GEMEENTERAAD GEMENGD NIEUWS No. 2S2 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rigelanden bij wekelijksche verzending./ 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct Be abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Belasting-betalen op postkantoren. Het hoofdbestuur van den Centralen Ned. Ambtenaarsbond heeft er in een adres aan de Tweede Kamer de aandacht op gevestigd, dat aan de Kamer wel zijn overgelegd de rappor ten der voorstanders- -^an deze reorganisatie, doch dat deze rapporten niet om advies zijn geweest in de betrokken commissie van per- soneelvertegenwoordigers van beide dienst vakken onthouden. Het hoofdbestuur verzoekt de Kamer naar een weg te zoeken om de ontbrekende advie zen te bekomen. Het bioscoopconflict te Rotterdam. Het „Nieuwe Weekblad voor de Cinemato grafie" bevat een uitvoerig artikel, naar aan leiding van het conflict dat gerezen is tus- schen de „N.R.Ct." en de afdeeling Rotterdam van den Ned. Bioscoopbond. Uit dit artikel blijkt dat het conflict is ontstaan omdat was overeengekomen tus- schen de filmredacteuren van de „N.R.Ct." en een delegatie van den bioscoopbond dat het Rotterdamsche blad slechts kunst-recen sies zou geven van die films waar de exploi tanten zelf om zouden vragen. Niettegen staande deze afspraak, aldus lezen wij verder genoemd artikel, werd het Nederlandseh bioscoopbedrijf kort daarop toch in een van haar beste films aangevallen. Omdat een poging om het conflict alsnog bij te leggen niet was géSlaagd, daar de „N.R. Ct." geen antwoord had gegeven op het laat ste schrijven aan haar hoofdredacteur ge richt, was aldus het oordeel van den Ned. Bioscoopbond het conflict geschapen. Wij nemen uit dit schrijven nog de ver klaring over van de film-redacteuren van de „N.R.Ct.", die uitdrukkelijk hebben verzekerd, dat zij nooit of nimmer het bioscoopbedrijf wilden benadeelen. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende vonnissen uitgesproken Meineed P. L. G., 61 jaar, koopman te St. Jansteen, vrijspraak. Mishandeling A. L., 28 jaar, kermisreiziger te Waalwijk, 1 maand gevangenisstraf. DiefstalP. L. P., 19 jaar, en C. P. 17 jaar, arbeiders, beiden wonende te Ierseke, no. 1 10 boete of 10 dagen hechtenis, no. 2/10 boete of 1 week tuchtschool. Vervalsching van een wegenbelastingkaart A, K., 42 jaar, koopman te Goes, 20 boete of 20 dagenhechtenis. Overtreding tramwegreglementK. J. H., 26 jaar, schilder te Middelburg. Bevestiging vonnis waarvan appel, met uitzondering van de straf, lo boete of 10 dagen hechtenis. Opruiing E. M. H., 29 jaar, huisvrouw A. F. de R., wonende te Sas van Gent, f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Overtreding motor- en rijwielwetA. C. J. v. d. B., 17 jaar, bakkersknecht te Kloetinge. Bevestiging vonnis waarvan appel, 15 boete of 1 maand tuchtschool. Oplichting J. v. d. M., 53 jaar, antiquair, wonende te Vlissingen, f 25 boete of 25 dagen hecl.tenis. Broedermoord. Ter terechtzitting van de rechtbank te Middelburg van heden werd behandeld de zaak tegen den 19-jarigen landbouwers knecht P. L. te Wolfaartsdijk, in voorarrest te Middelburg, die op 5 Juli 11. teWolfaarts- dtfk zijn broer Eliza van het leven heeft be- r°ofd, door dezen met een geweer (buks) een kogel door het hoofd te schieten, na daartoe tn kalm overleg en na rijp beraad het plan ts hebben opgevat, tengevolge waarvan de getroffene nog dienzelfden dag in het zieken huis te Goes is overleden. Verdachte werd rechtskundig bijgestaan door mi-, p. Dieleman, advocaat te Middel burg. behandeling dezer zaak werd geschorst to 13 December. N Kantongerecht te Middelburg. kantonrechter te Middelburg heeft ver oordeeld wegens in de gemeente St. Laurens °P een weg in het openbaar deelnemen aan Je«ig spelp. g., c. w. en J. w. allen te St. Laurens 5 b. s. 5 d. h.J. K. G. en J. W., beiden te St. Laurens 5 b. s. 1 week tucht- Scho°l I L. W. en M. B., beiden te St. Lau- r®nslast tot teruggave aan hunne ouders Rls bestuurder van een rijwiel, daarmede tus- schen een half uur nè, zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang over een weg rijden, terwijl het rijwiel niet is voorzien van ten minste één een helder wit licht uitstralen de lantaarn J. M. te Grijpskerke 5 b. s. 5 d. h.A. J. F. te Middelburg 5 b. s. 5 d. h.idem met een voertuig, niet voorzien van tenminste één een helder wit licht uit stralende lantaarn, en niet voorzien aan de achterzijde van een lantaarn die achter waarts een rood licht uitstraalt, dan wel van een reflector, die bij beschijning de lichtstra len rood terugkaatstA. C. te Aagtekerke 5 b. s. 5 d. h. en ƒ1 b. s. 1 d. h.idem met een voertuig, niet voorzien van tenminste één een helder wit licht uitstralende lantaarn J. P. te Koudekerke f 5 b. s. 5 d.h. P. B. te Middelburg 5 b. s. 5 d. h.zich in kennelij- ken staat van dronkenschap op den openba ren weg bevinden, terwijl tijdens het plegen van de overtreding nog geen jaar is verloopen, sedert een vroegere veroordeeling van den schuldige wegen- gelijke overtreding onher roepelijk is geworden G. C., gedomicilieerd te Amsterdam, 3 d. h.in de provincie Zee land handelen in strijd met artikel 86 aanhef en sub d van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland M. V. te Oost Souburg f 10 b. s. 10 d. h.door misbruik van gezag opzettelijk uitlokken der overtreding i dieren noodeloos vervoeren op kwellende wijze A. de V. te Biggekerke, vrijspraak. De moordzaak-Lans. De rechtbank te Rotterdam heeft indertijd bij vonnis bepaald, dat de rechter-commis- saris een nieuw onderzoek moest instellen in de moordzaak-Lans, omdat het onderzoek in deze zaak onvolledig was gebleken. Onder meer moesten de verklaringen van de getui gen, die gesproken hebben over twee mannen, die men in de omgeving van het pand van de firma De Haas aan de Oostzeedijk, waar op den avond van den 29sten November van het vorige jaar de heer Lans vermoord werd ge vonden, heeft gezien, worden nagegaan. Gisterenavond heeft de rechter-commissa- ris^daar ter "plaatse vérscliillénde getuigen, onder wie mej. Regeer en de heer W. C. Kap- tein, die zich op den laatsten dag van het onderzoek voor de rechtbank is komen mel den, gehoord. Men heeft de verschillende si tuaties gereconstrueerd en daarbij heeft het weer, dat evenals op den avond van den moord regenachtig was, veel medegewerkt. Behalve deze getuigen waren onder meer ook aanwezig inspecteur Hermans en eenige re chercheurs van de desbetreffende politie- afdeeling. Echtelijke twist. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gis teren voortgezet de behandeling van de zaak tegen een 26-jarigen chauffeur uit Den Haag, thans gedetineerd, beschuldigd van poging tot moord, subs, tot doodslag, gepleegd in den avond van den 28en September j.l., op zijn vrouw in hun woning aan de Van der Helststraat. Als getuige werd nu nog gehoord verdach- te's vrouw. Deze verklaarde, dat verdachte den bewusten avond bij haar gekomen is en direct is beginnen te schelden en te slaan. Het huwelijksleven was van het begin af reeds ongelukkig. Verdachte heeft getuige vervolgens vast gegrepen. Getuige worstelde hevig tegen en het gelukte haar, zich los te rukken, waarna zij is weggeloopen. Verdachte bleef het hem ten laste gelegde ten stelligste ontkennen. Volgens hem zou zijn vrouw niet anders gedaan hebben dan hem uitschelden, zelfs nog toen hij met de twee kinderen op zijn knie zat. Ten slotte is verdachte zoo boos geworden, dat hij zijn vrouw wóórden heeft toegevoegd, naar aan leiding waarvan zij is weggeloopen. Wat ver dachte gezegd heeft, kon-Jhij zich niet herin neren. Het OM. achte hierna het ten laste ge legde niet bewezen, waar de verklaringen van verdachte en zijn vrouw lijnrecht tegen over elkaar staan en de andere getuigenver klaring-en geen voldoende aanwijzingen ver schaffen. Spr. vroeg derhalve vrijspraak met last tot invrijheidstelling van den verdachte. De lechtbank gelastte de invrijheidstel ling. Uitspraak 12 December a.s. DE BELGISCHE REGEERINGSCRISIS. Gisteren heeft Koning Albert met verschei dene vooraanstaande politici ten paleize over de crisis en haar mogelijke oplossing gespro ken. De liberale ministers Hijmans en Jan- son, de katholieke oud-ministers Ssgers en Poullet werden achtereenvolgens ontvangen... In sommige politieke kringen meent men te weten, dat de Koning niet tot Maandag, na het partijcongres der liberalen zal wach ten, om den kabinetsformateur aan te wij zen. Jaspar blijkt nog steeds „grand favori" Voor Warme WiNTERPANTQFFELS en WATERDICHT SCHOEISEL met LEDER en ook met RUBBER-ONDERWERK BELLAMYPARK HOEK KERKSTRAAT NERGENS GOEDKOOPER! te zijn. Vrijdagavond ofZaterdagavond zou de Koning hem vragen de opdracht te willen aanvaarden, waarop Jaspar dan vermoede lijk om bedenktijd zou verzoeken en feitelijk dus het resultaat van het liberaal congres zou afwachten alvorens zijn definitief ant woord aan den Koning mede te deelen. DE VLOOTBEPERKING. De Fransche minister van buitenlandsche zaken Briand heeft in den ministerraad me- dedeelingen gedaan over de besprekingen met den Italiaanschen ambassadeur met betrek king tot de aanstaande vlootconferentie. Briand verklaarde, dat Italië wat den bouw van nieuwe schepen betreft vasthoudt aan pariteit met Frankrijk. Anderzijds heeft de Fransche regeering besloten de noodzake lijk geachte vlootsterkte voor Frankrijk te Londen te verdedigen. Aan Rome zal geen antwoord worden gezonden, daar Frankrijk geen nota van de Italiaansche regeering ont vangen heeft. Zoodra evenwel de Engelsch- Japansche besprekingen beëindigd zijn, zullen de Italiaansch-Fransche onderhandelingen worden hevat. De „Matin" weet verder te melden, dat de in het bizonder bij deze kwestie betrokken ministers binnenkort onder voorzitterschap van Tardieu zullen vergaderen om, voor zoo ver dit op het oogenblik reeds mogelijk is, het standpunt van de Fransche regeering op de conferentie te Londen vast te stellen. Volgens een bericht uit Washington spre ken alle aanwijzingen er voor, dat de Ame- rikaansche regeering geen belangrijke ver mindering van de vloot op de a.s. conferentie te Londen verwacht. Het departement van marine heeft vandaag de voorbereidende stappen gedaan om de kiel te laten leggen voor 5 kruisers van 10.000 ton binnen het kader van de door het congres toegestane credieten. Deze stappen trekken thans te meer de aandacht, aangezien zij terstond na het bezoek van MacDonald aan Washington geschieden en men aangenomen had dat de regeering den bouw op grond van de verkla ring van Hoover zou uitstellen. LLOYD GEORGE OVER CLEMENCEAU. Het „Journal" bevat een artikel van Lloyd George over Clemenceau, waarin de Engel- sche oud-premier eenige herinneringen geeft aan den overleden staatsman, dien hij tijdens de vredesonderhandelingen van zoo nabij kon gadeslaan. Lloyd George herinüert aan Clemenceau's souvereine minachting voor den Volkenbond. Hij geloofde niet in de eindoverwinning van het recht. Hij liet president Wilson echter maar zijn gang gaan bij diens pogen om den Bond tot stand te brengen, daar deze bezig heid Wilson belette kwaad te doen Clemen ceau zeide zelfs in een gesprek, dat „geweld, recht is", en betoogde dat de Vereenigde Sta ten nooit zonder geweld zouden bestaan en dat zij zonder geweld zestig jaar geleden in stukken zouden zijn gevallen. Voorts zegt Lloyd George, dat Clemenceau maarschalk Foch niet mocht lijden en geen vertrouwen in hem had. Deze vijandigheid werd hem trouwens ruimschoots door Foch teruggegeven Clemenceau was Franschman tot in merg en been, schrijft Lloyd George. Hij had niet de minste belangstelling- voor de menschheid als geheel. Zijn eenige zorg was Frankrijk. Zoolang Frankrijk vernederd werd, bekom merde hij zich niet om het succes van andere volken was Frankrijk overwinnaar, dan liet hij zich niets aan de ellende van andere lan den gelegen liggen. Zitting van Vrijdag 29 November, des middags 2 uur. Voorzitter de heer C. A. van Woelderen. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer en Wesseling, wegens uitstedigheid, Berger, we gens familie-omstandigheden en Harts we gens ambtsbezigheden. De notulen van de vorige vergadering wer den goedgekeurd. Verschillende mededeelingen werden ge daan, waaronder goedkeuring van Ged. Sta ten van genomen raadsbesluiten. Ingekomen was een adres van de samen werkende organisaties van handels-, kantoor- en winkelbedienden, waarin verzocht werd wijziging der verordening op de winkelslui ting. Van de afdeeling Vlissingen van den Ned. Kappersbond was een adres ingekomen met hetzelfde verzoek. Deze adressen werden gesteld in handen van Burg. en Weth. om advies. Het eerst werd b .handeld het voorstel van Burg. en Weth. tot het verharden van de Bakkersdorpiaan. De kosten van dit werk worden geraamd op 9170, welke ten laste van het grondbedrijf worden gebracht. De heer De Meij heeft gezien dat het voorsteLde commissies heeft gepasseerd. Hij is evenwel niet geheel bevredigd. Het is eerder slechter dan beter geworden. Hij had het dan liever in zijn ongewijzigden vorm gezien. Hij vindt de trottoirs in een park ongewenscht. Wij kunnen ons geld beter besteden dan hiervoor 9000 uit te geven. Hij weet dat het boter aan de galg gesmeerd is, doch hij wil zijn opmerkingen toch maken. De heer M. Laernoes zeide dat het een ver schil van inzicht betreft. Hij gelooft dat als de heer De Meij het later eens zal zien, hij het heel aardig zal vinden. Hierna werd het voorstel zonder stemming aangenomen. Door Burg. en Weth. werd voorgesteld niet aan te nemen de motie van de heeren De Meij c.s. betreffende het ontwerpen van een subsidieeringsplan voor vereenigingen, die zich sport en cultureele ontwikkeling ten doel stellen en daarvoor 25 der belasting op de publieke vermakelijkheden beschikbaar te stellen. De uitvoerige motiveering van Burg. en Weth. hebben wij opgenomen in ons nummer van 23 November. De heer P. G. Laernoes zeide dat Burg. en Weth. afwijzend tegenover de motie staan. Burg. en Weth. zijn wel geneigd het Instituut voor Arbeidersontwikkeling en C.KW.O. op dezelfde wijze te behandelen als de vereeni- ging A. G. O. Burg. en Weth. zien daarvan de billijkheid in. Misschien is dit wel een reden dat dan verder genoegen genomen kan worden met de motie. De heer De Meij meent dat er rustig tijd is de zaak te behandelen. Wat wordt nu be doeld met een gelijkstelling met A.G.O. Hij vraagt of het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling nu vrijgesteld wordt van belas ting. De belasting op de publieke vermakelijkhe den wordt ondragelijk voor die vereenigingen die cultureele belangen op het oog hebben. Hij gaf toe dat het moeielijk is alles precies te omschrijven. Een behoorlijke oplossing is niet zoo gemakkelijk te vinden. De grondtoon van de motie is de vereeni gingen vrij te stellen van de belasting. De gemeente heeft een taak om de cultureele belangen te bevorderen en hiervoor dient een oplossing gevonden te worden. Hij wees op de verschillende cursussen welke het Instituut voor Arbeidersontwikke ling voor de talen heeft. Voor het Engelsch hebben wij 4 leerjaren. De leeraren moeten behoorlijk betaald worden. Er is een lokali teit noodig en meer andere uitgaven. Voor zaalhuur moet 2 per avond betaald worden, hoewel het een gemeentelijk lokaal is. Tege moetkoming van de gemeente wordt niet ondervonden en dat was toch wel gewenscht. Er valt geen waardeering van de overheid te bemerken. Als een goed tooneelstuk wordt opgevoerd moet er geld bij, eveneens bij een goede bios coop-voorstelling. Toch moet er altijd belasting betaald wor den, hoewel de vereenigingen altijd geld moeten bijpassen. Een geval van recenten datum noemt hij een film van natuurkundige waarde. Van de belachelijk lage entrée van 20 cent moest nog 4 cent belasting betaald worden. Ook van de seriekaarten van 10 cent moest nog. 2 cent belasting betaald worden. Hij noemt h=t een hoon dat voor zulk nuttig werk nog iets aan den fiscus moet worden afgedragen. Het werk van de vereeniging kost een berg geld en toch mefet nog belasting betaald worden. Het zou beter zijn dat de gemeente een tegemoetkoming gaf. Wij zijn in onze gemeente wat de verheffing van het peil der arbeiders betreft goed vooruit gegaan en de gemeente dient dit nuttige werk niet alleen aan te moedigen, doch dit zelfs te steunen. Niets van aanmoediging valt er te bemerken. Hij wil over zijn motie niet stemmen. Deze motie is niet zoo gemakkelijk aanvaardbaar. Dan moet er een zekere limiet zijn. De be doeling is alleen dat Burg. en Weth. de zaak eens ernstig bekijken en trachten tegemoet te komen aan hetgeen in de motie wordt be doeld. Op Burg. en Weth. rust een belang rijke verantwoording, vooral waar zij te vo ren weten dat zij voor hun voorstellen steeds een meerderheid vinden. De heer Sorel zeide dat het niet zoo ge makkelijk is aan een subsidieering van ver eenigingen te beginnen, rant dan komen vele vereenigingen in aanmerking. De belasting op de publieke vermakelijk heden heeft versterking van de inkomsten gebracht. Als wij hiervoor vermindering gaan toestaan dan weten wij dat tal van vereeni gingen vermindering zullen vragen. Hij juicht toe dat Burg. en Weth. het In stituut en de C.K.W.O. tegemoet willen ko men, vooral waar A.G.O. niet belastingplich tig is en hü waardeert het dat Burg., en Weth. een bestaande onbillijkheid willen wegnemen. De heer P. G. Laernoes zeide dat A.G.O. zijn contributie ineens heft, terwijl de ande re vereenigingen in een eenigszins andere positie verkeeren. Burg. en Weth. willen de vereenigingen C.K.W.O. en Arbeidersontwik keling ter wile zijn en dus deze vereenigingen. op gelijken voet behandelen als A. G. O. Burg. en Weth. behoeven dan niet te komen tot een wijziging der verordening. Het blijft natuurlijk moeilijk een verordening te hand haven en soepel te zijn, want waar blijft die grens. Wat de heer De Meij gezegd heeft omtrent het Intstituut voor Arbeidersontwikkeling ia volkomen waar en deze vereeniging doet veel en bereikt veel en dit is toe te juichen, even als wat de C.K.W.O. doet. De vraag is alleen waar de grens blijft waarop gesubsidieerd kan worden. Verder als Burg. en Weth. thans voorstellen kan niet worden gegaan. De heer De Meij is tevreden doch niet vol daan, over wat bereikt is en kon hij zijn motie dus intrekken. (Slot in het volgend nummer) Het misdrijf aan denZui- derzeedijk. Op 17 November 1929 werd aan den Zuiderzeedijk, ter hoogte van het Kinselmeer, onder de gemeente Amster dam, in het water gevonden het geheel naak te lijk van een naar schatting 3 a 5-jarig knaapje, ongeveer 85 cM. lang, met lichtblond haar, blauwe oogen en twee ontstoken tan den in de bovenkaak. Verwondingen aan het hoofd doen vermoe den, dat misdrijf in het spel kan zijn. Tot nu toe kon de identiteit nog niet wor den vastgesteld. Op 4 November 1929 werden in de omgeving van de plaats, waar het lijkje gevonden werd, een man en een vrouw gezien in het bezit van een kinderwagen. De volgende signalementen werden gege ven Van den man lengte plm. 1.75 M., oud plm. 30 jaar, gekleed met donkere lange overjas en vermoedelijk bolhoed Van de vrouw iets kleiner dan de man, flink van postuur, gekleed met grijzen man tel en hoed, dragende een bril Va.i den kinderwagen licht van kleur, ver moedelijk van riet vervaardigd, modern van vorm met lage wielen. Tot het verstrekken van inlichtingen ge lieve men zich te wenden tot den commissaris van politie in de le sectie te Amsterdam (N), bureau Volewijkspark. Een belooning van 300 gulden wordt uit geloofd, welke zal worden verdeeld in over eenstemming met de belangrijkheid dezer in lichtingen. Een moordaanslag. Giste renavond heeft te Leeuwarden op het Pie terselie woud je, een moordaanslag plaats ge had. De 45-jarige H. Nijp heeft op zijn 30- jarige tweede vrouw met een browning zes schoten gelost, waardoor de vrouw in buik, borst en arm werd getroffen en ernstig werd gewond, zoodat voor haar leven wordt ge vreesd. Beiden leefden gescheiden, Nijp te Amsterdam, de vrouw te Sneek. Zondag had Nijp reeds een poging gedaan om zich met de vrouw te verzoenen, en toen de vrouw wei gerde, mishandelde hij haar. Bij een familie lid te Leeuwarden, een zekere Breedenbach, wordt een kind van hen opgevoed. Gisteren ochtend kwam Nijp van Amsterdam naar Leeuwarden en trachtte een familielid ervoor te winnen, zijn vrouw naar Leeuwarden te laten komen. Dit gelukte niet. Toen ging Nijp naar de woning van Breedenbach en schreef daar een telegram dat hij ook verzond, naar zijn vrouw te Sneek, met de mededeeling, dat het kind ernstig ziek was, en overkomst ge wenscht. Hij onderteekende met den naam van Breedenbach. Vrouw Nijp kwam gisteren middag in de woning van Breedenbach aan, en een oogenblik later verscheen ook de man. Een woordenwisseling ontstond, en het slot v/as, dat de vrouw niet met hem mede wilde gaan. Nijp liep de kamer uit, keerde zich om, en loste op twee meter afstand een schot. Daarna deed hy een stap voorwaarts en loste de andere vijf schoten. De dader liep met zijn schoonzoon de wo ning uit, en meldde zich bij de politie. Door een auto gegrepen. Gisterenmiddag even voor half één zijn op den Rijswijkscheweg te 's-Gravenhage twee

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1