500 300 150 100 25 eerste blad Koopt Uw Waterdicht Schoeisel TIMMERMAN V^=^o*ers/ No. 364 67e Jaargang 1929 HARTLIJNEN VRIJDAG 8 NOVEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd eg Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen IBERICHT PROVINCIALE STATEN. m Auto's, Fietsen nertuigen. TE VLisaTnC£N| ENDA MARINE EN LEGER FAILLISSEMENTEN RECHTSZAKEN LUCHTVAART 7.00—7.30 Cursus in I PJR.O. Persberichte^ lerwerp In Jeruzalem' tvelt kwartet. 8.50 Tagore en .de Bragi tting concert, io.oo 10.20 Voortzetting i M. 10,35 Mo 11.2012.20 Gramoii icert. 6. Moldawsky, .50 Orgelconcert door USSINGSCHE COURANT Gramoüoonmuziek. 3.45. ianjmEMENTSPRIJS Voor Vlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. anrfinrr vnnr sohn)?,- n aiding voor scholen, ig. 4.05 Tooneeluitzenjj inlord". .4.50 Orkestcom 6.20 Lezing. 6.35 ig. 7.05 Fiano-recUl ng. 8.05 Zang door 0. pj 3yir ..lionle concert. A. ld. viool. Symphonie orka en. 9,35 Voortzetting erlohten. 10.25 Lezing, n Dansmuziek. 11.20—] aris", 1725 M. 12 50-jj 4.05 Orkestconcert. 8.55 orkestconcert. M6.20—730, 9.35-14 onmuziek. 1225—1.50 Co praan. 4.50—5.50 Con«. iano's. 7.20 Gramofcon», Rao, rao.... Foym. lorspel van Friedrich ansmuziek. 5.20 Orkestconcert. 835 Concert. M. 11.20—120 orkes Orkest, zangeres. 7.20—8: 8.2O-9.05 „To Nögleknlj Carl Behr. 9.20—10.20 Kt itrtjkfcwartet. 6.15950 loloonmuziek. 12.15—1): Gramofoonmuzlek. 154 4.50 Concert u.t Lei] 7.20 lederen en ara'st rd Crooks, tenor. Darn 'olgens tot 11.50 dansuju 5 Nov. v. Port Said sr.) verm, heden v. Antv te Rott. van Batavia iitr.) 5 Nov van Belaw p. 6 Nov. Gravesend vac sr.) heden 16 u. van Ba irwacsht van Batavia n. Rott. iitr.) 6 Nov van Suez r.) 6 Nov. van Colombo 5 Nov. van Sabang sr.) 5 Nov. te Genua te Rott. van New-Orl< Nov. v. Rio de Janeiro (uitr.) 6 Nov. te South* 6 Nov. te Port Said x.) 6 Nov. van Antw. eal anco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rmanden bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et limilinil. Ti* Dl VEtDEIi., MmSMO. f!is»p.Ii!il. 10. PisInkngM ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 et., iedere regel meer 15 et abonné's in 't bezit eener >lis, zij" GRATIS Verze- rd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. it nummer bestaat uit 2 bladen. Nov. van Padang Nov. van Liverpool r.) 6 Nov. van Havre 5 Nov. van Tampico 6. Nov. van Boulogne r.) 4 Nov.v. Port Soedaoj 4 Nov. Ouessant 5 Nov. te Kaapstad 5 Uov. 11.23 u. 300 6 Nov. Perim p. 6 Nov. Point de GoI!e| Nov. Ouessant Nov. van Lissabon erstand 769.0 te La CO'I eterstand 730.0 te Jei| 3en avond van 8 Novent Door Ged. Staten zijn nog de volgende orstellen aan de Provinciale Staten gedaan. Subsidie autobusdienst. In de vergadering van 22 October werd in anden van Ged. Staten gesteld, teneinde 10.20 -12J jaromtrent e~n vo tel te doen, een adres n de N.V. Auto-, motorhandel en verhuur - richting v.h. Mannaert—Geers te Neuzen, rtidende verzoek om haar weder, te rekenen efc ingang van 16 Juli 1928, een subsidie toe staan voor haren autodienst Sluiskil over nel, Zuiddorpe, Koev/acht, St. Jansteen naar uls't. Bij besluit van 18 December 1923 werd vol- ns de algemeene regelen aan adressante bsidie toegekend, en ontving zij van 16 tot en met 31 December 1923 365.62, er 1924 475, over 1925 521, over 1926 467, over 1927 513 en van 1 Januari tot 15 ni 1928 233.30. Volgens de overgelegde cening heeft de exploitatie van den diens'; 1928 zonder de subsidiën van de gemeen- en de provincie een nadeelig saldo van 382.28 opgeleverd. Volgens Ged. Staten Idt het hier een bijzonder geval en kan ook den eersten termijn het eenmaal verleend ubsidie worden verlengd. Bij besluit van 4 October jl. hebben Ged. itaten aan P. Scheele te Sluiskil, die thans [en dienst exploiteert, vergunning verleend in kan dus adressante in geen geval langer Ian tot en met 3 October jl. op subsidie uit !e provinciale kas aanspraak maken. Waar de autobusdienst in het algemeen be ing noodig en wenschelijk kon worden gë- icht, zijn Ged. Staten van meening, dat aan lerzoekster si:un kan worden toegezegd, in lit geval over het tijdvak van 16 Juni 1928 jot en met 3 October 1929. Het maximum van len steun ware te stellen op 4000, d.i. het iedrag, waarop de waarde der in gebruik ijnde autcbuszen door den keuringsdeskun- !ige is geschat en met schatting de inderneemster zich vereenigt. Ged. Staten stellen voor in dien geest te besluiten. Subsidie Schoolmuseum. Van het bestuur der Vereeniging „School- nuseum te Middelburg", is een adres ingeko- r.en met verzoek om haar over 1930 f 200 [subsidie toe te kennen, met de mededeeling, dat het geenszins in de bedoeling ligt om [steeds subsidie van de provincie te blijvc (vragen, dat de gevraagde subsidie minder is dan die van het vorige jaar en dat die steeds Under zal worden naar gelang de schulden- past vermindert. In verband met de omstandigheid, dat ten horigen jare het door Ged. Staten voorge- Jstelde subsidie door de Prov. Staten werd ■verhoogd, meenen Ged. Staten in den geest lder Staten te behandelen door voor te stellen look het thons gevraagde subsicue toe te staan. rakke Westelijke tot Zul*— ot betrokken, waarschijn*] [Stads- en Provincienieuws anvankeiyk iets koeler, VLISSINGEN, 8 NOVEMBER. ovemoer uor 8 4.48 9 4.46 10 4.44 nber 5.09 1740 EJC. 6.01 18.45 7.00 30.04 verma kelfjkheden, tringen enz. Verbetering van de haven te Vlissingen. Aan het voorloopig verslag over het wets- I ontwerp tot wijziging van de wet van 25 Juli 1919 tot verbetering van de haven te Vlis- I singen is nog het volgende ontleend Verschillende leden hadden den indruk (verkregen dat uitsluitend ten behoeve van in de Vlissingsche haven bunkerende schepen de thans voorgestelde vergrooting der haven- diepte tot 12 M. onder N.A.P., in de kosten van welk werk het Rijk tweederde gedeelte zal dragen, noodig is. Zij stelden de vraag, of er geen termen aanwezig zijn om de kolen- firma, die het bunkerstation exploiteert en derhalve de geldelijke voordeelen van het voorgestelde werk zal genieten, een deel van de kos' n van uitdieping en van geregelde van de haven te doen dragen. Dagelijks voorstelM I Dagelijks voorstelUM I r. Uitvoering mandd'l .Tovido", concertgö' I iber. Lezing A.GÖ*| 3.15 uur. j De electrische tram VlissingenMiddelburg. Naar „het Volk" uit goede bron verneemt, I de onderhandelingen tusschen de Prov. ectriciteits Mij. en de N.V. stoomtram I ;^alcheren", betreffende overnafne door tstgenoemde van de tram Middelburg v^singen op niets uitgeloopen. 2eer sterk wordt nu in overweging genomen de tram in exploitatie te houden bij het Provinciaal bedrijf (P.Z.E.M.) informatie naar de juistheid van dit I ericht werd ons medegedeeld dat het minst Gnomen zeer voorbarig is. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Gisterenavond hield de heer J. A. Berger, hoofdcommies bij den Raad van Arbeid, een causerie over „De historische taak der vak beweging bij de uitvoering der ziekteverze kering en ziekenverzorging der arbeiders klasse". In zijn inleiding verklaarde de heer Berger niet te zullen spreken over de Ziekte wet, daar zijn onderwerp veel voornamer was. De vakbeweging toch had de taak uit voerder te zijn en medezeggenschap gekre gen. Het vraagstuk van onderhoud van in validen was niet altijd, zoo urgent geweest, ja vaak had het niet bestaan, het was een vraagstuk van de kapitalistische maatschap pij, daar het pas optreedt als het geld in zichzelf productief vermogen krijgt. In oer oude tijden, toen jagers- en visschersbevol- king voorkwam, bestond het vraagstuk van onderhoud van invaliden niet, de ouden van dagen werden eenvoudig uitgestooten. Nadat ze zich up bepaalde plaatsen neerzette en landbouwbevolking werd, veranderde dit ge heel. Er werd, ook naderhand op de ridder hofsteden, genoeg graan geproduceerd om allen te onderhouden. De Katholieke leer, die gebaseerd was op economische grondsla gen, legde in de 13e en 14e eeuw een zooge naamd woekerverbod op, termijn- en cre- diebhandel werden verboden. Maar langza- berhand verandert het aspect en overal krijgt men Lombardiërs, die geld leenen te gen rente, op tal van plaatsen verrijzen lom bardstraten met huizen, waar banken van leening zijn gevestigd. Naast de Kerkhervor ming krijgen we nu den opbloei van het gil denwezen, waarbij in beginsel geen kapitaal benoodigd was om het tot meester te bren gen hiertoe was oorspronkelijke vakbe kwaamheid voldoende. De jongens kwamen van de school bij een meester in de leer, werden leerling, daarna gezel, om het ten slotte tot meester te brengen. Er werd slechts op bestelling gewerkt, en daartoe was zoo heel veel kapitaal niet noodig. Er ontstond een belangengemeenschap, die zich uitte in ziekenverzorging, waarbij zelfs controleeren- de geneesheeren te pas kwamen, weezenver- zekering, ja zelfs had de werkman recht op arbeid. Na de ontdekking van Amerika, toen er zooveel goud loskwam, veranderde de toestand er werd niet langer op bestelling gewerkt, maar in voorraad, en hiervoor was wel kapitaal noodig. Gevolg hiervan was, dat het kapitaal in de eerste plaats, de vakbe kwaamheid op de tweede plaats terecht kwam de vakman wordt pauper. Deze toe stand verergerde steeds meer en meer en toen Napoleon het gildewezen afschafte, verdwe nen langzamerhand de ziekenbussen van de gilden wat overbleef kreeg nog aanhang van kleine winkeliers enz., maar spreker komt er tegen op, dat deze overblijfselen er prat opgaan, dat ze de voortzetting zijn van de ziekteverzekering van het gildewezen. Het pauperisme woekerde steeds verder en leidde er ten slotte verzet der arbeiders zelf kwam ook tegen den vergevorderden kinder en vrouwenarbeid toe, dat in verschillen de landen pogingen van mannen als Bis marck en Sam van Houten in 't werk wer den gesteld om daaraan tegemoet te komen, maar dezen wilden nog steeds niets weten van inmenging van organisaties of politieke partij, vooral niet na het uitbarsten der commune. Toen werd de hand er van afge trokken, de toen regeerende partij of par tijen wendden zich van den arbeider af. Maar na de bekende arbeidersenquête moest er toch ingegrepen worden en het gevolg was de Ongevallenwet. Als organisatie-man moet het spreker van het hart, dat er geen wet is die arabtelijker, bureaucratischer uit gevoerd wordt dan juist deze wet, wier uit voering is opgedragen aan de Rijksverzeke ringsbank uitgevoerd als ze wordt met controleerende geneesheeren en agenten van de Rijksverzekeringsbank, welke de instruc ties uit Amsterdam ontvangen. Spreker be wees met staaltjes van behandeling, dat door deze wet rechtsonzekerheid werd geschapen. Door de regeering werden pogingen in het werk gesteld om in de regeling dezer mate rie verandering te brengen Radenwet, waarbij de Raden van Arbeid, als uitvoer ders der -Rijksverzekeringsbank werden aan gesteld en de Invaliditeitswet. In 1921/22 ontstond de Land-* en Tuinbouwongevallen- wet, waarbij de uitvoering op heel anderen voet was geschoeid in die bedrijven toch werd ook medezeggenschap gegeven aan de genen, die daarin werkten. En dit principe werd nog verder doorgevoerd in de Ziekte wet, waarvan zooals spreker in den breede uiteenzette de uitvoering werd overgelaten niet alleen aan overheidslichamen, de Raden van Arbeid, maar ook aan vereenigingen van arbeiders- en werkgeversorganisaties, wier afgevaardigden samen de zaken moeten bespreken. Als overgangsmaatregel worden in de wet voor 5 jaar erkend bedrijfsvereeni- glngen, aan bepaalde voorwaarden gebon den. Door deze regeling kunnen de zaken eenvoudiger en billijker worden geregeld. Ten slotte besprak de heer Berger de ziekenver- Al+ijd even ycc</ zorging der arbeiders en daarmee gelijk ge lijk gestelden. Hij wees op het unificatie rapport, waaraan de heer Kupers hard heeft meegewerkt, en zeide dat het ziekenfonds- wezen geregeld mo'et worden naar richtlijnen door den heer Kuptrs aangegeven. Tenslotte wees spreker op den plicht van de besturen der vakorganisaties, die geroepen zijn om mede te werken aan de uitvoering dezer wetten, die medezeggenschap krijgen op het gebied van medische behandeling, om te zor gen dat zij de wet goed kennen. Want het ligt in hun handen om te zorgen, dat deze eerste proef met medezeggenschap goed slaagt. Want spreker kan er niet genoeg op wijzen, dat het typeerende in deze wet is, dat de vakorganisatie medezeggenschap heeft verkregen. Van de aanwezigen stelden een 10-tal eenige vragen, welke door den inleider, die voor zijn moeite beloond werd door warm applaus, uitvoerig werden beantwoord. met Leder en ook Rubberonderwerk bij Beüamypark - Hoek Kerkstraat, De toestand van de Wester schelde. De correspondent van de „N. R. Cfc." te Brussel meldt Ingenieur Tobbie Claes, directeur der Schel- dediensten, heeft voor de vereeniging Hooger Onderwijs voor het Volk te Antwerpen een lezing gehouden over den toestand van de Zeeschelde. Hij betoogde, dat het wijzigen van de Scheldebedding tusschen de Kruisschans en Walsoorden, als door sommigen is voor gesteld, een zeer gevaarlijk en alleszins on- noodig experiment zou zijn. De Schelde, zeide hij, verzandt niet. Zulks bevestigen de lood sen, die zeereuzen als de Belgenland, 3/2 uur vóór den vloed, te Antwerpen aan de kade brengen zulks blijkt ook uit de kaarten der peilingen. Enkele jaren geleden achtte men een diepte van 1/2 meter in de geulen on mogelijk, thans bedraagt deze diepte 9 meter over een breedte van 200 meter op Belgisch grondgebied en van 250 meter op Neder- landsch grondgebied en dit ondanks het feit, dat er thans minder moet worden gebaggerd dan 20 jaar geleden. Zeeuwseh Genootschap der Wetenschappen. Voor het museum van het Zeeuwseh Ge nootschap der Wetenschappen te Middel burg, zijn de volgende voorwerpen geschon ken Fossiele Oester, gevonden op een diepte van 15 M. te Vlissingen door den heer B. von Brucken Fock te Zoutelandeeen foto van vinvisch Balaenoptera physolus L., gestrand te Burghsluis, geschenk van denzelfden een nog niet gedetermineerd bot, gevonden te Vlissingen, door den heer N. Schoolmeester Romeinsche kruikhals van het strand te Oostkapelle door den heer Geldof aldaar koperen bord met voorstelling van een ring- rijaerij 1913, door den heer I. P. J. de Groet te Middelburg twee ruitertjes met jaartallen 1817 en 1875, afkomstig uit de werkplaats der firma Jolmers te Middelburg door de directie van de N.V. The Vitrite Works Romeinsche en andere scherven en een kraal, gevonden te Westkapelle, geschonken door den heer K. van Rooijen Wzn., aldaar. Een geschenk voor Prinses Juliana. Bij de herdenking van het 25-jarig regee- rings-jubileum van H. M. de Koningin, vatten eenige dames in Oostelijk Zeeuwseh-Vlaan deren het idee op aan Prinses Juliana een costuum in de oude kleederdracht van het Land van Hulst aan te bieden. Dit costuum is thans gereed en toegezonden, doch van de Koningin kwam het verzoek, dat een depu tatie uit de vervaardigsters zelf het costuurn zouden komen aanbieden. Daartoe gaan thans jonkvrouw S. Collet d'Escury uit Hon- tenissc-, leidster van de dames met de dames Warren uit Ossenisse, Dierick uit Koewacht en de Deckere uit Clinge naar Het Loo, waar Zaterdag de aanbieding aan de Prinses zal plaats hebben. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van 5 November zijn be noemd tot griffier bij het kantongerecht te Goes mr. J. P. W. Boddaert, waarnemend griffier bij de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage te Hulst mr. H. L. Hoogen- huis, advocaat en procureur, tevens waarne mend griffier bij het kantongerecht te Leiden. Wijziging grenzen Sas van GentWestdorpe. Blijkens het voorloopig verslag van de af- deelingen der Tweede Kamer over bovenge noemd wetsontwerp opperden eenige leden het bezwaar, dat de voorgestelde regeling te eenz'jdig in het voordeel van de gemeente Sas van Gent is. Westdorpe vaart bij den ruil van grond slecht, want het verliest elk terrein, geschikt voor fabriek en nijverheid. Daarentegen is er een hoekje in Sas van Gent, ten Oosten van het kanaal Terneuzen- Gent, dat door zijn natuurlijke ligging bij Westdorpe behoort, maar volgens deze rege ling niet door Sas van Gent zal worden af gestaan. SOUBURG. Door prof. dr. Ubbink, predikant der Ned. Herv. gemeente, worden pogingen aangewend tot stichting van een nieuw kerkgebouw te West-Souburg, daar de kerk te klein is ge worden om in de behoeften der gemeente te voorzien en omdat uitbreiding van het be staande gebouw niet raadzaam wordt geacht. Reeds is optie verkregen op een goed en goedkoop terrein. Als begin van de bouwsom is reeds een kapitaaltje van eenige duizenden guldens bijeen gebracht. De luitenant ter zee 2e klasse P. A. Mulock van der Vlies Bik wordt tijdelijk geplaatst te Rotterdam bij de gereedmaking van het recherche-vaartuig „Arend". De officier van den maririestoomvaart- dienst 2e klasse L. C. Kooien, van de onder- zeedienstkazerne te Willemsoord, wordt 2 December geplaatst te Rotterdam voor de ge reedmaking van in aanbouw zijnde torpedo boot jagers. Overgeplaatst zijn van den kruiser „Java" naar den kruiser „Sumatra" de schout bij nacht C. C. Kayser, de luitenant ter zee le klasse P. J. M. Cikot, de luitenant ter zee 2e klasse H. A. N. A. van Adrichem Boogaert en de officier van administratie 2e klasse R. J. Brunner, van de „Sumatra" naar de „Java" de officier van administratie 2e klasse E. A. Kengen. Ondervolgende schepelingen zijn den 5en November jl. per stoomschip „Prinses Julia na" naar Oost-Indië vertrokken majoor konstabel P. A. Verhoef, sergeant-ziekenver pleger H. C. Louwhoff, sergeant-monteur J. Leering,* sergeant-monteur G. Dane, kwar tiermeester R. Neimeer, korporaal-konstabel W. A. Schik, korporaal-konstabel J. R. Spits, korporaals-torpedomaker B. H. J. Smit en H. W. Baars, matrozen 2e klasse P. F. van Over- beeke, C. J. van der Veer, B. I. Wagenaar, G. van Oosten, H. J. van Horik, A. Wondergem. A. G. Vlok. J. H. Treffers, P. M. Luijken, B. Gierman, H. Wieringa, C. van Wingerden, J. S. Verhagen, G. Heijes, W. Dingemanse, F. van Eerden, I. de Nooijer, stoker-olieman A. Grollé, mariniers le klasse J. A. Metsemaker, C. Kaptein, mariniers 2e klasse J. H. M. Heugden, J. van der Geld, J. Meerman en marinier 3e klasse W. Veen. Het recherche-vaartuig „Arend", in aan bouw te Rotterdam, wordt 18 dezer in dienst gesteld en wordt tijdelijk bestemd voor den dienst West-Indië. Uitgesproken 5 November Paulus Pieter Franken, slager, Poortvliet. Rechtercommis- maris mr. J. C. Sikkel, curator mr. A J. v. d. Hoeven, Tholen. rTuKKftl Ie li nf rr Dubbel is het genot met Wybert-tabletten.de keel is tegen ontsteking be veiligd, de adem zuiver! Hoe een rechter over een pijpje tabak van den werkman denkt. De werkman J. B. was in loondienst bij de N.V. Lederfabriek „Noord-Brabant" te Reyen en bevond zich op 27 Juli 1928 in den schaft tijd dien hij wegens den verren afstand van zyne woning op de fabriek doorbracht. Hij wenschje bij die gelegenheid een pijp tabak te rooken en daarna heeft hij bij het schoonma ken van de pijp zich met zijn mes in den rechterpink gesneden. Moet dit ongeval geacht worden aan J. B. te zijn overkomen in verband met zijne dienstbetrekking Het bestuur der Rijksverzekeringsbank te Amsterdam en de Raad van Beroep te 's-Hertogenbosch hebben deze vraag in be vestigenden z:n beantwoord. Aan gemeld be stuur komt het alleszins voor, dat een werk man na geschaft te hebben vóór den aanvang van zijn werk nog een pijp opsteekt en het bestuur stelt dit gelijk met het maken van een ie wandeling om zich te vertreden. Dit waardeerend oordeel in zake een pijpje tabak wordt door gemelden Raad van Beroep te 's-Bosch gedeeld. De - ntrale Raad van Beroep te Utrecht heeft vraag onder de oogen gezien, of dit ongeval geacht moet worden aan den werk man B. te zijn overkomen in verband met zijne dienstbetrekking en vervolgens deze vraag in ontkennenden zin beantwoord, daar deze Raad het rooken en het daartoe schoon-* maken van een tabakspijp, ook al geschiedt dit in schafttijd op het fabrieksterrein be schouwt als een den werkman persoonlijk be treffende omstandigheid, in geen enkel ver band staande met zijn dienstbetrekking. Derhalve kwam aan den werkman J. B. geen schadeloosstelling ter zake van boven vermeld ov.geval toe. Aid. - besliste de Centrale Raad van Beroep te Utre-'it. De luchtlijn BataviaSoerabaja. Gisterenmorgen is te Batavia voor de eer ste maal het vliegtuig van de Kon. Ned. In dische Luchtvaart Maatschappij aangekomen, dat voortaan op eiken Woensdag in een ver vroegden dienst SoerabajaBatavia zal ar- riveeren, speciaal ten behoeve van de uit Tandjong-Priok naar Europa vertrekkende mail. Déze eerste mailvlucht werd in record tijd volbracht. Om 5.37 vertrok de Fokker uit Soerabaja en om 9.50 daalde de machine op het vliegveld Tjililitan (Weltevreden). Het toestel, dat zeven passagiers vervoerde, heeft aldus de reis Soerabaja—Batavia volbracht in 4 uur 13 minuten, inclusief het oponthoud door de tusschenlanding te Semarang. Uit Soerabaja werd, behalve de binnen- landsche luchtpost ten bedrage van 11 K.G., ook de post voor over zee, bestaande uit ongeveer achthonderd brieven, meegevoerd: Voorts werd nog ongeveer 3i/2 K.G. post te Semarang ingeladen en vervoerd. De Poolvlucht van de „Graf Zeppelin". Naar de „Associated Press" uit Washing ton meldt, heeft de penningmeester der in ternationale vereeniging voor het onderzoek van het Noordpoolgebied met behulp van luchtschepen, Bleistein, zich uitgelaten over de vorderingen der voorbereidingen voor de Noordpoolvlucht van de „Graf Zeppelin". Naar hij verklaarde, zullen aan den tocht drie Amerikaansche en negen andere geleer den deelnemen. Dr. Bleistein acht het mo gelijk, dat het luchtschip op tot dusver on bekend terrein in de Poolzee zou dalen, ten einde den reizigers gelegenheid te geven kalm hun waarnemingen te verrichten. De tocht naar de Pool zou door ongevaar- lijkheid en betrekkelijk gemak worden ge kenmerkt. Men zou levensmiddelen voor vijf dagen meenemen, hetgeen de langste tijd is, gedurende welken men de basis Tromsö in Noorwegen of Fairbanks in Alaska denkt te verlaten. Voorts worden noodrantsoenen voor den duur van 90 dagen meegevoerd, bene vens een volledige uitrusting voor het reizen op het ijs en ten slotte 23 Eskimo-honden.

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1