1000 500 300 150 100 25 LEZING MAANDAG EERSTE BLAD No. 254 1929 Uitgave: Firma F. VAD OF VE10E Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND de heer LE FEBRE, „ie Economische pesitie van den Indonesiër en de poenale Sanctie". Stads- en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Vlissingen Op Vrijdag 1 November 1929, des namiddags 2 uur. I. Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. III. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burg. en Weth. naar aan leiding van het voorstel van den heer Wesse- ling, om een crediet van ƒ500 te verleenen voor het ontwerpen van plannen voor het stichten van een badinrichting. 2. Idem tot het toekennen van veertien va- cantiedagen aan de werklieden in vasten ge meentedienst, naar aanleiding van het adres van de afdeeling Vlissingen van den Ned. Bond van personeel in overheidsdienst. 3. Idem tot het machtigen van Burg. en Weth. voor het verleenen van toestemming aan de N.V. Vlissingsche Duinwaterleiding Maatschappij voor de levering van water aan Oost- en West-Souburg en tot goedkeuring der desbetreffende overeenkomst. 4. Idem tot het verleenen van een extra bij drage in het exploitatietekort van de be waarschool in de Palingstraat, aan de Ver- eeniging tot bevordering van Christelijk On derwijs. 5. Idem tot goedkeuring van de begrooting van het Gasthuis voor het jaar 1929, met een verhooging der gemeentelijke subsidie van 10.000. 6. Idem naar aanleiding van het adres van de Centrale Esperanto Propaganda Commis sie, betreffende het invoeren van een Espe- rantocursus van gemeentewege. 7. Idem tot het toekennen van een gemeen telijke vergoeding voor boventallige leer krachten aan de besturen der Vereenigingen tot bevordering van Christelijk Onderwijs en voor bijzonder onderwijs op Gereformeerden grondslag, over 1927. 8. Idem tot het vaststellen van een ont- werp-besluit tot wijziging der gemeentebe- grooting, dienst 1929. 9. Idem tot verkoop van ongeveer 9840 M2. grond, gelegen aan de Kerwhoflaan, aan de Vereeniging tot stichting en instandhouding van een Christelijk Ziekenhuis „Bethesda", voor den prijs van ƒ3.50 per M2. 10. Idem tot verkoop van 260 M2. grond, gelegen achter het schoolgebouw nabij de Brouwenaarstraat, aan de Vereeniging van den Heiligen Vincentius van Paulo, voor den prijs van 3 per M2. 11. Idem tot verkoop van a. 133 M2. tuin grond, gelegen aan den Koudekerkschen straatweg, aan den heer C. B. J. Wijtenburg, voor ƒ332.50 ;b. 580 M2. grond aan den Kou dekerkschen straatweg aan de.t heer J. E. J. Jurry, voor ƒ3950. 12. Idem tot het verhuren a. aan den heer J. F. Gugelot 36 M2. tuingrond aan de Park laan, voor 22 per jaar b. aan den heer A. Smit 93 M2. tuingrond aan de Badhuisstraat, voor ƒ28 per jaar, alsmede tot verkoop van 1 M2. grond voor ƒ10. 13. Idem tot het bestraten van de Bakkers- dorplaam Raming 9670. Idem tot het voltooien van do rioleering op het z.g. Eiland. Raming 48.000. 15. Idem tot het verdubbelen van den Sin- gelweg tusschen Paul Krijgerstraat-—Van DishoeckstraatPaul Krugerstraat. Raming ƒ24.000. 16. Idem tot vaststelling van een aanvullend kohier betreffende schoolgeld voor het open baar vervolgonderwijs en een kohier voor de Gemeentelijke Handelsavondschool. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen brengen ingevolge de artikelen 6 en 7 der Hinderwet ter openbare kennis, dat bij hen ;s ingekomen een verzoek van de Weciuwe V. Cracau, alhier om vergunning tot het oprichten van een beenderenbewaar- Placts in het perceel kadastraal bekend ge meente Vlissingen, Sectie C, no. 836, plaatse lijk gemer'-. Visoweg no. 2 dat dit eek met de bijlagen, vanaf he den op de neente-Secretaric, (2e afdee- Img) ter ;;e zal worden gelegd en dat schriftelijke uezwaren bij hun college kunnen worden ingcüienu. °P den veertienden dag na heden, z(jnds. den 11 November 1929, zal ten gemeente- huize, des voormiddags ten 11 ure, gelegen beid worden gegeven, om bezwaren tegen het opricht i dier inrichting in te brengen, ter wijl daarbij zoowel de verzoekster als zij cli bezwaren indienen, in de gelegenheid worden gesteld deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekster als zij, die bezwaren inbrengen, kunnen gedurende drie dagen vóór den 11 November 1929, ter Gemeente- Secretarie (2e afdeeling) van de ter zake in gekomen schrifturen kennis nemen. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep zijn gerechtigd zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Vlissingen, den 28 October 1929. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP De verlaging der posttaricven ingaande 1 November a.s. Het Koninklijk besluit tot verlaging der posttarieven met ingang van 1 November a.s is thans bekrachtigd. In de bestaande tarie ven worden de volgende, reeds aangekondig de, wijzigingen gebracht Brieven binnenland tot en met 20 gram 6 cent, 20 tot 40 gram 12 cent, daarboven on gewijzigd. Naar Suriname en Curasao en in het grens verkeer met België en Duitschland tot en met 20 gram 6 centhet port voor elk vol gend gewicht van 20 gram blijft 3 cent. Monsters, binnenland en naar Suriname en Curasao per zeepost tot en met 50 gram 3 cent50100 gram 4 cent, daarboven onge wijzigd. Het minimumport voor akten in het verkeer met Suriname en Curasao per zeepost is ver laagd tot 6„cent Xtm. 200 gram). Nieuwe frankeerzegels enz. In gebruik worden gesteld frankeerzegels van 21 cent, postbladen en briefomslagen met zegel van 6 cent (prijs resp. l/2 en 7 cent) en een port- zegel van 9 cent. Frankeerzegels van 22 f2 cent en postbladen en briefomslagen met zegelafdruk van l/2 cent worden niet meer aangemaakt. De nog voorhanden zijnde zegels van 22i/2 cent en de postbladen met zegel van 7»/2 cent worden voorzien van een opdruk 21 cent, resp. 6 cent. De briefomslagen met zegel van 7»/2 cent zullen worden opgebruikt voor het buiten- landsch verkeer door het bijplakken van een zegel van 5 cent (prijs alsdan 13i/2 cent). Inwisseling door het publiek. De bij het publiek voorhanden zegels van 1/2 en 22'/2 cent en postbladen en briefomslagen met ze gelafdruk 7»/2 cent kunnen tot 1 December a.s. op alle postkantoren worden ingewisseld. Postzegelboekjes. Postzegelboekjes met 24 zegels van 7'/2 cent en die met 6 zegels van elk der waarden 1, l'/2, 5 en iy2 cent, worden niet meer aangemaakt. De zegels uis de nog voorhanden boekjes worden los ver kocht. Nieuwe boekjes, bevattende 24 zege's van 6 cent en gemengde boekjes met 6 zegels van 1, li/2, 5 en 6 cent zullen binnenkort wor den vorkrijgbaar gesteld. Tarieftabellen en -boekjes. Nieuwe ta rieftabellen en tariefboekjes zullen worden verkrijgbaar gesteld tegen den prijs van resp 5 en 10 cent. De postvlucliten naar Indië. De K.L.M. legt altijd nadruk op het feit, dat de vluchten naar Indië nog steeds proefvluchten zijn, dat men nog niet van een geregelden dienst mag spreken, omdat er op de route naar Indië nog te veel valt te lee- ren en te verbeteren. Een van de punten, die sinds de eerste vlucht naar Indië de menschen op het hoofdkantoor reeds heeft bezig gehouden is de vraag, of er in de route nog verbetering kan worden aangebracht. Er gaan meer we gen naar Rome en ook naar Indië. Het is nu maar de vraag, welke weg de beste Ls. Aler en dr. Joengbloed hebben nog eens aan den lijve ondervonden, dat er na Constantinopel op den weg, die nu gevolgd wordt, zeer groote moeilijkheden bestaan. Als de mist alle uitzichten ontneemt, is het niet gemak kelijk om boven het hooggebergte veilig te vliegen. Er bestaan nog twee andere routen, een over Rome, Brindisi naar Kreta en Sollim. die Geyssendorfer al gemaakt heeft op zijn tocht naar Afrika en een andere over Rome Catania, Tripolis, Cairo. Maar ook aan deze beide routen zijn groote bezwaren verbonden Kreta heeft ten eerste geen terrein meer Dan komen er in die streek vallende winden voor met snelheden van 50 tot 80 KM. per uur. Bovendien gaat de route 365 K.M. bo ven open zee. Van Tripolis naar Cairo, dat is de tweede route, is de benzine en olievoorziening zeer INSTITUUT VOOR RBEIDERSONTWIKKELING op BÖNOERDAG 31 OCTOBER, des avonds 3 uur in het Concertgebouw. Spreker: Oud Res. N. O. I. Onderwerp Toelichting met Lichtbeelden. Toegangsprijs, voor leden en donateursf0.15. Anderen f0.50. Seriekaarten, (3 Lezingen en 1 Bios coopvoorstelling) voor leden en donateurs f 0.30. moeilijk, omdat er in die streken stammen wonen, die niet altijd van goeden wille zijn. Beide routen zijn bovendien ruim 2000 KM. langer, wat een verlenging van den tocht naar Indië met twee dagen beteekent. Het is dus niet gemakkelijk om dadelijk een beslissing te nemen aangaande wijziging in de route. Zooals de toestand langs de routen nu nog is, meent de K.L.M., dat het beter is aan de oude vast te houden. Maar het onderwerp blijft in studie, Prof. mr. A. Anema. Het Eerste Kamerlid, pfrof. mr. A. Anema, herdenkt heden den dag waarop hij voor 25 jaar optrad als hoogleeraar in de rechtsge- leerdheil aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. Anne Anema werd 10 Februari 1872 gebo ren te Minnertsga. In 1894 promoveerde hij te Leiden onder Oppenheim tot doctor in de rechtswetenschap op een proefschrift over art. 80 van de Grondwet en bleef daarna nog tot 1897 te Leiden studeeren. Van 1897 tot aan zijn optreden als hoogleeraar in 1904 heeft mr. Anema, die voor zijn practische vorming eenigen tijd te Leeuwarden de ad vocatuur beoefende, zeer veel gepubliceerd. Tegelijk met prof. mr. P. A. Diepenhorst volgde in 1904 zijn benoeming tot hooglee raar, om burgerlijk recht, handelsrecht en burger-procesrecht te doceeren. Nadat prof. mr. D. P. D. Fabius wegens zijn benoeming tot lid van den Raad van State als hooglee raar was afgetreden, doceerde de jubilaris ook staatsrecht. Sinds den wereldoorlog ook volkenrecht. In zeer veel staatscommissies heeft hij zit ting gehad. We noemen die tot herziening van de Grondwet, in 1918 ingesteldde staatscommissie voor internationaal pri vaatrecht, de staatscommissie tot herziening van het burgerlijk procesrecht en die voor de kerkgenootschappen, waarvan hij voor zitter was. Verplichte wettelijke Ziekteverzekering. In de Zaterdag in hotel „De Twee Steden te 's-Gravenhage gehouden bijeenkomst van de Vereeniging voor Ziekteverzekeringsweten schap, behandelde dr. J. W. Deknatel de lee- ken- en medische controle bij de uitvoering van de verplichte wettelijke ziekteverzekering. De medische controle voor de uitvoering der Ziektewet, omvat het geven van advies omtrent arbeidsgeschiktheid en het bevorde ren der meest doeltreffende behandeling. Niet in elk ziektegeval is een ambtelijk ge neeskundig onderzoek voor de uitkeering van ziekengeld noodig. Een goed georganiseerde buitendienst en medewerking der behan delende geneesheeren ten plattelande, welke vrijwillig ware te verleenen. kan aanzienlijke beperking der geneeskundige controle bevor deren. Nauw verband met de organen, belast met de uitvoering der invaliditeitswet is ge- wenscht, zoowel voor beoordeeling van ar beidsongeschiktheid als voor de behandeling. Samenwerking der uitvoeringsorganen, mogelijk v^an alle Raden van Arbeid en be drijf svereenigingen, kan leiden tot de beste en meest economische oplossing. Wanneer deze volledig mocht worden verkregen, zou de leiding kunnen worden toevertrouwd aan het college, dat met het beheer van prophylaxe en behandelingsfonds wordt belast. Aan dè overeenkomstig de gebieden der Raden van Arbeid gedecentraliseerde instanties ware volledige bevoegdheid te verleenen. De ver dere regeling der controle in bijzonderheden kan in de verschillende gebieden zeer uiteen- loopen Dr. L. G. Kortenhorst hield vervolgens een voordracht over de vraag Hoe wordt de medische en leekencontrole op de verplichte wettelijke ziekteverzekering het best en het mest economisch tot uitvoering gebracht In de namiddagvergadering hield de heir K. Lindner, wiskundig adviseur bij de Rijks verzekeringsbank, een voordracht over de meer technische punten, die bij de verplichte wettelijke ziekteverzekering ter sprake ko men. Spreker resumeerde als volgtDe praktijk der ziektewet zal de sociale bedoelingen van den wetgever alleen dan kunnen verwezenlij ken als het gelukt aan de kassen van de Raden van'Arbeid en aan de bedrijfsvereni gingen gelijke ontwikkelingskansen te ver zekeren. 2. De administratieve en technische voor schriften, waaraan de kassen der Raden van Arbeid gebonden zijn, belemmeren haar be drijf nu de bedrijf svereenigingen niet aan dergelijke voorschriften gebonden zijn. Die voorschriften missen door dezelfde oorzaak hun doel. 3. Door een ruim gebruik van de bij arts. 140 en 141 der Ziektewet gegeven bevoegdhe den zouden ongewenschte gevolgen van de in punt 2 bedoelde ongelijkheid kunnen wor den voorkomen. 4. Doelmatige en zuinige uitvoering van de wettelijke ziekteverzekering kan worden be vorderd door intensieve samenwerking van alle daarbij betrokken organen waartoe de art. 46 en 117 gelegenheid geven. De nieuwe sluis te IJmuiden. De nieuwe schutsluis te IJmuiden is thans bijna gereed. De deuren zijn geplaatst, en men„is nu bezig, den laatsten dam tusschen de sluis en de buitenhaven weg te graven. Voetgangers en wielrijders moeten, om van IJmuiden naar de hoogovens enVelsen-Noord te komen, nu over de nieuwe sluis gaan. In aanbouw zijn nu nog het administratie gebouw en de sluismeesterswoning. Het zal wel voorjaar worden, aleèr de sluis wórdt ge opend. De Gramophoon-Revue. Bij de uitgevers A. J. G. Strerigholt en Albert de Lange te Amsterdam verschijnt „de Gramophoon-Revue", een gids voor lede ren gramaphoon-bezitter. Deze revue wil voor den gramaphoon-bezitter zijn wat de telefoongids voor den telefoonbezitter is een trouwe gids en vraagbaak. Het bevat bijzonderheden van bijna alle belangrijke platen, die in de voorafgaande weken verschenen zijn. De „generale 1930" van de Nederlandsche Reisvereeniging. Zooals bekend, wordt elk jaar door de Ne derlandsche reisvereeniging een groote reis uitgeschreven, welke de „generale" heet. In 1927 ging ze naar Noorwegen, in 1928 naar Merano en de Dolomieten en dit jaar naar Nice en de Fransche Riviera. In de dezer dagen gehouden hoofdbe stuursvergadering is besloten, dat in 1930 „de Generale" zal gaan naar den Harz in het laatst van Juli of begin Augustus. Te Harzburg zijn reeds voorbereidingen getroffen. Gerekend wordt op een deelne ming voor deze reis van 700 leden. VLISSINGEN, 28 OCTOBER. Luchtpost naar Indië. De directeur van het post- en telegraaf kantoor alhier vestigt de aandacht op de gelegenheid tot het verzenden van brieven, briefkaarten, postwissels, drukwerken en monsters (al of niet aangeteekend of ex presse) per luchtpost naar Ned. Oost-Indië. De eerstvolgende vlucht zal plaats vinden op 31 October (Donderdag a.s.) Het laatste tijdstip voor de ter post bezor ging van postwissels is 15 uur (30 October) en voor de overige stukken 17.35. Het luchtrecht bedraagt a. Voor briefkaarten en postwissels 40 cent per stuk. b. Voor de overige stukken tot en met 10 gram 40 cent, boven 10 gram tot en met 20 gram 75 cent, en verder 75 cent per 20 gram. Behalve correspondentie voor Ned. Oost- Indië zal met dezelfde gelegenheid luchtpost correspondentie kunnen worden verzonden naar Syrië, Mesopotamiëj Perzië, Britsch- Indië (Birma inbegrepen) Siam en Straits Settlements (Penang en Singapore). De stukken behooren te z\jn voorzien van een strook „Luchtpost" (par-avion), koste loos ten postkantore verkrijgbaar, of van een met gekleur potlood onderstreepte aanwij zing. De waarheid omtrent Indië. Artikelen, brochures, boeken worden volge schreven over het drankvraagstuk in Ame rika, tegenstanders zoowel als voorstanders komen met „de waarheid omtrent Amerika". Hoeveel is er al niet geschreven over Rus land. Ook hier komen voor- en tegenstan ders met „de waarheid omtrent Rusland". Sommige personen zooals ir. Baars kennen „twee waarheden in hun leven". De eene keer voor, de andere keer tegen. Het is dan ook wel duidelijk dat de titel „de waarheid omtrent Indië" niet sympa- tiek is. Toch werd deze titel opzettelijk ge kozen omdat de blanke bevolking der geheele wereld niet voldoende aandacht schenkt aan de bevolking van de Aziatische landen, te weinigen zich bewust zijn dat ontplooiing van de bevolking wel eens zou kunnen beteeke- nen een algeheele vernietiging van de Wes- tersche beschaving. De bevolking der aarde telt ongeveer 1800 millioen inwoners. Alleen in China leven er ongeveer 800 millioen. De blanke bevolking, ongetwijfeld de heerschers der wereld, zijn er ver in de minderheid. En desondanks overheerschen zij. Te wei nig wordt ingezien dat deze overheersching plichten, groote plichten medebrengt. Ons kleine land heeft bezittingen van gToote beteekenis in die landen. Wat weten wij daarvan. Zoo geed als niets. Als vast staand kan wel worden aangenomen dat 95 der courantenlezers de artikelen met econo- mischen inhoud over Indië niet lezen. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft gemeend in dezen winter groote aan dacht aan Azië te moeten wijden. Het Instituut komt met de groote film „Storm over Azië". Een der beste ooit ge maakt. Een lezing wordt gehouden over China. Maar allereerst, 31 October, spreekt de heer Le Febre over „de Economische positie van den Indonesiër en de Poenale Sanctie". De heer Le Febre was bestuursambtenaar in Indië, het president van Borneo's Westkust. Éen residentie vele malen grooter dan Nederland. De poenale sanctie, het verzet daartegen, de conferfenties in Genève over de poenale sanctie, we lezen er eiken dag over. Wat de Poenale sanctie is, velen zullen het pas goed goed kunnen beseffen na de rede van den heer Le Febre, een deskundige van den eer sten rang. Toegelicht met lichtbeelden. M. S. F. Ook voor de ijverige propaganda-commissie van het Marine Sanatorium Fonds is de win- tercampagne begonnen en Zaterdag luidde zij haar actie dan ook in met een avond van de familie Hofmann. Geheel bezet was de groote zaal van het Concertgebouw wat wel bewijst dat men met het goede doel sympathiseert, maar tevens getuigt, dat de Hofmann's een beste reputatie genieten. Nu 't is ook een en semble, dat er wezen mag. Met z'n viertjes hebben ze een geheel program gevuld en dat op een wijze, welke te prijzen valt. Voor ge paste afwissel' wg werd zorg gedragen en me de dank z de huiskapel bleef de stemming op peil. Uit het program stippen we even de duo's „Het moderne liefdes A.B.C." aan dit was inderdaad een heel pittig en raak nummertje, wat in den juisten toon werd gegeven. Had George Hofmann in den aanvang bewezen een aangenaam en gezellig conferencier te zijn (alleen was hij soms moeilijk te verstaan) in de klucht „Mr. Muggenzifster, vrouwelijk advocaat" bleek hij een uitstekend artist, die zijn drie rollen voortreffelijk wist uit te beel den. Kostelijk was hij als boer, doof acteur en echtgenoot. Mevrouw Hofmann leverde prachtig tegenspel en ook Doortje was voor haar klein dienstmeisjesrolletje als geknipt. Het vierde lid van den huize Hofmann gaf als extra nummer twee viool-soli (Berceuse van Josselin en het Menuet van Beethoven) met piano-accompagnement. Deze violiste be looft veel oor de toekomst, zij heeft c-n mooien toon en een ferme streek en oogstte terecht een welverdiend applaus. De begelei ding -as aan haar zuster wel toevertrouwd. Zeer veel succes hebben de Hofmann's doorloopend mogen incasseeren. Als de baten evenredig zijn aan hun succes noudan blijft er voor „de parel" van het verenigings leven van het marinepersoneel nog wel een flink bedrag over en is het tweeledige doel van den avond door gepaste vroolijkheid en amusement steun te geven aan slachtoffers van do gevreesde t.b.c., zeer zeker bereikt. In onze Tijdinghal. Hr. Ms. „Kortenaer" heeft op het IJ te Amsterdam met zoeklichten gedemonstreerd, in verband met de Edison-lichtweek. De huldiging van Helène Swarth, ter ga- legenheid van haar 70en jaardag is in beeltf gebracht. Op onze foto ziet men behalve de jarige, meerdere bekende personen, o.a. don heer en mevr. Kloos. In de Ploegslraat te Amsterdam heeft de

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1