1000 500 300 150 100 25 DINSDAG EERSTE BLAD IT OflTSTMU EU 0IE1MI VAN «ERELDEN No. 249 IAMMA. EON-RADIO- j 67e Jaargang 1929 üiigava: Firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60. Vlissiipi.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Onze Gratis-Verzekering tegen Ongelukken DRIEHONDERD GULDEN. BINNENLAND P. C. SCHEFFELAAR KLOTS Stads- en Provincienieuws MARINE EN LEGER *1 *1 *1 01 October zullen in iote feestelijkheden er herdenking van ran de electrische elegenheid hiervan lie radio-uitzendin- :ven, welke door de W2XK (17 300 n W2XAD (15 340 orden doorgegeven, ieronder het pro- tzendingen in Am- d. t van de genoodig. net station te Dear- let orkest speelt ies, welke populair 1879. Ontvangst lotel. Gezang van Ontvangst in het :huis. Toespraak •y Ford. Antwoord i heer Barstow, pre- .n de „Edison Pio- >ber). Liederen uit 1 dat Edison in zijn ium in Men'o Park Beschrijving van reper. ing uit het labora- schakelt opnieuw gloeilampen, ge- lgens het systeem, ze voor het eerst i vervaardigd wer- 'oespraak van pre- I lover en antwoord )n. Toespraak van rung en antwoord m. ng tusschen Edison roegere medewer- ïtvangt gelukwen- de geheele wereld. - rreekt tot de Byrd reelt op het orgel, ;er in het Menlo ium bij de proef- gebruikt werd. rhijniijk, dat ver- peesche stations zullen doorgeven. >lf schijnt te ontstaan, korte bespreking aan der toekomst", welk 23 October door de randen, en programma len andere golflengte? in in Engeland al het wil stellen, om Daven- maken zonder interfe* Thans wordt er over ry Jr. wellicht op 398,5 1.2 M. zal gaan zenden, over Langenberg. i er verschillende Duit hun krachten wijden van werken, die spe- n door den radio-om- )pdracht van de Werag weetal van dergelijke somen, die Dinsdag 22 t zullen worden opge- Ze zullen ook worden igenberg, zoodat men jderland zeer goed zal >e eerste compositie is componist Hans Ebert, malen aan den om ator van radio-spelen, rt is getiteld „Es war ite, waarin verschillen- deld worden, etiteld „Suite in ouden rd door Balthasar Bet- r, die in Duitschland geniet. rigeert in de studio pzig. stober a.s. zal Richard in een studio optreden rs Königswusterhausen Breslau en Stuttgart ogramma door, wat in erd en natuurlijk ook rdt uitgezonden. Het sluitend uit eigen wer st, nameiykVoorspel „Symphonische Dich- suite „Der Bürger als Eulenspiegels lustige .attracties" van de gevangenis, angenis bevindt zich arop in iedere cel een sloten. luisteraars, s bedroeg in Duitsch* 143.569, hetgeen 16.941 VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending^ 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent.Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreflende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Aan onzen Abonné G. V. D. H. te Souburg, houder van Polis No. 2839, die op Vrijdag 18 October j.l. tengevolge van een ongeval op de fabriek „De Schelde" een oog moest missen, werd heden, overeenkomstig de polisvoorwaarden, een uitkeering gedaan van Vlissingen, 22 October 1929. DE UITGEVERS Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Onae betaalmiddelen. De Staatscommissie inzake nikkelen munt heeft, o.a. aan de Kamer van Koophandel te Amsterdam, een aantal vragen gericht om trent dit vraagstuk. Deze Kamer stelde op haar beurt een commissie in, welke in de jongste vergade ring der Kamer haar advies uitbracht. De commissie acht den rijksdaalder niet een practisch betaalmiddel. Hij is te groot, even als het kwartje en het dubbeltje te klein zijn. De gulden is een doelmatig geldstuk. Zij zou daarom de middellijn van den rijksdaal der op 32 (thans 38), van het kwartje op 22 (thans 19) en die van het dubbeltje op 18 (thans 15) m.M. willen gebracht zien. Zij staat niet afwijzend tegenover afwijkende kleuren voor de verschillende geldstukken, aanbrenging van een opening e.d. middelen tot onderscheid. De commissie staat niet afwijzend tegenover een proef met een bank biljet van 5. Tegen nikkel heeft de commissie op zich zelf geen bezwaar, maar zij vermag niet te beoordeelen in hoeverre nikkel het doelma tigst zou zijn, o.a. met het oog op verval- sehing. Zij wijst voorts op de overwegingen van psychologischen aard ten opzichte van nik kelen munt, en acht het een voordeel, dat nikkelen geld althans niet gepot zal worden, wat ertoe zou bijdragen, die opgepotte ren teloos liggende bedragen in zilver aan het maatschappelijk verkeer te doen deelnemen via spaarbanken e.d. Partijraad van de R. Kath. Staatspartij. De R.-K. Rijkskieskringorganisatie Middel burg verzoektDe R.-K. Staatsparty dringe er ter bevoegder plaatse op aan, dat er bij de uitgifte der in wording zynde Zuiderzee polders, die regelingen zullen worden getrof fen, die zoowel landbouwers als arbeiders en middenstanders ten goede kunnen komen. Het partybestuur verklaart geen bezwaar te hebben aan dat verzoek te voldoen. Radiorede gestaakt. Gisterenavond heeft de heer W. Vogt, di recteur van de „Avro", voor de microfoon een résumé gegeven van zijn Zondagavond gehou den rede. Daarin besprak hij opnieuw de eventueele besluiten van den Radioraad. Na dat hy ongeveer een kwartier het woord had gevoerd, staakte hy plotseling zijn rede, waarna een minuut of vyf latei' door den om roeper werd medegedeeld, dat de heer Vogt op last van het hoofdbestuur der P. T. T. zUn rede had moeten beëindigen. De Edison-Lichtweek. De Lichtweek te Amsterdam zette gisteren lu met prachtig wederHet groote Edison- monument op den Dam, dat zich daar ver heft als een reusachtige witte Ijspudding, die slechts wacht op het mes van den tafelbe diende, baadde in oog-verblindend zonne licht, toen om 12 uur de carilloneur van het Koninklyk Paleis, de heer Vincent, zich voor klavier zette om Haemonysch klokken spel te bespelen. Er was tameiyk veel pu bliek aanwezig, dat ook met belangstelling gadesloeg het opslaan van de muziektent, daarin Philips Harmonie, die al spelend haar intocht had gedaan van het Centraal Sta fion. een concert zou geven. Op den Dam aan het Koninkiyk Paleis, de groote Club enz., waren de monteurs nog bezig met het bekende laatste handje, maar ook elders in de stad wordt nog ijverig ge werkt aan de feestverlichting, Amsterdam belooft deze week in overtuigende mate licht stad te zijn. Alastrim-bestryding. Naar aanleiding van de mededeeling in de „Nieuwe Rott. Courant", dat de regeering on langs by het particuliere .Jnstitut Vaccino- gène Suisse" te Lausanne 200.000 doses pok stof heeft besteld, heeft het Ned. Corr. Bu reau zich gewend tot den vertegenwoordiger in Nederland van bedoeld instituut, dr. J. J. Hofman, apotheker te 's-Gravenhage, die recente officieele verklaringen van Zwitser - sche autoriteiten ter inzage gaf, waaruit biykt, dat het „ïnstitut" onder voortdurend staatstoezicht staat eenig leverancier is van entstof voor officieele vaccinaties en dat bij de inentingen, met deze entstof gedaan, geen geval van encephalitis als gevolg van die in entingen is voorgekomen. Dr. Hofman heeft het artikel van den me- dischen medewerker van de „N.R.Ct." over de waarschuwing van den hoofdinspecteur der volksgezondheid, dr. Terburgh, tegen het gebruik van uit het buitenland verkregen koepokstoffen, waarvan niemand de werk zaamheid kan controleeren aan het Instituut te Lausanne doen toekomen en hierop o.m. ten antwoord ontvangen, dat in de 31 jaren, gedurende welke in Zwitserland entstof tegen pokken gedistribueerd wordt geen enkel geval van encephalitis of van andere complicaties werd geregistreerd. „Om aan den eisch virulentie van het vac cin te voldoen, aldus het antwoord zijn vele koepokinrichtingen, die niet over vol doende menschelyk materiaal voor klinische controle beschikten, ertoe overgegaan, het toe te passen op het konijn, een dier, dat buiten gewoon vatbaar is voor pokstof. NU is het een karakteristiek feit, dat de gevallen van en cephalitis na vaccinatie, die zich achtereen volgens zoowat overal voordeden, op treffen de wyze samenvatten met deze „veralgemee ning" van het gebruik van cultures op het konyn. Waarschyniyk zyn de gevallen van en cephalitis post vaccinalis zelfs uitsluitend voorgekomen na het gebruik van vaccins, af komstig van inrichtingen, die gebruik maak ten van het konyn voor de regeneratie. „wy willen niet zeggen, dat de entstof, in rechte lyn of door opklimming van het konyn (den specifieken verwekker van de encepha litis) verkregen, hetzy een meningo-kok of een andere, in symbiose bevat, maar de pas sage van de koepokentstof op het konyn heeft er de biologische samenstelling van veran derd, zoodat het konyn de entstof van der- mo-vaccin, welke zy behoort te blyven, heeft veranderd in neuvaccin, een eigenschap welke dit dier zeer natuurlyk bezit wegens zijn zeer speciale affiniteiten, hetgeen ten gevolge heeft, dat door een daarvan afkomstige ent stof de zenuwcentra veel gemakkeiyker wor den beinvloed. Indien de Nederlandsche inrichtingen, die gevallen van encephalitis post vaccinalis heb ben ondervonden, voormelde practyk hebben aanvaard, dan is voor ons het vraagstuk the oretisch uitgemaakt. En als het Deonsche In stituut zich in dit geval bevindt, is het vol komen verklaarbaar, dat het verleden van die instelling geen waarborg kan opleveren voor de toekomst, omdat zy haar methoden van cultuur wijzigde, indien zulks inderdaad het geval is, wat geenszins verwonderiyk zou zyn". Hieraan wordt toegevoegd, dat in Zwitser land twee jaar geleden twee gevallen van encephalitis post vaccinalis, waarvan één doodelyk, zyn geconstateerd, waarover in ons land heel wat geschreven is. Deze twee per sonen waren gevaccineerd met entstof van het Instituut van Bern, dat de cultuur op het konijn toepaste. In Engeland deed zich hetzelfde verschyn- sel voor. „Het is niet onze bedoeling", schryft het Instituut, „de Nederlandsche Instituten te denigreeren wy willen slechts vaststellen, wat de mogelyke oorsprong is van deze be treurenswaardige gevallen en u de reden too- nen, waarom wij voor deze abnormale com plicaties meenen beveiligd te zijn gebleven." Het tienduizendste schip te Rotterdam. Zaterdag is het tienduizendste schip dat voor Rotterdam bestemd was, den Waterweg binnen gekomen. Het was het Duitsche mo torschip „Dietrich Bohnekamp", dat vier da gen eerder kwam dan het tienduizendste schip van het vorige jaar. □giNSTITUUT VOOR j*"|R8EIDERSQNT WIKKELIR G DONDERDAG 24 OCTOBER in de ALHAMBRA- BIOSCOOP Toelichting Toegangsprijs t 0.20. De snelle uitbreiding van het grootbedrijf. Het jaarverslag der Arbeidsinspectie con stateert een voortgezette opleving van de industrie, speciaal van het grootbedryf. Die snelle uitbreiding van het grootbedrijf heeft voor het leven der arbeiders een groote be- teekenis, zegt het verslag. Steeds grooter wordt hun kans om hun arbeidstyd als fa brieksarbeider door te brengen, in plaats van in ambacht of kleinbedrijf'.-Dit heeft niet al leen tengevolge, dat hun arbeid een geheel andere plaats in hun leven gaat innemen, maar ook, dat de voorbereiding tot dien ar beid, de vakopleiding, geheel andere eischen stelt. Met die industrieele ontwikkeling heeft het vakonderwijs in aard en omvang geen gelyken tred gehouden en dit maakt, dat in tal van ondernemingen de groei geremd wordt door gebrek aan geschoolde arbeids krachten. Hiertoe draagt ook bij, dat in het relatief minder talryk geworden kleinbedryf in den modernen, gehaasten, scherp berekenden tijd veel minder zorg aan de werkplaatsop leiding der leerlingen wordt gewyd dan tot een kwart eeuw geleden. De industrie tracht wel, wat haar belang en haar plicht is, hier in zelve te voorzien, door thans meer zorg te besteden aan een leerlingenstelsel en zoekt daarby samenwerking met de vak scholen, doch stuit op het bezwaar, dat de ambachtsscholen er met haar leerplannen niet op zijn ingericht om een belangryke plaats in te nemen in de elkander aanvullende school- en werkplaatsenopleiding van den industrie-arbeider. De toepassing van Arbeidswet en Veilig heidswet ondergaat van die wyziging geener lei invloed. De werktydverkorting is voor den gemiddelden arbeider in het kleinbedrijf, waar meer liefde voor het werk kan bestaan omdat men in het product de vrucht van eigen arbeid ziet, wat een gevoel van bevre diging geeft, van niet zoo groote waarde, als voor den gemiddelden fabrieksarbeider wiens werk een hem onbekende plaats in het pro duct inneemt. Geeft de arbeid voor menig handwerksman waarde aan het leven, de fabrieksarbeider moet in belangryker mate trachten in zyn vryen tyd voor lichaam en geest bezigheid te vinden, die levensbevredi ging geven kan. Beperking van den arbeids tyd krygt dus steeds meer beteekenis voor het levensgeluk der arbeiders. VLISSINGEN, 22 OCTOBER. Schepping en ondergang van werelden. Donderdag 24 October a.s. treedt de heer P. Scheffelaar Klots voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling op met „Schepping en ondergang van Werelden". De heer Scheffelaar Klots is leider van het astrono misch observatorium te Noordwyk aan Zee. Het bezwaar van natuurkundige films en lichtbeelden is dikwyis dat ze te moeilyk zyn voor het doorsnee publiek. Dit bezwaar kan alleen ondervangen worden door een goede toelichting. Hoe of de heer Scheffelaar deze toelichting geeft komt het beste tot uiting in onder staande recensie van het „Utr. Dagblad" Men kan niet zeggen, dat het onderwerp van gisterenavond een populaire bespreking van de sterrenkunde, op zichzelf aanleiding kan geven tot bijzondere vermelding of he- schouwing, maar de wijze, waarop de heer Scheffelaar Klots zich van zijn taak kwyt, is zoo onmiskenbaar talentvol, dat bewoners van omliggende, zelfs ver verwyderde plaat sen naar Utrecht kwamen, om den heer Scheffelaar Klots te hooren. Want behalve zyn wetenschappelijke georiënteerdheid, be schikte de heer Scheffelaar Klots over een kunstzinnige en bezielende voordracht, die hem als kunstenaar-natuurkundige in den kring plaatst, waar bijv. figuren als dr.Tlrijse behooren. De heer Scheffelaar Klots ving zijn rede aan met een peroratie tegen het vex'dwynend natuurgevoel in onze dagen. Na beschreven te hebben hoe in het verleden de astronomie onmiddellyke beteekenis had voor het praktische leven, en na een blik te heb ben geopend op de geschiedenis van haar onderzoek, hield spreker een beschouwing omtrent den afstand der sterren, waarbij hy het begrip lichtjaren als metingsbegrip voor die ontzagiyke afstanden uiteenzette, om vervolgens tot een uiteenzetting van de ver schillende hemelverschynselen over te gaan en uitvoerig stil te staan bij de methode, volgens welke wij die hemelverschijnselen waarnemen. Telkens trof ons daarby de dichterlijke wijze, waarmede de spreker na_ zyn duidelijke uiteenzettingen over een zco moeiiyke materie, zijn gehoor wist op te voeren tot een hooggestemd gevoel van eer bied en bewondering. De leden en donateurs kunnen aan de zaal seriekaartsn bekomen geldig voor deze en de drie volgende lezingen. De prijs dezer kaarten is 0.30. De toegangspas voor den avond van den heer Scheffelaar Klots is 0.20 voor leden en donateurs en 0.50 voor niet-leden. Vlissingsche tooneelvereeniging „Koningin Wilhelmina". ,.Nou vand'.ag de zorg op zij" is ongetwy- feld 1 zeer geschikt liedje om een cabaret avond te openen. En men heeft het in toe passing gebracht ook, want het was gisteren avond echt leuk en gezellig in de aardig aan gekleeds Oude Vriendschapszaal, waar „Wil helmina" een varieerend programma voor het voetlicht bracht. Liedjes van diverse kleuren „O, meisje m'n meisje", „Kinderhanden" enz. werden pryzenswaardig vertolt, wekten vroo- lykheid of een enkel stemmingsmoment, be wezen dat de vereeniging over goede krachten beschikt en dat in den zang vooruitgang te bespeuren is. Voorts behelsde het program enkele voor drachten en een komische gezelschaps-scène. „Grootmoedertje" die haar leven de revue liet passeeren en een uiteenzetting gaf over haar nakomelingschap, doch bovenal de koffie pre fereerde, was als steeds goed op dreef en gaf ook in het trio „Ttet klacht delict", het goede type van vrouw Kabeljouw, die zich by den commissaris van politie beklaagt over haar schoonzoon, die uit gefingeerde tevreden heidsbetuigingen omtrent het gebruik van abdysiroop enz. dopr zyn schoonmama goede munt wist te slaan. Dit nummertje werd vlot gespeeld. In „Moeder geeft 'r zegen" hokte het wel eens een beetje, maar 't kwam toch tot een goed einde en ze kregen elkaar. En 't was alweer een schoonmoeder, die de ge lukkige drogistenzoon op den hoop toe kreeg. Er werd door alle executanten veel succes geoogst en men was gul met applaus. Een flink orkest, onder leiding van Corns, van Beers kweet zich heerlyk van zijn bege- leidingstaak en speelde in de pauzen de zaal vol. De violist vergastte nog op een extra nummer, „Czardas" van Monti, hetwelk ver- dienstelyk werd gespeeld (de flageoletten ble ven achterwege) Het was over het geheel een geslaagde avond, welke met een geanimeerd bal beslo ten werd. In onze Tijdinghal. Het 70-jarig bestaan van de Christ. Ver eeniging voor Jonge Mannen alhier, is op de gevoelige plaat vastgelegd. Alle bestuurs- en gewone leden van de jubileerende vereeniging komen op de foto voor. Ter gelegenheid van de Edison-week te Amsterdam is gisteren in de Militiezaal de Edison-tentraonstelling officieel geopend. Van deze openng is een groepsfoto gemaakt. Wij etaleeren deze week ook een mooie serie foto's van actueele gebeurtenissen op sportgebied. Hulpdienst op de Schelde. De Antwerpsche correspondent van „de Maasbode" meldt De Shipowners Towage Syndicate heeft een overeenkomst gesloten met L. Smit Co.'s internationalen sleepdienst te Rotterdam om gezameniyk een hulpdienst op de Schelde in te richten. L. Smit «Sc Co. zal haar sleepboot „Noordzee" statiohneeren te Bath en de Spierpijn stijve spieren dadelijk wrijven met het eenïge middel dat tot diep in Uw spieren doordringt en U snel weer lenig maakt: Akkers Kloosterb&Ssem „Geen goud zoo goed' sleepboot „Schelde" te Vlissingen. Beide sche pen zyn voorzien van draadlooze en van mo dern bergingsmateriaal. Ziekenhuisvcrpleging op Walcheren. De vereeniging Ziekenhuis verpleging op Walcheren op 1 October 1928 begonnen met 10.785 ingeschrevenen, telde op 1 October jl. meer dan 14.000 ingeschrevenen, verdeeld over Middelburg en alle dorpen van Walche ren. Sedert 1 Januari werden 222 leden voor rekening der vereeniging in een ziekenhuis verpleegd met 3200 verpleegdagen, waarvoor 11.636 betaald werd. Vrijwillige voldoening van belasting, enz. De minister van financiën maakt bekend dat ten behoeve van 's ryks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en,'of vermogen (gewetensgeld), bij den ontvanger der directe belastingen te Goes 65.14 te Hansweert 20.45 te Nieuwerkerk 400 dén inspecteur der directe belastingen te Terneuzén 196.59 den inspecteur der re gistratie en domeinen te Middelburg ƒ124.60; te weinig betaalde rechten, bij den ontvan ger der registratie en domeinen te Hulst 200. liet conflict aan de cokesfabriek te Sluiskil. Naar aanleiding van de afgekondigde pro clamatie van de directie van de cokesfabriek hebben zich tal van werklieden aangemeld, echter nog niet voldoende om tot hervatting van het werk over te gaan. Indien een nieu we groep arbeiders te werk wordt gesteld, zal ook weer een aanvang worden gemaakt mgt het produceeren van bijproducten. Delude ovens, die buiten dienst zijn gestel^ zullen worden afgebroken. Van nieuwe onderhande lingen is nog g«on sprake. SOUBURG. Wy vernemen van betrouwbare zijde dat de heer W. N. Jobse, lid van den gemeente raad, een bekentenis heeft afgelegd omtrent de oplichterij in Augustus te Aagtekerke ge pleegd. By beschikking van den minister van de fensie zyn met den 4en November a.s. de lui tenants ter zee der le klasse H. J. Bueninck, C. H. Brouwer en J. C. Cornells te 's-Graven hage geplaatst teneinde bij de hoogere marine krygsschool aldaar een tweejarigen cursus te volgenis de luitenant ter zee der 2e klasse Kon. marine reserve P. F. M. van de Lint, met ingang van den len November a.s. ge plaatst aan boord Hr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord. De kapitein ter zee M. H. van Duim wordt 1 November eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. pantserschip „Heemskerck" op welken datum deze bodem buiten dienst wordt gesteld. By Kon. besluit van 17 October is aan den luitenant-kolonel der mariniers V. F. M. IJs- sel de Schepper, met 10 October 1929, de titu laire rang verleend van kolonel der mariniers. De officier van administratie 2e klasse J. Bouma, dienende aan boord van Hr. Ms. in structieschip „Van Speyk" te Nieuwediep, wordt 4 November tydehjk geplaatst te Rot terdam en is bestemd voor plaatsing op het recherchevaartuig „De Arend". By beschikking van den minister van de fensie zyn de navolgende mutatiën gelast luitenant ter zee der 2e klasse H. Tichelman is 28 October geplaatst aan boord van Hr. Ms. Z. 5, luitenant ter zee der 2e klasse R. J. L. Lebeau Is 28 October geplaatst aan boord van Hr. Ms. ,3rinio", luitenant S. A. l'Honoré Naber is 28 October geplaatst by de Marine kazerne te Amsterdam luitenant ter zee der 2e klasse J. P. Houterman is 28 October ge plaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen luitenant ter zee 2e klasse J. F. N. Twyfens is 28 October geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip Willemsoord kapi tein der mariniers T. C. W. Michaëlis is 26

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1