500 300 150 100 25 1000 VEREEN. VOOR BEROEPSKEUZE 19 OCTOBER EERSTE BLAD No.247 67e Jaargang 1939 I ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct llilnu: tal. ÏAH DE ÏElDEIi, VilMit-fO, fci«|i«.!iltl. ID. PisliituiiiESDDI Verschijn} dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Onze Gratis-Ver zekering tegen Ongelukken VIJFTIG GULDEN. GEMEENTEBESTUUR KAMER-OVERZICHT BINNENLAND Stads- en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct I De abonnê's in 't bezit eener I Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Aan onzen Abonné L. F. B., houder van polis No. 1090, wien bij werkzaamheden op de fabriek „De Schelde" twee vingertoppen werden afgeklemd, werd heden, overeenkomstig de polisvoor waarden, een uitkeering gedaan van Missingen, 19 October 1929. DE UITGEVERS Dit nummer bestaat uit 4 bladen. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- gen brengen onder de aandacht van belang hebbenden, dat de volgens de thans geldende Motor- en Rijwielv/et afgegeven rijbewijzen slechts geldig zijn voor den duur van twee achtereenvolgende jaren, gerekend van den dag van uitgifte af. 1 November 1929 zullen dus de eerste rijbewijzen hun geldigheid ver liezen. Zij, die in het bezit willen blijven van een geldig rijbewijs, behooren tegen den tijd, dat hun rijbewijs vervalt, een nieuwe schriftelijke onderteekende aanvraag te richten tot den Heer Commissaris der Koningin in Zeeland te Middelburg. De aanvragen moeten ter gemeente-secre tarie, 2e afdeeling (Kamer no. 4) ingeleverd worden, terwijl aanvraagformulieren aldaar verkrijgbaar zijn. Teneinde tijdig in het bezit van een nieuw rijbewijs te komen, dient men zich 2 a 3 we ken vóór den vervaldatum van het thans gel dende rijbewijs, ter gemeente-secretarie, 2e afdeeling (Kamer no. 4) te vervoegen. Vlissingen, 18 October 1929. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Interpellaties. Ambtenarenwet. Als afwisseling was eerst aan de orde de aanvrage van den heer Wijnkoop over de botsingen tusschen politie en stakers in Maastricht te mogen interpelleeren. Er was voor den voorzitter ditmaal geen aanleiding om voor te stellen deze interpellatie niet toe te staan. De aangelegenheid is urgent en de toestand is acuut en ernstig, zoodat die hier behandeld moet worden. Dat was het ant woord aan den heer Schokking, die de inter pellatie naar de begrooting wilde verschui ven. Zonder stemming stond de Kamer de interpellatie toe, die zelfs spoedig behan deld zal worden. Mevrouw De VriesBruins vroeg een in terpellatie aan te richten tot den Minister van Arbeid betreffende de behandeling en bestrijding der pokken-gevallen naar aan leiding van het rapport der deskundigen Kuenen, Kemper en Van Lochem. Over deze aanvrage wordt a.s. Dinsdag beslist. Ambtenarenwet. Thans de samenstelling der ambtenaren gerechten. Gedeputeerde Staten zullen die aanwijzen, terwijl de voorzitters der Centrale Raden van Beroep automatisch voorzitter zullen zijn. Gelukkig achtte men dit systeem niet. Is dit college het best geschikt en het best geoutilleerd om de keuze te doen, ook uit de ambtenaren zijn die voorzitters altijd op de hoogte van het ambtenaren-recht? Het is te begrijpen dat de sociaal-democra ten wenschen dat een deel althans der rech ters benoemd zullen worden uit voordrachten op te maken door de centrale commissie van georganiseerd overleg. In dien geest dienden zij een amendement in en zij achtten dit, ook noodig om het vertrouwen der ambtenaren in de rechtspraak te winnen. Iets minder ver Ring de heer Boon, die wel wil toelaten dat voordrachten worden ingediend, maar die Gedeputeerde Staten het recht wil laten om „lak" aan te hebben. De heer Sanhes wilde wel afwijking van de voordracht toe laten mits het alleen geschiedt in bijzondere gevallen en de afwijking met redenen wordt omkleed. Door het betoog van de heeren Ter Laan en Sannes kwam onverwacht de heer Scha per een klompendans uitvoeren. Hij ver klaarde onomwonden dat zijn ervaring was dat al die scheidsgerechten ongeschikt wa ren. De groepsvertegenwoordigers zaten er niet als rechters, maar als groeps-verdedigers. Van rechtspraak was geen sprake. Slechts éénmaal zag hij een uitzondering toen de heer Van Braambeek openlijk verklaarde dat een arbeider schuld had. Zoowel de arbei ders als de werkgevers trof dit verwijt. Als voorzitter was hij dikwijls in een moeilijke positie omdat de beide partijen de beslissing aan den voorzitter overlieten. Het was z.i. vóór alles noodig dat de rechters onpartijdig zijn en werkelijk rechtspraak beoefenen. Het was daarom ook naar het oordeel van an dere leden, Heemskerk, Schokking, Schouten en Marchant gewenscht dat de Minister de rechters aan wees, wijl de onpartijdigheid boven allen twijfel moet staan. De Minister had daartegen geen bezwaar als de Kamer zich daarvoor uitsprak. Tegen het stelsel van voordrachten had hij bezwaar omdat het berust op de gedachte dat de helft der rech ters het vertrouwen der ambtenaren zal hebben, hetgeen al wijst in de richting van partijdigheid ten gunste van de ambtenaren. Als de Minister de rechters benoemt is een aanbeveling minder ernstig omdat hij de verantwoordelijkheid gevoelt en men kan nagaan of Iiij te weinig rekening houdt met de wenschen der ambtenaren. Hij moet ech ter niet aan voordrachten gebonden zijn. De Kamer was voor het denkbeeld om den Mi nister de bevoegdheid te geven voor de be noeming een amendement in dien geest door vertegenwoordigers van alle partijen ingediend, ging er zonder stemming door, want de Minister was bereid het over te ne men. Nog hield de heer Ter Laan er aan vast, dat een aanbeveling zal worden inge diend, waarmede de Minster echter geen re kening behoeft te houden. Het amendement T6r Laan werd verworpen met 47 tegen 26 stemmen. Vóór stemden de S.D.A.P., de V.D. en de heeren Hermans, Van der Meijs, Guijt, Loerakker, Kuiper en Wijnkoop. Na een paar amendementen die ingetrok ken werden verdedigde de heer Ter Laan er één om ambtenaren met een inkomen bene den 2000 gld. vrij te stellen van griffie rechten. Daarover gaat het Dinsdag verder. Nederland en België. De correspondent van de „N.R.Ct." meldt In de socialistische „Peuple" van Vrijdag avond deelt oud-minister Huysmans bijzon derheden mee over een studiereisje, door en kele leiders der Antwerpsche socialistische federatie ondernomen naar het Hellegat, ten einde zich te vergewissen van den toestand van den vaarweg van Antwerpen naar Dor drecht. De heer Huysmans, wethouder De Bruyn, de Kamerleden Bouchery en Van Hoeylandt, senator Longville en het gemeen teraadslid Joostens namen aan dit reisje deel. De heer Huysmans zegt, dat hij te Hans- weert, waar het schip, waarop hij zich be vond, een uur voor de sluizen moest blijven liggen, den indruk kreeg dat het moeilijk valt te beweren, dat Nederland aldaar met de ontwikkeling van de scheepvaart is medege- gaan. De tonnenmaat der schepen is toegeno men maar het kanaal is gebleven zoo als het was. De sluizen zijn zelfs vrij oudmen zou zich in het midden der negentiende eeuw wanen. Van het Hellegat zegt de heer Huys mans, dat het werkelijk een gevaarlijk vaar water is. Het Nederlandsche voorstel tot ver zekering van een nieuwen waterweg tusschen Bath en Dintelsas acht hij niet gelukkig. Wil hebben den indruk gekregen, aldus schrijft hij verder, dat het Nederlandsche voorstel, aan hetwelk men de beteekenis van een com promis heeft gegeven, onverdedigbaar is. De toegangspoort is niets waard, en in plaats van het Hellegat te ontwijken, valt men er mid den in. Indien het mij toegelaten is, zoo zegt de heer Huysmans tot besluit, onze meening vrij uit te spreken, dan moet ik wel zeggen, dat wij duidelijk den indruk kregen, dat men ons voor den aap houdt. Onze verhouding tot België. Blijkens het voorloopig verslag over hoofd stuk buitenlandsche zaken der staatsbegroo- ting voor 1930 hadden verschillende leden met instemming kennis genomen van de passage, in de Troonrede aan de verhouding NederlandBelgië gewijd. Andere leden ver mochten noch uit de gewisselde nota's, noch uit de Troonrede eenige hoop te putten op het spoedig tot stand komen van een oplos sing. Vele leden wezen erop, dat het belang van de toch zoo gewichtige zaak eener goede nabuurschap met België eischt eenerzijds dat. in Nederland de bij velen nog niet geweken opvatting wordt prijsgegeven, dat een regeling met België met noodig is, daar ons land daar bij geen belang heeft, anderzijds dat men zich in België onthoude van handelingen en uitin gen, welke in Nederland slechts een ongun stige stemming kunnen teweegbrengen. Bo vendien zal men, naar de meening dezer le den, in België meer dan tot dusver moeten trachten, zich het besef eigen te maken, dat pogingen om alsnog het bekende Moerdijk kanaal te verkrijgen, geen enkele .kans van slagen hebben. Eventueel wenschte men de quaesfcie aan het Hof van Internationale Justitie voor te leggen. Tenslotte uitte men algemeen den wenseh, dat weldra een bevre digende oplossing zal worden gevonden,waar bij met de belangen en behoeften van beide landen in gelijke mate rekening wordt gehou den. Wat de voorbereiding van de regeling de zer zaak aan Nederlandsche züde betreft, werd algemeen de wensch uitgesproken, dat de leiding blijke bij den minister van buiten landsche zaken, die daarbij krachtig behoort te worden gesteund door de hoofden van de andere departementen, welke daarbij betrok ken zijn. Men dachthierbij vooral aan het departement van waterstaat, dat tot dusver niet steeds de vereischte medewerking heeft verleend. Radiotelefoonverkeer met Indië. Met ingang van Maandag 21 dezer wordt bij wijze van proef de gelegenheid opengesteld om in het telefoonverkeer met Indië de ge sprekken te Amsterdam te voeren via het ge wone abonnétoestel ten hüize van dengene voor wien het gesprek bestemd is. In de re geling van aanvraag en afwikkeling der ge sprekken wordt geen wijziging gebracht. Extra-kosten zijn voor een „huis"-gesprek niet verschuldigd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het hier een proefneming geldtindien deze niet aan de verwachting beantwoordt, zal zij wor den gestaakt. Binnenkort zullen voorts nog spreekcellen in gebruik worden gesteld op de goederen beurs en de effectenbeurs te Amsterdam. De „Statendam" naar West-Indië. De Holland-Amerika lijn zal de „Staten dam" in het begin des jaars eenigen tijd uit den dienst op New York nemen. Het schip zal twee tochten, ieder van 29 dagen, van New York naar West-Indië maken, met Ameri kanen, die in den winter naar een milder kli maat willen vluchten. De „Rotterdam", op welk schip de passa- giers-accomodatie aanmerkelijk verbeterd is (ook de „Rotterdam" heeft nu stroomend water gekregen in 'de hutten)zal haar jaar- lijksche reis van New York naar de Middel- landsche Zee maken en ook dit schip wordt daarvoor in het stille seizoen een tijd uit den New-York-dienst genomen. De volgende week zal de „Delftdijk", het nieuwe schip voor den North Pacific Coast- dienst, de eerste reis aanvaarden. Het is een snelvarend vrachtschip met passagiers-ac- comodatie, die voor die op een modern mail schip niet onder doet. De hutten, die de „Delftdijk" beschikbaar heeft, zijn voor de eerste reis alle geboekt. VLISSINGEN, 19 OCTOBER. Alhambra - Theater. Een schandaal uit de groote wereld. Mascotte. Wanneer de première van een groote revue opgevoerd wordt, is het een diploma- tischen saxophonist en een oprechte vrien din gelukt twee geliefden weer met elkaar te verzoenen. Zoo natuurlijk wordt de lief desscène op het tooneel gespeeld, dat er een geweldig succes geoogst wordt. De eerste stap op de ladder van den roem is gedaan, en onder „zalige" kussen zijn de twee geliefden overtuigd, dat zij hooger en hooger zullen klimmen. Een even aardig, als „reuzig" einde van het dwaze en grappige verhaal, dat onder den naam van „Mascotte" in „Alhambra" gedraaid wordt. Telkens duikt het rappe fi guurtje van de bekorende Ka the voor Nady op. Het pittige, expressieve gezichtje is een en al beweging, uitdrukking, leven, muziek. Een duivelsch, klein ding, dat door de film rent, en je meesleept, dat je doet schateren, of vol meewarige aandacht doet luisteren. In dit laatste geeft zij mede Iets stevigs, iets pittigs, wanneer zij zonder woorden vol wel- sprekenheid en een uiterst geestige ver haalkunst, haar wederwaardigheden vertelt aan het ziekbed van haar vriendinnetje. Een héél aardige film in weer eens een goed vroolyk genre. Nergens ontaardt de vroolijkheid in een platte klucht. Met Kafche zijn manlijke en vrouwelijke tegen spelers volkomen in hun element. Eveneens een aardige film is „Een schan daal in de Groote Wereld", een verhaal van rijke menschen, waarvan velen het evenals overtalrijke minder- of niet-bezitters het niet te nauw nemen met de rechtschapen heid. Dit breed verschijnsel is universeel en intreziationaal. De film geeft een kyk op de leegte van het mondaine leven en de onbe- teekendheid van vele wispelturige, verwende luxe meisjes, die als kinderen door slappe ouders nooit de woorden plicht en werken leerden. Naast het vroolyk feest voor de oogen uit „Mascotte", en de luxe van de Groote We reld uit het tweede hoofdnummer, die men vooral wat fotografische opname betreft bij na een „perfectie" mag noemen, was een uiterst interessant journal Ufa-nieuws, waar we als gewoonlijk schitterende opnamen te zien kregen. Wat ook vooral het Vlissingsche publiek zal interesseeren, de aankondiging van een pracht-sprekende-musiceerende film, die blijkt alles wat er tot hiertoe gegeven is te zullen overtreffen. Luxor-Theater. 5000 dollar belooning. Hoot wil hoogerop. Dat de muzikale illustratie van een film een voorname rol speelt, hebben we giste renavond weer eens ervaren. Men krijgt het gevoel, dat de sfeer een geheel andere is geworden nu het trio Couchard—Kreusch— Smits zijn joyeuse entrée heeft gedaan. Voor een eersten avond was het samenspel zeer zeker te roemen en voor de toekomst hebben we dan ook goede verwachtingen. Men zal nu toch wel overtuigd zijn, dat de directie van onze bioscoophuizen Luxor niet stiefmoederlijk behandelt. Integendeel I Naast over het geheel genomen goede en zeer goede films nu nog een afgerond mu zikaal geheel (viool, cello, piano), waardoor de meest verwende bioscoopbezoeker toch wel algeheel bevredigd zal zijn. We hopen, dat de vooruitstrevende directie beloond moge worden voor deze flinke daad en haar inrichting in het Bellamypark zich zal mo gen verheugen in een ruim bezoek. De journalen zijn als steeds aantrekkelijk, we stippen er uit aan keurig geslaagde op namen van de opening der Staten-Generaal, kasteelen aan de Loire, en gekleurde mode snufjes. Iets speciaals voor de dames Na veertien dagen van spanning, sensatie, raden en gissen brengt de Landverraders- film de ontknooping en wat men reeds lang heeft kunnen bevroeden „the happy end". Ze hebben elkaar I Och wie weet tot welke daden een niet voor de film spelend verliefd hart in staat is. De wonderen zijn de wereld nog niet uit. En de meisjes ook niet. Met dat al was het toch een geschiedenis waar je in meeleefde. En of Beide hoofdnummers zijn in de familie, maar daarom niet minder aantrekkelijk, om dat een paar geliefde filmsterren, Tom Mix en Hoot Gibson de hoofdrollen vervullen. Grappige momenten, staaltjes van kracht, lenigheid en vlugheid, knockpartyen, schit terende natuuropnamen wisselen elkander af en voeren den liefhebber van dit genre in geestesvervoering naar het einde. In zijn soort een zeer goed programma, waar een talrijk bezoek van heeft geprofiteerd. Wintcrlezingen. Dezen winter zal in de Doopsgezinde kerk een serie van zes lezingen worden gehouden door ds. O. L. van der Veen alhier, waarvan de eerste is vastgesteld op Dinsdag 22 October a.s. 8 uur met het onderwerp „Bijbel en Geloof". Elke lezing zal een afgerond geheel vormen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar een in dit nummer voorkomende ad vertentie. TE VLISSINGEN. A.S. DINSDAG 22 OCTOBER zitting van V/29 uur in het voormalig BURGER WEESHUIS a/d BADHUISSTRAAT. Raadpleeg, alvorens een beroep voor Uw kind te kiezen, het Bureau. Adviezen worden kosteloos verstrekt. Honden plotseling gestorven. In de omgeving van het station zijn de laatste dagen enkele honden plotseling gei storven. Men vermoedt dat hier kwaadwillig* heid in het spel is. Een onderzoek wordt in gesteld, teneinde de doodsoorzaak van deze honden vast te stellen, teneinde na te gaan of van strafbare handelingen sprake is. Voorstellen voor den gemeenteraad van Middelburg. Naar aanleiding van het verzoek van P. O, Lagas om verlenging van het erfpachtsrech.fi op 129 cA. grond aan de Stationsstraat na 31 December a.s., zeggen Burg. en Weth. te- gen inwilliging van het verzoek geen beden* king te hebben. Met betrekking tot de be paling van den canon hebben Burg! en Weth, de beraadslagingen gevoerd by de behande ling van het voorstel tot erfpachtsverlenging van grond ten behoeve van C. Ph. Bulterfjs tot een punt van nadere overweging gemaakt, meer in het bijzonder de bijbetaling van ca non van 1 Januari 1917 af. Gelet op het toen, o.m. door den heer Vertregt gesprokene en op de besluiten van Mei 1927, April en Septem- ber 1923, by welke aangrenzend gemeente* terrein aan den Blauwendijk als bouwgrond tegen een canon van 50 cents per cA. op nieuw in erfpacht werd uitgegeven aan J. P-. Fiegen, J. J, Lievense en A, C. de Vos, ont moet het by Burg. en Weth. geen bezwaatj de verplichte bijbetaling achterwege te laten, mits dan ook de canon op 50 cent per cA, wordt gebracht. Waar de erfpacht der andere perceelen aart de Stationsstraat afloopt op 31 December 1966, komt het Burg. en Weth. voor ook irt het onderhavige geval dien termijn aart te houden, zoodat alle perceelen gelijktijdig vrij van erfpacht komen. Overeenkomstige voorstellen worden ge daan naar aanleiding van verzoeken van M« J. Maassen en M. L. van Riel voor verlen ging van erfpacht van 129 en 149 cA. Nu dooi! Burg. en Weth. geen bijbetaling wordt voor gesteld over een aantal jaren der loopende overeenkomst, komt het Burg. en Weth. over bodig voor nader in te gaan op de door deze beide adressanten daarover gemaakte opmer kingen. De commissies van financiën en fabricage vereenigen zich met het voorstel. Naar aanleiding van voorgestelde wijzigin gen 'n de begrooting 1929 vraagt een lid der, commissie van financicn, waarom het noo dig is port 438 (bijdrage in de kosten van R.H.B.S.) der uitgaven nu reeds met 10.000 te verlagen en cf het niet beter is de defini tieve beslissing in zake de bijdrage af te wachten. Burg. en Weth. antwoorden, dat zij hebben gemeend, deze verlaging thans reeds te moe ten doen, omdat de post onvoorziene uitgaveri nog slechts 8409.60 beloopt en o.m. niefi toer^»kcnd zal zijn om daaruit te putten irt verband met het exploitatietekort van de Godshuizen over 1928. In Juni jl. werd een crediet van f 8500 toe gestaan voor de drinkwatervoorziening vanf 't Zand c.a. Met de desbetreffende werken zal, na verkregen vergunning van Gedep. Staten' een begin werden gemaakt. Burg. en Weth, meenen, dat het aanbeveling verdient van' deze gelegenheid gebruik te maken om be doelde buurtschap ook volledig van electrici- teit te voorzien. De waterleidingbuis en de electrische kabel zullen dan in dezelfde sleuf kunnen worden gelegd, waardoor op graaf- en straatwerk wordt bespaard. Voorts wordfi daardoor het bezwaar ontgaan, dat een even- tueele vergunning, aanvrage tot kabellegging na voltooiing der voorgenomen verbetering van den Koudekerkschen straatweg niet gun stig zou worden ontvangen. Met zekerheid mag worden verwacht, dat spoedig nieujv© aansluitingen zullen worden verzocht en dus de ontwerpen uitbreiding rendabel zal zijn. Er wordt een crediet voor gevraagd van 4800. De commissie van financiën vereenigfc zich het voorstel en dit doet ook die van fabricage, mits van de bewoners of belang hebbende dezelfde garantie gevorderd wordt, die voor andere ingezetenen geldt; het be vreemd de commissie dat m het voorstel van gem garantie gesproken wordt. In verband met de bijzondere omstandig heden kan de meening van Burg. en Weth. in het onderhavige geval geen garantie ge vraagd worden. Vr de benoeming van een onderwijzer aan school K bestaat de voordracht uit de

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1