1000 500 300 150 100 25 WOENSDAG 16 OCTOBER EERSTE BLAD Wo. 244 67e Jaargang 1929 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads- en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT 7%. ^sSÊ^ès^. taz. ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending/ 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HINDERIVET. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen Gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 14 October 1929, aan D. WALTZ te Vlissingen, vergunning is verleend tot het oprichten van een Steenhouwerij, in en op perceelen kadastraal bekend gemeente Vlis singen Sectie E, nos. 1959, 1789 en 1824, plaat selijk gemerkt Boulevard de Ruijter No, 58 en het Marinisrsplein. Vlissingen, 16 October 1929. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F.BISSCHOP. De onderbroken radiorede. Op de vragen van den heer Wijnkoop in zake het verbreken van de radio-rede van een lid der vrijdenkersvereeniging op Zondag 29 September heeft minister Reymer het vol gende geantwoord Ambtshalve is het uitzenden per radio van een redevoering, op Zondag 29 September jl- in het theater Tuschinsky ,te Amsterdam, gehouden, na verloop van eenigen tijd ver broken. Voor de door den steller der vragen ver zochte wettelijke motieven wordt verwezen naar artikel 3 der Telegraaf- en Telefoon- wet 1904 (Staatsblad no. 7), zooals deze wet laatstelijk is gewijzigd bij de wet van 12 Mei 1928 (Staatsblad no. 169). Op grond hiervan is de Overheid verplicht te waken tegen in breuk, door middel van radio-uitzendingen, op de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede zeden. Ten einde dezen plicht te kunnen nakomen, zijn bij de voor de uitzending verleende vergunning voorwaar den gesteld. Deze voorwaarden zijn aan vaard. Daar de uitzending met de gestelde voor waarden in strijd kwam, is zij verbroken. De minister acht hier niet een aanranding aanwezig van het grondwettelijk recht om in volkomen vrijheid godsdienstige meeningen te belijden, daar noch de aanvraag tot ver gunning, noch het programma, noch de re devoering zelf tot onderwerp had hetgeen in artikel 168 van de Grondwet wordt gewaar borgd. Naar aanleiding van de vraag, daarom der gelijk ingrijpen dan uitsluitend of' bij voor keur geschiedt tegen de vrije gedachte en tegen deze gezindheid ten aanzien van den godsdienst, wordt opgemerkt, dat een ingrij pen, als op Zondag 29 September plaats had, geschiedt op grond van andere overwegin gen dan in deze vraag blijkbaar wordt on dersteld. De „Graf Zeppelin" en de Zondagsheiliging. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Heemskerk heeft aan den minister van wa terstaat de volgende vragen gesteld Is de regeering in de gelegenheid geweest om te verzoeken of te doen verzoeken, dat de vlucht van de „Graf Zeppelin" over Neder land niet zou plaats hebben op Zondag, nog wel des ochtends onder kerktijd, waardoor hetgeen een daad van courtoisie jegens Ne derland had moeten wezen, is geworden tot een daad van onwellevendheid, jegens het aanzienlijk deel van het volk, dat prijs stelt op Zondagsheiliging en bepaaldelijk op kerk gang Indien de regeering daartoe in de gele genheid is geweest, waarom heeft zij daarvan geen gebruik gemaakt of, zoo zij er wel ge bruik van heeft gemaakt, waarom heeft dit niet gebaat Behandeling Rijksbegrooting 1930. Het ligt in de bedoeling van den voorzitter der Tweede Kamer om op 5 November a.s. een begin te maken met de behandeling van de Rijksbegrooting voor 1930. De week daar- aanvoorafgaande zal de Tweede Kamer zoo als gebruikelijk is, r.iet bijeenkomen. Uit dc R. Kath. Staatspartij. Zaterdag heeft te Utrecht het bestuur der R. Kath. Staatsparty zyn eerste vergadering na de vorming van het nieuwe kabinet ge houden. Dc vergadering werd bezocht door den afge treden party-voorztter, thans minister-pre sident jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, en door het vroegere bestuurslid minister mr. T. J. Verschuur. Nadat de gasten door een commissie van ontvangst, bestaande uit de heeren mr. Heeikens Thyssen, Hellebrekers en Mols, waren binnengeleid, heeft de waarnemende voorzitter, de heer M. van Hout, een be groetingsrede uitgesproken, welke jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck en mr. T. J. Ver schuur hebben beantwoord. In deze redevoe ringen hebber, de beide ministers, die als lid van het partijbestuur zyn afgetreden, hun werkzaamheden tijdens hun lidmaatschap herdacht. Wereldtentoonstelling te Antwerpen in 1930. Voor de in 1930 te Antwerpen te houden tentoonstelling op het gebied van koloniën, zeevaart en Vlaamsche kunst, heeft de re geering een crediet van 650.000 beschikbaar gesteld. De minister van Arbeid, Handel en Nyverheid heeft de gemeenten Amsterdam, Dordrecht, Rotterdam en Vlissingen ultge- noodigd aan deze tentoonstelling deel te ne men. Het gemeentebestuur van Amsterdam stelt aan den Raad voor aan den wensch van den minister gevolg te geven en een crediet van 35.000 toe te staan. Machinisten-examens. De commissie voor de machinisten-exa mens, bedoeld in art. 8 der Schipperswet, zal, aanvangende 2 November 1929, zitting hou den in 's-Gravenhage. De aanvragen om tot die examens te wor den toegelaten, moeten den voorzitter der commissie, onder overlegging van de benoo- digde bescheiden, vóór 26 October a.s. bereikt hebben. Veilig verkeer. Van het bestuur van den Bond van vrijwil lige verkeers-inspectiën in Nederland ontvin gen wij een reclameplaat, die een dezer dagen door de verschillende Provinciale Vrywillige Verkeersinspectiën in ons land zal worden verspreid, teneinde de aandacht van de weg gebruikers te vestigen op de gevaren van den weg. De plaat demonstreert de noodzakelijkheid dat in het belang van de veiligheid van het verkeer goed moet worden uitgekeken. Onze Aarde. Het October-nummer van het maand schrift „Onze Aarde" bevat een zeer interes sante beschryving over Bolivia van R. de Bergh-Margraff. Het artikel is geïllustreerd. Een reisje met een gondel door Venetië geeft een idee van deze Dogen-stad. Dood en Le ven in China wordt behandeld door Jef Las. Verschillende andere artikelen bevat dit mooie October-nummer. Voor ieder die iets voor geografie gevoelt biedt „Onze Aarde" steeds iets lezenswaardigs. Scheepsbouw. Van Nederlandsche werven zyn geduren de het derde kwartaal van 1929 15 schepen met een bruto inhoud van 74.064 ton te wa ter gelaten, of 4 schepen met 45.654 ton meer en 4 schepen minder doch 6404 ton meer dan in het tweede kwartaal van 1929 en in het derde kwartaal van 1928. Hlerby waren slechts 4 stoomschepen met 8089 ton, of 3 schepen met 3841 ton en 5 schepen met 19.661 ton minder, en 11 motorschepen met 65.975 ton, of 9 schepen met 49.975 en 2 schepen met 26.615 ton, meer. Op stapel gezet zyn in ons land geduren de hetzelfde tijdvak 24 schepen met 77.498 ton, of 0 schepen met 40.124 ton en 13 sche pen met 47.548 ton meer dan in elk der bei de andere kwartalen, waarby slechts 3 stoomschepen met 4764 ton, of 7 schepen met 10.555 ton en 1 schip met 12.476 ton minder, en 21 motorschepen met 72.734 ton, of 7 schepen met 50.679 ton en 14 schepen met 60.024 ton meer. De gemiddelde grootte van de op stapel gezette stoomschepen (1588 ton) is weer 434 ton kleiner dan die van de te water gelaten stoomschepen de gemiddelde grootte der op stapel gezette motorschepen (3464 ton) is zelfs 2635 ton kleiner dan van de te water gelaten motorschepen. Van de over de geheele wereld onderhan den stoom- en motorschepen van minder dan 2000 ton bruto inhoud elk worden, naar het aantal schepen gerekend, 10.9 (vorig kwartaal 6.6) in Nederland gebouwd, voor schepen van 2000 tot 10.000 ton is het aan deel van ons land 3.5 (3.0) en voor sche pen van 10.000 ton en grooter 22.2 (14.9) Wanneer de cijfers der Brltsche scheeps- bouwnljverheid worden uitgeschakeld is het aandeel van Nederland voor schepen van minder dan 2000 ton 17.1 (11.4) voor schepen van 2000 tot 10.000 ton 7.7 (6.4) en voor schepen van 10.000 ton en grooter 37.0 (28.0) Onder toezicht van Lloyd's Register wor den 368 schepen met 1.688.084 ton bruto in houd gebouwd, of 59.2 van het wereld totaal. VLISSINGEN, 16 OCTOBER. Verkeer over de Schipbrug gestremd. De Schipbrug zal morgenmiddag 5 uur worden 'weggenomen voor het doorlaten van het stoomschip „Sibajak" dat Vrydagnacht zal worden verhaald en naar Rotterdam zal vertrekken. Het verkeer over de brug zal Vrydagmorgen ongeveer 9 uur weder worden opengesteld. Mandoline -verceniging Apollo". Zaterdag a.s. geeft de mandoline-vereeni- ging „Apollo" een concert- en tooneelavond in de groote zaal van „de Oude Vriendschap". Onder leiding van den directeur, den heer P. C. Oorschot, wordt door een groot mando line-ensemble, versterkt door „Apollo" uit Middelburg, een aantal concett-numrners uit gevoerd, terwijl de af deeling tooneel, die reeds eenige malen haar medewerking gaf op de „Apollo"-avonden, ook thans weder voor het voetlicht zal komen met een biyspel in drie bedrijven, nl. „Willy's trouwdag" van Otto Harting. Deze zelfde uitvoering werd jl. Zaterdag ge geven voor een door 600 personen bezette Schuttershof zaal te Middelburg. Zelfs moesten ongeveer 200 personen teleurgesteld worden, zoodat in Middelburg een reprise van dezen avond zal worden gegeven. De „Midd. Courant" schrijft hierover Zaterdagavond gaf het mandoline-gezel schap „Apollo" haar eerste uitvoering in dit seizoen voor een tot in alle hoeken bezette zaal van het Schuttershof. Velen moestén zelfs teleurgesteld teruggaan er was geen plaats meer verkrygbaar. Vóór de pauze wer den een zestal muzieknummers ten gehoore gebracht door het orkest, versterkt door de zustervereeniging uit Vlissingen, onder leiding van den heer P. C. Oorschot. Een dankbaar applaus was telkens het loon voor het ten ge hoore gebrachtevooral no. 4 van het pro gramma „Impressions d'Espagne" oogstte veel bijval. Dit nummer werd dan ook met echt Spaansche zwier en tempo uitgevoerd. Na de pauze werd door de tooneel-afdeeling een vroolyke drie-acter opgevoerd die èn door het vlotte spel èn door de keurige costumes, een daverend succes werd. Hier bleek, dat „Apollo" over goede krachten ook op dit ge bied beschikt. Na afloop werd nog tok laat in den avond van den dansvloer gebruik ge maakt. Het is een welgeslaagde avond geweest, waarop „Apollo" met voldoening kan terug zien." Het ïydt geen twyfel dat „Apollo" ook voor den thans aangekyidigden avond haar goeden naam zal hooghouden, zoodat op een zeer druk bezochte uitvoering kan worden ge rekend. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar dc in dit nummer opgenomen adver tentie. Gratis tramritten voor blinden. De Zeeuwsche blindenvereeniging heeft, naar aanleiding van een desbetreffend ver zoek, van de Pzem bericht ontvangen dat blinden gratis door de eiectrische tram ver voerd zullen worden. Zy moeten dan in het bezit zyn van een kaart, afgegeven door het secretai'iaat voor Zeeland van de Blinden vereeniging. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris bin nen het arrondissement Haarlem, ter stand plaats Haarlem mr. H. C. Ittmann, thans notaris te Middelburg. Raad van State. In de heden gehouden vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de Geschillen van B3stuur, is o.m. voorlezing gedaan van het volgende Kon. besluit De raad van Koudekerke had de maximum- jaarwedden van den len en den 2en ambte naar ter gemeente-secretarie aanmerkelyk verlaagd en bepaald op resp. 2100 en 1600. Deze verlaagde maxima zouden door de func tionarissen te bereiken zyn door 5 jaarlijk- sche verlagingen van resp. 105 en f 73.75. Met deze x*» -aging was daarna bij de be grooting rekening gehouden. Ged. Staten van Zeeland onthielden echter aan die begrooting hun goedkeuring, daarbij overwegende, dat tot verlaging van een een maal toegekende wedde niet mag wórden overgegaan, dan in gevallen, dat dit door het algemeen belang der gemeente gebieden wordt geëischt. Ook de Kroon heeft, aangezien niet is ge- belken van dringende redenen, welke tot ver laging zouden behooren te leiden, en waar met name niet als zoodanig kan gelden de omstandigheid, dat de bezoldiging op het oogenblik veel hooger is dan van dergelijke ambtenaren in naburige gemeenten van on geveer gelijken omvang, de verlaging in strijd geacht met het algemeen belang en het be roep van het gemeentebestuur ongegrond verklaard. Openbare middelen van vervoer. Ged. Staten van Zeeland, beschikkende op het verzoek van P. Scheele te Sluiskil (ge meente Neuzen) van 11 Juli 1929 om vergun ning tefc het in werking brengen c.q. houden van een-dagelijkschen autobusdienst, met uit zondering van den Zondag, van Axel over Zuiddorpe, Nieuwe-Molen, 't Zand, Koewacht, Heikant en St. Jansteen naar Hulst, en om gekeerd besluiten: I. in te trekken hun be sluit van 29 April no. 6e, 2de afdeeling, voor zoover daarbij aan de N.V. Auto-, Motorhan del en Verhuurinrichting vh. A. F. Mannaert- Geers te Neuzen vergunning werd verleend tot het in werking houden van een dageiyk- schen autobusdienst van Sluiskil over Axel, Zuiddorpe, Koewacht en St. Janssteen naar Hulst, en omgekeerdII. aan P. Scheele te Sluiskil (gemeente Neuzen) vergunning te verleenen tot het in werking brengen c.q. houden van een dagelijkschen dienst, met uitzondering van den Zondag, van Axel over Zuiddorpe, Heikant en St. Janssteen naar Hulst, en omgekeerd en zulks onder ver schillende voorwaarden. Gemeentebegrooting Van Goes. In de toelichting op de gemeentebegrooting der gemeente Goes voor 1930, die sluit met een bedrag van 656.393.29, merken Burg. en Weth. op, dat gedurende de afgeloopen jaren de belastingopbrengsten vrywel steeds mee gevallen zyn. Nu verschillende belastingen verlaging hebben ondergaan het vermenig- vuld;_ingscyfer der gemeentelijke inkomsten belasting daalde geleideyik van 1.2 tot 1.03, de opcenten op de personeele belasting van 90 tot 50 en die op de vermogensbelasting van 100 tot 75 spreekt het vanzelf ,schryven Burg. en Weth., dat op meevallen niet meer te rekenen valt. De totale uitgaven wegens onderwys op de ze begrooting moesten worden uitgetrokken tot een bedrag van 80.155.62, tegen 75.886.19 voor 1929. Deze uitgaven vormen thans 34.02 pet. van het totale batig saldo van de belastingen en niet minder dan 43.32 pet. van de opbrengst der gemeen tehjke inkom stenbelasting. Aangezien nog niet is uit te maken, hoe de nieuwe belastingdruk in verband met het in werking treden van de wet, houdende herzie ning van de financieele betrekking tusschen hetsrük en de gemeenten, zal zyn en niet met zekerheid is te zeggen hoe de financieele ge volgen van die wet voor G-oes zullen zyn, ge ven Burg. en Weth. den raad derhalve in overweging uit h^t reservefonds voor byzon- dere doeleinden, dat thans 24.000 bedraagt, 10.000 af te boeken, waardoor de post on voorziene uitgaven kan worden uitgetrokken op f 7903.63. Een laffe daad. Dezer dagen wilde een landbouwer te Sluis zyn vyfjarig paard, dat hy eenige dagen te voren in de weide had gedaan, daaruit halen. In de weide komende, merkte hij dat het paard met een der achterpooten opgetrokken stond. Denkende dat het dier stond te rusten, legde hy het den halster om en wilde het aldus meenemen. Toen bemerkte hij dat het beest hinkte en kwam bü nader onderzoek tot de ontdekking dat het dier een diepe sny- wonde had in den hak van den rechterpoot, waardoor het zichtbaar pyn leed. Aangezien de wonde reeds eenigszins et terde, moest de mishandeling al eenige dagen te voren zyn gepleegd. De kans is groot dat het dier moet worden afgemaakt. De politie stelt een onderzoek in naar den bedrijver van deze laffe daad. BIGGEKERKE. Door den Zeeuwschen Schietbond „Pro Patria" is op de banen van de schietvereeni- „Nut en Genoegen" te Biggekerke op 11 en 12 October jl. een wedstrijd gehouden, waar voor wisselbekers waren beschikbaar gesteld voor geweer M 95 (150 M.) en voor de buks. De beker voor geweer is behaald door de schietvereeniging „Wilhelmina" te Koudeker ke met 188 punten die van de buks door de schietvereeniigng „Soranus" te Oostkapelle met 483 punten. Een aan dien wedstryd verbonden vrije baan bracht de volgende resultaten Geweer M 95 le prijs W. Brand, Domburg met 60 p.2e pr. C. v. d. Broeke, Vlissingen 59 p.3e pr. A. Trieller, Domburg 58 p. 4e pr. S. de Pagter, Domburg 57 p.5e pr. J. Nonnekes, Vlissingen 57 p.6e pr. M. Klei- VaJo\e^e£_ nepier, Biggekerke 56 p.7e pr. M. v. d. Beke Callenfels, Vlissingen 56 p.8e pr. P. Flipse, Koudekerke 56 p.9e pr. P. de Lange, Bigge kerke 56 ct.10e pr. D. Trieller, Domburg 55 punten. Buksle pr. A. Trieller, Domburg 200 p. 2e pr. P. de Pagter, Domburg 200 p.3e pr. W. Brand, Domburg 200 p.4e pr. D. Trieller, Domburg 200 p.5e pr. S. de Pagter, Dom burg 199 p. 6e pr. J. Geldof, Domburg 199 p.7e pr. P. Flipse, Koudekerke 195 p.8e pr. C. Wondergem, Oostkapelle 195 p.9e pr. Adr. Kluijfhout, Koudekerke 194 p. 10e pr. C. v. d. Broeke, Vlissingen 193 p. RITTHEM. De gemeenteraad van Ritthem hield gis terenmiddag een vergadering. Alle leden wa ren tegenwoordig. Een verzoek van kerkvoogden en notabe len der Ned. Herv. kerk tot het plaatsen van. een lantaarn aan het eind der Dorpsstraat, ten einde bü de kerk meer licht te hebben, werd toegestaan tegen betaling van 8 's jaars. Aan de Vereeniging Ned. Gemeenten zal 1 gegeven worden voor meubileering van het kantoor. Voor kennisgeving werden aangenomen Een schrijven van heb gemeentebestuur van Souburg dat het de Ritthemsche straat in de kom dier gemeente niet zal overnemen als de weg niet met nieuwen steen wordt bestraat. Een schrijven van Ged. Staten met goedkeuring zekerheidsstelling van den ge meente-ontvanger. Een schrijven uit Nijme gen van de commissie voor Esperanto-on- derwijs. Een schrijven van Ged. Staten, dat de heer M. Barentsen is herbenoemd tot burgemeester. Naar aaneiding van dit laatste schryven werd de burgemeester door de raadsleden gecomplimenteerd. Met algemeene stemmen werd het bouwen van een slachtplaats met annex winkel en woonhuis gegund aan den laagsten inschrij ver den heer L. de Rük te Middelburg voor 7678. Een vroeger genomen besluit tot een geld- leening van 8000 werd vernietigd en een nieuwe leening van 9000 zal worden ge sloten. Op voorstel van de commissie tot onder zoek, de heeren W. Boogaard en Jn. de Pag ter, werd besloten de gemeenterekening over 1928 goed te keuren. Besloten werd een nieuwe Lips-brandkast te koopen voor 695, te leveren door M. Lu- teyn te Ritthem. De politieverordening werd gewijzigd in verband met het opsnoeien van het houtge was langs de wegen. Verder werden eenige wijzigingen gebracht in de begrooting 1929. De voorzitter deelde mede, dat 100 M3, grind is aangekocht voor het onderhoud der grindwegen en dat het vervoer is gegund aan L. Machielse. Verder, dat de schouwing van wegen en voetpaden is vastgesteld op 25 October a.s. Nu volgde de behandeling van de begroo ting over 1930. By den post uitgaven werd het salaris van den burgemeester vastgesteld op 1040 en het salaris der wethouders van 40 op 50 gebracht. Tegen beide wethouders en de heer J. Leijnse. Het salaris van den gemeen te-secretaris werd vastgesteld op 900. Daar het salaris van den gemeente-ont vanger, groot 190, door den voorzitter te laag werd geacht, gezien de vele werkzaam heden, stelde hy voor dit met 200 te ver- hoogen. Daar de gemeente-ontvanger pas in functie is, achtten de heeren P. J. de Pagter en H. M. van de Putte nu niet de tijd dade- lyk tot verhooging over te gaan. Na eenige discussie deed de heer W. Boogaard, ge steund door den heer Jn. de Pagter, het voorstel het salaris met 100 te verhoogen. Het voorstel van den voorzitter werd .ver worpen met algemeene stemmen, dat van den heer Boogaard aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren W. Cevaal, J. Meliefste en P. J. de Pagter. De heer J. de Pagter wilde het presentie geld der leden brengen van 35 op 50. Zijn voorstel werd niet ondersteund. Aan de Christ, Wykverpleging zal 60 worden gegeven. Mocht Souburg naar even redigheid meer geven, dan wil Ritthem ook verhoogen. By den post wegenbelasting werden de in komsten hiervan met 135 verhoogd, daar de aangelanden der nieuwe grindwegen ook worden aangeslagen.

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1