1000 500 300 150 100 25 8 Ateliers voer Moderne Fotografie CfiRHs HEIING i 12 OCTOBER EERSTE BLAD ïsa 3ttA%ü 1j No. 241 67e Jaargang 1929 1 Uitgave: firma F. VAN OE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Viissinyen. Telef. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads- en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT abonnementsprijs VoorVlissingeri en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België. Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze ikerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. )it nummer bestaat uit 4 bladen, Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Vlissingen op Vrijdag 18 October 1929, des namiddags 2 uur, zoo noodig, voortzetting om 8 uur. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burg. en Weth. om de con tributie aan de Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten voor 1930 ad f 343.50 met 54 te verhoogen, als aandeel in de kosten der meubileering van het verenigingsge bouw. 2. Idem tot het verhoogen van de subsidie aan het Vlissingsch Drankweercomité ad 200 met 50. 3. Idem om afwijzend te beschikken op het verzoek van de Eerste Vlissingsche Harmo- nica-vereeniging „Crescendo", om jaarlijks eenige concerten te mogen geven tegen de gebruikelijke vergoeding. 4. Voorstellen van Burg. en Weth. tot goed keuring van de begrootingen van inkomsten en uitgaven voor 1930 a. het Gasthuis (na der gewijzigd, waarop de subsidie van de ge meente met f 3000 is verhoogd) b. het Bur ger Weeshuisc. het Burgerlijk Armbestuur en d. de Gezondheidscommissie. 5. Idem tot het vaststellen van de gemeen tebegroting voor 1930, met de daarbij behoo- rende begrootingen van de bedrijven. DIENSTPLICHT. Vrijstelling; wegens broederdienst. De Burgemeester van Vlissingen brengt, ingevolge artikel 30 2e lid van het Dienst plichtbesluit ter openbare kennis, dat door den Commissaris der Koningin in Zeeland, bij besluit van 9 October 1929 A no. 3107a van den dienstplicht is vrijgesteld wegens broe derdienst, de ingeschrevene voor den dienst- licht dezer gemeente, lichting 1929 Dirk angois van Rosevelt. Tegen deze uitspraak kunnen uiterlijk den tienden dag na den dag, waarop de uit spraak ter algemeene kennis is gebracht in beroep komen de ingeschrevene wien de uitspraak geldt, elk der overige voor de ge meente ingeschreven personen of de wettige vertegenwooriger. Het verzoekschrift, aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleeed en worden ingediend bij den Burgemeester, waai de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt het verzoekschrift aan de Kroon door. Vlissingen, 11 October 1929. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Nederland en België. Een studiecommissie is gisteren met het stoomschip „Progress" uit Antwerpen langs de Zeeuwsche wateren naar het Hellegat ver- I trokken, teneinde zich ter plaatse rekenschap i te geven van den toestand van het vaarwater aldaar. Generaal Snijders in Indië. Een vertegenwoordiger van Aneta heeft aan boord van het te Medan aangekomen stoomschip „Jan Pietersz. Coen" van de maatschappij „Nederland" een onderhoud gehad met den 78-jarigen generaal Snijders. De generaal zeide, dat hij gekomen was in plaats van den heer Ansingh, directeur der luchtvaartmaatschappij, die voor Indië was afgekeurd en wel ter bespreking van ver schillende quaesties betreffende de organisa tie en de financieele verhouding tusschen het gouvernement en de Kon. Ned, Indische Luchtvaart-maatschappij. De generaal ver klaarde, dat de opening- van de luchtlijn Ba- tavia-Singapore nog wachtte op het gereed komen van het vliegterrein te Singkep. De doortrekking van de lijn naar Medan zou in 1930 geschieden en de doortrekking naar Sa- bang in 1931. De generaal ziet er uitnemend uit, maar zeide, dat hij op advies van zijn geneesheer zyn reis zoo kort .mogelijk moet maken. De bioscoop-quaestie. Dinsdagmiddag wordt op uitnoodiging en onder leiding van den minister van binnen- landsche zaken en landbouw, in diens depar tement een vergadering gehouden van verte genwoordigers van den Ned. Bioscoopbond en van de vereeniging van Noord-Brabantsche en Limburgsche gemeenten voor gemeente lijke filmkeuring. Actie van radio-handelaren. Wij ontvingen het volgende communiqué van de firma Telefunken De N.V. Philips' Radio te Eindhoven heeft medegedeeld, dat zij over een aantal Neder- landsche patenten beschikt, die voor den bouw of verkoop van moderne radio-ontvang toestellen noodzakelijk zijn en verder, dat zij aan fabrikanten en handelaren licenties voor het gebruik van deze patenten verleenen zal. Ter aanvulling van het bovenstaande, dat overigens juist is, deelen wij mede, dat onze firma hierop een uitzondering maakt en dat voor den verkoop van de Telefunken-toestel- len een bijzondere licentie van de firma Phi lips niet noodig is. VLISSINGEN, 12 OCTOBER. M'n vrouw is advocaat. Concertgebouw. De „zij" en „hij" met den, voor een Franscli blijspelletje van den tegenwoordigen tijd on- vermijdelijken, derden „hij" zyn de hoofd personen van bovenstaand blijspel in 3 be- drijverj van George? Merr en Louis Verneuil. „Zij", de beroemde advocate, die een harer cliënten krijgt, door aanbevelingen van nie mand minder dan Poincaré en die kame raadschappelijke briefwisseling houdt met. den beroemden pleiter Robert „hij", de zachte, eenigszins veronachtzaamde echtgenoot der advocate, die, om haar langer dan een paar minuten te spreken te krijgen, gedwongen is daartoe gebruik te maken van haar spreekuur en de onvermijdelijke derde.„haar" par ticuliere secretaris, die, ondanks haar door het beroep tot een haast onnatuurlijk ge worden, stijfheid en strakheid, zoo verliefd op de „Maitre" is geworden, dat hij zich uit in verzen. De oplossing der kwestie wordt op natuurlijker wijze gevonden dan gewoonlijk het geval is. Het wordt hier niet een .changez de dames", maar aen „changez le monsieur"; de particuliere secretaris wordt ontslagen en zijn plaats wordt ingenomen door den echt genoot. De twee hoofdpersonen in deze ge schiedenis worden gespeeld door mevi Enny MolsDe Leeuwe en den heer Pierre Mols op een zoo voortref lelijke manier, niet het minst dooi de mimiek, dat ze van het begin tot het einde en dat wil wat zeggen voor een voorstelling die ruim drie uur duurde geboeid hebben niet alleen, maar wat des blijspels is, bijna onophoudelijk hebben doen schateren. Want we tarten iederen Nurks om dit blijspelletje te zien opvoeren met een ef fen, strak gezicht. We denken hierbij b.v. aan de toga-scène in het eerste bedrijf de „schets" van het pleidooi, dat Maïtre Colette Bolbèc zal houden in de echtscheidingsproce dure van Cécile Pointetaan de gebaren, de mimiek van Rébiscoul, die door allerlei ver keerde raadgevingen zich tot de ergste ver grijpen heeft laten verleiden en nu aan „Maitre" Bolbèc" komt smeeken hem te ver dedigen, wat hem ondanks het feit dat ze de advocatuur heeft neergelegd gelukt, doordat de verdediger der tegenpartij een „concurreerend" advocaat is. En laten we ook de rol van Magda Kramson niet vergeten, die „au fond" de oorzaak is van de verzoening tusschen de twee echtgenooten. Zij toch laat zich ontvallen, dat haar drukke practyk als dokter, haar belet zich voldoende te „wijden" aan haar man, die zich nu maar met andere „liaisonnetjes" moet behelpen. Dat gesprek stemt „Maitre" tot nadenken en als haar echtgenoot ook dat pad opgaat, ontdooit de styfheid van de advocate en in het tweede bedrijf zien we haar vrouwelijkheid zich meer en meer ontplooien om haar, de beroemde pleitster, in het derde omgetooverd te zien in de mondaine en de moderne vrouw, die nu evenveel tijd naar den zin van haar echt genoot besteedt aan tea's, tennis- en cricketspel als vroeger aan de advocatuur, en hem dan ook even sterk verwaarloost als vroeger. Nu komen eenige „interessante" pro cessen hem helpen om de reeds bovenvermel de verandering zich te doen voltrekken. Dit blijspel wordt gedragen door Pierre Mols en Enny MolsDe Leeuwe, die ons een avond van tooneel-uitgaan hebben doen ge nieten van prima kwaliteit, waarin ze uit stekend gesecondeerd worden door John Timrott, die een „nette", „beschaafde' per soonlijkheid creëerde, maar desondanks zeer eigenaardige vingerbewegingen maakte, wel ke de „echtgenoot' Bolbèc zeer beslist deed achteruitwijken. Ook de andere personen, Magda Kramson en Cécile Pointet hebben ons werk te zien gegeven, dat geroemd mag worden om vlotheid en fijne natuurlijkheid. Het minst beviel ons het spel van den par ticulieren secretaris Robert Valentin, die wat styfjes deed hoewel zijn afscheid van de „ge- liefat Maitre" een schitterend staaltje gaf van gekrenkte gevoelens. De ensceneering heeft ons vergeleken bij wat we vroeger wel eens zagen getroffen en de nieuw-vervaardigde décors doen ontwerper en uitvoerder zoowel als exploitant der zaal alle eer aan. Alles bij elkaar genomen kunnen we en hierin staan we niet alleen blijkens de opge vangen gesprekken tijdens de pauze con- stateeren, dat het bestuur van A.G.O. met de keuze van „Mevrouw de Advocate" een goeden greep heeft gedaan een prachtigen en kunst rijken avond den leden heeft aangeboden. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij de Arbeidsbeurs alhier zijn ingeschre ven 1 winkeljuffrouw, 2 letterzetters, 2 op perlieden, 2 grondwerkers, 1 metselaar, 1 leerling-metselaar, 1 timmerman, 1 halfwas stucadoor, 2 schoenmakers, 1 ijzerwerker, 2 aanhouders, 3 stokers, 2 trimmers, 1 machi nist, 1 boorder, 1 zandvormer, 2 koks, 3 kell- ners, 2 chauffeurs, 1 varensgezel, 3 kantoor bedienden, 28 losse werklieden. In totaal 63 personen vorige week 50 personen. Het *"Don-Kozakken-koor „Platoff". Wij ontvingen verschillende recensies van uitvoeringen door het Don-Kozakken-koor, dat Maandag a.s. een uitvoering geeft in het Concertgebouw. Aan deze recensies ontleenen wij het vol gende „De Telegraaf" Nooit kwam er hier een troep zoo gedrild, zoo artistiek, zoo „echt" als het Platoff-koor dat kans heeft gezien een zaal tot een opgewonden enthousiasme te brengen, zooals wij maar heel heel zelden meemaken Het is een uiterst homogeer en gevoelig geheel, waarvan de eenheid zelfs zóó groot is, dat men soms tevergeefs zoekt, waar de ééne solostem vandaan komt, die zich uit dat harmonische klankgeheel los maakt. Een serie bassen die in de diepste tonen nog zwaar en vol zijn als een orgel. Het werd een van die zeldzame keeren, dat je overrompeld bent door de waarach tige, ongebreidelde natuur. Dat je wordt vastgepakt dooi het rythme en meegesleurd. En het is wonderlijk hoe zuiver dan een pu- oliek en óloc reageerter ontstond een tu mult van bravo- en bis-geroep, waaraan geen einde kwam, voordat al de kozakken nog maals het podiuir betraden „Algemeen Handelsblad" Van de Kozak- kenkorer. het allerbeste. „De Tijd" (Theo v. d. Bijl) Bijzondere bekoring. Onbeschrijfelijk bassen-materiaal. Dat klinkt zoo vol, zoo warm, zoo sonoor en grondeloos diep, dat men er niet genoeg van krijgen kan. De afwisseling van solo en koor en het tsmperament geven aan deze kooruitvoeringen iets geheel eigens. Het succes was enorm „De Maasbode"Deze vereeniging van menschelijke stemmen wist-op-z'n prachtigst de natuurlijke danken van een volmaakt in strumentaal ensemble te imiteeren. De stijging van kracht en schoonheid in de in nerlijke voordracht bleef aanhouden en schooner dan ooit te voren hoorde het volle Gebouw van Kunsten en Wetenschappen het Wolga-Bootmanslied zingen. En zóó schoon, dat men de schippers nu werkelijk achter een heuvel zag verdwijnen. „Prov. Groninger Courant"Een disci pline, die aan het ongelooflijke grenst. En hoe zingen zij Prachtige stemmen heel diepe basser: vooral en ook heel ijle tenoren die een aandoenlijk teeren klank hebben en dan uiten zij hun gemoedsaandoeningen met een hevigheid die soms haast angst aanjagend is. Zeer groot enthousiasme van het publiek. Alhambra-Theater. De roode danseres van Moskou. De onbekende passagier. De bioscoop mag het groote, Russische rijk dankbaar zijn. De nieuwe Russische filmkunst verovert alom de wereld. We noe men slechts Potemkin, Tien dagen, Twee dagen, de Moeder, de laatste dagen van Sfc. Petersburg, alle meesterwerken. Als zoodanig erkend door deskundige fikncritiek in ieder land. Hoopvol zijn de oogen van allen, die het wel meenen met de film naar het Oos ten gericht, en hoog gespannen zijn de ver wachtingen over het werk der regisseurs van Moskou. Die hebben getoond niet alleen het maken van een scenario te verstaan, maar óók de fotografie, óók de montage. Hun werk is kunst, is leven, is de toekomst. Wij heb ben het niet over de strekking, maar over de filmkunst als zoodanig, over datgene, waar mee de film staat of valt, wat ze verder brengt. De kern is het onvergankelijke, de strekking wisselt met den tijd. Binnenkort loopt een ongeloofelijk mooi, hartstochtelijk kunstwerk van Poedovkin: Sen aardige (oio zcsl juisS daar «Sc gveetsle werrrassaeag zs§n* j I MIDDELBURG, MARKT - VLISSINGEN, BADHUISSTRAAT f „Storm pver Azië". Wij prijzen de vereeni ging, die den smaak en den geest heeft dit werkelijk schitterend meesterwerk in Vlis singen te brengen. Dit is film. De montage is werkelijk door en door verzorgd, elk beeld is zeker, elk detail—heeft beteekenis. Over het Russische repertoire van machtige meesterstukken kar men een critiek schrij ven, die dien naam verdient, Wij hopen slechts, dat in breeder kring van deze wer kelijke films genoten kan worden. Wat ont breekt dan aan zooveel films De dichter een verzenmaker is geen dichter, gewoonlijk het tegengestelde ervan die alleen iets kan scheppen, onverschillig wat. Zoo heeft men dan ook tallooze films, waar men met genoegen naar kijkt, maar die men na een week weer is vergeten. Het oude, czaristische Rusland is voor de filmproductie in ieder land een welkom jachtveld. Men vindt er de onderwerpen, die in een spannende, sensationeele rolprent verwerkt kunnen worden tot een boeiend verhaal. De Fox verstaat uitstekend de kunst om in scherp opgenomen films het groote publiek te boeien. Ditmaal wordt gebracht „De roode dan- seres van Moskou", een spel uit het voor- opxlogsche Rusland met de bekoorlijke Dolores del Rio in de hoofdrol, die terzijde wordt gestaan door Charles Farrell en Iwan Linow. Farrell is vooral bekend uit de ont roerende film „Twee Menschen", een film, die film was. Het Czarenrijk bedreigd aan het front en verscheurd door binnenlandsche onlus ten. Met dezen emotie vollen tijd vangt de film aan, terwijl wij ook kennis maken met -Ie duivslsche macht, welke de monnik Ras- poetin uitoefende door vooral vrouwen te hypnotiseeren, in de eerste plaats de onge lukkige Czarina. Van het krijgstooneel en het adellijk milieu naar de gevangenis te Orenburg, waar te midden van allerlei gevangen er een intellec tueel, een gewezen onderwijzer, weggewerkt is door duistere machten. Diens dochter, Tasia. moet zich door het leven slaan. Zij doet dit, moedig, onder allerlei vernedering en avontuur, die haar naar de revolution- nairen brengen. Dan de daverende revolutie, die gelegenheid geeft tot de meest spannen de verwikkelingen en een verrassende ont knooping, die wij in het belang van den bezqreker liever niet vermelden. Deze fel realistische film uit het Rusland van voorheen geeft actie, vreemd gebeuren, droefenis. Spel en regie zijn schitterend. „De onbekende passagier" aan boord van een groote stoomboot is een dokter, die door onrust verteerd wordt. Hij strijdt den strijd tusschen beroepsplicht en zelfbehoud, waarin de plicht overwint. Een bekwaam cineast stelde de film samen, een keur van de beste Fransche artisten vervulden de verschillende rollen, de fotografie is uitstekend, zoodat ook dit tweede hoofdnummer een verhaal wordt, dat de aandacht aan het witte doek kluistert. De twee boeiende hoofdnummers werden voorafgegaan door prachtige vliegopnamen, die de Ufa nam in en bij de school voor ver- keervliegers. Een zeer interessante öntwik- kelingsfilm, die toont tot welke hoogte de vliegtechniek zich opgewerkt heeft. Vliegkieken ook in het journaal, en het Holland Nieuws, dat de adelborstenfeesten in Den Helder illustreert, benevens de uit vaart van de „Kortenaer" met de hooge gasten. Even vermelden wij ook nog de zeer tref fende begeleiding van den kunstzinnigen orgelbespeler. Vooral de Kerstnacht en de Kerststemming aan boord in het eerste hoofdnummer was een fijne creatie. Luxor-Theater. Nick van het Wereldnieuws Landverraders II. Deze week weer een zeer goed gekozen programma, staande in het teeken van den lach. Deze geschiedenis van een eerzaam drukkersbediende, die er hoogere aspiraties op na houdt dan de drukpers en filmfoto graaf wil worden, wat hem na veel moeite gelukt, brengt een reeks van wederwaardig heden, die menschen met leverkwalen een buitengewone gelegenheid biedt, om dit or gaan een overvloedige hoeveelheid gymnas tiek te laten verrichten. De zaal heeft ge bulderd om de romantische, humoristische avonturen van dezen cameraman, keurig gegeven door Nick Stuart, gesecondeerd door Sally Philips. Om den volke ter wille te zijn ontbreekt ook hier niet een blij ein digend slot, wat trouwens na zooveel inspan- nng wel verdiend mag heeten. Als iedereen zooveel mede moest maken om zijn sweet heart in de armen te kunnen sluiten, wie weet men gaf er spoedig de brui van. Na een explicatie van het eerste deel loopt het vervolg van de „Landverraders" dat de spanning er weer flink in houdt. Wederom denken de bandieten, dat zij zich van den motorduivel Charles Hutchison voor goed ontdaan hebben, door hem in een bruisenden stroom te werpen, maar 't zal niet gaan. De volgende week zult .u dit wel bemerken. Het bijprogramma is ook wel verzorgd een in den smaak vallend journaal, schitte rende zeegezichten in de intellect-film „Kab belende golven" benevens een dol-grappige twee-acter „De mislukte pic-nic", die lach salvo op lach-salvo doet losbarsten. Summa summarum een avond van levens blijheid voor levenslustige menschen. De muziek verhoogt het effect van het ver toonde. Stowaways. Er zijn hier weder 2 stowaways aan land gezet, nl. een Tsjecho-Slowaak en een Itali aan, die beide ontdekt werden op Duitsche stoomschepen, op weg naar Zuid-Amerika. De Italiaan was zoo ernstig aan een zijner voeten gewond, dat hij in het gasthuis alhier moest worden opgenomen. Voorstellen aan den gemeenteraad te Middelburg. Naar aanleiding van de in de vergadering van 11 September door den heer Jeronimus gestelde vragen betreffende eventueele op heffing van den beperkten Zondags-tele foondienst antwoorden Burg. en Weth., dat zij geen adhaesie hebben betuigd aan het betreffende adres, omdat zij de noodzake lijkheid van een doorloopenden telefoon dienst op Zon- en feestdagen niet kunnen inzien. De tweede vraag achten zij zóó eigenaardig gesteld, dat daarop geen recht streeks antwoord is te geven. Burg. en Weth. zyn van meening, dat zich in de speruren wel eens een geval kan voordoen, waarbij het gewenscht ware, dat *an de telefoon kon worden gebruik gemaakt. Maar daarom is een doorloopende openstelling van de telefoon nog niet noodzakelijk. Ook de belangen van het personeel met betrekking tot de Zondagsrust moeten hierbij in aan merking worden genomen. En wanneer de directie van den telefoondienst, die natuur lijk evengoed als en wellicht beter dan iemand anders weet welke voor- en nadeelen verbonden zijn aan de sluiting van den tele foondienst gedurende enkele uren op Zon en feestdagen, van meening is, dat de belan gen van het personeel ten deze het zwaarst moeten wegen, ligt het naar de meening van Burg. en Weth. niet op hun weg zich daar tegen te verzetten. Wanneer intusschen bui tengewoon doorslaande en overtuigende ar gumenten zouden worden aangevoerd ter rechtvaardiging van een volledige openstel ling van den dienst op Zon- en feestdagen, zoo zou, naar hun oordeel, het belang van het personeel natuurlijk voor het algemeen belang moeten wijken. Financieele bereke ningen, zooals de heer Jeronimus heeft ge maakt, achten zij onjuist, omdat niet ieder uur en niet iedere aansluiting voor den aan geslotene bij de telefoon dezelfde waarde heeft. Doch al waren zij juist, dan nog zou den zij voor de aangeslotenen hoogstens aanleiding kunnen zijn om verlaging van tarief te verzoeken, niet om de speruren te doen vervallen. Inzake de vragen van den heer Mes over de drinkwatervoorziening van Walcheren zeggen Burg. en Weth., dat zy bereid zijn den raad volledig in te lichten, maar dat zy den raad niets hebben mede te deelen, wat hem niet reeds bekend is. Verder dat onder handelingen, met uitzondering van de aan dei raad bekende onderhandelingen met Souburg en Koudekerke, nog niet met ande re gemeenten zijn gevoerd en ook niet ge voerd kunnen worden, zoolang door Ged.

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1