1000 500 300 150 100 25 VRIJDAG 11 OCTOBER EERSTE BLAD Stads- en Provincienieuws No. 240 ö^e «laargang 1929 UitgaveFirma F. VAH SF VE16E Jr., iilstraat 53-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Bieten rooien PUROL BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor dè ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 11.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur en Verb uur, Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. VLISSINGEN, 11 OCTOBER. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Vlis singen over de maand September 1929, Aan bovengenoemde kantoren werd in den loop der maand op spaarbankboekjes inge legd ƒ36.556.76 en terugbetaald -33.373.53 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 3.183.23 Het aantal Mm**1 uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 29. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter directie op staatsschuldboekjes ingeschre ven nominaal ƒ200. Vernieuwing van vervallen rijbewijzen. De Commissaris der Koningin heeft aan de gemeentebesturen 'in onze provincie de volgende circulaire gezonden Zooals u bekend zal zijn, zijn de volgens de thans geldende motor- en rijwielwet afgege ven rijbewijzen geldig voor den duur van twee achtereenvolgene jaren, gerekend van den dag van uitgifte af, en, ingeval de geldig heidsduur van het rijbewijs overeenkomstig door den minister ingevolge art. 18 gegeven voorschriften is verlengd, bovendien voor den duur der verlenging. De minister van water staat heeft echter medegedeeld, dat het voor- loopig niet in zijn voornemen ligt, gebruik te maken van de hem in art. 18, 2e lid, van de motor- en rijwielwèt gegeven bevoegdheid tot het geven van voorschriften omtrent verlen ging van den geldigheidsduur dier rijbewijzen. 1 November a.s. zullen dus de eerste rijbewij zen hunne geldigheid verliezen. Zij, die in het bezit willen blijven van een geldig rijbe wijs, behooren tegen den tijd, dat hun rijbe wijs vervalt, een nieuwe schriftelijke onder- teekende aanvraag tot mij te richten. Evenals dat tot nu toe het geval was, acht ik het gewenscht, dat deze aanvragen niet geschieden rechtstreeks ter provinciale griffie, doch uitsluitend door uwe bemiddeling. De minister van waterstaat heeft het niet noodig gevonden, dat bij die tweede aan vraag weder een geneeskundige verklaring en een rijvaardigheidsbewijs worden overgelegd en zulks omdat art. 15, voorlaatste alinea, der motor- en rijwielwet uitdrukkelijk bepaalt, dat overlegging van deze stukken alleen is vereischt bij de aanvraag van het eerste rij bewijs, hetwelk een aanvrager wordt uitge reikt na de inwerkingtreding van het artikel. Door mij kan ingevolge dit zelfde artikel ook bi' een tweede of verdere aanvraag over legging van deze stukken worden gevorderd van deze bevoegdheid zal thans door mij slechts in uitzonderingsgevallen gebruik wor den gemaakt. Wel behooren de aanvragers een uittreksel uit het geboorteregister, het bevolkingsregis ter, of eenig ander bewijsstuk betreffende da tum van geboorte van den aanvrager over te leggen, zoomede twee afdrukken van een wel gelijkend fotografisch portret van den aan vrager van ongeveer 4 cM. hoogte en onge veer 3 cM. breedte, op de achterzijde waarvan hun naam is vermeld. Wanneer vernieuwing van twee rijbewijzen (rijbewijs A en rijbewijs B) worden verzocht, kan met drie foto's wor den volstaan. Ten slotte zij opgemerkt, dat eveneens in de aanvraag eene verklaring dient te worden opgenomen, dat de overge legde foto's den aanvrager voorstellen. De verplichting tot het overleggen van een uittreksel uit het geboorteregister of bevol kingsregister geldt niet, indien de aanvrager zijn oud rijbewijs inlevert. Blijkens een van den minister van water staat door mij ontvangen schijven zou deze het op prijs stellen, indien bij het verwisselen van de rijbewijzen de oude rijbewijzen werden ingeleverd en zulks ter voorkoming, dat de oude rijbewijzen op de een of andere wijze onrechtmatig gebruikt worden. Ik moge tl daarom verzoeken te willen medewerken, dat door de aanvragers bij hunne aanvraag het oude rijbewijs, gelijktijdig met of inplaats van een uittreksel uit het geboorteregister, bevol kingsregister of een ander stuk betreffende datum van geboorte, wordt overgelegd. Mocht daar tegen bezwaar worden gemaakt, omdat men zijn rijbewijs moeflijk eenige da gen kan missen, dan zou bij de uitreiking van het nieuwe rijbewijs kunnen worden ver zocht het oude in te leveren. De verwisseling komt dus hier op neer, dat een zelfde aanvraag tot mij moet worden ge richt als twee jaar geleden, met dit verschil echter, dat geen doktersverklaring of rijvaar- aeuaix ueru/ewt Ij digheidsbewijs behoeft te worden overgelegd en dat zoozee] mogelijk de inlevering van het oude rijbewijs in de hand wordt gewerkt De leges, welke voor deze rijbewijzen even eens 1.50 bedragen, zullen zooals voorheen, door uwe bemiddeling worden ingevorderd. De rijbewijzen, welke in de maand Novem ber 1929 vervallen, kunnen terstond ter ver wisseling worden ingezonden de verdere in zending van aanvragen behoort zóó te ge schieden, dat niet eerder dan één maand voor den vervaldatum de aanvrage de provinciale griffie bereikt. Jubileum C.J.M.V. Een der oudste jeugdvereenigingen in onze stad, de Chr. Vereeniging voor Jonge Man nen, viert volgende week haar 70-jarig be staan Als data der herdenking zijn vast gesteld 16 en 17 October a.s. Deze vereeniging, de oudste afdeeling uit Zeeland aangesloten bij het Nederlandsch Jongelings-Verbond, bleef gedurende 70 jaar onafgebroken bestaan en breidde haar werk zaamheden steeds meer en meer uit. „Het Mosterdzaadje" zooals ze eertijds heette, maar nu kort en bondig „de C. J. M. V." genaamd wordt, is geworden tot een stevigen boom, een jeugdvereeniging die haar plaats tusschen de andere jeugdvereenigin gen in deze stad met eere inneemt. Enkele duizenden jonge mannen heeft ze zien komen en gaan, heeft ze .gevormd, ont wikkeling bijgebracht op velerlei terrein. Want naast het geestelijke werk, hetwelk bij haar het voornaamste is, moet ook gewe zen worden op de verstandelijke ontwikke ling die zij haar leden biedt. Op haar weke lijksche vergaderingen worden er een keur van onderwerpen behandeld, historische, letterkundige, sociale, zending, algemeene en kerkgeschiedenis, waardoor de blik wordt verruimd en belangstelling gekweekt wordt voor de vele vragen die vooral den jongen man bezig houden. Wanneer men het jubileum-nummer van haar maandblad „Voorwaarts" leest en ken nis neemt van de „getuigenissen" van ver schillende oud-leden, dan komt men tot de conclusie dat deze vereeniging voor veel jon ge mannen in deze stad van buitengewone beteekenis is geweest. Vermeld dient nog te worden dat men in tal van besturen van Chr. vereenigingen, kerk en school, de oud leden der C.J.M.V. terugvindt, ook al omdat men juist op deze vereeniging heeft leeren spreken, leeren besturen. Is de C.J.M.V. een der oudste jeugdveree nigingen in deze stad, ze is ook een der grootste. Met haar jongelieden- en jongens- vereeniging samen heeft ze een ledental van circa 100 leden, terwijl de onderafdeeling der C.J.M.V. Padvinders-vereeniging momenteel ruim 80 leden telt. Ze beschikt voorts over een eigen gebouw, hetwelk na de grondige opknapping van kort geleden er zeer aan trekkelijk uitziet, en geeft sinds ruim 6 jaar maandelijks een eigen vereenigingsorgaan uit. Er wordt van de zijde der oud-leden en belangstellenden in dit Chr. Jeugdwerk, vooral in deze dagen hartelijk met de jarige meegeleefdenkelen hunner traden als do nateur tot deze vereeniging toe. Woensdag 16 October wordt in de St. Ja- cobskerk een herdenkings-samenkomst ge houden, die voor iedere belangstellende toe gankelijk is, terwijl Donderdag 17 October een intieme feestvergadering wordt gehou den in het Concertgebouw. Men zie verder achterstaande advertentie. Het Don Kozakken-koor. In het Concertgebouw wordt Maandag a.s., des avonds 8 uur, een concert gegeven door het wereldberoemde Don Kozakken Koor „Platoff", directeur de heer N. Kosthjukoff. Deze Russen hebben overal waar zij op treden een overweldigend succes en de mu ziekliefhebbers zullen zeker de gelegenheid niet verzuimen kennis te maken met dit koor yan 35 geschoolde zangers. Het wordt door het „Hbld." het allerbeste van de kozakken-koren genoemd. Werkmanstreinen. Naar wij vernemen worden door enkele be trokkenen pogingen aangewend om van de Ned. Spoorwegen gedaan te krijgen, dat iede- ren werkdag, gedurende de wintermaanden, een speciale werkmanstrein yan Arnemuiden naar Vlissingen wordt ingelegd. Met lijsten is hiervoor onder belanghebbenden gewerkt en reeds zouden zich voor Vlissingen 49 en voor Middelburg 41 deelnemers hebben opgegeven. Indien mogelijk zal worden getracht om voor dezen trein werkmanskaarten te verkrijgen a 1.20 per week naar Vlissingen en 1 naar Middelburg. Ongetwijfeld zou het slagen van deze pogingen een belangrijke verbete ring brengen voor personen uit Arnemuiden die in Vlissingen of Middelburg werkzaam zijn. N.V. Zeeuwsche Voeder- en Kunstmest- handel te Middelburg. In de hedenmiddag gehouden vergadering van aandeelhouders der Zeeuwsche Voeder en Kunstmesthandel te Middelburg werd de winst- en verliesrekening goedgekeurd. Hier uit blijkt, dat een winst is gemaakt van 38.600.56, waarvan 12.291.50 wordt be stemd voor afschrijving op gebouwen, ma chinerieën en inventaris, terwijl op het aan deelenkapitaal 4 dividend wordt uitge keerd. In het eveneens goedgekeurd verslag over het boekjaar 1 Juli 192830 Juni 1929, zegt de directie o.a. dat het gebruik van buiten- landsch graan in Zeeland ver beneden het gemiddelde bleef, eendeels doordat de land bouw er toe overging de varkens grootendeels van de hand te doen, gezien de lage varkens- prijzen, en anderdeels door de lage pfijzeü. van het binnenlandsche graan, dat werd op gevoerd, ten koste van aankoop van het bui- tenlandsche graan. Voor de andere voeder- artikelen geldt hetzelfde in meerdere of min dere mate. De handel in hooi was alleszins bevredigend. Door de hooge hooiprijzen was de vraag naar voederstroo grooter dan vorige jaren. De handel in kunstmeststoffen had te lijden van de strenge vorstperiode en de daar op volgende langdurige droogte. De heer mr. P. Dieleman werd als commissaris herkozen. Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche Eilanden. Naar wij vernemen, wenscht de heer P. Chamuleau, lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden, wonende te Goes, die op het einde des jaars als zoodanig aan de beurt van af treding Is, voor een herbenoeming niet meer in aanmerking te komen. Handelspatenten voor Noorwegen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg deelt ons mede, dat de Noorsche wet op den kleinhandel op 31 Januari 1930 in werking zal treden. Krachtens par. 15 van die wet zal voortaan voor de handelspatenten, waarvan handelsreizigers zich voor het doen van zaken in Noorwegen moeten voorzien, in plaats van 100 kronen voortaan 200 kronen betaald moe ten worden voor iedere 30 dagen. Minister Reymer naar Zeeuwsch-Vlaanderen. De minister van waterstaat, mr. Reymer, heeft gisteren vergezeld van den administra teur van zijn departement, ir. Rosewaldt, een bezoek gebracht aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Begeleid door den Commissaris der Koningin, jhr. mr. Quarles van Ufford, de heeren Van de Putte, mr. P. Dieleman en mr. Dusseldorp, leden van Gedep. Staten, den griffier der Staten mr. Tellegen, de Vulder van Noorden, regeeringscommissaris by den provincialen stoombootdienst, hoofdingenieur-directeur der rijkswaterstaat Van Oordt, hoofdinge nieur van den provincialen waterstaat, ir. Van Leeuwen en de Jonge, directeur van den provincialen stoombootdienst, arriveerde de minister met de motorveerboot „Koningin Wilhelmina" te Breskens. Daar voegden zich by het gezelschap de hoofdingenieur van den rijkswaterstaat Witteveen te Ter Neuzen, en Cohen Stuart, provinciaal ingenieur aldaar. De minister werd ontvangen door den direc teur van de Z.V.T.M., Wind van Merkesteyn, met de leden van den raad van toezicht, J. A. van Rompu, lid van Ged. Staten en ir. J. W. van der Vegt, terwyl ook de burgemeester van Breskens de heer Van Zuyen, den minister kwam begroeten. Bezichtigd werden de wer ken ten behoeve van de aanlegplaats van den provincialen stoombootdienst en van die van de Z.V.T.M., o.m. het kantoor en de remise te Breskens. Met een extra-tram werd de reis aanvaard naar Sas van Gent, terwijl de Py- ramide bezocht werd, waar de minister zich deed inlichten omtrent den daar aan te leg gen verkeersweg naar het centrum van Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Vervolgens werd gestopt aan de Isabellasluis, een uitwatering voor vele Belgische polders, waarvan sprake is dat de moeilijk te behouden natuurlijke uitwatering zou moeten worden vervangen door een gemaal. Te Sas van Gent werd bij zondere aandacht gewijd aan de groote ka- naalbrug naar welker electrifieatie door de streek zoo dringend verlangd wordt. Met de provinciale stoomboot „Walzoorden" werd gevaren door het kanaal van Gent naar Ter- Neuzen tot Driekwart, waar de electrische centrale der P.Z.E.M. werd bezichtigd. Aan boord werd geluncht. Vervolgens werd te Sluiskil een bezoek gebracht aan de enorme bouwwerken, die daar worden uitgevoerd door verschillende aannemers voor de N.V. Com pagnie neerlandaise de l'azote, waar de mi nister werd rondgeleid door den heer Hamont, beheerend ingenieur bij den bouw. Daarna werd bij het voorbijvaren aandacht gewijd aan de bestaande en ontworpen havenwerken te Terneuzen en aan een verzoek van de veilingsvereeniging voor drooglegging van tramrails naar de aanlegplaats der provin ciale boot in de middenhaven. Op het stad huis te Ter Neuzan verleende de minister audiëntie aan het gemeentebestuur van Ter Neuzen voor het bepleiten van verschillende plaatselijke belangen, terwyl vervolgens audiëntie werd verleend aan het bureau van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, dat zijn voldoening uitsprak over verschillende uitgevoerde of in uitvoering zijnde werken. Na de audiëntie, die wegens vertraging in de reis binnen een beperkten tijd moest af- loopen, scheepte de minister met de vergezel lende heeren zich weer in op de „Walsoor den", die hen over de Schelde naar Hoede- kenskerke bracht. Coöperatieve Suikerfabriek „Zeeland". De heer H. J. Dorst te Stavenisse heeft een tweeden open brief gericht tot het# be stuur der Coöp. Suikerfabriek „Zeeland" te Bergen op Zoom onder het motto „Houdt de lampen brandende". Rekening houdende met wat hy in zijn eersten brief schreef, gaat de heer Dorst voort Uw bestuur zal de aardappel verbouwende leden der fabriek (ook voor die van Dintel- oord en Roosendaal ter overdenking) een groot voordeel kunnen bezorgen, indien het de ingestelde commissie kon bewegen te be- adviseeren kriel, poters en groote eigenhei mers en andere soortgelijke aardappelen voor een zeker gedeelte door droging aan den con- sumptievoorraad onttrekken, waardoor de overblijvende een voor de telers rendabelen prijs zouden kunnen opbrengen. Mijn con clusie berust op de volgende berekening kriel 1 cent, poters 1.5 cent en groote 2 cent per K.G. is in gelijke deelen 4.5 cent per 3 K.G. of gemiddeld ƒ15 per 1000 K.G. Alge- meene kosten 5 per 1000 K.G. is 15 5 ƒ20. Van 1000 K.G. blijft gedroogd over 220 K.G. ad ƒ10 per 1000 K.G. is ƒ22. Er blijft dus over 22 20 2. Mocht mijn berekening van 5 per 1000 K.G. voor alge- meene kosten te gering zijn, de f 2 zouden toch zeker dit tekort Wet kunnen dékken „Houdt de lampen brandende". Een noodlottig schot. Gisterenavond is ten huize van M. te 's-Heer Arendskerke een zoon des huizer door een schot uit een revolver, die zijn zuster, naar men beweert, in de hand had om schoon te maken, en die onbekend was met de om standigheid, dat dit wapen geladen was, in den buik getroffen. De getroffene is naar het zuikenhuis te Middelburg overgebracht. Ongelukken. De vrouw te Hengstdijk, die door een loco motief van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maatschappij werd gegrepen, is aan de ge volgen overleden. Het ongeluk is toe te schrijven aan een droevige samenloop van omstandigheden. Te Sluiskil geraakte een bejaarde man door verkeerd uitwijken onder een auto. De man bekwam zulke ernstige verwondingen dat hij aan de gevolgen daarvan is overleden. SOUBURG. Omtrent de volgende gevonden voorwerpen zyn inlichtingen te bekomen een portemon- naie met inhoud by Van Schijndel, Van Tey- lingenstraat B 227 een belastingplaatje bij Abrahamse, Oranjeplein A 160 een drinken- bus bij Kasse, Braamstraat B 117 een bril in étui bij Hoogesteger, Nieuwstraat B 95 een kindermuts bij Everts, de Deckerstraat E 37 een Snoeimes bij Hendriks, Marnixplein C 54. aardappelen rooien en andere land arbeid, veroorzaakt kloven in de handen en maakt ze ruw en pijnlijk. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, 60 en 90 ct. RECHTSZAKEN De gefingeerde berooving te Deventer. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen H. F. van S oud 27 jaar, bankwerker te Deventer, den mede-verdachte van den kantoorbediende S. en te zamen de daders van de gefingeerde be rooving te Deventer, waarbij zij zich f 15000 hebben toegeëigend. Deze verdachte is de man, die S. aan een boom bond, en het geld meenam. De rechtbank te Zutphen had hem wegens heling veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf, doch het gerechtshof beschouwde hem als mede-dader van het door S. gepleegde misdrijf van verduistering en veroordeelde hem tot een jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. OFFICIEEL BEZOEK VAN PRESIDENT DOUMERGUE AAN BRUSSEL. Btf het galadiner ten hove te Brussel, gis terenavond gegeven ter eere van het bezoek van president Doumergue, heeft koning Al- bert de beste wenschen uitgesproken voor het herstel van Poincaré en er aan herinnerd, dat België en Frankrijk samenwerken met andere groote staten aan een werk, dat het begin kan beteekenen van een nieuw tijdperk en aan de vestiging van een volkenrecht, ten doel hebbend den oorlog te verbannen en een vreedzame regeling van internationale ge schillen te organiseeren. Beide landen hebben hun hoop gevestigd op de ontwikkeling van een geest van samenwerking en toenadering tusschen de volken, die, wanneer hij het eco nomische leven bezielt, niet alleen den vrede hechter zal maken, maar ook de algemeene welvaart zal doen toenemen. In zijn antwoord gewaagde president Dou- mergue van de gevoelens van groot vertrou wen en natuurlijke sympathie, die steeds tus schen Frankrijk en België zullen bestaan. Dai woorden van den koning ten aanzien van de internationale samenwerking beamend, zeide Doumergue dat het karakter en de nei gingen der staatslieden die thans de politiek der beide landen leiden, de zekerste waar borgen zijn voor het welslagen der pogingen inzake die samenwerking. HET EEUWFEEST IN BELGIE, Naar aanleiding van de 100e verjaring van het bestaan van België zijn thans reeds schikkingen getroffen door de Red Star Line om de duizenden naar Amerika uitgeweken Vlamingen gelegenheid te geven in 1930 naar- België over te komen. Met dit doel zal op 31 Mei 1930 de grootste paketboot van de ree- derij, de ,3elgenland" uit New York naar Antwerpen vertrekken, uitsluitend met Vlaamsche Amerikanen. Te Antwerpen zullen de bezoekers officieel door een regeerings- comité worden verwelkomd, de verschillende Vlaamsche in Amerika verschijnende bladen hebben reeds oproepen geplaatst om de Vlaamsche Amerikanen op te wekken de reis naar België mede te maken. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND Zaterdag zal het te Wiesbaden—Bieberich gekantonneerde 2e bataljon van het infante- rie-regiment Royal Welsh Souvenir naar; Engeland op transport gesteld worden. De Franschen zijn druk bezig met het ont ruimen van den Palts. Een deel hunner gar nizoenen is reeds vertrokken. Zoo is een ge deelte van het 166ste regiment infanterie, dat te Zweibrücken in garnizoen lag, naar Frankrijk teruggekeerd. Te Germersheim, Landau en Spiers heeft een bataljon bevel gekregen zich gereed te maken voor het vertrek. Het groote munitiedepot nabij Lan dau is geheel ontruimd. De in dienst dér Fransche autoriteiten staande arbeiders hebben voor een deel reeds hun ontslag ge kregen. DE ONTWAPENING TER ZEE. De „Osservatore Romano", het officieel or gaan van het Vaticaan, keurt de redevoerin gen, die door MacDonald zijn gehouden, bij zijn komst in Amerika, absoluut goed. De redevoeringen van MacDonald brengen ons, zegt de „Osservatore" een straal van hoop. Als MacDonald daarbij God aanroept, erkent hy zyn inspiratie alleen te kunnen krijgen van den hemel. Alles schijnt er op te wijzen, dat een enorme stap voorwaarts is gedaan naar de oplossing van een der vraag stukken, waarbij de belangen van de mensch-

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1