1000 500 300 150 100 25 ft KUNSTAVOND DINSDAG No. ^3^ §7e <J oor gong 1929 Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 06287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen ARTLIJNEN EERSTE BLAD GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND NDA luto's, Fietsen tuigen. E VLISSINGEN Stads- en Provincienieuws KERK- EN SCHOOLNIEUWS RECHTSZAKEN MARINE EN LEGER SPORT de radio-tentoonstelling t< haar hoofdartikel nogmaals! de verschillen in opvatting reenigingen. Een interview! ;er, moeder Mulder van het wordt gepubliceerd. De onie van Beethoven wordt1 band met de Vara uitzen- •k op Zaterdag 12 October, ft over de Londensche ra, terwijl voorts een rap. liceerd van de uitzendingen 't eerste halfjaar van 1929, Belgisch station. Idt, dat een Belgische zen- tijd proefuitzendingen doet yan 339 M., met een ener- 'e aankondiging luidt„lei tale 21.401". VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetrefiendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Jr. krijgt 30 kW. ndingen van Daventry Jr. Engeland gestoord worden heeft de B.B..C besloten B van 25 kW te verhoogen idien zullen er enkele in- eringen aan dezen zender ;ht alvorens het station onder de regionale stations 'et station zal op dezelfde icht als dat in Brookman's oor de blinden. jaarverslag van het Brit- the Blind" komt een zeer voor, waarin wordt ge- jroote belang van de radio c rolgens het rapport is er leschrift geen uitvinding, blinden meer verhoogt De radio heeft een om- ebracht in de wereld der stations in Polen, fdbureaux van politie in lezit van kortegolf-radio een voortdurende radio- de Poolsehe, Weensche ie. Bnnen korten tijd zal che politie-radiozenders ten. twee rijdende treinen. trajecten in Amerika en landen is het al gedu- ïogelijk om uit den trein in de steden te tele- men in Amerika proef- onie tusscben twee rij- Olympia-show. te drie dagen der Olym- ling bedroeg het aantal n 40.000, hetgeen btfna vorige jaar. Niet alleen was echter groot, er zaken gedaan. Binnen mening waren de kosten onstelling reeds gedekt. p. 5 Oct. Perim Brisbane n. Whyalla ►ct. te Amst. v. Batavia Oct. van Colombo 4 Oct. Point de Galle 4 Oct. van Singapore, van Philadelphia naar Rott. naar Batavia via 4 Oct. te Kilindini 5 Oct. van New-York Dit nummer bestaat uit 2 bladen. AFSLUITING SCHIPBRUG. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen brengen ter openbare kennis dat de Schipbrug over het Marinedok voor het verkeer zal zijn afgesloten op Woensdag 9 October a.s. van 6 uur v.m. tot 6 uur n.m. of zooveel langer als noodig zal blijken te zijn. Vlissingen, 8 October 1929. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Beantwoorde vragen van Kamerleden. In antwoord op desbetreffende wagen van het Tweede Kamerlid Van Zadelhoff zegt de minister van binnenlandsche zaken en land bouw dat hem" niet bekend is, dat het verbod van het visschen met den hengel, geaasd met visch, weinig of geen doel meer zou treffen, nu de schakeivisscherii is toegestaan en ook d3 zegenvisscherij reeds is of weldra zal wor den geopend. Voor de wijziging van de beschikking be treffende het verbod van het visschen met den hengel, geaasd met visch in dezen zin, dat de datum vai^ 31 October veranderd wordt, bestaat geen aanleiding. Natal van Rott. 5 Oct. Pantellaria 4 Oct. v. Singapore 6 October te Plymouth 50ct. te Kurrachee >ct. van Sabang New-York v. Rott. 5 Oct. te Genua it. van Southampton rmakelijkheden, ïgen enz. Dagelijks voorstelling, agelyks voorstelling, Toor eel voorstelling de „Vereenigde Too- ring van „M'n vrouw jrtgebcuw, 8.15 uur. BURG. tg 24 October. „Het; era door de zangver- liug en Uitspanning" Instrumentale Mn- uur. uur 1 5.51 5-49 Kerstmis- en Nieuwjaarstelegrammen. De telegraafadministratie van Groot-Brit- tannië heeft aan de andere Europeesche tele graaf administraties voorgesteld, bij wijze van proef en wederkeerig Kerstmis- en Nieuw jaarstelegrammen in ce voeren. Bepaald zal dan worden, dat de tekst aer telegrammen uitsluitend gelukwenschen inag bevatten en geredigeerd moet zijn in de open taal van het land van oorsprong of van bestemming of in 't Fransch. Het tarief wordt voorge steld op de helft van net gewone tarief. De telegrammen zouden alle dagen worden toegelaten van 15 December tot 2 Januari en kunnen worden uitgesteld om overgeseind te worden in de uren van zwak verkeer. F Deze Week. Er is weder een nieuw weekblad verschenen, getiteld „Deze Week". Wij ontvingen het eer ste nummer en daarin deelt de redactie mede, d:t zij hoopt erin te slagen een weekblad samen te stellen, dat elke week weer een ver rassing en elke week weer even frisch is, dat aan den ernst een plaats geeft, zoo goed als aan den humor, dat zich niet te groot voor de dagelijksche zorgen en geneugten en niet te klein voor de groote dingen acht, dat mee leeft met alles wat onder de'menschen leeft. Het weekblad wordt uitgegeven te Deventer. VLISSINGEN, 8 OCTOBER. 4.15 4.54, 1C.35 17.18 Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Overzicht over de maand September Het aantal bezoeken aan de leeszaal be droeg in de afgeloopen maand 670, nl. 121 van vrouwen en 549 van mannen. Voor Sep tember 1928 waren deze getallen resp. 610, 92 en 518. Uitgeleend werden 1703 banden aan 975 personenin September 1928 1640 banden aan 889 personen. Nieuwe aanwinsten Romans: Aleid Agesvan WeelDe hooge Luwe. Carmen Sylva.Op dwaal wegen. Grazia Deledda De oude uit de bergen. J. Erskine Het intieme leven van Helena van Troje. K. E. FranzosDe pias. Idem De president. A. M. de Jong Frank van Wezel's roemruchte jaren. Idem Kruis?nde wegen. Selma Lager- löfAnna Sard (vervolg op Charlotte Lör- vensköld) J. Linnanskoski Het lied van de vuurroode bloem. M.' W. Maclaine PontDominé Meinderts* nichtje W. Meinhold Maria Schweidler. S. Rohmer Vampier-vleugel. R. SabatimNarren- schande. Idem Scaramouche. Meta Simmings Lord Kendal's tweede vrouw. Romans in talen: Marguerite Audoux Marie-Claire. Idem L'atelier de Marie-Claire. R. Bazin Le blé qui léve. L. Becke Helen Adair. N. N. Camille. Gedichten :J. Bloem Het verlan gen Alice Mahon Op zachte vooizekens. Idem Vondelingskens. Henriette Ro land HolstHet offer, -r- Idem Verzonken grenzen. Idem De vrouw in het woucl. Hélène Swarth Morgenrood. T'o o n e e 1. F. Timmermans en E. Ve terman Leontientje. IdemMijnheer Pirroen. Idem En waar de ster bleef stille staan. Studiewerken: J. D. Bierens de Haan De verborgen harmonie. 1918. P. Bozzen en D. Mars Plaatsbepaling op zee, 1917. M. C. van Doorn Plaatsbepaling op zee door hoogtelijnen, 1890. J. W. Heil Leerboek der natuurkunde, 1927. Idem Leerboek der werktuigkunde, 1926. Nauti- cus 1909 en 1910 Jahrbuch für Deutsch- lands Seeinteressen. C. P.- van Rossem In vijf werelddeelen, 1923. Idem De reis naar het hiernamaals, 1928. B. J. G. Volck: Bijdrage tot de kennis van het kompas en zijne afwijkingen, 1881. C. van Wessem Moderne Fransche musici. De abattoir-kwestie. Een „Middelburger" schrijft in „de Vee- en Vleeschhandel" van 4 October over „de Mid- delburgsche abattoirkwestie" en herinnert eerst aan hetgeen is gedaan inzake de sa menwerking tusschen Middelburg en Vlissin gen, die afsprong toen de neutrale commis sie de plaats van bouw bij Middelburg had aanbevolen en het besluit van de Vlissingsche slagers om coöperatief een abattoir voor zich zelf te gaan bouwen. De schrijver vervolgt dan Ik vergat nog te vertellen, dat het grootste bezwaar van de Vlissingsche slagers de af stand was, welke zij zouden moeten afleggen om het gezamenlijk te Middelburg te bouwen abattoir te bereiken. Nu gaan zij bouwen op een plaats, die niet zoo heel-veel- dichter by huis is: Middelburg zal nu zelf moeten gaan bouwen. Ofschoon er natuurlijk wel stemmen opgaan om geen abattoir te zetten, moet natuurlijk toch op de een of andere manier aan de eischen van de wet worden voldaan. Het eigenaardige is evenwel, dat men het laatste jaar niets officieels meer hoort, m.i. zal wel gewacht worden tot na de gemeente raadsverkiezingen al wordt er misschien ach ter de schermen nog wel gewerkt. Te Middelburg wordt tamelijk veel geslacht, in ieder geval r eer dan in Vlissingen, waar vele slagers het door hen benoodigde vleesch van grossiers betrekken, deze laatsten maken ook veel gebruik van de te Middelburg be staande slachthuizen, zelden of nooit van die te Vlissingen. De Vlissingsche slagers gaan in Middelburg ter markt, alle boeren die iets te verhandelen hebben bezoeken Middelburg, alle dorpen op Walcheren hebben boden naar Middelburg, de meeste veehandelaars hebben stallen te Middelburg. In 't kort, Middelburg is het centrum van den vleeschhandel op Walcheren en voor een deel ook van Zuid- Beveland. De neutrale commissie gaf dan ook het eenige advies wat in alle opzichten juist was en zei„bouw in Middelburg". We krijgen dus nu je reinste geldverkwis- ting, op een onderlingen afstand van plm. 6 K.M. worden 2 abattoirs gebouwd, waar met één volstaan kan worden Vlissingen een abattoir wat laten we zeg gen 80.000 kost. Middelburg ook zoo'n ge bouwtje, terwijl gezamenlijk misschien met 120.000 zou kunnen worden volstaan. In ieder geval had men iets degelijks voor 60.000 minder, wat ook nog wel iets zegt. Wü Hollanders heeten aldus de schrij ver nu eenmaal de Chineezen van Europa tn ik kan niet anders zeggen dan „wij han delen er naar Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank alhier werden in de maand September 959 inlagen gedaan tot een bedrag van 88.621.13 en 350 terugbetalingen tot een bedrag van 67.448.97 Er werden in die maand 51 nieuwe boekjes uitgegeven, waardoor het aantal spaarders steeg tot 5904 en hun tegoed tot 1.892.907.83. Ter lediging werden 47 spaarbusjes aange boden, inhoudende 733.70 en met 3332 spaarzegels werd bespaard 165.92, welke bedragen op de spaarboekjes werden bijge schreven. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Het bestuur van het Instituut is er in ge slaagd ook voor dit jaar weder een zeer aar dig een leerzaam programma samen te stellen. Het winterseizoen opent mét een kunst avond met als declamatrice mevr. A. Affourtit- Buijs. Deze declamatrice had in het vorig jaar een zoo'n groot succes, dat er onder de leden een drang was deze declamatrice dit jaar voor Vlissingen te verzoeken. Ongetwijfeld zal zij er weder in slagen ditmaal het publiek te boeien. OÜ55EL' OORF De gewijzigde route van de „Graf Zeppelin" over Nederland op 10 October Het orkest HöfeleinBekker verleent zijn zeer gewaardeerde medewerking aan dezen avond. De heer Vleugels zal zich als solist doen hooren. De medewerking van dit orkest zal zeker niqt in de laatste plaats tot het succes van dezen avond bijdragen. Men zie de in dit nummer voorkomende advertentie. In onze Tydinghal. De nieuwe Maasbrug te Grave, de langste voetbrug van ons land, is Zaterdag door mi nister Reijmer geopend. Onze fotograaf kiek te het moment dat de minister de brug of ficieel opende. Afsluiting Schipbrug. De Schipbrug zal blijkens bekendmaking van Burg. en Weth. morgen van des mor gens 6 uur tot des avonds 6 uur, of zooveel langer als noodig zal blijken te zijn, voor het verkeer zijn afgesloten. DuoHofmann. Zaterdag 26 en. Zondag 27 October zal voor de stichting het „Marine Sanatoriumfonds" het duoHofmann optreden in het Concert gebouw alhier. De opbrengst van deze avonden is bestemd voor het goede doel dat het Marine-Sanato riumfonds beoogt, nl. de bestrijding der tu berculose. Nadere bijzonderheden zullen per adver tentie bekend worden gemaakt. Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen. Voor het Museum van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen te Middelburg zijn een groot aantal geschenken ontvan gen, waaronder een kies en een gebroken stoottand van een Mammoet en verschillen de voorwerpen afkomstig van het ^verdron ken land van Zuid-Beveland, begin 16e eeuw (deze werden ten deele aangekocht). Voorts o.a. wapenborden van Poortvliet en van ko ning Philips van Spanje, die reeds eerder in bruikleen waren afgestaan. De staking te Sluiskil. Maandagmiddag is het tusschen werkwilli gen, die werkzaam zijn bij de cokesfabriek en stakers tot een botsing gekomen. De politie heeft moeten ingrijpen. Er zijn enkele per sonen licht gewond. Het „Volk" meldt nog, dat een bestuurder van de Nederlandsche Vereeniging van fa brieksarbeiders een onderhoud met den bur gemeester van Ter Neuzen heeft gehad, waar4$ in hij dezen heeft gevraagd of de werkwilli gen in het bezit waren van arbeidskaarten. De burgemeester zou deze kwestie nader on derzoeken. Het blad meldt voorts, dat de burgemeester in hetzelfde onderhoud den bestuurder heeft medegedeeld, dat de directie bereid was de loonen tot en met 0.60 per uur met 5 cent per uur te verhoogen. SOUBURG. Aan den heer A. de Bruijn is, in verband met het vervullen van zijn militairen dienst plicht, eervol ontslag verleend als tijdelijk onderwijzer aan de openbare school alhier, met ingang van 3 October jl. en met gelijken datum tot tijdelijk onderwijzeres aan ge noemde school benoemd mej. M. M. Kwaak te Vlissingen. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare school alhier hebben zich 35 solli citanten aangemeld. Lijst van ingekomen of vertrokken perso nen gedurende de 2e helft der maand Sep tember 1929. INGEKOMEN: P. van der Meer en gezin, Vlissingsche straat B 314a, van Idaarderadeel. Mej. D. de KosterVerhulst, Van Teijlin- genstraat B 243, van Borssele. D. de Back, Van Teijlingenstraat B 243, van Borssele. J. van den Bosse en gezin, Middelb. weg A 265, van Middelburg. Mej. M. van Schijndel, Nieuwe Vliss. weg C 174B, van Middelburg. G. Louwerse, Wissel C 122, van Vlissingen. Mej. Chr. Brouwer, Van Teijlingentraat B 241, van Veere. Mej. J. C. Meijers—Waltz, Ritthemsche straat A 133, van Vlissingen. B. van Belle, Nieuwe Vlissingsche weg C 179 van Vlissingen. A. Dingemanse, Van Teijlingenstraat B 241 van Middelburg Mej. M. Louwerse. Marnixplein C 13, van Vlissingen. VERTROKKEN: Jhr. D. van Doorn, Oranjeplein A 12, naar Leiden. Mej. H. M. van Dongen, Van Turnhoutstr. E 16, naar Goes. J. Bimmel, Schroeweg A 108, naar Mid delburg. A. A. van der Knaap en gezin, Ritthem sche straat A 124, naar Rotterdam. P. van der Knaap, Ritthemsche straat A 130, naar Rotterdam. A. M. Gunst, Tuindorp D 79, naar Vlis singen. W. Wierstra en gezin, Braamstraat B 41, naar Vlissingen. NST1TUUT VOOR RBEIDERSONTWIKKELING op Woensdag 16 October, des avonds 8 uur in het CONCERTGEBOUW. Orkest Th. Höfeleln-Bekker. Declamatrice Mevr. A. Affourtit-Buijs. Toegangsprijs f 0.40 voor Leden en Donateurs P. de Smit en gezin, Vlissingsche straat B 168, naar Ned.-Indië. A. Jagt, Ritthemsche straat A 123, "naar Rotterdam. S. de Rijder en gezin, Vlissingsche straat B 285, naar Rotterdam. M. de Jong, Vlissingsche straat E 66, naar Hardinxveld. Mej. Vuik, geb. Vogelenzang—de Jong, Vlissingsche straat E 66, naar Hardinxveld. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Colijnsplaat ds. D. Los te Scherpenisse ds. H. F. Pasma te Steen wij kerwoldeds. W. Reus te West- kapelle. Rechtbank te Middelburg. Door den politierechter te Middelburg wer den heden de navolgende zaken behandeld L. K., 45 jaar, werkman te Zierikzee, ver dacht van mishandeling van B. W. Schot te Zierikzee op 24 Augustus 11., 15 boete subs, 15 dagen hechtenis. J. W. N., 33 jaar, arbeider te Groede, ver dacht van mishandeling van A. de Meijer te Schoondijke op 31 Augustus 11., 20 boete subs, 20 dagen hechtenis. J. C. H., 22 jaar, werkman te Groede, ver dacht van mishandeling van J. Sijnesaal te Groede op 2 September 11., 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. M. L. d. C., 44 jaar, huisvr. L. de B. te Aar denburg, verdacht van beleediging van C. Gijs te Eede op 26 Augustus 11., 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. K. K., 66 jaar, zonder beroep te 's Heeren- hoek, verdacht -van beleediging van J. West- dijk te 's Heerenhoek op 23 Augustus 11., 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. E. B., huisvr. S. R., 36 jaar, te Nieuw Na- - men, verdacht van beleediging van E. Schoonvliet te Nieuw Namen op 3 September 11., f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. E. v. d. K., 26 jaar, A. B. 31 jaar, klom penmakers, P. F. V., 25 jaar, arbeider, allen te Clinge, verdacht van huisvredebreuk te Clinge op het erf van L. Witman op 1 Sep tember 11., 15 boete subs. 15 dagen hechte nis voor ieder. M .T. v. D., 29 jaar, huisvr. C. A. te Hulst, verdacht van beleediging van F. Kayser te Hulst op 4 September 11., 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. A. M. d. M., 19 jaar, landbouwersknecht te Biervliet, verdacht van mishandeling van J. W. Neele te Driewegen op 11 Augustus 11., 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. De le luitenant N. Hogerland, van het 15e reg. inf. te Nymegen, wordt 18 November voor 4 maanden gedetacheerd bij het regi ment genietroepen te Utrecht tot het volgen van een cursus in den verbindingsdienst. De van de lichting 1926 der zeemilitie in dit jaar nog niet voor herhalingsoefeningen onder de wapenen geweest zijnde dienstplich tigen behooren 31 dezer voor 5 weken op te komen. Tet herdenking van het 250-jarig bestaan van het staatsbedrijf van de artillerie-in richtingen op 22 November heeft zich een comité uit het personeel gevormd. De tocht van de „Graf Zeppelin" over ons land. Bij de Kon. Luchtvaart-maatschappij is be licht ingekomen, dat de volledige route, welke

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1