f Vrouwenhanden PU ROL EERS GEMENGD NIEUWS RADIO-RUBRIEK No. Uitgave: Firma F. GEMEEN' BINN: STOOMVAARTLIJNEN AGENDA Licht op voor Auto's, Fietsen en Voertuigen. HOOGWATER TE VLISSINGEN hiefc-krans van mevrouw Stresemann ge dragen. Na een aantal andere kransen volg de de lijkkist, die door zes politieagenten to uniform op de schouders werd gedragen. On middellijk achter de kist liep een geestelijke. Achter hem volgde, begeleid door den vice- president van den Rijksdag Von Kardof, de echtgenoote van den overledene. Vervolgens kwam de rouwstoet, voorop de rijkspresident Vön Hindenburg, naast hem de rijkskanse lier Hermann Müller en de rijksminister van binnenlandsche zaken Severing. Het weer was intusschen eenigsztos opge- klaard.Enorme menschenmassa's, hadden zich op de Platz der Republik opgesteld. Een vliegtuigeskader vloog tijdens de plechtig heid in den Rijksdag boven het gebouw. Op de Platz der Republik, waar tien pila ren met rouw omfloerst waren opgesteld, had een politiemuziekkorps treurmuziek ten ge- lioorfr gebracht;. De lijkkist werd voor den opgang naar het Rijksdaggebouw op een met zes rouwbekleede paarden bespannen wagen geplaatst. Reichs- banner hadden zich aan den voet van de trap met hun vaandels opgesteld. Naast de 1 kist stonden de geestelijke, mevrouw Strese mann, haar zoons en de naaste familiele den. Naast het spreekgestoelte hadden de rijkspresident von Hindenburg, de rijksregee- ring, de vertegenwoordigers der landsregee- ringen en het corps diplomatique plaats ge nomen. Daarop nam de vice-president van den Rijksdag von Kardorf het woord voor een trede, in welke hij o.a. zeide In naam van den Duitschen Rijksdag en in naam van mijn partij vrienden roep ik den man, die daar zoo jong gestorven in deze kist ligt, op zijn laatsten tocht een hartelijke afscheidsgroet toe. Wat deze man, die uit kleine kringen stamde, bereikt heeft, dankt hij slechts aan zich zelf. Aan zijn wieg is hem' niet voorgezongen^ dat hij eens een lei der van zijn volk zou zijn. Toen Stresemann zijn functie aanvaardde, was de eenheid van het rijk in gevaar. Toen zijn functie aan zijn doode handen ontgleed, liet hij een Duitsch- land achter, welks- aanzien in de wereld thans niemand meer betwisten kan. Dat is en blijft zijn verdienste. En wónneer op 30 Juni van het volgend jaar de vrijheids klok ken zullen luiden, wanneer de dag van de bevrijding van het Rijnland zal zijn aange broken, dan zal een dankbaar volk hem ge denken. Het döel van zijn arbeid was de vrijheid van den Rijn. Kort voor het berei ken van dit zielsverlangde doel- heeft het noodlot hem uit ons midden geroepen. ^De overledene werd geliefd en verafgood door zijn aanhangers als zelden een man te voren en hij is gehaat en bestreden door zijn tegenstanders op een wijze als zelden een politicus en een staatsman bestreden is. Wij zullen den tegenstand, dien hij heeft onder vonden, moeten begrijpen. Hij vindt zijn oorzaak in den toestand van Duitschland. Hij vindt zijn oorzaak daarin, dat de afstand tusschen het wenschelijke en het gereikte en het bereikbare nog, steeds zoo ongehoord groot is. Doch onbegrijpelijk lijkt mij de haat, dat men het gewaagd heeft dezen trouwsten patriot de politieke, nationale en de persoonlijke eer te betwisten. Dit heeft dezen levensvreugdlgen en gevoeligen mensch in het diepst van zijn ziel zwaar gekrenkt. Er zullen velen zijn, die schuld moeten beken nen tegenover hem. Hij was een tot lijdens toe bereid patriot, hij beminde zijn volk en zijn vaderland boven alles. In den arbeid voor zijn volk en zijn vaderland heeft hij zich opgeofferd. De geschiedenis zal hem recht doen. Zijn volk, zijn trouwe vriend, zal hem nooit vergeten. Het zal u gedenken, dat u het in de moeilijkste dagen een helper en leider tegelijk geweest bent. Onmiddellijk na de rede van von Karsdorf, die door de bewogen menschenmassa zwij gend werd aangehoord, vormde zich de rouwstoet. Voorop gingen honderd manschappen der Schutzpolizei te paard, waarop twee muziek korpsen en nog honderd politieagenten te voet volgden. Na de hieraan aansluitende corporaties van studenten kwam de wagen met de lijkkist. Naast den wagen liepen zes attache's en de directeuren van 'fc ministerie van buitenlandsche zaken. Direct daar ach ter liepen de geestelijke en de beide, zoons van den minister. Achter hem de rijkspresi dent von Hindenburg, links van dezen de rijkskanselier Hermann Müller en rechts de .vice-president von Kardorf. Daarachter volgden de ministers van de rijkst en staatsregeering en het corps diplo matique. De weduwe en de naaste vrouwelij ke familieleden van den overleden minister volgden in een gesloten auto. Daarna kwa men de vertegenwoordigers van den rijks raad, de chefs van leger en vloot en veTdere afgevaardigden van studentenorganisaties. Hierop volgden een groot aantal Rijksdag en Landdagafgevaardigden, waarachter 12 wagens, overvol beladen met kransen. De partijvrienden van den overleden rijksminis ter sloten den indrukwekkenden rouwstoet. Langzaam zette de stoet zich onder het ten gehoore brengen van treurmuziek door de muziekkorpsen in beweging. Overal ston den vele duizenden menschen langs den weg geschaard. Van het Rijksdaggebouw trok de stoet langs den Brandenburger Tor naar de Wil- helmstrasse. Bij het paleis van den rijkspre sident werd halt gehoudende rijkspresi dent nam afscheid. Tien minuten voor één hield de lijkwagen Stil voor het venster van de werkkamer, waar dr. Stresemann zes jaar lang gewerkt heeft. Het venster stond wijd open. Het was met rouwcrêpe gedrapeerd. Terwijl de klokken m de omgeving luidden, werd een plechtige stilte van twee minuten in acht genomen. Daarna roffelden de trommels, de muziek zette in en de stoet ging verder in de rich ting van de Belle Alliance Platz. Het geheele verkeer stond stil en tienduizenden stonden Jangs den weg geschaard. Daarna vervolgde 1 blijven ondanks.alJe huishoudelijke arbeid gaar, zacm en oiank aoor de stoet door de Blücherstrasse naar de Kaiser Friedrich Platz. Op de nabij de Hasenheide gelegen Kaiser Friedrich Platz heerschte ongewone rust. Reeds in de vroeg,e ochtenduren zijn alle toegangen tot het plein aan welks zuidkant het Luisenstadtische kerkhof ligt, door de politie afgezet. Het kerkhof is tot des mid dags drie uur voor het openbaar bezoek ge sloten. De politie zorgt voor het handhaven van de afzetting. Eén breede weg leidt van den ingang van het kerkhof, iets glooiend naar een ouden klokkentoren, in de nabij heid waarvan de laatste rustplaats van dr. Stresemann ligt. Slechts eenige meters van het graf van de ouders van Stresemann heeft men een graf gegraven, dat het stoffelijk overschot van den rijksminister van buitenlandsche zaken zal bevatten. Steeds is het zijn wensch ge weest naast zijn ouders voor de laatste maal te ruste te worden gelegd. Op een kleine open plek bij het graf zal het eere-gedenk- teeken voor dr. Stresemann worden opge richt. Van een bijzondere versiering van het graf heeft men geheel afgezien. Toen de kop van den rouwstoet te twee uur het kerkhof bereikte, werden van de nabijgelegen garnizoenskerk de klokken ge luid. De muziekcorpsen en de Schutzpolizei namen naast den ingang tot het kerkhof plaats en lieten den rouwstoet voorbij trek ken. De lijkkist van den overleden minister van buitenlandsche zaken werd toen, terwijl het orgel speelde „Befiel Du Deine Wegen", van den wagen getild en naar de kapel gedra gen. Nadat het gevolg binnengelaten was, werd de ingang van het kerkhof weer ge sloten, waarna de groote rouwstoet zich op de Kaiser Friedrichplatz ontbond. Ih de kapel had vervolgens de zegening van het stoffelijk overschot plaats, waarna de kist naar het graf werd gedragen. De teraardebestelling van den rijksminis ter van buitenlandsche zaken had hierop in besloten familie- en vriendenkring plaats. In het geheel waren niet meer dan driehonderd personen op de begraafplaats aanwezig. Na de staking te Zaan dam. Zaterdag zijn de werkwillige ar beiders naar hunne woonsteden treuggekeerd. De Zeeuwen, die te Zaandam werkzaam waren aan dè houtwerven in het Westzijder- veld, zijn des morgens per spoor met de eer ste gelegenheid vertrokken. Des namiddags volgden de bewoners der Zuiderzeeplaatsen, die eveneens aan de in het Westzijderveld ge vestigde houtzaken te werk waren gesteld. Ook deze gingen per spoor heen. Tenslotte zijn de werkwilligen, die op het z.g. eiland verblijf hielden en in dienst van de firma's William Pont en Schuddeboom waren, tegen twee uur per dekschuit en onder bescherming van po- litiebooten vertrokken. Er deinen zich bij het vertrek geen incidenten voor. Ongeveer veertig werkwilligen van elders, die in vasten dienst waren genomen en over de verschillende houtfirma's verdeeld zijn, ble ven achter. De stakers die heden direct her plaats zouden worden, ontvingen daartoe een schriftelijke oproeping. Van de rijksveldwachters, die tijdens de staking te Zaandam gedetacheerd waren, zijn reeds ruim dertig vertrokken. Aangerand. Toen een dezer da gen de 20-jarige P. v. W. uit St. St. Odilliën- berg omstreeks 11 uur des avonds van Vlo drop per rijwiel naar huis, reed,, sprong plot seling een onbekend persoon, uit den bosch- rand, die van W. met een dikken knuppel een harden slag op het hoofd gaf. De getroffene viel van zijn rijwiel en bleef met een bloeden de hoofdwonde op den weg liggen. Hoewel de politie een nauwgezet onder zoek instelde, mocht het haar niet gelukken den onverlaat op te sporen. Ongelukken. Zaterdag had op den rijksweg Deventer—Almelo onder Colm- schate een auto-ongeluk plaats. Twee vracht auto's van de firma Moerman uit Geer wil den elkaar voorbijrijden, tengevolge wear van de wagens echter met elkaar in aanraking kwamen en geheel vernield werden. Daar de ineengeschoven wagens dwars over den weg stonden ondervond het verkeer geruimen tijd vertraging. Een der chauffeurs brak bij het ongeluk een paar ribben, de ander kwam er wonder boven wonder goed af. Op den rijksweg onder Rijen (N.-Br.) slipte de auto van den heer V. Doordat de vaart vrü aan zienlijk was, werd de wagen een 50-tal me ters over den weg geslingerd om ten slotte tegen een boom te botsen. Van den auto bleef geen stuk heel. Twee der vier inzittenden bleven ongedeerdeen derde kreeg een diepe hoofdwondede vierde, een heer op leeftijd, klaagde over inwendige pijn; liój werd naar Breda vervoerd. Zaterdagmiddag is te De venter een 49-jarige gehuwde arbeider, die een straathoek omreed per fiets aan den Singel, aangereden door een 6-wielige vracht- auto. De getroffene is spoedig daarop in het ziekenhuis overleden. Tijdens een jacht onder Sturhuizum (Fr.) ging op onverklaar bare wijze een schot af, dat den heer Visser, van Bloemend aal, in den rug trof. Zwaar ge wond werd de man opgenomen en naar een ziekeninrichting vervoerd. In de buurt schap Angelsoo nabij Emmen, stortte een 7- meter diepe drinkwaterput in, terwijl een put- maker er ln aan het werk was. De man werd onder het zand bedolven. Onmiddellijk wer den pogingen in het werk gesteld om hem te bevrijden. Na anderhalf uur werken slaag de men hierin. Een aanwezig geneesheer kon echter slechts den dood constateeren. De man laat een vrouw en drie kinderen achter. De heer S. de Vries te Groningen is Zater dag in de Nieuwe Ebbtogstraat van een hol lend paard geworpen en op straat gesmakt. Hij werd opgenomen in het Academisch Zie kenhuis, waar hij aan de gevolgen van den val overleden is. Het slachtoffer laat een vrouw en twaalf kinderen achter. Zater dagmiddag sloeg te Maarssen een paard met wagen op hol. Een 10-jarig jongetje geraakte onder den wagen en werd onmiddellijk ge dood. Zaterdagavond is een 5-jarig knaap je, toen het op de Maaskade aan het spelen was, te water geraakt. Met behulp van een dreg werd het kind1 na ongeveer 15 minuten door burgers opgehaald. Personeel van den geneeskundigen dienst paste kunstmatige ademhaling toe, doch na eenigen tijd moest een dokter den dóód constateeren. Het lijkje is naar de ouderlijke woning gebracht. Zaterdagmorgen heeft, een ernstig ongeval plaats gehad in de nabijheid van de leger plaats Oldebroek. Een soldaat, afkomstig uit Assen, is met zijn rijwiel, op een kruispunt, ter hoogte van het militair tehuis, tegen een uit de richting Epe komenden auto aangere den. Hij werd zwaar gewond en is in zorg- wekkenden toestand naar het Sofia ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Levend begraven. In de buurt van Parijs is een misdaad- ontdekt, ge pleegd met zulk een ontzettende geraffineerde wreedheid, dat een Edgar Allan Poe het niet beter had kunnen verzinnen. Een bewoner van een plaatsje in de Parij- sche banlieue ontving een anoniemen blief, waarin, hem werd medegedeeld, dat een van zijn jeugdvrienden, bekend als de „Markies van Champaubert", een bekend oplichter, die deswege niet lang geleden vijf jaar gevange nisstraf had uitgezeten,, op 29 September le vend begraven was in het Bosch van Ver- neuil, omstreeks 10 K.M. van Parijs. Degenen, die- dit gedaan hadden, waren vroegere slachtoffers van zijn oplichterijen en z\j had den ervoor gezorgd, dat er voldoende lucht, in de kist doordrong om den ongelukkige nog langen tijd in het leven te houden en aldus zijn doodsstrijd te verlengen. Door middel van een schets was de plaats in het bosch duide lijk aangegeven. Toen degene aan wien de brief gericht was zich tot de autoriteiten wendde, meenden deze aanvankelijk met een lugubere grap te doen te hebben. Niettemin trokken de gendarmes er op uit om een onderzoek in te stellen. Al spoedig vond men in het bosch op de aangeduide plaats een soort van gemetseld schoor steentje, dat uit den grond oprees. De plaats waar dit zich bevond werd opgegraven en men stuitte nu inderdaad op een doodkist, waarin het schoorsteentje uitmondde. In de kist vond men het lijk van den pseudo-markies slechts in een hemd gekleed. Volgens de ooggetuigen droeg het gelaat van den doode de sporen van een verschrikkelijken doodsstrijd. Hij was blijkbaar niet door verstikking, doch door uit hongering, en misschien door de ontzetting over zijn vreeselijke en volstrekt hopelooze positie, omgekomen. Omtrent de daders van deze afgrijselijke misdaad is verder nog niets bekend. Men zoekt in de eerste plaats den schrijver van den anoniemen brief, die blijkbaar meer van de zaak afweet. Wild West ln Berlijn. In Berlijn-ChaTlottenbuTg heeft zich Zater dagavond een woest tooneel afgespeeld, dat aan de avontuurlijke verhalen uit de Wild- West doet herinneren. Twee dieven met een door hen gesloten auto hielden voor een sla gerswinkel in Charlottenburg stil, drongen den winkel binnen, sloegen voor de oogen van de aanwezige klanten de cassiére neer en roofden uit do cassa ongeveer 400' mark. Hier mede ontkwamen zü in de auto, nadat zij een persoon, die hen wilde verhinderen weg te rijden^en reeds op de treeplanken was ge sprongen, eveneens hadden neergeslagen. In razende vaart sloegen zij toen op de vlucht en overreden daarbij op den hoek eener straat twee dames, waarbij van een het been van het lichaam werd gerukt. De bandieten bekommerden zich hierom echter niet en sto ven in dolzinnige vaart voort, totdat voor bijgangers in een* auto de achtervolging be gonnen en hen wisten to te halen. Toen de dieven hun vervolgers bemerkten zetten zij den wagen stil, lieten hem ln den steek en kozen het hazenpad. De vervolging leverde verder geen resulaat op. Bij onderzoek is gebleken, dat de bedrijvers van den roofoverval zich bediend hebben van een auto, die te Charlottenburg ontstolen was aan een dame uit Schmargendorf. De dieven hebben, volgens verklaringen van ooggetuigen, met den auto heen en weer ge reden, waarschijnlijk om een gunstig tijdstip voor den roof af te wachten. Het waren jonge lieden van 1821 jaar. De kwetsuren der beide dames, die door de roovers overreden werden, zijn gelukkig niet levensgevaarlijk, ofschóon één der dames een eind door den auto werd meegesleurd. Dievegge. Moensdagnamiddag bood zich een jonge, mooie vrouw in een schoenenzaak aan, in een voorstad van Brus sel. Na iets gekocht te hebben, verliet zjj den winkel, niét zonder zich evenwel verontschul digd te hebben over haar weinig belangrijken aankoop. Toen de handelaar naar binnen zou gaan, bemerkte hij dat een paar schoenen uit de uitstalling verdwenen waren. Onmid dellijk snelde hij de klante achterna, die naar het politiebureau geleid werd, waar zij haar diefstal bemerkte. Zij wou het dubbele van de waarde voor de schoenen betalen, op voor waarde evenwel dat de handelaar zijn klacht i .trok. De zaak was bijna in orde, toen een koffiehuishouder kwam verklaren, dat dezelf de dame verscheidene verdachte pakjes in zijn inrichting had afgegeven. Men onder zocht ze en rtelde vast, dat zij alle linnen goed, breigoed, lederwaren, reukwerk, enz. in hielden -voorwerpen welke in uitstallingen gestolen werden. De dame had tevens 8000 francs bij zich, eveneens afkomstig van dief stal. Bij een gevolgde huiszoekingTkwamen al lerlei voorwerpen, van diefstal afkomstig, voor den dag. Uitgemaakt zal moeten wor denof hier mogelijk van kleptomanie spra ke is. De brand in het dorp Bettmaring n. De groote brand in het bergdorp Bettmartogen, die thans als gebluscht kan worden beschouwd, heeft voor al het middengedeelte geteisterd. Twee en twintig gebouwen, het nieuw gebouwde raad huis en een groote hooischuur werden een prooi der vlammen. Dertien stuks vee, talrijke varkens en het meerendeel van het pluimvee zijn mede verbrandook de oogst en bijna alle voertuigen werden vernield. De schade wordt op meer dan millioen rijksmark geschat. Meer dan 100 personen zijn dakloos. Mexicaandsche roovers practijken. Uit Cordoba (Vera Cruz) wordt gemeld, dat bandieten tijdens een reis een vrouw en 3 officieren, allen Mexica nen, hebben, gedood, die loongelden over brachten naar de werklieden eener suiker plantage. De roovers zijn met den buit ont komen. Dinsdag 8 October. Hilversum, 298 M. (na 6 uur 1071 M.) 10.0010.15 Morgenwijding. 12.15—1.45 Con cert door het Tuschinski-orkest. 1.453.00 Gramofoonmuziek. 3.00—4.00 Kniples. 4.00— 5.00 Microfoondebutanten. Th. Diepenbrock, pianiste. 5.306.30 Concert door de Tzigane- kapel Bela Ruha. 6.45—7.45 Engelsche les. 8.009.00 Concert door de Kon. harmonie kapel „De Bazuin" en het mannenkoor „De vereenigde Zangers", in Gorinchem. 9.00—9.30 Concert door het Avro-octet. Boris Lenski, viool. 9.3010.05 Solistenconcert. R. Valdez, sopraan. K. Walton, piano. 10.05 Persberich ten. Daarna gramofoonmuziek tot 12.00. Huizen 1875 M. 11.30—12.00 Godsdien stig halfuurtje. 12.15—1.15 Concert, door het K.R.O.-trio. 1.152.00 Gramofoonmuzieu:. 2.003.00 Vrouwenuurtje. 3.00—3.30 Knipcur sus. 5.006.45 Gramofoonmuziek. 6.457.00 Praatje in. het Esperanto. 7.00—7.30 Lezing over Geschiedenis der strafwetgeving. 7.30 8.00 Lezing over De cultureele beteekenis van onze R.-Kath. arbeidersbeweging. 8.00—10.00 Orkestconcert. In de pauze persberichten. 10.0011,30 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Nieuwsberichten. 11.05 Lezing. 11.20— 11.50. Proefuitzending televisie. 11.50. Gramo foonmuziek. 12.20 Orgelconcert. V. Osborn, zang. 1.20 Qrkestconcert. 2.20 Beelduitzen.- ding. 2.45. Berichten. 2.50 Uitzending, voor ■scholen. 3.55 Fransche les. 4.20 Orgelconcert. 4.35 Lezing. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Voorlezing van gedichten. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 Trioconcert 7.20 Lezing. 7.45. Lezing. 8.05 Concert. J. Elw.es, sopraan. A. Burch, bariton. Instrumentaal kwartet. 8.20 8.50 Lezing. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Le-r zing. 9.55 Nieuwsberichten. 10.00 Vaudeville. 11.0512.20 Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris" 1725 M. 12.50 Gra mofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55. Concert. Langenberg, 473. M. 9.35r—10.30 en 11.30 Gramofoonmuziek. 12.25^-1.50 Concert. Or kest en mandoline. 4.555.50 Concert. Piano en viool. 7.50. Tweede bedrijf van „Siegfried" van Rich. Wagner. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. ojtalundborg, 1153 M. 11.20-—1.20> Orkest- concert. 2.204.20 Orkestconcert met mede werking van zangeres. 7.20—17.40; Vocaal con cert. Anna. Hagen en Edith Schmidt. 7.40 7.55 Tooneeluitzending „Familien Hansen. 7.55—8.40 Kamermuziek door strijkkwartet, 9.2510.25 Orkestconcert. Zeesen, 1635 M. 5.1011.45 Lezingen. 11.5012.15 Gramofoonmuziek. 12.15—12,50 Lezingen 1,201.50 Gramofoonmuziek. 1.50 3.50 Lezinge,n. 3.504.50 Concert uit Leip zig. 4.50—7.20 Lezingen. 7.20 Bezoek aan Pa rijs. Uitzending uit Parijs. 8.50 Piano-recital. Uit de Radiobladen. „Radio-Expres" publiceert een hoofdartikel, waarin het unifrequentie-systeem besproken wordt. J. van Schie bespreekt Baird's televi- si ^-experimenten op de radio-tentoonstel ling- te Londen. In dit tijdschrift wordt een serie artikelen begonnen over plaatgelyk- richting. In „Radio-Wereld" wordt wederom een Ar tikel over de vierde L.R.T.A. gepubliceerd. J. W. J. van Niftrik schrijft over plaatstroom- apparaten. M. Leeuwin bespreekt enkele in teressante proeven, waarmede de noodzake lijkheid van antennebeveiliging aangetoond wordt. M. W. B. de Gorter schrijft over tele visie, terwijl vij voorts een bijdrage lezen, ge titeld „Met de „Schelde" en PCJ van Glas gow naar Brazilië". De „Radio-Bode" wijdt haar hoofdartikel aan- een bespreking van de Olympia-show. Ook in dit tijdschrift treffen we een artikel aan over televisie op de Britsche radio-ten toonstelling. Voorts hoofdzakelijk program- mabesprekingen. In de „Katholieke Radiogids" treffen we het derde vervolg aan van het artikel „De katholieke radio in Duitschland en de K.R. O." Een andere fcijdrage handelt over de mo delstudie op. de vierde I.R.T.A. vanwaar ook de K.R.O. uitgezonden heeft De „Omroepgids" schrijft over het groote aantal zendstations en publiceert een lijst met de opgave der golflengten. Ook dit tijd- schrift bespreekt de radio-tentoonstelling ty' Londen. „Radio" legt in haar hoofdartikel nogmaals! den nadruk op de verschillen in opvatting van de omroep-voreenigingen. Een interview met Anne Schlüter, moeder Mulder van het; Vara-kinderuurtje wordt gepubliceerd. De. negende symphonie van Beethoven wordt* besproken in verband met de Vara uitzen- (ding van dit werk op Zaterdag 12 October, M. Sluyser schrijft over de Londensche ra., dio-tentoonstelling, terwijl voorts een rap«j port wordt gepubliceerd van de uitzendingen! van de Vara in het eerste halfjaar van 1929, Nieuw Belgisch station. „Radiowelt" meldt, dat een Belgische zen der den laatsten tijd proefuitzendingen doet op de golflengte van 339 M., met een ener- gie van 15 kW. De aankondiging luidt„lei station expérimentale 21.401". Daventry Jr. krijgt 30 kW. Daar de uitzendingen van Daventry Jr. (5GB) ook in Engeland gestoord worden door Langenberg, heeft de B.B..C besloten de energie van 5GB van 25 kW te verhoogen tot 30 kW. Bovendien zullen er enkele in grijpende veranderingen aan dezen zender worden aangebracht alvorens het station haar vaste plaats onder de regionale stations zullen innemen. Het station zal op dezelfde wijze worden ingericht als dat in Brookman'i Park. abonnementsè Franco door het gd rige landen bij wel| De abonné's in 't Polis, zijn GRAT kerd tegen ongelul Dit nummer be Radio voor de blinden. In het zestigste jaarverslag van het. Brit sche „Institute for the Blind" komt een zeer interessante passage voor, waarin wordt ge schreven over het groote belang van de radio voor de blinden. Volgens het rapport is er behalve het Brailleschrift geen uitvinding, die het geluk der blinden meer verhoogt heeft dan de radio. De radio heeft een om wenteling teweeg gebracht in de wereld der blinden. Politie-radio-stations in Polen. Een drietal hoofdbureaux van politie, ih Polen zijn in het bezit van kortegolf-radio stations. Er bestaat een voortdurende, radio verbinding tusschen de Poolsche, Weensche en Berlijnsche politie. Bnnen korten tijd zal het aantal Poolsche politie-radiozenders nog uitgebreid worden. Telefonie tusschen twee rijdende treinen. Op verschillende trajecten in Amerika en ook in enkele andere landen is het al gedu rende eenigen tijd mogelijk om uit den trein met telefoon-abonné's in de steden te tele- neeren. Thans doet men in Amerika proef nemingen met telefonie tusschen twee rij dende treinen. Succes van de Olympia-show. Gedurende de eerste drie dagen der Olym- pia-radio-tentoonstelling bedroeg het aantal bezoekers meer dan 40.000, hetgeen bijna 3000 meer is dan het vorige jaar. Niet alleen het. aantal bezoekers was echter groot, -- er zijn ook zeer goede zaken gedaan. Binnen enkele uren na de opening waren de kosten van de geheele tentoonstelling reeds gedekt. afsluitiin Burgemeester en gen brengen ter openbl dat de Schipbrug r het verkeer zal zijn J October a.s. van of zooveel langer alsl Vlissingen, 8 Octö Burg. en Wel „Aldemarin" (thuisr.) p. 5 Oct. Perim „Almkerk" 4 Oct. van Brisbane n. Whyalla „Johan de Witt" 5 Oct. te Amsfc. v. Batavia „J. P. Coen" (uitr.) 5 Oct. van Colombo „Kota Gede" (uitr.) p. 4 Oct. Point de Gall© „Karimata" (thuisr.) 4 Oct. van Singapore „Krakatau" 3 Oct. van Philadelphia naar Soerabaya „Menado" 5 Oct. van Rott. naar Batavia via Londen „Mellskerk" (thuisr.) 4 Oct. te Kilindini „Nieuw Amsterdam" 5 Oct. van New-York naar Rotterdam „Nias" 4 Oct. te Port Natal van Rott. „Palembang" (uir.) p. 5 Oct. Pantellaria „P. c. Hooft" (thuisr.) 4 Oct. v. Singapore „Rotterdam" (thuisr.) 6 October te Plymouth „Ridderkerk" (thuisr.) SOet. te Kurrachee „Saleier" (thuisr.) 3 Oct. van Sabang „Statendam" 5 Oct. te New-York v. Rott. „Schiekerk" (thuisr.) 5 Oct. te Genua „Tjerimai" (uitr.) 4 Oct. van Southampton Beantwoorde vral In antwoord op dl het Tweede Kamerlij minister van binnerf bouw dat hem'niet 1 van het visschen mei visch, weinig of geel nu de schakeivisschl de zegenvisscherij rej den geopend. Voor de wijzigingl treffende het verbocj den hengel, geaasd dat de datum vapl wordt, bestaat geen F Kerstmis- en Nil De telegraafad tannië heeft aan de I graafadmtoistraties f proef en wederkeer) jaarstelegrammen dan worden, dat ddj I uitsluitend gelukwer] geredigeerd moet het land van oorspj of in 't Fransch. steld op de helft De telegrammen toegelaten van 15 Dl kunnen worden uitg| worden in de uren r d Er is weder een nii getiteld „Deze Week' ste nummer en daari] d:.t zij hoopt erin samen te stellen, da rassing en elke weel aan den ernst een aan den humor, dal de dagelijksche zorg te klein voor de groo leeft met alles wat Het weekblad word van publieke vermakelijkheden, vergaderingen enz. vlis: Alhambra-theater. Dagelijks voorstelling, 8 uur. Luxor-theater. Dagelijks voorstelling, 8 uur. Vrijdag IX October., Tooreelvoorstelling voor A.G.O., door de „Vereenigde Too- neelspelers". Opvoering van „M'n vrouw is Advocaat". Concertgebouw, 8.15 uur. MIDDELBURG. Dinsdag 22 en Donderdag 24 October. „Het Gouden Kruis", opera door de zangver- eeniging „Tot Oefening en Uitspanning" en Vereeniging voor Instrumentale Mu ziek. Schouwburg, 8 uur. Dinsdag Woensdag October 8 9 5.51 5.49 October Dinsdag 8 Woensdag 9 4.15 4.54. IC.35 17.18 Openbare Lees Overzicht over d< Het aantal bezoe droeg in de afgeloc van vrouwen en 549 tember 1928 waren 92 en 518. Uitgeleend werde personenin Septe: aan 889 personen. Nieuwe aanwinstei Romans: Al hooge Luwe. Cai wegen. Grazia D bergen. J. Erskint Helena van Troje. pias. Idem De JongFrank van V Idem Kruidende löfAnna Sard (v vensköld) J. Lin de vuurroode blo PontDomtoé M Meinhold Maria Sc Vampier-vleugel. - schande. Idem SimmingsLord Ke Romans in Audoux Marie-Cla de Marie-Claire.

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 6