ïlissiiigsÉe Courant TWEEDE BLAD GEMEENTEBESTUUR LAND- EN TUINBOUW FEUILLETON ZIJN EENIGE KANS. De bijzetting ven Br. Stresemann. van de van Maandag 7 October 1929. No. 236 HINDERWET. Burgemeester en Wethouder van Vlissin- gen brengen ingevolge de artikelen 6 en 7 der Hinderwet ter openbare kennis dat bü hen is ingekomen een verzoek van p. M. Merk, alhier, om vergunning tot het uitbreiden van de bestaande banketbakkerij door het bijplaatsen van een heeten lucht- oven, ter vervanging van den gasoven in het perceel kalastraal bekend gemeente Vlissin- gen, sectie A, no. 889, plaatselijk gemerkt Badhuisstraat no. 28 dat dit verzoek met de bylagen, vanaf he den op de Gemeente-Secretarie (2e af dee ling) ter visie zal worden gelegd en dat schriftelijke bezwaren bij hun college kunnen worden ingediend. Op den 14en dag na heden, zijnde den 21en October 1929, zal ten gemeentehuize, des voormiddags ten 11 ure, gelegenheid worden gegeven, om bezwaren tegen het uitbreiden dier inrichting in te brengen, terwijl daarbij zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren in dienen, in de gelegenheid worden gesteld deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren inbrengen, kunnen gedurende drie dagen vóór den 21en October 1929, ter Gemeente- Secretarie (2e afdeeling) van de ter zake in gekomen schrifturen kennis nemen. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep zijn gerechtigd zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of één of meer leden zijn ver schenen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Vlissingen, den 7 October 1929. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Onze graanbouw. Van Januari tot en met Augustus beroeg de totaal invoer van granen in ons land Invoer Uitvoer (in tonnen van (in tonnen van 1000 K.G.) 1000 K.G.) Tarwe 413.308 6.675 Mais 599.248 10.303 Rogge 58.804 1.406 Gerst 188.094 13.713 Haver 64.548 4.462 „De Boerderij" teekent hierbij aan Waar het tekort aan granen groot groot in Nederland is, zal voor vele streken zeker ern stig moeten worden overwogen, of men daar niet een grooter percentage van het bouw land met granen moet betalen. Terecht wordt den laatsten tijd gewaar schuwd tegen een te snelle overgang naar den tuinbouw. Maar ook voor landbouwbedrijven wordt het meer de vraag, of van gewassen als aardappels en suikerbieten de laatste ja ren geen te groote oppervlakten zijn ver bouwd. Granen vragen weinig arbeid de verbouw kan voor een belangrijk deel machinaal be oefend worden. En al is de prijs de laatste jaren zeker ook aan den lagen kant, toch krijgt men bij deze gewassen nimmer, dat de opbrengst bijna onverkoopbaar is, zooals bijv. t'j aardappels het geval kan zijn. Kiest men van de granen de beste soorten, Een sportroman uit het Engelsch van ALICE en CLAUDE ASKEW. 25) Het was een dag of drie voor de „Cesare- witch" dat Mostyn naar de stallen wandelde om naar Gulliver te kijken. Hij liep lang zaam het grasveld over, toen Rada hem te gemoet kwam. Ze scheen ougewonden en boos en haar oogen hadden een tartende uit drukking. Hij vroeg zich direct af of hij de oorzaak kon zijn, maar het was al veertien dagen geleden dat hij en Rada het laatst gekibbeld hadden en na dien tijd was ze steeds weer heel vriendelijk tegen hem ge weest. Het meisje, wilde hem met een korten knik voorbij loopen, maar hij strekte zijn arm uit en hield haar tegen. Wat is er gebeurd, wat is er aan de hand, Rada? Je ziet er zoo boos en op gewonden uit. Eerst wilde ze geen uitlegging geven ze vroeg hem norsch haar met rust te laten ze had haast en moest naar huis. Maar Mostyn liet zich niet zoo afschepen. Je moet het mij vertellen, Rada, zei hij, ik sta er op. Ze keek hem verschrikt aan, het was de eerste keer, dat hij haar op die nadrukkelijke manier toesprak en hoewel zij eerst geneigd was ztfn toon kwaUjk te nemen was het re sultaat toch dat ze met de waarheid voor den dag kwam. terwijl deze rationeel worden bemest en zoo veel mogelijk werk met de machine geschiedt, dan worden de financieele uitkomsten onge twijfeld beter, dan ze de laatste jaren van vele andere gewassen zijn geweest. Een rupsenplaag. Was dezen zomer de rupsenplaag (de na komelingen van den bastaard-satijnvlinder) op Schouwen oogenschijnlijk bedwongen, thans treedt een nieuwe generatie van dit schadelijk gedierte wederom met vernieuwde hevigheid op. De duindoorns zijn heinde en ver bedekt met tienduizenden rupsennesten en met een overtalrijke bevolking. Domein en polderbestuur trachten door het uitknip pen der nesten het euvel te bestrijden. Ook in vele streken van Gelderland en Limburg heeft men hinder van deze rupsen. Ef zijn zelfs gemeentelijke verordeningen, welke verplichten tot bestrijding. Ook wordt er ge sproken over een bestrijding van regeerings- wege verplicht. De nieuwe Chineesche kool „Cantonner Witkrop" en hoe zü moet worden klaargemaakt. Het Tuinbouwkundig Bureau te Leiden schrijft ons Sinds eenigen tjjd wordt er door de tuin ders een soort kool aan de markt gebracht, die veel weg heeft van een groote witlofkrop. Het is de „Cantonner witkrop", een kool gewas van Chineesche herkomst.Peze groen te, die voorloopig alleen in dezen tijd van het jaar kan geoogst worden, is bijzonder malsch en lekker. De smaak der nerven heeft veel van asperges. Een groot voordeel boven alle andere groentensoorten is, dat ze zeer eenvoudig behoeft te worden klaar ge maakt en spoedig gaar is. Waar thans bijna alle groentenzaken deze kool voorradig hebben en ze dus overal ver krijgbaar is, zal het niet ondienstig zijn, eenige recepten aan te geven van de wijze waarop dit product het samkelijkst kan be reid worden. I. Snijd eerst het onderste gedeelte van den stronk er af en de rest van de kool in dunne reepjes. Wasch ze en zet ze met het aanhangwater en zout op en laat ze gaai- koken (ongeveer 10 minuten). Daarna uit laten lekken en dan 20 minuten stoven in een sausje zooals voor bloemkool wordt ge bruikt. Op de schaal wat nootmuskaat en ze kan worden opgediend. II. Kook de gesneden kool gaar (vooral niet TE gaar). Laat ze op een vergiet uit lekken, leg ze in een vuurvast schoteltje, giet er wat bouillon af magere jus over, leg hier en daar een klontje boter, strooi er wat paneermeel over en laat het schoteltje 15 minuten in den oven stoven. ÏII. Kook de gesneden kool 5 minuten op, laat ze uitlekken en afkoelen, en doe er de volgende saus bij, maak er hardgekookte eieren in een kom fijn, roer er 3 lepels sla olie en 4 lepels azijn, wat mosterd, peper en zout en desgewenscht wat soja door. Ver meng de kool zoo luchtig mogelijk met saus en wij hebben een heerlijke koolsla. IV. Snijd de kool over de lengte in 2 dee- Ien, die een weinig worden uitgehold, doe er een bal gehakt in en sluit de twee helften aan elkaar, bind er een witte draad omheen, leg de kool in een vuurvasten schotel, doe er een klein beetje vocht met wat zout bij, strooi er wat paneermeel over, leg er de bo ter in een klontje verdeeld op, en laat er in een matig waren oven een lichtbruin korstje op komen. Na ongeveer een half uur is ze gaar. Het scheuren van tomaten. Er doet zich bij de tomaten den laatsten tijd een verschijnsel voor dat door de tuin ders „scheuren" genoemd wordt en daarin bestaat, dat de huid van de vrucht ringsge- wijze barst, zonder evenwel dat het vrucht- vleesch blootkomt. Insecten of zwammen zijn er niet op te ontdekken, zoodat men onwil lekeurig meent dat het een of andere zwak heid van de plant is, die zij als eigenschap heeft. Niets is echter minder waar. Het euvel treedt op bij alle soorten, en in de kas, zoo wel als buiten. Daar de beschadigde vruch ten ofschoon zij dezelfde consumptiewaar- Ze had ruzie gehad met Jack Treves en ze was woedend op hem, vreeselyk woedend. Hij maakte het haar zoo lastig dat het niet lan ger zoo ging Mostyn had er geen vermoeden van' dat hij in zeker opzicht de oorzaak hier van was, maar tot op zekere hoogte was ook Daisy Simpson de aanleiding. Jack had ge weigerd zijn omgang met dat meisje te staken, zoolang zijn verloving met Rada nog niet definitief was. Maar Daisy had er zelf een eind aan gemaakt door naar Londen te vertrekken met het voornemen om aan het tooneel te gaan. Jack had geweldig opgespeeld. Hij en Rada waren immers niet „echt" verloofd, dus had hij alle recht om met andere meisjes om te gaan en als de menschen er schande van spraken, was dat niet zijn schuld, maar die van Rada met haar bespottelijken eisch dat hij nog een jaar moest wachten. Als ze wilde dat hij Daisy liet schieten, moest ze er maar in toestemmen zich direct met hem te ver loven. Te oordeelen naar de uitdrukking in Rada's oogen en den minachtenden trek om haar lippen had Jack Treves er duchtig van langs gehad. Rada voelde zich opgelucht toen ze Mostyn van haar moeilijkheden verteld had. Het was een nieuwe sensatie voor haar om iemand te hebben tegen wien ze haar hart kon uitstorten. Onder andere omstan digheden zou ze rechtstreeks naar huis zijn gegaan en zich een paar uur in haar kamer opgesloten of haar merrie gezadeld hebben en weggereden zrjr. Iets wat ze ook altijd deed als kapitein Armitage in een onaange naam humeur verkeerde of zooals den laat- de hebben als de gave op de veiling zoo wat niets opbrengen, is het begrijpelijk dat de vraag gesteld wordtwaardoor wordt dat scheuren veroorzaakt, en wat is er tegen te doen Vast staat, dat deze beschadiging door uit wendige omstandigheden wordt veroorzaakt, die echter van verschillenden aard zijn. Op de eerste plaats is een felle belichting op de vruchten, nadat zij eerst in de scha duw hingen, een oorzaak van barsten. De onderste trossen hebben er dan ook niet van te lijden, eerst als deze afgeplukt zijn en de vruchten hooger aan de plant gaan zwellen, komen zij meer in het licht en staan soms voor een groot deel aan de felle zonnestralen bloot. Door het glas in dien tijd te krijten, kunnen wij dus deze oorzaak wegnemen. Ook het afplukken van veel bladeren kan als een zelfde oorzaak werken. Willen wij blad ver wijderen, dan moet dit geleidelijk geschie den. Een tweede oorzaak is gelegen in een plotseling versterkten groei, na een periode van eenigen stilstand. Zulk een groei kan optreden als er plotseling veel wordt geplukt en gesnoeid, na een tijd van droogte veel wa ter wordt gegeven of ook door een sterke be mesting op het einde van de groei. Met het zaad en de eigenschappen der soort, hebben deze verschijnselen niets te maken. Wanneer de groeiomstandigheden zoo gelijkmatig mo gelijk worden gehouden en een te felle be lichting wordt geweerd, zal het scheuren tot een minimum beperkt blijven. Grauw, eenigszins koud herfstweer heersch- te Zondagochtend in de Duitsche rijkshoofd stad. Reeds in den vroegen ochtend schijnt het alsof geheel Berlijn zich in de binnen stad verzamelt om getuige te zijn van de laatste rit van den overleden rijksminister van buitenlandsche zaken dr. Stresemann. Uit alle deeen van de millioenenstad komen de menschen naar het centrum. Reeds te negen uur 's morgens vormen zich langs den weg, welken de touwstoet zal passeeren, dichte menschenrijen. De politie heeft veel werk om de orde te handhaven. Langs de geheele route werden touwen gespannen om de menschen tegen te houden. De weg van de Wilhelmsplatz naar het ge bouw van den Rijksdag biedt vooral een plechtigen aanblik. Behalve de officieele ge bouwen hebben 3k vele particuliere huizen, zakenhuizen, banken en hotels de vlag half stok geheschen. Van de Engelsche ambassade waait de Union Jack, van de Fransche am bassade de tricolore. Ook het gebouw van den agent-generaal voor de herstelbetalin gen heeft halfstok gevlagd. Tusschen de zuilenrijen van den Branden burger Tor hangen zwarte vanen. Het mi nisterie van buitenlandsche zaken is met rouwguirlandes van bergviooltjes en dennen green behangen. Aan beide zijden van den hoofdingang staan met rouw omfloerste pi laren, terwijl ook de historische lantaarns met rouw omfloerst zijn. De vensters van het ministerie zijn met rouwcrêpe gedrapeerd. Reeds eenige uren voordat de rouwstoet zich opstelt is er, zoowel voor het gebouw van het ministerie van buitenlandsche zaken als bij het paleis van den rijkspresident, geen doorkomen meer aan. Talrijke fotografen hebben zich opgesteld. Politie te paard en de dienstauto's der autoriteiten zijn de eenige, die de plechtige stilte verbreken. Steeds meer kransen worden per auto voor het gebouw van den Rijksdag aangevoerd. Zij kunnen nauwelijks meer geplaatst worden. De drukte voor het Rijksdaggebouw tusschen de opgangen, waar zich reeds vele personen bevinden, die aan de plechtigheid in den Rijksdag zullen deelnemen is zeer groot. In den Rijksdag. De groote zittingszaal van den Rijksdag is vervuld van een plechtige stemming. Op de plaats van het presidium is een katafalk opgericht, waarop de lijkkist met de dienst- vlag van den rijksminister van buitenland sche zaken rust. Aan beide kanten van de kist zijn twee groote kandelabers met bran- sten tijd steeds vaker gebeurde, dronken was. Ik wil niet dat de heele wereld weet dat ik nog eens met Jack zal trouwen, riep Rada terwijl ze driftig met haar voet op den grond stampte, als ik iets gezegd heb, houd ik mij aan mijn woord en ik heb Jack gezegd dat we niet over een verloving spreken voor volgend jaar Junihet is ellendig genoeg dat ik trouwen moet Rada, houd je werkelijk van Jack? wilde Mostyn vragen, maar hij hield bijtijds zijn mond. Alsof zij zijn gedachten geraden had, be antwoordde Rada zijn onuitgesproken vraag: Ik geloof dat ik dien jongen langzamer hand niet meer kan uitstaan. Jij bent altijd erg aardig tegen me, zei ze toen ze aanstal ten maakte om door te loopen, ik ben blij dat we vrienden zijn geworden, Mostyn, hoe wel ik nog steeds niets kan begrijpen waar aan ik dat verdien. Mostyn zou het haar graag verteld hebben, maar zweeg wijselijk. Toen hij even later bij de staldeuren kwam ontmoette hij Jack Treves, die tegen de deurpost geleund stond, zijn handen diep in de zakken van zijn rijbroek en de pet schuin op het hoofd, een sigaret bungelde in den hoek van zijn mond Goeden morgen, Treves, begroette Mos tyn hem. Hij leefde op voet van gewapenden vrede met den zoon van den trainer en deed altijd net alsof hij het nijdige gezicht waar mee Jack hem aankeek, niet zag en niets van zijn onbeschaamden toon merkte. Mostyn had geen zin om ruzie te maken met Jack Treves, terwille van Rada en ook terwille dénde kaarsen opgesteld. Achter de katafalk is de hoofdzijde van de zaal met een groot zwart baldakijn bekleed, dat de geneeie hoogte van de zaaj inneemt en in het mid den een met rouwcrêpe gehulde zwarten Rijksadelaar op gouden fond vertoont. De balustrades der zaal zijn met rouwcrêpe be kleed, waarop donker groene guirlandes van eikenloof Om de katafalk ligt een ontelbare hoeveelheid kransen, waaronder vooral de kransen der familie, van den rijkspresident, van het corps diplomatique, van de rijksre- geering, van de Pruisische regeering evena2s van de overige landsregeeringen en Vrije Steden opvallen. Verder ziet men een kost bare krans van den raad en van het secreta riaat-generaal van den Volkenbond en van den secretaris-generaal sir Eric Drummond persoonlijk. De Fransche minister-president Briand heeft een krans gezonden met op het lint de woorden „Aan mijn lieven vriend". Ook de regeeringer, van talrijke andere lan den hebben kransen gezonden. Langzamerhand vullen zich de zaal en de tribunes. Het corps diplomatique, onder wie de ambassadeurs van de Vereenigde Staten van Amerka, Engeland, Rusland en Frank rijk, enkelen in diplomatenuniform, neemt voltallig in de diplomatenloge plaats. Ook de rijksregeering is geheel tegenwoordig. Ver der merkt men op den chef der legerleiding en der marine, generaal Heye en admiraal Praeger. De Rijksdag- en Landdagafgevaar digden zijn ook bijna allen verschenen. Te 10.55 uur neemt de rijkspresident Von Hindenburg, vergezeld door den rijksminister van binnenlandsche zaken Severing en den vice-president van den Rijksdag von Arberg und Graef plaats in de eere-loge. De aan wezigen verheffen zich van hun zetels als de president groet. Direct achter den rijks president nemen in de eereloge de familie leden van den overledene plaats. De plechtigheid vangt aan met het ten ge- hoore brengen van de ouverture zu Coriolan van von Beethoven, gespeeld door het Phil- harmonisch Orkester. De rijkskanselier Müller neemt dan het woord tot het uitspreken van de herdenkings rede. Hij zegt o.a. Aan de baar van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken staan niet slechts treurend zijn vrouw en zijn zoons, wien wij onze innige deelneming betuigen, staat niet slechts de Duitsche rijksregeering, die haar minister van buitenlandsche zaken, niet slechts de Rijksdag, die een van zijn meest vooraanstaande leden, niet slechts de Duit sche Volkspartij, die haar leider verloren heeft, doch in den geest neemt aan deze at- scheidsplechtigheid het Duitsche volk deel, dat een van zijn beste zonen verloren heeft en de wereld daarbuiten, die in hem den grooten staatsman vereerde en in hem den mensch van goeden wil hoogachtte. Weinige" uren voor zijn verscheiden was hij in den Rijksdag en daarna nog te huis in het ziekbed bezig er naar te streven ernstige politieke moeilijkheden uit den weg te rui men. Onder alle betuigingen van deelne ming is daarom geen zoo treffend als die van onzen vereerden rijkspresident, waarin wordt gezegd, dat de overledene tot het laatste oogenblik trouw voor zijn vaderland gewerkt heeft. Hij werkte voor zijn land en zijn volk, voor Duitschland en het Duitsche volk ge raakte zijn hart in vuur. Tegenover de vele en dikwijls onrechtvaardige aantijgingen is het voor mij als Duitschen Rijkskanselier in dit uur een eereplicht te verklaren, dat er geen trouweré Duitscher was dan Gustav Stresemann, niemand, die zooals hij, zijn ge heele groote kunnen voor het door hem ge liefde vaderland inzette. Het was mij daar om een voldoening, dat in deze dagen ook in bladen, die hem anders bestreden, de groote vaderlandsliefde van Stresemann werd er kend. Zeker, hij dacht met echt Duitsche sen timentaliteit aan het in de troebelen van den wereldoorlog verzonken Duitsche keizerrijk terug. Toen hij evenwel met helderen politie- ken blik gezien had, dat na de verandering van «"en staatsvorm slechts op den grondslag van de grondwet van Weimar practischen ar beid voor het Duitsche volk kon worden ge daan, heeft hij het als een nieuwe taak be schouwd op dezen grondslag met beslistheid voor <en staat mede te werken. Hij was door van Jack's vader, de ruwe, eenvoudige trai ner, dien hij beschouwde als een eerlijk man en die alles deed wat hij kon om Gulliver's overwinning te helpen verzekeren. Jack ging brutaal tusschen Mostyn en de staldeuren staan. Hij trok de handen uit zijn zakken, nam de sigaret uit zijn mond en blies een rookwolk omhoog, die Mostyn's reukorgaan onaangenaam prikkelden. Ik heb wel gezien dat u met Rada hebt staan praten, zei hij. U hebt haar zeker getroost, nadat ik het noodig had gevonden om haar mijn meening eens te zeggen. Jack keek hem dreigend aan. Vertel mij eens, ging hij voort, terwijl hij een stap dichterbij kwam, wat hebt u daarmee voor Verklaar je nader, vriend, zei Mostyn kalm bij dergelijke gelegenheden verloor hij nooit een moment zijn zelfbeheersching en zijn kalmte maakte zijn tegenstander zie dend. U weet drommels goed wat ik bedoel. Net of ik niet weet dat u eeuwig om Rada heenhangt* en zoolang als u hier bent hebt u geprobeerd ruzie te stoken tusschen ons. U moet nu maar eens weten dat ik daar niet van gediend ben. En de jonge man besloot zijn vriendelijke toespraak met een paar vloeken. Je vergist je heusch, zei Mostyn en deed alsof hij verder wilde gaan. Maar Jack, die overprikkeld was door Rada's uitbarsting, wilde hem zoo niet laten gaan. Hij was niet laf, dat moet gezegd worden, want hij was de kleinste van de twee. Mostyn, met zijn sterke spieren, had hem wel mogen waar schuwen zich tweemaal te bedenken voordat hij hem een stroom van verwenschingen en drongen van de erkenning, dat de ware va derlandsliefde niet steeds, als gehypnotiseerd, den blik op den tijd van voor 1914 moest rich ten, doch voor zijn volk te werken heeft. Toen Stresemann beslissend in het lot van Duitsch land ingreep, woedde de strijd in het Ruhr- gebied met zijn vreeselijke politieke, econo mische en geestelijke bedreigingen van het geheele Duitsche volksleven. Het rijk dreigde ineen te storten. Thans echter, na zes jaar, staan wij weei in aanzier- en als groote mo gendheid erkend in den kring der naties, on danks het feit. dat ons niet een gelijke ge wapende macht ter zijde staat als andere vol ken. Niemand zal de groote nooden en de zware wonden ontkennen die de oorlog ons bracht en die <-ns ook thans nog pijnigen. Doch ook niemand kan ontkennen, dat Duitschland In de zes jaren van de werk zaamheden van Gustav Stresemann een goed stuk werk verder gekomen is. Strese*- mann's blik was helder genoeg om te erken nen, dat met geweld de wederopbouw van Duitschland niet bevorderd kan worden, doch dat dit slechts te bereiken was met een po litiek van verzoening en vrede. Zoo kwamen Locarno en Genève. In Locarno werd de veiligheidskwestie uit de wereld geholpen en werd de weg naar verzoening met gelijkbe rechtiging van Duitschland vrijgemaakt. La ter volgde toen het toetreden van Duitsch land tot den Volkenbond. Met wijsheid en energiek heeft dr. Stresemann daar te Ge nève het land vertegenwoordigd en hij heeft met zijn geheele autoriteit gewerkt om den waren geest van den Volkenbond te verwe zenlijken. Het is de diepe tragiek van het lot, dat dr. Stresemann het uur van de bevrijding aan den Rijn niet meer beleefd heeft. Naast zijn werkzaamheden voor de buiten landsche politiek kwam nog de arbeid, die hij op het gebied der binnenlandsche politiek als leider van zijn partij gedaan heeft. Hij werkte voor het concentreeren van alle waardevolle krachten voor den staat. Zoo is het hem gelukt velen, die eerst mopperend ter zijde stonden, met den nieuwen staat te verzoenen en als medewerker voor de repu bliek te winnen. Dat kon slechts een man, die met helderen blik in het heden een die pen zin voor de historische ontwikkeling der feiten heeft. Hij wist met welke ongehoorde offers het overwonnen Pruisen honderd jaar geleden den grondslag voor een nieuwe toe komst gelegd heeft. Tegen de Pruisische staatslieden werden destijds dezelfde verwij ten van toegevendheid en zwakte gericht als tegen dr. Stresemann. Gustav Stresemann vreesde echter niet de onpopulariteit. Wan neer thans een golf van diepen rouw over ons volk gaat, wanneer de tegenstanders den dggen aan zijn baar laten zinken, dan geldt deze rouw niet alleen den staatsman en lei der, hij geldt ook den mensch Stresemann. Hij leefde niet op eenzame hoogte, doch leefde met de breedste kringen. Zoo nemen wij afscheid van hem in de zekerheid, dat zijn nagedachtenis in de toekomst zal voort leven en dat hij als «en der bouwmeesters aan den wederopbouw van Duitschland in de geschiedenis behoort. Zijn werk staat vast gegrondvest. Ons blijft de taak het in 2tyn geest voort te zetten. Wij hebben in hem een grooten staatsman, een leider en een prach- tigen mensch verloren. Om met Goethe te spreken„Dieser 1st ein Mensch gewesen und das heisst ein Kampfer sein". Zacht klonk daarop Beethovens treur- marsch uit de „Eroica", opnieuw door het Philharmonisch Orkest uitgevoerd, door de zaal. De plechtigheid in den Rijksdag was hier mede geëindigd. Mevrouw Stresemann ver liet met haar zoons als eerste de eere-loge, daarna vertrokken de rijkspresident en de ministers, terwijl de aanwezigen van hun ze tels opstonden. Langzaam werden de ontelbare kransen op de buiten gereed staande auto's gebracht. Daarna werd de lijkkist door beambten der Schutzpolizei opgeheven en door het hoofd portaal van den Rijksdag naar den grooten uitgang gebracht. Op weg naar het kerkhof. Eenige minuten na twaalf uur vertrok de rouwstoet uit de groote zaal van den Rijks dag. Voorop werd een groote vergeet-me- gemeene scheldwoorden naar het hoofd slin gerde, want de jeugdige trainer had inder daad een buitengewoon rijk vocabulair tot zijn beschikking. Nog liet Mostyn's zelfbeheersching hem niet in den steekhij zag wel dat Jack Tre ves buiten zichzelf was en niet verantwoor delijk voor wat hij deed of zei. Je bent een dwaze vent, Treves, merkte hij kalm op, en je deed beter je mond te houden. Ga alsjeblieft aan den kant dat ik er door kan. Ik heb wat met je vader te be spreken. Terwijl hy sprak wilde hij Jack opzij du wen en dat was tenslotte de lont in het kruit. Jack kon niet verdragen met zulk een kalme hooghartigheid behandeld te worden hij wierp zich als een razende op Mostyn en sloeg rechts en links om zich heen. Het resultaat van dezen ondoordachten aanval was dat Mostyn hem een goedgemik- ten slag toediende en Jack Treves in zijn volle lengte op den grond tuimelde. En het gevecht was meteen uit, want Jack was de lust vergaan om opnieuw te beginnen. Het spijt me als ik je zeer heb gedaan, zei Mostyn droog, toen zijn slachtoffer over eind ging zitten en met een zakdoek over zijn gezicht wreef, en als je me iets t« zeggen hebt, doe je in het vervolg beter eerst je woorden goed te overwegen. En daarmee liep Mostyn door voor hèm was de zaak afgedaan. (Wordt vervolge!.)

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 5