500 300 150 25 MAANDAG 7 OCTOBER EERSTE BLAD IVO. 236 67e Jaargang 1929 Uitgave: firma F. VAK E£ VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND Stads- en Provincienieuws KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER VLISSINGSCHE COURANT AB0NNEA1ENTSPRIJS VoorVlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending/ 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 biaden. Luchtpost winlerdienst. j Na de reeds vroeger gemelde wijzigingen ;van liet luchtverkeer, met ingang van 7 dezer, 'jblijven van genoemden datum af voor post- Ivervoer nog de volgende diensten beschik baar a. AmsterdamRotterdamLonden (van Schiphol 8.25) b. Amsterdam—Rotterdam—-Brussel—Parijs (van Schiphol 12.25) c. AmsterdamHannoverBerlijn met aansluiting naar Estland, Letland en Rus land (van Schiphol 13.05) d. Amsterdam—Essen/Mülheim—Manheim met verschillende aansluitingen (van Schip hol 2.25) e. RotterdamPraag (van Waalhaven 8.30). Itadio-telefoonverkcer met Ned.-Indlë. In de maand September werden in het telefoonverkeer met Nederlandsch-Indië in totaal 331 gesprekken gevoerd of gemiddeld 13 per werkdag. Van dit aantal werden er 102 of 30.8 aangevraagd in Nederland en 229 of 69.2 in Indië. Gevoerd werden met en uit de spreekcel te Amsterdam 11, Arnhem 15, Breda 3, Deventer 7, Eindhoven 2, 's-Gravenhage 133, Groningen 2, Hengelo 2, Rotterdam 23 en Utrecht 26 ge sprekken, terwijl nog 7 balansgesprekken (3 uitgaand en 4 inkomend) werden gewisseld. Aan Indische zijde was de verdeeling Bandoeng 49, Buitenzorg 8, Cheribon 5, Djok- ja 9, Malang 13, Semarang 34, Soerabaja 88, Solo 5 en Weltevreden 113 gesprekken. Herdenking dr. A. Jacobs. Zaterdagavond werd in Pulchri Studio te 's-Gravenhage een wijdingsavond gehouden ter nagedachtenis van dr. Aletta Jacobs, ge organiseerd door de Nsd. Ver. voor Staats burgeressen. Mevr. r -21 TervaertIsraël, mej. Rosa Manus, Y I Corbett Asbby, .jpresidente van den Jbond, mevr. Bak ker—Nort, Tweede Kamerlid, mevr. Door- manKielstra, presidente van den Ned. [.Vrouwenraad en mej. C. S. de Groot, traden als spreeksters op. Met orgelspel en zang werd de avond ge- I opend en gesloten. Militaire pensioenraad. Uit het jaarverslag over 1928 van den ml- j litairen pensioenraad blijkt, dat gedurende dat jaar zijn toegekend aan de nagelaten betrekkingen van militairen van de land- j macht98 weduwenpensioenen tot een totaal bedrag van 108.144 en 46 weezenpensioenen I voor 104 weezen tot een totaal bedrag van 24.946 b. aan de nagelaten betrekkingen van de zeemacht45 weduwenpensioenen tot een totaal bedrag van f *43.995 en 30 wee zenpensioenen voor 61 weezen tot een totaal bedrag van 18.202. Afwijzend werd beschikt op 25 aanvragen. De stuwbrug bij Grave. Zaterdag werd de stuwbrug voor gewoon verkeer over de Maas bij Grave officieel in gebruik genomen. Het woord werd gevoerd door den hoofdin genieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie Limburg, ir. A. A. H. W. König, die den minister uitnoodigde de plechtigheid te vervullen. Minister Reymers sprak in een korte rede over de beteekenis van de brug en knipte toen het lint door, waarmee de Wensch van zeer velen in vervulling ging. VLISSINGEN, 7 OCTOBER. Algemecne vergadering van de afdeeling Walcheren van de Ned. Reisvereeniging. Vrijdagavond had in het Grandhotel Bri- tanna alhier een algemeene vergadering plaats van de afdeeling Walcheren van de N. R. V. Het aftredepde bestuurslid de heer S. A. van Leverink te Middelburg werd als zoodanig herkozen. De voorzitter, de heer A. I A. Noest had wegens gezondheidsredenen te kennen gegeven zijn functie neer tev leggen. Door de vergadering werd dit besluit alg'e- meen betreurd en men slaagde erin den heer Noest te bewegen, het nemen van een defini- j tief besluit te tiier zake nog wat uit te stel len, evenwel onder de uitdrukkelijk door ge noemden heer gestelde voorwaarde, dat de vergadering er genoegen mede zou nemen, dat hij voorloopig als het ware op non-acti viteit wordt gesteld en zijn werkzaamheden zullen worden waargenomen door den vice- voorzitter, den heer H. P. Staal te Middel burg. De vergadering vereenigde zich daarmede unaniem. Verder werden enkele mededeelin- gen gedaan omtrent het a.s. winterprogram- ma, waarover elders in dit nummer een be richt is opgenomen. Nedcrlandsche Reisvereeniging. AI leek het er op, dat de zomer ditmaal niet wilde plaats maken voor zijn opvolger de herfst, toch staat het zoo vast als een paal boven water, dat hij zal moeten ruimen en enkele dagen geleden werd ons zijn vertrek inderdaad reeds aangekondigd. De zomer is een verrukkelijke tijd voor oud en jong en meestal wordt er meer naar verlangd dan naar den winter. De beweging in de vrije open lucht, het baden in water en zon, het genot van het aanschouwen van plantengroei, het doet den mensch alles zoo weldadig aan en men geniet nog lang na van al die verkwikkingen. Het is daarom wel goed dat op den zomer een tijd volgt, welke zich minder leent tot uitgaan en men dus gelegenheid krijgt al wat achter ons ligt nog eens kalm de revue te laten passeeren en anderen die wellicht niet zoo gelukkig waren als wij, te laten meege nieten, van alles wat indruk op ons maakte. Meestal worden de winteravonden tot dit doel bestemd en de verschillende vereenigin- gen trachten hunne leden op eenzelfde ma nier nuttig bezig te houden. Natuurlijk worden gedurende dien tijd ook al weer plannen gemaakt voor het volgende voorjaar en den daarop vanzelf weer aan- sluitenden zomer. Op reisgebied zorgt de Nederlandsche Reis vereeniging voor een en ander. De afdeeling Walcheren dezer vereeniging, wier streven het is hare leden een vijftal nuttige en aan gename avonden te verschaffen voor een mi nimum prijs, is daarin den afgeloopen winter bijzonder geslaagd en is nu in onderhande ling met verschillende sprekers van naam voor den komenden winter. Het ligt in de bedoeling 15 November te Middelburg een lezing met filmvertooning te geven over Zweden. Op 20 December zal te Vlissingen in Grand Hotel „Britannia" de heer Oscar Tijdgat over Bretagne spreken en zal dien avond een spe ciaal voor dit doel geëngageerde zangeres uit Amsterdam, Bretonsche liederen ten beste geven. In Januari zal te Middelburg de heer Van Staveren causeeren over de Riviera. Film en lantaarnplaatjes zullen ter illustratie dienen en een aanbeveling voor dezen spreker en zijn fotomateriaal is zeker wel overbodig. De vierde avond wordt te Viissingen ge geven en zal gewijd zijn aan de door Neder landers in de laatste jaren zoo veel bezochte Ardennen. Voor dezen avond werd uitgenoo- digd de algemeen penningmeester der Ne derlandsche Reisvereeniging, de heer A. E. N. Bakker, een expert op reisgebied. Tot slot zal in April te Vlissingen een feest avond gearrangeerd worden, waarvan bijzon derheden natuurlijk nog niet zijn op te ge ven. Evenals het vorige jaar zullen zoowel voor leden als niet-leden voor vorenstaande vijf avonden seriekaar ten verkrijgbaar worden gesteld. De prijzen met adressen, waar ze ge kocht kunnen worden, zullen nader worden geadverteerd. Het is wel niet noodig er nog eens op t.e wijzen, dat het bezit van een seriekaart, be halve het financieel voordeel u de zekerheid geeft op de drukbezochte avonden een plaats te zullen vinden, terwijl bovendien het be stuur in de gelegenheid wordt gesteld om met minder risico grootscher avonden op touw te zetten. Het vorige winterseizoen heeft hiervan het doorslaand bewijs geleverd en wy wenschen het bestuur der afdeeling gaarne een steeds toenemend succes toe. Opbrengst collecte Roode Kruis. De Zaterdag gehouden collecte voor het Roode Kruis heeft 325.75 opgebracht. De uitslag stemt het bestuur tot erkente lijkheid tegenover de contribuanten en col lectanten, daar het resultaat belangrijk fraaier is dan de vorige maal. Van genoemd bedrag strekt 20 ten voordeele van de plaatselijke vereeniging en 80 ten voor deele van het hoofdbestuur. C. K. W. O. Wij vestigen de aandacht op een adverten tie in dit nummer, waarin kennis wordt ge geven van den aanvang der gymnastiekles sen, die gegeven worden in het gebouw der Chr, Vereeniging van Jonge Mannen in de Noordstraat. Aanryding. Hedenmid. 12 uur had op het rijwielpad aan den Koningsweg een aanrijding plaats tusschen 2 wielrijders, doordat beiden niet voldoende aan de zijden van het pad reden. De beide wielrijders kwamen te vallen, waar bij een hunner een bloedende verwonding aan een der handen opliep. Hedenmiddag is alhier binnengekomen het Nederlandsche stoomschip „Rossum" van Ar changel met een lrding hout voor Middel burg. F. H. Umbgrove f In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Middelburg plotseling overleden de heer F. H. Umbgrove. gepensionneerd kolonel der ar tillerie en thans adjunct-directeur van de N.V. Hendrikse Co.'s bankiers- en effec tenkantoor. De overledene, die in 1867 te Zutphen ge boren werd, werd op 20-jarigen leeftijd 2e luitenant der artillerie te Gorinchem, om later te worden gedetacheerd bij het corps rijdende artillerie, tijdens welke detachee ring hij le luitenant werd. Als kapitein diende hij bij het korps pontonniers te Dor drecht, daarna bij het 3e regiment veldartil lerie te Bergen op Zoom. In 1914 volgde zijn bevordering tot majoor en als zoodanig als commandant van het korps pontonniers, waar de overledene bleef tot September 1919, om hier adjunct-directeur te worden van de N.V. Hendrikse Co. Als reserve-officier kreeg de heer Umbgrove den titel van luite nant-kolonel en werd 27 November 1927 ge pensionneerd met den rang van kolonel. Toen trad de overledene op als voorzitter van de Gewestelijke Landstorm Commissie Zeeland. De heer Umbgrove, die in Middelburg zich vele vrienden had verworven, heeft o.a. met kracht medegewerkt in de actie tegen het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Belgisch zeiljacjht gestrand. Uit Wemeldinge meldt men ons dat een Belgisch zeiljacht, uit Antwerpen afkom stig, gisterenavond nabij Waarde tegen de zeewering is gestrand. De twee opvarenden hebben zich weten te redden. Door Smit's bergingsbedrijf is contract gemaakt om des nachts het schip te bergen. De vooruitzichten hiervoor waren niet gunstig. Men vreesde dat het jacht geheel lek zou slaan. Het conflict" te Sas van Gent. Men schrijft ons Op 't oogenblik heerscht weer kalme rust in het vreedzame Sas, eenmaal trouwe, ver grijsde wachtpost van het Gemeenebest aan de zuidergrens en moge het geen stilte zijn, voorbode van een nieuwen storm. De „Zee- landia" ligt gestopt, doch begint volgens mededeelingen a.s. Woensdag opnieuw hare werkzaamheden. Om alle gebeurlijkheden het hoofd te kunnen bieden, verwacht men bij de reeds met 4 man versterkte brigade nog 9 marechaussées, werd ons verteld. Vrijdag 1.1. begon de situatie hoogst onaangenaam te worden, doch men handelde nu eens oordeel kundig, door de werkwilligen op ongewoon uur met auto's buiten het gedrang te brengen. De staamgestroomde volksmenigte bleek sterk opgewonden en sommige vrouwen ageerden zelfs zeer hartstochtelijk. Zooals in dergelijke gevallen steeds geschiedt, is er maar een kleinigheid noodig om de vlam bij het kruit te brengen, gelukkig echter gebeurde dit niet. Thans is de Westkade weer even kalm als voorheen, spiegelen zich de, eeuwenoude lin den in het ongerimpelde water, wordt alleen de stilte verbroken door het gillen der stoom fluiten van andere fabrieken of die der stoombooten, welke den derden kanaalarm doorploegen tusschen rijen twinkelende licht jes. Door de duisternis boren sterke electri- sche bundels van de Coöperatieve suiker fabriek, gereed om de campagne aan te van gen. Naast haar rijst de momenteel schijn baar verlaten „Zeelandia" en de hemel wordt in 't noorden met rooden gloed overtogen door de oplaaiende vlammen der cokesovens van Sluiskil, waar men het bedrijf zoo goed en kwaad mogelijk nog tracht voort te zetten. Men spreekt daar van groote schade aan die onderneming toegebracht, wijl de uitgedoofde vuren niet in gebruik meer kunnen gesteld worden en hier over groote kuipen rottende maïs. Sommige groote bladen hebben den lezers verslagen voorgezet, waarbij de fantasie der neergestreken correspondenten gretig aanvul de wat aan werkelijkheid tekort kwam. De mentaliteit der bevolking toch hier leert men pas kennen, wanneer men meer dan één zak zout met haar heeft gegeten. Neem 30 onafhankelijkheidsgevoel, een gelijk quantum aanleg tot humor, waarschijnlijk geïmporteerd uit het luchthartige zuiden en voeg er voor de rest onverstoorbare bonhomie bij en het beeld der Sassenaars is voltooid. Werken kun nen ze als duivels, maar na afloop houden ze van een pretje. „Farm leute gehad", ligt in den volksmond beschoren. Hun carnaval b.v. blijft als oude instelling nog steeds geliefd en al dwaalt de vreemde dan tot laat in der. nacht door de eafé's met hun hossende gemaskerden, nimmer zal hem een haar gedeerd worden. Ervaring van een kwart eeuw mijnerzijds waarborgt dit. Juist wel. omdat de „mannen van den atelier met de sigaret", waarvoor ze opkwamen, het eerst weer geneigd bleken om opnieuw aan dend slag te gaan, is het eerlijkheidsgevoel der an deren beleedigd en dat kunnen ze nu eenmaal niet verkroppen. Er zijn er hier geweest, die in het kleine plaatsje meenden den politieken haan naar hun zin te laten kraaien, anderen oordeelden bij het openbaar ambt nog dat van zedemeester te moeten voegen stilletjes liet men ze begaan en leelijk bekaaid kwa men de „strebers" met de kous op den kop thuis. De geest laat er zich niet breidelen Wie nu in den waan mocht verkeeren Een loon van twintig a twee en twintig gulden wekelijks is nog zoo „kwaad" niet, vergeet twee dingen le. De levensstandaard is in Zeeuwsch-Vlaanderen over 't algemeen hoog en 2e. te Sas van Gent bijzonder. Vraagt dit eens aan de talrijke ambtenaren hier, die ja renlang reeds verzoekschrift op verzoekschrift aan de hooge regeering zonden om hun een weinig tegemoetkoming te betoonen door de gemeente een klasse hooger te plaatsen, na tuurlijk met een groote nul op request, want niemand begrijpt het puzzle, waarnaar de klasse-indeeling geschiedt, al heeft men er een totaal onlogisch karakter aan willen ge ven door een berekening, gerust theoretisch wonderkalf genoemd. Als schrijnend contrast heeft men bij 't jongste ontwerp Rijks- en gemeenteverhouding, Sas van Gent op één lijn gesteld met de le klasse standplaats Middelburg De werkman voelt natuurlijk de duurte eveneens sterk aan den lijve. Voor zijn woning betaalt hij in 'doorsnee 3 a 4 minstens per week, dient van zijn inkomen nog af te trekken het noodige voor ziekenfonds, verze keringen, lidmaatschap van vereenigingen enz. Buiten alle beschouwing blijft het dan Er moet handig gemanoeuvreerd worden om met het magere restant de twee eindjes aan elkaar te knoopen. Schraalhans permanent keukenmeesterVroeger maakten de cam pagnes veel goed, beurde men loonen van 35 a 60 gedurende een tijd, doch deze kans om het budget te stijven is vrijwel ver keken voor de geducht pootaanspelende „schepentrekkers" van weleer. Veel zal er gedurende de komende periode op arbeidersgebied er veranderen, want de nog steeds in aantal groeiende complexen nieuwe fabrieken over de grens en de stij gende loonen door geheel België zullen den toevloed arbeidskrachten vandaar steeds ver minderen het aanbod overtreft beslist in af- zienbaren tijd de vraag Men verlieze eveneens niet uit het oog Het geregeld voeling houden en verkeeren met de werknemers daar oefent een onmis- kenbaren drang uit op het solidariteitsgevoel wederzijds. En wat doet nu onze regeering voor den „zelfkant" van Nederland in 't algemeen Nog altijd zoowat niets, ze laat heel rustig de streek tot heden zichzelf bedruipen en ver geet mogelijk de gulden les: „Een massa, naar de onverschilligheid afgegleden, biedt de on aangenaamste verrassingen ten opzichte van het nationaal bewustzijnNeen, dan heeft men in den na-oorlogschen tyd heel wat an ders voor Limburg gedaan om het aan te kweeken, doch dit gewest had het voorrecht Excellenties.... liever laten we den zin on- aangevuld. Een spreekwoord zegt„Het hemd enz." en „lts long way to Tot slotMeer dan twintig jaar was het geleden, dat we de marechaussée, waarmee de bevolking steeds in de beste harmonie leefde, hier te paard in actie zagen om de openbare orde te handhaven en iedereen hoopt op hun niet-verschijnen krachtens deze qualiteit als zoodanig ter plaatse. Ook voor de politieman nen toch is deze taak zeer onaangenaam en eischt oneindig veel zelfbeheersching en uit houdingsvermogen. De Aardehburgsche Pacificatie. Het besluit tot opheffing van de beide ar- men-instellingenhet Burgergasthuis en Burgerweeshuis, is door Gedep. Staten van Zeeland goedgekeurd. Hiermede is die opheffing een feit gewor den en zullen de bezittingen der voornoemde godshuizen, dateerend uit de 13e eeuw, over gaan aan de kerkelijke en burgerlijke instel lingen van weldadigheid te Aardenburg in verhouding tot het aantal lidmaten, dat ieder der in aanmerking komende kerkgenootschap pen op 1 Januari 1928 volgens de bevolkings registers der gemeente telde, terwijl aan het algemeen armbestuur goederen in eigendom zullen overgaan in verhouding tot het aantal personen, dat volgens de bevolkingsregisters op 1 Januari 1928 hetzij tot geen kerkgenoot schap behoorde, hetzij tot een ander dan de bovenbedoelde kerkgenootschappen. frtriQe/'S 1 Wybert-tabletten on- ^er ,iet oe^enen ter bescherming van de I keel, vóór het op- L treden ter zuivering f van de stem. De bezittingen en inkomsten van de beide instellingen, ten bedrage van ongeveer millioen gulden, zullen na de verdeeling uit sluitend bestemd mogen worden, om het be lang der armenverzorging te dienen en wel in de eerste plaats voor die armenzorg, welke beantwoordt aan den aard en het doel der tegenwoordige godshuizen. Een commissie van verdeeling, waarvan de burgemeester voorzitter is, zal den overgang der goederen aan de verschillende armbestu ren bewerkstelligen, terwijl een raad van be roep, oestaande uit 6 leden buiten Aarden burg, zal dienen ter beslechting van even- tueele geschillen en tot het vaststellen van wachtgelden voor het vaste personeel aan de godshuizen verbonden. Door deze besluiten is een einde gekomen aan de reeds 700 jaren oude twisten over de goederen en het beheer der beide instellingen, een strijd, die zich gedurende de laatste jaren weer met nieuwe heftigheid openbaarde. KOÜDEKERKE. Bij Koninklijk besluit dd. 10 September 1929 no. 26 is ongegrond verklaard het be roep van den gemeenteraad tegen het be sluit van Ged. Staten van Zeeland tot niet goedkeuring der gemeentebegrooting voor 1929 waarbij de jaarwedden der ambtenaren ter secretarie zijn verlaagd. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Hansweerfc (toez.) door den heer J. K. Lofvers, candidaat te Wieringen. De luitenant ter zee 2e klasse J. A. de Back is tot 30 November gedetacheerd bij de militaire gasschool te Utrecht tot het volgen van een gascursus. Kapitein-luitenant ter zee F. W. Coster is, van zijn detachement bij den dienst in Oost- Indië, hier te lande teruggekeerd. Het tijdelijk opnemingsvaartuig „Zee meeuw" en het opnemingsvaartuig „Eilerts de Haan worden den 26en October a.s. on derscheidenlijk te Hellevoetsluis en te Den Helder buiten dienst gesteld. De officier van administratie 2e klasse B. G. A. Hahieu, dienende aan boord wacht schip te Willemsoord, wordt heden tijdelijk geplaatst te Rotterdam en is bestemd voor plaatsing aan boord van Hr. Ms. „Van Ga len". De officier van den marinestoomvaart- dienct 2e klasse J. de Vries, dienende bij het Kon. Instituut voor de marine te Willems oord, wordt heden tijdelijk geplaatst te Rot terdam en is bestemd voor plaatsing aan booii van Hr. Ms. „Van Galen". De machinist J. G. L. C. van Erkel wordt 26 October geplaatst bij de rijkswerf te Wil lemsoord, de luitenant ter zee 3e klasse H. M, Willemsen wordt 26 October gesteld ter be schikking. Met 1 October werden bevorderd matroos 2e klasse T. J. de Keijzer tot matroos le klas se matroos 3e klasse P. de Lege tot matroos 2e klasse, stokers 2e klasse P. Minneboo, J. T. Raymann, C. A. Peters, R. Grootenboer, W. Salverda en A. F. Veersma tot stoker le klase marinier 3e klasse Ververs tot mari nier 2e klasse, stoker le klasse J. Veerling tot stoker-oliemen, stoker le klasse J. J. Ter beek tot stoker-olieman. Op 27 September zijn per stoomschip „Pa- tria" uit Oost-Indië in Nederland terugge keerd Schipper J. van der Tuyn, sergeant-zieken verpleger D. Jongepier, korporaal-seiner J. F. M. van Oostveen, matroos 2e klasse A. R. Peperkamp, sergeant-machinist N. Zeilstra, marinier 2e klasse E. Jacobs, sergeant-torpe domaker L. Harpe, mariniers le klasse P. Vermaire, J. de Groot, G. Mantjes, C. Postu- mus, E O. C. Ruloffs. Ondervolgende leerlingen-monteur zijn be stemd November a.s. naar Oost-Indië te wor den uitgezonden P. J. Bosdijk, A. Nijwe- ning, T. A. van Driel, J. Pleit, H. P. de Vries, A, J. F. van Arnhem, W. J. le Granse, W. H. Wijsman, A. van den Berg en H. C. van Waas.

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1