DONDERDAG 3 OCTOBER EERSTE BLAD No. 233 - 67e Jaargang 1929 Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-6C, Vlissingen Telef 10 Postrekening6028? Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christeliike Feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND VLISSINGSCHE COURANT -^SÈsHÉB? ®Pp8fjp^^ ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels/1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschlanc en Frankrijk 3.80, Voor de ove- aBBEMB speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop rige landen bij wekelijksche verzending/ 3.80, me' Zondagsblac'/ 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in't bezit eener gulden bij levens- Cf"IO gulden bij dood gulden bij verlies 1 gulden Dij verlies i AA gulden bij verlies ftp gulden bij verlies Polis, zijn GRATIS verze- l|8|||l lange ongeschikt- H|||| door <11111 vaneen van 1|||| vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: JUUtJ heid lot werken (|UU een ongeluk. OljtUr hand, voet of oog J.CJU een duim lUtj wijsvinger fer'tr anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. SLUITING DER BADEN EN HET STOELENTERREIN. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen brengen ter algemeene kennis, dat de ba den en het stoelenterrein aan de badplaats dezer gemeente met ingang van 5 October a.s. gesloten zün. Vlissingen, 3 October 1929. Burg. en Weth. voornoemd, I.I. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. AFSLUITING AAGJE DEKENSTRAAT TUSSCHEN BETJE WOLFPLEIN EN SCHELDESTRAAT. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen brengen ter openbare kennis, dat door hen, krachtens een aan hen door Gedepu teerde Staten van Zeeland verleende vergun ning, in verband met het leggen van kabels, d? Aagje Dekenstraat tusschen het Bet je Wolf plein en Scheldestraat,. voor het open baar verkeer met rij- en voertuigen en vee is afgesloten vanaf heden tot en mét 14 Octo ber 1929. Vlissingen, 3 October 1929. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. Verblijf van Trotzky in Nederland niet toegestaan. In antwoord op de vragen van den heer Albarda deelen de heeren Donner en Bee- laerts van Blokland, ministers van Justitie en van Buitenlandsche Zaken, mede, dat aan de Nederlandsche regeering middellijk de vraag is gesteld, welke beslissing zij zou nemen op een eventueel verzoek van den voormaligen Russischen volkscommissaris Trotzky om toe lating hier te lande voor een verblijf tot her stel van gezondheid. In antwoord daarop heeft de regeering als haar oordeel te kennen gegeven dat de om standigheden van het geval niet van dien aard waren, dat voldoende termen konden bestaan om de bezwaren te aanvaarden, die aan een verblijf van den betrokkene hier te lande zouden kunnen blijken verbonden te zijn. Examens van stuurlieden ter koopvaardij De commissie voor de stuurliedenexamens zal, aanvangende 30 October 1929, zitting houden te 's-Gravenhage, Carel van Bylandt- laan no. 5. De aanvragen om tot de examens te wor den toegelaten, moeten den voorzitter der commissie bereikt hebben vóór 14 Oct. 1929. Zuid-Afrika en Nederland. Het winterseizoen is weer aangebroken en daarmee de tijd van vergaderingen, lezingen en voordrachten. Een onderwerp Zuid-Afrika, is, zoowel voor de ouderen die zich de sympathie voor Transvaal herinneren, als voor de jongeren die er van gehoord hebben als het land van de Boeren, van goud en diamanten, bij uit stek interessant. Dat land, zoo groot als half Europa met een voor het grootste deel Hollandsche bevol king, met een eigen volksbestaan en souverein onafhankebjken status, dat een eigen vlag heeft, de oude van Riebeeck vlag, oranje, blanje, bleu, en eigen gezanten aanstelt, o.a. in ons land, vraagt meer dan ooit onze be langstelling en ons medeleven. Nog te weinig is men zich hier bewust van de toekomstmogelijkheden daar. ook voor ve len in ons land. Om dat land en die mogelijkheden meer bekend te maken, verleent het secretariaat van de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Vereeniging, ook dit jaar weer gaarne zijn medewerk'tig bij het organiseeren van Zuid- Afrika avonden en beschikt het over een 20-tal rolprenten, technisch en anderszins, uitstekend verzorgd, die een duidelijk beeld geven van het moderne Zuid-Afrika De voorraad films van vorige jaren is her zien, een aantal films zijn door andere ver vangen, sommigen, die door het gebruik eenigszins geleden hadden, vernieuwd. Zij, die het land der stamverwante Afri kaners voor zich en hun vereeniging, kring of club, beter willen leeren kennen, kunnen zich richten tot het secretariaat van de Neder landsche Zuid-Afrikaansche Vereeniging, Keizersgracht 141, Amsterdam C., dat gaarne verdere inlichtingen geeft. Alastrim en Encephalitis. Gisterer is bij een 10-jarig meisje te Voor burg het eerste geval van alastriir. geconsta teerd. In verband hiermee is de lagere schoot gesloten. Te Barneveld heeft zich in hetzelfde gezin waarin de eerste patiënt zich bevond, een tweede geval van alastrim voorgedaan. Gemeld wordt, dat nog niet is uitgemaakt, of het ziektegeval bij een vierjarig jongetje in een villa te Noordwijk alastrim dan wel waterpokken is. In verband met de drie gevallen van ala strim in het ziekenhuis te Heerlen is eer» samenwerking tot stand gekomen tusscher den directeui van het ziekenhuis, het hoofd- mynartseninstituut. den medischen adviseur van het algemeen mijnwerkersfonds en het hoofd van den gemeentelijken geneeskundi gen dienst, met het doel, over de geheele mijnstreek de mogelijkheid tot inenting en herinenting te openen. Te Enschedé wordt van gemeentewege door 16 dokters in fabrieken en scholen vaccinatie en revaccinatie verricht, teneinde een zoo groot mogelijk aantal personen te bereiken en het tijdverlies tot een minimum te beperken. Te Hengelo (Overijssel) heeft zich by een kind een geval van- encephalitis na inenting voorgedaan. Ook de Harlingen is, bij een zes-jarig meis je, encephalitis na inenting vastgesteld. Het kind is in het ziekenhuis opgenomen. De oorzaak van het voorkomen van alastrim. Blijkens een verslag in het a.r. dagblad ,,De Roterdammer" heeft ds. T. J. Hagen, oud-legerpredikant, op de bidstond voor evangelisatiearbeid, de vorige week te Delft gehouden, o.m. gezegd, dat wij niet het over wicht moeten leggen op inenten en medi schen dienst, maar de oogen moeten op hef fen tot God. Wij hebben de roede Gods ver diend. Ons volk heeft zich verlaagd tot kaf- ferdansen en kaffergewoonten en verdiént daarmede, dat God ons nu ook de kaffer- pokken zendt. Besmettelijke zvckten. In de week van 22 tot 28 September 1929 zijn in ons land de volgende gevallen van besmettelijke ziekten aangegeven nl.22 ge vallen van buiktyphus, waarvan 9 in Zuid- Holland, 3 te Rotterdam en 8 in Noord-Hol land, 5 te Amsterdam, voorts 350 gevallen van roodvonk, waarvan 98 in Zuid-Holland en 48 te Rotterdam, dan 76 gevalien van diphterie (19 te Rotterdam), 4 van dysen terie (3 te Rotterdam», 2 van nekkramp, 2 van slaapziekte, 27 van besmettelijke kinder verlamming en 71 van alastrim, waarvan 68 in Zuid-Holland, (51 te Delft en slechts 5 te Rotterdam.) Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel. In het gisteren voortgezette congres van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel werd de heer P. Moltma- ker wederom tot voorzitter herkozen. De overige leden van het dagelijksch bestuur zijn de heeren H. J. van Braambeek, A. Groene- woud, E. van Hinte, G. Joustra, J. Lands- kroon, Nathans en Peterse. Hamburg, Antwerpen, Nieuwe Waterweg en Rotterdam. In de haven van Hamburg zijn in Septem ber binnengekomen 1686 schepen, metende 1.855.919 ton, tegen 1482 schepen metende 1.748.845 ton in September 1928, zijnde een vermeerdering met 204 schepen en met 107.074 ton. Sedert 1 Januari 1929 zijn te Hamburg binnengekomen 11.731 schepen met 15.513.791 ton, tegen 13.329 schepen in dezelfde periode van 1928. Er is dus een vermindering met 1598 schepen en 'n vermindering met 665.956 ton. In de haven van Antwerpen zijn in Sep tember binnengekomen 1014 schepen meten de 1.794.427 ton (herleid) tegen 985 schepen metende 1.741.239 ton (herleid) in Septem ber 1928. Er is dus een vermeerdering met 29 schepen en met 53.188 ton. Sedert 1 Januari 1929 zijn te Antwerpen binnengekomen 8727 schepen met. 15.478,423 ton, tegen 8366 schepen metende 14.756.418 ton in dezelfde periode van 1928.. Sr is dus een vermeerdering met 361 schepen en met 722.005 ton. Sedert 1 Januari zyn den Nieuwen Water weg binnengekomen 11.333 schepen, metende 18.867.749 ton, tegen 11.298 schepen, metende 18.526.857 ton. Er is dus een vermeerdering met 35 schepen en met 340.892 ton. Sedert 1 Januari zijn te Rotterdam bin nengekomen 9332 schepen, met. 15.783.698 ton, tegen 9229 schepen met, 15.494.425 ton in dezelfde periode van 1928. Er is dus een vermeerdering met 103 schepen en met 289.273 ton. Over de eerste 9 maanden van 1929 heeft dus de havenbewegirjg van den Nieuwer Waterweg die van Antwerpen met 3.389.326 ton overtroffen, terwiji 't verschil ten voor- deele van Rotterdam in deze maanden 305.275 ton bedroeg. Scheepsbrand. Blijkens en bij het departement van Defen sie Ingekomen bericht, is Hr. Ms „Hertog Hendrik' Zaterdagavond on» 1; urn de- haven van Willemstad (Curasao) uitgestoomd naar een zich op ongeveei 23 mijl afstand in zee bevindend brandend schip. Het vaartuig was een Venezolaansche schoener met benzine lading, en bij aankomst ter plaatse reeds ge zonken. De uit 6 personen bestaande bemanning was intusschen gered door de sleepboot „Nep- tunus". Nederland in Brussel. Wij ontvingen het eerste nummer van h*t „Bulletin van het Hollandhuis tef Brussel", een 24 pagina's tellend tijdschrift, gedrukt op kunstdrukpapier en verlucht met een aantal foto's, betrekking hebbend op het werk van het „Hollandhuis". Het dot1 var het Hoflandhuis, hetwelk ge legen is aan de Oudeghemschelaan 6163, is het bevorderen van de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en zijn koloniën met Bel gië en andere landen, door het tentoonstellen van Nederlandsche en Ned.-Indische produc ten en het verstrekken van inlichtingen daar omtrent. Het nieuwe orgaan bedoelt niet anders dan meer bekendheid te geven aan dit werken en streven. In het voorwoord en in een artikel „De Bel gische markt open voor Nederlandsche pro ducten" wordt dit nader uiteengezet. DuitschOost-Af rikalyn. De schepen van de Duitsch Oost-Afrikalijn die van Zuid-Oost en Zuid-Afrika via de Westkust van Afrika naar Europa varen, zul len van November af in plaats van Antwer pen, den Hoek van Holland als aanloophaven aandoen. Aan den Hoek zullen uitsluitend pass tgiers en post ontscheept worden. Stads-en Provincienieuws VLISSINGEN, 3 OCTOBER. Sluiting badseizoen. Blijkens een publicatie van Burg. en Weth. in dit nummer, zullen de baden en het stoe lenterrein van Zaterdag a.s. af gesloten zijn. Winterdienst Nederlandsche Spoorwegen. De, nieuwe dienstregeling van de Neder landsche Spoorwegen ingaande op 6 October a.s. geeft op de Zeeuwsche lijn weinig veran dering. De treinen vertrekken van hier om 5.42 (alléén Maandags) 6.05 (niet op Zon en feestdagen) 7.10 (niet op Zon- en feest dagen 7.00 (alléén op Zon- en feestdagen) 7.30 (alleen Woensdag, markttrein) 9.04 niet op Zon- en feestdagen11.35, 13.14, 16.13, 17.45 en 17.52, de twee laatste zijn mailtrei- nen, alleen le en 2e klasse18.00 (alléén Donderdags) 18.52 en 19.34. Bovendien vertrekt er alléén op Zaterdag en op Zon- en feestdagen een trein om 22.16 van Middelburg naar Goes. De treinen komen hier aan om 7.20 (alleen Woensdags, markttrein) 8.55 (niet op Zon en feestdagen) 9.52 (alleen Zon- en feest dagen) 11.03 (niet op Zon- en feest dagen) 11.42 (boottrein, alleen le en 2e klasse) 12.22, 12.38 (boottrein, alleen le en 2e klasse) 14.47, 15.40 (alleen Dinsdags, markttrein) 15.47 (alleen op Maandag) 16.50 (alleen Donderdags, markttrein) 18.01, 19.05 (niet op Zon- en feestdagen) 21.17 (alleen op Zon- en feestdagen) 21.56 (niet op Lon- en feestdagen'» en 23.53, Uitreiking onderscheidingsteeken. Zooals wij gisteren reeds hebben gemeld, is de heer mr. p. Dieleman te Middelburg be noemd tot ridder in de Kroonorde van België. Naar wij vernemen werd hedenmorgen op het Belgisch Consulaat alhier met een har telijke toespraak van den heer J. van Boven, consul van België, dit onderscheidingsfceeken aan den gedecoreerde uitgereikt. Z. M. de Koning van België heeft hiermede de verdiensten van den heer Dieleman wil len huldigen voor zijn hulp aan de Belgische vluchtelingen in Zeeland tijdens den wereld oorlog. In onze Tijdinghal. Foto's van de ontspoorde goederentrein nabij de Crugiusweg te Amsterdam van de viering van het 25-jarig bestaan van de Rijkszuivelschool te Bolsward van een auto- ongelul te Rotterdam van een zevental oerang-oetangs te Rotterdam aangekomen met het Duitsche stoomschip ,A.nhalt" van een belangrijke ''erlichtingstentoonstelling te Amsterdam van de gloeilamppostzegeh-door de Vereenigde Staten uitgegevenvan den oud-ingenieur der Zuiderzeewerken, ir. H. E. Werker, te 's-Gravenhage op 47 jarigen leef tijd overleden. Propaganda-avond Esperanto-Vereeniging. Gisteren hield de Esperanto-vereeniging alhiei in de zaal van „Diligentia" haar jaar- lijksche propaganda-avond Gezien de groofce uitbreiding van de wereldhulptaal bestond des te meer reden het houden van dien avond. Een eenvoudige tentoonstelling gaf een •mjwel volledig b*eld van het gebruik van de taal op allerlei gebied. Nadat een en ander was bezichtigd en na der was toegelicht, heette de heer Zeegelaar alle aanwezigen hartelijk welkom, inzonder heid den wethouder van onderwijs. Daa,r er vroeger reeds meermalen over het wezen en ontstaan van het Esperanto was ge sproken zou spreker nu meer behandelen de verbreiding var- de taal. na den wereldoorlog. In een met vele feiten uit de practijk en ge tallen gedocumenteerde rede toonde spreker aan hoe Esperanto overal is doorgedrongen en waar prof, Christonelï zegt„Nauwkeurige studie van het Esperanto voerde mij tot de overtuiging dat Esperanto een grondsteen zal zijn voor de toekomstige cultuur der wereld", spoorde spreker aan tot medewerking aan die cultuur. Daarna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, naar aanleiding van het gezegde en volgde een geanimeerde bespre king. Ten slotte werd gelegenheid aangeboden zich op te geven voor een op te richten Espe- ranto-cursus, waarvan door eenige der aan wezigen werd gebruik gemaakt. Scheepvaartberichten. Het Italiaansche stoomschip „Mar Glauco", komende van Antwerpen en bestemd naar Rotterdam, is hedennacht op de Nolleplaat omhoog gevaren. t Sleepbooten zouden trachten het schip he- dennamiddag vlot te sleepen. Leidsche Universiteitsdag te Middelburg. Evenals de vorige zes jaar op of omstreeks 3 October afwisselend in verschillende plaat sen, een Leidsche Universiteitsdag werd ge houden, georganiseerd door het Leidsche Universiteitsfonds, zoo zal dit ook nu weer gebeuren en zal deze dag gehouden worden Zaterdag 5 October en wel te Middelburg. De commissie voor dezen dag bestaat uit de hee ren mr. F. J. Sprenger, voorzitter, mr. J. A. A. Fransen v. d. Putte mr. dr. R. W. van Lynden, mr. J. M. Pilaar en mr. M. W. G. van der Veur. Prof. mr. Van Vollenhoven, voorzitter der commissie van uitvoering van het fonds, zal iets mededeelen over doel en werk der stich ting, terwijl de Leidsche hoogleeraren dr. J. Huizinga en dr. W. J. de Haas een korte voor dracht zullen houden over iets uit hun facul teit, resp. letteren en wijsbegeerte en wis- en natuurkunde. Verder meldt het programma een bezichti ging van de werf der Kon. maatsch. „de Schelde" te Vlissingen en een begroeting ten stadhuize van Middelburg. In de sociëteit „St. Joris" wordt ten slotte een gemeenschappelij ke maaltijd gehouden. Besmettelijke ziekten. In de week van 22 tot en met 23 September zijn in onze provincie 11 gevallen van rood vonk voorgekomen, nl. 2 te Hontenisse, 2 te Neuzen, 3 te Noordwelle, 3 te Serooskerke CV/.), 1 te Sluis. v oorts 2 gevallen van buiktyphus, nl. 1 te Kruiningen (patiënt afkomstig van de groote sch opvaart) en 1 te Zierikzee. Te IJzendijke kwam 1 geval voor van diphteritis. D~ gevaarlijke overweg bij Rilland-Bath uitgeschakeld. Er wordt met groote kracht voortgewerkt aan den Nieuwen Rijksweg door Zuid-Beve land en heden zal het eerste deel daarvan, dat is dat deel dat men van Brabant uit het eerst bereikt, voor het verkeer met auto's en andere voertuigen worden opengesteld. Men laat dan het dorp Rilland links of rechts liggen en behoeft ook den beruchten onbe- waakten overweg, die dit jaar reeds eenige lp fISS M A,S men 200 ntJ ef1 da" deS morgens slechts een weinig Purol even tus schen de handen wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken door de haren, onmiddellijk daarin opgenomen; en het gevolg hiervan is dat na het kammen Uw haar den geheelen dag keurig blijft zitten. menschenlevens heeft gekost, niet meer te passeeren. Het is een flinke breede weg met bedekking van asphalt-beton en aan beide zijden een flink rijwielpad. De nieuwe weg, ten deele loopende, waar nu c' oude ligt, zal tot Kapelle v orden doorge trokken en juist gisteren is weer een belang rijk deel onder Krabbendijke en Kruiningen aanbesteed. Polderbesturen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland tot gezworene van den Noord-Kraaijerspolder J. Dekker Jzn. te 's Heer Arendskerke met ingang van 19 Oct. tot dijkgraaf van het waterschap Baarland, P. van Wingen Mzn. te Oudelande tot ge zworene van den polder vier-bannen-van Dui- veland, H. C. van de Zande te Nieuwerkerk g tot gezworene van den Clarapolder E. J. Ver roeste, te IJzendijke tot gezworene van het waterschap Ooster- en Sir Jansland J. de Ronde te Sir Jansland tot gezworene van, den Soelekerkepolder M. F. Zuijdweg te Wis- sekerkemet ingang van 2 November, tot lid! van het bestuur der waterkeering van de ca- lamiteuze polders Ser-Lippens, Nieuw Othene, Margaretha, Kleine-Huissens en Eendragt W. Dees Pzn., te Zaamslag met ingang van 1 November tot lid van het bestuur der water keering van de calamiteuze polders Oud-Kem- penshofstede en Moggershil, J. Elenbaas Hzn., te St. Annaland, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. De staking bij de styfselfabriek, te Sas van Gent. Naar de „Msb." vernemen, heeft Woensdag burgemeester L. W. G. Hoefnagels pogingen aangewend, cm inzake het conflict aan de stijfselfabriek alhier bemiddelend tusschen- beide te komen. Na een langdurige conferentie met de di rectie heeft deze den burgemeester de vol gende positieve toezeggingen gedaan lo. Alle arbeiders zullen ten vervolge acht dagen vacantie per jaar genieten met behoud van loon 2o. een minimum-premie van 250 zal we kelijks op de tot dusver gevolgde wijze onder de arbeiders worden verdeeld. Bij uitbreiding van personeel zal deze pre mie percentsgewüze worden verhoogd. 3o. Er zal uit de arbeiders van de fabriek een comité worden gevormd, dat contact zal hebben met de directie. Voorts zal ieder arbeider het volle rechti hebben om persoonlijk bij de directie zijn be langen voor te dragen of bezwaren, die over hem mochten zijn binnengekomen, te weer leggen. De burgemeester werd gemachtigd den rijksbemiddelaar mede te deelen, dat de di rectie een en ander tegenover hem heeft vastgelegd. De burgemeester, die ons het bovenstaande- mededeelde, voegde hier nog aan toe, dat de directie voorts nog tegenover hem had vast gelegd, dat, mocht de burgemeester kunnen aantoonen, dat de loonen in deze streek hoo-. ger waren of zouden worden dan door de stijfselfabriek betaald werden (uitgezonderd gedurende de suikercampagne) de directie be reid zou zijn op verzoek van den burgemeester terstond een overeenkomstige verhooging voor haar personeel te doen intreden. De staking aan de „Zeelandia" te Sas van Gent. Men schrijft ons In mün vorige correspondentie meldde ik, dat de afloop der staking aan de "Zeelandia" nog volstrekt geen optimistische zijde voor de werknemers bood, welnu, de kans op échec wordt vooral grooter aan de zijde der.... Hollanders, want de Vlaamsche arbeiders, die, naar men zegt, haantje-de-voorste in de beweging waren, schünen zich in aanzienhjk getal weer aan te bieden om het werk te her vatten. Onder pollitiegeleide werd een groep gisteren huiswaarts gevoerd, waarbü de noo- dige kreten-demonstratie niet ontbrak, ter- wül ze aan de grens eveneens door de Bel gische gendarmes zijn opgevangen. Heden morgen 2 October keerden deze stakingbre kers op dezelfde wijze terug, de auto van een der directeuren Callebaut was er by om het transport te volgen. Vele arbeiders, men zegt zelfs de helft, zyn reeds elders aan* den slag gegaan en wie kans loopen schot en lot te

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1