1000 500 300 150 100 25 WOENSDAG 3 OCTOBER EERSTE BLAD No. 232 67e Jaargang 1929 Uitgave: firma f. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND Stads- en Provincienieuws SPORT INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Hum enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Nieuwe bankbiljetten van f 1000. De directie van de Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij een bankbiljet van 1000 in omloop zal brengen, hetwelk op de volgende punten afwijkt van het thans in circulatie zijnde biljet. De voorzijde van dit biljet heeft, wat de teekening betreft, een kleine wijziging onder gaan. In de plaats van de ter weerszijden van dv woorden „betaalt aan Toonder" en de tussóhen de woorden ,.De Secretaris" en „De President" aangebrachte in donkerblauwe kleur gedrukte lijnversieringen zijn andere fi guren in grijze kleur gedrukt. Overigens betreffen de wijzigingen de kleuren, waarin het biljet is gedrukt. De lin kerzijde van het biljet is thans grijsachtig groen, terwijl de rozet met het getal „1000" en de geheele overige rechterzijde paars van kleur is. Deze twee kleuren vloeien in het midden van het biljet geleidelijk ineen. Tekst, datumregel, serie-aanduiding en nummers zijn in zwart gedrukt. De gele tint van den ondergrond is vervangen door een lichtgrijze kleur. De achterzijde van het biljet is thans ge drukt in de kleuren rood, groen en grijs. De band, waarin het watermerk zichtbaar is, heeft een dof lichtroode tint met groene zoo men. In de twee onderste ovalen, waarin de serie-letters en nummers in zwart zijn afge drukt, wordt de serie bovendien aangegeven door groote gearceerde grijze hoofdletters. Luchtpost voor N. O.-Indië. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het luchtrecht voor correspondentie bestemd vöór Ned. Oost-Indië als volgt is gewijzigd Briefkaarten en postwissels 40 cent per stuk. Overige stukken, tot en met een gewicht van 10 gram 40 cent, boven 10 gram tot en met 20 gram 75 cent en verder 75 cent per 20 gram. De bepaling, dat voor de kwijting van het luchtrecht uitsluitend van luchtpostzegels moet worden gebruik gemaakt, is ingetrok ken. Voortaan kan het luchtrecht dus eveneens door middel van gewone frankeerzegels wor den voldaan. De verantwoording van de gewone porten en rechten mag niet met luchtpostzegels ge schieden. In het vervolg zal met de- Nederlandsche vliegtuigen, welke naar Oost-Indië vertrek ken, behalve correspondentie voor Ned.-Indië, ook gewone en aangeteekende luchtpostcor respondentie (met uitzondering van stukken met aangegeven waarde) voor Syrië, Meso- potamië (Irak), Perzië, Britsch'-Indië (Birma inbegrepen), Siam, Straits Settlements en verder gelegen landen worden verzonden. Het voor vorenbedoelde luchtpostcorrespon dentie boven de gewone porten en rechten verschuldigde luchtrecht bedraagtvoor Sy rië 15 cent, voor Mesopotamië en Perzië 30 cent, voor Britsch-Indië (Birma inbegrepen) 49 cent, voor Siam Straits Settlements (Pe- nang), Singapore 60 cent per 20 gram. Winterdienst K.L.M. De winterdienst van de K.L.M. vangt op Maandag 7 October aan. Hij omvat een da- gelijkschen dienst heen en terug op Londen en een dagelij kschen dienst heen en terug Brussel en Parijs. Des Zondags wordt niet gevlogen. De lijn Amsterdam—Hamburg- KopenhagenMalmö v.v. zal in de week van 7 October tot en met 12 October gehandhaafd worden, daarna wordt deze opgeheven. De Deutsche Luft Hansa Iaat haar winter- dienstregeling eerst op 1 November aanvan gen. Tot dien datum blijven alle deelen vaa Noord-, Midden- en Zuid-Duitschland dage lijks per vliegtuig bereikbaar. Personeel in openbaren dienst. Het bestuur van den Nederlandschen Fe deratieven Bond van personeel in openbaren dienst is Zaterdag in een speciaal daarvoor belegde vergadering bijeen gekomen ter be spreking van de troonrede en de millioenen- nota. Met groote ontevredenheid werd ervan kennis genomen, dat, behalve het plan tot behandeling van 't ontwerp-Rechtstoestand- wet, er voor het overheidspersoneel geen enkele maatregel In voorbereiding is, die aan de rechtmatige verlangens van dit personeel tegemoet komt. Geconstateerd werd, dat óók deze regee- ïing het geluid laat hooren dat de financi- eele toestand zorgeischend is, ondanks het feit, dat het dienstjaar 1926 een overschot gaf van 66.400.000 het dienstjaar 1927 een overschot van 75.200.000 voor 1928 een overschot wordt becijferd van ruim 53 mil- loen, terwijl voor 1930 een batig saldo wordt geraamd van ruim 9.000.000. Het bestuur besloot de aangesloten organi saties op te wekken, met alle beschikbare middelen het overheidspersoneel tot actie te brengen voor de volgende eischen grondige herziening van het Bezoldigingsbesluitwe derinvoering van het premievrij pensioen wederinvoering van den 8-urigeh werkdag met een maximum van 45 uren per week aanstelling in vasten dienst van de zgn. ar beidscontractanten. Als inzet voor deze actie wordt een mani fest uitgegeven, dat in groote oplaag onder het overheidspersoneel zal worden ver spreid, waarin het overheidspersoneel met kracht wordt aangespoord, deze eischen te ondersteunen en te zorgen, dat wat in de jaren 1922, 1923 en 1924 werd ontnomen, nu* eens eindelijk wordt teruggegeven. Prof. Van Gijn naar Venezuela. De oud-minister van financiën prof. dr. A. van Gijn, die zich niet meer verkiesbaar had gesteld voor de Tweede Kamer, vertrekt 12 October a.s. per stoomschip „Cottica" van de Kon. Ned. Stoomboot-maatschappij naar Venezuela. Begin 1930 hoopt hij over Costa Rico de te rugreis te aanvaarden. Deze reis biedt hem gelegenheid tot een kort bezoek o.a. aan Pa ramaribo en Curasao. De alastrïm-gevallen. Gisterenmiddag is ter gemeente-secretarie te Schiedam aangifte gedaan van een derde geval van alastrim. Thans betreft het de moeder van het gezin is de Visscherstraat, waarvan reeds een zoon en een dochter aan deze ziekte lijden. De pa tiënte is opgenomen in de noodbarak aan de Nieuwstraat. Een der kinderen uit het gezin B., wonende aan den Broekweg te Leidschendam blijkt te zijn aangetast door alastrim. Dit is thans het tweede geval in een week. Te Delft werden gisterenmorgen weer 7 nieuwe gevallen van alastrim geconstateerd. In diezelfde gemeente is overleden een 6- jarig meisje, dat hjdende was aan encepha litis na inenting. Door den Rotterdamschen marktkooplie- denbond werd gisteren gratis gelegenheid ge geven aan de marktkooplui zich te laten in enten door den bondsdokter. Ongeveer 50 kooplui hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Leden van het bestuur hebben hen daarbij even vervangen aan de kraampjes. In de week van 22 tot en met 28 September werd afgeleverd door de entstofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 210.776 personen. Rotterdam voor 42.046 (waarvan 291 vacci naties en 11.135 revaccinaties in de koepok inrichting), Groningen voor 12.767 (waarvan 2^ vaccinaties en 366 revaccinaties in de koe pokinrichting). Tn totaal voor 265.498 perso nen. In dezelfde week werden vijftien geval len van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezond heid gebracht Omtrent één van deze gevallen wordt een nader onderzoek ingesteld. In de week van 22 tot en me+ 28 September zijn in de gemeente Rotterdam waargenomen vijf gevallen van alastrim en vier sterfgeval len, Van 1 September af kwamen voor 77 alastrimgevallen met 11 sterfgevallen. Sinds de eerste waarneming der ziekte te Rotter dam zijn aldaar gemeld 283 ziekte- met 16 sterfgevallen als voorkomend in de gemeen te Delft werden gemeld 51 gevallen, zoodat het totaal sinds 1 September jl. aldaar waar genomen gevallen 183 bedraagt, zonder sterf gevallen. Voorts zijn in de derde week de volgende gev- Ilen in andere gemeenten waargenomen Hilversum 1, Amersfoort 1, Den Haag 1, Hel- levoetsluis 1, Hilligérsberg 1, Noordwijk 1, Pijnacker 5, Rijswijk 2, Schiedam 1, Barne- veld 1, totaal 15 ziektegevallen. Totaal-gene raal voor de maand September 310 ziekte- en 11 sterfgevallen. De directie van de Brockway Autobus Maatschappij heeft aan haar personeel op de lijnen Haarlem—Leiden, Haarlem—IJmuiden alsmede op de stadslijnen in Haarlem de ver- I lichting opgelegd zich te laten revaccinee- ren. Diegenen van het rijdend personeel, die daartoe niet overgaan, worden ontslagen. De gemeentelijke geneeskundigen dienst heeft een biljet van den volgenden inhoud in de stad verspreid „Wegens het toenemen en gevaarlijker wor den der alastrim is opnieuw inenten drin gend noodzakelijk voor hen, die in de laatste 5 jaren niet zijn ingeënt of bij wie herinen ting geen resultaat heeft opgeleverd". Tot en met Zaterdag 19 October zal de gelegenheid om zich gratis te laten inenten grooter zijn dan tot nu toe Van Maandag tot en met Vrijdag zal op bepaalde uren in het gebouw van den ge neeskundigen dienst in het Kenaupark, bü den ontsmettingsdienst aan den Harmen- jansweg en in perceel Papaverstraat 106 bij de Pijlslaan, ingeënt worden op Woensdag en Zaterdag bovendien nog in het voorma lige raadfiuis van Schoten. Nieuwe afdeeling van den B. B. N. De Bond van bedrijfsautohoüders in Neder land heeft in zijn algemeene bestuursverga dering besloten over te gaan tot volledigen rechtskundigen en technischen bijstand voor zijn leden. Deze belangrijke uitbreiding beteekent o.m. dat de bond thans gratis eventueele processen voor zijn leden gaat voeren, zoowel civiel- rechterlijke als strafrechterlijke op bedrijfs- automobilistiscb gebied. Dank zij het steeds toenemende ledental van den B.B.N. brengt dit groote voordeel geen contributie verhooging met zich. Tehuis voor spoormannen. De stichting fonds „Eigen Tehuis" voor ge- pensionneerden bij de Ned. Spoorwegen is er i:i geslaagd haar plan te verwezenlijken om •een eigen huis te openen voor haar leden. Dat zijn de gepensionneerden van vóór 1918. Zy heeft voor dat doel te Santpoort, aan djn rijksweg naai Velsen, een ruime villa ge kocht waar voor een dertig menschen plaats is. Ook voor een paar echtparen. Gisterenmiddag, toen de leden in het nieu we huis bij elkaar waren, hebben de voorzit ter, de heer J. P. de Klerk en anderen hun blijdschap over dit resultaat uitgesproken. De heer Schilling, wethouder van Velsen, sprak namens het gemeentebestuur geluk- wenschen uit en verklaarde het huis voor ge opend. Spreker deelde mede het initiatief te willen nemen tot steunverleening van over heidswege aan instellingen als deze. VLISSINGEN, 2 OCTOBER. Het einde van den Zomertijd. De zomertijd, welke in den nacht van 14 op 15 Mei werd ingevoerd, eindigt weer in den nacht van 5 op 6 October. Wij keeren dus a.s. Zondag tot den normalen Amstér- damschen tijd terug Zaterdagavond moeten wij dus onze uur werken óf een uur stil laten staan óf deze csn uur achteruit zetten. A. G. O. Het bestuur van A.G.O. meldt ons Op Vrijdag 11 October opent onze vereeni- ging het seizoen met een voorstelling van „M'n vrouw is advocaat", blijspel in 3 be drijven van Georges Berr en L. Verneuil. „Do Vereenigde Tooneelspelers", onder di rectie van Pierre Mols, hebben dit uit het Fransch vertaalde stuk al meer dan honderd malen opgevoerd. Verschillende bladen roemen om strijd het spel van Pierre Mols en Enny Molsde Leeuwe, die de vertooning dragen. Men kan alleen plaats bespreken Zaterdag 5 October te 2 uur, niet daarna. Woensdag 13 November 1929 lezing met lichtbeelden van prof. J. Boeke uit Utrecht over „Regeneratie in dier- en plantenrijk". Een onderscheiding. Z. M. de Koning van België heeft benoemd tot ridder in de Kroonorde van België den heer mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten van Zeeland. Onbestelbare brieven. Lijst van gedurende de 2e helft der maand September 1929 aan het postkantoor alhier terugontvangen brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Brieven binnenland Kantoor Essen Burij, Rotterdam Dina Paul, Middelburg Herz und Frau Schelp, Koudekerke. Brieven buitenland A. G .de Bruijnde Ruijter, Keulen C. H. 21, Hamburg. Briefkaarten binnenland Marenes, Rot terdam. Briefkaarten buitenlandFrau Schönig, Baden—Baden. Verduistering. Naar „De Zeeuw" meldt is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen een tweetal schippt *s, die een partij goederen, welke in de Schelde ronddreven hadden opgevischt, en die zij in Sas van Gent en Terneuzen aan verschillende personen hadden verkocht. De voorwerpen bleken bij onderzoek afkomstig te zijn van het onlangs te Walsoorden gezonken Belgische stoomschip „Estella". KERK- EN SCHOQLNÏEUWS Ds. W. van Linschoten, Herv. predikant te Varsseveld, is 6 October veertig jaar predi kant. Hij staat sedert 20 December 1891 te Varsseveld, en diende voordien de gemeente van Oud-Vosmeer. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau dr. A. F. Kr uil, pre dikant bij de Ned. Herv. Kerk te Rotterdam. De Zuiderkerk te Amsterdam. Te Amsterdam circuleert een adres van le den der Ned. Herv. gemeente aldaar aan den algemeenen kerkeraad voor het behoud en weder-indienststelling van de Zuiderkerk. Geref. Kerken. Bedankt voor Wolfaartsdijk ds. R. de Jager te Nunspeet. Tot t'.'delijk onderwijzer aan de Oranje- Nassauschool te 's-Gravenhage is benoemd de heer I. G. de Meijer te Oost- en West- Souburg tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. school te St. Annaland de heer C. Waar denburg te Bruinisse. Aan de Chr. school te Oud-Beijerland is benoemd tot onderwijzer de heer W. Bassie te Souburg. Tot leeraar aan de Rijks H. B. S. te Oost burg is benoemd de heer D. van Leeuwen te 's-Gravenhage tot tijdelijk leeraar aan de Rijks II. B. S. te Zierikzee de heer C. Röhner te Utrecht. Bevorderd te Utrecht tot tandarts de heer W. D. Th. Louwerier. RECHTSZAKEN Onjuiste belastingaangifte. De rechtbank te Alkmaar heeft gisteren iemand uit Den Helder wegens onjuiste aan gifte van vermogensbelasting voor het dienst jaar 19261927, tot 5000 boete subs. 100 dagen hechtenis veroordeeld. Van onjuiste aangifte van inkomstenbelasting over dat dienstjaar werd beklaagde vrijgesproken. MARINE EN LEGER Aan ondervolgende personen is vergund naar Nederland terug te keeren le luitenant der mariniers J. J. A. Keuchenius, kwartier meester J. Jongsma, matroos le klasse P. A. Bonneveld, marinier 2e klasse H. R. van Dijk. Korporaals-vliegtuigmaker M. G. F. van der Beek, J. J. H. Buikes, L. M. Kalfsvel sergeants-kok J. Westerbeek en M. Ouwer- kerk, sergeants-torpedomaker E. Doornebos en W. J. R. Gommers, sergeant-konstabel E. J. van den Brink, matroos le klasse G. de Priester, matroos le klasse R. Goedhart, op- perschrijver W. van Kalveren. De konstabel-majoor P. A. Verhoef is aan gewezen om den 5en November a.s. per stoomschip „Prinses Juliana" naar Oost-In dië te worden uitgezonden. Met ontr'ag uit den zeedienst 11 October matroos le klasje P. Kuitert. De sergeant-schrijver R. Hollenga is be stemd voor plaatsing aan boord van Hr. Ms. „Kortenaer" sergeant-konstabel H. Trietsch van wachtschip Willemsoord naar Rijkswerf te Willemsoord sergeant-vliegtuigmaker W. F. J. Kemper en bootsman A. Brans van de Mok naar de Koojj sergeant-konstabel J Missaar van Rijkswerf Willemsoord naar af bouw „Arend" tê Rotterdam. De le ploeg dienstplichtigen der lichting 1930, der niet-voorgeoefenden en bestemd voor de onderofficiersopleiding bij het 14e regiment infanterie, wordt 4 December voor eerste oefening ingelijfd. Een aardige reclame. In verband met het bij den „estafette loop rond Middelburg" behaalde succes, ont ving de Vlissingsche athletiek-vereeniging „Marathon" van de firma Polak te Gronin gen een felicitatie-schrijven benevens 3 fles- schen „Rojo" (limonade) en 3 flesschen Romei" (advocaat)- ter kennismaking voor de leden. De tocht van de Zeppelin. Het luchtschip „Graf Zeppelin" heeft op de tweede helft van de vlucht naar Beieren met hevige tegenwinden te kampen gehad. Boven Munchen woeien tegenwinden, die een snelheid van 40 tot 50 K.M. per uur hadden. Het luchtschip was derhalve gedwongen, zijn koers te wijzigen en seinde naar Augsburg, dat het onder deze weersomstandigheden niet mogelijk was naar Augsburg te komen. Van Munchen keerde 'het luchtschip over Lansberg Woerishofen en Leutkirch direct naar Friedrichshafen terug. Hoewel de weersomstandigheden niet zeer gunstig waren, toonden de deelnemers aan de reis zich toch opgetogen. Voor den Nederland-tocht alles uitverkocht. Voor den Zeppelintocht op 10 October bo ven Nederland bestaat groote belangstelling. Alle plaatsen voor dezen tocht zijn reeds uit verkocht. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Mijnheer de Redacteur, Velen zullen met belangstelling gisteren avond in de „Vlissingsche Courant" het ver slag van de jaarvergadering van bovenge noemde vereeniging gelezen hebben. De ver slaggever ontleeende aan het jaarverslag en de rekening verschillende cijfers die den aandachtigen dezer zullen zijn opgevallen en dan den indruk moeten gegeven hebben dat er bij deze vereeniging iets niet in orde is. Er is immers een in het oog springende wan verhouding tusschen het doel en werken de zer vereeniging en aan den anderen' kant het bedrag der contributies. Toch blijkt telkens dat de vereeniging zich in de sympathie van zeer velen mag verheugen. Wat is dan de reden dat zoo weinigen van die sympathie doen blijken Ik Vermoed dat men aan het bestaan der vereeniging niet denkt. Het verheugt mij daarom van U, geachte Redactie, de noodige medewerking te hebben verkregen, door uw toezegging, my te ver gunnen in deze rubriek meerdere malen de aandacht op de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose te vestigen. Ik wil dan heden daarmede beginnen en tegelijk daarmede dit stuk besluiten, met mede te deelen dat de minimum jaarlyksche contributie 1 bedraagt, dat naar ik hoop velen zich spoedig als lid zullen aanmelden en dat er daaronder een betrekkelijk groot aantal zal zijn, dat zich zal opgeven voor een hooger bedrag aan contributie. Dr. A. P. Smitt als secretaris, zoowel ik als penningmeester zullen met vreugde de te verwachten stroom van aanmeldingen ver werken. Namens het bestuur der Vereeniging tot bestrijding der T.B.C. te Vlissingen, D. L. H. VAN RAALTE. Penningmeester. Koudekerksche weg 4. CLEMENCEAU ZIEK. Clemenceau is ernstig ziek geworden. Daar de doctoren zijn onmiddellijke overbrenging naar Parijs noodig achtten, verscheen giste renmorgen om 8 uur een ziekenauto bij het landhuis van Clemenceau, waai mede de zie ke vervoerd zou worden. Daar de auto we gens den toestand van den patiënt, slechts langzaam reist, zou hij eerst 's avonds laat te Parijs aankomen. Na zijn aankomst zou Clemenceau door dr. Jelles onderzocht worden. Een Havas-telegram meldt alleen dat Cle menceau uit de Vendee per auto naar zijn woning te Parijs is teruggekeerd. DE 82STE VERJAARDAG VAN HINDENBURG. Ter gelegenheid van den 82sten verjaardag van rijkspresident von Hindenburg zal uit het Hindenburgfonds een bedrag van 440.000 mark onder 2200 behoeftige invalieden en nagelaten betrekkingen van in den oorlog gesneuvelden worden verdeeld. Tot nu toe is uit het fonds een totaal van 2.3 millioen uitgekeerd aan noodlijdende slachtoffers van den oorlog. PAINLEVE OVER DE FRANSCHE VERDEDIGING S WERKEN. Op een vraag naar den stand der verdedi gingswerken aan de Fransche Oostgrenzen heeft de minister van oorlog den afgevaar digde Rollin schriftelijk geantwoord, dat het verdedigingsstelsel den bouw van nieuwe wegen,- spoorlijnen en onderaardsche tele foonlijnen, alsmede het aanleggen van voor raadplaatsen van materiaal en m mte omvat. Daarbij komen nog de verbeteringen aan de

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1