DINSDAG I OCTOBER 508 300 25 EERSTE BLAD No. 331 67e Jaargang 1929 itgave: Firma F. ¥AÜ DE VEIQE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.lelei ID. Postrekening66287 Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads- en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT feaNNEAlENTSPRIJSVpo' Vlissijjgen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per3 maanden, ranco door het geheele rijk 2.50. Voo- België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- ge landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke n'rs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. >e abonné's in 't bezit-eener 'olis, zijn GRATIS verze- erd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. }it nummer bestaat uit 2 bladen. BEKENDMAKING. Meubelen bijzondere lagere school Wagenaarstraat. Be Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter voldoening aan artikel 75, alinea der Lager Onderwijswet 1920 ter Bpenbare kennis, dat bij Raadsbesluit van 27 September 1929, no. 15 aan het Bestuur her Vereeniging tot bevordering van Christe lijk Onderwijs, ter» behoeve van de schooJ aan de Wagen&a rstraa t, overeenkomstig zijn ver zoek de noodige gelden zijn beschikbaar ge steld voor het aanschaffen van een Gcdin Salamanderkachel en zes Cocosmatten. I Vlissingen, 30 September 1929, Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. IDe Secretaris, F. BISSCHOP. BEKENDMAKING. Leermiddelen en Meubelen „Oranjeschool". Be Burgemeester en Wethouders van Vlis- Isingen brengen ter voldoening aan artikel 75, le alinea der Lager Onderwijswet 1920 ter openbare kennis, dat bij Raadsbesluit van 27 September j.l. nr. 16 aan het bestuur van de Vereeniging tot Bevordering van Christe- ilijk Onderwijs te Vlissingen, overeenkomstig zijn verzoek de noodige gelden zijn beschik baar gesteld voor het aanschaffen van nieuwe leesboeken en van vijf nieuwe schoolbanken voor de onder zijn bestuur staande „Oranje- school"' aan de Bloemenlaan. Vlissingen, 30 September 1929. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De V.A.R.A. vraagt zendvergunning. Naar „het Volk" meldt, heeft het bestuur van de V.A.R.A. aan den minister van wa terstaat een adres gezonden, waarin verzocht wordt aan de V.A.R.A. machtiging te willen verleenen voor den aanleg en het gebruik van een radio-zendinrichting met een golflengte van 298 M. en een nader door den minister te bepalen zendvermogen. In de toelichting op het adres zegt het V.A.R.A.-bestuur o.a. Het is noodig, dat in ons land naast den zender van den N.D.Ö een nieuwe zender wordt gebouwd, speciaal voor de naast die van 1875 M. aan ons land toegestane golf lengte van 298 M. De V.A.R.A. is bereid zulk een zender te doen bouwen en daarmede een belangrijke verantwoordelijkheid voor de verzorging van den radio-omroep in ons land op zich te ne men, indien de minister haar de gevraagde zendmachtiging wil verleenen. Het VA.R.A.-bestuur heeft voorts den mi nister om een audiëntie verzocht, ten einde het verzoek nader toe te lichten De alastrim-gevallen. Bij den Gem. Gen. Dieenst te Rotterdam zijn gedurende de laatste twee dagen geen aangiften van nieuwe gevallen van alastrim gedaan. De laatste van de vier ernstige alasfcrim- patiënten, waarvan in het laatste communi qué van den G.G.O. sprake was, is aan de ziekte bezweken. Te Ovcrveen heeft zich bij een dertigjari gen man ra inenting encephalitie voorge daan. De patier.t is in een ziekenhuis te Haar lem opgenomen. Zijn toestand is ernstig. Te Kamperland (Noord-Beveland) is het eerste geval van alastrim geconstateerd en wel bij een vier-jarig, niet ingeënt kind. Te Delft werden Zaterdag 6 en Zondag 1 geval van alastrim geconstateerd. Zes kinde ren werden genezen uit- de barakken ontsla gen. Zaterdag heeft de nieuwbenoemde Staats commissie een bezoek gebracht aan de barak ken te Delft. Ook de Geneeskundige Diensten te Maastricht en Heerlen zijn Zaterdag daar geweest ter bestudeering van de ziekte. De vaccinatielust begmt te dalen. De Geneeskundige Dienst wijst er op, dat het opvoeren van den. revacclnatietoestand de eenige weg is, om de alastrim onder de knie te krijgen. Een 3-jarig kind, lijdende aan encephalitis, is in het St. Hyppolitus-gesticht opgenomen. De toestand van de kleine is goed. Intern. Unie van Voïkenbondsvereenigingen De raad der internationale unie van voiks- vereenigingen te Zurich vergaderd, koos tot unie-voorzitter voor het jaar 1930 onzen land genoot Mr. J. Limburg. Het congres zal in 1930 plaats vinden te Genève. Een Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart. Naar het persbureau Vaz Dias verneemt, is met zetel te 's-Gravenhage opgericht een Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnen vaart. Tot dit bureau zyn een groot aantal groote ondernemingen en vëreenigingen op het ge bied van de Rijn- en binnenvaart toegetreden, vormende verschillende groepen. In deze groepen zyn vertegenwoordigdde Rijn- sleepvaart, de Rijnvrachtvaart, de Rijnbeurt- vaart de binnenlandsche sleepdienst, de sleepdienst op België en de Zeeuwsche stroo men, do binnenlandsche vrachtvaart, de bin- nenbeurtvaart, het bedrijf der tankschepen voor het vervoer van petroleum en benzine, het personenvervoer en de havensieepdienst. Het bestuur van het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart is voorloopig als volgt samengesteld G. C. Nuy, directeur der N.V. Nederland- sche Stoomsleepdienst v.h. van P. Smit Jr. te Rotterdam, voorzitter mr. Kievit de Jonge, advocaat en procureur, juridisch medewerker aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Den Haag, secretaris J. J. C. Schmets, directeur der N.V. Standaard Transport My*, te Rotterdam J, Roelofs Azn., directeur Maatschappij „Binnenvaart te Rotterdam H. Haspers, reeder te Rotterdam L. Binnen dijk directeur Nieuwe Rijnvaart Maatschap pij te Amsterdammr. C. C. Gischler, secre taris van den Raad van Commissarissen van de N.V. Ph. van Ommeren's Scheepvaartbe drijf te Rotterdam W. B. K. Versters, di recteur der N.V. J. A. van der Schuyt's Stoombootreederij te Rotterdam. Het doel van het Centraal Bureau is a. door. gemeenschappelijk overleg, ten aanzien van vraagstukken, welke het reedery- en schippersbedrijf in de Rijn- en binnen vaart raken, ten einde in zaken het algemeen bedrijfsbelang betreffende een uniforme ge dragslijn vast te stellen b. overheids- en andere organen van vak kundige voorlichting te dienen c. door alle inlichtingen te verzamelen om trent datgene wat zal blijken voor de leden van belang te zijn en daarvan een archief te vormen d. door zoodanige andere wettige middelen als aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. Het bureau zal zich niet inlaten met over eenkomsten pf geschillen tusschen werkge vers en werknemers. Federatie-examens (Mercurius-diploma) De practijk-examens der Federatie van handels- en kantoorbedienden vereeniging in Nederland zullen gehouden worden voor boekhouden op 10 en 11 December, voor han delscorrespondentie op 17 en 18 December. Nederlandsche Jaarbeurs. Na gehouden enquete onder de deelnemers aan de Voorjaarsbeurs heeft de raad van be heer der Nederlandsche Jaarbeurs besloten de Voorjaarsbeurs 1930 te houden van 11 tot en met 20 Maart. Prof. dr. H. Snellen Jr. t In Den Haag is gisteren, 64 jaar oud, over leden prof. dr. H. Snellen Jr., oud-hoogleeraar in de oogheelkunde aan de universiteit te Utrecht. Hij was in 1890 zijn vader die van 1877 af dit hoogleeraarsambt had bekleed opgevolgd. In het begin van 1927 was hij om gezondheidsredenen afgetreden. Snellen was als hoogleeraar tevens directeur van het alom in den lande bekende Utrecht- sche ooglijdersgasthuis. „Zonneschijn". Van dit alleraardigst „Tijdschrift voor de Jeugd" ligt alweer het tiende nummer van den vijfden jaargang voor ons. uitnemend verzorgd zoowel naar inhoud als uitvoering. De «iriekeurendrukken die het October-num- mer sieren, helpen mede om „Zpnneschyn" tot een begeerenswaardig bezit te' maken van 0112e jongens en meisjes. Uitgever is de heer W. de Haan te Utrecht. Scheepvaartbeweging-. Gedurende September 1929 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 1352 schepen, metende 2.150.267 etto reg. ton, waarvan 10 zeelichters, metende 6688 netto reg. ton.Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 1125 schepen, metende 1.812.178 netto reg. ton. In September 1928 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 1289 schepen, metende 2.157.235 netto reg. ton,waarvan 7 zeelichters metende 5175 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 1070 schepen, met. 1.812.888 netto reg. ton. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen N. R. T. N. Waterweg 1929 11.333 18.867.749 1928 11.298 18.526.857 Rotterdam 1929 9.332 15:783.698 1928 9.229 15.494.425 VLISSINGEN, 1 OCTOBER. De keersluizen te Vlissingen. In „De Ingenieur" van deze week komt een artikel voor over de keersluizen te Vlissingen, van de hand van de heeren ir. W. H. Brink horst en ir. C. de Groot. Een zeer groot aantal teekeningen en af beeldingen van foto's strekt tot toelichting De samenstellers van het artikel vatten den inhoud daarvon als volgt kort samen. De keersluis te Vlissingen wordt gebouwd om aan de werf van de Koninklijke Maatsch. „de Schelde" een ruimeren uitgang naar zee te verschaffen. De sluis verkrijgt een wy'dte van 35 M. bij een slagdrempeldiepte van 7.30 M. N.A.P. Wanneer zij wordt gebruikt, worden de binnenhavens te Vlissingen ge durende een vloedgetijde in open gemeen schap gebracht met de Wester-Schelde, zoo dat tijdens de doorvaart van een schip ge rekend kan worden op een minste diepte bo ven den drempel van 8.50 M. De sluis wordt afgesloten door een paar vloed- en een paar ebpuntdeuren en een schipdeur. De beweging der ongeveer 19.50 M. lange puntdeuren, wel ke na het doorvaren van een schip met den waterstroom mee dichtgevierd worden, ge schiedt hydraulisch. Het sluisgebouw is ge heel van gewapend beton geconstrueerd. Doordat de sluis is ontworpen in de onmid dellijke nabijheid van de Wester-Schelde, de buitenhaven en de bestaande schutsluizen, is het diepgefundeerde gedeelte gemaakt in een cirkelvormige bouwkuip met een middellijn van 79 M. De kosten der sluis met inbegrip der bijkomende werken, zullen rond 2.200.000 gulden bedragen. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Deze vereeniging hield gisterenavond haar jaarlyksche vergadering in het voormalige Burgerweeshuis onder leiding van den heer J. C. Paap. Deze opende de bijeenkomst met een woord van verontschuldiging, dat deze jaar vergadering zoo laat werd gehouden, hetgeen zijn oorzaak vindt in de uitstedigheid wegens ziekte van den secretaris, dr. A. P. Smit. Spreker wenschte hem verder een goede ge zondheid toe en sprak de hoop uit, dat hij nog lang zyn functie met genoegen mag waarne men. De notulen werden goedgekeurd, evenals de rekening en verantwoording van den pen ningmeester, den heer D. L. H. van Raalte. Dit stuk sloot in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van 10940.06, met een nadeelig slot van 113.631/2Onder de inkomsten figu- reeren o.a. de netto-opbrengst der%mma- bloem ad 758.64 onder de uitgaven komen voor kosten van verpleging in kinderhospitia en in sanatoria resp. 3772.70 en f 414.50 kosten voor woningverbetering ad 749.50 en verplegingsmaterieel en hulpkracht voor de huisvrouw ƒ904.15. Is deze rekening al niet erg gunstig, nog minder is dit het geval met de begrooting over het loopende jaar, die, sluitend in ontvangst en uitgaaf met overeenkomstige cijfers als bovenbedoelde rekening een bedrag aan geeft van 9164.67 met een nadeelig saldo van 700. Als men ziet, dat de contributie der leden slechts ƒ155 bedraagt, is het geen wonder, dat het bestuur ten zeerste aan dringt op versterking van het ledental en verhooging van particuliere bijdragen. Het wordt gemakkelijk gemaakt door de vermel ding dat het giro-nummer 3618 is. Alsnu was aan de orde het jaarverslag van den secretaris, die voor de eerste maal deze taak verrichtte. Deze ving dit document dan ook aan met een woord van dank en waar deering voor zijn voorganger dr. Duyvis. Ge meten naar het sterftecijfer werd de gezond heidstoestand goed genoemd over 1928, daar per 1000 inwoners 7.1 stierven, welk getal voor het Rijk 9.6 was voor 1927 bedroegen ze 8.8 en 10.18. Voor t.b.c. bedroegen der cijfers de eerste zijn steeds die van het Rijk 0.84 en 1.voor bronchitis en andere aandoe ningen der ademhalingsorganen 0.23 en 0.43; voor kanker "1.2. Bijna 1/7 dus in Vlissingen op rekening der t.b.c. tegenover 1/11 in Am sterdam. De sterftecijfers aan t.b.c. in onze gemeente waren als volgt verdeeldlong- t.b.c. 16, hersen-t.b.c. 3, andere vormen 3. Dat het consultatie-bureau goede diensten bewijst, blijkt wel uit het aantal consulten, in 1928 814, wat in 1927 794 bedroeg. Voor de eerste maal werden 138 personen onderzocht. Op het bureau zelf werd het sputum-onder- zoek 48 maal verricht, waarvan 21 maal met positief resultaat. De reactie van Pirquet werd 63 maal verricht, waarvan 30 maal met positieven, 33 maal met negatieven uitslag'. Röntgenfoto's werden 37 maal gemaakt (26 maal t'j nieuwe patiënten). Na tabellen te hebben gegeven van het resultaat der inge schreven patiënten, vermeldt het jaarverslag, dat de 4 draaibare lighallen steeds in gebruik ^waren en dat, grootendeels voor rekening der vereeniging, in Zonneveld 17 patiënten ver pleegd werden. Het huisbezoek betrof in 1928 198 gezinnen met 224 patiënten tegen resp. 170 en 210 in 1927. In dit jaar was het aantal bezochte ge zinnen 219 (in 1927 188), waarvoor 2520 huisbezoeken werden gebracht. Na aangegeven te hebben op verbetering op woningtoestandgebied en slaapplaatsen, geeft het jaarverslag aan, dat 12 maal ont smetting heeft plaats gevonden en dat warme maaltijden 990 maal werden verstrekt. Gememoreerd wordt, dat een poging tot na zorgbehandeling werd ondernomen door het uitzenden van 6 meisjes in een gezondheids kolonie te Oostvoorne. Met dankbaarheid wordt melding gemaakt van den steun door verschillende lichamen en vereenigingen, ter wijl met lof gewag wordt gemaakt van de opgewektheid en nauwkeurigheid, waarmee de huisbezoekster, mej. Schuijleman, hare lang niet gemakkelijke taak verricht. Het jaarverslag sluit met de vermelding van een brief van Burg. en Weth., die mede- deelen dat het in de bedoeling ligt, in over eenstemming met een in den Raad uitgespro ken wensch, bij den dienst der plantsoenen eenige personen te werk te stellen, die hersteld zijn van een ziekte en lichten arbeid kunnen verrichten, met verzoek aan den secretaris om de in aanmerking komende personen te willen aanwijzen. Aan dit verzoek werd vol daan. De voorzitter dankte secretaris en huisbe zoekster voor den voor de vereeniging ver richten arbeid. Bij de periodieke aftreding werd de heer W. R. J. Ceulen bij acclamatie herkozen. By de rondvraag werden eenige interne zaken ter sprake gebracht. Hierna werd de vergadering gesloten. Sluiting V. Z. C. Zaterdag jl. was de officieele dag dat de VHssingsche Zwemclub haar inrichting zou sluiten. Dit seizoen heeft wel heel duidelijk laten zien, dat Vlissingen een zweminrichting noo dig had, want zeer velen hebben dezen zomer zwemmen geleerd. Tegen 3 uur had een groot aantal leden zich naar de zwemschool begeven om bij de sluiting tegenwoordig te zijn. Een der dames-leden had het initiatief ge nomen om op dezen dag den zwemmeester, den heer Pantes en zijn rechterhand. Marijs, een aandenken aan te bieden voor hun eerste jaar werken met de V. Z. C. Een der bestuursleden hield een toespraak waarin hij den heer Pantes dankte voor alles wat deze voor de V. Z. C. had gedaan en de hoop uitsprak, dat hij nog menig jaar de lei ding op zich zou willen nemen en nog vele Vlissingsche ingezetenen het zwemmen zou leeren. Ook Marijs werd dank gebracht voor het geen hij gedurende het seizoen gedaan had voor de inrichting en het hulp verleenen aan den heer Pantes in z'n niet gemakkelijke taak. Ook hoopte spreker, dat in de komende jaren het ledental zoodanig zal aangroeien, dat uitbreiding der inrichting noodzakelijk zal blijken. Daarna werd een driewerf hoera aangehe ven voer de V. Z. C. Na deze toespraak werd door mej. Potters aan den heer Pantes een pendule overhan digd en aan Marijs een sigarettenkoker met inscriptie en een enveloppe met inhoud. De heer Pantes dankte h-t bestuur en alle leden en sprak de hoop uit, dat hij nog menig jaar met het bestuur zal mogen samenwerken, tot ieders genoegen en tot grooten bloei van de V. Z. C. Hij stelde zich beschikbaar om met goed vinden van het bestuur deze week nog de gelegenheid te scheppen, zich in de edele zwemkunst te oefenen. Deze mededeeling lokte een spontaan ge juich uit. Ook Marijs voegde zyn diepgevoelde» dank bij dien van den heer Pantes en hoopte ook volgende jaren zijn beste krachten aan de club te kunnen geven. Na het officieele gedeelte bleven velen nog eenigen tijd gezellig bijeen, om van de trac- tatie van den heer Pantes te genieten en zich nog een oogenblik in het water te amuseeren. In onze Tydinghal. Zooals wij gisteren meldden is Zaterdag het gerestaureerde Crematorium te Westerveld officieel in gebruik gesteld. Wij etaleeren een interieur-foto van de prachtige hal. Eenige smaakt als room foto's van het gisteren vermeldde spoorweg ongeval te Westwoud. Een tweetal foto's van het kap- en grimeerconcours te Utrecht in de handelsbeurs, bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Ned. Kappers-ver- eeniging. Van prof. Scheltema te Gronin gen, die op 8 October a.s. 20 jaar hoogleeraar is voor kindergeneeskunde en 40 jaren arts. Voorts een aantal sportkieken. In de tramrails. Op den Prins Hendrikweg geraakte gisteren een sleeperswagen met dakpannen geladen in de tramrails waardoor de as verbogen werd, zoodat de wagen niet meer verder kon rijden. Nadat de vracht was gelost, kon de wagen van de rails worden verwijderd. De Domburgsche tram had hierdoor een vertraging van tien minuten. Kwellend dierenvervoer. Een inspecteur van politie bekeurde alhier een tweetal veedrijvers, die op den Prins Hen drikweg bij de veelading op een staart waren gaan staan van een onwillige koe, die op een vrachtauto moet worden geladen en daarbij op den grond was gevallen. Baldadigheid. De politie vestigt er onze aandacht op. dat in de Paul Krugerstraat en Scheldestraat verscheidene deuren bekrast zijn met een of ander scherp voorwerp. Hiervan worden ver dacht eenige kinderen, vermoedelijk zelfs zeer jeugdige kinderen, die met een scherpen steen als anderszins, vermoedelijk spelender wijze deuren en kozijnen bekrassen. Een en ander geeft aanleiding soms tot belangrijke schade. De medewerking van ouders en pubhek wordt dan ook ingeroepen, teneinde door toe zicht het plegen van deze baldadigheden te voorkomen of te beperken. Ongeluk. In een timmerfabriek alhier geraakte een arbeider terecht in een zaagmachine, waarbij hem gedeeltelijk eenige vingers werden afge klemd. De man is opgenomen in het St. Joseph- Ziekenhuis. Radiotelefoondienst Ned.-Indië. Nieuwe spreekcel ook te Middelburg. Met ingang van 7 October a.s. wordt de ge legenheid tot het voeren van een radiotele foongesprek met Ned.-Indië uitgebreid. Nieu we spreekcellen worden dan in gebruik geno men te Leeuwarden, Maastricht, 's-Hertogen- bosch en Middelburg. In totaal nemen thans 14 spreekcellen aan dit verkeer deel. De spreektijden zijn met ingang van ge noemden datum als volgt vastgesteld op Maandagen en Dinsdagen van 13.00—13.30 en op de overige werkdagen van 11.00—14.40 uur (Amsterdamsche tyd). Wy lezen in de „Goesche Crt." dat het be stuur van V.V.V. aldaar een schrijven tot dr. Eckener heeft gericht waarin het verzocht, de „Graf Zeppelin" ook boven Goes en om geving te doen drijven, als het luchtschip binnenkort een vlucht boven ons land maakt. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar St. Michelsgestel ds. P. van der Linden te Nieu- werkerk. De Herv. Kerk en de Zuiderzee. De Federatie van Diaconiën in de Ned. Herv. Kerk verspreidt een circulaire, waarin wordt opgemaakt, dat een van de inrichtin gen, waarin in het drooggelegde Zuiderzee gebied wel onmiddellijk en het meest be hoefte zal gevoeld worden een ziekenhuis is. Het dagelijksch bestuur der Federatie van Diaconieën is in zijn vergadering van Juli tot de overtuiging gekomen, dat ook de dia conieën in deze een werk kunnen verrichten en dat het mogelijk zal zijn gelden bijeen te brengen om den bouw van een Hervormd ziekenhuis te bevorderen wellicht zelfs in zoodanige mate, dat de diaconieën der Kerk gezamenlijk een verplegingsinrichting kun nen stichten. Daarom wendt het bestuur zich tot de diakenen in de Herv. Kerk met het zeer dringende verzoek, deze poging op krachtige wijze te willen steunen.

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1