500 25 ZATERDAG -Ie Jaargang 1929 Uigave\m F. If AH OF VELBE Ir., Walstras! 58-60, Vlissingsn. Telei. 10. Postrekening 86287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads- en Provincienieuws y-r Mo. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voorde ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanviagen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 3 bladen SCHIETOEFENINGEN VLISSÏNGEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 1, wellicht 2, 3 en 4 October 1929 zal worden geschoten met geschut geplaatst op den Westelijken oever van de Marinehaven te Vlissingen en met geschut geplaatst ten Z. van het licht van Kaapduinen. Dc schietoefeningen vangen aan ten 9 uur v.m. Op of nabij de batterij, vanwaar wordt ge schoten, zal van één uur vóór den aanvang tot het einde der schietoefeningen een roode vlag geheschen zijn. Zeevarenden wordt verzocht zich niet zon der noodzaak op te houden in het gedeelte van de Wesfcerschelde en van de reede van Vlissingen tusschen de lijnen getrokken van de batterij aan de Marinehaven in Oostelijke en Zuidelijke richting tot een afstand van 6C90 M-, en een gedeelte van de Galgeput. Oostgat en Deurlo tusschen de lijnen ge trokken van de batterij Kaapduinen in Noordwestelijke en Zuidelijke richting tot een afstand van 10800 M. Vlissingen, 28 September 1929. De Burgemeester voornoemd. VAN WOELDEREN. PEN HELDER SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Vlissingen, maakt aan zeevarenden bekend, dat op 1. 2, 3, 4, 8, 9, 10 en 11 October 3 29 overdag met luchtdoel geschut zal worden geschoten van een stand plaats nabij het verdedigingswerk Kijkduin en met luehtdoclinltrailleurs van een stancN plaats op het stand ter hoogte tan mijlpaal 6. Een uur vóór den aanvang der schietoefe ning zal op genoemd werk een roode vlag worden voorgeheschen, alsmede bij mijl paal 6. Er wordt geschoten tot een afstand van 10 K M. tusschen de richtingen N.W. (Kijk duin-Verkenningston Molengat) en W.Z.W, (Kijkduin-Drempel Westgat) Zeevarenden wordt verzocht zich niet zon der noodzaak op te houden in den boven omschreven sector. Na afloop van de schietoefeningen worden de roode vlaggen gestreken. "Vlissingen, 28 September 1029. De Burgemeester voornoemd. VAN WOELDEREN. MEDISCHE POLITIE. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis, dat blijkens bij hem ingekomen ambtsbericht de besmet verklaring van de haven van Aden wegels pokken is. ingetrokken. Vlissingen, 28 September 1929. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Een Haagsche brief der „Independance Beige". Een B.T.A.-telegram uit Brussel meldt, dat in verband met de grofheden, welke in een „Haagschen brief" dezer dagen in de „Indé- pendance Beige" aan het adres van H. M. de Koningin en Prins Hendrik werden gedebi teerd, dit blad thans meldt, dat het de rela tie verbrak „met een correspondent, die wat betreft den eerbied, dien men verschuldigd is aan de souvereinen van een naburig land, er andere ideeën op na houdt dan het blad ellf". Met genoegen mag geconstateerd worden, dat de redactie van de „Indépendance", die in nauwe relatie staat met een lid der Belgi sche regeering, er blijkbaar betere begrippen van fatsoen op na houdt dan men na boven bedoelde publicatie geneigd was aan te ne men. Intusschen is het echter onbegrijpelijk dat de Brusselsche redactie de geïncrimi neerde passage niet uit den brief heeft ge schrapt vóór deze werd afgedrukt. De ver antwoordelijkheid daarvan op den corres pondent alleen te schuiven, is niet fair. Beschuldigingen tegen een wethouder. Door het raadslid Vos te Sleen wer den in het voorjaar in openbare raadsver gaderingen beschuldigingen geuit tegenover dén wethouder Van Stellingen (S.D.A.P.) De heer Vos behoorde vroeger ook tot de S.D.A. P- Om de beschuldigingen te onderzoeken, benoemde de raad een commissie van 3 leden met opdracht de grieven te onderzosken en rapport uit te brengen. Deze commissie bracht haar rapport uit op 24 Juni, waarna dit in een besloten raadsvergadering op 26 Juni werd behandeld, terwijl er over dit rap port zoo nu en dan mededeeiingen in de pers verschenen. Gisteren :s het rapport opnieuw behandeld. Het bleek dat de conclusie der commissie was dat zij geen vertrouwen meer stelde in wethouder Van Stellingen. Bij de discussie bleek dat ae meerderheid der raadscommissie in de vorige geheime ver gadering een oordeel over den wethouder had geveld, zonder dat deze in de gelegenheid was gesteld, zich te verdedigen, benevens dat de commissie over heel andere zaken rapport had uitgebracht den waarvoor zij was samen gesteld en dat in het rapport adressen waren gericht, .waarvoor het geheele college van Burg. en Weth verantwoordelijk was. Over het rapport, ontspon zich een levendige dis cussie Nadat de commissie gelegenheid had, haar rapport, dat ondeugdelijk was en val- sche beschuldigingen bevatte, in te trek ken bleek de commissie hiertoe niet genegid. Toen werd het rapport met 64 stemmen verworpen. Voor stemden 3 leden en de heer Vos. 3 leden onthielden zich van stemming. Onderling verkeer Zeeuwsche eilanden, Zuid-Holland en Noord-Brabant. In de bij beschikking van 2 Juli jl. inge stelde commissie, aan welke is opgedragen te onderzoeken, welke aan redelijke eischen be antwoordende verbetering in het verkeer tusschen de Zeeuwsche eilanden, Zuid-Hol land en Noord-Brabant onderling behoort te worden aangebracht, zoowel wat betreft de veerverbindingen als de daarbij aansluitende hofuwegen, zijn bij beschikking van den mi nister van waterstaat van 27 September 1929, alsnog benoemd tot leden ir. J. J. van Leeuwen, hoofdingenieur van den provinci alen waterstaat in Zeeland te Middelburg ii L. T. van dar Wal, hoofdingenieur van den provinciate waterstaat, in Zuid-Holland Te 's-Graveithagc, en R. Gerritsen te "Ziertk- zee. School c.i pluimveeteelt. Kende men tot op heden slechts de school tuintjes, binnenkort zal men op de tien schoolterreinen te Emmen ook kippen kunnen vinden. Het denkbeeld om op deze wijze de Drent- sehe jeugd reeds vroeg het op de juiste wijze kippenhouden te leeren is dezer dagen ge lanceerd door den heer Holsteijn, redacteur der „Pluimveebode", die onlangs de gemeente Emmen heeft bezocht, en twee artikelen heeft geschreven ter bevordering en voorlich ting der Drentsche pluimveeteelt. Dezer dagen nu zijn de hoofden van scho len te Emmen. die met het plan instemden, verrast door de tijding van de firma P. Sluis te Weesperkarpsel, gratis ter beschikking stelde 10 model-hokken, elk met 20 jonge hennen. Deze toornen zullen in legwedstrijd worden vereenigd, waarvoor tevens een zil veren wisselbeker is toegevoegd. VLISSINGEN, 28 SEPTEMBER. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij dc Arbeidsbeurs zijn ingeschreven 1 winkeljuffrouw, 1 vr. kantoorbediende, 2 werkvrouwen, 1 huishoudster, 4 opperlieden, 3 grondwerkers, 1 stucadoor, 1 schoenmaker, 1 11. koperslager, 1 ijzer werker, 2 hulpscheep makers, 1 aanhouder, 1 metaaldraaier, 2 sto kers, 1 trimmer, 2 machinisten, 1 slagers knecht, 1 chauffeur, 1 loopknecht, 1 trans portarbeider, 4 kantoorbedienden. 22 losse werklieden. In totaal 55 personen vorige week 60 personen. A lham bra" - theater. De leugen van Nina Petrówna. Een handige jongen Het eerste eeuwfeest van de film viert „Al- hambra" door het publiek een reeks voortref felijke programs aan te bieden. Men kan de schrandere en volhardende mannen, die de grondvesten voor de bewonderenswaardige uitvinding der cinematografie gelegd hebben, niet beter eeren dan, rekening houdend met de voortschrijdende filmtechniek, de toene mende ontwikkeling en den sterk verbeteren den smaak van den bioscoopbezoeker met groote zorg en toewijding het beste uit het groote aantal rolprenten, die aan de markt komen, te zoeken. De scheppers van de films en zij, die on vermoeid naar volmaking streefden, hebben ook rusteloos gearbeid. Met het pogen naar Steeds betere blijven wij in de lijn der ge zonde filmontwikkeling en van den tijd. Slechts dan ook zal de film zich kunnen handhaven. Uit de „N.R.Crt." ontleenen wij enkele re gels aan een zeer waardecrend artikel over den vroegsten wegbereider der cinematogra fie. Jos. A. F. Plateau, een Belgische geleerde deed nu honderd jaar geleden zijn veelbe lovende ontdekkingen. Den 3den Juni 1829 stuurde Plateau aan de natuurwetenschappe lijke faculteit van de universiteit te Luik een proefschrift getiteld „Dissertatie over enkele eigenschappen van de indrukken van het licht op het gezichtsorgaan". Zijn waarne mingen hebben tot grondslag gediend voor onderzoekingen en studies, welke hebben ge leid tot analyse en synthese van de beweging tot de beweeglijke projectie, de chronofoto grafie en ten slotte de film. Plateau ontdekte de wetten, waaraan het verschijnsel 'van de persistentie van de visueele gewaarwording gebonden is. hij is de schepper van de stro- boscopieRagnaud constateerde later zijn praxinoscope, een toestel ter projectie van le vende beelden, de beroemde physioloog Ma- reg kwam tot de chronofotografie en nu streeft de filmtechniek nog naar vervolma king. Plateau dan werd als beroemd geleerde, correspondent van de universititen te Berlijn, Londen, Amsterdam, Got tingen, Genève en Luik. Jammer, dat deze volhardende en ge leerde pionier zijn functie van leeraar aan het atheneum te Luik moest neerleggen ten gevolge van een noodlottig experiment, waar bij hij èijn oogen langer dan 25 seconden on beschermd aan het rechtstreeksche zonne licht blootgesteld had. Dank zij den astronoom Quételet kreeg hij een leerstoel aan de universiteit te Gent, doch op 42-jarigen leeftijd werd de geleerde totaal blind. Er is een comité gevormd ter eering van de mannen, die de grondvesten voor de cine matografie gelegd hebben. Jos. Plateau ver dient in de eerste plaats dien roem. Tot zoover ongeveer een interessant en wetenswaardig artikel uit de film-rubriek in de ..N.R.Ct." En nu hebben wij „Die wunderbare Lüge der Nina Petrówna", een Erich Pomraer-pro- ductie, dus van het aJIerbeste. Een rolprent, waarmee de Ufa met één slag weer toont, dat onder haar auspiciën altijd nog èn groote kunstenaars èn groGte regisseurs schuilen. Nina Petrówna gaat vei' uit boven de alle- dagsverschijningen van het witte doek. Fritz Lung ontdekte ter dankbaarheid van allen, Brigitte Helm. In het kader van Schwarz' gave regie past lj als een wonderfijne, teere bloem, die fascineerend telkens de actie op heft. Haar vreugde, haar leed, haar geheele leven kristalliseeren zich in één enkelen op slag van haar oogen, één enkel teer gebaar van prachtige handen. Het is een verrukking dit fiêïe meisjesfiguurtje met het zoo uiterst geestige en nerveuze gelaat te zien. Iets heel fijns, dat men slechts voorzichtig benadert. Ontroerend is haar spel met de schoentjes, die zij koestert in haar schoot, als waren ze met, leven bezield. Haar liefde doet ze leven. Tegenover haar staan Wamick Ward als de overste, bits en koud, glad-hoffelijk, met Franz Leherer als de koniet, die steeds weifelt en dus nóch tot de daad nóch tot de overwinning komt. De man, die niet handelt, geen man is, die vierkant op de beenen staat, en weet wat hij wil. Een moeilijke rol, deze laatste, het impul sieve en intuitieve naast het onnoozele, wat schitterend in het spel gelegd wordt. Het eigenlijke verhaal is kort en eenvoudig, hoogst merkwaardig en toch weer oud. Nina Petrówna, de jonge maitresse van een Rus sisch hoofdofficier, volgt de armoede van een jong kornet, wiens leven zij redt voor het hare. Voor wie zoo rfjk is om de poëzie van de liefde te verstaan, ontroerend en zeld zaam lieflyk. Geen banaliteit, geen uiterlijke sensatie, maar vlijmscherpe psychologie. De driehoek. De arme, idealistische, Jonge en weltfremde kornet tegenover den rijken, cynischen hoofdofficier, die het leven kent en dus weet, dat voel, heel veel te koop is. Tusschen bei den de vrouw, vroeg wereldwijs, vroeg femme du (demi) monde, maar toch zóó jong, dat zij spontaan haar hart wegschenkt aan den jon gen vaandrig. Fotografisch is de film een meesterwerk. Het beeldenspel is zoo ad rem, zoo vól fijn heden en diep overdachte pointes, dat men het in één keer niet afziet. De beeldconstruc tie voldoet aan de hoogste eischen, is in één woord subliem. Inderdaad ja deze film moet men gaan zien Van wel geheel andere waarde is „Een handige jongen". Een aaneenschakeling van fratsen van komiekerig gehalte uit een Ame- rikaansclie kluchtfilm, die een merkbaar suc ces oogst en dan ook de verdienste heeft hat publiek een aanstekelijken lach te bezorgen. De tafereelen zijn dikwijls allerdwaast. De toeren van een goochelaar en een verbluf fende rit in een benzinelooze auto dwars door New York zijn wonderbaarlijk. Uit het uitvoerig journaal vermelden wij de keurige kieken van het kasteel met omge ving in Engeland, eenmaal de woonplaats de^ tragische figuur van Anna Boleyn verder o.a. paradeerende marine in Den Helder. Vaak was de begeleiding uitstekend, vooral heel goed bij „De Leugen van Nina Petrow- na", waar de muzikale illustratie zeer bijzon der moest zijn. „Luxor"-theater. Onder zware verdenking. Beau Brummél. Een bijzonder fraai programma. Twee re vue's geven goede actualiteiten, waarna de eerste hoofdfilm de lachspieren weldadig aan het werk zet. We zullen den inhoud niet ver tellen, doch de surprises tot het volle pond laten genieten. Genoeg zij het te vermelden, dat er humor, sensatie, spanning, actie, gang in deze rolprent zit en dat de rollen voortref felijk worden uitgebeeld. De kleine Boy is een ster in den dop Beau Brummel is een historisch spel uit het Engelsche hofleven der negentiende eeuw, waarin Amerika's grootste karakterspeler John Barrymore de titelrol vervult. De arme, jonge edelman, kapitein bij de koninklijke garde, Georges Bryan Brummel, zag zich in zijn oprechtste liefde voor de bekoorlijke Margery te leur gesteld en tracht zijn lief desleed te vergeten door zich speciaal op de aristocratie te wreken. Zijn aangeboren gra tie doet hem alle vrouwen aan zijn voeten zien, zijn verfijnde smaak in kleeaing verze kert hem de vriendschap van den Prins van Wales. Als Beau Brummel het hoogtepunt van zijn roem heeft bereikt, komt de dalende tak, de schandalen volgen elkaar op en ten slotte is Brummel gedoemd met zijn trouwen knecht Mortimes te vluchten naar Calais, waar hij na nog éénmaal in een visioen zijn triomfen als Don Juan aan het hof te heb ben aanschouwd, krankzinnig verscheidt. Een meesterlijke creatie heeft Barrymore van deze tragische levensgeschiedenis gege ven. Buitengewoon suggestief wordt de af takeling gespeeld en scherp is het contrast tusschen het rijke leven te midden van de schilderachtige weelderige decors en de ar moede op de armzalige zolderkamer. In de overige rollen treffen we Irene Rick, Mary Astor, Carmel Meyers en Williard Louis. Qua spel, fotografie en mise en scène een superproductie, die tot in finesses keurig in stijl is gehouden en die men dus beslist moet gaan zien. De muziek wordt goed ver zorgd. In onze Tyclinghal. Wij etaleeren heden eenige foto's van de begrafenis van ritmeester Colenbrander op de algemeene begraafplaats te 's-Gravenha- ge van het lossen van de lading kolen van het gestrande Italiaansche stoomschip „Dis- ciplina", dat vorige week Vrijdag op de pier te Hoek van Holland is gestrand. Men heeft na het schip gelost te hebben, dit weer vlot gekregen. Dc luchtpost naar Indië. De directeur van het post- en telegraaf kantoor te Vlissingen vestigt de aandacht op de gelegenheid tot het verzenden van brieven, briefkaarten, postwissels, drukwerken en monsters, al of niet aangeteekend of expres se, per luchtpost naar Nederlandsch Oost- Indië. De eerstvolgende vlucht zal plaats vinden op 3 October (Dinsdag a.s.) Het laatste tijdstip voor de ter postbezor ging is voor postwissels 2 October 15 uur en voor de overige stukken 17.35. De stukken behoor en te zijn voorzien van een strook „luchtpost" (par avion), kosteloos ten postkantore verkrijgbaar, of van een met gekleurd potlood onderstreepte aanwijzing. Een jubileum. Heden herdenkt de heer J. Lute Sr., werk zaam in de afdeeling scheepsbouw, zijn 50- jarig dienstjubileum bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde". Hij werd cp het kantoor ontboden, alwaar hij, mèt de gebruikelijke enveloppe, de °"e- lukwenschen van de directie in ontvangst had te nemen. Scheepvaartberichten. Het Braziliaansche stoomschip „Almirante Jacsguay", dat in het Oostgat was ge strand, is gisterenavond zonder assistentie vlot gekomen, waarna de reis naar Rotter dam werd voortgezet. Een droevig ongeluk. Op een zolderschuit met machinedeelen geladen en vanuit Veere afkomstig, bevond zich een zekere A. H. uit deze gemeente. Gisterenmiddag omstreeks half twee is deze man door onbekende oorzaak overboord geslagen en verdronken. Het lijk werd drijvende in het kanaal aan getroffen en naar Veere overgebracht, al waar het door de justitie werd overgenomen. H. was 63 jaar en vader van een groot gezin. Handelsregister Kamer van Koophandel. In de week van 16—28 Sept. werden bij het bureau der Kamer de volgende zaken Ingeschreven: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). K. Bakker Co., Goes, Kleine Kade 25, piano-, harmonium- en radiohandel. Beh. Venn.H. Bakker. Eén vennoot bij wijze van. geldschieting. Jo van Boven, Magazijn „de Magneet", Vlissingen, Walsteaat 56, winkel in galan terieën en huish. artikelen. Eigenaar J. J, van Boven. I. Prins, Lange Delft B 120, winkel in ma nufacturen en gemaakte goederen. Zeeuwsch-Vlaanderen Ter Neuzen). Coop. Landbouwvereeniging „Zeeuwsch- Vlaanderen" G.A., O 35. Voorz. H. de Regt, Ter Neuzen vice-voorz.H. P. Pateer, Zaam- slag secr.: J. HuijssenDieleman, penningm. L. Ch. Wabeke, bestuurslid J. J. Huijssen de Bruüne, allen Ter Neuzencomm.K. de Kraker en L. W. de Regt, beiden te Zaam- slag. W. de Smidt, Breskens, O 250, handel in automobielen, motoren, rijwielen, onderdee- len en r.anverwante artikelen, exploitatie van garage en rep.-inrichting met al hetgeen tot dit bedrijf behoort. Venn.W. de Smidt, Bres kens en H. de Bliek, Groede. ,G e w ij a i g d Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). C. Papegaay, Vlissingen, Nieuwendijk 7, banketbakkerij en kokerij. Uitgetr. eigenaar C. Papegaay. Handelsnaam gewijzigd in G. W. van Liesveld, voorheen C. Papegaay. Nieuwe eigenaar G. W. van Liesveld. Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). Firma L. G. Lockef eer, St. Jansteen. Wil- kelminastraat, grossier in koloniale waren, agentuur- en commissiehandel. De handels naam is gewijzigd in Lambert Lockefeer. J. Smallegange, Provinciale weg O 21 Z, boomkweekerij en zaadhandel. De zaak is om gezet in een venn. onder firma, onder den naam Smallegange en Schouten. Venn.J. Smallegange en A. Schouten. Opgeheven: Zeeuwsche Eilanden Middelburg J. van Bloppoel. Vlissingen, Hendrikstraat 16, winkel in kruidenierswaren, tabak en si garen. Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). W. de Smidt Wz., Groede. rijwielhandel en reperatie-inrichting. VereffenaarW. de Smidt, Breskens. Zeeuwsche Voeder- cn Kunstmesthandel. In de vergadering van commssarissen der N.V. Zeeuwsche Voeder- en Kunstmesthan del v(h Boogerd te Middelburg is de alge meene vergadering van aandeelhouders dit jaar vastgesteld op 11 October. Door commis sarissen wordt aan de vergadering van aan deelhouders voorgesteld het- dividend dit jaar op 4 te bepalen, vorig jaar 2%-%>. Vereenigingen. Met Staatscourant no. 189 zijn afdrukken verzonden van de Veréeniging tot Stichting en instandhouding van een school met den bijbel in de gemeente Kapelle-Biezelinge- Eversdijk, gevestigd te Kapelle-Biezelinge- Eversdijk (wijziging in de statuten). De verkoop van fruit. De groote hoeveelheid fruit en de lage prij zen die gemaakt worden, hebben vele fruit- k-veekers doen gevoelen, dat andere wegen moeten worden ingeslagen om een beteren afzet te krijgen en daardoor betere prijzen te bedingen. Aan de „Goesche Crfc." ontleenen wij aan gaande de plannen het volgende Zooals dit jaar gebeurt, dat men verschil lende soorten najaarsgoed aan de boomen laat hangen omdat trekken toch maar verlies oplevert, is toch geen goede toestand. Het eenige, dat oplossing geven kan is een collectief samenwerken van fruitkweekers. Men kan dit doen door een uniforme ver pakking met gebruikmaking van sorteerma- chines en dat een bepaalde veiling dan de vruchten verkoopt. Men koopt dan niet meer van A. of B. maar bijv. van de Goesche Vei ling. De koopers weten dan, dat hetgeen zij koopen, goed is, omdat de Goesche Veiling instaat voor de kwaliteit, die in de kisten verpakt is. De kooper ontvangt dan den net to-prijs verminderd met de kosten van ver pakking enz. Men kan het ook doen door het plaatsen van advertentiën in de voornaamste Neder- landsche bladen en die in het buitenland, die v~or den uitvoer van ons fruit in aanmerking komen. Men zou in die advertenties naar voren moeten brengen de goede hoedanighe den van grond en lucht, die het Zeeuwsche fruit, naar men beweert, beter doet zijn dan dat uit andere streken van ons land of van het buitenland. Onze tuinbouwconculent kan en zal hier wel van voorlichting willen die nen. Daar de kweekers nog niet georganiseerd zijn, dient deze reclame voorloopig te ge-

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1