1000 500 300 150 100 25 STE R-TABAK ö'^'e Jasrgao^ 1929 i ¥RSJDAG Uitgave: Firma F. VHS DE VEIDE Ir., Walstraat 53-60, Vlissingen.Telei. 10. Postrekening C0287 Verschijnt tlageiijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD Stads- en Provincienieuws GEMEENTERAAD IMo. 228 TaiaausaKfl.m VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Vooi Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad f 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 3 bladen VLISSINGEN, 27 SEPTEMBER. Een Jcugdavond. Gisterenavond werd in het gebouw der C.J.M.V., Noordstraat 34, een Jeugdavond gehouden. De belangstelling hiervoor was groot en de keurig gerestaureerde zaal bood een smaakvollen aanblik. De bijeenkomst werd geopend door den heer Ds. E. H. Blaauwendraad op de gebrui kelijke wijze, waarna door den heer J P Verheule een tweetal voordrachten werden gegeven, nl. „De Vlucht" van C. S. Adama van Scheltema en „Meer dan Goud" van Pol de Mor.t. De heer B, de Jager hield daarna een keurige en met groote aandacht aangehoorde rede over „Herodes Antipas". Door den heer Groenenberg werden ver volgens een tweetal liederen gezongen, nl. „Ik ken een lied" en „Zij wisten het wel", met klavierbegeleiding van mevr. Groenenberg. Door ds. Blaauwendraad werd een bezie lend woord gesproken over „De Jeugd en de Kerk", waarna nog gezongen werd door den heer Groenenberg „Levenslied" en „Het Molentje", met dezelfde begeleiding. Het was een goedgeslaagde avond, welke bij de aanwezigen zeer in den smaak is ge vallen. R.-Kath. Bond van handels-, kantoor- en winkelpersoneel. De R.-Kath. Bond van handels kantoor- en winkelpersoneel, afdeeling Vlissingen hield gisterenavond in het R.-Kath. Militairge bouw een feest-propagandavergadering in verband met het 10-jarig bestaan, onder lei ding van den heer J. de Jong, voorzitter der afdeeling. Felicitaties waren ingekomen van de R.- Kath. Vakcentrale alhier en van de afdeeling Vlissingen van de Christelijke vereeniging van handels- en kantoorbedienden. De feestrede werd gehouden door den heer H. B. Haver, secretaris van het hoofdbestuur. Verder werd rog een kort woord gesproken door den weleerw. heer J. A. S. Groen, geeste lijk adviseur en door den heer F. Schets, se cretaris der afdeeling. De avond werd afgewisseld door muziek en voordracht. Bij het einde der bijeenkomst traden 5 nieuwe leden toe e 1 lid voor de afdeeling Middelburg. Leden en genoodigden bleven na deze ver gadering nog een gezellig uurtje bijeen. Navordering van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat zijn opgelegd aan J. H. v. B., te Vlissingen, aanslagen tot na vordering van rijksinkomstenbelasting, Ver dedigingsbelasting II, Vermogensbelasting en Verdedigingsbelasting Ia over het belasting jaar 1926/27, respectievelijk tot een bedrag van 89, 20.50, 14 en 4.20 als voren over het belastingjaar 1927/28, respectievelijk tot een beclrag van 142, 35, 20 en 6. D. H. S., te Domburg, aanslagen tot na vordering van Rijksinkomstenbelasting, Ver dedigingsbelasting II, Vermogensbelasting, Verdedigingsbelasting Ia en Verdedigingsbe lasting Ib over het belastingjaar 1926/27, res pectievelijk tot een bedrag van 295, 85.50, 79, 23.70 en 56.60 als voren over het belastingjaar 1927/28, respectievelijk tot een bedrag van 535, 156.25, 88, 26.40 en 61. Scheepvaartberichten. Het Duitsche stoomschip „Gerda Ferdi nand", komende van Antwerpen met bestem ming naar Dantzig is alhier in de haven ge komen wegens ketellekkage. Het Braziliaansche stoomschip „Almirante Jaceguay", komende van Antwerpen met be stemming naar Rotterdam is in het Oostgat naby de Tweede Duinen uit zijn roer geloo- pen en aldaar aan den grond gevaren. Sleep- booten zijn ter assistentie vertrokken. Vrijz. Dem. Bond. In de gisteren gehouden vergadering van de afdeeling Middelburg van den Vrijz. Dem. Bond werd besloten voor het hoofdbestuur van den Bond candidaat te stellen den heer ir. J. w. Sprenger te Ginneken en te steu nen de candidatuur van den heer Sidney van den Berg te Wassenaar, die reeds door de afdeeling Rotterdam is gesteld. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het voorstelVlaardingen om een commis si e te benoemen, die zal nagaan of het mo gelijk is een eigen dagblad of althans een meermalen per week verschijnend orgaan uit te geven. Tot afgevaardigden naar de Zondag te houden federatie-vergadering werden be noemd de heeren W. de Graaf, J. V. Peeman en I. A. Willemsen. De coöperatieve suikerfabriek Zeeland. Het „Journal des Febricants de Sucre" van 14 September 1929, schrijft onder de rubriek Nederland het volgende De coöperaties. Wij plaatsten vorige week een kort berichtje betreffende de laatste vergadering der coöperatie Zeeland, die blijk baar besloten heeft eventueel te liquideeren. Dit besluit heeft ons ten zeerste verwonderd en wij hebben daarom een onzer vrienden in Holland daarnaar gevraagd. Deze schrijft ons als volgt Ik behoef we! niet nadrukkelijk te wijzen op de moeilijkheden, waarmede de bietenver bouwers in ons land te kampen hebben. Wij hebben geen enkele bescherming en wij be talen zeer zware belastingen. Nu drukt het gewicht van den tegenwoor- digen toestand ten volle op de leden der coöperaties, d.— z. op de boeren. Met de daling van den wereldprijs, die onze geheele suikerkoers regelt (daar wij, ik her haal het, geen enkelen steun of bescherming hebben) zijn de bietenprijzen eveneens ge daald, en dientengevolge hebben de leden der coöperaties (vooral die der coöperatie Zee land) gedurende de afgeloopen campagne slechts onvoldoende bieten geleverd voor een goeden gang der fabrieken. Natuurlijk zijn de algemeene kosten daar door belangrijk gestegen, waardoor evenredig minder kon betaald worden voor de door de aandeelhouders geleverde bieten. Deze omstandigheden hebben de leden der coöperatie Zeeland ertoe gebracht, de beslis sing te nemen, waarover u spreekt. Het is te bezien, of de toestand voor de andere coöperaties daardoor slechter of beter zal worden Voor de a.s campagne zal de toestand misschien verbeteren, daar de an dere coöperaties de beschikking krijgen over een gedeelte der bieten van de coöperatie Zeeland. Maar er rijst een ernstige vraag. De groep van coöperatieve suikerfabrieken is niet zonder moeilijkheden ontstaan, en wanneer die groep begint af te brokkelen, hoever zal dit dan gaan Het is niet mogelijk het einde te voorzien. Wat onze vriend ons hier mededeelt, doet ons pijnlijk aan. De coöperatie Zeeland heeft verscheidene gunstige jaren meegemaakt, en het schijnt ons weinig in overeenstemming met de spreekwoordelijke taaiheid der Hol landers, wanneer zij besluiten een organisatie te doen verdwijnen, die voor haar leden zeer gunstig geweest is. Het besluit van de leden der coöperatie Zeeland komt ons voor veel ernstiger te zijn, dan zij zelf denken. Het beginsel der land bouw coöperatie zelf komt daarmede aan de orde. Moet men terugdeinzen het veld ruimen zoodra zich moeilijkheden voordoen Is het niet juist om ze te overwinnen, dat de coöperatieve beweging werd ingezet De verkoop der fabriek zou niet minder beteekenen dan een nederlaag voor het coöperatief beginsel. Het zou de geheele groep schaden. Laten wij dus hopen, dat de leden dezer belangrijke organisatie nog eens rustig over deze zaak zullen nadenken. Het zou vreemd zijn, dat, wanneer het coöperatieve beginsel naar alle zijden veld wint, het een Hollandsche zaak zou zijn, die men vergeve ons de uitdrukking er van door gaat. De staking te Sluiskil. Omtrent de staking die te Sluiskil is uitge broken, meldde men gisteren aan het „Hbl.": De stiking aan de cokesfabriek te Sluiskil omvat ruim 400 man. Woensdagavond legde de nachtploeg, die aanvankelijk besloten had tot des morgens door te werken, den arbeid neer. Slechts een veertig Walen houden de meest noodzakelijke werkzaamheden in de fabriek gaande. Stakers hebben zich voor de fabriekstoe- gangen geposteerd om werkwilligen te verhin deren aan den arbeid te gaan. Er zijn tot nu toe gee- ongeregeldheden voorgevallen. Nader wordt gemeld Woensdagavond om half elf is de staking uitgebroken, omdat ongeveer de helft van de nachtploeg, welke om tien uur op het werk verscheen, teruggestuurd werd, daar de di rectie vreesde voor moeilijkheden met inmid dels op het werk gekomen Fransche arbeiders. De andere helft werd toen door de kameraden uit de fabriek teruggeroepen. Woensdagmiddag werd de machinist, die weigerde den Franschen vervanger te instru- eeren, cp staanden voet ontslagen. Gisteren zijn' eenige Fransche fabrieksarbeiders uit de Meurthe-streek door de stakingsleiding opge vangen en dringend aangeraden terug te i LlCHTEÖEURKiE 1 ROOKTABAK lg;S§a ROODE-STER'i^j theodorus niemeijer ff groningen keeren. Behalve de Nederlandsche vakvereeni- gingsleL'ers was aanwezig de Belg Chalmet, die voor de Belgisch géorganiseerden handelt. Branden. Te Nieuwvliet is Woensdagnamiddag de groote landbouwschuur der kinderen De Bruijne, in gebruik by den heer J. A. Geluk, afgebrand. De daarin geborgen oogst ging verloren en Vier kalveren zijn verbrand. De paarden, welke op stal stonden, wist men nog los te snijden en to redden. Het woonhuis en het wagenhuis bleven behouden. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Door het spelen met lucifers door een der kinderen, ontstond brand in de groote land bouwschuur van C. Boonman Czn., te 'sHee- renhoek. De schuur brandde geheel af. De geheele oogst is verloren gegaan. Een stier kwam ook in de vlammen om. Het wagen huis en varkenshok, die reeds door het vuur aangetast waren, konden door het optreden der brandweer behouden worden. SOUBURG. Dinsdagavond a.s. zal te half acht uur ten gemeentehuize weder gelegenheid worden ge geven tot kostelooze revaccinatie tegen Alastrim. Omtrent de volgende gevonden voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen een portemon- naie met inhoud bij Verhage Groote Abeele A 246 een huissleutel bij Grashuis. Buteux- straat B 199. Zitting van Vrijdag 27 September, 's namiddags 2 uur. Voorzitter de heer C. A. van Woelderen. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig mej. Meijer wegens familieomstandigheden en de heeren Paap en Poppe wegens uitstedigheid. De notulen van de vorige vergadering werden goedgekeurd. De heer Andriessen zeide in de vorige ver gadering gevraagd te hebben naar de leve ring van rijwielen voor de politie, hij heeft geen afdoend antwoord gekregen. Hij meent dat ieder handelaar het recht heeft aan de gemeente te leveren. Uit de overgelegde stukken is hem gebleken dat eigenlijk slechts 3 personen in de gemeente rijwielen kunnen leveren. Hij kan zich dit niet indenken en kan dit moeilijk gelooven. De laagste inschrijver was 300 goedkooper dan de andere inschrijvers. Hierop had toch wel gelet mogen worden. De rijwielen die de laagste inschrijver had willen leveren waren zeer goed en daarom is het vreemd dat de levering niet is gegund. Het publiek heeft daarover zijn gedachten, al wil hij deze gedachten niet onderschrijven. Hij vindt de handeling van Burg. en Weth. niet juist. De heer Rorije zeide, dat het hem opgeval len Vas, dat verschillende handelaren zijn uitgesloten.Wij koopen thans een kat in den zak en daar is hij altijd tegen. Hij kan zich aan sluiten bij den heer Andriessen. De thans gevolgde handelwijze keurt hij af. De voorzitter zeide, dat de eenige richt snoer die Burg. en Weth. hebben geleid het algemeen belang is. Wij hebben onze erva ringen gehad. Er worden werkelijk hooge eischen gesteld. De zaak is volkomen objec tief bekeken. De Leer Huson vroeg of het een publieke inschrijving is geweest. De heer Van Oorschot vroeg ook eenige in lichtingen. Als Burg. en Weth. uitmaken dat er slechts 3 rijwielhandelaren geschikt zijn, had geen publieke inschrijving uitgeschreven mogen worden. Er worden nu allerlei be schouwingen vastgeknoopt aan de beslissing van Burg. en Weth. Er mag geen bevoor deeling plaats hebben. Dat gebeurt nu wel en daartegen kwam hij op. De heer Sorel zeide, dat gebleken is dat het onderho .d der fietsen niet plaats had, zoo als wel wenschelijk is. Het ging dus niet om het merk der fietsen, doch om het «weer houd. De heer Huson is het niet eens met den heer Van Oorschot. Door Burg. en Weth. is de juiste weg gevolgd door een publieke in- schrij vi ig te houden. Zij kunnen dan beslissen wat het beste in het belang van de gemeente is. Als het een publieke inschrijving geldt kan iedereen meedoen, doch Burg. en Weth. be hoeven het niet aan den minsten inschrijver te gunnen. De heer Andriessen zegt, dat ditmaal niet juist is gekeken door Burg. en Weth. Er is eigenlijk geschipperd en dit vond hij ver keerd. De voorzitter zeide, dat Burg. en Weth. hebben gehardeid zooals zy het beste vonden. De heer Andriessen gelooft niet dat Burg. en Weth. voldoende op de hoogte zijn van de zaak. De voorzitter zeide, dat Burg. en Weth. gehandeld hebben zooals zij in het alge meen belang meenden te moeten doen. Mededeeling werd gedaan van de goedkeu ring door Ged. Staten van genomen raadsbe sluiten. Overgelegd werd het jaarverslag van de com missie van toezicht op het lager onderwijs en van den schoolarts, welke verslagen in druk L'jn verschenen. Van de Centrale Esperanto Commissie te Nijmegen was eer circulaire ontvanger, tot invoering van een éénjarige Esperanto-cur- sus voi leerlingen der hoogste klassen dei- openbare en bijzondere lagere scholen. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om advies Ingekomen was een adres van het bestuur van de afdeeling Vlissingen van den Neder- landschen Bond van personeel in Overheids dienst, om, in afwachting van de totstand koming van het werkliedenreglement het aan tal verlofdagen te willen brengen van 10 op 14 per jaar. Eveneens gesteld in handen van Burg. eh Weth. om advies. Aan mevr. C. Voorhoeve-Serton werd, we gens vertrek uit de gemeente eervol ontslag verleend als regentes van het gasthuis. Dit ontslag werd eervol verleend onder dankbetuiging voor de verrichte diensten. m 0 D vaste commissiën uit den raad werden als volgt samengesteld Commissie voor de strafverordeningen De burgemeester, voorzitter leden A. C. van Hal, mej. H. Meijer, L. P. van Oorschot, H. C. Wesseling en G. van Westen. Commissie voor de gemeentewerken M. Laernoes, voorzitter leden J. A. Berger, W. L. Huson, P. Poppe, H. C. V. Sorel, H. C. Wesseling. Commissie voor de financiën P. G. Laer noes, voorzitter leden A. C. van Hal, J. C. Paap, W. de Ridder, Ph. J. Woltering. Commissie voor de gas- en electriciteits- prijzen M. Laernoes, voorzitterleden E. Andriessen, J. A. Berger, A. C. van Hal, W. L. Huson, H. C. V. Sorel. Commissie voor het havenbedrijf De bur gemeester, v rzitter leden E. Andriessen, W. L. Huson, M. Laernoes, J. de Meij, P. Poppe, Ph. J. Woltering. Commissie voor het grondbedrijf M. Laer noes, voorzitterleden J. de Meij, L. P. van Oorschot, W. de Ridder, H. C. V. Sorel, H. C. Wesseling. Commissie voor de badexploitatieDe burgemeester, voorzitter leden E. Andries sen, M. J. Harts, M. Laernoes, L. J. Polder man, A. Rorije. C '.missie voor dé groente- en fruitvei ling De burgemeester, voorzitter leden L. J. Polderman, M. J. Harts, J. C. Paap, A. Rorije, G. van Westen. Commissie voor de oudheidkundige verza- melh j De burgemeester, voorzitter leden M. J. Harts, II. C. Wesseling, Commissie voor het woningbedrijf M. Laernoes, voorzitter leden J. de Meij, L. P. van Oorschot, W. de Ridder, H. C. V. Sorel, H. C. Wesseling. Bc andeld werd eén voorstel van Burg. en Weth. om afstand te doen van de erfpacht van eenig haventerrein, kade en water, in verband met de onteigening van den Staat, ten behoeve van de Kon. Maatsch. „de Schelde". Door Burg. en Weth. werd voorgesteld om van hot rijk terug te koopen een gedeelte van den voor sportterrein bestemden grond aan den Singelweg, voor 5 per M2. Naar aanleiding van een verzoek van de Vereeniging *ot verbetering van de Volks huisvesting werd door Burg. en Weth. voor gesteld borg te stellen voor het aangaan van een geldleening met eerste hypotheekstelling, tot ten hoogste 281.000 voor den bouw van 90 woningen. In verband met bovengenoemd voorstel werd voorgesteld tot verkoop van 785 M2. grond a 1 per M2. nabij de Irislaan, aan genoemde vereeniging, mede ten behoeve van den bouw van deze 90 woningen. Al deze voorstellen werden zonder discus sie of hoofdelijke stemming aangenomen. 0 Behandeld werd daarna het verzoek van den heer J. Warren, tot aankoop van grond aan den boulevard de Ruijter, tegen vermin derden prijs. Door de meerderheid van het college van Burg. en Weth. wordt, teneinde geen prece dent te sch ->pen, voorgesteld niet van de eenmaal vastgestelde prijzen af te wijken en dus afwijzend op het verzoek van den heer Warren te beschikken. De commissie voor de financiën adviseert den prijs van het geheele stuk grond aan den boulevard de Ruijter te bepalen op 5 per M2. en eveneens den door den heer Warren benoodigden grond aan dezen te verkoopen voor 5 per M2. Zij meent dit voorstel te moeten doen, omdat zij van oordeel is, dat het zeer iu het belang van *e gemeente zou zijn, indien dit open gedeelte van den Boulevard zou kun nen worden bebouwd. De heer Van Oorschot is van meening dat de gelegenheid met beide handen moet wor den aangegregen van iezen grond af te ko men, die onze stad ontsiert. Wij moeten van dezen grond zien af te komen en het voorstel van den heer Warren dus zeer zeker aan nemen. De heer Sorel wilde het voorstel nog aan houden en het eerst in handen stellen van de commissie voor het grondbedrijf. De heer Wesseling wilde het voorstel ook nog aanhouden, omdat de wethouder van openbare werken en de directeur van ge meentewerken een ander plan hebben, dat nog eerst onderzocht moet worden. De heer P. G. Laernoes wilde den grond verkoopen. Deze gelegenheid moet worden aangegrepen het gedeelte Boulevard vol te krijgen. Het voorstel is reeds in het grond bedrijf geweest, dus het is niet noodig het aan te houden. De heer Warren heeft het al eenige maanden geleden aangevraagd. Met een beetje goeden wil kunnen wij best tot overeenstemming komen. Hij wil er een begin aan maken en den grond verkoopen. Wij schieten anders niet op. De voorzitter noemde het normaal en juist als het voorstel nog eens bekeken wordt, nu de commissie voor het grondbedrijf daartoe het voorstel doet. Wij moeten geen gemar chandeer gaan invoeren. Als het voorstel wordt aangehouden kunnen wij nagaan of het billijk is van de vastgestelde prijzen af te wijken. De Leer P. G. Laernoes zeide dat de be trokken grond reeds jaren op bebouwing wacht. De gelegenheid die ons thans gebo den ordt moeten wij aangrijpen en den grond dus verkoopen. De voorzLter noemde het meest regelmatig den regelmatigen weg te bewandelen. Het voorstel kan nog best eens worden aange houden. De heer Huson is het eens met den heer Sorel en wilde dus het voorstel ook nog aan houden. De grond gaan wij verkoopen tegen gemiddeld ƒ3.50 per M2. en dit vond hij te laag. De voorzitter verzocht niet dieper op de zaak in te gaan, anders zou hij eerst de deuren moeten sluiten. De heer Woltering zeide dat de commissie voor de financiën na breedvoerige discussie heeft besloten te adviseeren den grond te verkoopen voor 5 per M2. De Leer De Meij zeide dat er motieven kunnen zijn waarom van de eenmaal vast gestelde prijzen wordt afgeweken. Zulk een geval is er thans. Hij meent dat hoe eer hoe beter het gat ter plaatse moet worden be bouwd en daarom wil hij ie:i grond tegen 5 per M2. verkoopen. Wij kunnen dit veilig doen, zonder in strijd te komen met de boek waarde van den grond. Hij zou gaarne dezen middag een besluit willen nemen. Met het voorstel der commissie van financiën kan hij zich veieenigen. De heer Harts vroeg of het algemeen be kend is dat deze grond voor 5 per M2. te koop was. Als d niet het geval is, dan is het een bevoorrechting en dit vond hij ver keerd. De heer M. Laernoes zeide, dat de grond oorspronkelijk ƒ15 heeft gekost en thans op ƒ5 is gebracht. Als wij de rioleering nog rekenen dan komen met onze boekwaarde niet uit. Als de hangende plannen tot stand komen dan kunnen wij misschien zelfs nog wel 15 maken. Hy wil het voorstel daarom nog aanhouden. De heer Woltering bleef van gevoelen dat

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1