5G0 300 150 100 25 IEDER GRATIS DINSDAG No. 2^0 CHPe Jaargang Ï929 Uitgave: Firma F. VAM DE VE10E Jr.. Walstraat 58-60. Vlissingen. Telef, 10. Postrekening60287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD VLISSINGSCHECGURANT - BINNENLAND Stads- en Provincienieuws KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER INGEZONDEN STUKKEN SPORT VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 —5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonnë's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. die zich van heden af voor drie maanden op de abonneert, ontvangt deze Courant tot 1 October Wederantwoord der Koningin. be Koningin heeft aan de commissie uit de Eerste Kamer het volgende wederantwoord doen toekomen op het adres van antwoord ter beantwoording van de Troonrede Ik verzoek u aan de Eerste Kamer mijn dank te betuigen voor haar adres, waarmede zij mijn rede tot opening van de zitting der Stat;ïi-Gerïeraal beantwoordt. Met voldoening vernam ik den weerklank welke mijn wensch, dat Gods zegen op haar arbeid moge rusten, bij de Eerste Kamer on dervond. De ramp van de „Vimeira". Door den heer Danz zijn aan den minister van arbeid, handel en nijverheid te volgende vragen gecteld Heeft de ontgassing van de benzinetanks van het tankschip „Vimeira", waarbij op 9 September 1929 te Rotterdam een groote brar is uitgebroken en vele personen zijn verongelukt, plaats gevonden op de. daarvoor gebruikelijke wijze Zoo ja, acht de minister deze werkwijze, waarbij benzine zich kan verspreiden over de oppervlakte van het al of niet openbare wa ter, toelaatbaar Bestaan er, hetzij vanwege het rijk of de gemeente, voorschriften voor de wijze van ontgassen van benzinetankschepen Zoo ja, v/elke zijn die voorschriften en welke dienst of diensten zijn belast met de handhaving daarvan Zoo ja, zfjn deze voorschriften bij de ont gassing van de benzinetanks van het tank schip „Vimeira" nageleefd Welke maatregelen denkt de minister te nemen om herhaling van een dergelijke ramp tc voorkomen De motor- cn rywïeftvet. De aandacht van houders van rijbewijzen wordt er op gevestigd dat, aangezien de gel digheidsduur van de rijbewijzen, afgegeven ingevolge de bepalingen der gewijzigde mo tor- en rijwielwet, op twee jaren is gesteld, de op 1 November 1927 en op verdere data afgegeven bewijzen te beginnen met 1 No vember 1929 moeten worden vernieuwd. De benoodigde formulieren voor het aan vragen van een nieuw rijbewijs zijn verkrijg baar op de secretarie van de plaats hunner inworing tegen betaling der leges. Tevens wordt er op gewezen, dat het ten zeerste aanbeveling verdient de formulieren in te dienen ongeveer één maand vóórdat de geldigheidsduur van het rijbewijs zal zijn ver streken, teneinde tijdig in het bezit te gera ken van een vernieuwd rijbewijs. VLISSINGEN, 24 SEPTEMBER. Vragen van raadsleden. Door den heer W. de Ridder zijn de vol gende vragen aan Burg. en Weth. gesteld lo.Is het juistrdat de vereeniging C.K.W.O. alhier het vorig jaar December een verzoek heeft gericht aan Burg. en Weth. tot het houden van een filmavond in het Concert gebouw en hierop afwijzend is beschikt, om dat de zaal of de zich daarin bevindende zitplaatsen niet aan de gestelde eischen kon den voldoen 2o. Is het juist, dat volgens bovenstaande reeds meerdere malen aan vereenigingen is geweigerd toestemming te verleenen om een filmavond te houden in het Concertgebouw of andere zalen 3o. Is het juist dat de commissaris van politie zyn goedkeuring niet heeft kunnen geven, op grond van de bestaande bepalin gen, om de film „De Eeuwige Stilte" te doen afdraaien in het Concertgebouw 4o. Nu toch door Burg. en Weth. vergun ning is verleend tot het afdraaien van ge noemde film in het Concertgebouw, zijn Burg. en Weth. dan niet van meening dat er tegenover de andere vereenigingen een groote onbillijkheid is begaan 5o. Zijn Burg en Weth /bereid mede te deelen wat de redenen zijn van hun gewij zigde houding De schutsluizen te Vlissingen. Wegens verwisseling der sluisdeuren kan alhier met de groote schutsluizen Woensdag en waarschijnlijk Donderdag slechts worden geschut bij buiten-waterstanden hocger dan het kanaalpeil. In onze Tijdinghal. Van de feesten ter herdenking van het 75- jarig bestaan vex. het Kon. Instituut der marine te Den Helder ontvingen wy nog een paar mooie foto's. De Koningin inspecteert de adelborsten voor het instituut en het reunisten-comité wordt aan H. M. voorge steld. De commissie uit de Eerste Kamer die het adres van antwoord op de Troonrede aan H. M. de Koningin heeft gebracht, is gekiekt op de trappen voor het Huis ten Bosch. Verder etaleeren wij de stranding van het Italiaansche stoomschip „Disciplina" en verschillende actueele kiekjes op sportge bied. Steun voor de Joodsehe slachtoffers in Palestina. In onze provincie is een sub-comité ge vormd voor steun aap de Joodsehe slachtof fers der onlusten in Palestina. Wij verwijzen daarvoor naar het in dit nummer opgenomen ingezonden stuk, waarin het comité verzoekt tot het verleenen van bijdragen voor dit doel. De ramp van de „Estella". Van de 14 leden der bemanning van het gezonken Belgische stoomschip „Estella" werden tot hiertoe slechts 11 lijken opge- vischt. Vier dezer slachtoffers konden her kend worden. Het zijn de le stuurman Mey- baum, de bootsman Press, de kajuitsjougen Witdoeck en een Portugees. De aangezichten der overige omgekomenen zijn zoodanig ver minkt, dat zij totaal onherkenbaar geworden zijn. Er worden dus nog steeds 3 lijken ver mist, waaronder dat van den kapitein. Do burgemeester van Veere. De burgemeester van Veere, de heer M. Q. Buijs Ballot, die 13 November a.s. 12 jaar aldaar burgemeester is, heeft den raad me degedeeld, dat hij voor een benoeming niet meer in aanmerking wenscht te komen. Het zeetafereel uit Veere. Men schrijft aan „het Hbld." In het raadhuis te Veere hing sinds men- schenheugenis een oud schilderij. Het had de respectabele afmetingen van 169—294 cM. en stelde een groot aantal schepen voor in den fraaien stijl der 17de eeuw. Men hield het stuk voor een werk van Van de Velde en meende in de voorstelling de vloot van Wil lem III te moeten zien, paradeerende voor de reede van Veere. De toestand van het schilderij was van dien aard, dat restaureeren noodzakelijk bleek. Het werd toevertrouwd aan den Haagschen restaurateur C. B. van Bohemen, die tot de ontdekking kwam, dat men zich zoowel in de voorstelling als in deu maker van het stuk vergiste. Het bleek name lijk dat elk der schepen een cijfer of letter droeg en dat zich aan den achterkant een daaraan beantwoordende lijst met de namen der schepen bevond, die van verschillende na tiën afkpmstig, in 1651 alle de haven vanVeere hadden aangedaan. Op den achtergrond van het tafereel ziet men de stad met huizen wallen en torens. Op het schip, gemerkt met de letter c, kwam, de naam van den schilder te voorschijn Philip van Macheren. Philip van Macheren was een Middelbur ger, die in 1672 naar Rotterdam toog, waar hij een plaats op de vloot bekwam om de zee slagen gade te slaan. De qualiteiten van het doek bleken na de restauratie van dien aard, dat de toekenning aan Van de Velde niet behoeft te verwonde- ren. In de musea van Weenen en Brussel star? werken van Van Macheren op naam van Ja cob van Ruysdael. Ook uit historisch oogpunt is 'deze ontdekking van belang behalve de namen der schepen kwamen ook die van de gezagvoerders en het aantal der manschap pen voor den dag. Brogbouw te Tholen. In den gemeenteraad te Tholen is mede gedeeld, dat er door de gemeente een proce dure werd gevoerd met de N.V. Zuid Ned. Betonmaatschappij over een bedrag van niet minder dan 104.000. De advocaat der ge meente heeft getracht zonder dat de recht bank er mee gemoeid is, een overeenkomts te verkrijgen met den advocaat der tegen partij. Het dagelijkscb bestuur der gemeente was van oordeel, dat de gemeente er belang bij zou hebben, dat de procedure geen voort gang had en dat een commissie van arbi trage zou kunnen uitmaken, welk bedrag de gemeente feitelijk zoude moeten betalen. Er is ten slotte een conferentie gehouden tus- schen Burg. en Weth. en de Beton-Mij en ten slotte is men het eens geworden, waarbij de gemeente zich verplicht thans aan de N.V. Zuid-Nederl. Beton-Mij. uit te keeren een bedrag van 55.000, zoodat deze zaak bij d^n brugbouw uit de wereld is. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit van 19 dezer is aan den lichtwachter bij de kustverlichting te Nieu- wesluis A. Brugge de eeremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, verleend. Van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens. Over den stand van het loonconflict aan de „Zeelandia" kan het volgende medegedeeld worden In den loop der vorige week werden door de directie op staanden voet 17 man ontsla gen, waaronder een leider der beweging. Een ploeg van 40 werklieden, welke den volgenden morgen aan het werk moest, stelde als voor waarde Terugname der ontslagenen of an ders leggen wij ook het bijltje erbij neer Dit werd door het bestuur geweigerd. Later wij zigde het zijn houding, naar verluidt, in de zen zin, dat de 17 afgedankten tot Zaterdag U. gelegenheid kregen om weer aan het werk te gaan, mits ze zich vrijwillig aanboden. De 40 solidair geblevenen echter kregen defini tief den „bons". Wat uit deze handelwijze Jn de gelederen der arbeiders zelf zou voort vloeien, stond nog te bezien, erg tactisch leek ze beslist niet en Maandagmorgen werd het bedrijf stilgelegd, de staking was, op eenigen na, algemeen. De directie had aan afgevaardigden der corporaties eerst gewoonweg „niet thuis" ge geven. Onder het publiek is men er vrijwel van overtuigd, hoe karig het loon 'oor ver schillende afdeelingen in deze fabriek kan genoemd worden, waar voor zwaren, soms on gezonden arbeid slechts 16 18 wekelijks door velen wordt ontvangen. Daarenboven werken er veel menschen onder een tempe ratuur, welke hen noodzaakt met bloot bo venlichaam aan te pakken, terwijl versche lucht dient toegevoerd te worden in de at mosfeer, bezwangerd met schadelijke dam pen. Het systeem om bij overtredingen aan stonds gebruik te maken van „de poort" uit, schijnt er mild toegepast te worden en de w^jzc, waarop de arbeiders worden toegespro ken, menigmaal getuigen van weinig ambitie om zich te bedienen van beschaafde en g-> kuischte termen. Ook in Sluiskil is het „hommeles", alweer door het lage loon en, omdat de vraag het aanbod sterk overtreft, smeedt men het ijzer nu het heet is. Woensdag 1.1. kregen kapitein en stuurman van de veeboot „La Villette" het met elkaar te kwaad en organiseerden een knokpartij te Neuzen, waar het juist kennis was. Onder de bedrijven kwam het tot verwijten en zoo kreeg de marechaussee gelegenheid de ooren te spitsen. Het gevolg bleef niet uitzij legde te Ter Neuzen en Sas van Gent beslag op twee rollen perkamentpapier, opgevischt en misschien behoord hebbend tot de lading der verongelukte „Estella". Het papier was in middels reeds van de hand gedaan. Ook een stuk tafel spreekt in de ruzie nog een woordje mee, doch de vinder had waarschijnlijk niet de bedoeling het zich toe te eigenen. De campagne aan de coöperatieve suiker fabriek vangt 7 October aan. Het te verwer ken quantum is beduidend lager dan het vo rige jaar. Langs de grenszone dagen ver scheidene Frensche kooplui op om aardappe len, vooral „Roodster" en „Krüger". De prij zen zijn sterk beïnvloed door de groote massa. Als slot van het precies niet florissant sei zoen organiseerde de moderne „velodroom" te Selzaete Zondag nog een fietskoers. Het kampioenschap van Nederland-België werd er betwist. Nu krioelt het in België van ge meentelijke-, gewestelijke-, stedelijke-, pro vinciale- landelijke- enz. titelhouders in deze branche en organiseert men op een half do zijn plaatsen geregeld groote wedstrijden met medewerking van sigarettenfabrieken, likeur stokers, brouwerijen en nog meer reclame makenden, waar tot 8 a 9000 francs prijzen te „stekken" vallen. Zeker om de „ontmoeting" te doen mislu en, verspreidden naijverigen op de dorpen briefjes, waarop stond vermeld, dat de Hollanders niet zouden rijden te Sel zaete, maar te Karelbeke. Natuurlijk bleef een ;oot deel amateurs weg en is men fel ontstoken over de unfaire handelwijze. Het koppel BraspenningKonijnenburg resd het „eererondje". Nederland gaat dus gelouwerd hier den winter tegemoet. Geref. Kerken. Bedankt voor het beroep naar Leens door ds. A. B. M. M. Kok te Zaamslag. Geref. Gem. Beroepen te Ierseke ds. J. D Barth te iHaardingen. De Zendingsweek van 1929 310 November. De hoofdbesturen van de in het Zendings bureau te Oogstgeest samenwerkende Zen- dings-corporaties hebben deze week in enkele kerkelijke bladen een „Ingezonden artikel" doen opnemen, waarboven stond„Gereed voor den arbeid Daarin werd (breeder dan thans in dit persbericht mogelijk is) aange toond dat, wil straks de .Zendingsweek" vol doen aan de behoeften en de verwachtingen, het dringend noodig is, dat reeds nu aange vangen wordt, op energieke wijze, voorberei dende maatregelen te nemen. Voorts werd in dat stuk er op aangedrongen dat velen, die in de kerkelijke wereld leiding geven zich zullen beijveren tijdig de aandacht te con- centreeren op de Zending en de Zendings week, de Week van Gebed, Toewijding en Offer. Het artikel eindigde als volgt„Laat men tijdig aanvangen met het vormen van plaatselijke comité's en zoo vroeg mogelijk vaststellen op welke wijze men ervoor zorg dragen kan dat zoo mogelijk in elk Christe lijk gezin een manifest kome. Van groot be lang is het dat in de Zendingsweek ook bij eenkomsten gehouden worden, waarvoor reeds nu de maatregelen genomen dienen te worden. Mogen velen zich gedrongen voelen om door woord en geschrift in deze weken het Zendingswerk te dienen. Indië wacht op hetgeen Christelijk Neder land vooral in déze week doen zal. Predikantentekort in Indië. De „Locomotief" bespreekt in een hoofd artikel het ernstig tekort aan predikanten in Indië en wijst er op, dat de toestand voor de Protestantsche wereld kritiek en „bescha mend" is, vergeleken bij den intensieven kerkelijken, socialen Roomsch-Katholieken arbeid. Als voorbeeld noemt het blad. dat de vertrekkende Iegerpredikant niet vervangen kon worden van twee Semarangsche ver trekkende predikanten bleek een niet te ver vangen. In andere vacatures in in het ge heel niet te voorzien. Een toespraak van den Paus. In zijn met spanning verwachte toespraak tot de katholieke mannen, heeft de Paus Zondag den katholieken zijn dank betuigd voor hun gelukwen^chen van de onderteeke- ning der Lateraan-verdragen. De katholieke mannen zoo zeide de Paus moeten ook in de toekomst der kerk hun steun en medewerking verleenen, opdat deze verdragen hun volle toepassing vinden. De Paus maakte geen enkele toespeling op de verhouding der katholieken tot het fas cism- in verband met de opvoeding der jeugd Alvorens de Paus zijn toespraak hield, had hij den Italiaanschen gezant bij den Heiligen Stoel een langdurige audiëntie verleend. Ook de Pauselijke nuntius had zoowel met Mus- solLals met den minister van buitenland- sche zaken Grandi, een bespreking. Kardinaal Dubois 1 De aartsbisschop van Parijs, kardinaal Du bois, is gisterennamiddag op 73-jarigen leef tijd overleden. P« apostolische nuntius te Parijs, mgr. Maglione, bevond zich aan het sterfbed. Met kardinaal Puboi is een van de voor aanstaande figuren uit de R.-Kath. kerk van Europa heengegaan. Tot voor korten tijd ge noot de kerkvorst een goede gezondheid. De viering van zyn gouden priesterfeest op 25 Augustus U. schijnt evenwel te veel van zijn krachten gevergd te hebben. In ieder geval kwam kort daarna de mededeeling, dat de kardinaal hevig vermoeid was en spoedig reeds werd zijn ernstige ongesteldheid be kend, meldt „de Tel." Louis Ernest Dubois zag 1 September 18Ö6 te St. Calais het levenslicht. Hij groeide op in een zeer eenvoudige omgeving. Zijn vader was arbeider en zijn moeder costuumnaaister. Als koorknaap viel de aandacht van ziin pa rochiegeestelijke op hem, die in hem een veelbelovenden knaap zag. Zoo werd hij reeds op jeugdigen leeftijd voor het seminarie be stemd. Den 20sten September 1879 werd hij tot priester gewijd. In 1895 volgde zijn be noeming tot pastoor te Le Mans, waarna hij snel tot de hoogste kerkelijke waardigheden opklom. In 1898 werd hij generaal-vicaris, in smaakt als room 1901 bisschop van Verdun, in 1909 aartsbis schop van Bourges en in 1916 aartsbisschop van Rouaan. Aan deze laatste waardigheid was tevens de titel van Primaat van Nor- mandië verbonden. In hetzelfde jaar nog volgde zijn benoeming tot kardinaal. De luitenant ter zee 2e klasse J. A. de Back, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt van 30 September t/'m 30 November gedetacheerd bij de militaire gasschool te Utrecht tot het volgen van een gascursus. De luitenants ter zee 3e kl. F. W. van Da len, A. P. Smitt, J. A. P. Douw varr der Krap, P. G. de Back, J. van der Wateren, C. L. J. F. Douw van der Krap, L. J. van Veen, offi cier van den marinestoomvaartdienst 3e kl. E. C. Leertrouwer, zoomede officier van ad ministratie 3e kl. C. H. F. Simons, allen on langs nieuwbenoemd, zijn aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en per particuliere gelegenheid daarheen vertrokken. Bij beschikking van den minister van de fensie is de officier van den marinestoom vaartdienst der le klasse G. M. Fey, geplaatst bij de onderzeedienstdazerne te Willemsoord, den len October a.s. ter beschikking gesteld. De officier van den marinestoomvaart dienst 2e kl. C. van der Linden is van zijn plaatsing bij den dienst in Oost-Indië hier te lande teruggekeerd. Een transport van 44 minderen der zee macht zal 19 November, aan boord van het motorschip „P. C. Hooft", uit Amsterdam naar Oost-Indië worden uitgezonden. De sergeant-majoor-instructeur C. van de? Plank van het 14e regiment infanterie, wordt voor vijf maanden gedetacheerd bij den Vrij- willigen Landstorm te Middelburg als in structeur. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven OPROEP TOT STEUN VAN DE JOODSCHE SLACHTOFFERS DER ONLUSTEN IN PALESTINA. De onlusten in Palestina hebben naast vele menschenlevens veel materieele schade ver oorzaakt. Slechts door herstel daarvan kan het groote leed eenigszins verzacht worden» Veel wat met noeste vlijt en taaie volhar ding werd opgebouwd, een werk van jaren, werd in enkele uren verwoest. Iedereen, die den heropbouw van 't eertijds ook vruchtbare land heeft gadegeslagen, be seft welk een diepe wonde is toegebracht aan hen, die zich met zelfopoffering aan dit grootsche werk hebben gegeven. Teneinde gelden bijeen te zamelen om den eersten nood te lenigen, is een landelijk comité opgericht, terwijl voor Zeelanl onder- geteekenden een sub-comité gevormd hebben. Bijdragen worden gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den heer L. Wefjl, Dam 19, te Middelburg, postrekening no. 25016. I. M. BOASSON, Middelburg. L. WEIJL, JACQ. BOASSON, M. H. BOASSON, L. POLAK, R. HIEGENLICH, Vlissingen. 9 Athletiek. Door de Athletiek-vereeniging „E.M.M." zal op Zaterdag 28 September een estafette rond Middelburg worden gehouden. De navolgende vereenigingen schreven in, ieder met één ploeg 1. Middelburgsche turn- vereeniging „Wilhelmina", Middelburg 2. „Bredasche Athletiek-Club", Breda 3. „V.I. O.S.", Koudekerke ('t Zand) 4. „Vlug en Lenig". 's-Gravenhage5. M.V.V. „Middel- burg", Middelburg6. „Marathon", Vlissin gen 7. „Eendracht maakt Macht". Middel burg. De ploeg van „Vlug en Lenig" zal drie in ternationals bevatten. De start is te 4 uur precies aan de Koe-

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1