500 300 25 IEDER GRATIS VRIJDAG STER-TABAK 67e Jaargang 1929 ÏORWERPEN (TLIJNEN VLISSINGEN DA Uitgavefirma F. VAH Of VflDE Ir., Waistraat 58-60. Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD DE NIEUWE RIJKSTELEFOONTARIEVEN. BINNENLAND Stads- en Provincienieuws al ztfn, dat men met tooneelstuk zal kun, echter nog wei veN verloopen. a---! NO. 222 :EODWD: pn M. Hendrikse, 26 j, en J. van Gelderen' j. en S. M. P. van' ilff, 21 3. en J. G. p, Meyers, 24 j. en J, o.' Kruysse, 29 j, en |U WD: l' j. en R. C. J. EllaSj Jen J. de Ridder, 22 j, j. en H. Vltelander, j. en J. C, Stoutjes.' Ier, 25 j. en M. W. j, 1. Ketting, 32 j. en F. L E N van den Berge, d. Been, d. C. Kra. M. O. van den M. Everaers, geb. volf, geb. Bassie, d. DEN: van L. Schink, 28 j, fen J. de Bruyne, 60 van J. O. Genevan, BURG, LEN: pts, z. M. Janse— DEN het N. W. Leijnse. net P. C. de Jonge. ■Politie te Vlissingen ■gevonden ls gedepo* l>che2 rijwielbelas- |len dameshandtasch; heerenrijwiel; 3 huissleutel, en dat zijn omtrentEen |en handdoek bij De at 31rijwielbelas- Igepier, Breewaterstr. 1 Lepelstraat 6 por- Jansen, Irislaan 31; Velde, Paul Kruger- |tingplaatje (los) by xaat 5boek (op. Irouwestraat 5her- paniumlaan 18rij- ui bij Van den Broe- 122 O.- en W.-Sou- |aie met inhoud by raat 57; zilveren(?) Taat 6heerenrfl- ypark 26asmoer len alpine mutsje by yter 82. lept. te Premantle Ipt. van Colombo ppt. van Madeira te Amst. v. Batavia Derabaya v. Rott. van Port Said |van Las Palmas Sept. Dakar Sept. Dungeness Sept. te Belawan Rott. naar Batavia Sept. van Algiers |Sept. van Marseille Sept. Gibraltar 17 Sept. Kaap del Dec. te Algoabaai pt. te Havanna •tr.) 18 Sept. vaft pt. te Suez t. van Colombo 1 Sept. Perim 17 Sept. Gibraltar t. van Port Said Pt. van Santos ito's, Fietsen ilgen. ber uur 7.33 7.31 3.05 3.39 15.14 15.46 kelijkheclen, enz. :elijks voorstelling» ïlijks voorstelling» Woensdag, Za* :ert door het huis-* -gebouw. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaal uit 2 bladen. die zich van heden af voor drie maanden op de VLISSINGSCHE COURANT abonneert, ontvangt deze Courant tot 1 October eindvoorstellen van het hoofdbestuur der' P. T. en T., betreffende wijziging van de locale en interlocale telefoontarieven zijn Koninklijk goedgekeurd. De nieuwe tarieven zullen met ingang van 1 Januari 1930 in wer king treden. Voor de locale telefonie is het zuivere ge- sprekkentarief als tariefsvorm aanvaard met grondbedragen van 24 tot 48 en een prijs van 2f2 cent voor elk uitgaand, gesprek. In gevoerd is een reductie van 25 resp. 50 boven een bepaald aantal gesprekken per jaar. De reductiegrenzen liggen dusdanig, dat de voordeelen daarvan in het algemeen reeds optreden vóórdat het "bedrag, dat volgens het bestaande tarief verschuldigd zou zijn, wordt bereikt. De beteekenis van de reductie blijkt uit liet hiervolgend overzicht NETTEN met een aantal aansluitingen van: 1 t/m 50 51 100 101 301 501 1001 2001 3001 300 500 1000 2000 3000 4000 meer dan 4000 REDUCTIE 25 voor een aantal uitgaande gesprekken per jaar van: 361 t/m 720 601 1200 601 721 961 1081 1081 1441 2401 1200 1440 1920 2160 2160 2860 4800 5Wo aanvangende boven een aan tal uitgaande ge sprekken per jaar van: 720 1200 1200 1440 1920 2160 2160 2880 4800 De prijs per gesprek in de eerste reductie trap is aldus teruggebracht tot V/8 cent. De vermeerdering van hetgeen een aangeslotene onder het nieuwe locale tarief moet betalen op het oogenblik dat de tweede reductietrap, die van 50 intreedt is dientengevolge ma tig en varieert in de onderscheidene netten van 13 tot 31 In de netten van meer dan 5000 aansluitingen bedraagt zfj 17 De reductie van 50 daarnè. volgend, beteekent dat men verder slechts 1% cent per gesprek betaalt. De interlocale tarieven vermelden uitbrei ding van het 10 cents tarief tot afstanden van 10 K.M., terwijl voor afstanden van 10 tot 15 K.M. een tarief van 0.15 is vastge steld. Van 15 tot 35 K.M. zal een tarief van 0.35 gelden en voor afstanden boven 35 KM. is 0.50 verschuldigd. Wat het districtstarief betreft, zal niet star worden vastgehouden aan vastgestelde af standen indien innig economisch verband tusschen bepaalde plaatsen bestaat en zal worden nagegaan of voor zoodanige aanwijs bare gevallen een voor de betrokkenen gun stige regeling kan worden getroffen. Tenslotte is het tarief voor de huur- en uurlijnen verminderd en, van ƒ18.000 per jaar, voor afstanden boven 35 K.M. (de be staande huurlijnen overschrijden bijna alle dezen afstand) teruggebracht tot 16.000 per jaar. Vergelijking van de aanvankelijke voorstel len met de definitieve regeling toont aan, dat aan de meest op den voorgrond gestelde be zwaren der belanghebbenden in ruime mate aandacht is geschonken en getracht is met behoud van den ook door velen hunner „prin cipieel" niet aangevochten tariefsvorm daaraan zooveel mogelijk tegemoet te komen. Het overleg met belanghebbenden kon uiter aard niet beteekenen, dat hun op dit gebied zeer uiteenloopende inzichten volledig zouden Worden verwezenlijkt het nut daarvan lag hierin, dat het bedrijf een indruk verkreeg van een reeks belemmeringen, welke het groote zaken- en bedrijfsleven en ook de middenstandskringen als ernstige nadeelen voor handel en industrie vreesden en welke op bepaalde onderdeelen van de voorstellen sterk algemeen tot uiting kwamen. Op deze pun ten heeft het bedrijf de voorstellen in betee- kenende mate herzien, waardoor met reden mag worden verwacht, dat de gevreesde na deelen aanmerkelijk zullen worden getemperd. Dat de aangebrachte wijzigingen in de voor stellen inderdaad van 'beteekenis zijn moge hieruit blijken dat voorzoove. de gegevens thans strekken een inkomstenderving als gevolg van die wijzigingen op 350.000 wordt becijferd. Men kan vragen, waarom nog niet meer in deze richting gewijzigd Het telefoonbedrijf heeft toch een belangrijk overschot. Zij die aldus redeneeren zien echter voorbij, dat het batig saldo van den telefoondienst na ver mindering met het nadeelig saldo van den telegraafdienst slechts een matig bedrag op levert. Hiermede rekening houdend kan het risico van verdere inkomstenderving voor het oogenblik niet worden aanvaard. Vervolgens dient nog op eenige punten, waaromtrent veelvuldig misverstand heerseht, de aandacht te worden gevestigd of een na dere verklaring te worden gegeven. De prijs van de gesprekseenheid. Velen zijn de meening toegedaan dat de verdeeling van de totale kosten door het P. T. T. bedrijf over het vaste recht (grond- bedrag) en de opbrengst van het gesprek- kentarief een volkomen willekeurige zou zijn. Zulks is geenszins het geval. Het bedrijf toch schept in elk locaal cen trum (net) een telefonische spreekmogelijk- heid door het inrichten en het onderhouden van een bedieningscentrale, het aanleggen van telefoongeleidingen, het beschikbaarstel len van personeel, enz. Ieder ingezetene, die in deze gemeenschap wil worden opgenomen, behoeft daartoe een telefoontoestel, dat binnenshuis en ook voor een deel daarbuiten aangesloten moet worden op het telefoonnet en waarvoor tevens een geleiding moet worden binnengebracht in de centrale. Deze werkzaamheden en het be schikbaarstellen van toestellen en geleidingen veroorzaken zekere kosten, waarvoor de be langhebbende zich dus alléén- de mogelijk heid verzekert om van de gelegenheid tot spreken gebruik te kunnen maken. Dit is het vaste recht (grondbedrag) Dat deze grondbedragen hooger worden naarmate het aanta) aansluitingen van het net toeneemt is logisch, omdat de telefoni sche gemeenschap daardoor grooter wordt en dus aansluiting aan die gemeenschap meer waarde krijgt, terwijl de exploitatie voor het bedrijf gerekend pe!r aansluiting duurder wordt. Alle overige kosten moeten worden goed gemaakt door de opbrengst van de gesprek ken. Dit zijn de proportioneele kosten. Door toepassing van het beginsel, dat de verschuldigde vergoedingen zooveel mogelijk evenredig behooren te zijn aan de diensten welke men van het telefoonbedrijf verlangt, wordt toeneming van het aantal aansluitingen verwacht, een uitbreiding van spreekmoge- lijkheid dus welke een belangrijk voordeel zal opleveren voor alle aangeslotenen. Het bedrag van de proportioneele kosten nu is verkregen door van de totale opbrengst van de locale telefonie, welke bekend is, af te trekken de becijferde totaalopbrengst der grondbedragen. Deze uitkomst, gedeeld door het aantal locale gesprekken, zooals dit bij de tariefstudie uit de verkregen gegevens over het geheele land met een zekere mate van nauwkeurigheid kon worden vastgesteld, geeft de vergoeding van 2]/2 cent per gesprek. De meervoudige telling Ten onrechte wordt nog wel beweerd, dat de administratie op technische gronden aan een gesprekkentarief van 2 f2 cent gebonden zou zijn, wijl men meent, dat de tellers niet meer dan viervoudig- tellen. Zonder te be weren, dat elke willekeurige telling practisch Uitvoerbaar is, staat het vast, dat bij invoe ring van een gesprekkentarief van b.v. 2 cent, voor het districtsverkeer van 0.10 met dezelfde tellers 5 maal kan worden geteld. Zoowel deze mèening als de veronderstelling, dat de administratie reeds door de tellers ge bonden zou zijn, is onjuist. Streeknetten. Men veronderstelt, dat het handhaven van streeknetten in den zin zooals thans wordt verstaan, door den opzet van de tariefsher ziening niet mogelijk zal zijn. Opgemerkt moet worden, dat de gekozen vorm en de bestaande automatiseringsplan nen hiervoor echter geen beletsel vormen de zaak is deze, dat nu het vaste abonne- mentsstarief dat voor de streeknetten we gens de bijzondere faciliteiten veelal met een zeker bedrag werd verhoogd in de nieuwe tariefsregeling is vervallen, nog nadir moet worden onder oogen gezien op welke wijze het gesprekkentarief in de streeknetten zal worden toegepast. De tariefsvorm laat zoowel enkelvoudige- als meervoudige telling toe. De dc-r het P. T. T. bedrijf sedert beëin diging van den wereldoorlog gevoerde tariefs- politiek is gebaseerd op den ook in het han dels- cn bedrijfsleven erkenden eisch van „selfsupporting" van den dienst, waarbij nog rekening dient te worden gehouden met de niet geringe jaarlijksche bijdragen door het bedrijf aan de algemeene Rijksmiddelen. In etappes is sedert o.a. bereikt, dat de Neder- landsche posttarieven tot de laagste in Euro pa behooren, hetgeen het vertrouwen wettigt, dat ook op telefoongebied krachtig naar een zoo laag mogelijk gesprekkentarief zal wor den gestreefd en dat aan de oprechte bedoe lingen van het bedrijf in dezen niet behoeft te worden getwijfeld. De Rüksbegrooting 1930. In de waterstaatsbegrooting voor 1930 wordt medegedeeld dat het in de bedoeling van de regeering ligt zoo eenigszins moge lijk in 1930 met de voorbereidende werk zaamheden voor den aanleg van een kanaal Amsterdam—Rijn een begin te maken. Daarom is op den kapitaaldienst een me- moriepost uitgetrokken. De scheepverbindingen in het Gooi zijn zeer onvoldoende, wordt in de begrooting gemeld. Als voornaamste middel om daarin verbetering te brengen wordt genoemd een kanaal Hilversum—Vecht voor schepen van 300 a 400 ton. De kosten zijn geraamd op 1.350.000, waarin het rijk 405.000 zal bij dragen. Daardoor is de totstandkoming van het kanaal verzekerd. Voor de verbetering van het Noordzee kanaal is 1.925.900 uitgetrokken De Ne- derrijn zal tot Arnhem worden genormali seerd, het tempo van de normaliseering van de Nieuwe Merwere zal worden versneld. De staking in de bouwbedrijven te Bergen op Zoom. Onder leiding van den rijksbemiddelaar prof. mr. Aalberse, heeft gisterenmiddag op het departement van arbeid, handel en nij verheid een bespreking plaats gevonden tus schen de afgevaardigden van de patroons eenerzijds en de samenwerkende arbeidsorga nisaties anderzyde, welke betrokken zijn bij het in Bergen op Zoom uitgebroken conflict in de bouwbedrijven. Na ampele bespreking werd ten slotte over eengekomen, dat ieder der partijen bij haar opdrachtgevers zal voorstaan een plaatselijk contract ingevoerd te krijgen, waarvoor als grondslag de collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrijven voor den kring Breda zal gelden. Voor de daarin opgenomen loonregeling zal een andere, zooals bij de bespreking overeen gekomen, ter beoordeeling aan partijen wor den voo" gelegd. Indien op dit voorstel wordt ingegaan, zal nog deze week de staking een eind nemen. De kruideniers en de winkelsluiting. In een bijeenkomst van de Vakvereeniging van winkeliers in koloniale waren, comestibles enz. „Eendracht Maakt Macht" te Amster dam, is met nagenoeg algemeene stemmen besloten, in samenwerking met andere ver- eenigingen er bij den gemeenteraad op aan te dringen, om met het oog op het werktij denbesluit voor winkelpersoneel dat op 1 Januari a.s. in werking treedt, in de verorde ning op de winkelsluiting te bepalen, dat het sluitingsuur voor gewone werkdagen op 7 uur des avonds, en voor den Zaterdag en daar mede gelijkgestelde dagen op 9 uur wordt gesteld. VLISSINGEN, 20 SEPTEMBER. Zeeuwsche werken op de Begroo ting van Waterstaat. Verbetering van de haven te Missingen. De werken tot verbetering van de haven te Vlissingen zullen in 1930 geheel worden voltooid, zoodat voor dat jaar te rekenen is op hetgeen voor de verbetering noodig is,' in hoofdzaak betrekking hebben op grond- en baggerwerk. De Keersluis te Vlissingen. De bouw van de keersluis te Vlissingen zal volgens de overeenkomst met de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" in 1930 moeten worden voltooid. Het restant van de bouw som wordt derhalve op dit dienstjaar aan gevraagd. Herstelling Oostsluis te Hansweert. Omtrent de herstelling van de Oostsluis te Hansweert is thans vastgesteld, dat deze zal bestaan in het aanbrengen van een nieuw buitensluishoofd, het herstellen van het binnensluishoofd en van het deurendok, als mede het herstellen van de schutkolkmuren. Het herstel van het deurendok is in uit voering. Het aanbrengen van een nieuw bui tensluishoofd zal in 1929 worden besteed de kosten hiervan worden geraamd op 800.000. Voor dit werk wordt 530.000 op deze be grooting uitgetrokken. Het ligt in het voornemen, in 1931 en 1932 de resteerende werkzaamheden aan binnen sluishoofd en schutkolkmuren ter hand te nemen. Verbindingsweg tusschen Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen. De provincie Zeeland wenscht over te gaan tot den aanleg van een weg met keibestra ting van den provincialen weg van IJzen- dijke naar de Belgische grens bij Pontebrug in ongeveer oostelijke richting langs Pyra- mide en ten oosten daarvan aansluitende aan het westelijk eindpunt van den verbin dingsweg tusschen Oost- en West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Door den aanleg van dezen weg zal de verbinding tusschen de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen eerst geheel zijn tot stand gekomen, zoodat het werk moet wor den geacht in een groote behoefte van de streek te voorzien. De kosten van het werk worden geraamd op 355.000. Er bestaat voldoende aanleiding tot het verleenen van een rijksbijdrage, welke zou kunnen worden bepaald op 25 van de kosten tot een be drag van ten hoogste 88.750. Een eerste gedeelte, groot 25.000, van dit subsidie wordt voor 1930 aangevraagd. Vluchthaven in den Stoofpolder. Voor den aanleg van een vluchthaven in den Stoofpolder aan het zype is een bedrag van 520.000 noodig, waarvan voor 1929 een eerste termijn van 50.000 is toegestaan. Voor 1930 wordt 110.000 aangevraagd. Kinderspeeltuinwerk. Het comité voor een kinderspeeltuin alhier, dat "^eds eenige jaren voor dit doel heeft gewerkt, had tegen gisterenavond in het Concertgebouw een openbare vergadering be legd, waarin de heer I. Lessing uit Amster dam, voorzitter van de voorbereidingscommis sie tot stichting van een landelijke organi satie op speeltuinwezen, op zou treden. Nadat de heer Louwerse, oud-voorzitter van boven genoemd comité, bij ontstentenis van den te- genwoordigen, het zeer gering aantal aan wezigen had welkom geheeten en de harmo- nica-vereeniging „Crescendo" verzocht had den avond met een paar nummertjes te ope nen, kreeg de heer Lessing het woord. Deze begor met zijn pijt er over uit te drukken, dat het bezoek zoo slecht was, wat hij niet had verwacht, nadat eenige weken te voren voor hetzelfde comité een tuinconcert had plaats gehad, waarop hij ook had gesproken en dat zoo druk was bezocht. Hij was echter niet ontmoedigd, daar de practijk hem had geleerd, dat, on iets te bereiken, het niet noodzakelijk /as dit ook grootsch op te zet ten. Het verheugde hem, dat de bijeenkomst werd bijgewoond door de wethouders van onderwijs en financiën en eenige raadsleden, wier steun by de ontwikkeling noodzakelijk is. Spreker ging het kindje van Amsterdam ver geleken met dat van Vlissingen, die beiden aan gebrek aan speelruimte laboreer en, wat hë demonstreerde met wat hij gezien had bij de zandhoopen op het Ruëterplein en kwam dan tot de conclusie, dat de Amsterdammer tjes veel voor waren bü de Vlissingers. Voor de eerste toch was in steeds toenemende mate gezorgd van af 1878, toen voor enkele dagen in de week en gedurende de vacantie gelegen heid werd gegeven aan degenen, die zich goed gedroegen „opgeborgen" te worden op een speeloppervlaktetje, tot heden, nu Amster dam, welks gemeentebestuur jaariyks voor onderhoud en subsidie f 100.000 voteert, 28 speeltuinen heeft, terwyi nog 42 geprojecteerd worden. Wat het resultaat dezer inrichtingen betreft, wees spreker er op, dat er by den commissaris van politie minder klachten over baldadigheid inkwamen door het scheppen vc.n inrichtingen, waar de kinderen zich „ver zetten" konden. Maar ook de belanghebben den toonden hun goeden wil, wat in de eer ste plaats noodig is, want naast de staaltjes van het verzette werk, deelde spreker mee, dat aan contributie door de vereenigingen, die aan deze speeltuinen verbonden zijn, op gebracht werd 150.000. Het gaat bij dit speeltuinwerk echter hiet alleen om „speel tuin", want het „verzet" moet gedurende het geheele jaar geboden worden, wat spreker na der aantoonde door de opsomming van het onschoolsche werk gedaan door leiders op speciale cursussen opgeleid als vlechtwerk, teekenen en schilderen, houtsnijden, metaal plastiek, benevens door het organiseeren van feestjes als het Lentefeest, waarop zeer ge schikt de volksdansen kunnen worden uitge voerd, het tuinfeest in September, gymnas- tiekbeoefening en dergelijke bezigheden. Na het winterseizoen worden tentoonstellingen van het vervaardigde werk georganiseerd en gedurende dat seizoen worden ook vertel avonden gehouden. Na op enthousiaste ma nier dit werk te hebben besproken, drong spr. er op aan om bij de oprichting strikt neutraal te biyven. Dat in den geest van spreker gewerkt wordt, bewees hij door mee te deelen, dat in ons land 90 speeltuinen of speeltuinverenigingen bestonden, waarvan er 51 in Maart 1929 een landelijk congres hadden gehouden. Eenige cijfers, om de belangryk- heid van dit werk aan te toonen, moge dit verslag besluiten In 1928 bestonden aan bo vengenoemde inrichtingen 304 clubs met 9943 deelnemende kinderen, terwijl nog 843 wegens plaatsgebrek moesten worden afgewezen, ver telavonden werden gehouden 919, welke ge middeld per week door 4335 kinderen werden bygewoond, die dus van de straat werden ge houden. Na de pauze, v/aarin „Crescendo" zich nog maals deed hooren, ging een serietje licht beelden, waarin het gepresteerde duidelijk gedemonstreerd werd, met als laatste een penteekening van een paar boefjes, die niet aan bovengenoemd werk deelnamen of deel genomen hadden. Een vurig opwekkend woord van den heer Lessing om lid te worden van de hier op te richten speeltuinvereniging en een warm woord van dank door den heer Louwerse ge sproken aan het adres van de aanwezigen, in het by zonder tot de wethouders en raads leden en tot de harmonie-ver eeniging „Cres cendo" beslocdezen avond met propagan distische strekking, v/aarvan, naar we hopen, het gevolg zal zijn, dat een spoedig in bloei toenemende speeltuinvereeniging zal worden opgericht. De Eeuwige Stilte. In achterstaande advertentie wordt bekend gemaakt dat a.s. Dinsdag, Woensdag en Donderdag, telkens des avonds 8 uur, in het Concertgebouw wordt vertoond de natuur- wetenschappeiyke film „de Eeuwige Stilte", Deze film geeft gelegenheid rustig op een. stoel gezeten, den laatsten ontdekkingstocht van kapitein Scott naar de Zuidpool te aan schouwen. De geheele Nederlandsche Christelijke pers heeft deze film ten zeerste aanbevolen en de anti-rev. „Rotterdammer" schrijft dat zij ieder ten zeerste kan aanraden „de Eeuwige Stite" te gaan zien. Een „Van Houten-avond". De afdeeling Vlissingen van „Patrimoni um" had gisterenavond in het Militair Te huis een „Van Houten-avond" georganiseerd. De voorzitter der afdeeling, de heer J. de Bruune, verwelkomde de aanwezigen, in het by zonder de beide vertegenwoordigers der firma C. J. van Houten, uit Weesp. Hierna hield een der vertegenwoordigers der firma Van Houten een interessante cau serie over de teelt van cacao-boonen, de geschiedenis van het bedrijf der firma Van Houten, en de wyze waarop de bekende Van Houten's cacao, chocolade en bonbons ge produceerd worden.

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1