1000 500 300 150 100 25 eerste blad EDER GRATIS lEraiÏKiKS ©isjes WOENSDAG No. 220 ö7e Jaargang gitgave: Firma F. VAK DE VELDE Jr., Walsfraat 58-60, Vlissingan.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND jj"| RBEIDERSONTWIKKELING pp Stads- en Provincienieuws tlramofoonmuziek. 3.0* -6.20 Concert uit Ha I zingen. 8.50 1 Brosa, viool daarna M. Esen's 3.50—5.50 Concert ns ensemble. 8.35—9 35 ipaansche muziek door w 71-20 Concert door het in verbinding met Byrdl operateur van het Spaan. :golf-station EAR 21, ^0. r in geslaagd verbinding tation WFAT van een der] prd expeditie. De verbin. deiyk; de marconisten t zijn positie op te geven. :g naar de haven Dunedin 1 ;aar proviand zou worden I winter. Het schip bevond 1 ilik, dat de verbinding) Ross-Zee, die ongeveer bao verwijderd is. ervolgens, dat de onder- oolgebied nog steeds on- worden. Regelmatig sty. 1 meteorologen der expe« rig „Virginia" op voort- j ieuwe, interessante erva. I e de marconist iets mede die voor ce expeditie op bereikt. De grootste ai- marconisten der expedi-1 jrbinding tot stand had- ci, was die met de Veree- de verbinding met Bil- waarmee de marconist ischen amateur dan ook ichte. geheele Spaansche volk, !l dezen gelukwensch en welke WFAT aan Byrd andere schepen beloof. :ij seinde verder het vol- zendt hartelijke groeten ,n aan de amateurs en olk en stelt hoogen prijs groet". er technische byzonder- rbindingen overgeseind, oowel in den zender als den Spaanschen ama- j waren de Philips A 410 lARTLIJNEN 1 Rott. van Sydney Sydney van Rott. Sept. van Port Said 16 Sept. te Singapore 14 Sept. te Negapatam Sept. van Rangoon, |isr 18 Sept. 10 u. te Sept. v. Pernambuco ?t. van Lissabon 15 Sept. Finisterre van Bombay n. Rott. |4 Sept. te Genua Sept. van Suez |anden" (uitr.) p. 14 van Batavia n- Rott, Sept. te Madras ran Dairen n. Rott. lept. van Port Said 16 Sept. Gibraltar te Amst. van Batavia 15 Sept. Perim Sept. Vlissingen van Rott. van Durban .5 Sept. te Aden Rott. van New-York p. 15 Sept. Perim >ept. van Padang 14 Sept. Ouessant 14 Sept. van Mar- Sept. Gibraltar Sept. Kaap del Armi •t. te Saloniki [Batavia van Rott. ipt. van Barbados 14 Sept. van Dover 1 Sept Dover Rott. van Bombay In New-York n. Rott. |Sept. van Bahia Auto's, Fietsen Buigen. |mber uur 7.38 M 7.35 7.33 VUSSINGEN 3.03 14.10 3.35 14.42 3.05 15.14 3.30 15.46 D A akeltfkhedcn, Em enz. gelijks voorstelling» ;eiyks voorstelling, -. Woensdag, Za- ^cert door het huis- tgebouw. IVUS5INGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, (franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- Ifige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct |De abonné's in 't bezit eener jlis, zijn GRATIS verze- :rd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. I nummer bestaat uit 2 bladen. die zich van heden af voor drie maanden op de IVLISSINGSCHE COURANT abonneert, ontvangt deze Courant tot 1 October KOSTELOOZE INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- Igen brengen ter openbare kennis, dat op Vrijdag 20 September a.s., des namiddags 2 er, in het Gasthuis gelegenheid bestaat tot (ïostelooze inenting en herinenting tegen de jokken. Men wordt verzocht alsdan het trouwboekje [Ede te brengen. Vlissingen, 16 September 1929. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. BEKENDMAKING. Klompen en voeding schoolgaande kinderen. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de verzoeken om van gemeentewege klompen en/of voeding te mogen ontvangen voor schoolgaande kinderen vóór 23 Septem ber a.s. door de ouders of verzorgers der leer lingen moeten worden ingediend op de ge meentesecretarie, le afdeeling. De kindervoeding vangt aaii op Dinsdag 8 October a.s. Vlissingen, 9 September 1929. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. ONTWERP TOT HERZIENING VAN IIET PLAN VAN UITBREIDING. Het hoofd van het bestuur der gemeente Vlissingen brengt ter algemeene kennis, dat door Burgemeester en Wethouders is ont werpen een plan tot herziening van het plan van uitbreiding der gemeente voor zoover be treft een gedeelte ten noorden van den Sin- gelweg en ten oosten van de Vlissingsche Watergang. Dat gemeld ontwerp-plan met uitvoerige kaarten en grondteekeningen op de gemeen te-secretarie 2e afdeeling voor een ieder ter inzage is nedergelegd van 19 September 1929 tot en met 16 October 1929. Vlissingen, 17 September 1929. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, VAN WOELDEREN. KAMER-OVERZICHT EERSTE KAMER. In de Eerste Kamer was het ook niets dan formaliteit. De heer De Vos van Steenwij k Meld een lange rede ter aanvaarding van ambt als voorzitter. Hij herdacht het langdurige voorzitterschap van baron Van Voorst tot Voorst, die tevens het oudste lid der Kamer is. Vijftien jaar lang heeft hij het presidium gevoerd en wegens zijn leef tijd legde hij het neer. Wel heel zwaarwichtig waren de Woorden die de heer De Vos sprak. Ook over zijn aanstaand presidium. Laat ik, zoo sprak hy, aan mij voorbijgaan de figuren van hen, die op den voorzittersstoel vooraf zijn ge gaan en het zal den zoon geoorloofd zijn, hierbij aan zijn vader te denken dan geef ih er mij volkomen rekenschap van, dat het biet mogelijk zal zijn in menigerlei op zicht verschillende van hen te evenaren. Hen opvolgen beteekent nog niet huns gelijke te zijn. Van elke toezegging zal ik mij zorgvuldig onthouden, maar dit wil ik wel verklaren, dat de vaste wil in mij leeft om mij meer dan ooit aan dit college te geven, dat in Ne derlands staatsbestel allengs in klimmende mate een beteekenisvolle plaats is gaan in nemen anderzijds om bij de behandeling van zaken de grootst mogelijke onpartijdig heid te betrachten. Als voorzitter behoor ik tot geen enkele partij alle fracties staan my precies even na. Voor geen enkele heb ik de allergeringste voorkeur. Ik weet uit meer dan 16-jarige ervaring hoe, bij alle meeningsverschil, deze Kamer samenwerkt. De waardeering van politieke tegenstan ders, welke hier gelukkig wordt aangetrof fen, den geest van onderlinge welwillend heid, die dit collége zoozeer siert en vrucht- dragenden arbeid bevordert, hoop ik te hel pen handhaven. Op uw aller vertrouwen en medewerking ik heb het voorrecht, de meesten van u reeds geruimen tijd te kennen doe ik een ernstig beroep, reken ik. Geen van beide kan ik missen. Uw vertrouwen allerminst. De bewijzen van instemming met mijn be noeming, welke ik uwerzijds mocht ontvan gen, bemoedigen en sterken mij. Ik zeg er u oprecht dank voor. Uit het diepst van mijn hart welt de bede, dat op ons gemeenschappelijk werk, land en volk tot heil, Gods zegen rijkelijk moge rusten Het klinkt alles zeer zwaar, maar de prak tijk is iets anders. Ook hier verder niets dan formaliteiten TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Intrede. De inhoud van de Troonrede is gauw ver teld de zaak wordt op denzelfden voet voortgezet. Het Kabinet heeft een program metje opgesteld en gaat probeeren dit uit te voeren. Afwachten dus. De eerste vergadering werd gepresideerd door den heer Schaper, die een guitig woord sprak om de leden te verwelkomen en de niet teruggekeerde leden gedwongen, vrij willig of min of meer vrijwillig weggegaan herdacht, voornameiyk de heeren v. Sasse v. IJsselt en dr. De Visser. Aan deze beide ve teranen wijdde de heer Schaper zeer vrien delijke woorden. Overigens hoopte hij dat de Kamer voortvarend zou arbeiden en veel tot heil van land en volk zou tot stand brengen. Een afzonderlijke passage was voor de zeven dames-leden, die alle zijn terugge keerd en ieder in eigen kring dus geacht zijn goed werk verricht te hebben. Verder was alleen aan de orde de benoe ming van een commissie voor onderzoek der geloofsbrieven. Woensdag is er installatie en daarna benoeming van een voorzitter. Een huldebetooging voor de Koningin. Nauwelijks was de plechtige zitting der Staten-Generaal door de Koningin geopend of H.M. wachtte voor het Huis Ten Bosch een huldebetooging van de vereenigingen, welke met haar vaandel hadden deelgenomen aan de tentoonstelling, georganiseerd door de Kon. Ver. „Oranje Bond" in de Gothische Zaal. Een groot aantal vereenigingen stelde zich gisterenmL dag omstreeks 2 uur op het Plein 1813 met haar vaandel op en voorafgegaan door het jongelings-muziekkorps „Klein maar Dapper" werd naar het paleis in het Haag- sche Bosch gemarcheerd. Daar kwam men om ruim 3 uur aan. Het muziekkorps stelde zich voor het stand beeld op, de vaandeldragers vormden een kring en terwijl plechtig het volkslied over het groote breede voorplein weerklonk, kwam de Koninklijke famili^ op het bordes. Uit het talrijke publiek steeg een luid hoera-geroep op. Er werd met hoeden en zakdoeken ge zwaaid en andermaal weerklonk het Wilhel mus, thans door de deelnemers aan den Vaan- deltocht gezongen. Mej. M. van de Vijver,,die den zang had ge leid, werd bij de Koningin ontboden en mocht een dankbetuiging in ontvangst nemen. Daar na werd langs de koninklijke familie gedefi leerd, waarbij het muziekkorps vroolijke mar- schen speelde. Uit de Staatsbegrooting voor 1930. De begrooting voor 1930 wijst voor den ge wonen dienst aan in inkomsten 621.122.211, in uitgaven 611.982.091, zoodat een batig saldo is geraamd van 9.140.210 vooi den kapitaaldient in uitgaven 96.753.370,in ont vangsten 27.770.038, zoodat het nacfeelig pi INSTITUUT VOOR op Donderdag 19 September 8 uur in het Concertgebouw. saldo bedraagt 68.982.732. De geheele dienst geeft dus een nadeelig saldo van 59.842.612. Het batig slot van den gewonen dienst wordt gereserveerd als „een spaarzameiyk gevuld stootkussen om den sehok van 1933 op te vangen", zooals de minister van finan ciën het uitdrukt. In 1931 nl. zal de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten in werking treden, welke groote offers zal vergen van 's rijks schatkist. Van belastingverlaging kan in den eersten tijd dan ook bezwaarlyk sprake zijn. De afdeeling Lager Onderwijs van de on- derwijsbegrooting geeft een verhoogde ra ming met 8.634.329. Deze verhooging is voor 2.000.000 het gevolg van het herstel van het 7e leerplichtjaar en voor 3.500.000 van de weder-invoering van de leerlingen- schaal der „technische herziening". Voor Monumentenzorg is ƒ75.628 hooger geraamd dan voor 1929. Voorgesteld wordt de subsidie aan de ver- eeniging „Het Nederlandsche Lied" voor haar uitgave „Liederen van Groot Nederland" te verdubbelen. Van de bijna anderhalf millioen hoogere uitgaven voor defensie komt een bedrag van 1.115.000 voor rekening van de nieuwe be zoldigingsregeling. i Voor het plan om in 1930 een speciale Ko loniale Jaarbeurs te houden wordt voor één maal een subsidie van 50.000 aangevraagd. Voor de Ver. tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer wordt een subsidie van ƒ45.000 uitgetrokken, mits ook belangheb benden hun bijdragen zullen verhoogen. Voor de Zuigelingenbescherming wordt 59.500 meer aangevraagd voor gezond heids- en vacantiekolonies ƒ100.000 meer. Omtrent de overschrijdingen van de Zui derzeewerken wordt toegezegd, dat.voorshands nieuwe overschrijdingen niet zijn te trachten, tenzij verzwaring van de aan de werken te stellen eischen noodig mocht blyken. Voor Curagao is meer uitgetrokken 100.518 i verband met een verhooging der militaire uitgaven tot f 660.788. De militaire uitgaven voor Suriname zullen 1.177.041 bedragen, waarvan 626.180 voor dea geneeskundigen dienst. Zij zijn voor 1930 20.821 lager geraamd dan voor 1929. Tegen over de uitgaven van den geneeskundigen dienst staan inkomsten van het militair hospitaal te Paramaribo en de ziekeninrich- ting te Albina tot een bedrag van 351.000. Een goede zomer voor de Ned. Spoorwegen By de telling der reizigers, die ook dit jaar werd gehouden, is gebleken dat het reizigers- vervoer op de lijnen der Nederlandsche Spoorwegen weder beduidend grooter is ge weest dezen zomer dan verleden jaar in de overeenkomstige maanden. Een buitengewoon druk gebruik werd ge maakt van de achtdaagsche abonnementen, evenals van de goedkoope treinen, speciaal op Zondag. By den volgenden zomerdienst zullen de goedkoope treinen nog weder worden uitge breid en de achtdaagsche abonnementen blijven gehandhaafd. Ook voor de gezel schapsbiljetten was zoowel in het binnen- als in het buitenlandsch verkeer veel animo. Het verkeer met het buitenland is ook weder be langrijk toegenomen, het meest met Duitsch land. In vergeiyking met voorgaande zomers is het vervoer per derde klasse het meest toe genomen. Het rijwielvervoer, hoewel nog zeer be- langrijk, was bij het vorig jaar vergeleken iets minder. De malversaties te Meppel. Het college van Ged. Staten van Drente adviseert den gemeenteraad van Meppel om inzake de gepleegde malversaties, op de na volgende personen te verhalen de volgende bedragen J. Knoppers, burgemeester, ƒ5998; Saljé, hlerk gasfabriek, 2825 Hakvoort, gemeente-ontvanger, 2500 mr. J. Veurman, oud-wethouder, ƒ225 en M. Goldsteen, voor malig directeur van het distributiebedryf, ƒ225. De raad komt heden in vergadering byeen. Een rumoerige raadsvergadering, In de gisterenavond gehouden vergadering van den .astrichtschen raad werd als laat ste punt der agenda behandeld het voorstel tot bekrachtiging van den getroffen maatre gel, "aarby samenscholingen in de gemeente Ma stricht verboden zyn. Dit verbod moest worden uitgevaardigd, daar de veiligheid van de straat in het gedrang was gekomen, ten gevolge van den loop van het conflict aan de Maastrichtsche Zinkwit maatschappij. De de batten namen reeds dadeiyk een zeer rumoe rig karakter aan, zoodat na ongeveer een half uur de publieke tribune ontruimd moest wor den. Van de zyde der sociaal-democraten werd druk geïnterrumpeerd en de politie met minder vleiende benamingen betiteld. De ver warring en opwinding werden zoo groot, dat de voorzitter zich gedwongen zag de vergade ring te sluiten. Voor het gemeentehuis ston den honderden personen te wachten, terwijl even te voren een menigte met een roode vlag door de straten was getrokken. Intus- schen blijft het samenscholingsverbod van kracht. VLISSINGEN, 18 SEPTEMBER. De opening der Staten-Generaal. Van deze jaarlyks terugkeerende plechtig heid, die nog steeds in het middelpunt staat van de allergrootste belangstelling, ontvin gen wij een vijftal uitnemend geslaagde op namen, die wy in onze Tydinghal voorhin gen. Allereerst van den tocht der Koninklijke familie in de gouden koets, op weg naar het Binnenhof. Voorts opnamen van de ope ningsplechtigheid zelve het voorlezen van de Troonrede door H. M. de Koningin van de ministers van Staat op weg naar de Rid derzaal van de wachtende diplomaten en genoodigden en van het vertrek dsr Konink lijke familie. Zangvereeniging „Looft den Heer." Naar on wordt medegedeeld heeft het be stuur der Gemengde Zangvereeniging „Looft den Heer" besloten de uitvoering van Bach's Johannes Passion nog een jaar uit te stellen, zoodat dez" dan in het voorjaar van 1931 zal plaats hebben. Dit uitstel houdt verband met het feit dat de vereeniging „Oefening en Uitspanning" te Middelburg dit oratorium eveneens in het a.s. voorjaar wenscht uit te voeren en, ten einde haar verplichtingen tegenover de Bach-ver- e'enigingen te kunnen nakomen, aan „Looft den Heer" heeft verzocht ditmaal voor te mogen gaan. Een jubileum. Gisteren herdacht de heer C. Alewijnse, conducteur bij het trambedryf van de Pzem., aen dag waarop hij vóór 25 jaar by de tram weg-maatschappij in dienst trad. Hy werd op het kantoor door den directeur, den heer J. Slooves, gelukgewenscht met dit jubileum onder aanbieding van de gebruikelyke gra tificatie in enveloppe. Onbestelbare brieven. Lyst van gedurende de le helft der maand September 1929 aan het postkantoor alhier terugontvangen onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Brieven binnenland Blum, DomburgN. S. Jaminga, Middelburg W. Wellinga, Kin- derdyk. Brieven buitenland A. Alexander, Lon den L. J. 112, Dusseldorf Leon Namur, Valenciennes. Briefkaarten binnenland J. Altena, M. Huiszoon, Geertruidenberg A. v. Hoorn, MolensH. A. W. Kok, Den HaagC. de Monchy, Wyk s/mRosa Vossen, Briefkaarten buitenlandMadam van Hasseltvan Rees, Bale Effie E. Perras, Londen Regine Scherpers, Dortmund. Begrafenis loods Peters. Te Deurne by Antwerpen heeft onder een grooten toeloop van belangstellenden de be grafenis plaats gehad van den loods Philip Peeters, die zoo jammerlijk omkwam by het vergaan van de „Estella". Talrijk waren de rivierloodsen met hun bondsvaandel, verder de dokloodsen en verschillende kapiteins van de koopvaardijvloot, aldus meldt het „Hbld. van Antwerpen". Lyk aangebracht. Gisteren is door een rykspolitievaartuig van Antwerpen te Walsoorden aangebracht, een lijk van een manspersoon, dat men op de Schelde dryvende had gevonden en dat ver- moedelyk ook behoort tot de bemanning van het gezonken Belgische schip „Estella" Door dat het lyk reeds in verren staat van ont- M ji| I» Er is geen deugdelijker middel I j|| Hl voor het verkrijgen en behouden I vaneen fraaie Huid van I Handen en Gelaat, dan I binding verkeerde, kon de identiteit niet worden vastgesteld. Papieren werden niet aangetroffen. Installatie burgemeester van Zierikzee. De heer J. C. A. Bannik is gisterenmiddag feestelijk als burgemeester van Zierikzee bin nengehaald. Om half één voeren eenige visscherssche- pen uit, de provinciale boot tegemoet, om met deze boot als eere-escorte om 2 uur te Zierikzee terug te keeren. De nieuwe burgemeester aanvaardde zyn taak na een kernachtige rede, waarin hy een beroep deed op raad en ingezetenen om hem te steunen bij de uitvoering van zyn taak. Na afloop van de plechtigheid trok een optocht van verschillende vereenigingen, die aan een bloemencorso deelnamen, voorbij. Des avonds werden muziekuitvoeringen en fakkeloptochten gehouden met tot slot een groot vuurwerk. Auto tegen een trein gereden. Gisteravond is aan een onbewaakten over weg onder de gemeente Clinge, een Ford auto op een passeerenden trein van den spoorweg MechelenTerneuzen gereden. De auto werd medegesleurd en totaal versplin terd. De bestuurder een zekere van O., woon achtig ,e Belgisch Clinge, was uit den auto geslingerd en is met een zware hersenschud ding in het Ziekenhuis te Hulst opgenomen. In den auto bevonden zich overigens geen passagiers. Het uitzicht aan den overweg is vrij en 'iet was ook niet mistig, terwijl de ma chinist, alvorens den overweg te passeeren, het gebruikelyke fluitsignaal heeft gegeven. Bij onderzoek bleken de treeplanken van den tender en postwagen beschadigd. Onze correspondent te Ter Neuzen seint ons nog het volgende Dinsdagavond heeft op den onbewaakten overweg van den spoorweg MechelenTer- neuzen tusschen het Belgisch station Clinge en Hulst de koopman Frans van Overloop, wonende te Clinge met zyn auto, ondanks fluitsignalen van de locomotief, den trein naar Hulst aangereden. De trein stopte en het personeel haalde den bewusteloozen be stuurder van onder de wrakstukken der auto en vervoerdo hem naar Hulst, waar hij oogen- schynlyk met een lichte hersenschudding in het R.K. Liefdehuis is opgenomen. Van den trein waren van den bagagewagen en het eerste personenrijtuig de treeplank afgerukt. Verkeershinder in Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij de bruggen over het kanaal van Ter- neuzen onaervindt het landverkeer te Sas van Gent veel stagnatie, daar die bruggen herhaaldelijkvoor de drukke en steeds toe nemende scheepvaart moeten worden ge opend. Het openen en sluiten is zeer tyd- roovend, door de verouderde handbewegings inrichting van die bruggen en voor al by de groote brug over den Oostelijken arm van het kanaal geeft dat aanleiding tot veel op onthoud. Reeds in 1927 is bij een tusschen 8 uur en 12.55 uur gehouden verkeerstelling, gebleken, dat deze brug toen niet minder dan 2 uur 48 min. voor het landverkeer is afgeslo ten geweest, soms meer dan een half uur lang, en sindsdien is de toestand, tengevolge van de toenéming van het verkeer nog hin derlijker geworden. Bovendien zijn de bruggen over den Westelijken- en Midden-kanaalarm zoo smal, dat het verkeer daarover slechts in één richting kan geschieden en aangezien, behalve het plaatselijke verkeer, ook dat tus schen Oost- en West-Vlaanderen over deze drie bruggen wordt geleid, vormt deze ver keershinder een ernstige belemmering voor de ontwikkeling van deze streek. Een belang- ryke verbetering zou reeds worden verkregen, indien de groote brug, welke het meeste op onthoud veroorzaakt, reeds dadelijk werd voorzien van een inrichting met electrische beweegkracht. Om deze redenen hebben de besturen van den A.N.W.B., Touristenbond voor Nederland en de Kon. Ned. Automobiel club gezamenlijk een adres gericht aan den minister van waterstaat, met het dringend verzoek maatregelen te willen nemen tot een afdoende verbetering van het landverkeer van het kanaal van Terneuzen te Sas van Gent en in afwachting daarvan zoo spoedig mogelyk te willen doen overgaan tot het ver-

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1