500 300 25 IEDER GRATIS DINSDAG 17 SEPTEMBER EERSTE BLAD No» aio 67e 1929 ÏRICHTEN kRTLIJNEN VIISSINGEN Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening E628Ï Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen DE TROONREDE. BINNENLAND amofoonmuziek. 2 5o_ .20 Concert uit' Leip2i7 1.20 Concert. Koor, orgel 'sberichten. L 12.20—2,20 Concert uit restraurant „Wivel" or Otto Pessel's ensem^ -Hahn, zang. 8.20-920 io-harmonie orkest. 820 ïsen", blijspel van Jen, 10.1011.20 Concert door idio-bladen. ;ting van artikelen over zender en de Berlijn- riling en het slot van de radio-stands op de jaar. adio-Expres" voorname- artikelen, waarvan »e .toringen, die de Hage- gen-radio ondervinden, oep op 1070 M. zendt' de schermrooster-eind- troffen we ditmaal ver- ïgen met betrekking tot V. H. de Gorter schrijft ivisie en Max Tak pu- waarin hij spreekt over ■adio op de muziekont- ikelen over de Berlijn- ling en het slot van de jaarbeurs", ent met een artikel van t oogenblik en de eeu- prekingen van de Ber- stelling en de radio op ve aankondigingen aan ie binnenkort weer be de „Katholieke Radio- prekingen voort. Voorts programmabesprekin- Is" wijdt besprekingen e Berlijnsche radioten- :en nieuw „adres" ge- ïsterdamsche afdeeiing ninister van water-staat Vara-programma's en I uitzendingen der Avro Ivijze besproken. September 1929. anvoer 559 vette run- n, 811 schapen of lam- koeien 53—56, 46—4$, 4547'/£, 42 kalveren 60 schapen 30—37'/2 kens 42^, 4114, 40'/2. ïn handel, zelfde prij- ;s beteren handel, zelf- en lammeren tragen varkens slechten han« n. Brielsche Eigen- Zeeuwsche Blauwen Eigenheimers ƒ1.50- 3onten ƒ2.70—ƒ3.20; ƒ1.70—ƒ2; Westland- and) 4 6 ct.West- ■t.Westlandsche eer- auwpitters 5 a 6 ct. ;pt. te Suez 13 Aug. van Algiers Sept. van Colombo Sept. van Bahia >t. te Manila ept. Kaap del Armi Sept. van Colombo L3 Sept. Ouessant ;e Batavia v. Rott. 14 Dec. Dover 14 Sept. v. Port Said van Amst. 'n. Batavia Sept. te Port Said pt. te Sabang 3 Sept. te Marseille ;e Batavia van Amst. van Bombay r.) 12 Sept. te Mar- 13 Sept. van Malakka Sept. van Colombo pt. van Mjrf-seille New-York v. Rott. 14 Sept. Ouessant :pt. Gibraltar luto's, Fietsen uigen. nber uur 7.40 ft 7.38 1.29 13.28 2.03 14.10 DA tabeltikheden, en enz. ageiyks voorstelling. :eiyks voorstelling, a. Woensdag, Za- icert door het huis- tgebouw. VLISSINGSCHE COURANT 1 ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voo' België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekeüjksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent.Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuu' .Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden oij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. die zich van heden af voor drie maanden op de VLISSINGSCHECOURANT abonneert, ontvangt deze Courant tot 1 October Hedenmiddag werd de Vereenigde I vergadering van de beide Kamers der Siaten-Generaal op de gebruikelijke wijze in de Ridderzaal geopend. Nadat H. M. de Koningin, die verge- I zeld was van Z. K. H. Prins Hendrik en lil. K. H. Prinses Juliana, op den voor I Haar bestemden zetel had plaats geno- I men, werd door H. M. dc volgende Jtroonrcdc uitgesproken Leden der Slalcn-Gcneraal Te midden van U leden der Staten- Qeneraal. voei ik Mij gedrongen uiting te geven aan ootmoedige erkentelijkheid voor den zegen, dien de Almachtige ook dit jaar over Mijn dierbaar volk heeft verspreid. Die zegen zij een spoorslag te meer voor alle deelen van het Rijk en zijne in woners van eiken landaard, om hunne beste krachten bij voortduring te blijven geven aan de vreedzame ontwikkeling van het hechte geheel van Moederland en Overzeesche Gewesten. De betrekkingen welke met de andere mogendheden worden onderhouden, zijn van den meest vriendschappelijken aard. Dat de hier te lande in het belang van den wereldvrede gehouden besprekingen tot overeenstemming hebben mogen lei den, stemt tot groote voldoening. De verwezenlijking der plannen van den Volkenbond ter vreedzame oplossing van internationale geschillen zal door Mij krachtig worden bevorderd, in de over tuiging, dat versteviging van de inter nationale rechtsorde den weg zal helpen banen tot gelijktijdige en wederzijdsche vermindering van bewapening. Pogingen, die zouden kunnen leiden tot wegneming van de belemmeringen in het handelsverkeer tusschen de volkeren, kunnen op Mijnen daadwerkelijken steun rekenen. De wensch naar totstandkoming eener nieuwe regeling met België kon nog niet worden vervuld. Ik vertrouw dat een juister begrip van de wederzijdsche rech ten en behoeften, waartoe de gedachten- wisseling, die in het vorige zittingsjaar l'laats had, bevorderlijk kon zijn, het be reiken van overeenstemming ten goede zal komen. De toestand van handel en nijverheid Saeft in menig opzicht stof tot dank baarheid. Niettegenstaande de oogst ook dit jaar over het algemeen niet onbevredigend mag heeten, zouden land- en tuinbouw zich breeder ontplooien, zoo de prijzen der voortbrengselen gelijken tred hielden met de productiekosten. Vertrouwd mag worden, dat de onlangs tot stand ge komen wettelijke maatregelen ter bevor dering van onzen uitvoer, heilzaarn zullen werken op den afzet in het buitenland Op Uwe medewerking zal een beroep worden gedaan ter behandeling van de 'hans aanhangige wetsontwerpen, voor zoover zij daartoe, gewijzigd dan wel on gewijzigd, in aanmerking komen. Het reeds ten vorigen jare aangekon digde ontwerp tot herziening van het huwelijksvermogensrecht zal U thans spoedig bereiken ook overigens zal ver nieuwing van recht op onderscheiden gebied worden bevorderd. Met kr.achlige bestrijding van de werk loosheid zal worden voortgegaan. Naar Ik vertrouw, zal het rapport der Staatscommissie voor de herziening van de Lager-Onderwijswet !920 binner niet te langer tijd wordei ingedienc Mei der meester spoee zullen alsdan de vereischte voorstellen tot herziening van de Lager- Onderwijswet 1920 aanhangig worden gemaakt. Het zal mijn ernstig streven zijn het financieel evenwicht te handhaven. Daar toe zal op den weg van versobering van 's Rijks dienst bchooren te worden voort gegaan en zal voorzichtigheid geboden zijn ten opzichte van wettelijke maat regelen, welke lasten op 's lands schatkist kunnen leggen. De uitgaver. voor legei en vloot zullen beperkt blijven tot het beslist noodige voor handhaving van de onzijdigheid en verdediging der onafhankelijkheid van den Staat. Indiening van een wetsontwerp inzake de kanaalverbinding van Amsterdam met den Rijn wordt bespoedigd. Een voorstel tot wijziging van de Zuiderzeesteunwet zal U worden voor gelegd. De verbetering der wegen en rivier- overgangen zal krachtig worden voort gezet. Een wetsontwerp betreffende de pu bliekrechtelijke regeling der collectieve arbeidsovereenkomsten zal worden inge diend. In voorbereiding is een wettelijke rege ling omtrent de instelling van bcdrijfs- raden Herziening van dc sociale verzekering zal worden ter hand genomen. In voorbereiding is een wettelijke rege ling der werkloosheidsverzekering. Overwogen wordt verbetering der eco nomische voorlichting van nijverheid en handel. Met den middenstand zal nog nauwer dan tot heden voeling worden gehouden. Voortgezet wordt het onderzoek in hoeverre, zoolang het vrije ruilverkeer niet internationaal gehuldigd wordt, door een onderhandelingstarief de nadeelen voor een deel van onze nijverheid en landbouw van elders geheven bescher mende invoerrechten zouden kunnen worden getemperd. Ten aanzien van den politieleen toe stand in Nederlandsch-Indië blijft waak zaamheid geboden. Intusschen valt te wijzen op de teekenen van een veldwin nend inzicht, dat slechts door daadwer kelijke deelneming van alle groepen der bevolking aan het opbouwend werk der Overheid het algemeen belang in waar heid wordt gediend. Het bedrijfsleven in Nederlandsch-In dië ondervond den terugslag der voor sommige landbouwproducten ongunstige verhoudingen op de wereldmarkt. De algemeene toestand kan niettemin be vredigend worden genoemd. Op hetgee.. in de laatste jaren op het gebied van dc ontvoogding van Neder landsch-Indië is verricht, wordt niet teruggekomen. Afgescheiden van andere vereischte zal aan de beginselen der ontvoogding in de sfeer van het centraal bestuur geen uitbreiding worden gegeven vóór en aleer de grondslagen van die ontvoogding zijn bevestigd door verdere uitvoering van de wet op de bestuurs- hervorming van 1922. Aan die uitvoering zal met voort varendheid worden gewerkt zoo door uitbreiding, over de verdere deelen van den Archipel, van het gebied, waarop haar beginselen toepassing vinden, als door een krachtige toepassing van die beginselen binnen dat gebied. De economische toestand van Suriname blijft ernstige aandacht vorderen. Tegen over een voortgezette uitbreiding van de koffiecultuur en van de bauxietnijverheid staat een teruggang van de goud- en balatawinning. Ook voor de suikerriet teelt zijn de vooruitzichten minder gunstig. Reden tot verheugenis biedt de voort schrijdende opbloei van Curagao. Op een duurzame versterking van de ter plaatse aanwe-ige gezagsmiddelen tot handha ving van rust en orde blijft Mijne aan dacht gevestigd- Met de innige bede, dat God Uw ar beid miidelijk moge zegenen, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaa! geopend. O Met meer dan gewone belangstelling zal dit jaarlijkschc Staatsstul we' tege moet zijr gezien omdat nier, gaarne wil de weten welker koers het ministerie Ruye de Beerentrcuck zai volgen. Zij die iets bijzonders verwacht hebben zullen wel teleurgesteld zijn, want deze Troon- r«le leverde niet vee! bijzonders op. Het spreekt vanzelf dat de te 's-Gra- venhage gehouden Herstel-conferentie in het Staatsstuk word1 gememoreerd en dat de daai gehonder besprekingen tof overeenstemming hebben moger. leiden in het vraagstuk van den wereldvrede, geeft groote voldoening. Immers onze regee ring zal de verdere pogingen van den Volkenbond tot vreedzame oplossing van internationale geschillen krachtig steu nen. Dit ligt geheel in onze lijn, omdat wij alles zoo krachtig mogelijk steunen wat den vrede kan bevorderen. Dat op onzen vredelievenden bodem de groote mogendheden ten slotte elkaar toch hebben kunnen vinden, stemt tot groote dankbaarheid. Omtrent de Nederiandsch-Belgische betrekkingen, een punt dat van groote beteekenis moet worden geacht, blijkt, dat nog geen overeenstemming is bereikt. Het blijft voorloopig dus nog een netelige quaestie en een positieve toezegging wordt dan ook nog niet gedaan en alleen de hoop uitgesproken dat de gevoerde gedachtewisseling het bereiken van overeenstemming ten goede zal komen. Er za' nog heel wat geschipperd moe ten worder. eer deze reeds zoo lang hangende quaestie een oplossing zal hebben gevonden. Wij blijven op ons standpunt staan, dat beide partijen wat zullen moeten geven en nemen en dat alleen een nieuwe regeling tot stand zal kunnen komen als ook bij België werke lijk de wenseh naar een zoodanige tot standkoming werkelijk voorzit. Het werkloosheidsvraagstuk is een probleem dat bijna alle regeeringen groote zorg baart. Overal waart dit spook rond en lapmiddelen helpen niet meer. Er moet krachtig worden ingegrepen en dat ziet onze regeering ook in. Daarom wordt aangekondigd, dat de werkloos heid krachtig zal worden bestreden. Dc voorstellen tot herziening van de Lager Onderwijswet 1920 zullen weldra aanhangig worden gemaakt. Dit zal in onderwijskringen wel met instemming worden vernomen. Hoewel de toestand van 's lands geld middelen niet direct groote zorg baart wij zijn dit jaar gedurende de eerste 8 maanden bijna 20 millioen boven de ra ming gekomen zal er ernstig naar gestreefd worden het financieel evenwicht te handhaven. De belastingdruk is nog veel te zwaar en er wordt verlangend uitgezien .dat de fiscus wat gematigder kan worden in zijn eischen. Een eerste eisch daarom is, dat naar .versobering zal worden gestreefd in 's Rijks dienst en de regeeiing wil stap pen doen in deze richting. Het zal wel door velen met instemming worden vernomen, dat de uitgaven voor leger en vloot zullen beperkt blijven tot het beslist noodige. Nu is er natuurlijk verschil van opvatting wat daaronder verstaan moet worden. Doch zooveel is toch zeker, dat alleen strikt noodzake lijke geiden zullen worden aangevraagd tot handhaving van onze onzijdigheid en de verdediging van onze onafhankelijk heid. Bij de uiterst linksche partijen zat deze toezegging misschien niet ver ge noeg gaan en aan de rechterzijde zal er ook wel verschil van meening bestaan tusschen de katholieken en de andere christelijke partijen wat onder „het beslist noodige" moet worden gerekend. De democratische partijen zullen in deze Troonrede ook wel enkele punten vinden, waarmede zij onvoorwaardelijk zullen instemmen, zoo o.a. een wetsont werp betreffende de publiekrechtelijke regeling der collectieve arbeidsovereen komsten. Ook de instelling van bedrijfs- raden is een wetsontwerp dat eisch van den tijd mag worden genoemd. De herziening van de sociale verzeke ring en een wettelijke regeling der werk loosheidsverzekering wijzen er op, dat de regeering een open oog heeft voor de sociale vraagstukken weike om oplossing vragen. Ook de belangen van den middenstand worden niet uit het oog verloren en met hen za! nog nauwer dan tot heden voe ling worden gehouden. Wij zullen moeten afwachten wat daaronder verstaan wordt, doch zooveel is zeker, dat de midden stand op den steun der regeering kan rekenen. De politieke toestand in Oost-Indië is verre van rooskleurig. Dit behoeft geen nader betoog, omdat het aan ingewijden maai a' te goed bekend is dat het in onzen Oost-Irdischer Archipe' reeds lang verre var rustig is. De regeering drukt het voorzichtig uit dat waakzaamheid geboden is: Toch kan de regeering nog op enkele lichtpunten wijzen Wij hopen vurig, dat de regeering alles in het werk zal weten te stellen dat in Indië rust en orde bewaard kunnen blijven, want de welvaart van ons land hangt nu eenmaal voor een groot deel af van onze overzeesche bezittingen. Van West-lndië wordt gezegd, dat de aandacht gevestigd blijft op een duur zame versterking van de ter plaatse aan wezige gezagsmiddelen tot handhaving van rust en orde. Een reprise als het gebeurde te Cura sao mag niet meer voorkomen. Daarmede wordt onze nationale eer te veel op hef spel gezet. Tot lid der Tweede Kamer benoemd. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de plaats van jhr. mr. F. Beelaerts n Blokland, die zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet heeft aangenomen, benoemd verklaai'd tot lid dier Kamer jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Roozenburg, te Baarn. De rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der rijksmidde len over de maand Augustus, in vergelijking met de overeenkomstige periode van het vorige jaar. 1929 1928 Grondbelasting 1.841.738 1.393.189 jpersoneele belasting - 4.464.979 - 4.718.877 Inkomstenbelasting - 3.211.840 - 3.464.919 Vermogensbelasting - 544.261 - 442.325 Div. en Tant. bel. - 3.114.998 - 1.649.819 Invoerrechten - 5.816.694 - 4.932.868 Statistiekrecht - 413.088 - 403.410 Accijns op Zout - 199.187 - 161.987 Geslacht - 1.048.519 - 932.732 Wijn - 32.720 - 42.971 Gedistill. - 3.326.847 - 3.913.013 Bier - 1.382.919 - 1.398.464 Suiker - 4.363.653 - 3.843.915 Tabak - 2.394.985 - 2.062.149 Bel. o. Goud en Zilv. - 77.630 - 75.234 Rijwielbelasting - - 10.142 Zegelrechten - 2.034.612 - 1.744.612 Registratierechten - 2.168.628 - 2.116.126 Successierechten - 3.386.882 - 3.052.673 Domeinen enz. - 378.015 - 222.330 Staatsloterij - 24.337 - 24.343 Jacht- en Vischakten - - 93.611 Loodsgelden - 418.680 - 451.999 Totaal ƒ40.554.320 ƒ37.151.165 De verlaging van het posttarief. Bij informatie aan het hoofdbestuur der P. T. T. met betrekking tot de voorgenomen verlaging der posttarieven, verneemt de „Haagsche Crt." nog, dat deze maatregel het postbedrijf op een waarschijnlijken schadepost van 1 a V/2 millioen gulden komt te staan. Tenzij de verlaging zou gepaard gaan met een vermeerdering van het aantal verzonden stukken met minstens 25 zou de rekening weer sluitend zijn. Echter verwacht men slechts een toename met omstreeks 10 overeenkomstig de ondervindingen bij vroege re verlagingen van het tarief opgedaan. De arbeidswet en de kantoorbedienden. Naar aanleiding van het feit, dat de ar beidswet, welke nu 10 jaren bestaat, nog steeds niet van toepassing is verklaard op de kantoorbedienden, heeft Zondag de nationale bond van handels- en kantoorbedienden „Mercurius" op Kijkduin een bijeenkomst ge- L.uden om te protesteeren tegen deze ach terstelling. Er waren 6 a 700 deelnemers aan dezen landdag. De vice-voorzitter van den bond, de heer D Udo sprak een welkomstwoord. smaakt als room Vervolgens voerden het woord de heeren Jac. Bakker, voorzitter van den Bond H. B. Berghuys, waarnemend secretaris der Ned. Vakcentrale en J. Veenhuysen, bestuurslid van het Verbond van Vakorganisaties van Hoofdarbeiders. Na een slotwoord van den heer Udo werd Cvergadering gesloten. Nederland op de wereldtentoonstelling te Antwerpen. De minister van arbeid, handel en nijver heid heeft in een der zalen van zijn departe- mennt de commissie voor de deelneming van Nederland aan de wereldtentoonstelling voor koloniën, zeevaarc c-n Vlaamsche kunst, welke in 193C te Antwerpen zal worden gehouden, geïnstalleerd. Blijkens de rede waarmee de voorzitter, dr. F. E. Posthuma, den minister beantwoordde, zullen ruim 20 landen, in hoofdzaak in eigen paviljoens, op de tentoonstelling officieel ver tegenwoordigd zijn. Het Nederlandsche paviljoen is zeer gunstig gelegen aan twee hoofdwegen en ligt in de onmiddellijke nabijheid van de paviljoens van Engeland, Frankrijk, Italië, Canada enz. Het paviljoen zal, behalve een receptiezaal en de noodige dienstvertrekken, bevatten een officieele iNederlandsche afdeeiing, een offi- cieele afdeeiing- voor Nederlandsch-Indië, Su riname en Curasao, afdeelingen voor de in zendingen van gemeenten (Amsterdam, Rot terdam, Dordrecht, \lissingen) en ten slotte afdeelingen voor de inzendingen van particu lieren. De groote gemeenten zullen om zich heen groepeeren de industrieën, welke in hunne nabijheid gevestigd zijn en hebben zich zeer te; genoegen van het comité belast met het bijeenbrengen dier inzendingen. Het aantal particuliere inzenders is groot en alle deelen des lands zijn vertegenwoordigd. Het is te voorzien, dat binnenkort de geheele beschikbare ruim e uitgegeven zal zijn. Het ontwerpen van het paviljoen is opge dragen aan den Amsterdamschen architect Wijde"eld, het zal een oppervlakte beslaan van ongeveer 8000 M2. exi tot de allergrootste op dj tentoonstelling behooren. De ontwerpen zijn gereed en binnen enkele dagen zal de aanbesteding plaats vinden. In de officieele Nederlandsche afdeeiing zal speciaal naar voren worden gebrachteen mequette en overzichtskaart van de Zuider zeewerken een moquette van de sluis vaxi IJmuiden een diorama van de haven van IJmuidexieen diorama van de Maaskanali satie een dioi*ama van het Julianakanaal een diorama van het aandeel van Nedex*land in het verkeer door het Suez-kanaaleexi verlichte overzichtskaart van de waterverbixi- dingen van Nederland met de Oostelijke lan den twee voorstellingen van de afdeeiing luchtvaart van het departement van water staat een inzending (wandkaart en door- loopende film) van het hoofdkwartier der P.T.T.een inzending vaxi de rijkskustver- lichting. Alastrim. De directie der Nederl. Spoorwegen heeft per extra dienstorder aan haar personeel be kend gemaakt, dat de alastrim evenals chole ra, roodvonk e.a. onder de besmettelijke ziek ten is op te nemen en dat daarvoor dezelfde maatregelen dienen te worden getroffen als bij deze ziekten is voorgeschreven. De wethouderscrisis te Amsterdam. Omtrent de gistermiddag gehouden verga dering van de vertegenwoordigers der Sociaal- Democratische, Vx*ijz.Democratische,Roomsch- Katholieke en Anti-Revolutionaire Raads fracties valt alleen te melden, dat zij ver daagd is tot hedenmorgen, teneinde die ver tegenwoordigers in de gelegenheid te stellen hun fracties te raadplegen. Blijkbaar wordt nog gezocht naar „de brug" en worden in elk der fracties de voorstellen van de „overzijde" nog eens bekeken, gehoord de daarop gistermiddag gegeven toelichtingen. Onze Aarde. In het Septembernummer van dit maand schrift beschrijft mr. W. J. van Balen „Peru en het mysterie der Incas" „Cairo", de ko ningin der Levantijnsche steden is een on derwerp behandeld door Maurits Wagenoox*d. Verder bevat het mooie tijdschrift nog ver schillende andere artikelen, meest allen keu rig geïllustreerd. De N.V. Van Holkema Warendorf's Uit gevers-Maatschappij te Amsterdam verzorgt dit maandschrift op artistieke wijze.

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1