1000 500 300 150 100 25 IEDER GRATIS EERSTE BLAD No. 217 Jaargang 1929 i: Firma F. VAX OE VELOE lr., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 06287 14 VerschijRt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen VLISSINGSCHECOURANT GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct pe abonné's in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. die zich van heden af voor drie maanden op de abonneert, ontvangt deze Courant tot 1 October BEKENDMAKING. Klompen en voeding schoolgaande kinderen. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de verzoeken om van gemeentewege klompen en /of voeding te mogen ontvangea voor schoolgaande kinderen vóór 23 Septem ber a.s. door de ouders of verzorgers der leer lingen moeten worden ingediend op de ge meentesecretarie, le afdeeling. De kindervoeding vangt aan op Dinsdag I October a.s. Vlissingen, 9 September 1929. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Défilé voor de Koningin-Moeder. Gisterenochtend te ongeveer elf uur was er op den Utrechtscheweg nabij Quatre Bras te Amersfoort een défilé van het regiment gre nadiers, dat aldaar tijdelijk in garnizoen is, voor de Koningin-Moeder. Om even voor elven arriveerde H. M. per auto, vergezeld van haar hofdame en haar kamerheer baron Sixma van Heemstra. Na het défilé onderhield H. M. zich eenige oogemblikken met den commandant, overste Froger, waarna de koninklijke auto langs den Utrechtscheweg wederom de gemeente verliet. Mr. Loder. Onder vele blijken van belangstelling, hoogachting en waardeering heeft gisteren rir. B. C. J. Loder, oud-president van het Hof vaj. Internationale Justitie en thans nog rechter in dat hof, zijn 80sten verjaar dag gevierd. Er waren talrijke bloemstukken gezonden, o.a. van het Hof van Internationale Justitie, de Vereeniging voor Internationaal Recht, van de Utrechtsche Universiteit en van de Handelshoogeschool te Rotterdam. De minister van justitie zond een schrifte lijke felicitatie. Gisterenmiddag was er een druk bezochte receptie. Een flinke daad van minister Terpstra. Zooals gemeld zijn de leden van het inter nationaal congres voor oogheelkunde door de vegeering Woensdagavond in de ridderzaal ontvangen. Naar aanleiding van de ontvangst merkt ,4e Residentiebode" o.m. het volgende op: By die gelegenheid heeft de nieuwe minis- tor van onderwijs, kunsten en wetenschappen mr. Terpstra, die hier namens de regeering sis gastheer optrad, een novum ingevoerd, dat o.i. algemeene toejuiching verdient. Tot nu toe was het op deze bijeenkomst de gewoonte, dat de minister of burgemeester, die zijn internationale gasten ontving, deze onmiddellijk verwelkomde in de Fransche taal. Minister Terpstra heeft dit niet gedaan. Hij begon zijn rede in het Nederlandch, op die wijze zijn eerbied uitende voor'onze taal, daarvoor hij als minister van onderwijs, in de allereerste plaats heeft op te komen. En daarna begroette hij zijn gasten in het Fransch. Dit o.i. gelukkige voorbeeld vond onmiddellijk navolging, want toen daarna de voorzitter van het congres prof. Van der Hoeven, de regeering dankte voor de vriende- tyke ontvangst, begon ook hij zijn rede in de Nederlandsche taal, om later in het Fransch voort te gaan. Dit alles lijkt ons een gelukkig en waardig precedent. Wij hebben reeds verschllende van deze internationale bijeenkomsten mee gemaakt en daar begaafde linguisten rede voeringen hooren uitspreken, waarin zij van het Fransch in het Engelsch en van deze taal we°r overgingen in het Duitsch, maar de Ne derlandsche taal, hun eigen moedertaal, de taal van het land, dat de gasten ontving, werd genegeerd. Dat met deze ingeroeste traditie minister Terpstra gebroken heeft siert hem en be stempelt hem ook als een man van initiatief en durf. En wij zijn er zeker van, dat hij niemand der aanwezigen met deze stille hulde aan de Nederlandsche taal, gekrenkt heeft, ook al verstond men deze taal niet. Trouwens ook elders werd, wat bij ons de gewoonte was, nooit nagevolgd. Wij hopen, nu de nieuwe minister van on derwijs het ijs gebroken heeft, onze Neder landsche taal, door de Nederlandsche auto riteiten op internationale congressen niet langer als Asscheposster zal behandeld wor den, maar, dat het voorbeeld gegeven een gelukkig precedent zal worden voor een nieuwe en langdurige traditie. De alastrim. Een medisch medewerker schrijft aan het „Rott. Nieuwsblad" Nog steeds breidt de alastrim zich in Ne derland uit. Thans heeft ze ook in Amster dam haar entrée gemaakt. Er is geen sprake van dat men er in slaagt, den voortgang te stuiten. Ook in Rotterdam niet. Niettegen staande de maatregelen, die door de medi sche autoriteiten worden genomen, zoodra een alastrim-geval te hunner kennis word? gebracht, neemt het aantal gevallen toch toe. Het Noorden van Rotterdam is thans, evenals Spangen, een alastrimhaard gewor den. Een lezer heeft in een ingezonden stuk als zijn meening geuit, dat de ligging van het hulpziekenhuis in de Hildegardisstraat hiervan de schuld is. Wij gelooven dit niet. In het Noorden kwamen reeds verschillende gevallen voor, lang voordat dit ziekenhuis voor de opneming van alastrimlijders was bestemd. Wij hebben ons ter plaatse op de hoogte gesteld en kunnen gerust verklaren dat de maatregelen, die de directie van het ziekenhuis heeft genomen om besmetting naar buiten te voorkomen, alleszins afdoen de zijn. Om terug te komen op de alastrim, willen we de vraag stellen Hoe komt het dat men er niet in geslaagd is de alastrim in zijn voortgang te stuiten Deze vraag heeft ook in een dezer dagen gehouden vergadering van medische autoriteiten een punt van be spreking uitgemaakt. Want ook in andere plaatsen bijv. Delft, waar toch direct het eerste geval herkend is, en alle noodige maatregelen van opname en isolatie direct zijn genomen, breidt de alastrim zich uit. Wij zijn van meening, steunend op door autoriteiten en onszelf geconstateerde fei ten, dat er lichte gevallen van alastrim rondloopen, die misschien zelf niet weten, dat ze de ziekte hebben, maar niettemin de besmetting op andere even gemakkelijk kun nen overbrehgen als de zware gevallenja, misschien nog wel gemakkelijker, omdat zij zelf zich niet bewust zijn van het gevaar, dat ze voor anderen vormen. Wy hebben vroeger al uiteengezet, dat die rondloopende gevallen de oorzaak zijn, dat men er in Rotterdam niet in geslaagd is, en voorloopig niet in slagen zal, den voortgang der uitbreiding te bestrijden. En ook in an dere plaatsen zal men op deze zelfde moei lijkheid stuiten. Wat moet er nu gedaan om de alastrim toch kwijt te raken Wij kunnen niet vaak genoeg herhalen, dat daarvoor slechts één middel bestaat, namelijk inenting. Ja, wij weten, dat ook aan het inenten een gevaar verbonden is, zij het dan ook dat de kans om die onaangename complicatie, die ence phalitis heet, te krijgen, zeer gering is. Als we rekenen, dat er 300.000 personen in Rot terdam zijn ingeënt, waarvan er negen en cephalitis hebben gekregen, dat is 1 op de 33.000 entingen. Twee zijn er overleden, dat is 1 op de 150.000 entingen. Van de 300 bekende alastrimlijders zijn er 10 overleden dat is dus 1 op de 30. Voor een ieder spre ken deze cijfers voldoende. De kans om aan alastrim te sterven is dus 5000 maal zoo groot dan aan encephalitis na enting. De keuze is dus niet twijfelachtig, tenzij men absoluut gemoedsbezwaren heeft. Esperanto op de lagere school. Door de Centrale Esperanto Propaganda Commissie te Nijmegen, secretariaat Hugo de Grootstraat 35, is dezer dagen aan de be sturen van alle gemeenten in ons land, het volgende schrijven gezonden Beleefd neemt bovenvermelde commissie de vrijheid aan uwen raad het volgende mede te deelen en te verzoeken Sedert een paar jaren wordt te Nijmegen van gemeentewege, aan leerlingen der hoog ste klassen van alle openbare en bijzondere lagere scholen, alsmede aan wat oudere kin deren, gelegenheid gegeven tot het facultatief volgen van een 1-jarige Esperanto-cursus, met twee lesuren per week (nl. Woensdag en Zaterdagmiddag). Het resultaat van deze leergangen is dermate gunstig, dat wij met vertrouwen het verzoek tot uw gemeentebe stuur richten, het daarheen te willen leiden, dat ook in uwe gemeente een dergelijke cursus worde ingevoerd. De meeste kinderen, die aan zulk een cursus deelnemen, leeren in één jaar de wereldhulp- taal zóódanig, dat ze in heel de wereld, (al thans met behulp van het Esperanto jaar boek) terecht kunnen. Ongetwijfeld zal in de toekomst voor de jeugd kennis van de eenvoudige, mooie en logische internationale taal Esperanto, die uitsluitend naast (dus niet in plaats van) ieders moedertaal wil gebruikt worden, een algemeene e:,ch zijn. Zeer zeker bewijst men dan ook een weldaad aan de jeugd, door ge legenheid te geven reeds op de lagere school, met weinig moeite een vreemde taal geheel te leeren. De invoering van zulk een cursus is hoogst eenvoudig en weinig kostbaar. Gaarne is onze commissie en wellicht ook het ge meentebestuur van Nijmegen, bereid hierom trent nadere gegevens te verstrekken, ook wat betreft het eventueel aanwijzen van een bevoegd Esperanto-onderwijzer. Posterijen, Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 1 September 1929, bij den postchèque-* en giro dienst bevorderd tot adjunct-commies mej M. de Zeeuw, thans klerk, J. Tijben, mej. A. den Otter, mej. C. van Dijk, W. J. Gerritse, W. van Dokkum. F. Molenaar, allen thans boekhouder, mej. Th. A. M Fermin, B. A. Zee en P. Heijstek, allen thans kantoorbediende. Het conflict by Wilton. Na overleg met den Duitschen consul op diens verzoek heeft de directie van Wilton, naar de „Schiedamsche Crt." meldt, Donder dag besloten, de reiskosten te verstrekken voor de 107 Duitsche werklieden, die Dinsdag hebben geweigerd aan het werk te gaan, na dat een van hen wegens overtreding van het rookverbod was gestraft. Gisteren zouden deze werklieden weer naar Kiel vertrekken. De consul heeft, volgens het blad, zijn me de werking toegezegd bij de pogingen om an dere Duitsche werklieden de opengevallen plaatsen te doen innemen. Het stoomschip „Rotterdam" van de HoUand-Amerika-lyn. Het stoomschip „Rotterdam" van de Hol- land-Amerika Lijn wordt in October uit de vaart genomen, teneinde het verschillende verbeteringen te doen ondergaan, welke het op één lijn zullen brengen met de modern ste schepen, die thans de zeeën bevaren. In Januari van het volgend jaar zal naar alle waarschijnlijkheid de gemoderniseerde „Rotterdam" weder in de vaart worden ge bracht. In aansluiting aan haar jaarlijkschen tocht naar de landen om de Middellandsche Zee vertrekt de „Rotterdam" na haar ver bouwing op 20 Januari 1930 voor het eerst van Rotterdam naar New York. Het mooie weer. De weerkundige medewerker van „het Vad." schrijft Het is wel merkwaardig, dat onweders als die wij de laatste dagen hebben gehad, en een algemeene weerstoestand van het type als wij nog hebben, nog zoo laat in het jaar op treden. Deze verschijnselen behooren eigenlijk tot den midzomer. Het schijnt dus wel alsof een belangrijke vertraging in het verloop van den zomer plaats heeft, die ons half Septem ber de warmte en de onweders van den mid zomer brengt. Het schijnt overigens, dat de verwachte afkoeling na deze onweders nog niet goed komen wil. Gisterenmorgen bleek de goede .weersgesteldheid niet verstoord te zijn ge worden en was de temperatuur hooger dan eergisterenmorgen op denzelfden tijd. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR GEMEENTEBELANGEN Gisterenmiddag hield deze vereeniging haar jaarvergadering in de sociëteit St. Joris te Middelburg, onder voorzitterschap van den heer mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van Arnhem, die in zijn openingswoord her innerde aan het binnen 10 maanden tijds tot stand komen van de wet tot hei-zienlng van de financieele verhouding tusschen rijk en ge meenten, waarover men terecht verwonderd was. De verlossende gedachte dat nu ten minste een einde is gekomen aan een strijd vraag die ieder moede was en het besef, dat als de heer De Geer het niet kon, niemand de zaak tot stand zou brengen, hebben naast de onmiskenbare verdiensten van het ont werp en de wijze waarop het verdedigd werd aanvankelijk geleid tot een resultaat, dat in zijn soort even merkwaardig ls als de tot standkoming van de crisiswetten van minis ter Treub in de eerste dagen van Augustus 1914. Spreker herinnerde er aan hoe in 1897 de forensenbelasting werd ingevoerd, die nu reeds weer om hals is gebracht en hoe eerst in 1900 de progressie mogelijk werd, waar van de gemeenten een ruim gebruik hebben gemaakt. De gemeentelijke inkomstenbelas ting was de belangrijkste bron van inkom steen voor de gemeenten. In 1865, 1897 en nu in 1929, dus telkens na 32 jaar is de wet ver anderd, de vraag rijst of deze wet weer 32 jaar zal gelden. De Vereeniging van Nederl. gemeenten aanvaardde haar slechts op afbe taling Spreker kan niet als deze vereeniging nog hopen op verdere uitbreiding der vergoeding aan de gemeenten vaD dcor het rijk opge legde verplichtingen, zooals armenzorg poli tie en lager onderwijs, mede omdat hij daar van geen voorstander is, maar toch denkt spreker, dat deze wet niet zulk een lang leven beschoren is, omdat het de vraag is of de gemeenten onder deze nieuwe wet voldoende vrijheid van beweging behouden om bij stij gende behoeften haar inkomsten gelijk met de uitgaven te doen stijgen. Het zou mogelijk zijn, dat door toepassing der formule gemeen ten meer dan 100 ver goed krijgen voor armenzorg, politie en lager onderwijs, dan zij er voor besteden. Deze zaken betreffen wel de hoofdpunten der wet, maar raken niet de kern van het stelsel, en doen dan ook niet af aan zijn be wondering voor het geleverde werk en aan zijn dankbaarheid, dat eindelijk de veel te groote ongelijkheid van druk getemperd zal worden en daarnaast de ook naar zijn inzicht noodige en heilzame concurrentie tusschen de gemeenten onderling op een billijke basis zal komen. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat het overleg met de vereeniging van gemeen te-accountants om te komen tot samenwer king met betrekking tot instelling van een examen voor gemeente-accountants nog niet tot een definitief resultaat heeft geleid, doch dat het bestuur vertrouwt hieromtrent in de volgende vergadering nadere mededeelingen te kunnen doen. In een buitengewone vergadering te hou den in het midden van het land zullen voor stellen aan de orde komen in verband met de onderhandelingen met het bestuur der vereeniging van opleiders over het nieuwe reglement op het examen gemeente-admini stratie. Nog was ingekomen een circulaire der firma Baud en Lucardie te Rijswijk, waarin deze tegen een premie van 1.25 per mille een verzekering aanbiedt op de kosten van reconstructie van het archief en loopende administratie bij een eventueele, verwoesting als door den brand van het stadhuis te Lei den werd aangericht. De rekening over 1928, met een goed slot van 72.48 en de begrooting voor 1930 wer den zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Tot bestuursleden werden bij acclamatie herkozen de heeren mr. G. van Baren en J. C. Baumann. Het in de mededeelingen van September opgenomen verslag van de examens afgeno men in 1929 gaf geen aanleiding tot opmer kingen en werd goedgekeurd. Na een korte toelichting van den voorzit ter werd goedgevonden te lezen in het in 1927 te Baarn vastgestelde reglement op het examen, dat dit in werking zal treden op een nader door het bestuur te bepalen tijdstip. Hierna huldigde de voorzitter den secreta ris, den heer Ubbo J. Mijs, die thans 25 jaar lid van het bestuur en secretaris is. Na de pauze heette de voorzitter welkom den heer mr. P. Dieleman, lid van Ged. Sta ten, die specidal ter vergadering was geko men voor de inleiding van den heer E.Bruin- wold Riedel, directeur der Noorsche Gas maatschappij en directeur van het technisch bureau van de Vereeniging van Nederland sche Gemeenten, over „Centralisatie in de gasVoorziening". Uit de aanwezigheid van den heer Dieleman blijkt dot ook buiten de gemeenten dit vraagstuk aller aandacht heeft en zeker in Zeeland, waar de gasvoor- ziening een brandende kwestie is. Hierna kreeg de heer Bruinwold Riedel het woord. Spreker wees er op, dat men leeft in een tijd van verbijsterend snelle ontwikkeling vooral ook in het technische bedrijfsleven De sterk gewijzigde opvattingen zijn niets dan de uitwerking van het tot rijpheid ge brachte wordingsproces, dat in de na-oorlog- sche jaren, in de dagen van hoogsten nood en benauwenis, onder den invloed van sterke geestelijke spanningen werd opgewekt, toen maals nog onwaarneembaar voor het men- schelijk oog. Door bedrijfsconcentratie in verticalen, zoowel als in horizontalen zin, tracht ieder in eigen kring tot lageren kostprijs van zijn product te geraken. Maar niet bedrijfscon centratie alleen is in dit rationalisatie-pro ces het heilbrengende middel, bedrijfs-speci- alisatie en technische vervolmaking spelen daarnaast een niet minder belangrijke rol. Spreker wijst op belangrijke verbeteringen op het gebied der ovenbouw-techniek, die een gestadige vergrooting van de productie eenheden beoogden. Hiervan konden echter de kleinere bedrijven geen of slechts een zeer gering profijt trekken. Het leidde voor de grootere bedrijven tot een niet onbelangrijke daling van den kostprijs, voor de kleine bleef de toestand, behoudens kleine wijzigin gen vrijwel onveranderd. Inzake de bedrijfsconcentratie zegt spreker dat van concentratie in verticalen zin nog nergens een spoor valt te ontdekken, omdat daarbij belangen-gemeenschappen ter sprake zouden komen met andere industriën of handelsorganisaties, die tot de gas-industrie in zeer nauw contact staan en vooral ge meenten daartoe niet over kunnen gaan, maar ook omdat een zoo volledig mogelijke horizontale concentratie er aan vooraf zou moeten gaan. En daarop mag deze nog aller minst aanspraak maken, al zijn er teekenen die er op wijzen, dat in deze richting een krachtiger beweging komt opzetten, die wel licht binnen enkele jaren in dit opzicht eert ganschelijk veranderd aspect te aanschouwen zal geven. De vorderingen in de techniek in zake het transporteeren van het gas over groote afstanden hebben nieuwe mogelijkhe den geschapen om verder te gaan dan tot een afstand van hoogstens120 tot 25 K.M. van de gas-produceerende gemeente. Sedert ech ter de mijnen in het Roer-gebied zijn begon nen hun cokesovengas totftver buiten het Rijn-Westfaalsche industriegebied te leveren en Eindhoven gas van het Zuid-Limburgsch« mijncentrum zal gaan betrekken, is in gas technische kringen een groote opschudding ontstaan, die alle heerschende begrippen en opvattingen een geduchten stoot heeft toe gebracht. De vraag is plotseling actueel geworden in welke richting zal de rationalisatie van de gasvoorziening hier te lande zich in komend© jaren gaan bewegen Het meest kenmerkende van het cokes gasbedrijf der mijnen is in de eerste plaats dat het door zijn enormen omvang in staat is gesteld met de grootst mogelijke productie eenheden te verwerken, in de tweede plaats brengt de aard van haar bedrijf mede, dat het gansche jaar door op volle belasting kan worden gewerkt. Spreker meent dat de weg voor de gemeen ten duidelijk afgebakend is voortgaan op den ouden, platgetreden weg moet principieel' veroordeeld worden. Nieuwe kapitalen in be staande bedrijven steken staat gelijk met geld verspillen en voortzetting van de exploi tatie in den ouden trant gelijk met winstver spilling. Alle gemeenten, die geen groot gas bedrijf hebben, of zich niet daarbij kunnen, aansluiten of wel bij het cokesovenbedrijf, hebben den dringenden plicht na te gaan hoe zij samen tot een groot-gasbedrijf kunnen komen. Ten deze stelt spreker Duitschland ten voorbeeld. Men behoeft bij samenwerking nog niet direct de bestaande fabrieken stop te zetten en een groote nieuwe te bouwen. Met zulk een revolutionaire omverwerping van het bestaande, is een voorzichtig geleid beheer niet wel te vereenigen. Men moet langs geleidelijken, organischen weg tot het grootbedrijf komen. De transportkosten zullen door de vrijko mende exploitatiekosten worden gedekt. Al zal over dit punt alleen een nader in te stel len onderzoek zekerheid kunnen geven. De gemeenten welke de kern van de regio nale organisatie vormen, zullen het geprodu ceerde gas in hun locale netten krijgen-tegen een prijs, welke het liefst ligt onder den hui- digen kostprijs loco gashouder van hun eigen bedrijf, maar in elk geval daar niet boven uitgaan. De buitenkerngemeenten zullen de transportkosten, vallende op het secundaire hoogdruknet voor hun rekening moeten ne men. Maar ook hierbij mag de kostprijs van thans niet worden overschreden. Een groot belang is ook de beter georganiseerde ver koop van bijproducten. Ook aan verticale concentratie mag in dit verband worden gedacht. Het aangaan van belang-gemeenschappen met andere indus triën en handels-ondernemingen kan wel licht economische voordeelen van importan tie geven. Ook de concentratie van koleninkoop is. van beteekenis, en ook op het distillatiebe- dru'f in engeren zin, het installatiebedrijf, de acquisitie en de administratie kunnen veel economischer worden. De gemeenten moeten eenter met betrek-

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1