flissiügscbe Courant tweede blad Vrijdag 13 Sspt. 1929. No. 216 BINNENLAND FEUILLETON ZIJN EENIGE KANS. WANDELING IN POTSDAM. SPORT van de van Onderzoek naar de prijsvorming in het Kruideniersbedryf. Xn Mei jl. werd gepubliceerd het eerste deei van het aan de sub-commissie uit de commissie voor de economische politiek uit gebrachte verslag nopens de prijsvorming in het kruideneirsbedrijf. Gelijk destijds werd medegedeeld, lag het in de bedoeling in een later openbaar te maken vervolg, de uitkom sten van het onderzoek, voor zoover dit zich zou uitstrekken tot grossiers en fabrikanten, neer te leggen. De commissie van bijstand onder voorzit terschap van prof. mr. P. J. M. Aalberse, veike voor dit doel aan het secretariaat der sub-commissie is toegevoegd, heeft thans het resultaat van haar voortgezet onderzoek neergelegd in een tweede verslag, dat als No. 7 van den Jaargang 1929 is verschenen in de „Verslagen en Mededeelingen" van de afdeeling handel en nijverheid van het de partement van arbeid, handel en nijverheid. Overeenkomstig het werkplan moesten in het voortgezette onderzoek in de eerste plaats betrokken worden de grossiers, waar toe, evenals bij het onderzoek in den détail- handel, contact gezocht werd met de organi satie van belanghebbenden, i.e. den Neder- laodschen Grossiersbond, die aanstonds en gaarne zijn medewerking verleende. Aan 267 leden van den Bond, over het ge- heele land verspreid, werden vragenlijsten toegezonden, waarvan 31 ingevuld werden terug ontvangen. Slechts twee daarvan kon den niet voor volledige verwerking m. het rapport in aanmerking komen. De overige 29 werden na rectificatie en mondeling en schriftelijk overleg met de betrokkenen vol ledig in het verslag verwerkt. De 31 gevallen betreffen zaken over het geheele land ver spreid en maken naar verhouding een hoo- ger percentage van het totale aantal grosr sierszaken uit dan het percentage der eerder onderzochte kruidenierszaken ten opzichte van het totaal. By het opstellen der vragen werd rekening gehouden met hetgeen reeds door den Neder- landschen Grossiersbond in de richting eener bedrijfsstatistiek was gedaan. Overigens wer den om gevoeligheden te vermijden, vragen naar de resultaten der ondernemingen ach terwege gelaten. De medewerking beperkte zich evenwel grootendeels tot die leden van den bond, die reeds aan de bestaande bedrijfsstatistiek medewerkten. De bruikbaarheid der gegevens werd beïn vloed door het feit, dat vele zaken in zoo nauw contact stonden met een ander bedrijf aoor denzelfden eigenaar uitgeoefend, dat splitsing niet altijd nauwkeurig mogelijk was. Voorts waren de plaatselijke verschillen, de uiteenloopende samenstelling der omzetten oorzaak van het sterk uiteenloopen der ex ploitatiekosten. Op slechts enkele uitzondering na, werden de betrokken grossiers allen bezocht, tenein de de verkregen antwoorden te verifieeren en aan te vullen. De ontvangen gegevens werden gesplitst in de rubrieken bedrijfskosten, af schrijving, rente en beheerskostendeze vormen samen de exploitatiekosten. De eer ste rubriek werd, voor zoover .doenlijk in Verband met de ontvangen gegevens en de boekhouding der betrokkenen onderverdeeld inhuur, verpakking, verlichtingen, onder houd van inventaris, expeditie, reis- en ad ministratiekosten, porti, enz., belastingen en algemeene kosten. Zoowel de eerste als de Een sportroman uit het Engelsch van ALICE en CLAUDE ASKEW. 5) Ze gingen boven op de coach zitten en Royce trok peinzend aan zijn sigaar, zonder iets te zeggen. Mostyn zweeg eveneens en vroeg zich af wat zijn nieuwe vriend hem te vertellen kon hebben en waarom Anthony Royce, de Amerikaansche millionair, zooveel helang in hem stelde. Ik heb het gevoel, begon Royce tenslotte, dat, hoewel wij elkaar nooit ontmoet hebben, Clithero, ik je moeder en je vader vroeger gekend hebben. Ik had die gedachte al direct toen we elkaar in Enton Square ontmoetten ik heb je den heelen tijd nauwkeurig gadegeslagen. Ik heb verschülende kleinig heden opgemerkt die me sterk herinnerden aan Mary Clithero Mary Willoughby heette ze van zichzelf dat moet je moeder zijn. Hij keek strak voor zich en blies een Paar dikke rookwolken voor zich uit. Ja, mijn moeder's naam was Willoughby, sei Mostyn verbaasd. Wat eigenaardig dat ik haar zooveel jaren geleden gekenö heb. En hebt U haar nooit na haar huwelijk ontmoet Ze is overleden, dat weet U misschien. Royce knikte ernstig. Ze zou nog in leven zijn geweestbegon hij. Toen hield hy plotseling op. Ik heb je moeder nooit ontmoet als mevrouw Clithero, begon hij na eenige oogenblikken weer, gelukkig voor °ns beiden. We hielden eens van elkaar laatste rubriceering vertoonden bij de onder scheiden zaken groote verschillen niet alleen in de absolute bedragen, maar ook bij her leiding dezer bedragen tot percenten van den jaar-omzet. Het hoogste percentage voor de totale ex ploitatiekosten was 10.90 van den jaarom zethet laagste *3.73 het gemiddelde van alle zaken 7.17 Voor zaken met een jaar omzet boven 1.000.000 waren deze cijfers 6.63 voor zaken met een jaaromzet van 500.000 tot 1.000.000 7.43 en voor zaken met een jaaromzet beneden 500.000 7.30 De omzetsnelheid varieerde van 4.04 tot 12.19 malen per jaar met een gemiddelde van 5.55. Op dezelfde wijze als voor den détailhan- del is ook getracht voor de grossiers tot een berekening van de brutowinst te komen aan de hand van de bekende Haagsche en Am- sterdamsche huishoudbudgets. Deze bereke ning geeft als uitkomst resp. brutowinst-per centages van 7.45 en 7.49. Daar echter de verhouding der loonende en minder loonende artikelen in den omzet van den grossier on gunstiger is dan in de huishoudbudgets moet dit percentage voor den grossier eerder lager gesteld worden. Deels op grond der schattingen, deels op grond van verstrekte cijfers, wordt berekend dat van den omzet in kruidenierswaren c.a. 135 millioen gulden door grossiers aan den detailhandel wordt geleverd. Een buitengewone variatie geven de bruto winstmarges der grossiers op de afzonderlijke artikelen te zien, nl. een verhouding tusschen hoogste en laagste marge als zy2 De verhouding der winkeliers- en gros sierswinsten is vrij stabiel als 2 a 3 1. In een afzonderlijk hoofdstuk zijn de fa brikanten en tusschenhandelaren zelf aan het woord gelaten en werdt een samenvat ting van hun opmerkingen inzake de distri butie gegeven. Het slothoofdstuk bevat cijfers en be schouwingen over détail- en tusschenhandel beide. Bij de grossiers wisselen blijkens de tabel len in het verslag afgedrukt de brutowinsten af tusschen 5y2 en 7 De netto-winst op ten minste 1 stellende, zou de brutowinst 6 y2 a 8 moeten bedragen. De winst van den winkelier wisselt blijkens de berekenin gen' in deel I af van 14 tot 20 Met deze percentages tot grondslag en den prys aan de bron op 100 stellende, komt men tot een prijs van 124.36 bij den consument wanneer men voor beiden de laagste winstpercentages neemt en tot 135.86 aLs voor beiden de hoog ste winstpercentages worden aangenomen. Wordt de prijs bij den consument 100 gesteld, dan zijn bij dezelfde wijze van bere kening de prijzen bij de bron resp. 80.41 en 73.60. Het N.V.V. In de te Rotterdam voortgezette vergade ring van het N.V.V. zijn de voorstellen tot het instellen van een jeugdraad na lange discussie op advies van het hoofdbestuur in getrokken. Voorstellen tot het onderzoek van betere ontwikkelingsmogelijkheden en finan ciering van het instituut voor arbeidersont wikkeling werden ten deele verworpen en ten deele afgestemd. In den algemeenen raad van N.V.V. en S.D.A.P. zijn reeds plannen be sproken tot reorganisatie van het instituut. Het congres werd o.a. toegesproken door den afgevaardigde van het I.V.V. en het Fransche Vakverbond, den heer C. JouhauX en door den heer Hadschi salim, vertegen woordiger van de Indische arbeidersbeweging. De heer F. S. Noordhoff heeft een inleiding gehouden over overheidspersoneel en arbei dersbeweging, welke hij had samengevat in een lange reeks stellingen. Het conflict by Wilton. Zooals wij gisteren hebben medegedeeld, hebben ongeveer 100 Duitsche arbeiders Mary Willoughby is de eenige vrouw die in myn leven iets beteekend heeft en wij zou den zeker getrouwd zijn. Daar heb ik nooit iets van geweten. Mostyn zette groote oogen op en keek den ouderen man nieuwsgierig aan. Neen, het lijkt me ook niet waarschijn lijk dafc je daar iets van weet. Er klor*: groote bitterheid uit Royce's woorden. Het was eigenlijk een gemeene streek. Je moeder trof geen schuld, laat ik je dat dadelijk erbij zeggen. Mijn gedachten ten opzichte van je moeder zijn nog dezelfde als vroeger. En het is terwille van haar, Mostyn want ik moet je Mostyn noemen dat ik zooveel belang in je stel. Ze is bedro gen en daardoor heb ik haar verloren. Hij hield opeen moment kon Mostyn zijn gezicht haast niet zien, omdat het in dikke rookwolken gehuld was. Wilt U daarover met mij verder praten vroeg Mostyn, terwijl hij de wenkbrauwen fronste. Hij voelde bij intuïtie dat het beter was als hij van de heele geschiedenis niets wist. Royce haalde de schouders op. Neen, zei hij langzaam, ik vind die historie nog even pijnlijk als jaren geleden en het zou voor jou nog pijnlijker zijn om haar te ken nen. Ik wil alleen graag weten of jij werke lijk de zoon bent van de vrouw die ik heb liefgehad. Je vader heeft me schandelijk be handeld, Mostyn, en ik heb het hem nooit vergeven, dat wil ik Je wel zeggenen hjj zal ten opzichte van mij wel dezelfde gevoe lens hebben. John Clithero is altijd een har den man geweest, iemand van het soort, dat nooit iemand kan vergeven dien zij onrecht hebben aangedaan. het werk bij de .firma Wilton te Schiedam neergelegd, omdat een hunner wegens over treding van het rookverbod twee dagen was geschorst zonder uitbetaling van loon. Naar de firma Wilton mededeelt, is in den toestand van gisteren "geen verandering ge komen en beschouwt men de arbeiders als ontslagen. Waar de arbeiders, die eerst kort geleden uit Duitschland' zijn aangekomen, heen zijn gegaan, kon men nog niet mede- deelen. Uit Hamburg wordt gemeld, dat de werk lieden op het stoomschip „Drechterland" op de werf Blohm en Voss, een sympathiesta king met de arbeiders in Nederland zijn be gonnen. Zij hebben de reparaties gestaakt. Er zal hier sprake zyn van de Duitsche arbeiders bij Wilton te Schiedam. De Haarlemsche raad opgesloten. By het einde van de geheime raadszitting te Haarlem die Woensdagavond werd gehou den, deed zich een vermakelyk geval voor. Toen de dames en heeren zich huiswaarts wenschten te begeven, bleek het dat de bewaarder de toegangsdeur tot het stadhuis gesloten had, niet vermoedende dat de gehee le raad nog zat te vergaderen. Onder groote hilariteit van allen trok mr. Heerkens Thyssen eenige malen luid aan de bel in de tüdingzaal. Gelukkig was de be waarder spoedig ter plaatse, zoodat de raad na een korte onvrywillige gevangenschap weer kon worden vrygelaten. Door Georg Hermann. Wanneer wy den naam Potsdam hooren, denken wy het allerminst aan een stad. wy hebben geschiedkundige herinneringen, den ken aan soldaten, aan militaire muziek, aan de puntige helmen en aan de „lange kerels" van Friedrich Wilhelm I. Wy denken aan de hazewinden van Frederik den Grooten, aan de danseres Barberina. Wy zien groene par ken voor ons en marmeren Goden, die ons toewenken uit prieelen van loof. Wij zien het kopergroene dak van Sanssouci boven den heuvelrand uitsteken en wij zien den goud gelen gevel van het nieuwe paleis aan het einde van een breede lindelaan. Het blauwe water van den Havel vormt als het ware een lyst om dit beeld van herinnering. Uit de verte wenkt Paretz ons toe en geluidloos draagt het witte stoomschip ons door kana len vol riet naar het landhuis van koningin Louise. Wellicht ook denken wy aan een bij uitstek fraai schildery van Watteau, dat tus schen de gouder gipskrüllen aan een bleek- rooden Rococo-wand in -ègn van de paleizen van Frederik den Groófcen sinds 175 jaar droomt. Gering zijn zy, die by het hooreri van het woord Potsdam aan een siad denken. En toch is Potsdam een &ocöco-stad, zooals, als geheel, Duitschland er geen tweede bezit. Van de stad zelf gaat een bekoring uit, die niet zoo sterk is, als datgene, wat het woord Pots dam beroemd heeft gemaakt. Deze bekor ng ie echter fijner en stiller, valt niet in het oog en moet worden gezocht. Want, net zooals de paleizen in en om Potsdam een werk zyn van Frederik den Grooten en diens alles overtreffende liefde tot de kunst, zoo is vrij wel ook de gansche stad, zooals zy tot den dag van heden bewaard bleef, een schepping van Frederik den Grooten. De keizer be waakte niet slechts het aanleggen dezer stad. Neen, Potsdam is in werkelykheid door hem gebouwd. Geen t -vel, die niet eerst aan zijn oordeel werd onderworpen of die niet, vol gens zijn wenschen, door zijn architecten werd ontworpen. Behalve de enorme bedra gen, die hy in zyn weelderige paleizen stak, heeft Frederik de Groote alleen honderd mil lioen uitgegeven voor de stedelyke gebouwen van Potsdam en hy heeft hierby op mees- terlyke wijze de kunst verstaan, nimmer door de architectonische byzonderheden het ge- De woorden werden met scherp sarcasme uitgesproken. Maar nu kom ik aan heil punt dat ik eigenlyk met je bespreken wilde, ging Royce na een korte pauze voort, ik geloof dat ik me niet vergis als ik zeg da: je vanavond by de Derby bent geweest zonder dat je va der er iets van afweet en als hy het te weten komt, zal er wat voor je opzitten. Ik vermoed dat Clithero niet erg veranderd is. Ja, het is misschien verkeerd dat ik hierheen ben gegaan, zei Mostyn, terwyi hy een kleur kreeg, maar ik kon er niets aan doen. Ik verlangde er zoo naar dat ik een voudig niet weg kon blyven. Ik geloof dat ik heel anders ben dan de anderen thuis. Daar ben ik heel biy om, je lykt op je moeder, Mostynzy kwam uit een flink en sterk geslacht. Maar vertel me eens, wat ge beurt er als je thuis komt? Of houd je dit uitstapje geheim De gryze oogen keken Mostyn onderzoe kend aan. Ik zal myn vader vertellen dat ik naar de Derby ben geweest, antwoordde Mostyn. Ik heb er geen geheim van gemaakt Myn vader i op het oogenblik niet thuis, maar als hij terugkomt zal ik het hem zeggen. PrachtigAnthony Royce tikte de asch van zyn sigaar. Ik houd van een man die recht door zee gaat en zich niet schaamt voor wat hy doet. Er komen zeker onaangenaam heden Ik verwacht niets anders. Hevig spektakel Hoogstwaarschynlyk Er werd gebeld en de politie maakte de baan weer vrij. Mostyn zocht zyn program ma. De volgende ren zou beginnen. Wie heele uiterlijke beeld van de stad uit het oog te verliezen. Elk representatieve gebouw liet hy verrijzen op de juiste plaats, in harmonie m fc de eenvoudigere omliggende burgerlyke gebouwen. Elke straat, e2k plein vormt een geheel en toch zyn overal uitzichten ont staan, alsook architectonische eindpunten van beteekenis. Of het nu een poort of een kerk, een koepelgebouw of het breede front van een civiel of militair kantoorgebouw (zooals de directie der geweerfabrieken) is alles staat nauwkeurig op de juiste plaats. Toen men, by voorbeeld, wilde overgaan tot een verbouwing van den „Rathausplatz", daar het oude stadhuis niet meer beant woordde aan de eischen van den tyd, bleef ten slotte niets anders over, dan de dingen zoo te laten als ze waren. Men zag namelyk in, dat elke verandering tevens een veront siering zou zijn geweest. Met dezelfde schran derheid is, in het beeld van de stad, vooraf gerekend met boomen, vyvers en kanalen. De architectuur vormt hier een geheel, zooals men het eigenlyk slechts weervindt in de Nederlandsche steden, die Frederik de Groote op zyn reizen had leeren liefhebben. Al de groote architecten, die medegewerkt hebben aan de paleizen van Frederik, zijn tevens ook de scheppers geweest van de architectuur dezer stad en dezelfde beeldhouwers en stu kadoors, die plastische versieringen zyner paleizen schiepen, hebben ook de rijke ver sieringen, de reliefs en de dakfiguren, de vazen en kinderfiguren voor dc stedelyke ge bouwen geschapen. Wel heeft Frederik de Groote vaak uit Italiaansche, Fransche en Engelsche boeken over bouwkunst gevels uit gezocht, die in zyn smaak vielen en die hy te Potsdam liet nabouwen, maar nooit ge schiedde zulks op slaafsche wyze. Trouwens waar wij deze nabootsingen aantreffen, op den Rathausplatz, waar zich een kopie van het Palazzo Pompeji van Verona bevindt of in het Palazzo Berberini (dat niet voor de danseres Barberina bestemd was, maar veel eer naar zyn voorbeeld, het Palazzo Barbe rini, was genaamd), in de reeks kopieën van paleizen in de Breite Strasse, overal schynen zij te ontstaan voor de plaats, waarop zij zich verheffen en alleen voor deze plaats be stemd te zyn. Tot de fraaiste monumen tale gebouwen der stad behooren het stadhuis, een werk van Borrmann, dat herinnert aan het Paladio en het stadhuis, het tegenwoordige Koninklijke Paleis te Am sterdam, het militaire weeshuis met zyn f raaien en vry en door zuilen gedragen koepel, den „langen stal" en den „Marstall" (keizer- lyke stal), de oude voorname huizen der pre- dikheeren en de burgerhuizen, die de heldere koenheid van Knobelsdorf verraden, zooals de hoek aan de Markt naast het stadhuis, en de eenvoudige huizen achter den „Lustgar- ten" aan den ingang van de Breite Strasse. Van beteekenis is voorts ook het huis aan het kanaal met zyn hooge witte pilasters tus schen roode baksteenmuren, dat eigenlijk als proef werd gebouwd, vooraleer Frederik de Groote met het bouwen van het nieuwe paleis begon, daar hij eerst wilde zien, hoe de kleu ren van de Nederlandsche architectuur en hun vormen tot hun recht zouden komen in de minder zachte lucht van de Markt. Bijzonder heerlyk zyn de huizen, die de architect Unger tegen het einde van de re geering van Frederik schiep, zooals de „Alte Post" en een reeks huizen in de Charlotten- strasse, die te herkennen zijn aan de kostbare vazen en kinderfiguren op den daknok. En kele afgelegen hoekjes, zooals de Sporn- strasse nabij het Weeshuis, zcoals de „Kietz", waar vroeger de visschers woonden, zooals de Französische Strasse zyn geheel onaangetast gebleven en er is niet veel fantasie voor noo- dig, ze te doen beleven met dames en heeren in rococodracht, met soldaten met witgepoe- derde pruiken en lange kousen. Vooral in de schemering, wanneer de tonen der oude klok ken van de garnizoenskerk of van de kerk van den Heiligen Geest tot hier doorklinken en de wind de klanken van het Hollandsche klokkenspel hierheen draagt. zal nu winnen vroeg hy. Maar Anthony Royce hoorde de vraag niet. John Clithero is in staat zyn eigen vleesch en bloed aan zyn principes op te offeren, zei hij. Ik ben bang dat je groote moeilyk- heden krygt, jongen en wat ik je wilde zeg gen is ditkom by me als het je te benauwd wordt. Laet je niet door dwazen trots weer houden. Ik heb een idee en jy kunt me helpen het uit te voeren. Je doet me er een grooten dienst mee. Je moet vooral niet denken dat het philantropie van me is want zoo ben ik niet het is ook niets waarvoor je je zou moeten schamen wat ik van je vragen zal daarop geef ik je myn woord. Veron derstel dat je vader je de deur wyst dat is niet onmogelyk, voor zoover ik hem ken wil je dan by me komen Dat wil ik. Mostyn strekte de hand uit, een sterke, goed gevormde hand en de oudere man drukte die en hield haar een oogenblik vast, terwyl hy zyn nieuwen, jongen vriend strak in het gezicht keek. Daar ben ik bly om, Mostyn, zei hy op hartelyken toon. Na den volgenden wedren, een ren die Mostyn's enthousiasme weer hoog deed op laaien, verzamelden de gasten van Sir Rode rick zich om thee te drinken. Sir Roderick zelf, stralend door zyn overwinning, nam de honneurs waar en ontving gelukwenschen van al zyn vrienden. Kapitein Armitage ver smaadde de thee en eigende zich een flesch champagne toe. Lord Caldershot was nog steeds onvermoeid in zyn attentie's tegenover Rada, die in een vroolyke stemming was, om dat ze enkele ponden, benevens verscheidene paren handschoenen gewonnen had, deze laatste van haar cavalier. Wellicht laten zich deze schoonheden van de stad Potsdam niet zoo licht ontdekken als haar wereldberoemde parken en haar wereld beroemde paleizen. Maar voor den wandelaar, wiens oogen zijn geopend, zullen zy niet lang verborgen blyven. VOETBAL. Een week vroeger dan gewooniyk begint voor onze klasse de competitie. Zondag a.s. reeds komen een achttal ploegen in het veld. Men wil gedekt zyn tegen een mogelyke re gen- of ijsperiode, weshalve de N.V.B. zoo vroeg mogelijk laat beginnen. Zooals het in vorige seizoenen reeds vaket* gebeurde, vangen onze rood-wïtte stadge- nooten den strijd met een uitwedstrijd te Roosendaal aan. Zondag a.s. wordt gespeeld tegen R.B.C. We hopen dat de inzet van de competitie voor Vlissingen zoo goed mogelij X zal zyn en dat de rood-witten, evenals verle den jaar tegen dezelfde tegenstanders, met een overwinning naar huis zullen komen Het officieele programma is gepubliceerd tot en met 20 October. Op 22 September komt Dosko hier op bezoekde laatste Zondag is een rustdag voor Vlissingen, behoudens latere inlassching van een wedstrijd. In October komt Bredania aan den Koudekerkschen weg op bezoek, terwijl verder twee uitwedstrij den achter elkaar voor Vlissingen zijn vast gesteld, namelijk tegen Middelburg en Zee- landia. De laatste Zondag in October zal wel voor een thuiswedstrijd gereserveerd zijn. Ds wedstrijd op Zondag a.s. in Roosendaal wordt geleid door scheidsrechter L. Groffen. Middelburg trekt naar den Raayberg om Dosko te bekampen. Dosko schynt een sterk elftal te hebben, dus de Zeeuwsche hoofd stedelingen zullen het zwaar te verantwoor den krygen. Het is waarschijnlijk, dat de eerste wedstrijd voor Middelburg op een ne derlaag zal uitdraaien. Zeelandia ontmoet op het Nadorst-veld de club Dongen. Hier is scheidsrechter Jos van Steen als leider aangewezen. Als de Zeeuwen flink aanpakken, kan de eerste wedstryd wel een matige overwinning brengen. Dongen brengt nagenoeg dezelfde ploeg in het veld als het vorig seizoen. T.A.C. speelt thuis tegen Mevo. De nieuwe 2e klassers lieten zich Zondag 11. in Middel burg met flinke cyfers kloppen (71). Wij verwachten dat Mevo ook Zondag a.s. niet tegen de tegenstanders zal zijn opgewassen. De mid-voor Boon, de goalzetter van T.A.C., die het vorig seizoen voor N.A.C. I uitkwam, is weer in zyn oude club teruggekeerd. Mevo kan zich dus wel op een nederlaag preparee ren. Vermeld zy nog dat D.O.S. Zondag 1.1. tegen Dosko speelde en wel te Bergen op Zoom. De Dordtenaren wisten met 42 te winnen. INSIDER. Jubileum van Jan Olieslagers. De heer Henri ter Hall, Haagweg 147 te Ryswyk, schrijft ons Jan Olieslagers, de luchtduivel, de eerste, die (in 1910) Nederlanders heeft doen kennis maken met het vliegtuig Dat is alweer byna 20 jaar geleden Wie kan de sensatie beschrijven, toen de „Ble- riot", het vliegtuig van Olieslagers, van den grond los kwam en dat wonderlijke kleine toestel boven onze hoofden cirkelde Waar hy kwam, veroverde onze „Jan" stormender hand de harten. Toen brak de wereldoorlog uit en Oliesla gers was de eerste, die zich als vrywilliger aanbood. Zyn eigen twee machines, alsmede zijn reserve-materiaal, stelde hij ter beschik king van het Belgische legerbestuur. En toen heeft hij op bewonderenswaardige wyze blyk gegeven van zyn koelbloedigheid en onverschrokkenheid. „De Duivel", zoo had hy zijn machine gedcopt, was gevreesd by de vyanden. Nu zal men zich afvragen, wat de oorzaak is, dat ik de daden van dezen luchtheld in herinnering breng. Die oorzaak is gelegen in het feit, dat Jan Rada Armitage is een halve wilde, had Royce tegen Mostyn gezegd. Ze heeft haar heele leven met dien ouden boef, haar va der, samen gewoond, want haar moeder is gestorven toen ze nog byna een kind was. Ze is nooit behooriyk opgevoed, ze is het best te vergeiyken met een ongedresseerd veulen. Haar vader heeft haar ook naar een paard genoemd, waarop hy met groot succes gewed had in het jaar dat zij geboren werd. Het meisje was niet groot, doch slank en goed gevormd. Heur haar was glanzend zwart, haar oogen waren donker, schitterend en vol uit drukking. Mostyn nam de gelegenheid waar om thee rond te reiken en de kennismaking met haar voort te zetten. Hij voelde dat het meisje hen verstolen aankeek, met een spot tend lachje om haar mooien mond. Hy vond het moeilyker dan hy gedacht had om zich in het gesprek te mengen. Sir Roderick vertelde van de goede eigenschap pen van een ander paard, dat Pollux heette en het volgend jaar op de Derby zou uit komen. Als Hypponeus vandaag niet gewon nen had, zei hy enthousiast, dan zou ik een zekere kans hebben gehad met Pollux. U hebt nooit een fyner beest gezien, Jupiter als vader en Stella als moeder. Ja, ja, lachte kapitein Armitage, terwijl hij zyn glas met bevende hand aan zyn lip pen brachv, dat is allemaal heel mooi Rory, myn jongen, inaar wat zeg je dan van Castor Diens vader was ook Jupiter en zyn moeder Swandown. Het zal het volgend jaar een stryd worden op leven en dood tusschen Castor en Pollux. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 5