1000 500 300 150 100 25 MMII1EK FRIESCMEHEEREKBAM IEDER GRATIS VRIJDAG EERSTE BLAD No- 2ie ö7e Jaargang 1929 Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstrsat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND VOOR FIJNPROEVERS Stads- en Provincienieuws enstraat 7 kinderhand erkuul Quakkelaaritrut Poppe, De Ruyterstraj. ouce) bij De Veij, Va» londenhalsband bjj - 10; broche (boeren', Groenewoud 55 étui bij SoniuspNootj[ itlngplaatje bij Van des 37 zwempak, badn iln den Bosch, Vert istrandemmertje ea I bij Supply, Noordstraat tmesarmbandhorloge tstraat 170 juwiw, ïrspoorlaan 7 r(jwielbe. bij Meulblok, Primula, de met Inhoud bij jffl,. badschoentje bij pia(, lat 17 snoer Imitatie |ij Macquelin, Bosghjes, tingplaatje in bengeltje lijk 36 koperen gew^t Laat 38 en zeemlederen Wijtenburg, Kouda. kARTLIJNEN 110 Sept. van Huil 110 Sept. te Rangoon p. 11 Sept. Suez Sept. van Sabang 10 Sept. van Rio de I IAmst. n. Zuid-Ameriki anden" (ultr.) 11 Sep I Sept. Ouessant 110 Sept. van Sabang 10 Sept. te Port Said I tkmst. van Batavia van Rott. n. New-York sr.) 10 Sept. te Genua Sept. van Londen |Sept. te Belawan 10 Sept. Cape Race. Ill Sept. te Suez 1 Sept. te Antw. Auto's, Fietsen ertuigen. itember uur 13 7.50 14 7.47 15 7.45 TE VLISSINGEN pber 9.52 2240 11.17 23.53 0.18 12.49 N D A ermakelUkheden. ingen enz. Dagelijks voorstelling,1 Dagebjks voorstelling, nina. Dagelijks con* -orkest van het Con* Oude Vriendschap. het congres zoo Juist dollar voor reis- en lAmerikaansche delega* |adio-tafelschuimers". radio-belasting wordt :iale diensten ingericht die zich aan deze ver- uittrekken en heimelijk de klanken uit den iommige plaatsen aün tduiken van luistergel- kunnen bij herhaalde tot gevangenisstraf, van deze kwestie [vel af, welke autoritei* |cht op deze „Schwarz* rehooren te belasten. ofwel beambten der èrvullen men de surveillance joütiedienarenEnge* er de voorkeur aan te dragen aan be» P.T.T. ibben de Iersche post- de rol van „inqufol* zij dit betitelden, en aan, dat ze goede [-stadbewoners wensch' |tie is inmiddels aan de zij n plicht tot het einde acht. an de „Dan", het ko* htend een mijn ge- om bewezen, welk een >or de scheepvaart fo ei gezonken was, heeft s gezien driemaal het snden deze drie sté" |ig opgevangen en ble- om de redding van 'en zijnden schipbreu- :en. De Dultsche boot jmorgen namelijk in r»ukeling, welke in een jeaan ronddobberde, te bonist zijn plicht niet p had, zou ook deze waarschijnlijk den dood kvonden. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVIissingenende gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 11.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.KIeine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand. voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. die zich van heden af voor drie maanden op de VLISSINGSCHE COU RANT abonneert, ontvangt deze Courant tot 1 October BEVOEGDHEID TOT STEMMEN BIJ VOLMACHT. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen maken bekend, dat een kiezer, met in achtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd is bij volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamheden medebrengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk- valt, werkzaam pleegt te zijn bui ten de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn afwezigheid, indien hij jedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is, een of meer- malen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is, met inachtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd bij volmacht te stemmen de vrouw, welke, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de bovenvermelde voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan, welke kiezers be voegd zijn bij volmacht te stemmen en voor welke verkiezing zij daartoe bevoegd zijn. De aanwijzing geschiedt niet dan nadat de belanghebbende een daartoe strekkend met redenen omkleed verzoekschrift aan het ge meentebestuur heeft ingediend de indiening moet geschieden vóór 1 Januari en niet eer der dan 1 October van het voorafgaande jaar. Formulieren voor de bedoelde verzoek schriften zijn van 15 September tot en met 31 December ter gemeente-secretarie koste loos voor de kiezers verkrijgbaar. De belanghebbende, die een verzoekschrift als bovenbedoeld heeft ingediend en die van gevraagde bevoegdheid gebruik wil maken, doet daarvan in persoon mededeeling ter se cretarie van de gemeente, op welker kiezers lijst hij moet voorkomen, aan den burgemees ter of aan den daartoe door dezen aangewe zen ambtenaar. De mededeeling kan geschie den zoodra het verzoek is ingediend, doch niet later dan een week na den dag der can- didaatstelling. Hij geeft daarbij op naam en voornamen, dagteekening en plaats van geboorte van hem zelf en van den door hem aangewezen ge machtigde. Van de aanwijzing wordt een schriftelijke volmacht opgemaakt. De volmacht wordt door den kiezer en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar on derteekend. Een afschrift van de volmacht wordt den kiezer uitgereikt. De gemachtigde moet in persoon ter secre tarie van de gemeente mededeelen, dat hij de volmacht aanneemt. Van de aanneming wordt aanteekening gedaan onder het origi neel der volmachtdeze aanteekening wordt door den gemachtigde en door den burge meester of den door dezen aangewezen amb tenaar onderteekend. Indien de aanneming niet reeds gelijktijdig met de aanwijzing heeft plaats gevonden, geeft de burgemeester of de door dezen aangewezen ambtenaar onverwijld van de aanwijzing kennis aan den gemach tigde met oproeping om binnen vijf dagen ter secretarie de volmacht te komen aannemen is binnen dien termijn de volmacht niet aan genomen, dan is zij vervallen en kan de kie zer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Als gemachtigde mogen slechts aangewezen worden zij, die in de gemeente bevoegd zijn tot het deelnemen aan dezelfde verkiezing. Indien de kiezer een gemachtigde heeft aan gewezen vóór de vaststelling van de kiezers lijst, en na de vaststelling dier lijst mocht blijken, dat de gemachtigde niet aan dezen eisch voldoet, wordt de volmacht als verval len beschouwd en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Een kiezer mag niet meer dan één aanwij zing als gemachtigde aannemen, behoudens dat hij een tweede aanwijzing mag aannemen, indien beide aanwijzingen zijn geschied door personen, die tot zijn huisgenooten behooren. Vlissingen, 13 September 1S29. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Vergaderingen van de Eerste en Tweede Kamer. De leden van de Eerste Kamer zijn in openbare vergadering bijeengeroepen tegen 17 September a.s. des middags half vier ter benoeming van twee commissies tot onder zoek dep geloofsbrieven. De Eerste Kamer vergadert voorts 18 Sep tember. des voormiddags elf uur. Alsdan is aan de orde uitbrengen van verslag door de commissies tot onderzoek der geloofsbrie ven beëediging door den voorzitter voor stel om de Troonrede met een adres te be antwoorden trekking der afdeelingen en bijeenkomst der afdeelingen tot het kiezen van voorzitters en ondervoorzitters der af deelingen en van vijf leden der commissie van redactie van het adres van antwoord. De leden der Tweede Kamer zijn in ver gadering bijeengeroepen op 17 September a.j?., des middags drie uur. Aan de orde is dan de benoeming der commissie voor het onderzoek der geloofs brieven en de aanbieding der Rijksbegrooting voor 1930. Christelijke Werbgeversvereenlging. De Christelijke Werkgeversvereeniging in Nederland heeft haar jaarlijksche vergade ring te Utrecht gehouden. Daar werd o.a. behandeld het onderwerp Drie vragen van onzen tijd, pensioen, vacan- tie en kindertoesl Als inleiders traden op de heeren mr. dr. A. A. van Rhijn te 's-Gravenhage en H. Diemer te Rotterdam. De heer Van Rhijn zeide op verzoek van het bestuur de meer theoretische zijde der aan de orde zijnde vragen te zullen bezien en de heer Diemer de practisclie zijde. Spreker is voorstander van bedrijfspen sioenfondsen, waarbij patroon en arbeider ieder de helft van de kosten der ouderdoms- verzekering betalen. Na enkele opmerkingen over vacantie te hebben gemaakt, stond spreker stil bij het derde onderwerp den kindertoeslag. Voor spreker schuilt het bezwaar tegen den kindertoeslag nl.'vooral hierin, dat dan re kening wordt gehouden niet met een alge- meene, maar met een bijzondere behoefte van den arbeider. Het is niet billijk den eenen arbeider hooger te beloonen dan den anderen, uitsluitend en alleen omdat hij een grooter gezin heeft. Met deze opvatting is niet in strijd het verdedigen van een kinderaftrek voor de personeele en inkomstenbelasting. Deze aftrek berust op toepassing van het beginselbelasting naar draagkracht, een beginsel, dat niet aan het loon ten grondslag kan liggen. De heer Diemer gelooft, dat het vacantie- vraagstuk zich vanzelf wel regelen zal. Spreker's conclusie inzake den kindertoe slag is, dat voor de gedachte der voorstanders heel wat te zeggen is, doch dat de tegenstan ders zwaarder geschut aanvoeren. De schaal helt duidelijk over naar onuitvoerbaar in de practijk. Behalve dat bij monopolistische be drijven of wel, waar de overheid zelf als werk geefster optreedt. Overigens is kindertoeslag onbillijk tegen over die honderdduizenden die geen werkman zijn, de kleine ondernemers, zelfstandigen, enz. Een winkelier met tien kinderen kan zijn koffie niet duurder verkoopen dan zijn col lega die er twee heeft. Wat het pensioenvraagstuk betreft, wees spreker er op, dat de maatschappij de taak heeft, de noodige sociale voorzieningen in het leven van den arbeid te treffen. Het bedrijfspensioenfonds moet weten schappelijk gefundeerd zijn. De contante waarde van eiken deelnemer moet altijd aan wezig zijn, zal de werkman vrij van patroon kunnen verwisselen en de patroon van wens lieden. De eenheidspremie is sociaal verde digbaar, al wordt van de zijde der jonge werklieden hier vaak tegen getoornd. De Katholieken en de film. In het officieele Pauselijke orgaan de „Os- servatore Romano" komt een artikel -voor over de opvatting van het hoogste katholieke gezag over de film. Wij ontleenen er het volgende aan Wij wenschen niet, zooals men het min of meer dom en boosaardig heeft voorgesteld, iedere zaal te veranderen in een strengen tempel, en iedere bioscoop in een vervelend instituut voor moraalprediking. De kerk en haar kinderen hebben altijd de denkbeelden afgewezen van hen die de bloemen haar kleur en geur willen ontnemen. Wij verlangen niet dat de bioscoop voortdurend moraliseert. Wij weten dat iedere zaak haar tijd en plaats heeft. Zelfs zijn wü van meening dat de mo- raliseerende rolprenten uit de openbare zalen geweerd moeten worden, want wij weten dat van de film alleen dan een goede moreele invloed kan uitgaan, als zij niet het voorop gezette doel heeft dat te doen. Wij kennen zonder eenigen twijfel filmwerken die het moreele levensniveau omhoog brengenmen kan dit echter op alle mogelijke manieren bereiken, door drama's, comedies, avontuur- films, cultuurfilms, historische films, door komische en groteske films. Het artikel, onderteekend door kanunnik Raymond, bevat voorts nog de volgende uit lating Zooals het katholieke filmcomité den plicht heeft met de grootste energie de be ginselen van het geloof te bewaren, zoo koestert het ook den oprechten wensch met alle menschen die van goeden wille zijn, sa men te werken, en naar zijn beste kunnen de filmindustrieën te helpen. VLISSINGEN, 13 SEPTEMBER. Gerechtelijke lijkschouwing:. Heden vertoefde de justitie uit Middel burg te Waarde, teneinde aldaar een gerech telijke schouwing te doen plaats vinden op de onder die gemeente aangedreven* Ijken van de bij de scheepsramp van het Belgische stoomschip „Estella" op de Schelde onder Rilland Bath om het leven gekomen slachtoffers. Het onderzoek had plaats door dr. Hulst uit Leiden en een arts uit Krab- bendjke. Bond van Nederiandsche Schilderspatroons Nadat de deelnemers aan de vergadering te Middelburg gisterenmorgen een schitterenden tocht op de Schelde en over den mond dier rivier tot bij Westkapelle' hadden gemaakt, werd des middags in het Schuttershof de jaarvergadering voortgezet. Aan de orde kwam een mededeeling van het hoofdbestuur over de pogingen om te komen tot het voeren van bondsemblemen op het drukwerk van de leden van den bond. Door den secretaris, den heer De Groot, werd gewezen op de weinige medewerking ten deze van de afdeelingen ondervonden en een opwekking om alsnog die zaak ter hand te nemen. De voorzitter wees op het voorbeeld ten deze door Amsterdam en Groningen gesteld door te werken met sluitzegels en zeide op een opmerking uit de vergadering, dat het zich aanr..elden als georganiseerde schade zal berokkenen, dat hij die schade dan gaarne draagt, omdat hij trotsch er op is lid van den bond te zijn. Iedere afdeeling kan voorloopig zelfstandig in deze optreden. Door de afdeeling Alkmaar was de vraag gesteld aan het hoofdbestuur, of het niet te ondervangen is, dat arbeiders van de eene plaats naar de andere gelokt worden, met de belofte van hooger "Uurloon dan het bj het landelijk contract vastgestelde. De afgevaar digde lichtte dit uitvoerig toe. Inzake een voorstel van de afdeeling Apel doorn om het hoofdbestuur op te dragen practische lectuur te doen verschijnen, wees de secretaris op de moeilijkheden, die daar reeds mede zijn ondervonden. Door de afdeeling Hengelo was voorgesteld, dat het hoofdbestuur ernstige pogingen zal doen om in de A. V. de bepaling omtrent het dubbeldik vensterglas gewijzigd te krijgen en de afgevaardigde voegde daar nu nog aan toe klachten over het niet voldoen aan de gestelde lengte van vele rollen behangsel papier. De secretaris zal het eerste punt in ge dachte houden voor de herziening van de A. V. en de heer Bruins zal de kwestie van het behangselpapier bespreken in de commis sie voor de prijsregeling met de betrokken fabrikanten. Door de afdeeling Hoorn werd tenslotte voorgesteld, dat de bond zich zal aansluiten bij een rechtskundig bureau of een rechts kundig adviseur zal benoemen. De voorzitter zeide, dat men vroeger een rechtskundig adviseur heeft gehad, maar de praktijk heeft bewezen dat men beter indien noodig naar een gewoon advocaat kan gaan. Door een lid van het bestuur uit Den Haag werd daarna uiteengezet wat reeds gedaan is aan de voorbereiding van de tentoonstelling, welke ter eere van het 50-jarig bestaan van den bond in 1930 in den Dierentuin te Den Haag zal worden gehouden tegelijk met de algemeene vergadering. Spr. riep aller mede werking in voor het welslagen dezer nationale tentoonstelling, die mede kan werken aan het op hooger peil brengen van het vak en voor herleving van de waardeering voor het werk der schilders. Aan de afdeeling Baarn werd hulp toege zegd bij de pogingen om nog niet georgani- seerden bij den bond te krijgen. Op een vraag van de afdeeling Amsterdam werd gezegd, dat ingeval van ziekteuitkee- ringen ook rekening moet worden gehouden met de bons, die op Chr. feestdagen worden gegeven, van de waarde daarvan moet geen 70 worden berekend, maar de bon moet in zijn geheel worden uitgekeerd. De afdeeling Middelburg drong nog aan op het zoo mogelijk doen samenvallen van de vacantie voor de knechts met de bondsver gadering, wat het bezoek ten goede zal komen. De afgevaardigde van Den Haag sprak groote waardeering uit voor wat de kleine afdeeling Middelburg heeft gedaan voor de ontvangst der leden Speciaal wees hj op den artistieken avond van Woensdag, op den rijtoer en den boottocht. Spr. brengt hulde voor de leiding van dit alles. De afgevaardigde van Amsterdam sloot zich hierbij aan. Aan het einde van de vergadering sloot de voorzitter zich hierbij aan en herinnerde nog eens aan öj woorden van den burgemeester, waaruit diens groote kennis van het doel van den bond zoo ten volle bleek. De goed gere gelde ontvangst heeft weer bewezen tot wat goede organisatie kan leiden. De heer Hejboer, voorzitter van de afdee ling, dankte voor de woorden van waardeering en achtte zich gelukkig, dat de feestelijkheden in den smaak zijn gevallen. Spr. wenschte de van elders komenden een goede reis en een welkom thuis toe. Hierop werd het congres gesloten. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Door den gemeenteraad is in de vergade ring van jl. Donderdag een besluit genomen dat zoowel om het bedrag dat er mede ge moeid is (2 ton) als om het belang dat het betreft (uitbreiding der los-, laad- en op slagplaatsen) voor de gemeente van zeer groote beteekenis is. Zooals bekend werd het vorig jaar, bij in- tgerpellatie van den heer mr. Kortenhorst in de Tweede Kamer, over de economische be langen van Zeeuwsch-Vlaanderen o.m. mee gedeeld, dat door de regeering ten behoeve van de noodige uitbreiding der havenwerken te Ter Neuzen, aan den waterstaat opdracht was gegeven tot het maken van de daarvoor noodige plannen. Enkele maanden daarna werden Burg. en Weth., de Kamer van Koophandel en Fabrie ken, de Maritime Véreeniging en de directies der hier exploiteerende spoorwegmaatschap pijen door den hoofdingenieur-directeur van. den rijkswaterstaat vertrouwelijk omtrent de gemaakte plannen ingelicht en uitgenoodigd tot een vertrouwelijke bespreking over de technische waarde der ontwerpen, waarom trent uitvoerig inlichtingen werden gegeven. De ontwerpen waren dusdanig opgezet dat zij tot in een zeer verre toekomst voor de be hoeften voldoende kunnen worden geacht, en. kunnen zonder bezwaar in gedeelten tot stand gebracht. Er werd omtrent de plannen, overeenstemming verkregen en in den loop van dit jaar ontvingen Burg. en Weth. van het Gedeputeerd college nadere mededeelin- gen omtrent een door 's rijkswaterstaat naar voren gebracht plan, waarbij o.m. een op slagruimte zou worden verkregen, die de be-* staande terreinen met de dubbele opper vlakte zou vermeerderen en dus bij de tegen woordige behoeften als zeer voldoende kan worden beschouwd. De minister meende ech ter voor de uitvoering van dit werk een bij drage te moeten vorderen van de betrokken provincie en gemeente, en die bijdrage voor de gemeente werd bepaald op 200.000, voor ae bepaling van welk aandeel door Ged. Sta ten rekening werd gehouden met analoge gevallen in de provincie Zeeland. Aanvanke lijk werd door het gemeentebestuur tegen het groote bedrag bezwaar gemaakt, daar dit als gift moet worden beschouwd, aangezien de gemeente op geenerlei wijze bij de exploitatie der haven betrokken is. Ged. Staten hielden echter aan den eisch vast. Alleen zou worden getracht de betaling der bijdrage in 30 ip- plaats van over 20 Jaar te doen geschieden. Aangezien zoowel door de gemeente als door de Kamer van Koophandel reeds vele jaren op uitbreiding van de opslagplaatsen is aangedrongen en verruiming van de kaden, hebben Burg. en Weth. gemeend niet te mo gen aarzelen aan den raad voor te stellen, vanwege de gemeente deze 'bijdrage te ver- leenen. Zij zien in de uitbreiding vermeerde ring van de werkgelegenheid en vermindering van het aantal werkloozen, zoodat de steun- uitkeering ten slotte niet noodig zal zijn. Het voorstel werd nader uiteengezet en verdedigd door den voorzitter en voorts door de heeren Scheele, De Bakker, Bedet en Van. Aken, doch het ondervond bestrijding bij den- heer Amelink, welke voorziet, dat vermeer* dering van werk aanleiding zal zijn aat de patroons in het havenbedrijf nog meer dan thans door importeeren van werklieden van buiten de gemeente een reserve van ge schoolde bootwerkers te kweeken voor de drukke tijden, die zij in de tijden dat ze deze niet noodig hebben voor rekening der ge meenschap laten. Hij wenschte, alvorens te beslissen de zekerheid dat de patroons er voor zullen te vinden zijn een reserve-rege ling te treffen zooals die in andere havens bestaat, en waarin zij zelf in de kosten dier reserve bijdragen. De voorzitter meende dat men dit punt, waarvoor men overigens kan gevoelen niet bij deze kwestie kan behandelen en voorziet ook dat de aanhangige rijksregeling voor werkloozenverzekering in dit opzicht wel wij ziging in de toestanden brengen zal. Ook voor de andere genoemde heeren was het door den heer Hamelink aangevoerde geen. bezwaar om hun stem uit te brengen voor het voorstel van Burg. en Weth., dat met 10 tegen 3 stemmen (die der S.D.A.P.-fractie) werd aangenomen. Een tentoonstelling: van bloemen, planten, vruchten enz. Woensdag en Donderdag werd in een twee tal lokalen der ambachtsschool te Terneuzen vanwege de vereenigingen „Floralis" en „De Tuinbouw", te Terneuzen een tentoonstelling gehouden van bloemen, planten, vruchten en

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1