1000 500 300 150 100 25 Weren PUMOL Ml WOENSDAG 11 EERSTE BLAD J. F. WOLSKY vr is k lordt pezen. Ibursfsche ij v. Stoomvaart «s- NO. 314 67e Jaargang 1929 Uitgave: Firma F. VAH OE VELDE Ir.. Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads- en Provincienieuws en £eneest men me* (Pillot) middel, waar- T val, hoe ernstig k KLIERZIEKTE V etuigingen op J. Verkrijgbaar in W amste drogist- Voor engros: EMENS k (gem. Hoek). ember <IW0N1NG ein gezin, Kasteel- maand. ghal „Vliss. Crt." ILBOOTJE met kist en strijk- iglial „Vliss. Crt." na Damesfiets f20, xe Glasgow Heeren f 65, luxe Dames Dames van f 65 Istraat 3. GANGER beroepskosthuis, rghal „Vliss. Crt" n 1 October OVENWONING. Dishoeckstraat 39. ;gens vertrek MEISJE duren. Aanmelden ngsweg 17. (VROUW dag- of Zaterdag- Verkuijl Quakke- e gevraagd EBOEKEN Hle, IVe en Ve kl. :rs N. J., bureau (OSTHU1S or 2 vrienden met :r. :rs P. W„ bureau tsgebrek te koop kAEKKACHEL 3ELPLAAT. isstraat 43. de onmiddellijke station en Prov. er lief MEPloiGSHUlS ille gemakken, laar POLAK, Beurs Idelburg-Rotterdam jelegen plaatsen. \N PASSAGIERS, EN EN VEE, >er v. Rolt v.m.uur 9 9 9 te Oefcomenr Transport- en Exp» n O. VOS. TelefM» ÏENHUURN, 1'elel. l'J' STERHOUT, Telef. S»; BU'TENHEK. Tel. 101 v.Midd. v.m.uw 8 8 8 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 cL, iedere regel meer 15 ct. De abonnê's in 't bezit eenei polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BEKENDMAKING. Openbaar Vervolgonderwijs. Aangifte van leerlingen op Maandag 9. Dinsdag 10, Woensdag 11, Donderdag 12, Vrijdag 13 en Zaterdag 14 September a.s. Voor jongens bij den heer F. C. Wysveld Coosje Buskenstraat 59, 's avonds van 6 uur. Voor meisjes bij mej. M. C. Schuurkamp. St. Jacobstraat 21, 's avonds van 7—8 uur. Trouwboekje meenemen. Het onderwijs vangt aan op 1 October a.s. Vlissingen, 7 September 1929. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. BEKENDMAKING. Klompen en voeding schoolgaande kinderen. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de verzoeken om van gemeentewege klompen en/of voeding te mogen ontvangen voor schoolgaande kinderen vóór 23 Septem ber a.s. door de ouders of verzorgers der leer lingen moeten worden ingediend op de ge meentesecretarie, le afdeeling. De kindervoeding vangt aan op Dinsdag 5 October a.s. Vlissingen, 9 September 1929. Burg. en Weth. van Vlissingen. VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Verkiezingscijfers. In „het Volk" vindt men een opgave van het percentage der geldige stemmen behaald door alle kerkelijk-gezinde partijen gezamen lijk, door de R.-Kath, alleen, door de S.D.A.P, en door alle niet kerkelijke partijen te za- 9 i S H a> <8 X w <5 cs De andere niet-kerke- lijken Den Bosch <U S -H 4> 1 o5 k Q ai 89.2 82.4 6.1 4.7 Tilburg 87.1 81 6.9 6 Arnhem 55.7 16.5 21.7 22.6 Nijmegen 68.3 50.1 13.8 17.9 Rotterdam 39.4 16.3 38.5 22.1 ben Haag 44 20.5 28 28 Loiden 67.7 27.9 15.6 16.7 Dordrecht 58.6 13.5 22.1 19.3 Aörfcerdam 30.5 162 39.5 30 Den Helder 41.2 27.8 27.9 30.9 Haarlem 52.9 27.6 23.9 23.2 Middelburg 63.6 19.1 15.1 21.3 Utrecht 62 26.1 21.4 16.6 Leeuwarden 50.2 6.7 28.7 21.1 Zwolle 57.7 25.7 24,5 17.8 Groningen 38 5.2 34.7 27;3 Assen 38.1 4.6 29.8 32.1 Maastricht 84.9 80.8 10.3 4.8 Het land 55.9 29.6 23.8 20.3 Een nfeuwc scheepvaart-conferentie Naar de Engelsche „Journal of Commerce" v6meemt worden er op het moment ernstige Pogingen in het werk gesteld om een confe rence op te richten voor de vaart tusschen Engeland en het Vasteland. Er worden thans Londen zoowel als te Antwerpen, Rotter dam en Hamburg besprekingen gevoerd om hiertoe te geraken. De ongebreidelde concur rentie op alle scheepvaartdiensten tusschen Joze havens is allang een bron van groot ver hes voor de verschillende bij deze vaart be srokken reeders geweest. De vooruitzichten op e«n algemeene overeenkomst schijnen gun- te zfjn. Op het oogenblik bestaan er reeds drie afzonderlijke conferences, die zich met deze vaart bezig houden, doch geen ervan is werkeljjk compleet. Het doel is om één nieuwe conference in het leven te roepen, waartoe de drie bestaand zullen toetreden. Deze drie zijn 7e. ('e Hollandsche, bestaande uit de Hol- e Stoomboot Mij., de Batavier Lijn, :r ,de RotterdamLonden Lijn, de „jche route, de General Steam Navlga- tlon Co. en de L. N. E. R. 2e. de Belgische, bestaande uit de General Steam Navigation Co., de Poole Line, de L. N. E. R., de Cockerill Lijn en de Brussels Steamship Co. 3e. de Duitsche, bestaande uit de Hamburg- Amerika Lijn, den Norddeutscher Lloyd en de General Steamship Navigation Co. Het voornaamste bezwaar, .waarop de plan nen voor de nieuwe conference zouden kun nen stranden is het bestaan van een outsider buiten de Belgische Conference en verder de preferentie, verleend door de Duitsche spoor wegen, waardoor het meerendeel van het ver voer uit Zuid-Duitschland van Rotterdam naar Hamburg en Bremen wordt afgeleid. Het witte mobilisatiekruis. Onlangs heeft de nationale bond „Het Mo bilisatiekruis" een herinneringsteeken inge steld, „het witte mobilisatiekruis", uit te rei ken aan hen, die buiten de uitoefening hun ner maatschappelijke plichten r' dienstver plichtingen zich 'u de jaren 1914—1918 ver dienstelijk hebben gemaakt jegens de gemo- biliseerden. Naar aanleiding van ingekomen vragen wordt nog medegedeeld, dat een commissie is ingesteld, die alle vragen en voorstellen om trent het verleenen van het kruis onderzoekt en advies uitbrengt aan het hoofdbestuur, waarna omtrent de toekenning door het hoofdbestuur wordt beslist en de offlcieele uitkeering wordt vastgesteld. Alle berichten en vragen aan die commissie kunnen gericht worden aan het hoofdbestuur van den bond, Jan Pieterszoon Coenstraat 49, Den Haag. Examens stuurlieden ter koopvaardij. De commissie voor de stuurlieden-examens, bedoeld in de schipperswet (Staatsblad 190/, no. 244), zal, aanvangende 8 October 1929, zitting houden te 's-Gravenhage, Carel van Bylandtlaan no. 5. De aanvragen om tot de examens te worden toegelaten, moeten den voorzitter der com missie bereikt hebben vóór 22 September 1929. R. Kath. Werkliedenverbond. Naar „de Volkskrant" verneemt heeft het R.-Kath. Werkliedenverbond bij de afsluiting van het tweede kwartaal reeds een totaal ledental van niet minder dan 148.075 kunnen vaststellen. Op l Januari bedroeg het ledental 133.306, op 1 April 139.771 en op 1 Juli 148.075. Het N. V. V. Op het congres van het N.V.V. te Rotter dam, werd een voorstel aangenomen, waarin het bestuur van het N.V.V. wordt opgedragen het program van actie ter kennis van de re geering te brengen en een intensieve actie, waar mogelijk in samenwerking met de S.D. A.P., te voeren om tot doorvoering van deze eischen te geraken. Het programma bevat de volgende punten 1. Volledige doorvoering voor alle arbeiders van de wettelijke geregelde 48-urige werk week, ook voor het overheids- en spoorweg personeel. 2. Ratificatie van de achturen-conventie van Washington en andere conventies der Internationale Arbeidscnferenties. 3. Wettelijke vacantie-regeling voor alle werknemers, met een bijzondere regeling voor jeugdige personen. 4. Bijzondere bescherming der arbeiders (sters) in de huisindustrie. 5. Arbeidswetgeving voor den landarbeid. Minimumuurloonen voor landarbeiders. 6. Wettelijke regeling der winkelsluiting. 7. Bindend-verklaring collectieve arbeids overeenkomsten. 8. Staatspensionneering en verbetering der bestaande invaliditeits- en ouderdomszorg. Verbetering Zeeongevallenwet en rege ling der rechtspositie van "kapiteins en sche pelingen. 10. Wettelijke regeling der ziekenfondsen en instelling van gezondheidsdiensten. 11. Werkverruiming, werkloozenzorg, wette lijke regeling der werkloosheidsverzekering. 12. Wettelijke regeling der arbeidsbemidde ling. 13. Medezeggenschap en bedrijfsorganisatie. 14. Verdere opheffing der onderwijsver- slechteringen. Zorg voor de niet-leerplichtige jeugd. Uitbreiding van nijverheids- en han delsonderwijs. 15. Verbetering van de salarieering van het overheidspersoneel, ook van dat in lossen dienst. Verbetering van de rechtspositie van het overheidspersoneel en regeling van de rechtspositie van het personeel in lossen dienst. Sterke beperking van aanstelling op arbeidscontract. Betere regeling van het ge organiseerd overleg. Maatregelen tegen de aanranding van de wettelijke vrijheid van or ganisatie. 16. Wettelijke •■egeling der rechtspositie van de hoofdarbeiders. 17. Verbetering van de wettelijke regeling der rechtspositie van mijnwerkers. 18. Volledige erkenning van de vakbeweging v/h K. J. QUIST Lange Delft I 18,. Het speciale STOFFENHUIS te Middelburg. Voor het a.s. seizoen etaleeren wij MANTELSTOFFEN. Tevens brengen wij U een zéér uit gebreide collectie COSTUUMSTOFFEN in zéér a parts genres. Doorloopend Nauveauté's. Zie thans onze Etalages bij de samenstelling door de overheid inge stelde colleges. 19. Afschaffing in de overzeesche gewesten van de poenale sanctie, de heerendiensten en wexorbitante rechten. Vrijheid van vereeni- ging, vergadering, drukpers. Intrekking van artikel 161 bis van het Indische wetboek van strafrecht. 20 Ontwapening. Gisterenmiddag zijn de deelnemers aan hei. congres van het N.V.V. in de burgerzaal van het stadhuis ontvangen door het gemeente bestuur van Rotterdam, dat bij deze gele genheid vertegenwoordigd werd door de wet houders A. B. de Zeeuw en L. de Groot. De heer De Zeeuw sprak hen toe. Hij zeide, dat het gemeentebestuur van Rotterdam steeds met belangstelling en sympathie de ontwikkeling en den arbeid van het N.V.V. heeft gade geslagen en dat ook in de toe komst steeds zal blijven doen. De heer E. Kupers bedankte voor de har telijke ontvangst- in Rotterdam. Daarna maakten de gasten een rondgang door het stadhuis. VLISSINGEN, 11 SEPTEMBER. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Overzicht over de maand Augustus Het aantal bezoeken aan de leeszaal bedroeg in de afgeloopen maand 642, nl. 102 van vrou wen en 540 van mannen. Voor Augustus 1928 daren deze getallen resp. 705, 116 en 589. Uitgeleend werden 1714 banden aan 987 personen. In Augustus 1928 1578 banden aan 896 personen. Nieuwe boeken Aleid Ages—van Weel De hooge Luwe. L. Becke Helen Adair. P. Bossen en D. Mars Plaatsbepaling op zee. Camille (schrijver onbekend). Carmen Syl- vaOp dwaalwegen. M. C. van Doorn Plaatsbepaling op zee door hoogtelijnen. J. Eskine Het intieme leven van Helena van Troje. A. M. de JongKruisende wegen. Selma Lagerlöf Anna Svard (vervolg op Charlotte Löwensköld). E. Ludwig Het dra ma van het voorspelJuli '14. M. W. Mac- laine PontDominé Meinderts' nichtje. W. Meinhold Maria Schweidler of de barn steenheks. Erna Meeper De nieuwe huis houding. Nauticus 1909 en 1910 Jahrbuch für Deutschlands Seemteressen. B. J. G. VolckBijdrage tot de kennis van het kom pas en zijn afwijkingen. Vlissingsche Zwemclub. Met de Staatscourant no. 176 zijn verzon den de statuten van de Vlissingsche Zwem club, gevestigd te Vlissingen. In onze TydinghaL Door den heer Ch. L. Dert zijn enkele op namen gemaakt van het bij Rammekens aan den grond gezette Duitscho stoomschip „Zmay", welk schip bij het Sandetti-vuur- schip in brand was geraakt. Deze foto's hebben wij in onze Tijdinghal geëtaleerd. Door de tram overreden. Wij moeten nog eens terug komen op het bericht betreffende het overrijden van een jongen door de Walchersche tram in de Paul Krugerstraat. Bij een door de politie ingesteld onderzoek zijn een drietal getuigen gevonden, w.o. een volwassen man, die positief verklaren dat de jongen op de treeplank van de rijdende tram was gesprongen en daar weder afsprong met het gevolg dat hij onder de tram geraakte. Op verzoek van de politie plaatsen wij dit bericht, opdat het als voorbeeld zou kunnen strekken voor anderen. Door de directie van de stoomtram „Wal cheren" is reeds meermalen aan de politie verzocht om bijzonder toezicht in de Paul Krugerstraat omdat daar voortdurend jon gens op en van de tram springen als deze ter plaatse passeert. De politie verzoekt daarom nogmaals drin gend aan ouders om hun kinderen te wijzen op het groot gevaar waaraan zij zich bloot stellen wanneer zij op rijdende trams sprin gen. Scheepvaartberichten. Het Belgische stoomschip „Estella" meet 758 bruto register ton en behoort aan de Société Beige d'Arnement Maritime te Ant werpen. Het schip werd in 1919 gebouwd te Rotterdam op de scheepswerf van Piet Smit. Bond van Nederïandsche schilderspatroons. De Bond van Nederïandsche schilderspa troons houdt thans zijn jaarvergadering te Middelburg. De deelnemers aan dit congres werden gis terenmiddag in de raadzaal officieel door het gemeentebestuur ontvangen. Toen alle congressisten met het bestuur der afdeeling Middelburg zich in de raadzaal vereenigd hadden, nam de burgemeester, de heer P. Dumon Tak, het woord en zeide, dat het gemeentebestuur het op hoogen prijs stelt, dat men naar het eenigszins afgelegen Middelburg komt, omdat bijeenkomsten als deze aan de stad steeds meer bekendheid geven. Spreker vindt het in dit geval nog meer aangenaam, omdat hij nu een persoon lijk woord van waardeering kan doen hooren voor den bond, die zich niet alleen inspant voor het moreele, doch ook voor het idieele belang der leden. De schilderschool bewijst dit. Het is te begrijpen, dat ook buitenstaan ders dit waardeeren, omdat men daardoor tracht het werk van de schilders zoo goed mogelijk te doen zijn. Ook de verhouding tusschen patroons en werknemers geeft den bond veel werk, en spreker waardeert ook zeer wat op dat gebied wordt bereikt. Spr. wenscht de leden een aangenaam verblijf te Middelburg, waar hij allen gaarne welkom heet. De algemeene voorzitter van den bond, de heer W. C. van As, zeide, dat het zoo lang zamerhand gewoonte is geworden, dat in de plaats, waar ds Bond vergadert, een officieele ontvangst plaats heeft. Ditmaal heeft de burgemeester het hem al zeer makkelijk ge maakt op rijn woorden te antwoorden, omdat deze blijk gaf zoo goed op de hoogte te zijn van do*l en streven van den bond. Spreker brengt daarvoor en voor de woorden van waardeering haast nog meer dank dan voor de woorden van welkom te Middelburg. De schilders komen gaarne naar Middelburg, omdat er wel in de eerste plaats juist voor hen zooveel moois is te zien op bouwkundig terrein. Maar ook cmdat, terwijl de bond in Zeeland niet sterk is, Middelburg een afdee ling heeft, waarop de bond trotsch is. Spreker uitte zijn beste wenschen voor den bloei van Middelburg. Beide toespraken werden met applaus be zegeld. Nadat de eerewijn was aangeboden, waren de gasten in de gelegenheid het geheele stad huis op hun gemak te bezichtigen. Des avonds aad in de sociëteit „St. Joris" de ontvangst door de afdeeling plaats bij monde van den voorzitter, den heer A. Heij- boer, die er op wees, dat de bond voor de tweede maal te Middelburg vergadert. De eerste maal heeft de toenmalige voorzitter, de heer J. C. van Laere, bij zijn welkomst woord tot motief genomen de Zeeuwsche spreuk „Luctor et Emergo" en spreker meent dit nu ook te kunnen doen. Sedert de eerste vergadering te Middelburg is er veel door worsteld, vooral ook in den oorlog en de jaren daarna. Ook op het congres zullen weder ver schillende vraagstukken aan de orde komen, mogen die worden behandeld gedachtig aan het „Goed Zeeuwsch, goed rond" en aan het Luctor et Emergo. Spr. juicht het toe, dat de oude afdelingsbestuurders, de heeren Van Laere, Worrell, Macheaud en Pieterse nog aanwezig zijn, al leven zij nu als rustig bur ger. Zij hebben daarbij nog steeds groote be langstelling voor het vak en voor den bond. Helaas is een der bestuursleden veel te jong heengegaan en spreker brengt van deze plaats een hartelijken groet aan de nagedachtenis van den heer A. F. Noest. Het is door de leden nu weer de tijd van arbeid en verpoozing en spreker hoopt dat het congres te Middelburg in alle opzichten moge slagen. De bondsvoorzitter, de heer Van As, wees er op, dat de afdeeling Middelburg 33 jaar be staat en dat hij het genoegen heeft gehad haar een groot deel van die tijd te kunnen gadeslaan. Steeds heeft zij eendrachtig en met kracht alle moeilijkheden doorstaan en spreker stelt haar werken aan allen ten voor beeld, ook voor dit congres. Moge de behan deling der verschillende vraagstukken ook nu den bond weer innerlijk sterker maken. Hierna begaf men zich naar de zaal waar de algemeene vergadering werd geopend door den heer Van As met een korte inleiding, waarbij hij er op wees, dat de agenda ditmaal ggf vallen en bezeeren zich BÜ w» dikwijls en het wiegekind wl heeft vaak last van roode of ||9 w gesmette huid. Dit ver2acht ^^OENÉltNG "£fcl.Ke .PLEKif/ Doos 30 60 co 90 ct. Tube 80 et. Bij Apoih. en Drogisten wel kort is, omdat de lust om voorstellen in te dienen bij de af deelingen schijnt te ver minderen. Maar toch zullen de punten, die aan de orde komen, stof genoeg voor discus sies kunnen opleveren. Het rijn rapporten van de commissies, die over vroeger reeds behandelde vraagpunten rapporteerden en waarbij het niet de bedoeling is die zaken aan den commissioralen kapstok op te hangen. Het werk is niet makkelijk, alles zoo goed te ma ken als mogelijk is, maar men moet daarnaar trachten. En al kan men niet altijd tot een afdoend resultaat komen, de besprekingen kunnen toch leerzaam zijn en de onderlinge band wordt door congressen als dit versterkt. Hiermede verklaarde spreker het congres geopend. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd, nadat een der leden had op gemerkt, dat hij in de vorige vergadering niet bedoeld had, dat alles wat de gezellen vragen voorkomt uit het streven naar mede- zeggingschap, dit doelde alleen op den wensch plaatselijke commissies te vormen. Nadat de afdeeling Haarlem was aangewe zen als stembureau voor de verkiezingen van leden van het hoofdbestuur in 1930 en een financieela commissie was benoemd, werd de korte vergadering gesloten en de volgende bijeenkomst bepaald op hedenmiddag te één uur. De leden begaven zich nu naar het Schut tershof, waar de afdeeling Middelburg een feestavond aanbood. Een tweetal 1-acters, declamatie en komische voordrachten van den heer De Ruijter uit Vlissingen brachten de vroolijke feeststemming onder de aanwe zigen. Hedenmorgen te kwart over acht werd van de Markt weggereden met touringcars en autobussen voor een rondrit door Zeeland's tuin. Tegen 12 uur keerden allen weer te Middelburg terug om na het koffiemaal zich op te maken naar de voortzetting der alge meene vergadering in het Schuttershof. 4 Gemeenteraad van Goes. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te Goes werd met 6 tegen 7 stemmen verworpen een voorstel der gas- ccmmissie tot invoering van een vastrecht tarief voor gasverbruik, over welk voorstel in de vorige vergadering de stemmen hadden gestaakt. Aan deze commissie werd overge laten al dan niet met een ander voorstel te komen. Met op twee na algemeene stemmen besloot de raad bij Ged. Staten in beroep te gaan van het besluit van het waterschap „de Breede Watering bewesten Ierseke", tot het heffen van belasting op de gebouwde eigendommen in dien polder, waardoor in het bijzonder Goes wordt getroffen. Ingevolge advies van den heer L. Springer te Haarlem werd besloten wederom op ver schillende plaatsen door iepriekte aange taste boomen op te ruimen. Keuring van dekhengsten. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft bepaald, dat de gewone keu ring van tot dekking bestemde hengsten in het najaar 1929, welke alleen door de stam boekcommissie zullen geschieden .zullen wor den gehouden voor Zeeland (alleen voor type trekpaard) op 23 October te Kattendijke, 24 October te Zierikzee en Middelburg, 29 Oc tober te Hulst, 30 October te Axel, 31 October te Oostburg dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het najaar 1929, welke zullen geschieden door de rijkscommissie voor de keuring van trekpaarden en door de be trokken stamboekcommissie, zullen worden gehouden (alleen voor type trekpaard) 29 October te Hulst, 30 October te Axel, 31 Octo ber te Oostburg. SOUBURG. Gisteren reed een vrouw per fiets met een kind in een fietsstoeltje langs den Nieuwen Vlissingschen weg, alwaar de kleine zich op de een of andere wijze met een voetje aan de spaken verwondde en wel zoo erg dat de vrouw te Souburg geneeskundige hulp moest inroepen. Nadat de kleine voorloopig was verbonden, konder moeder en kind zich naar hun woonplaats begeven.

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1