500 25 MAANDAG 1000 EERSTE BLAD Stads- en Provineienieuws -- No. 313 Jaargang 1939 Ililpve: firma F. VAM BE VE1BE Jr., Watat 58-80, Vlissingen. Tslef. 10. Postrekening 88281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheefe rijk 2.50. Voor België, Duifschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BEKENDMAKING. Klompen en voeding schoolgaande kinderen. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de verzoeken om van gemeentewege klompen en/of voeding te mogen ontvangen voor schoolgaande kinderen vóór S3 Septem ber a.s. door de ouders of verzorgers der leer lingen moeten worden ingediend op de ge meentesecretarie, le afdeeling. De kindervoeding vangt aan op Dinsdag 8 October a.s. Vlissingen, 9 September 1929. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Nederland en België. De Brusselsche correspondent van „de Maasbode" meldtIn verband met in de pers verschenen berichten over Nederlandsch- Belgische besprekingen, die gedurende de conferentie te 's-Gravenhage zouden hebben plaats gehad wordt uit Belgische kringen ver nomen, dat deze „besprekingen" officieus I waren en dat de gedachtenwisseling alleen l liep over de mogelijkheid om de onderhande- 1 togen binnen min of meer langen tijd te f iervatten. Verondersteld wordt, dat te Genève de mi nisters van Nederland en België, die de Vol kenbondsvergadering bijwonen, daar gelegen heid zullen hebben de kwestie van nieuwe Nederlandsch-Belgische onderhandelingen weer nader onder oogen te zien. Antwerpen en de Rijnvaart. De heer Krijger heeft tot de ministers van waterstaat en van buitenlandsche zaken de volgende schriftelijke vragen gericht Is den ministers bekend, en zoo ja, zijn hun excellenties dan bereid mede te deelen 1. de wijze, waarop door de Belgische regec- ring op Nederlandsch gebied uitvoering wordt of zal worden gegeven aan den Belgischen maatregel van bestuur in zake het verleenen van een zgn. „compensatietoeslag" voor scheepsvracht uit Duitschland, bestemd voor Antwerpen, en 2. of tusschen de Nederlandsche en Belgi sche regeeringen ter zake overleg is ge pleegd De opbrengst der wegenbelasting. In het weekblad „Bedrijfsauto" wordt me degedeeld, dat van 1 Mei 1927 tot 1 Mei 1920 de wegenbelasting 7.274.845.34 heeft opge bracht, of ruim een millioen meer dan de minister had geraamd. In het tweede belastingjaar was de op brengst f 8.907.357.12, dus drie millioen meer dan de raming cn 22.4 hooger dan het jaar daarvoor. Een millioen van de hoogere opbrengst heeft de minister gereserveerd, omdat de rijwielbelasting is verlaagd. Schrijver vraagt of nu niet een voorstel mag worden ver wacht om de overige twee millioen te gebrui ken voor verlaging der autotarieven. „De Wandelaar". Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren verscheen onder leiding van Rinke Tolman, de negende aflevering van „De Wan delaar", maandblad gewijd aan natuurwaar- deering, natuurbescherming, heemschut, geo logie en folklore. W. A. van Os weet er de lezers van te door dringen hoe schoon in alle seizoenen Leer- sums rijk-verscheiden dreven zijn. Mr. H. van Haastert houdt zich bezig met het vraagstuk, of onze bijen inderdaad zoo veel schade aan de komkommerteelt berok kenen. Ds. A. L. Broer leidt ons naar den Noord- Westhoek van Överjjsel om ons wegwijs te blaken in het land der merkwaardige eenden kooien. Temidden van de slagers waarmee de klauwieren worden bedoeld brengt ons ds. J. I. van Schaick, die in Soest den zeldzamen roodkopklauwier ontdekte. p. J. Schenk zingt tenslotte den lof van ooze bloeiende heidestreken, terwijl het na- tuur-historisch allerlei, waarin verschillende lezers aan het woord zijn, de rijk-geïllustreer de aflevering besluit. Stakende tewerbgestelden. Bij het gemeentebestuur van 's-Graven hage is van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw een bericht binnengeko men, dat de arbeiders, die de vorige week in Vollenhove den arbeid hebben nedergelegd, voor onbspaalden tijd van werk worden uit gesloten. De wensch is geuit, dat deze men- schen geen steun zullen krijgen. Omtrent de aanleiding tot dit conflict wordt ons nog medegedeeld, dat eenige ploegen van meening waren, dat de tarieven zouden zijn verlaagd dit was echter niet het geval. Hoewel de voor schriften aangeven, dat de arbeiders bij klachten zich moeten wenden tot den inspec teur te Zwolle, is dit niet geschied. Men heeft er niemand raad en advies ge vraagd en is eenvoudig gaan staken. Of schoon de uitvoerders van het werk opdracht hebben, wanneer de werkloozen den arbeid neerleggen hen onmiddellijk naar huis te sfcu- uur aangehouden. Toen, desondanks de men- ren, hebben zij in dit geval de zaak nog 24 sohen het werk niet wilden hervatten is tot terugzending overgegaan. Reeds thans heb ben zich tientallen werkIooze2i bij het desbe treffende gemeentbestuur aangegeven en ver- zotgit weer terug te mogen gaan. Verschillen de van hen hebben verklaard slechts onder pressie den arbeid te hebben neergelegd en uit angst voor molestatie zich te hebben onthou den hulp bij de overheid te vragen. In hoever re zulks juist is wordt thans door het ge meentebestuur onderzocht. Doch reeds thans staat vast, dat eenige der arbeiders voor goed van hulp zullen worden uitgesloten. Een Engeïsche order voor de Nederlandsche Kabelfabriek. Met 22 tegen 19 stemmen heeft de gemeen teraad van de Engeïsche stad Salford beslo ten, een contract ten bedrage van 8428 pond sterling, voor de levering van electrische ka bels, met een Nederlandsche firma te sluiten. De voorzitter van de electriciteitscommissie zeide, dat dë Nederlandsche inschrijving 14 beneden de laagste Britsche Inschrijving bleef. Naar het „Hbld." nog verneemt is de des betreffende firma „De Nederlandsche kabel- fabriek" te Delft. VLISSINGEN, 9 SEPTEMBER. Het festival. Voor het hier dezen zomer gehouden fes tival waren beschikbaar gesteld 4 prijzen van resp 210, 105, 49 en 28. De toewijzing dezer prijzen heeft gisterenmiddag om half 3 plaats gehad in het hotel Oosterhuis aan den Boulevard Evertsen, waar zich met afge vaardigden uit het bestuur van „Vlissingen Vooruit" en Vreemdelingenverkeer van 7 der 9 deelnemende vereenigingen bestuursleden bevonden. De voorzitter van „Vlissingen Vooruit", de heer J. P. van Krieken, nam het woord en heette allen hartelijk welkom namens beide samenwerkende vereenigingen. Hij gaf toe dat er waarschijnlijk bij dit eer ste festival fouten gemaakt zijn, maar sprak tevens het vertrouwen uit, dat deze bij een volgend festival zouden vermeden worden. Waar het weer te mooi is en de Zondag te aangenaam om lang bij elkander te blijven, stelde hü maar voor dadelijk aan den slag te gaan. Hij stelde voor, dat eerst bij loting de volgorde van trekking zou bepaald worden en dat daarna ieder zou trekken. Daardoor werd de volgorde verkregenApollo, Sluis Houthandel Walcheren, MiddelburgOns Genoegen, Vlissingen Oefening na den Ar beid, Nieuw- en St. JooslandPeter Benoit, Antwerpen Harmonica-vereeniging Cres cendo, Vlissingen Aardenburgsche Harmo nie, Aardenburg Voorwaarts, Koudekerke St. Caecilia, Vlissingen. Bij de toewijzing der geldprijzen, die boven vermeld zijn, deed zich het eigenaardige feit voor, ondanks het tel kenmale doorschudden der papiertjes, dat ze resp. ten deel vielen aan Houthandel Wal cheren, Oefening na den Arbeid, Apollo en Ons Genoegen, degene dus, die de eerste nummers hadden getrokken. Bij het bedanken voor de resp, geldsommen wees Nieuw- en St. Joosland op de prachti ge leiding om eerst de volgorde der trekking te doen vaststellen door het lot, beloofde de voorzitter van Sluis, dat ze bij een volgend festival weer zouden meedoen en de geestige opmerking plaatsenddan is het ook goed weer, want als wü er op uittrekken, is het altijd mooi weersprak de heer Van Hoorn van Ons Genoegen zijn voldoening er over uit, dat de hooge prijzen buiten Vlissingen zijn gevallen, wat de propaganda voor een volgend festival ten goede komt en gaf den raad om de voorbereiding voor het volgende festival reeds in Februari of Maart' te be ginnen. Een kort slotwoord van den heer Van Krieken om te bedanken voor aller mede werking, de medewerking en propaganda voor het festival 1930 te verzoeken en het festival 1929 behoorde weer tot het verleden. V. R. B. Zaterdagmiddag werden bij „het zwem schip" vanwege den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen de examens gehouden ter verkrijging van de vaardigheidsdiploma's. De examen-commissie bestond uit de heer en A. A. Bierlee, voorzitter van den Bond en P. J. S. Nicolaas, secretaris van de Techni sche Commissie benevens mevr. Perry Meijer, lid van die commissie, allen te Amsterdam. Wij hebben deze gelegenheid eens benut om de meening te doen kennen, welke het hoofdbestuur over onze brigade heeft. En dan kunnen we tot ons groot genoegen vertellen, dat het werk tot tevredenheid aanleiding geeftdat de brigade, in aanmerking geno men, dat hier, wegens gemis aan een over dekte inrichting, zooals die te Amsterdam, Rotterdam, den Haag enz. gevonden wordt, alleen 's zomers geoefend wordt, in vergelij king met andere brigades een goed figuur maakt en dat voor de toekomst, bij bestendi ging van het huidige bestuur en de tegen woordige leiding, groote verwachtingen ge koesterd worden. Voorts is het een heerlijk en niet genoeg te waardeeren verschijisel, dat bijna alle gemeente-politiedienaren zwemmen en enkelen reeds zwemmende redden kun nen. Uitbreiding tot alles wat „politie" heet is gewenscht, doch ook het niet politioneele Vlissingen, met uitzondering van zuigelingen en ouden van dagen, moet zeer zeker leeren zwemmen. Wat dit betreft zijn 4ve op den goeden weg, nu er een zwemschool gesticht en de mogelijkheid dus geopend is, terwijl de brigade zelfs een adspirant-lid ('t is natuur lijk weer een meisje telt van 6 jaar, dat reeds het kanaal zij het dan op de kurk overzwemt. Uit het onderhoud, wat we met den heer Bierlee hadden, stippen we nog aan, dat in Amsterdam de politie in het bezit is van de adressen der leden van de reddingsbrigade en dus desgewenscht deskundige assistentie kan (doen) inroepen. Aan het examen is door 24 leden deelge nomen. Zij die te Vlissingen verhinderd wa ren, onderwierpen zich Zondag aan het on derzoek te Middelburg en omgekeerd werden Zaterdag enkele leden van de brigade uit de hoofdstad in de Scheldestad geëxamineerd. Voor diploma A zijn 15 candidaten ge slaagd nl. de dames R. Debra, C. van der Schaaf, N. Dekker, F. Reidsma, E. Klaassen (alleen technisch) en de heerenF. Debra, A. Gillissen, P. Stroosnyder (met lof, behaalde het hoogste aantal punten van Middelburg en Vlissingen), D. van Splunder, J. Berends, B. van Anraad, S. P. Reijne, D. Ligthart Schenk, J. Ventevogel, E. Bosch. Diploma B werd door 6 examinandi ver worven t.w. de dames I. Lauwereins, C. Boschde Veij, W. Prins (alleen technisch) en de heeren P. Wolf, P. J. Gillissen, P. de Jong. Bij de V. R. B. zijn dus thans in totaal uitgereikt6 voorbereidende diploma's, 45 diploma's A, 17 stuks B en 1 diploma C. Dece cijfers bewijzen wel dat over de leden van de brigade een wakkere geest vaardig is en dat zij met liefde, toewijding en geest kracht hun vrijwillig opgenomen humanitai- ren arbeid vervullen. Vóór tot het uitreiken van diploma's en insignes werd overgegaan, voerde de heer Bierlee nog namens den bond het woord. Hij noemde dezen Zaterdag een welbesteden en succesvollen dag, wensehte het actieve be stuur, inzonderheid dr. Staverman en den heer Toussaint, geluk en dankte de techni sche leiders mevr. Termeulen en den heer H. Bode voor de opleiding en 't onderricht. Hij hoopte, dat hij binnen afzienbaren tijd een volle week in Vlissingen zou moeten ko men om examens af te nemen en adviseerde, hun, die geen diploma mochten behalen, met energie te blijven oefenen. Dit geldt echter ook voor de gediplomeerden, want goede wil is niet voldoende. Men moet blijven toonen machtig te zijn, wat eenmaal geleerd is voortdurende oefening moet ons steeds be kwaam doen zijn voor onze menschlievende taak. Spr. wensehte de geslaagden geluk en twijfelde niet of de minder gelukkigen beha len het volgende jaar hun oorkonde van af gelegd examen cum laude. Tot dr. Staverman richtte spr. nog een speciaal woord van dank voor alles wat deze voor de brigade doet, waarbij hij den nadruk legt op het feit, dat dr. Staverman als me dicus slechts zeer weinig vrijen tijd toege meten krijgt, en deze nog in dienst stelt van de menschheid (driewerf hoera voor dr. Staverman Dr. Staverman dankte den heer Bierlee namens het bestuur, leden en instructeurs voor het gesprokene en meende dat de resul taten van een seizoen werken niet alleen voor de V. R. B. doch ook voor het hoofdbestuur en den bond tot groote voldoening aanleiding geven. Spr. wijst er op, dat technisch repe- teeren èn het volgen van de medische lessen samen positief succes boeken. Dankbaar her innert spr. dan ook dr. Buskop en verklaart, dat ook dr. de Mooij in den komenden winter zeer zeker met toewijding zijn lessen zal ge ven. Aan de leden der examen-commissie be tuigt spr. zijn dank, daar zij wederom hun tijd geofferd hebben ter verwezenlijking van het ideaal van hun leven (driewerf hoera voor het bondsbestuur). Door den heer Bierlee werd nog medege deeld, dat de gediplomeerde leden automa tisch door den bond verzekerd zijn ingeval van ongeval of overlijden (ƒ6000 bij levens lange ongeschiktheid, ƒ3000 bij overlijden). Voorwaar een lofwaardige maatregel, die echter ook van den bond financieele offers vergt. Steunt ook daarom den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. Onze badplaats. Wij zullen nu de 50.000e bader deze week wel halen. Het verrukkelijk, warm zomerwe der van de laatste dagen doet meer aan mid zomer denken dan aan de tweede week van September. Het was gisteren werkelijk heet en een lekker koel bad gaf zeer velen een welkome verfrissching. Ook heden werd druk gebruik gemaakt van het bad. De zomer van 1929 zal met gulden letters worden aangeteekend. Sinds begin Juli heb ben wij geen slecht weer gehad en scheen het de vorige week dat de zomer ons verlaten had hij is Zaterdag weer teruggekeerd en ook de weerberichten wijzen er niet op dat wij het mooiste van onze jaargetijden reeds achter den rug hebben, al geeft de voorspelling ook koeler wrer aan. Het mooie na-seizoen is voor de badplaat sen altijd een bonheurtje en dus mag het seizoen 1929 in elk opzicht gunstig worden genoemd. Een onderscheiding. Bij Kon. besluit is aan den brigadier van politie alhier J. C. Harinck, de bronzen eere penning voor menschlievend hulpbetoon met loffelijk getuigschrift verleend wegens het met levensgevaar tot staan brengen van een hollend paar met bespanning in de onmid dellijke nabijheid eener school, terwijl ter plaatse vele kinderen spelende waren. Op plechtige wijze is hem deze onderschei ding Zaterdagmorgen jl. door den burge meester ten stadhuize, in tegenwoordigheid van den commissiaris van politie, uitgereikt geworden. Wij mogen den heer Harinck wel geluk- wenschen met deze hem verleende Konink lijke onderscheiding. Concert St. Joseph Ziekenhuis. Het bestuur van het St. Joseph ziekenhuis ontving weer de vriendelijke aanbieding van de R.-Kath. Dameszangvereeniging onder leiding van den heer Adr. Hollaers, om een concert voor de zieken en inwonende oude lieden te geven. Dit concert werd gisterenmiddag ten vier tr j in den tuin van genoemde inrichting ge geven. De zangnummers welke werden uitgevoerd, bevatten ook het „Kerstlied" van B. Diamant en MeisjeslitJ" van J. P. J. Wierts, waar mede deze vereeniging op het jl. gehouden internationaal concours te Hulst, het succes hadden eersten prijs met felicitatie der jury te ontvangen. De zang werd onder veel belangstelling ver dienstelijk ten gehoore gebracht en het ap plaus bewees ten volle, dat het gebodene zeer op prijs werd g2steld. Na afloop werd door een der bestuursleden den directeur en dames voor deze attentie hartelijk dank gezegd. S. J. Engerlng f Op 61-jarigen leeftijd is Zaterdag overle den de heer S. J. Engering, apotheker alhier. De overledene promoveerde in 1891 als zoo danig en is gedurende 20 jaren als pharma- ceut te dezer stede gevestigd geweest. Leerling-telefoniste. Wij vestigen de aandacht op een in de wachtkamer van het post- en telegraafkan toor alhier voorhangende aankondiging, be treffende aanmelding voor de betrekking van leerling-telefoniste. Door de tram overreden. In de Paul Krugerstraat werd Zaterdag een kleine jongen door de Walchersche tram overreden. Het ventje werd ernstig aan een der voeten gewond en naar het St. Joseph ziekenhuis overgebracht. Het personeel van de tram heeft aan het ongeluk geen schuld, daar de jongen zich aan de tram vasthield en wilde meeloopen, tengevolge waarvan hij viel en met een der voeten onder de tram terechtkwam. Een vechtpartij. In een café in het Bellamypark ontstond een twist tusschen een bezoeker en den caféhouder, welke laatste in de hand werd gebeten. Een verstekeling. Toen de „Belgenland" hier passeerde werd een verstekeling, een Duitscher, aan wal ge zet, wiens bedoeling het was een reis rond de wereld mede te maken. Door zijn ontdekking voor het schip in volle zee was, werd aan dit plan de bodem ingeslagen en werd deverste- kelirg hier aan wal gezet en vervolgens over de grenzen van het rijk geleld in de richting van zijn vaderland. Vereeniging voor Voortgezet Nijverheids onderwijs MiddelburgMissingen. Zaterdagmiddag had in de Ambachtsschool te Middelburg de officieele opening plaats van den cursus waterbouwkunde, door bo vengenoemde vereeniging opgericht. Twintig leden zullen de lessen volgen. Tevens begon nen de lessen der andere normaalcursussen. Wij wenschen het bestuur van bovengenoem de vereeniging met dezen nieuwen cursus hetzelfde succes, als'ze reeds heeft met de jaren bestaande andere cursussen heeft. Verplaatsing telefonist. Verplaatst van het post- en telegraafkan toor te Goes naar het post- en telegraafkan toor te Middelburg de telefoniste bij den in- terlocalen dienst, mej. P. J. van Driel en be noemd tot telefoniste bij den localen dienst. Nationaal concours Mandoline- vereenigingen. De mandolinevereeniging „Symphonetta" tel Goes, directeur de heer M. P. Ventevogel, be haalde Zaterdag jl. op het Nationaal con cours te Rotterdam een eersten prijs met 302 punten in de 2e afdeeling. De tramlijn HoofdplaatBreskens. Zaterdag heeft de officieele opening plaats genad van de lyn HoofdplaatBreskens van de Zeeuwsch—Vlaamsche Tramwegmaat schappij. Deze lijn kan beschouwd worden als het sluitstuk van het uitgebreide tramweg- r van genoemde maatschappij. Daardoor wordt een belangrijke aansluiting verkregen die de haven van Breskens met Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen verbindt. Tegenwoordig waren het bestuur en da commissarissen van de maatschappij, de Commissaris der Koningin, de heer jhr. mr, J. W. Quarles van Ufford, leden van Ged, Staten. De minister van waterstaat, die ver hinderd was, werd vertegenwoordigd door mr. Silvergieter Hoogstad, administrateur afdee ling spoorwegen van het departement. Te Breskens werden de gasten van elders verwelkomd door muziek en een groep schoolkinderen. Dit laatste geschiedde ook iri do buurtschap Sasput en te Hoofdplaat. De Com.nissaris der Koningin opende de lïjni door het sein voor vertrek te geven met de stoomfluit van de locomotief, waarna de tram met versierde personenrijtuigen van Breskens naar Hoofplaat vertrok met zich voerende de genoodigden, de muziek en de schoolkinderen. Daarna werd de terugtocht naar Breskens aanvaard. Te Breskens vereenigde zich heft bestuur der maatschappij met de genoodigden in het hotel de Vuyst, terwijl muziekgezel schappen en schoolkinderen werden onthaald in het hotel Adriaansen. Aan den maaltijd bracht de plaatsvervan gend voorzitter den eersten dronk uit op de Koningin en het vorstelijk huis de Commis saris der Koningin wensehte de maatschappij geluk met het voltooien dezer lijn, welke hij hoopte dat, onder Gods zegen zou strekken tot bevordering van den bloei der maatschap pij en de welvaart van Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Silvergieter Hoogstad wensehte dö maatschappij geluk namens den minister van waterstaat en bracht bovenal hulde aan da energie en voortvarendheid van haar direc teur, den heer C. Wind van Merkesteyn, ter wijl hij mededeelde, dat het H. M. de Konin- ging behaagd heeft dezen te benoemen tot ridder ir de orde van Oranje Nassau, hetgeen een algemeen applaus uitlokte. - Aan het slot van den disch bracht het mu ziekgezelschap van Breskens den nieuwen ridder een serenade, hetgeen groote bijval verwierf. De directeur dankte in het algemeen voor de vele woorden van waardeering aan zijn adres gericht. Hij was door het bestuur gemachtigd aan het personeel der maat schappij in verband met dezei. feestdag een extra weekloon uit te betalen. ZOUTELANDE. Vertrokken of ingekomen personen in deze gemeente over de maand Augustus Daniël de Cock en gezin, naar Hilversum. Maria Catharina Verstfaate, naar Amster dam.

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1