1000 500 300 25 maandag (eerste blad «v No. 206 67e Jaargang 1929 illijk eren I SEPT. ECHT ENEWOUD te: Firma F. '/AH GE VELDE Ir., Walstraat 58-60, ïlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND Stads- en Provincienieuws DE HAAGSCHE CONFERENTIE. s> ;e men zich 427 rantiexaken. gen im: A. MEYER LISSINGSCHE COURANT Abonnementsprijs VoorVIissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekeiijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur en Verhuur,Koop enVerkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. ne abonné's in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze- I tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Jaardag: H. M. de Koningin. I Zaterdagmorgen van 9—10 uur werd in de troote Kerlc te 's-Gravenhage een dank- en lidstond gehouden, uitgeschreven door den lerkeraad der Ned. Herv. gemeente. Voor langer was ditmaal ds. E. J. Molenaar. T voor den dienst speelde de grijze organist ii fantasie op het „Wilt heden nu treden", |3n Valerius. dienst ving aan met het zingen van tsalm 217, 6 en 13, het lezen van Spreuken 11—16 en gebed. Molenaar hield hierna een predicatie Iver Spreuken 8 15a „Door My regeeren de In zijn predikatie wilde spreker allereerst genschap geven van de vraag, waarom men ier is. Dat is niet om een feestelijke toast te liten, maar om in het binnenste heiligdom fekenschap te geven van de dingen zooals ze (jn. Een verjaardag is een schoone dag van ilijdschap en terugzien op ontvangen zege- tingen. We verheugen ons over het feestbe- ton en spreken den wensch uit, dat die chuldeloos zal zijn en niet plaats heeft op ;n wijze, die ons volk wel eens berucht heeft jemaakt, ffier hebben we echter belangrijker werk doen, nl. het afsmeeken van een zegen »r het hoofd van onze Koningin. De ireukendichter voert de wijsheid sprekende zegt, dat door God de koningen regee- De absolute souvereiniteit is de eenige chtige regeeringsvorm. Niet de monar- regeéring van een keizer, want die is n tyran, zooals Napoleon I, Öf presi- van de republiek, uitvoerder van den ril. Maar koning, het door Christus ge le voorbeeld. Door Mij regeeren de ko- lingen, d.w.z. zijn ze wat ze zijn, nl. koning. Jat is een persoonlijke daad Gods. Ook onze rorstin regeert door God, niet door het toe- il, want dat bestaat niet. Tot onze Vorstin zien we met dankbaar- ieid op, omdat ze is een zwakke afschadu- van het Godsgezag, waaronder we ons aarne buigen. Nadat de voorganger het Oranjehuis aan en troon der genade had opgedragen, zong e schare staande Gezang 6 (gewijzigd) in erband met het feit van den dag. Na den £en werden nog twee coupletten van het Wilhelmus staande aangeheven. Zeer druk was het Zaterdagavond in ae «identie. Reeds vroeg in den avond trok- en drommen menschen naar de binnen- om, alvorens zich naar het vuurwerk 'P het Malieveld te* begeven, eerst den ge- iruikelyken rondgang te maken langs de de partementen van algemeen bestuur en eenige ndere openbare gebouwen, waar weder de lectrische feestverlichting was ontstoken. Bijzondere aandacht trok echter de feëerie- verlichting rond den Hofvijver en op het ■ange Voorhout, waar de boomen k giorno iet oranje-ballons waren versierd en welke '«lichting het gemeentebestuur daar in ver end met het heugelijk slot der Haagsche lerstelconferentie had doen aanbrengen. Tegen 9 uur begaven zich vele duizenden '«sonen naar het Malieveld, waar om half J®n een groot vuurwerk werd ontstoken. Den v/achtenden werd de tijd gekort door adiomuziek, welke door geluidversterkers »ver het veld werd gezonden. Bet bijzonder fraaie weer en de betrekke- 'jke windstilte werkten op gelukkige wijze aede, dat dit slot van den feestdag op schit- «ende wijze slaagde. 7n vele andere plaatsen is de jaardag van M. de Koningin op luisterrijke wijze ge- lerd, waaruit blijkt dat 31 Augustus steeds "teer op den naam van nationalen feestdag inspraak mag maken. Be aanhankelijkheid van het Nederland se volk aan het geliefde vorstenhuis komt Baarbij telkens op spontane wijze tot uiting. De alastrim. °P vragen van den heer Kersten betref- ende het waarschuwen tegen de vaccinatie, in '«band met daarbij voorkomende ziektege- vL en nemen van maatregelen ter toming vaii het uitoefènen van dwang vaccinatie van schoolgaande kinde'ren, itwoordde de heer Verschuur^ minister van arbeid, handel en nijverheid Het is den minister bekend, dat zich te otterdam in een paar gevallen, na vacccina- te, Ziekteverschijnselen hebben voorgedaan, 4aprvan een enkel geval met doodelijken af- Be minister is bereid, om, indien hem mocht blijken, dat door de overheid dwang tot vac cinatie wordt uitgecefend. de betrokken auto riteiten te wijzen op de geldende wettelijke bepalingen, die dwang tot vaccinatie uitslui ten. Van eenige dwang, door Burg en Weth. van Rotterdam op schoolgaande kinderen uitgeoefend, is den minister intusschen niets gebleken. In de circulaires, gericht tot de hoofden van de openbare scholen en van de bijzondere scholen, voor zoover de besturen van laatstbedoelde scholen toestemming heb ben verleend, dat op hun scholen op gelijke wijze wordt gehandeld als ten aanzien van de openbare scholen het geval is, alsmede in de circulaires aan de ouders, wordt slechts ge wezen op de wenschelijkheid, de kinderen te( laten vaccineeren of re vaccineeren, waartoe op de scholen de gelegenheid is opengesteld. Vaccinatie of revaccinatie heeft slechts plaats, indien de ouders zulks wenschen. Van eenige dwang is geen sprake, dus er bestaat naar de meening van den minister derhalve geen aanleiding een aanschrijving te dier zake tot het gemeentebestuur te richten. De minister acht het, met het oog op de alastrimgevallen, die zich den laatsten tijd voordoen, in het belang van de bevolking niet wenschelijk, om tegen de vaccinatie, in verband met de daarbij sporadisch voorko mende ziektegevallen te waarschuwen. Rembrandtzegels. In verband met vragen van verschillende zijden omtrent het tijdvak van uitgifte der Rembrandtzegels kan thans worden mede gedeeld, dat deze zegels eerst in 1930 zullen verschijnen, waarschijnlijk in den loop van het 1ste halfjaar. Nederlandsche Vereeniging van dansleeraren. Het 9e congres van bovengenoemde vereeni ging is te Breda gehouden. Na begroeting der Belgische, Duitsche en Engelsche leden, die op hun beurt de groeten en gelukwenschen voor dit congres van hun réspectievelijke organisaties overbrachten, de den de afgevaardigden der vereeniging ver slag van hun ervaringen opgedaan op con gressen in het buitenland. Utrecht werd als plaats voor het volgend congres vastgesteld. Om 4 uur werd een aan vang gemaakt met demonstratie van datgene wat de afgevaardigden in het buitenland heb ben ongedaan. Frankrijk Variaties in Passo Doble en Tango. EngelandSix-Eight, Retsof en Crown-Waltz. Duitschland Quick-Fox, mo derne Wals en Vive Step Fox van Oscar Du- rea New York, welke laatste ook is aange nomen op het congres van de „Genossen- schaft Deutscher Danslehrer". Verder de le prijsdans van Blackpol de „Nevette" en tot besluit rythmische en revue dansen. Om 6 uur had het feestdiner plaats in het Zuid-Hollandsche Koffiehuis. Om 8 uur on derricht door den heer Gustav Engelhardt uit Leipzig a Balletschool, daarna door den heer Paul Muriek uit Berlijn in revue-dansen. Twee dagen van het congres werden uitslui tend gewijd aan studie. Aan verscheidene leeraren werd een certi ficaat uitgereikt voor het volgen der lessen in het theoretische en practisch onderricht der danskunst, gegeven door de leeraren Mü- rich en Gustav Engelhardt, welk certificaat ook werd uitgereikt aan onzen stadgenoot den heer E. Corveleijn, gediplomeerd dansleeraar. VLISSINGEN, 2 SEPTEMBER. Koninginnedag. Wij schreven in ons verslag van Zaterdag dat op de Zeilmarkt een roffel en in de Coosje Buskenstraat een taptoe werd gesla gen, dit moet echter zijn een reveille. Nadat „St. Ceacilia" op de muziektent in het Bellamypark eenige nummers ten ge- hoore had gebracht, kwamen uit de richting van de Spuistraat de commandant, officieren en schepelingen van de Koninklijke marine en vesting-artilleristen, welke, na afloop van de parade op het terrein van het marine wachtschip, een muzikale wandeling door de stad maakten. Door den Oranjebond en St. Caecilia werd een vaandelgroet gebracht, waarna de stoet front maakte en nog even werd nageparadeerd. Dit was een plechtig moment. Vervolgens keerden de marine schepelingen terug naar het wachtschip. Om 3 um 's middags ging de harmonie „St. Caecilia", voorafgegaan door het bestuur van den Oranjebond. een muzikale wandeling maken door het nieuwe gedeelte van de stad. In de Bloemenlaan werd halt gehouden en het Wilhelmus ten gehoore gebracht, waarna de tocht werd voortgezet naar de woning van den burgemeester. Hier werd op nieuw halt gehouden om ook het hoofd van de gemeente het Wilhelmus te doen hooren. Na afloop hiervan werd het bestuur van den Oranjebond en het dagelij ksch bestuur van „St. Caecilia" met haar directeur uitgenoo- digd om niet het hoofd der gemeente en mevrouw Van WoelderenSprenger een dronk te wijden op het welzijn van H. M. de Koningin. Door den burgemeester werden eenige woorden gewijd aan den jaardag van onze geëerbiedigde koningin en tot besluit een driewerf hoera aangeheven. De rede van den burgemeester werd met eenige wel gekozen wqörden door den vice- voorzitter beantwoord. Hierna werd doo- „St. Caecilia" nog de door haar directeur gecomponeerde Volks- liederenmarsch ten gehoore gebracht, waar na verder werd gemarcheerd. Nu wij toch iets schrijven over dezen marsch, kunnen wij niet nalaten den heer Geijsen een complimentje te maken voor de ze compositie. Vooral in de gesloten straten komt deze marsch zeer tot zijn recht en het was wel aan de toehoorders te bemerken dat deze opgewekte marsch in den smaak is ge vallen. Bij het standbeeld van De Ruyter werd wederom halt gehouden. Door de goede zor gen van de politie was dit gedeelte van den boulevard geheel vrij gehouden, zoodat het bestuur van den Oranjebond en „St. Caeci lia" vrij konden opmarcheeren tot het stand beeld, waar het „Wien Neerlandsch Bloed" werd gespeeld. Daarna keerde men terug naar het repetitielokaal. Om half acht was het bij het Prinsen- boschje te zien dat ook het slot van den dag nog heel wat beloofde, aangezien nog vóór dat de poorten van de voormalige kazerne Willem III open waren, reeds een groot aantal kinderen met lampions stonden te wachten om tot de achterplaats te worden toegelaten. Nadat de kinderen waren ont haald, werd de stoet geformeerd, met „Ons Genoegen" voorop en „St. Caecilia" aan den staart, om langs de bekende route te mar- cheeren. Beide muziekgezelschappen hebben ons aardig doen genieten. Bij dezen lampionnen-optocht is ons op gevallen dat het publiek een dergelijken lichtstoet toch ook op prijs weet te stellen. Vroeger moest het politiecorps meermalen handelend optreden en zoover ons bekend is, is zulks thans niet noodig geweest. Hoewel nog niet^ alle menschen op de trottoirs blij ven staan, was de regeling van politiewege voor de kinderen schitterend te noemen. Eén ding moeten wij nog eens herhalen en dat is voor diegenen, die altijd een plaatsje zoeken naast de muziek. Wij zouden hun willen toeroepen, blijft van de muzikanten vandaan. Zoolang door een breede straat wordt gemarcheerd, gaat alles, doch aange zien onze straten nog niet allen even breed zijn, komt een optocht soms van een breede in een smalle straatdan wordt de stoet in elkaar gedrongen en juist bij zulke gevallen is het meermalen gebeurd dat tegen een mu ziekinstrument werd geduwd, waardoor de betrokken muzikant een of meer zijner tan den heeft verspeeld. Waar de muziekgezelschappen ons en on zen kinderen op zoo'n avond een bijzonder genot schenken, verdienen ze meer waardee ring van onze ingezetenen. Laat ook dit laatste tot het verleden behooren. Het concert in het Bellamypark door „Ons Genoegen" gegeven, ving om half 10 aan, dat geopend werd met het Wilhelmus. Wat ons bij deze uitvoering is opgevallen, was het ontbreken van lawaai, zoodat in te genstelling met andere concerten, daar ter plaatse gegeven, werkelijk genoten kon wor den van het begin tot het einde. En er ston den inderdaad mooie nummers op het pro gramma, waarvan we bijv. noemen „Mond nacht auf der Alster", hoewel we vonden, dat dit nummer, vor een concert op zoo'n laat uur gegeven, wel wat groot was. Dat late uur was ook oorzaak dat het heele program ma niet is afgewerkt. Wij moeten ook nog vermelden de uitvoering van Neerlands Tap toe. Met een marsch, die flink, forsch gebla zen werd, eindigde om ruim 11 uur dit feest- óoncert. De 31ste Augustus 1929 is weer voorbij en al was het dan geen groot feest, de Oranje bond heeft zijn naam weer hoog gehouden door er voor te zorgen dat er den geheelen dag een feeststemming was. De liefde voor Oranje is weer duidelijk aan het licht ge komen. Te Middelburg werd de jaardag van de Koningin op zeer kalme wijze herdacht. Wel werd er druk gevlagd en veel Oranje gedra gen, maar officieele, algemeene feesten had den overdag niet plaats en was de pret be perkt tot aardige kinderfeesten op de Visch- markt van de Oranjeclub. De kinderen leg gen het geheele jaar 2 cent per week in en op 31 Augustus wordt dan de Vischmarkt versierd, worden de kinderen onthaald en houdt muziek en voordracht er den geheelen dag een vroolijke stemming in. Verschillende kinderen hadden aardige versierde wagentjes HULDE AAN H. M. DE KONINGIN De heer Arthur Henderson heeft Zater dag uit Genève aan de Koningin het volgende telegram gezonden „Het moge mij vergund zijn U mijn nede rige gelukwenschen aan te bieden op Uwer Majesteit's geboortedag en myn oprechte wenschen voor Uw gezondheid en voor de welvaart van Uw land. Ik grijp deze gelegenheid aan om Uwe Ma jesteit de verzekering te geven van mijn diepgevoelden dank voor de ware gastvrijheid door Nederland jegens mij en mijn collega's op de jongste conferentie betoond. Het is bijzonder passend, dat Uwer Maje steit's Residentie, welke zoo nauw en gedu rende zoo langen tijd verbonden is geweest aan de zaak van den wereldvrede, nu de plaats is geweest van een conferentie, welke terecht kan beschouwd worden als een groote stap naar het doel". Een aantal gedelegeerden ter Haagsche conferentie hebben hun namen geteekend in de felicitatie-registers, die in verband met den verjaardag van H. M. de Koningin ten Ko ninklijken paleize ter teekening gereed lagen. VERKLARINGEN VAN MAC DONALD. Mac Donald verklaarde aan een bij zonderen correspondent van Reuter betreffende de Haagsche conferentie, dat, welke de gevoe lens ook gedurende de onderhandelingen ge weest mogen zijn, de resultaten ongetwijfeld tot heil van Europa zullen strekken en het werk van den volkenbond zullen bevorderen. Daar de discussies en de verdragen de grondslagen van den vrede moeten zijn, moe ten zij de elementen van open en eerlijk spel bevatten. Daarvoor heeft Snowden een veld slag geleverd, en ik geloof niet, dat deze nog maals geleverd zal behoeven te worden. Het ontwapeningsprobleem blijft de groote kwestie van de politiek van ,den Volkenbond. Ik geloof, dat we de laatste drie, vier jaar eenigszins in ondergeschikte details verward zijn. Er is meer veiligheid en een overeenkomst tusschen twee naties, dan in een schip, regi menten of een a twee lucht-escadrilles. Ondervraagd over de besprekingen met Da wes, zeide Mac Donald Ik heb niets naders te zeggenmaar als het kuikentje niet op het verwachte oogenblik uit het ei komt, zou ik de meest verbaasde mensch ter wereld zijn. De lucht is nog zwaar bewolkt, maar de zon breekt langzaam door en de vooruitzich ten zijn zeer gunstig. VERKLARINGEN VAN SNOWDEN. De Engelsche kanselier voor de schatkist Snowden heeft aan een byzonderen mede werker van de „Daily Herald" te Den Haag als volgt zijn meening gezegd over de resul taten van de Haagsche conferentie De aanvaarding van het plan-Young met de gelijktijdige <wereenkomct over het einde van de bezetting van het Rijnland zal er —el toe bijdragen de wonden van den oorlog te helen. Het plan-Young brengt zoowel aan Duitschland als aan schuldeischers voordee- len. Alleen het feit, dat de Duitsche schuld thans definitief is vastgesteld, moet op de politiek van alle betrokken landen een gun- stigen invloed hebben. Een der grootste voor- deelen van het plan-Young voor Duitschland is het einde van elke buitenlandsche controle op de Duitsche financiën en het Duitsche economisch? leven. De Duitschers kunnen hierdoor grootere welvaart verwachten. Wat ons land betreft, waarborgt de finan- cieele overeenkomst in veel grooter mate een rechtvaardige en faire behandeling van Groot-Britannië dan wy een fcyd lang kond?n hopen. Wij kunnen daarom de resultaten van de conferentie, zoowel op politiek als finan cieel gebied met voldoening vaststellen. gemaakt en organiseerden optochten op hun zelf. Des avonds werd door het Middelburgsch Muziekkorps een concert gegeven op het Molenwater, uitsluitend van volksliederen en andere nationale melodieën. Na afloop had de gebruikelijke fakkelop tocht plaats, welke niettegenstaande de zeer dreigende onweersbuien, zeer groote belang stelling trok, al was de route dit jaar niet lang. Van het Molenwater ging het langs de Noordstraat, Markt en Gortstraat naar de Varkensmarkt, waar halt werd gehouden en waar het Wilhelmus en „De Zeeuwen aan Oranje" werden gespeeld. De padvinders, die met hun band weer van de partij waren, speelden hier op de fluit een paar hunner liederen, waarna het muziekkorps met een marsch het oponthoud besloot. Verder werd gemarcheerd door de Vlissingsche straat, Stadsschuur, en langs de Nieuwe Haven en Kaden, door de Segeerstraat en de Lange- delft naar de Markt. Hier werd voor het Stadhuis ten aanhoore van duizenden nog het Wilhelmus gespeeld, gevolgd door een Indisch volkslied door de padvinders en de imponeerde Russische taptoe door dezen en het muziekkorps. Ten slotte het Wien Neerlandsch Bloed en de korte algemeene feestviering was afge- loopen. f Jubileum Ch. Limonard. Gisteren herdacht de heer Ch. Limonard den dag, waarop hij vóór 70 jaar lid werd van het kerkzangkoor „Cantemus Domino" van de R.-Kath. kerk aan de Wilhelmina- straat. Tegen half een hadden zich in het St. Vin- centiushuis aan de Brouwenaarstraat ver- eenigd de eerw. heeren geestelijken der pa rochie, het R.-Kath. Kerkbestuur, de beide zangkoren en familieleden van den jubilaris om hem bij deze gelegenheid te huldigen. Toen de jubilaris met zijn echtgenoote door den voorzitter van het zangkoor waren binnengeleid, nam het eerst het woord de hoogeerw heer P. van der Aa, als pastoor der parochie. Spreker rekende het als een groote eer op dezen dag den jubilaris te mogen ge lukwenschen. Hij schetste in korte trekken de loopbaan van Limonard als koorzanger, die op zeer jeugdigen leeftijd begon zijn stem in dienst te stellen van den Schepper, van wien hfj zijn mooi stemgeluid had ontvangen. Zijn liefde voor den kerkzang dreef hem steeds naar het zangkoor en vandaar heeft hij gezongen met den priester aan het altaar, bij alle gelegenheden, by huwelijksfeest en bij uitvaart, om zyn God en Heer te dienen. Spreker stelde b-m als voorbeeld aan zoovele jongeren, om evenals de jubilaris te blijven volharden in den dienst van God. Hy besloot zyn toespraak met den heer Limonard toe te wenschen, dat hij zich nog eenige jaren zal kunnen blijven gevey aan het zangkoor en hoopt? dat h2t hem gegeven moge zijn van een langen en welverdienden levensavond te genieten. Vervolgens werd gesproken door den heer W. P. Edelman, namens het R.-Kath. Kerk bestuur. Spreker vergeleek dit jubileum bij zoovele andere, o.a. van 25-jarig dienstver band, 40- en 50-jarig huwelijksfeest, waarbij medailles en de beste wenschen worden aan geboden. Al deze jubilea kunnen het bij spr. niet winnen van dit jubileum. Zeventig jarig dienstverband in den dienst van God, te zin gen voor zijn eer en glorie. Hij was zeker de tolk van alle parochianen, wannebr hij den heef Limonard nog een langen en schoonen levensavond toewenschte. Namens het zangkoor „Cantemus Domino" sprak de heer A. Hanssen tot den jubilaris woorden van hulde en dankbaarheid voor de vricdschap en hartelijken omgang en stelde den heer Limonard gaarne als voorbeeld. Voor God heeft hij 70 jaren gezongen en zeer zeker wacht hem daarvoor een rijke be looning. Verder spraken nog den jubilaris toe een lid van het knapenkoor en de heer W. J. G. Brans, als voorzitter der zustervereeniging „Laudate Dominum". AI deze toespraken gingen vergezeld met het aanbieden van bloemstukken en geschen ken. Ten slotte las de Zeer eerw. heer pastoor nog een felicitatiebrief voor van ZD.H. den Bisschop van Haarlem, waarin deze den Ju bilaris zijn Bisschoppelijken zegen schenkt. Door het zangkoor werd den jubilaris een cantate toegezongen, gevolgd door het „St. Ceacilia-lied". Een zoon van den heer Linomard dankte namens zijn vader met eenige hartelijke woorden voor de treffende hulde en fraaie geschenken aan zijn vader geschonken. Hiermede was deze intieme huldiging ge ëindigd en werd gelegenheid gegeven den ju bilaris te complimenteeren, waarvan door vele parochianen werd gebruik gemaakt. Een verkeersverbetering. Men verzoekt ons van de meest bevoegde zyde nader te willen mededeelen, dat er nog in geen enkel opzicht eenige beslissing is genomen,inzake het opruimen van het wachthuisje van de electrische tram op het Betje Wolffplein. In onze Tydinghal is een foto opgenomen van de tewaterlating van het motorschip „Poelau Tello" van de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier. Enkele boerinnetjes, gezeten op de ankerket tingen van het groote zeekasteel, slaan rus tig het imposante schouwspel van de tewa terlating gade. Een buitenlandsche onderscheiding. De heer J. E. Bindels, directeur van het hotel Kasteel Oud-Wassenaar, vroeger direc-

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1