500 300 150 100 f KUS R 1 O" maandag 25 eerste blad SINE iES g op voorschrift Doktoren. II PRÜZEN tiën spoedig. n nog thuis isschen No. 194 Firn F. ft) OF IIEiDF Ir.. Walslrul St-tl, Vlissiüp Iiltl 19 PMntain 66287 1© AUGUSTUS Verschijnt dageiijks, uitgezonderd cp Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen ÏO'S, s*ggeïs, Radio,] BINNENLAND Stads- en Provincienieuws DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Transpirerende Voeten Essex- en weg il moet hooge gecon- mmmm voor, vlug, netjes goedkoop, ngen od aanvrage. eis/es gevraagd 14 jaar. Zich Per' schriftelijk aan te ■EUWSCHE CON- 3RIEK, Molenwater Middelburg. Naop- loon. L1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden, 'ranco door het geheele rijk 7 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 7 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 71.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreftendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 —5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. )e abonné's in 't bezit eener olis, zij" GRATIS verze- erd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies vfl'n een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. )lt nummer bestaat uit 2 bladen. GEMEENTEBESTUUR AAT MIDDELBURG chrifteiijke garantie. dige voorlichting, overleg met koopet. I DIENSTPLICHT. Vrijstelling: wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Vlissingen brengt, in- evolge artikel ."0 2e lid van het Dienstplicht- eslult ter openbare kennis, dat door den jinwter van Defensie, bij beschikking van 2 «ugnstus 1929 met ingang van 12 Augustus voor goed van den dienstplicht is vrijge- teld wegens kostwinnerschap, de ingeschre- ene voor den dienstplicht dezer gemeente, chting 1925, .Johannes Jacobus Bok. Tegen deze uitspraak kunnen uiterlijk tienden dag na den'dag, waarop de uit- praak ter algemeene kennis is gebracht beroep komen de ingeschrevene wien de iitspraak geldt, elk der overige voor de ge- neente ingeschreven personen of de wettige crtegenwoordiger. Het verzoekschrift, aan de Koningin te ichten, moet met redenen zijn omkleed en i-orden ingediend bij den Burgemeester, waar psrsoon, wien de uitspraak geldt, voor den [ienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt het verzoekschrift au de Kroon door. Vlissingen, 17 Augustus 1929. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. I PEN HELDER. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan ;arenden bekend, dat op 21 en zoonoodig Sen 23 Augustus 1929 en op 22 Augustus zrooodig op 23 en 26 Augustus 1929 zal geschoten door een batterij nabij het rt Kijkduin, door een batterij van het fort Erfprins en door een battery van het fort jjkdain. De schietoefeningen vangen aan ten 9 uur. het werk of nabij de batterij, waar rordt geschoten, zal van één uur voor den ianvang tot het einde der schietoefening een Ie vlag geheschen zijn. Zeevarenden wordt verzocht zich dan niet innoodig lang op te houden in het zeegedeelte ihen de peilingen fort Erfprins 150° en iet fort Kijkduin 60° tot een afstand van 14 :.M. uit de kust en tusschen de peilingen [orfc Erfprins 150° en 240° tot een afstand 4 K.M. uit de kust. 19 Augustus 1929. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De R. Kath. Volkspartij. Het bestuur van de af deeling Utrecht van 6 R. Kath. Volkspartij zegt, blijkens „de >ode" in een brief aan de leden o.m. et volgende de laatste verkiezing heeft de R. K. olkspartij een gevoelige nederlaag geleden, toör verschillende oorzaken kon de zoo noodige actie niet worden ontwikkeld, et het gevolg, dat de vertegenwoordiger Jn onze partij niet in de Tweede Kamer srkozen is. Dit feit zal niet tot gevolg heb- kn, dat onze party ophoudt te bestaan. De toestand in Ned.-Indië. Aan de correspondentie van een jongen ^opeaan die in Ned. Oöst-Indië een be- ®grjjke positie bekleedt, aan zijn vader, een bezetene van Arnhem, ontleent de „N. toh. ct." het volgende Politiek is het hier tegenwoordig een roerige Tot mijn verwondering word ook ik die "chting uit gedreven. Misschien hebt u in 'en hoekje van de krant wel eens den naam _4erlandsch Club" gelezen, een groepje in Soerabaia, die op gepaste ge- ^enheden een keel opzetten. De beweging le ten doel heeft onder alle omstandigheden eQ rijksband te bewaren, krijgt reeds he nrijken aanhang in andere plaatsen alle ^opeesche bladen nemen onze protesten op, terwijl de Inlandsche pers reeds een |alf jaar over ons raast en er veel meer rukte van maakt dan de Europeeschë een |ewüs dat we op den goeden weg zijn, an- öiaakten ze niet zooveel woorden vuil. 'kgs hebben we veel succes gehad met, e bestrijding van de rede van den gouver- a,tr-generaal in den Volksraad. De suikerin- s' rie wordt letterlijk „vervolgd" een ander °r(J is er niet voor dezelfde ambtenaren en natuurlijk onder een nieuwen gouver- U "generaal precies het tegendeel doen. navolgen van een zoo uitzonderlijk stre ven werkt karakterloosheid vanzelf in de hand. De bezetting van Willemstad verwekte hier ook groote deining, zooals in een kolo nie van zelf spreekt. De interpellatie Colyn heeft ons goed gedaan, vooral zijn beantwoor ding van den minister, die ook al geen rugge- graat heeft. Het zal wel niet zoolang meer duren of er komen hier weer eens opstootjes. Desondanks spreekt de gouverneur-generaal van het toekennnen van meerdere politieke rechten aan de inlanders waarin die moeten bestaan, is niet duidelijk. Op enkele onzer fabrieken wordt af en toe al zware sabotage gepleegdauto's verongelukken over heel Java door in den nacht geplaatste versper ringen, en iedere week is er oproer op een onderneming in Deli. De arbeidsinspectie heeft hieraan veel schuld. Het is u misschien niet bekend, dat een tijdje geleden een der inspecteurs aan de koelies vertelde, dat zij f 1 per dag verdienden en de administrateur 1000 in de maand, en of de heeren dat geen onbillijk verschil achtten. Zco doorgaande zullen we het aan ons zelf te wijten hebben, wanneer we te eeniger tijd in moeilijkheden raken. Over deze zaken en wat daarmee ver band houdt lees ik veelvan alle kanten tracht ik de zaak zelf te benaderen, om ook mijn eigen oordeel te vestigen. Aangezien de beste krachten in het geweer komen ter ver dediging van de nationale zaak. valt er veel te leeren. Zooals onlangs een vooraanstaand Soerabaiaan het uitdrukte, hebben wij geen moeilijkheid met de inlanders, maar wel met de westerlingen zelf, die zich niet kunnen los maken van de westersche sociale ideeën, die zonder meer niet op het oosten te enten zijn. Congres van den Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren. Da Nederlandsche Bond van Gemeente ambtenaren z&l op 27, 28 en 29 dezer zijn bondsdagen te Utrecht houden. Op 27 dezer des avonds te 7 uur zal het bestuur der afdeeling Utrecht de leden met hun dames in hotel Terminus ontvangen, vanwaar met de Utrechtsche poiitieihüziek naar de H. Michaëlskapel in den Domtoren wordt getrokken, waar het gemeentebestuur van Utrecht hen te 8 uur zal ontvangen. Op 28 dezer vindt in de groote zeal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen de algemeene vergadering plaats. Ter gelegenheid hiervan heeft Ruys' Handels vereniging in dat gebouw een tentoonstel ling van stalen kantoormeubelen georgani seerd. Voor de dames, welke niet aan de vergade ring deelnemen, is er des ochtends gelegen heid om onder deskundige leiding verschil lende bezienswaardigheden van Utrecht te bezichtigen. Haar wordt des middags door de afdeeling Utrecht een boottocht langs de Vecht aangeboden. Een gemeenschappelijke maaltijd besluit dezen dag. Voor den derden dag staat op het pro gramma een autotocht door een gedeelte van de provincie Utrecht, aangeboden door de afdeeling Utrecht. Conflict voorkomen. Aan „de Schelde" te Bergen op Zoom hebben naar „de Volkskrant" meldt, de ar beiders eenige weken geleden door middel van den Nederlandschen R. Kath. Metaal- bewerksbond, waarbij het personeel is aan gesloten, eenige eischen gesteld als salaris- verhooging, betaling overwerkpercentage enz. In een gehouden conferentie tusschen de directie van „de Schelde" en het bestuur van den R. Kath. Metaalbewerkersbond is thans overeenstemming bereikt, hetgeen door het personeel is aanvaard. Het Carlton hotel te Amsterdam de betalingen gestaakt Het nog niet zoo lang geleden te Amster dam geopende Carlton-Hotel, aan de Vijzel straat, verkeert, volgens het Persbureau I. P. A., in financieele moeilijkheden. Naar dit Persbureau mededeelt, heeft de directie van het hotel hare betalingen ge staakt. In verband hiermede hebben verschillende crediteuren, ongeveer twintig in getal bij de rechtbank een faillissementsaanvrage inge diend. Onder de groote crediteuren bevindt zich o.a. een Engelsche meubelfirma,1 welke voor een bedrag van ƒ250.000 te vorderen heeft. Het I. P. A. verneemt verder, dat er onder handelingen gaande zijn om het Carlton- Hotel aan een combinatie van bultenlandsche hotel-exploitanten te verkoopen. Op Vrijdag 23 Augustus zal deze combinatie definitief beslissen, of zij al dan niet tot den aankoop van het hotel overgaat. In verband met bovenstaande hebben de groote crediteuren besloten de rechtbank te verzoeken hun faillissementsaanvrage aan te houden tot de crediteurenvergadering, welke Zaterdag 24 Augustus gehouden zal worden. Intusschen hebben verschillende kleine cre diteren niettemin bij de rechtbank een fail lissementsaanvrage Ingediend Het is dus heel wel mogelijk, dat deze week het faillisse ment toch wordt uitgesproken. Maandag 19 en Woensdag 21 dezer zullen nog afzonderlijke crediteurenvergaderingen gehouden worden. VLISSINGEN, 19 AUGUSTUS. Het festival. De laatste dagen heeft de muziekliefheb ber heel wat kunnen genieten, dank zij het permanente festival, ouder welks regiem we nu leven. Dat begon reeds Vrijdagavond met de aardige en ook eigenaardige uitvoering van de harmonie-vereeniging „Crescendo", die toen een concert gaf in de tent aan den boulevard Evertsen en daar heel wat volk heengetrokken had. Zaterdagmiddag werd de uitvoering van „Oefening na den Arbeid" uit Nieuw- en St. Joosland door velen be luisterd, welk gezelschap na afloop van het concert een wandeling door de stad maakte. De Zaterdagavonddrukte concentreerde zich ditmaal op het Bellamypark, waar door „Voorwaarts" uit Koudekerke een concert werd gegeven. Toen was het weer de beurt van den boulevard Evertsen, waar zich gis terenmiddag van 3 uur tot ongeveer half 5 het gezelschap van den Houthandel van Al- mer^liet hooren met eenige nummers, waar van we bij sommige, we noemen bijv. de fantaisie van MartLa, het tempo wel wat langzaam vonden. Dat we het concert van gewijde muziek hier even bijhalen, hoewel onze muzikale recensent daarover het een en ander ten beste geeft, vindt zijn reden hierin, dat we, voor het volgend jaar, een opmerking wen- schen te plaatsen. Wij hebben ook de vo rige uitvoering bijgewoond en het heeft ons getroffen, dat er nu veel meer publiek was dan die keer. Zou dit soms liggen aan het beter geschikte uur en zou hierin ook de re den zijn gelegen, waarom de Abdijconcerten in Middelburg tegenwoordig meermalen op dat uur in plaats van 's morbus tusschen 8 en 9 uur worden gehouden Om de serie te besluiten werden gisteren avond nog een 9-tal nummers geblazen door de harmonie „Ons Genoegen", dat zeer goed op dreef was. We hebben toen nog eens ge noten van de groote fantasie op Tamihauser, van de Serenade van Braga en van de Spanische Rhapsodie om niet te spreken van de Suite de ballet uit de opera Marion. Ondanks al de muziek, waarvan reeds ge noten was, is de kring van toehoorders om de tent tot den laatsten marsch toe zeer dik en zeer groot gebleven. Concert van gewijde muziek. De tijden veranderen. Alles op aarde spreekt van vergankelijkheid. En juist in deze dagen, wanneer de bladeren weder be ginnen te vallen ervaren en voelen we die onbestendigheid. Die dwarrelende, ritselende blaadjes, voortbewogen door den wind, ver tellen ons die vergankelijkheid, wijzen op het felle contrast van tijdelijk en eeuwig. En in dit teeken der tijden vonden we de rêve rie van H. Rousseau „Quand les feuilles Tombert" bij het concert van Zondagmiddag zeer juist gekozen. De tijden veranderen. Ja wij vinden, waar wij staren niets bestendigs hier beneên. Waar eens de krijgstrompet gestoken werd, waar eens het kalfsvel klonk, waar eens een „Sok ken verkocht" echode, speelde thans de har monie „Ons Genoegen", onder directie van haar directeur den heer C. G. Govaarts, in breede accoorden een psalm, koraalmeditatie of „Ein' feste Burg 1st unser Gott". De tij den veranderen. Etfwij met hen. Het best heeft ons het tweede deel uit de lste Peer Gynt Suite „Ases Tod", waarin Grieg op treffende wijze schildert het ster ven van Ase, de moeder van den avontuur lijken zwerver Peer Gynt, voldaan. De cli max werd keurig genomen, de vertolking was vol uitdrukking, en er werd fraai genuan ceerd. Het bekende Largo uit Xerxes van Handel kunnen we ons breeder, statiger en ernstiger denken, evenzoo het openingsnum mer, wat van stonden aan door plechtsta tigheid de sfeer van een gewijd concert moet vestigen en vastleggen. De pistonist gaf in no. 2 blijk over een mooien, vollen ronden toon op zijn instru ment te beschikken, terwijl het groot-koper in no. 6 prijzenswaardig werk leverde. De onderlinge stemming der instrumenten was niet steeds onberispelijk, waaraan weersin vloeden wel niet vreemd geweest zullen zijn. Er was een aardige belangstelling voor dit wijdingsuur, wat zich over 't algemeen door groote aandacht kenmerkte. O. BELGISCHE BESCHOUWINGEN. In het „Le Peuple", het hoofdorgaan der Belgische socialisten bespreekt de oud-mi nister Vandervelde den toestand. De socia listische leider schrijft, dat Snowdens houding zelfs zijn besten vriend eenige onrust inboe zemt en herinnert aan de motie, die 4 Augus tus te Ziirich door de Internationale is aan genomen, dus ook door de Engelsche socialis ten, waarmee de eischer van Snowden in strijd zijn Vandervelde begrijpt den moeilij ken toestand van zijn Engelschen partijgenoot, maar meent, dat ook belangrijke politieke vraagstukken op het spel staan, welke niet mogen worden bedorven door onplooibaarheid in meer secondaire quaesties. Hij hoopt ten slotte nog op een gelukkig einde. „La Nation Beige" begint er zich over te verheugen, dat het met de conferentie slecht gaat. Inzake de ontruiming van het Rijnland Is Briand echter reeds zoover gegaan, meent het blad dat hij moeilijk zal kunnen terug treden. FRANSCHE PERSSTEMMEN OVER SNOWDEN'S ANTWOORD. Naar aanleiding van het antwoord van Snowdeverneemt het Journal des Débats uit den Haag Beide partijen houden aan hun posities vast, maar beider standpunten zijn verduidelijkt. Men doet nu onder ongun stige omstandigheden datgene wat voor het begin der conferentie gedaan had moeten worden. Thans ziet Snowden zich, ondanks de bedreiging met zijn vertrek, gedwongen te blijven en het eene voorstel tot verdaging na het andere te doen. Daar de intimideering niet gelukt is, debatteert hij en zoekt een uitweg. De berichtgever van de Intransigeant heeft van Loucheur gehoord het Engelsche ant woord vereischt op talrijke punten beant woording onzerzijds. Daardoor blijft de deur Een kunstavond. In het hotel Oosterhuis wordt Donderdag a.s., des avonds een kunstavond gegeven door den dichter-zanger Emiel Hullebroeck. Van dezen bekenden Vlaming kan zonder tegenspraak gezegd worden dat goede wijn geen krans behoeft. Zijn naam is voldoende waarborg dat werkelijk een kunstavond te wachten staat, waarop het zeker niet aan belangstelling zal ontbreken. Jongelings-vereeniging „Gideon". In de Christ. Geref. Kerk in de Kasteel straat zal Woensdag a.s., des avonds 8 uur, voor de jongelings-vereeniging „Gideon" als spreker optreden de heer L. S. den Boer, theol. student te Aueldoorn. Hij heeft als onderwerp gekozen „Stad der wereldpraal, altaar Godsgemeenschap". Gevallen. Een 19-jarig meisje heeft het ongeluk ge had van het basalttalud voor het Grand Hotel te glijden, waardoor zij viel en voor over op de steenen terecht kwam. Bewuste loos en bloedend aan het gelaat verwond werd zij opgenomen. Een Inmiddels ter plaatse verschenen arts bracht het meisje, dat hier tijdelijk logeerde, naar de woning van haar verwanten. Het bleek dat zij ten gevolge van den "val ernstig aan den mond en de tanden was gekwetst. Aanrijding. Zaterdagmorgen had een aanrijding plaats in de Vlamingstraat van een 4-jarig meisje door een wielrijder. Het kind stak spelender wijze plotseling de straat over, tengevolge waarvan de wielrijder het niet meer kon ontwijken. Het kind bekwam een ernstige beenwond boven de knie, waarna het per brancard naar het gasthuis werd overge bracht en aldaar ter verpleging opgenomen. Scheepvaartberichten. Heden is van hier vertrokken naai Devon- port, na een lading olie te hebben gelost, het Engelsche stoomschip ,3ritish Lantern". Onbestelbare brieven. Lijst van aan het postkantoor alhier ge durende de le helft der maand Augustus terug ontvangen onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Brieven binnenland Mej. D. Broekema, Groningen J. van Egmond, Sustenen Ni- colais van Geel Jongh, WoenselEgldio Majerma, Amsterdam Voorzitter van Pen sioenraad, 's-GravenhageHetty Ornsby, Amsterdam. Briefkaarten binnenlandJansje Dix, UtrechtZr. M. Eisma, HaagM. Huyskes Schiedam Jo dé Jonghe, RotterdamAbr. ook voor andere onderhandelingen open. We zullen terstond het ontwerp van een antwoord laten opstellen. EEN MOEILIJKE CONFERENTIE. Dc „Haagsche Post" zegt o.m. van de Haag- sche conferentie Dit is wel de moeilijkste van de geheele reeks vredes-confeienties die in 1919 te Parijs begon voor ie journalisten misschien niet in mindere mate dan voor de gedelegeerden. Opening der Volkenbondsvergadering te Ge- nève op 2 September schijnt gebiedend nood zakelijk, en daarom werden plaats en datum voor de Haagsche bijeenkomst noodgedrongen met ongewenschte haast vastgesteld, nadat veel tijd was verspild door allerlei gekuip over den ijdelijken zetel der conferentie. Deze kon dus niet aaar behooren worden voor bereid. De gedelegeerden kwamen niet met instructies, vastgesteld na rijp beraad of na onderling internationaal voeling-nemen. Z«i kwamen evenmin met een scherp omlijnd werkprogram, ook al was hun doel met be hulp van het plan-Young te geraken tot fi nale regeling der Duitsche schadeloosstellin gen, en zoo tot finale liquidatie van den oor log. Door een en ander hebben de gedelegeer den, waarvan de voornaamste regeeringshoof- den zijn, wel groote vrijheid van handelen maar daartegeno"er staat dat van onverwijl- den gezamenlijken opmarsch naar één groot gemeenschappelijk doel geen sprake kon zijn. Dan voelt men ook wel het gemis aan een erkend leider. Er is zelfs geen vaste voorzit ter. Aan deze gebreken is het voor een goed deel te wijten dat de conferentie het zoo moeilijk heeft. Zij waren onder de omstan digheden niet te verhelpen en dus kunnen niemand verwijten treffen. Het blad brengt een reeks geteekende por tretten, die elk een pagina vullen, van de kopstukken der conferentie. en andere transpireerende lichaamsdeelen moet men behandelen met Purolpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Purol-Voet-, Toilet- en Kinderpoeder in Bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. Naeije, ;mej. J. E. van Reeuwijk, Wasse naar, Kerkdam. Briefkaarten buitenlandMurray Mac Bride, OntarioSabine Gottfried, Marien- bad H. Leuk, Essen (Ruhr) Maria Reier, VeldersC. 2 19, Bent—Kreuznach. Een arbeiders sportbond-afdeeling. In een gehouden vergadering van den Vlïs- singschen Bestuurdersbond, is thans defini tief besloten over te gaan tot de stichting van een arbeide.-s sportbond-afdeeling. Een commissie zal de voorloopige werkzaamheden verrichten en nagaan op welke wijze de be noeming van leiders zal kunnen plaats hebben en waar een geschikt sportlokaal en oefen terreinen gevonden kunnen worden. Het zangconcours te Hulst. Op het gisteren gehouden internationaal zangconcours te Hulst werden door de na volgende vereenigingen te dezer stede de volgende prijzen behaald 2e afdeeling Gemengde Koren„Door Oefening Vereenigd", directeur de heer J. F. J. Machgeels, 370 punten, lste prijs met lof der jury. 2e afdeeling Dameskoren R. Kath. Da- meszangvereeniging, directeur de heer Adri- aan Hollaers, 380 punten, lste prijs, met feli citatie der jury. 2e afdeeling Dubbelmannenkwartetten „Dubbelmannenkwartet Octavo", directeur de heer Adriaan Hollaers, 307 punten, lste prijs. Waar het minimum tot het verkrijgen van een lsten prijs 30 punten was, hebben deze vereenigingen op dit concours een uitstekend figuur gemaakt. Het mannenkoor „D. O. U.", directeur de heer Jac. Hollaers, behaalde in de derde af deeling met 248 punten een derden p"ijs. Het dubbelmannenkwartet „Harmonie", directeur eveneens de heer Jac. Hollaers, be haalde in de 2e afdeeling met 331 punten een eersten prijs. Wegsverbetering. Aan de verbetering van den weg Kapelïe Noord-Brabantsche grens wordt geregeld voort gewerkt, dit blijkt o.a. uit de thans in voorbereiding zijnde onteigeningen voor ver betering van het stuk Krabbendijke, Schore- brug. Een commissie uit Ged. Staten zal in verband daarmede op 9 September zitting houden in het gemeentehuis te Krabben-

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1