1000 500 300 150 100 25 MAANDAG 13 AUGUSTUS ©7e Jaargang 1929 jlpve: Firma F. VAM DE VELDE Ir., Ufalstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen ERSTE BLAD BINNENLAND Stads- en Provincienieuws Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot SprutoS. Bij alle Drogisten NO. IS® USSINGSCHE COURANT gONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, ranco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- ve landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct abonné's in 't bezit eener olis, zijn GRATIS verze- erd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. i( nummer bestaat uit 2 bladen. Het nieuwe kabinet. Hedenochtend te 11 uur hebben de nieuw- -noemde ministers Terpstra, dr. Deckers, 'jr. Reymer, mr. Verschuur en de heer De raaff de portefeuilles van hun voorgangers vergenomen. Bij de departementen van justitie, buiten- ndscb zaken en financiën heeft dat na- urljjk niet plaats daar de hoofden dier de- artementen dezelfde blijven. Minister Lambooy, die met verlof was. is 'S-Gravenhage teruggekeerd en kon dus k persoonlijk de portefeuille van defensie -erdragen. Afscheid minister Kan. Zaterdagochtend heeft in een bijeenkomst n departemente van binnenlandsche zaken i landbouw, aan de hoofdambtenaren en ele andere ambtenaren de aftredende mi- lister mr. J. B. Kan, in die kwaliteit want ■jj blijft naar nu vast staat secretaris-gene- al hartelijk afscheid genomen van die eeren en zijn dank en waardeering uitge- Lroken voor den grooten steun en de volle edewerking welke hij van hen tijdens zijn nisterschap heeft mogen ondervinden. De waarnemende directeur-generaal van n landbouw, dr. Swaving, heeft 's ministers oespraak op even hartelijke wijze beantwoord zijnerzijds, namens het ambtenarenperso- eel mr. Kan dank gebracht voor diens wel- "llenden omgang en hem gehuldigd voor den ■e'Éavattenden arbeid door zijn excellentie hoogst bekwame wijze verricht. :t orgaan van cis. Kersten over het nfeuwe ministerie. „De Banier", Staatkundig Gcref. Dagblad, fi orgaan van ds. G. H. Kersten, noemt et nieuwe kabinet nog eenigszins rechtscher an het vorige kabinet—Ruys, daar nu de inister van buitenlandsche zaken tevens ristelijk-historisch is. De coalitie-genooten hebben elkaar weer ronden. t het ministerie zal werken in de rich- iflg van een versterkte sociale wetgeving "fit verzekeringsdwang zou men wel opma- en uit het aanwezig zijn van den Room den minister van arbeid, handel en ny- erheid, die voorzitter was van den Raad pn Arbeid in Breda. Wel verwacht men, dat het niet zal doen ls het extra-parlementair kabinet—De Geer 'at te kennen gaf zich met de beginselen "iet te zullen inlaten. Dat kan dus een vruchtbaar ministerie porden voor de beginselen, wie het althans "elooven wil. Woorden zijn nog geen daden, en de voor bande coalitie-kabinetten bleven zeer arm an waarlijk principieele wetgeving. Het volk werd geknecht onder allerlei ffang. Arbeidsdwang, verzekeringsdwang, erdwang, vaccinedwang, wij hebben het alles te danken aan coalitie-kabinetten of °o zij al niet onder deze tot stand kwamen, an toch bleven zij ook onder die „Christe- regeeringen" bestendigd. Het ongeloof liet men vrij in zijn propa nda. Het blijft voor de periode, die wij tege- °et gaan, de roeping der Staatkundig Ge formeerde afgevaardigden om Gods Woord er overheid voor houden en haar er op 'e lijzen, dat de overheid, als regeerende bij 5 gratie Gods, heeft zorg te dragen voor "aleving van Gods wet in het openbare leven. Waarom er geen parlementair kabinet is gekomen. „Standaard" maakt nog een opmerking naar aanleiding van de gedeeltelijk gepubli- feer^e correspondentie tusschen den kabl- letsformateur en de drie rechtsche fracties |ijdens de eerste opdracht, en wel naar aan- loiding van de 3de alinea van de publicatie D&ar staat, dat de A. R. fractie een beves tigend antwoord gaf op de vraag van den formateur, 0f zij op het overgelegde werk program bereid was het door hem te vor- n,eir Kabinet steun te verleenen. Men zou daaruit kunnen lezen, dat men van A. R. zijde ?eeh enkele opmerking over het ontwerp- Program te maken had gehad. Dat zou in- msschen een verkeerde gevolgtrekking zijn. A. R. fractie heeft, zoo we juist zijn in- Plicht, met de algemeene strekking van het Pr°gram instemming betuigd, doch tevens op 5°mmige punten nadere preciseering noodig ^oordeeld en verder enkele aanvullingen wijzigingen noodzakelijk geacht. Tenge volge van het standpunt door de C.H. fractie ingenomen, is intusschen de onderhandeling daarover halverwege blijven steken. Echter mag de overtuiging worden uitgesproken, dat men het eens zou zijn geworden, ook op du- bieuse punten. Over het verschil van meening met de christelijk-historischen zegt het blad Indien het standpunt der C.H. als het juiste aanvaard zou moeten worden, dan zouden er o.i. in de toekomst nimmer parlementaire ka binetten te vormen zijn in den zin als dat de laatste 40 jaren in Nederland verstaan werd. Dan zijn we, voorzoover de mensch zien kan, altijd gehouden om met extra-parlementaire kabinetten genoegen te nemen. De eischen der practische politiek nopen ons, tot we van ongelijk overtuigd zijn, om vast te houden aan de tot nu toe gebruike lijke methode. We kunnen niet inzien hoe men anders, vooral als kleinere partij, zich zekerheid kan verschaffèn, dat met het eigen inzicht, zoowel in negatieven als positieven zin, zoowel in het laten als in het doen van een optredend kabinet, op redelijke wijze zal worden gerekend. Nederland en België. De correspondent van het Brusselsche blad „Le Soir" op de conferentie te 's-Gravenba- ge weet aan zijn blad op stellige wijze te ver zekeren, dat de Nederlandsch-Belgische on derhandelingen te 's-Gravenhage zullen worden hervat, zoodra de heer Hymans vrij zal wezen van de tgenwoordige zorg over het doode punt van de herstelconferentie. De correspondent meent te weten, dat de heer Beelaerts van Blokland over eenigen tijd zal worden aangewezen om Nederland te Brussel te vertegenwoordigen. De corres pondent, die meent dat ook te 's-Gravenha ge een nieuwe Belgische gezant zal worden benoemd, besluit Dé conferentie te 's-Gravenhage zal voor ons dit resultaat hebben gehad, de Belgen en Nederlanders nader tot elkander te heb ben 'gebracht. Dc overval op Curasao. De minister van koloniën heeft onder dagteekening van 5 Augustus jl. den volgen den brief gericht aan den voorzitter der Tweede Kamer Ik heb de eer uwe excellentie in bijlagen dezes te doen toekomen afschriften van de verslagen van den gouverneur van Curacao en van den troepencommandant aldaar, be treffende den overval te Willemstad op 89 Juni jl., met verzoek vorenbedoelde beschei den ter griffie neder te leggen ter kennisne ming door de leden der Kamer. Publicatie van deze bescheiden acht de regeering thans, waar de verslagen, zoovele leemten bevatten, nog ongewenschteerst wanneer door het onderzoek der ter zake ingestelde en op 21 Juli jl. naar Curacao vertrokken commissie licht zal zijn verschaft omtrent talrijke thans nog duistere punten der verslagen, zal het mogelijk zijn om een volledig en overzichtelijk relaas van de ge beurtenissen samen te stellen en eerst dan acht de regeering het oogenblik om tot open baarmaking van zoodanig relaas over te gaan. Het wachthuis bjy Rilland-Bath. Het Tweede Kamerlid de heer Boon heeft aan den minister van waterstaat de volgen de vragen gesteld Is .de minister bereid mede te deelen, welke de reden is, dat nog steeds geen ge volg is gegeven aan het geruimen tijd gele den aangekondigde voornemen om wachthuis 20A bij den onbewaakten overweg te Rilland Bath te amoveeren, door welke uitzicht-be lemmering 3 Augustus wederom een auto is verpletterd, niettegenstaande de bestuurder die bekend was met den gevaarlijken toe stand de uiterste voorzichtigheid had betracht. Is de minister bereid thans onverwijld te bevorderen, dat dit wachthuis onmiddellijk worde gesloopt? In ons nummer van Vrijdag hebben wij reeds medegedeeld, dat de directie der spoorwegen tot opruiming besloten had. Dr. Aletta Jacobs f Zaterdagmiddag is te Baarn op 75-jarigen leeftijd overleden de bekende pionierster voor de vrouwen-emancipatie, dr. Aletta Jacobs. Aletta Henriette Jacobs werd 9 Februari 1854 te Sappemeer geboren. Zij bezocht de R.H.B.S. aldaar en vervolgens de rijksuniver siteit te Groningen en de gemeentelijke te Amsterdam en verder verschillende medische inrichtingen in Engeland. Den 8en Maart 1879 promoveerde zij te Groningen tot doctor in de geneeskunde op proefschrift „over localisatie van physiolo- gische en pathologische verschijnselen in de groote hersenen". Dr. Jacobs, die gehuwd is geweest met den heer C. V. Gerritsen, oefende van 1879 tot 1911 de medische practijk uit, doch stond daarnaast vooraan in den strijd voor de emancipatie der vrouw. Mede in verband daarmede reisde zij zeer veel in het buiten land. Van haar hand verschenen o.a. „De vrouw", „Uit het leven van merkwaardige vrouwen", „Reisbrieven uit Azië en Afi-ika" en „Vrouwenkiesrecht in Scandinavische landen". Den Haag door Duitschen bril bekeken. De Duitsche journalist Ery Gulden heeft in de „Berliner Zeitung am Mittag" o.m. de volgende vriendelijke woorden geschreven over de conferentiestad Den Haag Wanneer de vreemdeling, die op het oogenblik in verband met de conferentie in Den Haag vertoeft, op het Plein loopt, of op het Tournooiveld, op den Boulevard of het Malieveld zoo schrijft hij dan zal hij zeker constateeren, dat Den Haag niet zoo groot is als Londen, en dat zijn nachtleven niet op één lijn te stellen valt met Parijs en zoo meer. Ach, Den Haag is in het geheel geen stad, die in eenigerlei opzicht naar records streeft, zij wil niet anders zijn dan Den Haag en dat is sub rosa reeds een record op zich zelf, waar ieder Hagenaar trotsch op kan zyn. Den Haag is schoon en beschaafd, rijk en behagelijk, middeleeuwsch en elegant, vol traditie en vooruitgang. En vreed zaam. De Hagenaar houdt ook een bijzonder re nommee er op na en hij heeft naast zijn vele typisch Hollandsche ook zijn typisch Haagsche eigenschappen. En dan verhaalt Gulden van de Haagsche manieren, van het Haegsche dialect, net zooals in Duitschland Hannover er op aange zien wordt. In Amsterdam wordt de residentie een beetje blasé genoemd en zü wordt mee- doogenloos gepersifleerd. En Den Haag zelf, schrijft hij, verheugt zich over zijn kenmer ken een vermenging van Parijs en Potsdam Vervolgens vertelt Ery Gulden van de schoonheden der stad,- de zee, de Boschjes, de duinen, Zorgvliet met zijn paleizen van de Indische koffie-, thee- en petroleumkonin- gen. Hij roemt de omgeving van Den Öaag met haar prachtige landhuizen, in Engelschen stijl, welke ook in de levenswijze zijner be woners, in het bijzonder in hun out-dcorlife, domineert.. En dan is hij verrukt van het vlakke landschap aan den zelfkant der stad, weiden met het schoonste vee, modelboerde rijen, bloemen- en groentencultures, water wegen met wilde zwanen, ooievaars enz. In het centrum der stad, schrijft hij, con centreert zich het leven, om het Tournooi veld, dat nog heden ten dage, ondanks voor- naam-mondaine hotels en het iets achteraf gelegen paleis van de Koningin-Moeder een romantische aanzien heeft. Verderop het Plein met zijn ministeries, waar ook ligt de met anecdoten-omweven „Witte", de „exklusive Herrenklub, wo eine sorgsam durch-gesibfce Gesellschaft ihren Apertito trinkt, Politik treibt und klatscht" ondanks, zegt hij, dat men het standbeeld van „Wilhelm den Schweiger" voor oogen heeft. Dan verhaalt Gulden van de pracht van het Binnenhof. Overigens vindt hij de Haag sche tram een vriendelijke instelling, waar de conducteurs wachten en „liebenswürdig zijn en die vlagt als de tulpen bloeien, de opera speelt en de ijsbanen geopend zijn". Een uitgesproken nachtleven kent Den Haag niet, meent de schrijver, wel allerlei, door den Hollander „gelegenheden" genoemd, als daar zijn dancings, zeer chique restau rants en intieme bars zonder damesbediening. Café's als Berlijn ze kent, ontbreken, omdat zij niet met den Hollandschen smaak overeen komen. Dan raakt Gulden niet uitgepraat over de zindelijkheid van de straten, welke zich tot in de huizen uitstrekt. Door de meest onbe dekte vensters ziet men door voor- en achter kamers in de serre, een soort van wintertuin, meent hij. Aan vele huizen, waarvan de pui iedere week door de dienstdoende afgewasschen wordt, vindt men nog deurkloppers en trek bellen. De bezoektijd is van twee tot vier uur. En wanneer er niemand Is, of wanneer men niet gestoord wil worden, wordt er een bordje buiten gehangen „Niet te Huis, sehr einfach Met de opgetogen vermelding van de 'heer lijkheden van een Hollandsche ontbijttafel, lunch en diner, nadat hij uitbundigen lof toegezwaaid heeft aan de koffie, die men hier drinkt, en de meening heeft uitgespro ken, dat nergens in Europa beter het Vre despaleis zou kunnen staan, eindigt Gulden zijn vriendelijke causerie. Ons Nederland. Het Augustus-nummer van „Ons Neder land" bevat een beschrijving van Ede, „de Parel van den Veluwe-rand", zooals deze Geldersche gemeente genoemd wordt. Men vindt daar prachtig natuurschoon, waarvan ook de reproductie van de foto's, bij dit artikel behoorende, getuigenis afleggen. Ook de Geldersche Achterhoek, opnieuw door het publiek ontdekt, wordt in dit num mer beschreven. Het Gelderland-nummer is even aantrek kelijk als het Drenthe-nummer. Het is mooi uitgevoerd en zal zeker krachtig medewerken om het bezoek aan eigen land te helpen be- vodderen. 1— VLISSINGEN, 12 AUGUSTUS. Het festival. Gisterenmiddag heeft het harmonie-gezel schap „Peter Benoit" uit Antwerpen een concert gegeven in de tent op den boule vard Evertsen, dat groote belangstelling trok. Er zijn nog verschillende gezelschappen die zich hebben aangemeld voor deelneming aan het festival. De gezelschappen ontvangen allen een herinnerings-medaille. Konijnen- en pluimvee-tentoonstelling. De vereeniging „Nut en Sport" alhier zal ter gelegenheid van haar 12 '/2-jarig bestaan op 1 en 2 Februari 1930 haar 10e nationale tentoonstelling van konijnen en pluimvee houden, waaraan een verloting zal zijn ver bonden. De netto-opbrengst is bestemd voor liefdadige instellingen. De burgemeester heeft het beschermheerschap aanvaard en reeds 2 medailles geschonken, terwijl ver schillende andere eere-prijzen zijn toegezegd. Als secretaris der vereeniging is opgetre den de heer H. Siegers, Breewaterstraat. Middelbare Handelsavondschool te Middelburg. Het bestuur der Vereeniging voor Han delsonderwijs te Middelburg heeft onder goedkeuring van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de van haar uit gaande Middelbare Handelsavondschool ge reorganiseerd ingaande 1 September a.s. Tot heden was het een school met 4-jarigen cur sus en een vervolgklasse. Nu wordt het een school met 4-jarigen cursus en zoo noodig een vervolgklasse. Na het doorloopen van 3 klassen, die afdeeling I vormen, kan een diploma worden verkregen, dat bij sollicita ties kan worden overgelegd als bewijs van meerdere ontwikkeling. Hoogstwaarschijnlijk zal daar straks een landelijk diploma voor in de plaats komen. Na ook de afdeeling II (tweejarigen cursus) te hebben doorloopen kunnen afzonderlijke diploma's voor ver schillende vakken worden verkregen. Het bestuur meende zoo te moeten han delen met het oog op den weg, dien de re geering met'deze scholen uit wil. Komen dan straks de landelijke officieele diploma's en de erkenning van regeeringswege van de Handelsavondscholen, dan kan deze school voor een en ander dadelijk in aanmerking komen. Uitlevering. Door de Nederlandsche regeering is aan de Belgische de uitlevering toegestaan van P. d. N., 23 jaar, arbeider wonende te Koe wacht, van Belgische nationaliteit, verblij vende in arrest te Middelburg, die er van verdacht wordt zich in den nacht van 29 op 30 Juni 1.1. onder de gemeente Stekene (België) te hebben schuldig gemaakt aan moord of doodslag op zekeren Plaquet. door dezen bij het uitgaan van een danstent cn na een korte voorafgaande woordenwisseling, zoodanig met een mes in den buik te steken dat hij eenige oogenblikken nadien aan de bekomen verwondingen overleed. Diefstal uit offerblokken. Door de politie te Hulst is op verzoek van die te Ierseke aldaar aangehouden zekere J. B., die zich te Ierseke zou hebben schuldig gemaakt aan diefstal van geld uit offerblok ken in de R. Kath. Kerk. Hij wordt ter be schikking gesteld van de justitie te Mid delburg. KOUDEKERKE. Zondagmiddag is onder de gemeente Kou- dekerke een ballonnetje gedaald dat afkom stig was uit Brugge. Waar er zich aan het ballonnetje een kaart bevond met het verzoek om deze op te zenden naar den Nationalen Oudstrijdersbond te Brugge, is daar inmid dels aan voldaan. KERK- EN SCHOOLNIEUWS De vacatures in de Ned. Herv. Kerk. Het „Doetinchem's Weekblad" heeft reeds gewezen op het groot aantal vacatures in de Ned. Hervormde Kerk, nl. 337 predikants vacatures. Inderdaad een aanzienlijk getal. Ds. J. Groeneweg sprak zelfs van „een on rustbarenden toestand" en vraagt om een onderzoek naar de oorzaken. Iets hierover schrijft ds. J. C. Konings berger, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, in „Voor Kerk en Leven", waaraan het vol gende ontleend is Het treft ons iederen keer opnieuw, aldus ds. Koningsberger, hoe bij beroepen naar de groote en kleinere steden, telkens dezelfde namen op het drietal prijken. Als men de kiescolleges gelooven moet, dan zijn er in ons vaderland beslist niet meer dan 30 goede predikanten. Om de beurt worden deze 30 heeren beroepen en.... bedanken vaak, omdat ze nog maar zoo kort in hun gemeen te zijn. Zoo blijven vele vacatures in de stad maandenlang bestaan. Het gevolg is dat er absoluut geen opschuiving plaats vindt. De kleinere gemeenten blyven bezet door predikanten, die ook wel eens verande ren willen en dezelfde capaciteiten hebben misschien als de 30 genoemde heeren. Indien de kleinere gemeenten vacant werden, dan kregen ook de candidaten, die soms maan den op een beroep moeten wachten, eens een kansje om in hun eigen onderhoud te voor zien. Reeds meermalen heb ik het opgeno men voor ds uitziende en wachtende candi daten. Vele gemeenten willen niet met een jongen man experimenteeren, daar zij voor hetzelfde geld (of 100 gulden meer!) een ervaren prediker kunnen krijgen. Hierin schuilt m.i. één van de hoofdzaken waarom vele vacatures eindeloos blijven bestaan. Ik kan dit vrij zeggen, zoo besluit ds. Konings berger, daar iedereen begrijpt dat ik niet voor mijzelf spreek. Reserve-veldpredikers. Naar wy vernemen heeft de regeering in verband met de dit jaar te houden herha- lings-oefenen de volgende reserve-veldpredi kers onder de wapenen geroepen (voor het tijdperk tot 24 Augustus a.s.) prof. dr. C. G. Wagenaar, Ned. Herv. pred. te Leeuwar den met standplaats Amersfoortds. W* Faber, Geref. predikant te Hoogeveen met standplaats Assen en ds. J. W. Geels, Chr. Geref. predikant te Apeldoorn met stand plaats Harskamp en voor het tijdperk van 521 September a.s. ds. M. van Empel, Ned. Herv. predikant te Middelburg met stand plaats Breda en prof. J. J. van der Schuit, hoogleeraar aan de Theologische School der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn met stand plaats Ede. De opheffing- van de Orde van de Ster. In verband met de opheffing van de Orde van de Ster heeft een der medewerkers van „Vaz Dias" een onderhoud gehad met Krishnamurti, waarbij de volgende vragen zijn gesteld „Waarom hebt gij de Orde opgeheven „De waarheid is, naar mijn meening, niet te benaderen langs een bepaald pad of door een bepaalde organisatie. Zoodra men geeste lijk leven gaat organiseeren, wordt het gekris- tallis erd e~ wordt het als een geloof iemand opgelegd, dan gaat het dood. Vele menschen, die in een geestelijke organisatie komen, meenen, dat zü nu „veilig" zijn en zoo door de organisatie tot de Waarheid gebracht kunnen worden. Dat is geheel onjuist. Dat maakt de menschen zwak en ik moet sterke karakters hebben die uit eigen innerlijke kracht tot de Waarheid komen". „Zullen de menschen niet andere organi saties stichten „Vermoedelijk wel, maar daar heb ik niets mee te mr'-en. Ik heb slechts één taak en dat is de menschen vry te maken van alle vrees. Het is niet mijn bedoeling een anderen godsdienst, andere secten of theorieën te vormen en te pousseeren". „Waarom gaat gü dan de wereld rond en verkondigt gü overal uw ideeën „Omdat ik den menschen het besef wil bü- brengen, dat zy" zichzelf moeten vrijmaken. Omdat ik zelf geheel vrij ben en de voile waarheid bereikt heb, wensch ik, dat de menschen ook dit geluk deelachtig mogen worden. Achttien jaar lang hebben de leden van de Orde zich voorbereid op de komst van den Wereldleeraar. Maar in hoeverre heeft dit geloof hun leven veranderd, verbe terd Dit is de eenige maatstaf, dien gü te genover een organisatie kunt hebben. „In hoeverre zyt gü vrüer en grooterin hoeverre kunt gy' beter werk doen en beter groote waarheden uitleven

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1