1000 500 300 150 100 25 donderdag s augustus eerste blad No. 1SS 67e Jaargang 1929, ilin: firma F. VAU DE VEtGE Ir.. Uitat 53-60. Elissiiwi.Tiltl. 10. FntnkniiiBG28T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND J Bijzonder is mr. Verschuur naar voren ge lreden in de Vereeniging van Raden van Ar- ■eid, waarvan bij sedert 1927, als opvolger Jan jhr. mr. Wittert van Hoogland, het pre sidium bekleedt, en in andere organisaties, laarin hij verschillende malen belangrijke Irae-adviezen heeft uitgebracht over vraag stukken rakende de sociale verzekering. J De heer S. de Graaff is in de beide mini steries Ruys de Beerenbrouck van 1919 en 1525 minister van koloniën geweest, als hoe- fanig hij den heer Idenburg opvolgde, die gezondheidsredenen moest aftreden. I Omtrent zijn Indisehen staat van dienst, Pj gemeld, dat hij van 1906—1910 directeur het Binnenlandsch Bestuur is geweest. [Vervolgens werd hij eenige jaren later legeeringscommissaris voor de reorganisatie, ^an het bestuurswezen. FEUILLETON Stads- en Provincienieuws LISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, [franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct.p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 et ne abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. [)It nummer bestaat uit 2 bladen. De nieuwe ministers. J Mr. dr. L. N. Deckers, die als minister van lefèhsie zitting zal nemen in het nieuwe ka- iinet, is geboren in 1883 en heeft gestudeerd i de universiteiten te Leuven en te Leiden. Lj heeft naam gemaakt door zijn bemoei ingen inzake den Christelijken Boerenbond Noord-Brabant. Hij is hoofd-inspecteur r boerenleenbanken en secretaris van den B.-Kath. Nederl. Boeren- en Tulndersbond leweestvoorts bestuurslid van verschillende landbouworganisaties, lector aan de R.-Kath. pandelshoogeschool, lid van de centrale com- nissie voor de statistiek en lid van den Hoo- i Raad van Arbeid.. J De heer Deckers is sedert September 1918 lid van de Tweede Kamer, j Mr. P. J. Reymer, de nieuwe minister van Waterstaat is te Renkum geboren in 1882. Na de Amsterdamsche universiteit gestu- i te hebben, vestigde hij zich na zijn pro lnotie als advocaat en procureur te Amster dam en vervolgens te Hilversum. Hij werd lid van den gemeenteraad van Hilversum en Jan de Provinciale Staten van Noord-Hol land. Later werd lr'j wethouder van Hilver- i, totdat hij in 1922 tot burgemeester van L gemeente werd benoemd, j In 1918 werd hij inmiddels ook gekozen tot lid der Tweede Kamer. j Sedert 13 Maart 1928 had hij zitting in de perste Kamer. i een langdurige en ernstige ongesteld heid heeft hij enkele maanden geleden zijn fceiteamheden, na een volledig herstel, kun- pen hervatten. Mr. T. J. Verschuur, die het beheer zal ^rijgen over het departement van arbeid, en nijverheid, is vroeger journalist, l.a, perlementair overzichtschrijver van „de |faasbode" geweest. In 1919, bij de instelling 3 Raden van Arbeid, werd hij benoemd lot voorzitter van den Raad van Arbeid te Breda. I In de laatste jaren van den oorlog was de peer De Graaff president-commissaris van Ie Nederlandsche Uitvoer-Maatschappij. EEN NOODLOTTIG SCHOT Naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN. - Nu als ik in uw plaats geweest was, zou niet zooveel gezien hebben, zei Morton HL Het was al ongelukkig dat plotse- die vrouw te voorschijn was gekomen, beter gedaan verder te zwijgen. Mijn uteres is een groote vriendin van sir wrecambe en zij is een verstandig meisje. Raggett begon in te zien, dat hij in de srste opwinding zijn geld op het verkeerde laai"d had gezethij had zeker reden om lch op sir Morecambe te willen wreken om le manier waarop hij hem en zijn zuster ie deur gewezen had, maar wat is wraak onder geld Hij had beter uit zijn oogen toeten kijken en nu was het natuurlijk te aat- Behalve als Hatty maar wat handel eer was, dan zag hij wel kans om geld e slaan uit juffrouw Herrick. - Ja, zoo ben ik nu eenmaal, zei hij, heb het er nu eenmaal uitgeflapt en u het me niet kwalijk nemen, want het mün eigen zuster. Hatty die deed alsof ze niet op het jfeotal lette, zorgde ervoor dicht genoeg in buurt te blijven om alles te hooren wat ■J tusschen Raggett en den knappen chauf- behandeld werd. Omtrent den levensloop van den nieuwen bewindsman van onderwijs laten we hier nog eenige bijzonderheden volgen Prof. dr. R. H. Woltjes werd 19 Juli 1861 te Groningen geboren. Van 1895 af bezocht hij de Vrije Universiteit van Amsterdam, waar hij, na in 1900 voor het candidaats- examen „magna m laude" geslaagd te zijn, in 1902 het doctoraal examen in de klassieke letteren met goed gevolg aflegde. Twee jaar later promoveerde hij te Amsterdam. Den 23sten September 1904 volgde zijn benoeming tot hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, welk ambt hij tot nog toe onafgebroken heeft bekleed. In 1927 werd hij bij de gemeenteraadsver kiezingen gekozen tot lid van de anti-revo- lutionare raadsfractie te Amsterdam. Bij de kwestie-Geelkerken, schaarde hij zich aan de zijde van dezen tegenover de Asser-synode. Minister Kan. Nu mr. J. B. Kan geen deel zal uitmaken van het extra-parlementaire kabinet-Ruys de Beerenbrouck kan met grond verwacht worden, dat hij eerlang het hooge ambt van secretaris-generaal in" algemeenen dienst, te vens secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken en landbouw we der op zich zal nemen. Zooals men zich her inneren zal, was, toen mr. Ka:i in het kabi net-De Geer als minister van binnenlandsche zaken en landbouw optrad, vastgelegd, dat hij zijn vroegere functies weer zou aanvaar den na zijn aftreden als minister. Het incident te Brussel. De Brusselsche correspondent van het „Hbld." meldt Het onderzoek ten laste van den student P. K, uit Wassenaar, die het graf van den Onbekenden Soldaat te Brussel bezoedelde, is nog niet gesloten. Het Belgische parket maakte het dossier over aan de Nederland sche politie met verzoek P. K. over het feit te ondervragen. Na ontvangst van het ver slag zal de zaak voor de raadkamer worden gebracht, die zal beslissen, of de zaak al dan niet bij verstek voor de rechtbank zal wor den behandeld. Personeelraad der Ned. Spoorwegen. In de jongste vergadering van den perso neelraad der Ned. spoorwegen werd besloten de navolgende aangelegenheden ter kennis van de directie te brengen het betreffende artikel van toepassing te doen zijn op gewesten' arbeiders-remmer, die elders in oude functie worden of reeds zyn herplaatst om de regeling inzake dienstregeling van het treinpersoneel, te doen naleven, het aan tal reserve-treinbeambten op de stations uit te breiden de conducteurs, na drie jaar dienst als zoodanig, in de gelegenheid te stellen exa men voor hoofdconducteur af te leggen voor de weder in het bedrijf teruggenomen klerken, die destijds om bezuinigingsredenen zijn ontslagen, den tijd vroeger als klerk doorgebracht, mede te doen tellen bij bere kening van den termijn van zes jaar, voor benoeming tot commies aan personeel, dat daarvoor thans niet in Wat uw vrouw betreft, zei Morton, die in Hatty's richting keek, ik ben meer dan verbaasd, dat die zoo'n knap man als sir Morecambe afvalt. Zeg eens, meneer de chauffeur, u lijkt zelf wel een beetje op sir Morecambe, zei Raggett haastig. Heeft niemand u dat eerder verteld Morton glimlachte zelfbewust. Ik heb geen snor en hij wel, zei hij. Te oordeelen naar wat ze zeggen, ging Raggett zwierig voort, schijnt juffrouw Herrick die gelijkenis ook op te merken Ik heb het haar nooit hooren zeggen, zei Morton droog. Raggett schudde spottend zijn hoofd. Kom nou, er wordt toch rondverteld dat ze u samen gezien hebben op een avond op den weg naar Manchester. En ze scheen het niet onpleizierig te vinden Hoe gering het blijk van verbazing ook was dat Morton gaf, het ontging Raggett met zijn vossenoogen toch niet. Hij grinnikte onaangenaam. O, jullie chauffeurs zijn allemaal één pot natzei hij. Jullie zijn allemaal te vertrouwen, zoolang als men jullie ziet en dan nog alleen als er geen knappe vrouw in het spel is Ik heb er geen flauw idee van wat u bedoelt, zei Morton. Ik ben op den weg naar Manchester geweest met den ouden heer en mevrouw, maar niet met de juf frouw. De chauffeur voelde zich in een moeilijk parket gebracht, want hij wist dat Pamela voor geen geld ter wereld wilde dat iemand aanmerking komt, vrij vervoer te verleenen op de Duitsche rijksspoorwegen. Verder heeft de Raad naar aanleiding van de vele klachten omtrent het bevorderen tot bureelambtenaar van schrijvers, die op bu- reaubediendenplaatsen zitten, een bespreking met de directie gevraagd over de positiere geling van schrijvers en bureelambtenaren, alsmede over de dienstverdeeling voor sta- tionspersoneel op feestdagen. Omtrent de benoeming van le haltechef kwam de Raad na ampele bespreking en na nauwgezette overweging van het voor en tegen tot het besluit, dat er voor hem geen voldoende aanleiding was op wijziging in de bestaande regeling (datum van benoeming tot stationsambtenaar) aan te dringen. Een commissie uit den raad heeft een onderzoek ingesteld naar de bij den Perso neelraad ingebrachte wenschen en bemer kingen ten aanzien van de Pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925. De Raad heeft aan dit rapport zijn goedkeuring gehecht en het aan de directie overgelegd met verzoek om bespreking. Telefonische verbinding met Indië. Naar het „Hbld." verneemt, ligt het in de bedoeling, het aantal spreekcellen voor de radio-telefonische verbinding met Indië be langrijk uit te breiden. Zeer binnenkort, waarschijnlijk half Augustus of anders be gin September, zal te Arnhem de gelegenheid voor het spreken met Indië worden openge steld. Verder zouden voor een dergelijke ver binding in aanmerking komen Breda, Eind hoven, Deventer, Hengelo en Groningen. Kafferpokken. Blijkens mededeeling in de Staatscourant zijn de volgende gevallen van Alastrim (kaf ferpokken) voorgekomen Tot en met 3 Augustus 1929 waren in Rotterdam 49 gevallen vermeld, waarvan 2 jonge ongevaccineerde kinderen overleden. Voorts werden nog vermeld 1 geval te Val kenburg (Limburg) en 1 geval te Hilligers- berg, welke gevallen in onmiddellijk verband stonden met die te Rotterdam, terwijl 1 ge val te Leiden bij een persoon, afkomstig uit het Westland, met de gevallen te Rotter dam kan samenhangen. Totaal 51 gevallen met 2 sterfgevallen. Schending van fabrieksgeheimen. Nu de directie der Splendorfabrieken een bericht heeft gepubliceerd naar aanleiding van de mededeeling van het persbureau Vaz Dias over de ten nadeele van Philips gepleeg de schending van fabrieksgeheimen, stellen de Philips' fabrir" -n er prijs op te verklaren, dat zij van een klacht, die door Splendor zou zijn gadaan, geen kennis dragen. Zoo zulk een klacht niettemin ingediend mocht zijn en direcht of indirect tegen Phi lips mocht zijn gericht, is er in elk geval tus- schen de klacht van Philips en die van Splendor dit verschil, dat de justitie wel aan leiding heeft gevonden tot een huiszoeking en beslaglegging bij Splendor, doch niet bij Phi- zou weten dat sir Morecambe zich als chauf feur vermomd had en zijn snor afgeschoren had maar aan den anderen kant was het ook niet noodig dat deze schavuit laster praatjes vertelde over de dochter van zijn patroon. Raggett lachte gemeen, in de overtuiging dat het verhaal dat over Pamela en den chauffeur verteld werd, waar was. Hij ken de meer van die geschiedenissen Hatty, die ongemerkt nader gekomen was en het laatste gedeelte van het gesprek had gehoord, deed hen plotseling opkijken door een uitroep van verbazing. Ze keerden zich allebei naar haar toe en zagen dat ze den chauffeur aanstaarde met een uitdrukking in haar gezicht, die verried dat haar langzaam werkende hersenen een lumineuze ontdekking hadden gedaan. Wat is er aan de hand, ik schrik me een ongeluk riep Raggett. Maar Hatty nam geen notitie van hem. Ze kon haar oogen niet van den chauffeur af houden. Nu begrip ik hetzei ze tenslotte lang zaam, het was sir Morecambe en niet u, waarmee ze op den weg naar Manchester gezien is Morton was te verbluft om te spreken, maar zijn gezicht zei genoeg. Raggett keek van den een naar den ander en begon de situatie te begrijpen. Hij heeft dien avond als chauffeur dienst gedaan, verklaarde Hatty op zekeren toon. Op die manier is hij er vandoor gegaan Haar vrouwelijk instinct had het geheim VLISSINGEN, 8 AUGUSTUS. De Ziektewet. In een door het bestuur der vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" in de boven zaal van het café Vermeesch belegde verga dering heeft de heer J. Spelt uit Arnhem gisterenavond gesproken over bovengenoemd onderwerp. Na door den heer L. J. M. Quasters, voor zitter der bovengenoemde vereeniging, te zijn ingeleid, ving spreker aan met de opmer king, dat deze wet een onderdeel is van de sociale verzekeringswetten ongevallenwet, invaliditeitswet en ziektewet. Geldt de eer ste, wanneer iemand die door een ongeval niet kan werken en toch geholpen moet wordende tweede, wanneer iemand oud wordt, de derde betreft de hulp bij gecon stateerde acute ziekte, in welk geval een uitkeering (80 van het loon gedurende 26 weken) wordt gegeven. Vervolgens besprak de heer Pelt verschillende termen in de wet voorkomende arbeider of werknemer, nl. wie in een onderneming of bedrijf werkt voor loon (hiervan zijn bijv. uitgezonderd een huisknecht en een dienstbode). Uitge sloten voor ziekte-uitkeering zijn bijv. ook zij, die meer dan 3000 verdienen. Deze uit keering, wier duur boven reeds is gemeld en die een vergoeding is voor loongemis, gaat in na den derden dag dat de ziekte ontstaat. Ook gaf spreker aan hoe het loon waarbij ook fooien, provisie enz. geteld moeten worden berekend wordt. Daarna kwam aan de orde de premie, welke spreker het resultaat noemde van het ziekengeld en de bijkomende kosten (administratie, controle, enz.) De minister heeft bepaald, dat bij deze kost-en bovendien nog moet gerekend worden ongeveer 4 per 1000 voor tegemoetkoming aan erkende ziekenfondsen. Deze premie mag gelijkelijk verdeeld worden tusschen werkgever en werknemer. Bij den term uitvoeringsorganen wees de heer Spelt op de eigenaardigheid dat, waar èn bij Ongevallenwet èn bij Invaliditeitswet alles over ambtelijke organen gaat, dit niet het geval is bij de Ziektewet. Vóór 1 Maart heeft de werkgever de keuze van verzekering bij de kas van den Raad van Arbeid of bij bedrijfsvereenigingen, waarvan spr. eenige groepen opnoemde en besprak. Hierbij drong spreker er op aan goed uit de oogen te kij ken, want ze zullen zich om strijd de goed koopste noemen. Met voorbeelden toonde hij aan, dat die bedrijfsvereeniging de beste is, welke de minste onkosten heeft. Ook wees hij er op, dat het de beste eh goedkoopste manier is om voor elke bedrijfsgroep een eigen bedrijfsvereeniging op te richten de kwestie ziektewet op te lossen door de or ganisatie. Ten slotte gaf hij den raad nauw keurig de onkostenrekening der verschillende aanbiedingen na te gaan, als leden eener organisatie zooveel mogelijk bij elkaar te blijven en de Ziektewet niet los van de an dere sociale wetten te beschouwen. Bij de hierop volgende gelegenheid tot het stellen van vragen vond spreker aanleiding enkele punten nader uit te werken, o.a. of de regeering niet, wanneer de zaken goed gegist waar niemand nog achter gekomen was. Ze wist dat Pamela een veel te fijn voelende en hoogstaande vrouw was om zich door een bediende van haar vader te laten kussen. Was het niet meer dan natuurlijk dat zij den man dien zij liefhad, had gehol pen bij zijn ontvluchting Wat.... zei Raggett, die nog niet over zyn verbazing heen wat dat de suffe Hatty iets ontdekt had, wat hem ont gaan was. Hatty lachte. Neen, ik heb het niet mis, zei ze toen Morton nog niet in staat was om iets te zeggen en hoewel hij zich vlug herstelde, had zij genoeg gezien om te weten dat zij het by het rechte eind had. De chauffeur was woedend op zichzelf en nog woedender op Hatty. Hij verklaarde zelfs dat hij het toch wel was geweest die met juffrouw Herrick dien avond gezien was, maar Hatty was hiervan niet meer te overtuigen. Toen Morton dien avond naar huis ging, had hij het onplezierige gevoel dat niet hij meer gewaar was geworden, maar dat an deren door hem meer gewaar waren gewor den, en dat die kleine schurk zijn voordeel zou doen met die ontdekking. En dat was werkelijk het geval. Toen Raggett tot de overtuiging gekomen was dat Hatty het bij het rechte eind had, stond zijn besluit vast om te trachten sir Morecambe op het spoor te komen. Hij voelde er eerst niets voor om Hatty mee te nemen op zijn tocht, maar die plot selinge vlaag van scherpzinnigheid bij haar Als 't zonnetje brandt, werken Lakerol-Pastiiles zoo dorststillend. Altijd 'n frisschen mond, met r 1 OOK TEGEN DOR5T 50 cï. p. doos bi] Apoth en Drog. marcheerden, er geen gebruik Tan 2ö& ma ken om alles weer over ambtelijke organen. ,te doen loopen. Door memoreering van de discussies bij het tot stand komen der wet ten, deed spreker uitkomen, dat daarvoor niet veel kans bestond. Ook werd vermeld, dat er een commissie van toezicht is tot richtige uitvoering door de bedrijfsverzekeringen. Ingeval van inge- breke blijven, valt de werkgever, bij zoo'n bedrijfsverzekering aangesloten, automatisch bij de kas van den Raad van Arbeid, daar de erkenning der bedrijfsverzekering wordt; ingetrokken. De werkgever behoudt echter keus van verandering. Eveneens kwam de kwestie grootte der premie, die moeilijk vast te stellen is, aan de orde. De balansen moeten dat uitmaken en daar hierdoor geen winst mag gemaakt worden, is bepaald dat in volgende jaren de premie mag verminderd worden, waartegen over staat, dat bij tekort navordering gewet tigd is. Hierbij deed spreker een boekje open van de ervaringen opgedaan bij Cen traal Bestuur over een tijdsverloop van ruim 10 jaar. Nog eenige kwesties werden onder het oog gezien, waarbij Ongevallenwet en Ziektewet met elkaar in verband werden gebracht en ook werden nog vragen gesteld en beantwoord over personen, die al of niet onder de Ziektewet vallen. Met een woord van dank voor den leerza- meri avond aan den spreker en aan de aan wezigen voor hun opkomst, sloot de voor zitter deze bijeenkomst. Strandconcert. De harmonie „St. Caecilia", directeur de heer André J. Geijsen, geeft Vrijdagavond van 810 uur een concert in de tent op den Boulevard Evertsen. Progrmma: 1. „Plume au Vent", pas redoublé, V. Turine 2. „le Serment", ouverture P. Gilson 3. „Gelria", fantaisie F. J. Scliweinsberg 4. „Bruxelles-Attractions", pas redoublé V. Turine 5. „Les cadets de Brabant", pas redoublé V. Turine 6. „Les Troubadours", fantaisie, L. Moeremans 7. Fantaisie sur l'opera „Bélisair", G. Donizetti 8. Finale. Openlucht-bijeenkomst S.D.A.P. en V.B.B. Op Donderdag 15 Augustus heeft in den tuin van de Willem III een openlucht-bijeen komst plaats, toegankelijk voor alle leden deed hem tenslotte er toe besluiten haar toch maar mee te nemen. Hij hield het voor zeer waarschijnlijk dat sir Morecambe naar Londen was gegaan, de plaats waar zooveel elementen die zich moe ten schuilhouden onderduiken en daar zou hij hem zoeken. Uit het feit dat sir More- cambe's vrienden nog steeds pogingen deden om het getuigenis van hem en Hatty aan het wankelen te krijgen, concludeerde hy dat de vluchteling wel niet naar het bui tenland zou zijn gegaan. Hij vertelde Hatty dat hij het toch niet over zijn hart kon verkrijgen om haar alleen te laten en nam haar mee in den express naar Londen. Nu hij gemerkt had, hoe nuttig zy hem kon zijn, begon Raggett weer lief tegen haar te doen en hij was vol atten ties voor haar gedurende de reis. Hatty was heelemaal verteederd door zijn vertoon van genegenheid en toen zij in Londen in een slordig huis in een slordige straat in Camberwell kamers gehuurd had den, was zij bereid hem tot het einde van de wereld te volgen. Raggett begon zijn onderzoekingstocht langs de verschillende voornaamste garages van het West End, want het feit dat sir Morecambe juffrouw Herrick's auto in chauffeurs-uniform gereden had, had den schurk op het idee gebracht dat de edelman als beroepschauffeur minder de aandacht zou trekken dan wanneer hy in een chique hotel tusschen zijn standgenooten zou leven. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1