GEMENGD NIEUWS UIT DRAAD EN LUCHT r:'. liegenen, die het mtó] "em dit toe te vertrouw ;>le" schrijft, dat Brian^ hij op een moeilijk c g van de drie Rijng^ rt en Duisburg ook thans niet van naast.Clemenceau eenvJ et verdrag van Versaflu m medewerken tot tnkrijk. •zijde behoorende „OeuJ stappen op den weg partijen van de linkera" edaan, thans zonder jr in omgekeerde richtfe, het dagblad der it niet, dat de Is een belangrijke gejJJ aanwezigheid van Brjay der regeering d zyn de Kamer inzake! derhandelingen de way ie radicalen en socially FRANSCHE 'GS VERKLARING. erklaring zal Briand vooi he politiek behandelen ;n de regeering bij de aj met een groote meerder Tat de binnenlandsche pi. hij slechts wijzen op j1E ïvaar en den vasten' e binnenlandsche orcle'fe aire pogingen te handfo ig een gröote meerderiiej hoofdzaak afhangen 19: houding nog niet bete ■republikeinsche Kafer ;en de regeering met iE ie conferentie te steunea m dit besluit wordt echter amenstelling van heffe, ord aan de wenschen v meerderheid noch aan., sche politiek. Het kaliïne; )t taak alle vraagstukken politiek die op de n de orde worden gesteld inks republikeinsche frac- aangenomen waarin dezi kennen geeft dat tiet jj)t| de republikeinsche rnéêr net naar links uit te brei. elijke voornemen, om d< het aanhooren van de re- uiteen te doen gaan.,, vervuld worden. De com- ieds een interpellatie over stand aangekondigd, .ter. 4jen wellicht zullen trach« amnestie en de verliÉ. elastingen aan de orde i« wetsontwerpen door de van de Kamer niet meer worden. Naar verluid! ereid zijn da Kamer t de'kwestie der verM gen betreft op voorwaar- ringen daarover niet Ian zullen duren. AN KONING GEORGE erd op het Buckingham officieel bulletin, getèe- eneesheeren, uitgegeven, >rdt, dat de toestand van de de afgeloopen week is Het abces blijft vrij van heelingsproces begonneö, al dit slechts geleide® zleven ongeveer een half e koning blijft in elk ge ïnde weekin Londen, ENING TER ZEE. Engelsch-Amerikaansche jen meldt de .Daily Te- nisscliien in zoover een •ubliek kunnen opleveren, ■rlogsschepen worden ge- ;rzeeërs, bij de verminde- tn zijn. chter waarschijnlijk voor jagers en onderzeeboo- 1 dan voor kruisers. De rolgsschepen worden van aanvallenden 1 ;ers in de eerste pl Is geschikt voor het üff- neel toezicht. Allen, die ïerhandelingen een van het aantal Britsche 1, zullen waarschijïimk Ook de vermindering che kruisertal zal waar- Toot zijn, als men ver at echter een niet ver- an het aantal en. verwacht geen landelingen w. he hinderpalen uit den worden. is men bezield door den er niet uitsluit, dat de tor de vermindering van slechts met de grootste kunnen worden. \TEN VAN EUROPA. Vereenlgde Staten van 1 is vroeger ook al eens Jriand, de Fransche mi' sche zaken er mee naar zegt mr. dr. Het is een droombeeld- niet te verwezenlijken -n Briand, een Fransch crijk de eerste stap uit* esche belangengemeen' dan wil dit zeggen, dat nks zijn talrijke al- o( :en, steeds meer geïsó- ZEESERPENT, VROUW EN HUISVROUW In het „Verloren Hoeksken" in het Brus- sélsche „Laatste Nieuws" schrijft A. Rannah het volgende Als het vacantie is en de copie schaarsch is, dan stelt de journalist een onderzoek in naar het zeeserpent of naar de vrouw. Over die twee wezens moogt ge altoos schrijven al wat ge wiltgeen pennevoerder zal u tegenspreken, zijnde zeeserpent en vrouw, allebei mysteries, het eerste op de vijf oceanen, het tweede op de vijf werelddeelen. Over de vrouw weet een confrater het volgende ,De vrouw is een samenvloeisel van toilet ten. liefelijkheden, poeiers, hoeden, voetcor- setten of hooggehakte schoenen, lippenverf, tranen, gibberingen, oorringen, theevisites, roomijs, dancingatmosfeer, verleiding, stem melodie, grilligheden, scherpe nagels, zijden kousen, haarkrullerij, gezond verstand, ver borgenheid, papierkes, handtaschspiegels en andere tooverij". Met zoo een bepaling zijn we geen halven Btap verder. Een ander schrijft „....want hij bedoelde de huisvrouw. Hoe uit de vrouw de huisvrouw groeien kan Js onbegrijpelijk. Hoe uit deze broze wezen van poeierkwast en tierlantijnen de taaie ge stalte zich kan ontpoppen die een heel huis houden, met vorm en inhoud, kan doen luis teren naar haar wetten, behoort tot de diep zinnigheden van de natuur. Een huisvrouw Dat werkt met deuren en met ramen, dat kruipt over vloeren en trappen, dat staat op vensterrichels en op de hoogste ladderspor ten. Dat wroet met emmers, met kuipen, met ketels en met borstels. Dat klimt, dat daalt, dat wringt, dat rlonst, dat giet, dat kookt, dat bakt, dat wascht, dat knipt, dat snijdt, dat roert, dat strijkt, dat naait, dat lapt, dat schuurt, dat boent, dat wrijft, dat poetst, dat smeert, dat raapt, dat gooit, dat koopt, dat rekent dat becijfert, dat is straatveger, dat is schoorsteenveger, dat is bakker, dat is kok, dat is verver, dat is behanger, dat is huis vrouw". Die bepaling is beter. Maar zij is onvolledig De huisvrouw is verpleegster, is troosteres, Js raadgeefster, is draagster van andermans leed, heeft oogen voor iedereen, ooren voor iedereen, handen voor iedereen tot zij ziek is en te bed ligt dan alleen durft zij even aan zich zelf te denken, na lang aan alle anderen te hebben gedacht. Ik vind het niet erg, confrater, dat we al leen als het vacantie is schrijven over zee serpent en vrouw, maar erg vind ik het dat we wachten tot het vacantie is om het be staan te ontdekken van de huisvrouw. leerd begint te voelen en dat het zijn poli tiek nu over een anderen boeg gooien wil. En de tweede conclusie is deze, dat men gaat beseffen, dat de Volkenbond een bruik baar instituut is, zoodat het uit een oogpunt van practische efficiency zaak is naar een samenwerking in kleiner kader en op beperk ter grondslag te streven. Het groote en prikkelende voorbeeld is Amerika. Is het op zich zelf niet te looche nen, dat de Vereenigde Staten over enorme bodemschatten beschikken, zoodat de tegen woordige welvaart reeds daardoor voor een deel verklaard kan worden van weinig minder gewicht moet het feit geacht worden, dat men hier te maken heeft met één enke len staat, waarvan de oppervlakte vrijwel overeenkomt met die van gansch Europa, doch waarbij de noodlottige economische en staatkundige verbrokkeling, die onze oude wereld kenmerkt, ten eenenmale ontbreekt. Er zijn voor het functioneeren van een Vereenigde Staten van Europa te groote tech nische bezwaren. Daarnaast komen dan nog de verschillen in karakter en mentaliteit tus sehen levensstandaard, de verschillen in doel einden en beschavingspeil. Het is gemakkelijk gezegd, dat concentratie bet groote verschijnsel van dezen tijd is en dat de heele wereld in deze richting dringt, zoodat de staten uit zelfbehoud wel zullen moeten volgen. Doch deze redeneering glijdt wat al te luchtig heen over het feit, dat de doeleinden van een staat, een geordende volksgemeenschap, zich minder eenvoudig laten verwerkelijken dan de productie van margarine, zeep of kunstzijde. OM DE MILLIOENEN DER ROMANOFS Te New-Lork is een strijd op handen om de millioenen van de Romanofs, wanneer die ten minste vindbaar zullen blijken. Par tijen zijn, eenerzijds, de drie en dertig er kende erfgenamen van wijlen tsaar Nicolaas II, en anderzijds mevrouw Tsjaikofskl, die, zooals men weet beweert groothertogin Ana- stasia, en dus een dochter van den tsaar en diens erfgename te zijn, meldt ,4e Tel." De omvang van de erfenis staat niet vast. Het eenige, waarvan men zeker weet dat het ertoe behoort, is de Russische ambassade te Washington, een gebouw waarvan de waarde op rond tweehonderdvijftig duizend gulden wordt geschat. Voorts schijnt de Guaranty Trust Company of New-York vijf mlllioen dollar onder haar berusting te hebben in naam van den tsaar. Ten slotte doen aller lei geruchten de ronde, gebaseerd op een verklaring van den Amerikaanschen gezant in Rusland in 1916, volgens welke de tsaar reeds vóór den oorlog honderd millioen dol lar in Amerikaansche spoorwegobligaties zou hebben belegd. Ten einde thans uit te maken, welke som men op naam van den tsaar in Amerika be heerd worden, heeft Dudley Kohier, de ad vocaat der 33 leden van de familie Romanof een oproep doen publiceeren in het Ameri kaansche Law Journal, waarin aan alle be treffende „personen, lichamen en banken" verzocht wordt, verklaringen hieromtrent in te dienen. Men gelooft thans, dat mevrouw Tsjai- kofski voornemens is, binnenkort stappen te doen ten einde zich door het opperste ge rechtshof van den staat New-York als eenig erfgename van den tsaar te doen erkennen. DE SOVJET-STRIJD TEGEN DEN GODSDIENST. De „Times"-correspondent te Riga meldt De Gepoe heeft den Russischen priester Koleroff en zeventien leden van de ortho doxe kerk te Kimry, een stad van 19.000 in woners op 80 mijl van Moskou, gearresteerd, naar aanleiding van een gevecht van drie dagen, dat er geleverd was ter verdediging van de plaatselijke kerk. Deze kerk zou in beslag genomen worden en veranderd worden in een club voor de arbeiders der leerindustrie van Kimry, doch toen de Sovjet-ambtenaren kwamen om de confiscatie ten uitvoer te brengen vonden zij de deuren versterkt en met een dertigtal slo ten afgesloten. Toen zij een ingang trachtten te forceeren viel hen een met stokken gewa pende menigte aan en sloeg hen weg. Het Sovjet-relaas over het gebeurde zegt, dat een menigte van ongeveer 2000 man samenschool de en de geheele plaatselijke politiemacht trotseerde. De bolsjewistische wethouders van den gemeenteraad verschenen ten tooneele met een lijfwacht van ambtenaren, doch zij werden allen overmeesterd en uit elkaar ge jaagd. Er rukte politieversterking aan, doch zy moesten zich overgeven en eerst na drie dagen en drie nachten onafgebroken gevoch ten te hebben werd de menigte verstrooid. Onofficieel wordt uit Moskou gemeld, dat het bevel om de kerk in beslag te nemen is ingetrokken, doch dit is in het officieele rap port niet duidelijk. Artis is dit jaar wel zeer fortuinlijk ge weest, wat de geboorte van jonge dieren aan gaat. De jonge Nijlpaarden, damhertjes, bara- singhahert, tedalschaap, zebra, waterbuffel, gayal, karbouw en hertebokjes mogen zich evenzeer in ieders belangstelling verheugen als jonge zwanen, jonge waterhoentjes, jonge eendjes en wat dies meer zij. Heele scharen Amsterdammers interesseeren zich voor den groei en ontwikkeling van de jonge kameel ,3ob", die den 28sten Maart jl. het levens licht aanschouwde. Zondag jl. werden de trouwe bezoekers van den tuin verrast door de aanwezigheid van een allerkoddigst jong Nubisch ezeltje, >at dien dag om een uur of zes 's morgens geboren was. In het perk naast dat van dit ezeltje en zijn moeder loopt de jonge kiang of Tibetaansche halfezel, die den 8sten Juli ter wereld kwam en een jonge zeeleeuw, die den 20sten Juni jl. geboren werd mag zich sindsdien in een groote populariteit bij de Artisbezoekers verheugen. Tegen eind Augustus of begin September wordt ook nog een jong van de banteng, het wilde rund van Java, verwacht. Het meest belangwekkende van alles is echter wel de geboorte resp. op Donderdag 18 en Zondag 21 dezer van twee jonge casua- rissen. Bij de casuarissen broedt het manne tje, en niet het wijfje, de eieren uit. Nadat het mannetje 52 dagen had zitten broeden, kwam het eerste jong uit. Het tweede jong volgde drie dagen later. De jonge dieren, die ook verder door den vader verzorgd worden, maken het uitstekend en groeien goed. Zij zijn licht geelbruin gekleurd met donkerbruin tot bijna zwart gekleurde overlangsche stre pen, een breede over het midden van den rug en een aantal smallere, min of meer even wijdig daaraan, ter weerskanten. De jonge roepen den vader met een fluitend geluid, dat even aan den roep van een scholekster herinnert. Bij het eten maken de jongen soms een piepend geluid. Het behoeft niet gezegd te worden, dat ook de casuaris met zijn beide spruiten enorm veel belangstelling van de zijde van het publiek heeft te oogsten. De stad Arnhem was Maandag in rep en roer wegens de aankomst van het groote circus Krone, met ruim duizend man perso neel en een dierenpark van ongeveer 900 beesten, dat zijn feestelijken intocht hield. Fraai uitgedoste praalwagens, Romeinsche zegekarren, kameelen, olifanten, geharnaste ruiters, dames-rijdsters, Arabieren en men- schen van talrijke andere volksstammen, ja, wat al niet, trokken in bonten optocht door de straten, waarin naar het scheen de geheele bevolking van Arnhem in rijen.stond ge schaard, om 't kleurenrijke en fleurige too- neel gade te slaan. Herr Direktor Krone, in een met vier appel schimmels bespannen rijtuig, vormde het middelpunt. De politie had een uitmuntende regeling getroffen, zoodat zonder incidenten de anderhalve kilometer lange stoet den om megang door de voornaamste stadswijken kon maken. Drie muziekkorpsen zorgden er voor, dat het marschtempo gehandhaafd bleef en de duizenden langs den weg vroolïjkten bü de luchtige tonen zichtbaar op. Slechts één dissonant liet zich gelden en wel door middel van de prae-historische schipbrug, waarover de stoet noodgedwongen moest trekken en waar hij niet minder dan een kwartier lang werd opgehouden door een zoogenaamden sleep, die zich statig, maar tergend langzaam door den Rijn stroom opwaarts voortbewoog. In den vroegen morgen is te Zwolle een brutale inbraak gepleegd in het Katerveer huis. Toen de pachter, de heer H. de Jonge, zijn knecht, die in het benedengedeelte van het perceel slaapt, wilde wekken, bleek hem dat de knècht was opgesloten. De sleutel, die gewoonlijk aan den binnenkant van de deur wordt gestoken, was er niet, waardoor het vermoeden van inbraak werd gewekt. Ver moedelijk hebben de ongenoode gasten zich door openschuiven van een raam toegang tot het pand verschaft, een stout stukje, daar de knecht er vlak boven slaapt. De heeren heb ben een goed deel van het huis doorzocht en op verschillende plaatsen bewijzen van hun aanwezigheid achtergelaten. Een blikken geldtrommeltje met eenig geld wordt vermist. Ook in de voorkamer schijnen de inbrekers geweest te zijn, doch een groote som gelds, die in een buffetlade lag, hebben zij onaan geroerd gelaten. Marechaussee en gemeente politie stelden onmiddellijk een onderzoek in, maar men kon nog geen spoor van de daders ontdekken. Het vermoeden bestaat, dat hier geen vreemden aan het werk zijn geweest, meldt „de Tel.". Ongeveer 150 emigranten, die door de Amerikaansche autoriteiten niet in de Ver eenigde Gtaten werden toegelaten en daarom tijdelijk werden ondergebracht op Ellis-Is- land, zijn op de veerboot tussehen Jersey- City en Ellis-Island in opstand geraakt Een Duitsche immigrante, Dora Peters, sloeg een venster stuk, en trachtte den immigratie inspecteur zijn dienstrevolver te ontrukken. Zij verwondde verscheidene beambten, die haar trachtten tegen te houden. Een Syrische vrouw poogde met een schaar zelfmoord te plegen. Een Italiaan was reeds in het observatiegebouw uit een raam ge sprongen en gevlucht. Hij kon echter achter volgd en gearresteerd worden. Een groot aan tal immigranten maakte zich aan verzet schuldig. Waarschijnlijk zijn zij daartoe aan gezet door onunstige elementen aan boord, aangezien zich veertig misdadigers onder de voor Ellis-Island bestemde passagiers be vonden. Te New-York is het voor taxi's verboden, door verschillende deelen van de stad te rijden, als ze geen passagiers hebben. De chauffeurs hebben er echter iets op gevon den, om de waakzame politie-agenten om den tuin te leiden. Ze zetten een pop zoo groot als een mensch in hun taxi en stoppen die weg, als ze een „vrachtje" kunnen krijgen, hetgeen juist in de verboden srtaten het ge makkelijkst is. De politie is echter achter de truc gekomen, toen een echte passagier in een taxi wilde stappen en een agent juist zag, hoe de pop onder een deken naast den chauf feur werd verstopt. De agent dacht eerst, een misdaad op het spoor te zijn en hield de taxi aan. Toen viel de chauffeur door de mand. Op het transport van Keulen naar Mainz zijn kort na afloop van de Pressa-tentoon- stelling 6 kostbare handschriften verdwenen, o.a. het getijdenboek van Karei den Stouten uit de 14e eeuw, die eigendom van het Gu- tenbergmuseum te Mainz waren. De stukken waren voor 200.000 mark verzekerd. Alle na sporingen waren tot nu toe vruchteloos, doch eindelijk is de zaak toch opgehelderd. Een jonge man, die bij een expeditiefirma te Keu len in dienst is, heeft de stukken in een kist onder oude rommel gevonden. Hij had er geen besef van, welke waarde de stukken hadden en dacht, dat het weggeworpen papie ren waren. Hij nam ze daarom mede naar huis, waar zijn vader ze zag. Deze zag de waarde van de stukken in en gaf er kennis van aan de expeditiefirma, die zich met het bestuur van de Pressa in verbinding stelde. Toen bleek dat het drie der vermiste stuk ken waren en gisterenmorgen werden bij na der onderzoek onder het oude papier bij de firma ook de drie andere stukken gevonden. Strafbare feiten zijn, voor zoover gebleken is, niet gepleegd. Door een ongelukkig toeval is de kist waarschijnlijk onder den ouden rommel in het pakhuis van de firma ver zeild. Te Boedapest is op het oogenblik een proces over een zeer groot vermogen aan hangig, waarbij een van de strijdpunten is, of de erflater al dan niet van adel was. Immers vormen, volgens de Hongaarsche wet, by een burgerlijk gezin alle tijdens 't huwelijk ver kregen goederen het eigendom van beide echtgenooten, maar in een adellijke familie vormen zij alleen het bezit van den man, waarbij men uitgaat van het standpunt, dat de wouw uit den burgerstand werkt en de adellijke voor zich laat werken. Daar de Hongaarsche adel evenals de Pool- sche zeer groot is en by de slordigheid, die in Hongarije in dergelijke dingen heerscht, vele burgerlijke families hare namen schrij ven evenals de gelijknamige adellijke, terwijl adellijke families het gebruik van haar „prae- dicaat" hebben prijsgegeven, soms zelfs ver geten hebben, dat zij een praedicaat bezitten, is het in het betrokken geval de rechtsstrijd: Behoort de erflater tot de familie Ünghvary en is hij dus van adel of is hij een Ungvari, die zich Unghv&ry schreef. Onder de schaduw van de Noordpool. In „Urania" spreekt de bekende Noordpoolreiziger Christian Leden over zijn avonturen op zijn verschillende rei zen in de Noordpoolstreken. Het hoofddoel van deze tochten, die, financieel voor een deel werden gesteund door den koning van Noorwegen en door de universiteit van Chris- tiania, was de primitieve beschaving der nog weinig bekende Eskimo's in de binnenlanden en de zeden en gebruiken van de Weak- en Zuid-Groenlandsche stammen te bestudee- ren. Leden, door Knud Rasmussen, Einvid Astrup en andere landgenooten aangespoord tot het onderzoek der Noordpoolstreken, doorzocht, voor alles, de westelijk van de Hudsonbaai gelegen districten. Toch strekten zijn reizen evenwel ook uit tot Labrador en het overige Groenland. De bewoners van Noord-Groenland, de Canadeesche Eskimo's zyn Indiaansche typen terwyl de Oostelijke en de Westelijke Groen- landers, uiterlijk, kenteekenen van het Mon- goolsche ras vertoonen. De meest primitieve volkeren zijn in de onmiddellijke nabijheid van de Pool (kaap York) enz., levende Groenlanders, die, in tegenstelling met de zuidelijke naburen nog niet zijn beïnvloed door de Europeesche be schaving. De Noordelijke Groenlander leeft, ook den geheelen winter in sneeuwhuizen, waarin hij, ondanks groote koude, ook des nachts, ongekleed op zijn bed van rendieren- vellen slaapt. De kleeren vriezen intusschen op den bodem van de hut vast en zyn, in den ochtend, voor men ze aantrekt, droog en worden dan weer zacht geklopt. Zonder waschgelegenheid leven deze primitieve Es kimo's, die in den zomer vele luchtboden ne men en daarom tamelijk zindelijk zijn. Hun kleeren van bont zijn zoo gesneden, dat ze lucht kunnen doorlaten. In West- Groenland hebben de zendelingen de vrou wen van de Eskimo's, die, in het Noorden, lichaamsdeelen onbedekt laten, uit zedelijk heidsmotieven, gesloten kleeren opgedrongen waaronder deze natuurmenschen, die gewoon zijn, onderkleeren maanden lang te dragen, hebben te lijden. Met twaalf jaar trouwen, over het algemeen de meisjes. De mannen trouwen meest op hun zeventiende jaar. Deze vroege huwelijken zijn het gevolg van prac tische overwegingen, want, daar, waar men onder moeilijke natuurverhoudingen leeft, komt het er op aan, zooveel mogelijk men- schen te hebben in staat stryd te voeren te gen de elementen en tegen de wilde dieren. Men kent daar daarom ook het ruilen van vrouwen en het huwelijk met meer dan één vrouw. De Eskimo, die de aanbidding van een hooger wezen niet kent, beschouwt de natuur als bezield. De natuur is de moeder van alles, in wier schoot hij eens zal terugkeeren. De zondaar komt in koude streken stelen en eenvoudig lieven worden hier, waarin de ge vaarlijke eenzaamheid de mensch op den ander moet kunnen vertrouwen, als groote zonden beschouwd, welke vaak met den dood worden gestraft. De Eskimo beschouwt zich als „het eenige menschelijke wezen van de wereld", want de blanken en de zwarte stam men af, volgens een oude Groenlandsche sa ge van een hatelijke Eskimovrouw en een kwaadaardigen hond daarom zijn de blan ken ook zoo twistziek en kwaadaardig onder elkaar. Ondanks dat alles zyn deze primitieve menschen tegenover de blanken zeer gast vrij en hulpvaardig. In bijna al hun gebrui ken, in hun ryke sagen en legendenschat vinden wij een sterk zedelijke moraal. WAT NIET IEDEREEN WEET. De Canadees eet, gemiddeld, 337 eieren per jaar. Tussehen de landen van de wereldpost- vereeniging worden jaarlijks ongeveer 40 milliard poststukken verzonden. De uitdrukking „het land der onbegrensde mogelijkheden" is afkomstig van den schrij ver Ludwig Max Goldberger, nadat hij, in 1902, een reis door de Vereenigde Staten had gemaakt. De platinavoorraad, welke zich in Rusland bevindt, bedraagt, volgens voorzichtige schat ting ongeveer zeven millioenons. Hoogst waarschijnlijk zal Rusland zoo wordt in vakkundige 1—ingen vermoedt een gemid delde jaarlijksche productie van 200000 onsen per jaar hebben, waardoor dan de stand van de productie van voor den oorlog is bereikt. Op aarde heeft men rond 15000 orchideeën- soorten. Vijftig van deze soorten vindt men in Centraal-Eupcpa. De menschelijke huid beschikt over 2 mil lioen zweetklieren, die het lichaam en de nieren ontlasten. Het grootste plein van Europa bezit Parijs in zijn Champs de Mars, dat 112000 vierkante meter is. Dan volgen de „Koningsplatz" te Bei-lijn met 100.000 vierkante meter, het Stadhuisplein te Weenen met 90.000 vierkante meter, dan volgt de Place de la Concorde te Parijs met 85 000 vierkante meters. Het be roemde plein voor de St. Pieter te Rome is niet meer dan 21000 vierkante meters groet. L. J. DE SMET f AARDENBURG. (V. D.) Te Aardenburg is plotseling overleden de heer L. J. de Smet, sedert 1909 burgemeester van St. Kruis. BENOEMING TWEEDE KAMERLEDEN. 's-GRAVENHAGE. (V. D.) Na de vorige opgave hebben nog hun benoeming tot leden van de Tweede Kamer aangenomenMej. Westerman en de heeren Drop, Van der Heyde en Schouten, zoodat thans by het centraal stembureau alleen nog bericht wordt ingewacht van den heer Colyn. DE HERSTEL-CONFERENTIE. BERLIJN. (V.D.) De Haagsche conferentie hoewel nog geen officieele mededeeling cm- trent een aanvangsdatum van de internatio nale conferentie te Den Haag is gedaan, valt er niet meer aan te twijfelen, dat de confe rentie op 6 Augustus zal beginnen, zoodat een officieele mededeeling omtrent den aan vangsdatum nog slechts formeele beteekenis heeft. Het uitstel van deze officieele mede deeling, staat in verband met de nieuwe Fransche regeering, die eerst door de Kamer goedgekeurd moet worden, doch aangezien dit waarschijnlijk reeds vanmiddag zal gebeuren zal de Fransche regeering zich officieel ac- coord verklaren met den 6en Augustus als aanvangsdatum. BERLIJN. (V. D.) Naar te Berlijn verluidt zal de diplomatieke conferentie te 's-Gra- venhage het volgende verloop hebben De 6 mogendheden zullen overeenkomen op 6 Augustus a.s. te 's-Gravenhage samen te komen. Zij zullen dan de Vereen. Staten, aan wier deelname den mogendheden zeer veel gelegen is, en de kleine staten uitnoo- digen om aan de conferentie deel te nemen. De uitnoodigingen zouden voor een deel reeds verzonden zyn. BEMIDDELING AFGEWEZEN. GRONINGEN. (V.D.) Het bemiddelings voorstel van den heer J. Buiskool in het landbouwconflict in Oost-Groningen is he denmorgen, zoowel van den kant van de* werkgeversorganisatie als van de werkne mersorganisatie met bijna algemeene stmmen afgwezen. Aan de besturen der genoemde organisaties is verzocht met een nieuw bemiddelings voorstel te komen. Intusschen zou heden avond in de gemeenten in het stakingsgebied een verbod tj; samenscholing worden afge kondigd. FABRIEKSGEHEIMEN GESTOLEN AMSTERDAM. (V. D.) Naar aanleiding van het bericht betreffende een aanklacht tegen een der employé's der N.V. Splendor's Gloeilampenfabrieken te Nijmegen door de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eind hoven, deelt de directie van de Splendor te Nijmegen mede Uit het feit dat naar buiten het bestaan van een bepaalde machine in de fabriek van Splendor bekend geworden was, con cludeerde de directie van Splendor dat er onder haar personeel iemand moest zijn die mededeelingen over de fabriek aan derden verstrekte. Door een toevalligen samenloop van omstandigheden is de directie van Splendor er in geslaagd eenige dagen nadat de justitie haar employé verhoord had, den man te ontdekken die deze mededeelingen naar buiten had doorgegeven. Deze man was vroeger in dienst van een concurreeren- de firma geweest. Op dezen man werd door de politie een brief gevonden aan een dei employé's van een groote concurreerende firma, waarin hem werd opgedragen om be paalde schetsen van machines enz. ten spoedigste te maken en op te sturen. Alle gegevens omtrent deze en een andere der gelijke zaak zijn in handen der justitie ge- tseld tot nader onderzoek. EEN AUTOBUS-ONGELUK. MILAAN. (V. D.) Een uit San Silvano komende autobus, waarin 18 personen, mee- rendeels kooplieden en venters gezeten wa ren, stiet in volle vaart tegen een muur. De autobus werd geheel vernield en uit de over blijfselen werden de lijken gehaald van 7 slachtoffers, terwijl 8 andere passagiers zwaar gewond naar een ziekenhuis vervoerd moesten worden. DE TOCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN". FRIEDRICHSHAFEN. (V.D.) De passa giers die met het luchtschip „Graf Zeppelin" den tocht naar Amerika zullen meemaken, zijn thans op 5 na alle te Friedrichshafen aangekomen. Men is van plan in den komen den nacht tussehen 3 en 4 uur te starten. De weerberichten zijn tot nog toe vrij gunstig. De wereldvlucht die men met het luchtschip zou maken zou gaan over een afstand van 42000 K.M. In de pers opgedoken berichten omtrent een nieuwe uitvinding die door et luchtschip zou worden aangewend en het dalen op het water mogelijk zou maken, wordt medegedeeld, dat deze onjuist zijn, want het gebruik van luchtzakken om op het water te dalen is reeds zoo oud als het lucht schip zelf. EEN BIJZONDERE UITKEERING. RAMEKASSAN. (Aneta—Vaz Dias). Op verzoek van het gevangenispersoneel, dat op 20 Juni zwaar gewond werd toen een gevan gene amok begon te maken, is door den di recteur een request gezonden aan den gou verneur-generaal, waarin gevraagd wordt een bijzondere uitkeering toe te kennen aan de gevangenen, die tijdens het optreden van den amokmaker in de ziekenzaal werkzaam waren, omdat het aan hun directe hulp te danken is dat het gekwetste personeel voor doodbloeden behouden is. ZWARE ONWEDERS. LONDEN. (V. D.) Het centraal gebied van Canada werd Dinsdag door hevige on- weders, gepaard gaande met hevigen regen val, geteisterd. Alleen in het gebied van Ontario zijn 20 personen verdronken bij de overstroomingen die zijn veroorzaakt. Op verschillende plaa'tsen heeft het inslaan van den bliksem boschbranden veroorzaakt. HET CONFLICT IN DE KATOEN INDUSTRIE. LONDEN. (V. O.) In den loop van giste ren zyn in den stand van het conflict in de katoenindustrie geen veranderingen geko men. De bonden der arbeiders en der werk gevers onderhandelen afzonderlijk. Een deel der spinnerij-eigenaren is geneigd de arbei ders in zooverre tegemoet te komen dat de loonsverlaging van 12 JA teruggebracht wordt op 5 Of echter op dezen grondslag nieuwe onderhandelingen zullen worden ge opend, is op het oogenblik nog niet bekend. Het ministerie van arbeid maakt bekend dat uitgeslotenen geen recht hebben op werk- loosheids-uitkeering. LONDEN. (V. D.) De eerste gevolgen van het reusachtige conflict in de katoenindus trie doen zich reeds voelen. Gisterenavond werd aangekondigd dat waarschijnlijk ook de kunstzijdefabrieken van Courtaulds in verband met het conflict stopgezet zullen worden. Inmiddels plukt de textielindustrie in Noord-Frankrijk de vruchten van den strijd in Engeland. Reeds thans zijn tal van orders, die oorspronkelijk voor Engeland be stemd waren, ter uitvoering gegeven aan de textielfabrieken te Lille (Rijssel) en te Rou- baix, waarop volle kracht gewerkt wordt met ongeveer 85.000 arbeiders, terwijl in België meer werkkrachten worden gezocht. DE VLOOTBEPERKING. LONDEN. (V.D.) De diplomatieke mede werker van de „Morning Post" constateert

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 3