1000 500 300 150 25 juli eerste blad No. 17S 67e Jaargang 1929 fce: Firma F JAK DE VE19E lr„ Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND Stads- en Provincienieuws KERK- EN SCHOOLN1EUWS avond. Een-acter*. orkest. Daarna persfaeri3 nsmuziek. 5.20 OrkestcoiifJ Zang door Loity Cram; van orkest. 8.20 ..Cavm! era van P. Ma^cagm, g J '0 Manfred Lommei Dansmuziek. 5.206.20 DansrfcuïJ iziek. 8 35—10.35 CoJ Soc. Club Antwerpen, LISSINGSCHE COURANT ag 8.1 28 Juli. 9.00 Vara. Mededeel' iliefhebbers. 9.02 GramJ Jaededeellngen in het •recital. V.ool. 10.00 J. 12.00—12.30 AVio. irseyn over Ontwikken» in de Grieksche Oudheij door het Avro- kw.niet ng van Hugo von Holf,, i. en prof Vogelsang jJ luziefc. 3.00—3.30 Pian* Regnard. 3.30—5 00 Con. oepo.kest. Fernando Zsp, Vara, Kleuteruurtje m« kinderkoor. 5.45 Weke. Orkestconcert. 7.3080( izlek 8.00 Tijdsein. per* •15 Kurhaus Schevenin. Het Resident.eorkejt itle door Theo de W tie incert voortzetting dec.a. Jmofoonmuziek. 12.00 sim. (na 6 ntir 1071 M.) Morgenwijding, li.ciu kelijke plechtigheden te 20 Concert door het KR izing over De verwoei. 2.002.30 Lezing over; iet zgn. neutrale milieu, ïdlcctuur. 2.30—5 00 Dub. en-wedstrijd. 5 50 N.CR .andam 7.30—8.00 KRO, :eldigheid van het huwe- e door den voorzitter van 45 Concert. Orkest ea Epiloog. Klein koor 3.50 Concert. Orkwt, 5.20 Piano-recital door -6.05 Engelsche wehpre. Bach's kerk-cantate nc, 9 05 LiefdadighelrJsep. chten. 9.25 Concert. Or- Epiloog. s", 1725 IY1. 1 05 Gra. en 6 50 Gramofoonmu* lio-Paris. 8 35 Music-hall en solisten. - 7 508.50 Orka* var gel sche mor gen wij. irslag van de motorren- prijs van Duitschland, |)rkest en koor. 1 20—2 50 1 50 VT~l«g van de mo« octen prijs van Du;t$ch- tzetting van het verslag. ;ert 5 15—5 30 Uitzend, baan Ncuss Kartellprpij Causerie met muz'inle Juan". opera in 2 te- Ezart. Daarna nieuwste- ansmuzirk. 6 20 Gymnastiekles 650 9 20 MorgenwlWng. en lezingen 12 20 On •Iconcert 250 Zang pa eruurtje 4 20 Orkest, odor H°rz!-herd nk rg, 7 55—8 20 Lezing «>20 a nieuwsberichten en Havenconcert Conrrrt lï Morgengroet en eon- rt 3 50 Concert Koren 135 Orkestconcert fi 50 20 Ork 'stconcert met "ten 11 20 Danemvrlek. 5 20 Dansmuziek 6 50 Orkestconcert met Grevln zanereres 9. Kurzaal te Os'ende -.OTERIJ 25 Juli 1929. - 4e Lijst. ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- i landen bij wekelijksclie verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 —5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct j abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze- lerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. bit nummer bestaat uit 2 bladen. fAN f 20. 277 449 859 972 436 2026 2532 26'2 3^9 3536 3504 3585 230 4340 4349 4593 106 5431 5631 5768 16? 6354 6257 6353 535 7534 7888 8388 704 9819 10145 10631 205 12283 12330 12737 135 13C34 13723 l"828 136 1519? 155-13 15008 147 26178 16243 16376 732 17809 17818 17-65 )11 1941J 19458 10521 N D A makrlijkhedcn, ïsen enz. Dagelijks voorsteTng. i. - Dagelijks W» soirée dansante van g Zaterdag vn Zon- van «30 7 45 Zon- i 50 5 30 en "onccrt van 8 30 M 30 Van Maandag 'ot en g en avond concer- en Zondag thé* rit Groot gecostumeerd De Kabinetscrisis. 1 De parlementaire redacteur van ..de Stan- aard" meldt Naar ons ter oore kwam, zou jhr. Ruys de leerenbrouck niet geslaagd zijn in zijn pogen [ob formatie van een parlementair kabinet leunende op de drie partijen der rechter- pjde. De Eerste Kamer. INa de gisteren gehouden verkiezing voor den van de Eerste Kamer bestaat dit col thans uit 29 leden van rechts en 21 Jnks tegen 30 en 20 vóór deze verkiezingen. De verkiezingsdienst van het persbureau LD. schrijft ons Bij deze verkiezing heeft de nummering van (e lijsten door enkele Statenleden geen in- rloed op den einduitslag gehad. Wel is waar hebben eenige Statenleden oornameüjk in Zeeland eerste voorkeurs temmen uitgebracht, en wel voor de lijst der Jhrlst.-Hist. Unie op mr. dr. W. F. J. Fro- rein, en op de lijst van de liberalen op jhr. de iluralt, doch dit kon niet verhinderen, dat an beide genoemde lijsten de onder no. 1 ermelde candidaten gekozen werden. De ar- ikelen 115 en volgende van de kieswet had- len dus geen dienst te doen. Als merkwaardig feit valt overigens nog te evmelden, dat in de groep N.-Holland en ïiesland de R.-Kath. Staatspartij den der- len zetel weer heeft weten te verwerven, loordatzeer waarschijnlijk de heer dr. M. de 'órtlgh, op wiens stem gerekend was, zich ran stemming op een der liberale candidaten ïeeft onthouden. Ware deze stem op de li- >erale lijst uitgebracht, dan zou niet de heer lerrarens (R.-Kath.). maar de liberaal, de ïeer E. Heldring, gekozen zijn. In groep I (Zuidelijke provincies) heeft nof. Kranenburg (V.D.), zijn zetel zeer waar schijnlijk te danken aan de S.D.A.P., die jaar geleden den steun van den vrijzinnig- lemocratischen Bond had, en daardoor in- lerfcjjd 2 zetels in het Zuiden verwierf. Nader meldt het persbureau V.D. ons Het Statenlid van Noord-Holland dr. M. de [artogh verzoekt ons mee te deelen, dat hij ich niet onthouden heeft van te stemmen op ie lijst van de liberalen. De niet-verkiezing van den heer F. Hel ping tot lid van de Eerste Kamer is uitslui tend te wijten aan het feit, dat een Ier itembiljetten, die voor de liberalen waren ïitgebracht, van onwaarde is verklaard. Prins Hendrik Eere-Senator. Naar de „Rostocker Anzeiger' uit Greifs- l verneemt, heeft de senaat der universi teit aldaar Prins Hendrik der Nederlanden (ter gelegenheid van zijn verblijf te Greifs- wald tot cere-senator benoemd uit dank baarheid voor zijn behulpzame actie ten pnste der Duitsche universiteiten, in het [bijzonder gedurende en na den oorlog. Den Haag bereidt zich voor. De Nederlandsche vereeniging voor vreem delingenverkeer is reeds druk bezig met iaatregelen voor de huisvesting van de ge- Negeerden en hun staven, die de Interna tionale Herstelconferentie te 's-Gravenhage illen bijwonen. Aan genoemde vereeniging [is dan ook de accomodatie voor de talrijke heemdelingen die verwacht worden opge ldragen. Een correspondent van „de Tel." had he- een onderhoud met Jhr. C. L. H. Quar- Pcs van Ufford, den secretaris der vereeni- Sing, die vetelde, dat in Scheveningen pil de groote hotels in verband met het [hoogtepunt van het seizoen de meeste en kamers bezet zijn. Er zijn evenwel nog kamers te krijgen, ook in de Haagsche ho tels, zooals Hotel des Indes, de Twee Ste len. Centraal, Vieux Doelen, Paulez, de Witte Brug, Terminus. Zooveel mogelijk borden er dan ook kamers gereserveerd, doch men zal ook buiten den Haag hotel ruimte moeten reserveeren, zooals te Was senaar, Noordwijk en misschien Rotterdam. In het algemeen betreurde men het dat Ce conferentie in dezen tijd valt, en het be trekkelijk kort dag is voor het reserveeren. net aantal personen dat in verband met de conferentie naar den Haag komt, is nog biet bekend, doch de heer Quarles van Uf- ford dacht, dat hun aantal zoo om en na- pj de 1500 zal zijn. De Duitsche delegatie f-omt alleen al met een 100 man. Inmiddels de Belgische, Duitsche, Fransche en aPansche delegaties reeds kamers voor Scheveningen besproken. Men denkt, dat de conferentie ongeveer 14 dagen zal duren en wellicht nog enkele dagen voor het uitwer ken en vaststellen der besluiten en tus- schen 6 en 10 Augustus een aanvang zal nemen. De uitvoering van de Ziektewet. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid, te vens voorzitter van het college van toe zicht, bedoeld in art. 119 der Ziektewet, mr. J. R. H. van Schalk, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal te s-Gravenhage, en zijn benoemd tot leden van dat college mr. H. W. Groeneveld, hoofd van de afdee- lhig arbeidersverzekering van het departe ment van Arbeid, Handel en Nijverheid te 's-Gravenhage mr. G. W. Sannes.. lid van de Tweede KamerJ. R. Snoeck Henke- mans, lid van de Tweede KamerA. Borst Pzn., directeur van de N.V. v. d. Meer en Schoep's Bakkerijen en Handelsmaatschap pij te Rotterdam H. P. Gelderman C.Mzn. lid van de firma H. P. Gelderman en Zonen te OldenzaalL. G. Kortenhorst, algemeen secretaris der Algemeene Roomsch-Katho- lieke Werkgeversvereenigingmr. P. W. J. H. Cort van der Linden,, algemeen secre taris van het Verbond van Nederlandsche WerkgeversS. de la Bella jr., secretaris penningmeester van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen te Amsterdam E. Kupers, voorzitter van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen te Amster dam J. S. Ruppert jr., penningmeester van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland te UtrechtJ. A. Schutte, secre taris van het Roomsch-Katholiek Werklie denverbond in Nederland te Utrecht. Bij beschikking van den minister van arbeid, hondel en nijverheid is voorts aan bedoeld college als secretaris toegevoegd de heer E. M. Teenstra, oud-lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal. De opbrengst der Emmabloerajes. Naar „Tegen de Tuberculose" meldt, zijn dit jaar bij de Emmabloemcollecte geplaatst 1.316.700 bloempjes tegen 1.245.600 in 1928, De geheele opbrengst is f 145.065. Dit is voor de eerste maal, dat de opbrengst de 150.000 gulden overschrijdt. Betere verbinding met België. De raad der gemeente Roosendaal besloot tot het verleenen van een crediet van 210.000 voor de verbetering van den weg Roosendaal-Belgische grens. Deze verbetering van de korste internationale verbinding tus- schen Nederland en België zal ten spoedigste tot stand komen, opdat deze weg voor het groote verkeer gereed zal zijn voor de ope ning van de groote Wereldtentoonstelling te Antwerpen in den zomer van 1930. De raad droeg den burgemeester op, de door hem ge voerde onderhandelingen met den minister van waterstaat om dezen weg op het rijks wegenplan te brengen krachtig voort te zet ten. Luchtpost der „Graf Zeppelin". Het luchtschip „Graf Zeppelin" zal om streeks 1 Augustus a.s. den in Mei jl. onder broken tocht van Friedrichshafen naar La- kehurst en terug opnieuw ondernemen. Er bestaat gelegenheid om in Nederland ter post bezorgde niet-aangeteekende brieven (niet zwaarder dan 20 gram) en briefkaarten met dit luchtschip te verzenden. Boven het gewone port is daarvoor verschuldigd 1.15 voor een briefkaart en 2.25 voor een brief, te voldoen met gewone Nederlandsche fran keerzegels. De stukken moeten voorzien zijn van een luchtpost-etiket en van het opschrift „Mit Luftschiff L.Z. 127 nach Amerika" en voorts het volledig adres van den afzender vermelden. De stukken, welke reeds voor den afge broken tocht ter verzending aanwezig warrn, zullen thans opnieuw woraen vervoerd, voor zien van een afdruk van een bijzonderen stempel„Beförderung verzögert wegen Ab- bruchs der 1. Amerikafahrt". Nederlandsch landhuishoudkundig congres te Meppel. Prins Hendrik heeft het voornemen te ken nen gegeven het Nederlandsch landhuishoud kundig congres, dat ten tijde der groote land bouw-, tuinbouw en nijverheidstentoonstel ling de „Nylanto", welke van 2 tot en met 7 September te Meppel wordt georganiseerd, wordt gehouden, bij te wonen en gedurende dien tijd ook df tentoonstelling te bezoeken. Bereids zijn voor de verschillende afdeelingen medailles ingekomen van de Koningin, de Koningin-Moeder en van den Prins, benevens van den Commissaris der Koningin in de provincie Drenthe, terwijl door den heer jhr Storm van 's-Gravenzande, burgemeester van Wassenaar, een schitterende zilveren beker beschikbaar is gesteld. Verder zullen, op ini tiatief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Drente, de secretarissen van de 38 Kamers uit ons land een bezoek aan de tentoonstelling brengen. Waarschuwing tegen emigratie naar Canada. De directeur van de Vereeniging Landver huizing deelt mede, dat tengevolge van groote hitte en droogte dezen zomer de oogst in Canada voor een groot deel mis lukt is. Als gevolg daarvan is de vraag naar oogstarbeiders, welke in normale Jaren groot is, zeer gering en kan deze ruimschoots ge dekt worden door de in het land aanwezige arbeidskrachten Het laat zich aanzien, dat de financieele gevolgen in Canada ook een zeer ongunstigen invloed zullen hebben op de werkgelegenheid in den winter, welke in normale jaren reeds zeer beperkt is. Dringend moet dan ook aan ieder ontra den worden nog dit jaar naar Canada te gaan. Eventueele plannen om naar Canada te emigreeren stelle men uit tot het volgend jaar en men wende zich eerst voor inlich tingen tot de Ned. Ver. „Landverhuizing", Bezuidenhoutscheweg 97, den Haag. Steunactie voor de slachtoffers te Veendam. De burgemeester van Veendam, de heer De Zee, heeft met eenige anderen een steuncomité opgericht ten behoeve van hen, die niet krachtens eenige verzekering wor den geholpen en die nazorg of steun be hoeven. Penningmeester is ds. Wuite. doops gezind predikant te Veendam, gironummer 17165. H.H. M.M. de Koningin, de Koningin- Moeder, de minister van Binnenlandsche Zaken, oud-ourgemeester Rijkens en het Kamerlid Schaper zonden telegrammen van deelneming. De toestand van de gewonden is redelijk, behalve die van D. Koetje. VLISSINGEN, 27 JULI. Peter en zyn zusje. Heden beginnen wij weder met een nieuwe kindervertelling, getiteld „Peter en zijn zusje" De plaatjes zijn van de hand van den populairen teekenaar, den heer G. Th. Rot man. De vertellingen mogen zich in een buitengewone populariteit verheugen en de jeugd verbeidt met spanning de dagen waar op deze aardige verhaaltjes, hetzij in proza of poëzie, worden opgenomen. Het is ons voornemen om in het vervolg driemaal per week en wel des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags de verhalen op te nemen, een mededeeling welke zeker met genoegen zal wordenvernomen. De span nende avonturen van „Peter en zijn Zusje" zal men steeds op dezelfde plaats in ons blad aantreffen. Mocht het een enkele maal eens noodig zijn om een vervolg een dag te verschuiven, dan moeten de trouwe lezers van deze vertellingen er ons niet zuur op aankijken. Het kan om technische redenen wel eens mogelijk zijn dat er geen plaats te vinden is voor deze rubriek. Zeebaden. In de week van Zaterdag 20 tot en met Vrijdag 26 Juli werden in het gewone bad genomen 3914 zeebaden, waarvan 1874 door dames en 2040 door heeren en in het volks- bad 2127, waarvan 1037 door dames en 1090 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 91 graden en de gemiddelde temperatuur van het water 67 graden. Een zeetochtje. Zij die van een zeetochtje houden kunnen daarvan Zaterdag 3 Augustus profiteeren. Men kan dan met de mailboot een reis ma ken naar Hoek van Holland. De boot ver trekt des morgens half negen van hier en de aankomst te Hoek van Holland is vast gesteld op ongeveer kwart over een. De terugreis moet per trein gemaakt wor den. Men zie verder de in dit nummer voorko mende advertentie. Alhamfcra-Theater. Het groote hotelschandaal. Zeemansvuisten. De monstrueus-indrukwekkende vergissing, de grandioze mislukking tijdelijk, van Lang's filmcarrière heeft ons een drievoudige nalatenschap bereid. In de eerste plaats de erkenning, dat het met de „Ausstattungs" film uit was: Metro polis was de eindpaal van den wedstrijd, die de ,.A Million dollars" producties in razende snelheid hielden, het prachtige vuurwerk op de puinhoopen van een rijk, doch te overla den gebouw. Verder heeft Metropolis ons twee menschcn gebracht. Fritz Rasp, den lug: "beren secreta ris met het indrukwekkende masker en Bri- gitta Helm, het wat etherische, een beetje vreemde, doch zeker merkwaardige talent, dat een sfeer van nauwelijks tastbare mysteri eusheid als een onzichtbare mantel om zich droeg. Nu is zij teruggekomen In welk een gansch andere omgeving In een gezellige, prettige novelle, van chantage in een groot hotel. Een allergenoeglijkst verhaal, in een stree- lende entourage van menschen, die het goed hebben. Een laten wij herhalen magazine- verhaal, met aardige jonge menschen en een dikken chanteur, goede toiletten, badplaats- geneugten gepaste vreugde en weldoend ruime hotelkamers. Een film, die fortuinlijk naar het einde spoedt. Een rolprent, die in den smaak van het publiek valt. Prettig, gezellig, luxueus. Even spannend, en bovenal romantisch is het eerste hoofdnummer „Zeemansvuisten". Twee broers, die zich voor elkaar opofferen en waarvan de eene zeeroover wordt, de ander zendeling. Beiden werken in hun branche in de tropen. Te Parva, een afgelegen eiland, met een prachtige, tropische natuur en een heel mooi vrij gevochten meisje, komen de zeemansvuisten in actie, waarbij het publiek in spanning velschillende opwindende emo ties beleeft. Ten slotte vindt de missionaris een rustiger werkkring, de zeeroover de vrije zee en een lieve gezellin. „Zoo zijn de meisjes", een reeks dwaashe den en zeer mooie gekleurde tafereelen. On weerstaanbaar zijn vaak de komische effec ten, daar de spelers werkelijk dwaas zijn. Een soort geperfectionneerde dwaasheid dus, die niet nalaat op de lachspieren te werken. Hoe de meisjes zijn, vertelt de drie- acter eigenlijk niet, de velen op de film mo gen er zijn Een schoonheidsconcours valt er bij in l.et niet. Een echt juweeltje der Ufa is de documen taire film, waarin de herinneringen aan den barren winter van 1929 vastgelegd zijn. Het mooiste van dit uitstekende weekprogram Schitterende foto's geven een idee van de enorme kracht en geweldige schoonheid, die de wintervorst bezit. De strijd tegen het ijs aan de boorden van Rün en Elbe is gigan tisch. Ter afwisseling pracht natuuropnamen, waarbij het Ufa-nieuws zich gevoegelijk aan sluit. In onze Tijd'nghal. Heden etaleeren wij eenige foto's van de Comenius-opgravingen te Naarden van een bezoek van den commandant en een aantal officieren van de te Amsterdam liggende Spaansche oorlogsschepen aan Volendam en Marken van de noodlottige ontploffing in de aardappelmeelfabriek te Veendam, waarbij zes personen om het leven kwamen en vele andere personen werden gewond. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij de Arbeidsbeurs zijn ingeschreven 2 vrouwelijke kantoorbedienden, 1 werkvrouw, 1 letterzetter, 1 opperman, 1 grondwerker, 1 timmerman, 1 kapper, 2 schoenmakers, 1 ijzerwerker, 1 hulpscheepmaker, 1 loodgieter, 3 Aanhouders, 3 metaaldraaiers, 1 construc- tuer-teekenaar, 1 trimmer, 1 bankwerker, 2 smeden, 2 koks, 2 kellners, 1 transportabel- der, 3 kantoorbedienden, 1 steno-typist, 1 huisknecht, 15 losse arbeiders. In totaal 49 personen vorige week 55 personen. Gesignaleerd. Door de politie werd Vrijdagnacht een man aangehouden, die op verdachte wijze zich ophield op een strook gemeente-terrein aan de Paardenstraat. De man deed zich aanvankelijk voor als Engelschman (zgn. wereldreiziger) op welke wijze het hem blijk baar gemakkelijk viel van de ingezetenen geld los te branden. Het bleek echter een ras-echte Hollander te zijn. Aan het politiebureau werd geconstateerd dat de man eenige malen gesignaleerd stond in het „Algemeen Politieblad", in verband waarmede hij ter beschikking is gesteld van de justitie te Middelburg. Vrijzinnig-Dem. Bond. De Vrijzinnig-Democratische Bond zal zijn algemeene vergadering houden op 30 No vember en 1 December te Middelburg. Dc Vereenigde Schouwspelers. Gedurende de kermis te Middelburg zullen de Vereenigde Schouwspelers, directie Pierre Mols, voorstellingen geven in den schouw burg te Middelburg. De eerste voorstelling is bepaald op Dins dag 30 Juli. Dan wordt opgevoerd „de Kro- zenkrans", naar den bekenden roman van Florence Barclay. Woensdag wordt opgevoerd „Patsy is 'n malle" en Donderdag 1 Augustus „Mevrouw de Advocate". De persbeoordeelingen over dit gezelschap zijn unaniem gunstig. Handelsregister Kamer van Koophandel. In de week van 1522 Juli werden de volgende zaken* Ingeschreven Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). De Leeuw Producten, Korte Noordstraat L 77, groothandel in koloniale waren. Eige naar J. W. A. de Leeuw. Gewijzigd Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). N.V. Amsterdamsche Boterhandel, Gra venstraat 252, groot- en kleinhandel in ver- bruiksartiekelen. Filiaal Middelburg opeg heven. De coöp. suikerfabriek „Zeeland". De „Avondster" meldt, dat meerdere ge gadigden zich hebben aangeboden de bezit tingen en schulden der fabriek over te ne men, die rusten op de fabriek, wanneer de aandeelhouders zich verbinden voor een aan tal jaren hun bieten te blijven doorleveren. De meest ernstige candidaat is de Cen trale Suikermaatschappij. De vergadering waarin de voorstellen van. het bestuur ter tafel zullen komen, is vast gesteld op Vrijdag 30 Augustus. De Synode der NetL Herv. Kerk. Ingekomen is een verzoek van den Chr. Nationalen Werkmansbond om afgevaar digden te zenden op de vergadering van 21 en 22 Augustus te Utrecht. Tot afgevaar digde wórdt benoemd dr. H. E. G. van do Meene. In bespreking komt het rapport van dr, Niemeijer over een voorstel van de commis sie voor de diaconale armenzorg, tot wijzi ging van de artt. 22 en 5 Reglement voor de Diaconieën. De commissie voor de diaco nale armenzorg wenscht, dat, als de diake nen volgens art. 22 het batig saldo der re kening ter leen geven aan de plaatselijke kerkekas, dit niet kan geschieden, dan na goedkeuring "an het classicaal bestuur, wat nu niet noodig is en tevens in te voegen het woord aflossing. Dit voorstel wordt aange nomen. Ook de wijziging van art. 25 wordt aangenomen, zoodat art. 25 voortaan zal luiden „Geen betaling mag door den boekhouder of administreerenden diaken voor de diaco nie worden gedaan, tenzij onder doorloo- pende of bijzondere machtiging van diake nen. In gemeenten met minder dan drie predikantsplaatsen wordt hiervoor de me dewerking van den Kerkeraad vereischt, in de andere gemeenten beslist de Kerkeraad bij verschil". Prof. Haitjema brengt rapport uit over een voorstel van den heer Bloem om de keuze van leden der commissie van voor dracht voor de benoeming van kerkelijke hoogleeraren niet meer te beperken tot le den van het provinciaal kerkbestuur en hun secundi, maar die uit te breiden. Aangeno men wordt om voortaan dienstdoende pre dikanten in het provinciaal ressort verkies baar te stellen voor leden dier commissie. De verkiezing blijft aan het provinciaal kerkbestuur. Prof. Knappert brengt bij het verslag van den arbeid der geestelijke verzorging van Protestantsche Nederlanders in het Buiten land enkele dingen ter sprake van Aruba. Daar is voor een huwelijksinzegening van een Nederlandsche vrouw het gebruik der Protestantsche Kerk geweigerd, zoodat de inzegening moest geschieden in een parti culier huis door een predikant van elders. Beide zaken zullen door de Synode onder de aandacht van de commissie voor de In dische Kerken worden gebracht. Doopsgezinde gemeente. Wy vestigen de aandacht van belangheb benden op achterstaande advertentie, waar bij bekend gemaakt wordt, dat de aangekon digde kerkdienst der Doopsgezinde gemeente op Zondag 28 dezer niet kan plaats hebben. De leer der verbonden. Op de Noordelijke Synode van Geref. Ge meenten, te Rotterdam gehouden, vond de gedachte algemeen bijval, dat in een samen komst te beleggen met ambtsdragers (leera ren, ouderlingen en diakenen) der Geref. Gemeenten een nadere bespreking zal gehou den worden over de leer der Verbonden. Te Middelburg zal nu op Woensdagavond 7 Augustus a.s. door ds. G. H. Kersten, van Rotterdam, in een samenkomst, ook toegan kelijk voor niet-ambtsdragers, een lezing ge-

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1