1000 500 300 150 100 IVO. 164 67e Jaargang 1929 MAANDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VEIDE Ir.. Walstraat 58-60. Vlissingen.Telei. 10. Postrekening 66287 13 JULI Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen i 25 EERSTE BLAD Stads- en Provincienieuws MISS1NGSCHE COURANT BONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, anco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- ge landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 —5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. tlt nummer bestaat uit 2 bladen. GEMEENTEBESTUUR HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlis- Jigen irengen ingevolge de artikelen 6 en 7 der nderwet ter openbare kennis at bij hen is ingekomen een verzoek van N.V. American Petroleum Compagny te iGravenhage om vergunning tot het uit leiden van de bestaande ondergrondsche Jnzine-bewaarplaats met aftapinrichting jet een tweeden ketel op het perceel kada- •aal bekend gemeente Vlissingen, sectie B. nó. 1218, plaatselijk gemerkt Singelweg dit verzoek met de bijlagen, vanaf he in op de Gemeente-Secretarie (2e afdee- ,g) ter visie zal worden gelegd en dat riftelijke bezwaren bij hun college kunnen >rden ingediend, p den veertienden dag na heden, zijnde den 2Den Juli 1929, zal ten Gemeentehuize, des voormiddags ten 11 ure, gelegenheid rrden gegeven, om bezwaren tegen het uifc- jeiden dier nrichting in te brengen, terwijl larbij zoowel de verzoekster als zij, die izwaren indienen, in de gelegenheid worden isteld deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. fjzoowel de verzoekster, als zij, die bezwa ren inbrengen, kunnen gedurende drie dagen vfeór den 29 Juli 1929, ter Gemeente-Secre tarie (2e af deeling) van de ter zake ingeko men schrifturen kennis nemen. Bvoorts zij er de aandacht op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot bkroep zyn gerechtigd zij, die niet overeen- PpDmstig- artikel 7 der Hinderwet voor het inieentebestuur of één of meer zijner leden jn verschenen, teneinde hunne bezwaren londeling toe te lichten. Vlissingen, den 15 Juli 1929. Burg. cn Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, A. DE BEIJL, L.S BINNENLAND De Kabinetscrisis. Over de opdracht aan jhr. mr. Ruys de eerenbrouck schrijft de „N. R. Ct." o.a. het olgende Dit is dus een beperkte opdracht, een tot orming van een parlementair meerderheids- abinet, maar tevens een, die, naar ons in- cht, tot mislukking genoemd moet zün.Want tn parlementair kabinet der rechterzijde ligt iet binnen het veld der practische politiek, mdat het alleen zou kunnen worden verkre- en, indien de drie partijen, die er aan deel ouden moeten hebben, zich zelve verloochen en en metterdaad erkenden, in den verkie- ingsstrijd de kiezers om den tuin te hebben eleid. Zulk een kabinet, zij het een meerder- eids-kabinet, uit de drie groepen samenge teld, zij het zelfs een minderheidskabinet van nti-revolutionairen en Roomsch-katholieken ou dan ook, om Kuypers woorden te gebrui- en, „in onrechtigheid geboren" moeten wor- genoemd, en behoeft daarom niet te morden gevreesd. Het liberale hoofdorgaan concludeert, dat en parmentair kabinet tot de onmogelijkhe- len biyft behooren altijd van de praemissie litgaand, dat men aan oprechtheid in de >olitiek blijft hechten, aldus concludeert de ,N.R.ct." Al wat den heer Ruys te doen staat, feitelijk niet meer dan de onmacht der echterzijde te doen uitkomen, om aan het erzoek van de Koningin te voldoen, meent e liberale redactie. Het komt ons waarschijnlijk voor, aldus chrijft het „Hbl.", dat dit eerste bedrijf der abinetsformatie niet het laatste zal zijn. Bin- en enkele dagen zullen wij wel te hooren nijgen ,dat de heer Ruys de Beerenbrouck Hare Majesteit heeft verzocht van de op- Iracht te mogen worden ontslagen. Mogelijk blijft natuurlijk, dat de heer Ruys 7e formeering „steunende op de rechterzijde" •oo leest, dat hij een poging doet een toomsch-katholiek anti-revolutionair min derheidskabinet. met een program waarvoor op medewerking van christelijk-historische Ude min of meer kan worden gerekend. Ook dat evenwel is niet waarschijhlijk, om dat de antithese op het gebied der koloniale politiek, die zou moeten worden verzoend, zou eischen, dat of de voorstanders van het hans gevolgde beleid, of de heer Coiyn en zijn volgelingen onder de a.-r. zeer beslist uit gesproken meeningen zouden moeten herzien. Hoezeer dus een opdracht aan een der lei ders van de vroegere rechterzijde kon wor den verwacht, toch zijn de kansen niet groot, dat wij een vierde ministerie Ruys de Beeren brouck zullen zien optreden. De kath. „Gelderlander" is van een ander gevoelen dan de twee liberale hoofdorganen. Het Nijmeegsche blad komt tot de volgende slotsom Men moet van jhr. Ruys niet verwachten een zakenkabinet in den gewonen zin van het woord. De uitslag der verkiezingen is er niet naar. Veel minder dan de verwachting van een coalitie-kabinet, bevat het bericht de aankondiging van een kleurloos zakenkabinet. Integendeel, het karakter van het aanstaande ministerie indien de heer Ruys erin slaagt een kabinet te vormen is duidelijk uitge sproken het zal steunen op de rechterzijde. Dus geen coalitie-kabinet, geen zakenkabi net in de neutrale beteekenis van het woord, maar een ministerie, dat zonder bepaald ac- coord met de rechterzijde, in vrijheid met de rechterzijde zal trachten samen te werken. Zoo verstaan wij het bericht. Het „Vad." kan in de opdracht aan den heer Ruys de Beerenbrouck weinig meer zien dan dat volgens constitutioneelen eisch het aanbod om de rechtsche samenwerking te herstellen aan de grootste partij van rechts wordt gedaan. Maar de katholieken zijn zei ven zoo overtuigd dat een rechtsch kabinet onder katholieke signatuur geen levensvat- baarheid zou hebben, zoo al een rechtsch mi nisterie ooit vitaal zou kunnen wezen, dat nog gisterenavond het blad van den heer Aal- berse schreef wa de katholieken betreft zou het niet verstandig zijn als grootste partij aanspraak op voorrang in deze te maken. Dat zou immers beteekenen. dat bij het optreden van een rechtsch kabinet altijd een katho liek premier zou moeten zijn. Wie ooren heeft om te hooren, die hoore. De Nederlandsche Volkspartij voor Hoofd en Handenarbeiders (sters) heeft aan H. M. de Koningin het verzoek gericht „een de putatie te ontvangen van afgevaardigden uit haar midden en de met haar verbonden Vak- en belangen-groepen en- medewerkende politieke organisaties der kleine partijen, welke deputatie, die gesteund wordt door 11634 kiesgerechtigden, zich in staat acht Hare Majesteit en fractieleiders van de hui dige politieke partijen van advies te dienen bij, en middelen aan de hand te doen voor de formatie van een parlementaire regeering op een nieuwen democratischen grondslag, waartoe de afdeeling Rotterdam van de Democratische Partij onder leiding van prof. mr. E. Heeres bereids haar medewerking heeft toegezegd. Bedoelde deputatie zal onder leiding staan van bekwame en wilskrachtige personen, die geacht worden niet" te behooren tot de hui- lige politieke partijen, doch de democrati sche beginselen zijn toegedaan los van par tijpolitiek en godsdienstige richting en bij kabinetsformatie de politieke saamhoorig- heid en godsdienstige vrijheid van de huidi ge partijen zullen eerbiedigen en onver zwakt handhaven." Georganiseerd overleg P. T. en T. In de laatst gehouden vergadering van de postale commissie voor georganiseerd over leg leidden de beraadslagingen over een van den directeur-generaal ontvangen antwoord op het verzoek der commissie van overleg om te mogen vernemen of al iets vast staat omtrent de ambtelijke en financieele positie van een aantal afgevloeide leerlin gen-kantorbedienden, thans op voet van arbeidscontract werkzaam by den telegraaf dienst, tot het besluit om den directeur-ge neraal te verzoeken om dézen ambtenaren een vaste aanstelling te geven. Besloten werd te advisgeren le. Om den termijn van 3 maanden binnen welken verzoeken om vrijstelling van het ontwikkelings-examen voor commies moeten worden ingezonden, met een maand te ver lengen. 2e. Bij bevordering tot hoogeren rang, waarbij één of meer rangen worden overge slagen, het salaris vast te stellen op het be drag dat zou zijn toegekend, indien de be vordering zonder overslaan van rangen had plaats gevonden. 3e. Een regeling te ontwerpen, welke de volgorde aangeeftr waarin ambtenaren met verschillende bevoegdheden gegrond op met goed gevolg afgelegde examens in aanmerking komen voor de waarneming van een hoogere functievoorts om deze rege ling om advies aan de commissie voor te leggen. 4o. Telken jare in het „Verslag aan de Ko ningin", rang voor rang op te nemen het aantal gevallen, waarin inhouding van een periodieke verhooging plaats vond. 5e. Te bevorderen dat de toelage wegens waarneming van een hoogere functie spoe dig wordt ingevoerd. Besloten werd, den directeur-generaal te verzoeken te mogen vernemen of reeds een beslissing genomen werd ten aanzien van a. het advies der commissie van overleg om te bevorderen, dat de kantoorhouders, tevens sub-ontvangers der belastingen en accijnzen, op eenigerlei wijze worden scha deloos gesteld voor hun werkzaamheden als zoodanig b. het vraagstuk der zgn. driebestellingen- diensten. In verband met een voorstel met betrek king tot de belooning en tot de kosten van noodzakelijke vervanging t van de station- houders, werd een sub-comriiissie ingesteld, die de opdracht kreeg omtrent deze aange legenheid prae-advies uit te brengen. De Belgische documentenkwestie. De raadkamer der Brusselsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in zake de tegen Ward Hermans ingestelde vervolging en hem ontslagen van rechtsvervolging, omdat de instructie niet het bewijs had opgeleverd dat het hier betrof militaire spionnage, maar dat de beklaagde gedreven werd door poli tieke overwegingen. Examen surnumerair directe belastingen. Op 17 September en volgende dagen zal te 's-Gravenhage worden afgenomen het examen voor surnumerair der directe belas tingen. invoerrechten en accijnzen, bedoeld bij artikel 204 van het Ambtenarenbesluit Belastingdienst, waaraan uitsluitend kunnen deelnemen zij die als candidaat voor het ambt van surnumerair zijn aangewezen. De verzoekschriften om toelating tot dit examen moeten vóór 10 Augustus 1929 bij het departement van financiën zijn inge komen, vergezeld van een bewijs, dat de candidaat Nederlander is. Begrafenis sergeant-vlieger A. S. Flick. Onder buitengewoon groote belangstelling werd Zaterdag op de Katholieke begraaf plaats aan de Binckhorstlaan te 's-Graven hage ter aarde besteld heb stoffelijk over schot van den sergeant-vlieger A. S. Flick, die dezer dagen bij een vliegongeluk te Huis duinen om het leven kwam. Tevoren had een uitvaartdienst plaats in de R. K. kerk aan de Nieuwe Parklaan. Hier werd de kerkelijke dienst geleid door pastoor L. Roozen. geas sisteerd door twee kapelaans. Daarn werd in de pastorie het woord gevoerd door kolo nel Kardenberg, commandant van de lucht- vaartafdeeling, mede namens den minister van defensie. Spreker gaf uitdrukking aan zijn medegevoel van diepe deernis met dit noodlottig ongeluk. Hierna sprak nog de majoor van den generalen staf Sillevis, mede namens den generaal-majoor, chef van den generalen staf. Een der familieleden dankte daarna voor de gre te belangstelling. Het stoffelijk over schot werd vervolgens naar de begraafplaats overgebracht. De collega's van den overle dene deden daarbij dienst als slippendragers. De kist werd gedekt door een groot aantal bloemstukken. Hieronder waren kransen van de N.V. Fokker's vliegindustrie, van den commandant en officieren van de lucht- vaartafdeeling en van de officieren, onder officieren en manschappen van de marine- luchtvaartafdeeling. Op de begraafplaats waren aanwezig de kolonel Hardenberg bovengenoemd, de ma joor Sillevis bovengenoemd, majoor Steffe- ner, vertegenwoordiger van het korps lucht doelartillerie, de luitenants-vliegers Van Dorst en Wijnkamp en de marine-officier vlieger Van Midde, de adjudant-onderofficier van de militaire administratie J. L. Burgel namens de Kon. O. O. Schermbond, voorts een groot aantal qpderofficieren en sport vrienden. Toerautobussen van de H.T.M. De Haagsche Tramwegmaatschappij gaat wat nieuws probeeren. Zij zal straks „een luxe-dienst" op Scheveningen openen met groote gemakkelijke toerautobussen. De eerste wagen van den nieuwen dienst is er al en binnenkort volgen er nog vier. Met dit materiaal gaat de H.T.M., zoolang het mooie weer r'uurt, van Zaterdag 20 dezer iederen dag 's ochtends om half elf (en zoo veel eerder als noodig zal blijken), te begin nen om het uur, of als er veel animo is, om het half uur, van het Plein naar Schevenin gen rijden. Met een omweg, die langs eenige mooie plekjes van de stad en Scheveningen voert Het traject is voor den heenweg Plein, Lange Voorhout, Parkstraat, Javastraat, Car- negieplein (Vredespaleis), Oude Schevening- sche weg, Hooge Weg, Waterpartij, Nieuwe Duinweg, Nieuwe Parklaan, Badhuisweg, Gevers Deynootweg (langs het Oranjehotel), Boulevard. Palacestraat, Gevers Deynootplein (halteplaats tegen buslijn L). Op den terugweg wordt van het Gevers Deynootplein gereden langs den Boulevard, de VisscherJjhaven, Westduinweg, Statenlaan, Zorgvliet, Carnegieplein. Zeestraat, Noord- einde, Heulstraat, Kneuterdijk. Buitenhof, Binnenhof, Plein rammen cn Kwctóaren vloden, lorcundb-la-rer* en Kiuidcxcincloen»r>C)er> ^c. nczen vlvi0 2.o«~*der A rr>ck der* pjn. drill enden, z-utiv^rCLr-iden AKKer'A IK I oo-sie r-bal-senn „Cbeer* ^0o«ad zoo ^oed" (Adv. in Blokschrift) De heen en terugrit worden afzonderlijk berekend. Zij duren ieder ongeveer 25 minu ten en kosten 25 cent. Er .allien zeker wel veel menschen zijn, die deze ritten eens willen probeeren. Straks als Den Haag vol vacantiegasten is zal er van deze auto's wel druk gebruik wor den gemaakt. Zij zijn van het model van de gewone „touring-cars" en zullen in den regel als het mooi weer is, open gebruikt worden. Achterin is er echter een met glas afgesloten en overdekt hokje met acht plaatsen, waarin personen, die tegen openrijden bezwaar heb ben plaats kunnen nemen. De heele wagen ken door een kap van bij zondere constructie (platen van aluminiuÉi die over elkaar schuiven) in korten tijd wor den overdekt. Inwendig is de wagen met no tenhout betimmerd, op den vloer ligt lino leum, de zitplaatsen (welke ruimer zijn dan in een gewonen autobus) hebben aan weers kanten leuningen en zijn met leer 'bekleed. De wagen heeft ballonbanden en rijdt, naar bij den proefrit bleek, licht en aangenaam. VLISSINGEN, 15 JULI. Concert stafmuziekkorps Kon. Marine. Morgenavont, geeft het stafmuziekkorps van de Kon. marine, kapelmeester de heer L. H. P. Leistikow, een tweede concert in de tent op den boulevard Evertsen. Programma: 1. „Hurrah Boys", marsch, J.Lacalle 2. „Raijmond", ouverture, A. Thomas 3. „Der Kaiser und die Kaiserin", walzer, R.EÏleriberg 4. ,",Danse Macabre", Poëme Symphonique, C. Saint Saëns 5. Fantaisie sur l'op. „Les Huguenots", G. Meyerbeer Pauze. 6. „La Muette de Portici", ouverture, D. v, Auber 7. Concert Polka voor Piccolo, L. H. F. Leistikow (solist de heer Th. Donkers) Op veelvuldig verzoek. 8. Grande Fantaisie de l'Opera „Aida" G. Verdi 9. Finale. Revue „Door dik en dun". De Oude Vriendschap. De kermisvermakelijkheden zijn gisteren avond ingezet met de opvoering van boven genoemde revue door het gezelschap Scha kels en Gosschalk en al was, wat te verwach ten was op den Zondagavond vóór de kermis, de zaal niet heelemaal vol, wij durven gerust te verklaren dat deze revue wel trekken zal. Als alle dergelijke stukken is ze een aaneen schakeling, een aaneenrijging van tooneelen, die moeten schitteren en hierin is de auteur prachtig geslaagd. Het begin, de luchtreis der twee „notabelen" van het dorpje, slaat reeds in en de pittige, guitige opmerkingen van het tweetal over de ziekenhuizen, die ze vanuit hun verheven zitplaats te zien krijgen, slaan werkelijk in. En dan rijgen zich daar zeer natuurlijk aan de schitterende beelden uit den sterrenhemel, schitterend zoowel in uitden king als in uitbeelding en uitvoering. En in dien sterrenhemel maken we kennis met Mars, kometen, Mercurius, Venus en zwe vende sterren, wier aankleeding wedijvert in fonkeling. Prachtig van opvatting en uitvoe ring zijn de „tableuax vivants" van den anti quair, waarbij in het laatste beeld de figuren uit de lijst naar voren komen om een ouder- wetschen dans uit te voeren. Ten slotte is nog in deze eerste acte een scène van een reiziger in damesgoederen ingelascht, die, door het bevel eener al te vreesachtige dame, in een gekkenhuis belandt. Deze acte wordt besloten door de in schitterende kleden uitgevoerde „veerenfinale". Dat de toeschouwers zich in den tijd tusschen de tooneelwisselingen niet vervelen, daarvoor wordt gezorgd door het in- lasschen van komische tooneeltjes. waarbij we o.a. denken aan dat der toeschouwers van een voetbalwedstrijd. Maar de dramatische kunst wordt in dit eerste bedrijf ook niet vergeten, getuige de voorstelling van „Zeehelden". Voor het ingaan der Pauze werd bekend gemaakt, dat Woensdag- en Zaterdagmiddag tegen zeer gereduceerde prijzen een kindervoorstelling met o.a. Tijl Uilenspiegel zou gaan. Hadden we in Eet eerste bedrijf reeds kun nen genieten van mooie kleurschakeering, die de volgende dagen nog veel beter tot hun recht zullen komen als de behandeling der schijnwerpers beters is dan gisterenavond, na de pauze kregen we een climax in dit genre te zien in de Japansche finale, welke het slot was van een dramatisch tooneel, dat tot onderwerp heeft de vlucht van een Japan sche schoone met een Westerling. Maar nog schitterender as de goud-finale, waar alles, in letterlijken zin, nu werkelijk schitterde van goud. Dit was de prachtige oplossing van het oud-Romeinsche tijdvak van den wreeden keizer Nero, die een feest gaf om zich te ver meien naar een mastel-scène. Dat bij dit ge zelschap ook goed geacteerd werd. bleek in de uitbeelding der dramatische kunst, die door een stem uit het publiek verstoord werd. We behoeven nauwelijks te vermelden, dat de uit voering der dansnummertjes een lust voor de oogen was en dat de de muzikale begeleiding in orde was en willen besluiten met een krachtige opwekking tot bijwoning der voor stellingen van dit gezelschap, waardoor men zich een gezelligen en schitterenden avond zal bezorgen. Woensdagavond wordt een kinder-voor- stelling gegeven. Opgevoerd wordt dan „Tijl Uilenspiegel", dat by de kinderen zeker bij zonder in den smaak zal vallen De „Nieuwe VenJosche Courant" schrijft over deze kindervoorstelling het volgende Dit is vast de best-geslaagde voorstelling geworden van heel de kermis. Wat hebben die kinderen genoten. En de grooten niet minder. Om 't goede en leuke en mooie wat er op het tooneel gegeven werd. maar ook om 't medespelen en 't geroep en ge juich van de kinderen. Elk nummer was een succes, zoowel de sprekende pop, als die van den goochelaar, maar de clown en Tyi Uilen spiegel hadden toch 't meeste succes. Het Concertgebouw mag meer met zooiets ko men het zal dan weer volle zalen trekken. In onze Tijdinghal. Heden hebben wij foto's voorgehangen van een bezoek van een gezelschap Tjecho-Slo- waken aan h' Commenius monument te Naarden van de militaire oefeningen, welke van 9 tot 11 Juli in Limburg werden gehou den van de nieuwe opneluchtschool aan den Boschhoek te Rotterdam, welke Zaterdag a.s. door den burgemeester van Rotterdam zal worden geopend van den op 70-jarigen leeftyd te Groningen overleden heer dr. J. A. Schutter, oogarts te Groningen van het echtpaar Joh. Hondeman-de Moll, die 21 Juli a.s. hun zestigjarig huwelijksfeest zullen vieren. Verder nog foto's van eenige jubi- leerende persoonlij kheiden. Concert in het St. Josef-ziekenhuis. Zondagmiddag werd in den tuin van het St. Joseph-ziekenhuis door het dubbel-man- nenkwartet „Octavo", onder leiding van den directeur den heer Adr. Hollaers, voor de zieken weder een vocaal concert gegeven, welk programma 8 nummers bevatte. De zang a capella werd zeer verdienstelijk, uitgevoerd en het applaus bewees dan ook ten volle dat het gezongene zeer op prijs werd gesteld. Na afloop werd door een der bestuursleden namens bestuur en patiënten hartelijk dank gezegd en het kwartet in de toekomst steeds meer succes loegewenscht. Scheepsbouw. Op de /rrp. der Kon. Maatschappij „de Schelde" werd heden de kiel gelegd voor het motorschip „Dempo", te bouwen voor den Rotterdamschen Lloyd. Zwakzinnige. De politie trof in het Groenewoud in den afgeloopen nacht een man aan, wiens vreemdsoortig gedrag de aandacht trok. Het bleek dat de man uit een inrichting was weg- geloopen. De politie gaf den man onderdak op het bureau en zullen nu maatregelen ge nomen worden om den hulpbehoevende we derom in goede handen over te geven. Onder drankinvloed. Zaterdagavond werd de hulp der police ingeroepen in een café aan de Walstraat, alwaar een man het publiek bedreigde met een mes waarmede hij wild in het rond zwaaide. Toen de politie ter plaatse ver scheen had de man wyselijk het hazenpad ge kozen. Voorts werd de hulp der politie ingeroepen voor een beschonken marineschepeling, die

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1