1000 500 300 150 100 25 n «juili EERSTE BLAD No. 161 67e Jaargang DONDERDAG Uitgave: Firma f. VAtS BE VEIGE Jr.. Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. IB. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads- en Provincienieuws et jonge gras vormen een tvoer. Wist u dit wel Wel- voordeel mee. 'ROGRAMMA ;rdag 11 Juli. VI. 10.00—10.15 Morgen- Concert door liet Avro- 10 Lezing door S. Snuyf s by onze gevederde mede- Aansluiting van het City- ig. 4.005.00 Ziekenuurtje. •aatje door H. Hollander, door het Omroeporkest, door A. Plesman over ft van vliegtuig en lucht- reenigingsuurtje „Rotte's muziekvereeniging „Au- landsche liederen bij piano iveren vyf". 9.15 Radio- ijn Admiraal", biyspel in en Horace Mills. Mede- de BÜiuw, Ko van Dyk en 9.40 Voortzetting oud- in. 9.55 Voortzetting radïo- :ster". Bhjspel in 1 bedryf Medespelenden Ko van lichter, Carel Ryken. Ed, van Ollsfen. 10 35 Pers- >rtzetting oud-Hollandsche mofoonmuziek. 11.30 Slui- USSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 1 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad t 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 —5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. dood gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. D:t nummer bestaal uit 2 bladen. (na 6 uur 1852 M.) iienst. 12.30—1.45 Concert, 5.006.30 Concert Instru- 6.30—7 00 Muziekpraatje. Orgel en sopraan. 8.00 Groote Kerk, Den Haag. knapen- en dameskoor, persberichten. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Vlissingen brengt, ingevolge artikel 30, 2e lid van het Dienst plichtbesluit ter openbare kennis, dat door den Minister van Defensie, by beschikkii.g van 3 Juli 1929, 7e afdeeling no. 347 V. met 10 35 Kerkdienst 11.05 ingang van 1 September 1929 voor goed van lofoonmuzlek. 12.20 Con- den dienstplicht is vrygesteld wegens kost winnerschap, de ingeschrevene voor den dienstplicht der gemeente Den Helder, lich ting 1925 Jan Rykeboer. KTegen deze uitspraak kunnen uiteriyk den tienden dag na den dag, waarop de uit spraak ter algemeene kennis is gebracht in beroep komen de ingeschrevene wien de uit spraak geldt, elk der overige voor de gemeente "[geschreven personen of de wettige verte- inwoordiger. [Het verzoekschrift aan de Koningin te ihten, moet met redenen zijn omkleed en irden ingediend by den Burgemeester, waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den sopraan. Het Miriam Orgelcor. eert. 2 20—2 45 ■0 Vesper in Westminster 4.20 Concert. Orkest. 5.35 Berichten. 6.50 Marktpry- intermezzo. 7.05 Piano- 7.45 Lezin". 8.05 Concert, snnett. sopraan. Sheridan Lezing. 9.55 „Disclosure", Wyndham en Ivor Mc istratie door het Gershom 10.4512 20 Dansmuziek. tris", 1744 M. 12.50 en j dek. 4.05 Klassiek uurtje, siek. 8.25 Muziek en too- M. 7.508.50 Orkest en 12 40 Gramofoonmu» 5.556.50 Orkestconcert an solisten. 8.20 ..Fidelio", van L. van Beethoven, listen. Daarna tot 12.21 6.101105 Lezingen. >onmuziek. 12 455 20 Le- Orkestconcert. 6.208.i iphonie-concert, met me te. Daarna tot 12.50 dans- 5.20 Orkestconcert 8.20 Orkestconcert met enor. 9.50 Instrumentaal itconcert. 5.20 Concert. 6.50 Gra- Trioconcert. 9.20 Orkest- AARTL1JNEN heden v. Iimmingham an Belawan naar Seattle 9 Juli van Plymouth Juli te Port Said 8 Juli van Santos te Beira van Rott. r.) p. 8 Juli Perim 8 Juli van Djeddah 8 Juli te Southampton 8 Juli van Barcelona 8 Juli van Padang te Kobe van Amst. thuisr.) 8 Juli v. Algiers isr.) 7 Juli v. Kaapstad te Kaapstad v. Amst. p. 9 Juli Cape Race Juli Ouessant van Sabang, I- dienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt het verzoekschrift aan de Kroon door. i Vlissingen, 11 Juli 1929. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- fen; I gelet op artikel 37 der Drankwet doen te weten dat by hen is ingekomen een verzoek van jasper Johannes Broerse, wonende te Vlis- gngen om verlof tot den verkoop van alco- olhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor de beneden localiteit van het perceel Palingstraat no. 53 dat vanaf heden, gedurende veertien dagen tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunnen worden inge diend by Burgemeester en Wethouders voor noemd. Vlissingen, 11 Juli 1929. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMER-OVERZICHT Batavia 'v 3. 9 Juli Gibraltar Juli te Sabang an Rott. n Kaapstad van Paramaribo, Batavia te Calcutta van Rott. 1 9 Juli van Port Said Juli Galle EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. Gemeente-financiën. Het ministerie is demissionair, maar dat erhindert niet dat het kalmpjes Ie zaken ,fdoet. Noodig wac dit niet want het staat ;ast dat de Eerste Kamer het wetsontwerp .anneemt tot regeling van de financieele jerhouding van Ryk en gemeenten. Wat aarover in de schriftelijke gedachtenwisse- ing van de Eerste Kamer is gezegd, bevat >p geen enkele plaats eenige belangryke tededeeling of zienswyze. Het geldt hier een •■er ingewikkelde materie, die jaren lang is ikeken en waaraan tal van ministers en mancieele deskundigen gedokterd hebben, resultaat is ten slotte op alle punten Bet [BERICHT rstand 7719 te Munchen u-stand 742.2 te Vestma- den avond van 11 Juli: e meest Zuideiyke wind. >ewolkt. Weinig of geen ir Auto's, Fietsen bertuigen. Juli uur 11 8.47 12 9.46 Tt VLISSINGEN uli 5.37 6.3o E.K. 7.23 17.56 18.48 19.41 een compromis en nu is het natuurlijk ge- makkeiyk overal aanmerking op te hebben maar moeilyker is het een geheel stelsel er tegenover te zetten dat beter en gaaf is. Het voorgestelde is in ieder geval beter dan het bestaande en wie het nieuwe ver werpt, laadt op zich het verwijt dat hy het slechtere handhaaft zonder eenige kans op een nieuwe regeling die nog beter is. We kennen al de bezwaren omtrent de autonomie der gemeenten die aangetast is, bezwaren die even vaak weerlegd zyn als ge opperd. We weten ook dat de uniformiteit dwong tot het stellen van algemeene voor schriften en dat het onmogelijk was ieder vrij te laten. Juist die vrijheid is de oorzaak geweest der uiteenloopende toestanden in de diverse gemeenten en iedere vrijheid die naast de algemeene regeling zou worden ge laten, zou juist datgene verstoren wat men tracht te verkrygen, nl. een zeer gelykmatige verdeeling aller lasten oyer alle gemeenten. Dit doel dient in het oog gehouden te wor den by alle kritiek en wie dat doet zal wel spoedig tot zwygen zyn gebracht. Waarom de heer Wibaut het noodig vond alle oude en reeds verworpen theorie over de knech ting der gemeenten weer op te dreunen, is onbegrijpeiyk. Hy heeft gewezen op de on deugdelijkheid der personeele belasting als grondslag. Dat is waar maar daarover had de Tweede Kamer te beslissen en niet de Eerste. Zij heeft alleen te vragen of deze wet beter is dan de bestaande èn of er een betere dan deze is te verkrygen Wy bewonderen deze wet niet, maar we ten niets beters. De personeele belasting is een slechte belasting omdat de grondslagen allerminst in een evenredig verband staan met de draagkracht der belastingbetalers. De gemeenten hebben lang niet alle ge toond dat zij bij machte waren haar finan ciën te beheeren Daarin zal verandering komen en de ervaring zal misschien leeren dat deze wet fouten beeft, zij zal ook leeren dat de gemeenten zich hebben te houden binnen bepaalde grenzen. De gemeente-in komstenbelasting was altijd 't sluitstuk aan de gemeentebegrooting en men draaide de schroef maar aan als er meer uit moest ko men. Dat zal nu niet zoo gemakkelijk meer gaan. want er zyn grenzen gesteld. Wil men in het stellen van die grenzen de beknotting van de gemeentelijke vrijheid zien, dan is dit mogelijk maar tegelijkertijd zal men moeten erkennen dat die beper king een einde maakt aan de bandeloosheid die juist de gevaarlykste vyandin van de vrijheid is. De heer Wibaut zal toch vóór stemmen hy wil alleen dat het nageslacht zal weten dat hy er niet mee accoord ging. Hetgeen wij wisten zonder zyn zwak be toog. Hij moge beweren dat de styging der gemeentelyke uitgaven een internationaal verschijnsel is, het is ook een internationaal verschijnsel dat men er op uit is paal en perk daaraan te stellen om te voorkomen dat de burgerij zelf niet meer rond kan komen. De overval op Curasao. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Boon, betreffende de weermacht in Curasao en blyvende stationneering van een marinevaartuig met een landingsdivisie in de Caraïbische wateren, heeft de minister van koloniën, mede namens den minister van de fensie geantwoord Het is juist, dat onder den vorigen com mandant der troepen de sterkte van het garnizoen in Curasao gemiddeld 100 man niet totaal ongeoefende manschappen, doch geoefende infanteristen heeft bedragen Aan een in dien tyd binnengekomen aan vraag om aanvulling van het garnizoen werd niet voldaan, omdat het garnizoen niet meer op volle sterkte werd gehouden in verband met'de toenmaals aanhangige en sedert tot uitvoering gebrachte plannen om de politie diensten aan het garnizoen op te dragen, het geen een algeheele wijziging in de recru- teering van Curasao met zich bracht Inderdaad zijn er op het Waterfort eenige kanonnen, die evenwel uitsluitend bestemd waren en nog zijn tot het afgeven van saluutschotenscherpe patronen zijn daar voor uiteraard niet aanwezig de bediening van deze vuurmonden (verouderd marinege- geschut), geschiedde en geschiedt door daarin bedreven manschappen van het garnizoen. Reeds sedert eenigen tyd beschikt de bezet ting over mitrailleurs. De regeering heeft reeds voor den overval maatregelen genomen om de sterkte der mi litaire bezetting op te voeren en het gehalte der troepen, alsmede de bewapening te ver beteren. Voor wat betreft de vermeerdering van de troepensterkte, wordt verwezen naar de memorie van toelichting, behoorende ij het wetsontwerp tot wijziging van het Xlde hoofdstuk der ryksbegrooting voor 1929. Blyvende stationneering van een oorlogs vaartuig in de Caraibische wateren ligt niet in de bedoeling der regeering wel werd reeds voor het onlangs gebeurde de wenschelykheid gevoeld, jaarlyks gedurende eenige maanden een oorlogsbodem in die wateren verblyf te doen houden, zooals dit in de beide vooraf gegane jaren geschied is. Voorts is, naar de minister dezer dagen in de Eerste Kamer der Staten-Generaal mede deelde, de aanschaffing van een vaartuig, voorzien van de noodige bewapening en ge heel of gedeeltelyk te bemannen met marine personeel, in overweging, ten behoeve van de uitoefening van het politietoezicht in de ha vens en langs de kusten van de Beneden- windsche eilanden. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Duys, betreffende de houding der regeering o.m. tegenover de nagelaten be trekkingen van de militairen, die bij den on langs in Curasao plaats gehad hebbenden overval het leven lieten en betreffende de begrafenis der gedoode militairen, heeft de minister van Koloniën geantwoord De regeering heeft er zich toe bepaald, den tydelijk zaakgelastigde te Caracas^ te- grafisch in den nacht van 9 op 10 dezer in kennis te stellen met de uit Curagoa ont vangen berichten en hem op te dragen de Venezolaansche regeering daaromtrent aan stonds in te lichten. De tijdelijke zaakgelastigde heeftzich van die opdracht mondeling gekweten en zijn mededeeling nadien schriftelijk aan den Venezolaanschen minister van buitenl. zaken bevestigd. Van die gelegenheid is te vens gebruik gemaakt om aan de regeering de deelneming van het gezantschap te be tuigen met het sneuvelen van generaal Lacle. Voor het mededeelen aan de betrokken families van het overlyden van de drie by de troepen te Curagoa dienende militairen is op de voor dergelyke gevallen by mi litairen van het Ned.-Indische leger sedert jaren gebruikelyke wyze telegrafisch de tussehenkomst van de betrokken burge meesters ingeroepen, met verzoek, de daar voor in aanmerking komende familieleden op omzichtige wijze met het gebeurde in kennis te stellen. Evenmin als dit gebrui kelijk is bij het sneuvelen in Ned.-Indië van officieren en minderen van het leger aldaar, is een bewijs van deelneming door of namens de regeering aan de betrokken families gezonden. De begrafenis van de gevallen militairen heeft overeenkomstig de daaromtrent be staande bepalingen op 's lands kosten plaats gehad. Mocht voorts zijn bedoeld, te ver nemen, of er by de regeering plannen be staan om het stoffelijk overschot van de gevallenen naar Nederland over te bren gen iets, waarop in de dagbladpers en door enkele familieleden der gevallenen reeds is aangedrongen dan wordt er de aandacht op gevestigd, dat er geen redenen aanwezig zijn om in dezen een andere hou ding aan te nemen dan gebruikelijk tegen over in Ned.-Indië gevallen miltaire- en burgerlyke landsdienaren. Ook overigens bestaat hiertoe geen reden, omdat hun stoffelijk overschot, zy het niet in Neder land, toch in Nederlandschen bodem be graven is. De toekenning van pensioen en onder stand aan de nagelaten betrekkingen der hierbedoelde in Curagoa in en door den dienst omgekomen landsdienaren zal ge schieden naar analogie van de voor Neder- landsch-Indië ter zake laatstelyk by het Kon. besluit van 28 Mei 1920 getroffen re geling. Het voorzitterschap der Eerste Kamer. Naar de „Rsb." verneemt, zal de luitenant generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van de Eerste Kamer met ingang van het nieuwe zittingsjaar 19291930 zich niet meer als zoodanig beschikbaar stellen. Wel blijft de heer Van Voorst tot Voorst lid van de Eerste Kamer. De heer van Voorst tot Voorst is sinds 1908 lid der Eerste Kamer en sinds 1914 voorzitter van dit hooge col lege. Een formaliteit met het oog op de Eerste Kamerverkiezing. Naar „het Volk" verneemt, heeft de heer A. B. Kleerekoper ontslag genomen als lid van de Provinciale Staten van Noord-Hol land. De reden is, dat a.s. Vrydag 26 Juli in de Staten de stemming plaats heeft voor de le den der Eerste Kamer, waarbij geen enkele van de Statenleden kan worden gemist, ter- wyi het in geen geval gewenscht is, dat de heer Kleerekoper, die, naar men weet, onge steld is, dan al de vermoeienis van den tocht naar Haarlem doormaakt. De ramp van de „Prins der Nederlanden". Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis deelt mee, alsnog een bydrage van f 2837.83 te hebben ontvangen, door de Carpentier Alting Stichting te Weltevreden overgemaakt voor de opvoeding van de kin deren der omgekomen zeelieden van de „Prins der Nederlanden". Nieuwe vereeniging van drukkerspatroons. Te Utrecht vergaderden Dinsdag ongeveer honderd drukkerspatrons uit het geheeie land, die met algemeene stemmen hebben be sloten een nieuwen patroonsbond op te rich ten, waarin niet de bepalingen van het bin dend prystarief zullen voorkomen. Er zal ge tracht worden tot samenwerking te komen met de gezellenorganisaties om de collectieve arbeidsovereenkomst ook voor de leden die dan uit de federatie wenschen te treden te doen gelden. Bekend is, dat op de vorige federatiever gadering een der Utrechtsche leden een motie heeft ingediend, inmiddels tot de najaars vergadering aangehouden, waarin werd voorgesteld maatregelen tegen de oppositie te treffen. Deskundige onderzoek gehoororgaan. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat te 's-Gravenhage In de plaats Beenwonden Veleo -&uXv<eLeo ^Jciren. la.r-10 met verou.derde been Wonden, die maar niet genezen willen. N^eenr* daar^or nu eens AKk£«*S K1 o o s te r ka ci tse rn „Ceen gou-d. zoo 0oed'! (Adv. in Blokschrift) van wijlen den heer J. Hoogkamer als des kundige voor het onderzoek van het ge hoororgaan van belanghebbenden ingevolge de Schepenwet en de Schipperswet is aan gewezen dr. E. W. de Flines, keel-, neus- en oorarts, aldaar, en dat deze voor bedoeld onderzoek zitting zal houden eiken Maan dag, Dinsdag, Donderdag en Vrydag, des voormiddags van 1011 uur in het zieken huis aan d-en Zuidwal, en eiken Woensdag en Zaterdag op hetzelfde uur Laan van Meerdervoort no. 80 voorts des namiddags eiken Maandag, Dinsdag en Donderdag van 13 uur, eiken Vrijdag van 2.304.30 uur en eiken Woensdag en Zaterdag van 56 uur. Laan van Meerdervoort no. 80, te 's-Gra venhage. VLISSINGEN, 11 JULI. Het tapverbod. Zooals bekend is gedurende de kermis het tapveibod van toepassing. Dit geldt dit jaar van Zondag 14 tot en met Zondag 21 Juli De gezamenlijke slijters maken in achter staande advertentie bekend dat de volgende week geen gedistilleerd kan worden afgele verd. Kostelooze rywielbelastingmerken. De ontvanger dér directe belastingen en accijnzen te Vlissingen maakt bekend, dat zyn kantoor Zeilmarkt no. 8, zal geopend zijn op Dinsdag 16, 23 en 30 Juli 1929 telkens van namiddags 17.45 tot 19.45 voor de be handeling van aanvragen tot verkrijging van kostelooze rijwielbelastingmerken voor het belastingjaar 1929—1930. Deze merken worden alleen uitgereikt voor rywielen uitsluitend te beryden door hoofden van gezinnen, of een door dezen aangewezen lid van het gezin, die voor hun beroep of be dryf een rijwiel noodig hebben en die niet in de ryksinkomstenbelasting voor het loo- pende belastingjaar zijn of worden aange slagen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Overzicht over de maand Juni Het aantal bezoeken aan de leeszaal be droeg 624, nl. 99 van vrouwen en 525 van mannen. Uitgeleend werden 1510 banden aan 862 personen. Van 10 tot en met 13 Juni waren leeszaal en bibliotheek gesloten. Nieuwe boekenFrankDie Fürstin. GoudsmitJankef's jongste. GruysKruse- man Vacantie aan de Friesche kust. Her mann Tranen om Modesta Zamboni. Hoog straten—SchohDe lange weg. Ivans Mys tificaties. Lagerlöf Charlotte Löwenköld. IdemDe ring der Löwenkölds. De Man Meester Lampelaar. MerejkowskiDe Anti christ. Orczy De onvindbare Pimpernel. IdemWarrige draden. Remarquelm Westen nichts neues. Idem Van het Wes- telyk front geen nieuws. RÖnne Het nevel eiland. SapperGreta Reinwald's eerste schooljaar. Idem Greta Reinwald's laatste schooljaar (meisjesboeken). Sherwood An dersen Arme blanke. Schreiner Droomen. UndsetLente. Idem Kristin Lavransdoch- ter dl. IIIHet kruis. Vergouw Nonnaatje. Warwick Deeping Kitty. Van WeelEen levenslied. Zahn 's Levens spel. Zernicke De loop der dingen. Zoetmulder De greep van den tyd. Zoomers Vermeer De verlo ren droom. Studieboeken Jonker De weg naar het vaderhuis, 2 dln. Van Kampen De geogra fische verspreiding der dieren. Neumann Moderne jeugd en huwelyk. Reyneke van Stuwe Het eerste jaar eens nieuwen levens. SimonsProblemen van het strafrecht. Staatkunde, principieele (Katholicisme, so cialisme, liberalisme, fascisme, radicalisme, communisme en de historische partijen). Troelstra Gedenkschriften, 2 dln. Veth De humor in de Nederlandsche literatuur. Waterstaatswerken. Aan de N. V. Internationale Scheepsbouw Mij. „de Maas" te Slikkerveer, gem. Ridder kerk, is door den Rykswaterstaat opgedragen de bouw en het aanbrengen van een schip - deur voor de keersluis alhier, voor de som van 195.800. In onze Tyclinghal. Heden étaleeren wy een foto ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de ver eeniging voor Lupus-bestrydingvan de huldiging van den Hoilandschen roeier Gun- ther, bij zijn aankomst aan het Centraal Station te Amsterdam, na zijn overwinning in Engeland van het afscheid van den heer J. A. Kalff als directeur by de Nederlandsche Spoorwegen van den ernstigen brand te 's-Cravendeel, waarbij een viertal woningen en een groote schuur met vlas geheel afbrand den enz. Scheepvaartberichten. Heden zijn alhier binnengekomen het Let- tisch stoomschip „Buruta" van Riga en het Duitsche stoomschip „Minna Cord" van Fin land, beiden met een lading hout voor Mid delburg, en het Noorsche stoomschip „Me ryl" van Kingsly met een lading melasse voor Bergen op Zoom. Vrecmdelingenbezoek. Het bezoek van Belgische badgasten aan den marktdag te Middelburg neemt, nu het seizoen begint op te loopen, weer toe. Heden kwamen met de provinciale booten 1800 bad gasten mede, die per trein, tram of touring car de reis naar Middelburg voortzetten. Er werden met de ferryboot 23 auto's overgezet. De Zuïd-Afrikaansche studenten in Zeeland Nadat met verschillende reisgelegenheden deze stamverwanten in Vlissingen en Mid delburg waren aangekomen en zich bij hun respectieve gastheeren hadden verfrischt.kwa- men ze gisteravond bijeen in de soc. „de Ver genoeging" te Middelburg, die welwillend ter beschikking was gesteld. Na ettelijke begroetingen en hernieuwde kennismakin gen, werd met de officieele begroeting een aanvang gemaakt, waartoe de voorzitter van het comité, dat voor de samenstelling dezer dagen zorg had gedragen, dr. L. A. J. Bur- gersdij, het woord nam en het een voorrecht noemde alle aanwezigen in Zeeland hartelijk welkom te heeten. Na eenige woorden te hebben gewyd aan de saamhoorigheid, zette hij nog eens uiteen wat deze dagen te genie ten zouden geven, daarbij er den nadruk op leggend, dat al de deelen, welke bezocht zul len worden een geheel verschillend karakter dragen. Namens comité, Zuid-Afrikaansche Veree niging en Algemeen Nederlandsch Verbond richtte hij het welkom tot de vereenigden en gaf daarna het woord aan prof. Pont, voor zitter der Zuid-Afrikaansche Vereeniging. Deze spreker begon met het een voorrecht te noemen het woord te kunnen voeren op dezen 7en Zuid-Afrikaanschen studenten dag. waarvan een deel reeds voor den 5en en 6en keer aanwezig was. Hij vond het een voorrecht het in Zeeland te kunnen doen, in deze provincie, waarin verschillende deelne mers waarschynlijk hun over-over-over- grootvader zouden moeten zoeken. Met het versje, aanvangende met de woorden „Waar men zich keert of wendten waarin een vergelijking van een Zeeuw en leeuw voor komt, spon de spreker deze vergelyking uit. Daarin werden de karaktertrekken van den Hollander en den Afrikaander uiteengezet. Hy sprak over de moeïiykeden van Zuid- Afrika ten opzichte van de talen, en ver trouwde, dat nu met het optreden van mi nister Herzog aan de 2-taligheid flink de hand zal worden gehouden. Hy wanhoopt er niet aan, want reeds meer talen zyn door andere, die grooter heetten te zyn. verdron gen. De taal, die de ziel van het volk is, zal zegevieren. Spreker wees op de eigenaardigheid van Zeeland en drong er op aan, dat de Zuid- Afrikaners goed uit de oogen zullen kijken, want ze kennen Nederland niet, evenmin als de Nederlanders modern Zuid-Afrika ken nen. Dit is dan ook het doel dezer dagen om de volken, die van oudsher na-verwanten zijn, weer tot elkaar te brengen. Met de opwekking, dat ze door dit bezoek dit na-verwante volle goed leeren kennen, eindigde spreker zyn forsch toegejuichte rede. De heer Burgersdyk sprak een kort slot woord Nu las prof. Pont een brief voor van den Hoogen Commissaris van Zuid-Afrika, die in Genève vertoeft, waarin deze zyn beste wenschen uitspreekt voor de dagen, het co mité dankt voor het verrichte werk en aan de vereenigde Afrikaners het woord toe- reoptArfikaner wees u zelf. De heer De Nyssen, uit Londen, een der deelnemersfsprak een kort woord van dank, waarna de officieele bijeenkomst gesloten werd. Heedenmorgen werd een autorit gemaakt

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1