1000 500 300 150 100 25 HEKEN. VOOR BEROEPSKEUZE EERSTE BLAD 67e Jaargang 1929 Uitgave: firma f. If AH OE IfELOE Ir., Waistraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 6 JULI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND No. 157 VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 —5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 3 bladen De Kamerverkiezingen. De „Standaard" schrijft Eén zetel zullen we missen, als straks ae nieuwe Kamer bijeenkomt. Wat van ons af- ving, verhuisde meest naar de Staatkundig aerélormeerden, hoewel we ook aan de Christelijk Historlschen hier en daar verlies te boeken hadden. Het anti-papisme en kerkelijke gevoelig heden hebben hun diensten weer gedaan, "voorts verkreeg men Wijnkoop voor Arts en kloris vos voor Staalman in de plaats. En daarmee is het resultaat van een heele I Wintercampagne en van groote geldsommen [precies aangegeven. Natuurlijk zijn we door het verlies van den zetel, dien we missen moeten, teleurgesteld. Maar we hebben tevens de overtuiging, dat hij niet teloor ging door gemis aan actie on- I zerzijds. Er is door velen hard gewerkt en aan geestdrift ontbrak het niet. Doch de stroom van leugens en verkeerde voorstelhn- gen. vooral van de zijde der Kerstenpartü, bleek te sterk. Maar ten slotte is ook daarvoor een troos» te vinden in het oud-Hollandsch gezegde, dat in het eind de waarheid ook de snelste leugen achterhaalt. Dat kan nog wel enkele jaren op zich laten wachten, maar gebeuren doet het. Het „Hbld." maakt de volgende opmerking De eenheid der millionnairspartij zal mgr. Nolens niet gaarne in de waagschaal stellen en het is dus tenminste reeds waarschijnlijk, dat wij weer een lange crisisperiode zullen be- f16 De pers van het oude rechtsch zal in de ko mende dagen belangwekkende lectuur leve ren, die een aanwijzing kan geven, omtrent de kansen dezer poging. x Slaagt per saldo de poging tot herstel der samenwerking dan is het zeer onwaarschijn lijk, dat aan het nieuwe kabinet een lang leven beschoren zal zijn en dan begint de moeilijkheid opnieuw en zijn wij parlemen tair gesproken achterop. Immers, een staatkundige gedachte vertegenwoordigt de R.-Kath. Staatspartij niet, de band, die haar bijeenhoudt, is van anderen dan politieken aard en haar eenheid is van nog grooter be letsel voor een definitief herstel der parle mentaire practijk, dan de veelheid der groe pen en partijen in onze Tweede Kamer. De „Nederlander" is vervuld van groote dankbaarheid om den uitslag Wij zijn dankbaar voor drieërlei zegen. De partijen, die, bij verschillend beginsel, loyaal staan in eerbied voor onze grondwette lijke instellingen en in trouw aan het Ko ninklijk huis, bleven overweldigend in de meerderheid. De partijen, van welke deze loyaliteit moet worden betwijfeld, haalden tezamen nog geen 28 van de stemmen. Daarnevens stemt het dankbaar, dat de groepen, die niet aarzelen in de erkenning van den Hoogen God, als bron van alle ge zag, tezamen genomen, vooruitgingen. Ten slotte zijn wij verheugd over den vooruitgang in beteekenis en het bewaren van de eenheid bij de Christelijk-Historische Unie, van welke wij overtuigd zijn, dat zy voor ons volk nog zoo heel veel zijn kan, mits zij in waarheid blijve een Christelijke Volkspartij in den vollen zin des woords. De „N.R.Ct." acht het resultaat van deze verkiezing uiterst poover. Er is aan deze ver kiezing zeer veel moeite en arbeid besteed, zeer veel geld, zeer veel kalk en heel wat radio, en het eind Is. dat de zaak vrijwel blijft zooals ze was. Men mag vragen of al inspanning, alle woordenvloed, alle debat en alle krakeel van de laatste weken dit re sultaat wel waard mag worden geacht. Wat de kabinetsformatie betreft meent het blad, dat deze niet veel tijd in beslag behoeft te nemen. De „Maasbode" wenscht, dat men, indien mogelijk, zal geraken tot een rechtsch ka 1- net. Mits onder één bedingDat alleen ko- me tot een samengaan van rechts onder scherp accoord, op scherp geformuleerd pio- gram en allerzijds van harte. Ondanks de gezantschaps-tragedie, die de rechterzijde, terstond na het optreden van een schijnbaar zoo sterk kabinet, met de meest noodlottige haast belachelijke regee- ringsonmacht r'oeg, heeft de meerderheid der kiezers opnieuw haar vertrouwen geschonken aan de partijen der rechterzijde. Welnu, mogen deze in boven aangegeven zin komen tot eene den nooöigen duur met alle mogelijke zekerheid belovende samen werking. Zou het thans mislukken dan is zonder twijfel meteen de laatste kans verke ken. Uit „het Volk" Dit is voor ons het grootste resultaat van dezen verkiezingsstrijd.de duidelijke vertrou- wensuitspraak van het kiezerskorps van onze politiek, die wij dan ook slechts hebben voort te zetten. Zeker hadden wij gaarne gezien, dat de ontzaglijke stemmenwinst zich ook duidelijk naar buiten in zetelwinst zou heb ben gedemonstreerd, maar de hoofdzaak is dit niet. De hoofdzaak voor ons in den verkie zingsstrijd is voor het socialisme te werven, den steun voor de socialistische politiek in het kiezerskorps, in het volk te versterken. Daarin zijn wij geslaagd. Meer dan van één andere partij steeg in verhouding tot onze grootte onze aanhang. Het is een lust hierop voort te bouwen. Gesterkt door deze kiezers uitspraak gaan wij den dag na de verkiezing nieuwen strijd tegemoet, die slechts voort zetting behoeft te zijn van den ouden strijd, waaraan meer dan 800.000 mannen en vrou wen hun zegel gehecht hebben. Na de gebeurtenissen op Curasao. De gouverneur van Curasao heeft den raad van bestuur op de hoogte gesteld van het feit, dat hij aan de regeering te kennen heeft gegeven, dat hij bereid is af te treden, indien de regeering zijn houding bij den on langs voorgekomen aanslag niet mocht goed keuren. Voorts zei hij, aan den minister van kolo niën een telegram te hebben gestuurd, waar in hü om een onderzoek verzocht naar de verantwoordelijkheid en het gedrag van de politie-autoriteiten op Curasao en waarin hij den wensch uitsprak, dat maatregelen zullen worden genomen om in de toekomst aan West-Indië volledige bescherming te waar borgen. Het nieuwe Kamerlid FJoris Vos. Het „Hbld." schrijft Op 3 Mei van dit jaar was de heer Floris Vos nog lid van den Vrijheidsbond, 13 Mei was hfj vice-voorzitter van de Middenpartij voor stad en land, 3 Juli werd hij gekozen tot Kamerlid, 4 Juli deelt hij mede aan de vrijz.-dem. te zijn verwant. Lezenswaardige woorden. In de „Hollandsche Revue", een bekend en gewaardeerd tijdschrift, treffen wij aan van zeer deskundige en onverdachte zijde naar aanleiding van een welverzorgd num mer van den Belgischen schrijver P. G. van Hecke, getiteld „De Ontdekking van Neder land", o-m. de volgende ware en rustige woorden, die zeer waard zijn overgenomen te worden. Men heeft ons al zoo dikwijls ge vraagd „Merken de in Belgié wonende Ne derlanders (het gaat hier speciaal om de duizenden intellectueele en welgestelde Hol landers in Brussel, wier cultureel middelpunt het Holland-Huis is) nu iets van al die kwesties naar aanleiding van het tractaat HollandBelgië Er is maar één antwoord „niets". Het geheele gedoe over het verdrag is een opgeblazen krantengeschiedenis, uit gebuit door enkele beroepsvisschers in troebel water, waaraan geen enkel nuchter mensch en zeker geen enkel intellectueel eenige waarde hecht Wij (d.i. de „Hollandsche Revue") hebben van den aanvang af voort durend iauw contact gehad met Belgische kringen, met Brusselaars van allerhande slag en stand, en wij hebben bijna niet en dan nog alleen smalend over het „conflict" hooren spreken. Laat men er zich ten onzent goed van doordringen. Er is in Brussel geen enkel verstandig man (Hymans is eigenlijk een halve Nederlander door zijn afkomst), die een conflict met welke vreemde natie ook, wenscht. De gevaarlijke elementen zijn beperkt tot een kleine groep van drijvers te Brussel, die wel wat in de melk te brokken, maar toch geen overwegenden invloed op den gang der openbare zaken heeft, en tot een paar journalisten zonder scrupules". De rijke en welverzorgde brochure van P. G. van Hecke „La Découverte de la Hollan- de" is, ook in dit verband, zeer lezens waardig. „De Wandelaar". Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren verscheen onder redactie van Rinke Tolman 't zevende nummer van „de Wande laar", maandblad, gewijd aan natuurwaar- deering, natuurbescherming, heemschut, ge ologie en folkfore. Na het inleidend artikel van Jan Veldman, waarin deze den lof zingt van het Veluwsche land in het lentegetij, zijn zoowel de redacteur als Jan Stijbos aan het woord. De eerste ont dekte in Soest een voor Nederland zeer zeld- zamen broedvogel, den kleinen plevier, de laatste slaagde erin het fijne diertje, dat te voren in Nederland nog nooit eerder was ge fotografeerd. eenige keeren te kieken en de jongen eveneens op de plaat te krijgen. Opnieuw maakt G. Wolda den lezers dui delijk hoe zwaar onze vogelwereld het in den afgeloopen winter te verduren heeft gehad. Dr. C. G. G. J. van Steenis geeft een ver klaring van het feit, dat de lijn die de toppen der boomkruinen in 't Nederlandsche land schap verbindt, wel-is-waar over het alge meen horizontaal loopt, maar op bizondere plaatsen gebroken is door meer of minder gelijkmatige verhevenheden. VLISSINGEN, 6 JULI. Voorstel aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. is nog het volgende voorstel aan den gemeenteraad gedaan. In uw vergadering van 28 December 1928 (Handelingen pag. 450/43) werd in afwijking van ons voorstel, om het hooger politieper soneel niet langer tegen 'ziekte te verzekeren maar het daarvoor in de plaats een vaste jaarlijksche vergoeding te geven, door uwen raad besloten alsnog tot verzekering over te gaan. Ter uitvoering van dit besluit hebben wij verschillende tarieven en voorwaarden van verzekeringsmaatschappijen verzameld en vergeleken. Het maken van een eenigszins zuivere vergelijking tusschen de verschillende tarie ven was echter zeer moeilijk door de vele afwijkende bijzondere voorwaarden. Daarna hebben wij een berekening ge maakt van de kosten van verzekering van het hooger politiepersoneel bij die maat schappij, welker tarieven en voorwaarden ons het meest gunstig voorkwamen, indien de rechten daaruit voortvloeiende minstens gelijk zouden zijn aan die, welke het Alge meen Afdeelings-Ziekenfonds „Walcheren" geeft (waarbij de agenten verzekerd zijn) en minstens gelijk zouden blijven aan die, wel ke werden genoten bij het Eerste Nederland sche Middenstands Ziekenfonds te 's-Gra- venhage. Deze kosten zouden pèr jaar bedragen 654.03. Ons in den aanhef genoemd voor stel strekte tot het verleenen van een vaste jaarlijksche vergoeding van 75 per per soon, voor ongehuwden te verminderen met 50 waardoor de kosten, naar den tegen - woordigen toestand gerekend, voor de ge meente 337.50 per jaar zouden bedragen. De betrokken personen hebben verklaard te blijven prijs stellen op het ontvangen van een vaste jaarlijksche vergoeding, daar zij, op grond van de opgedane ervaringen, van een verzekering, bij welk fonds dan ook, op den duur nieuwe moeilijkheden verwachten. Op grond van een tweetal feiten, t.w. Ie. dat verzekering ongeveer tweemaal zoo duur is en 2o. dat belanghebbenden zelf de voor keur blijven geven aan een vaste jaarlijksche vergoeding, meenen wij U thans te moeten voorstellen ons eerder gedaan voorstel op nieuw in ernstige overweging te willen ne men. De lange diensttijden bü het loodswezen. De loodsenvereeniging Nederland, heeft, in algemeene vergadering bijeen op 4 en 5 Juli te Amsterdam, besprekende het punt dienst-, rust- en vrije tijden, geconstateerd, dat het veelvuldig voorkomt, dat de loodsen zeer lang aaneen dienst moeten verrichten, varieerende van 400 tot 450 uren per maand, en dat geen absoluut recht op rust- en vrije tijden gewaarborgd is, en als haar meening te kennen gegeven, dat in de huidige rege ling voor de dienst-, rust- en vrije tijden dringend verbetering moet worden gebracht. Het Belgische loodswezen. De „Lloyd Anversois" meldt dat het aan tal Belgische loodsen dat te Vlissingen blijft gesfcationneerd op 33 is vastgesteld. Te Ostende is 1 Juli een examen afgeno men voor 8 loodsen, leerlingen met den rang van hulploods. Er zijn maatregelen genomen om loodsen aan te stellen uit het korps officieren van de groote stoomvaart. Binnenkort zullen 2 motorbooten in dienst worden gesteld voor de in- en ontscheping van loodsen op de reede alhier. Verder worden nog 4 motorbooten van bijzondere snelheid en 3 lichtere motorboo ten voor den loodsdienst beschikbaar ge steld. Zooals wij reeds meldden zal een nieuw wachtlokaal voor de loodsen worden ge bouwd. Zeebaden. In de week van Zaterdag 30 Juni tot en met Vrijdag 5 Juli werden in het gewone bad genomen 431 zeebaden, waarvan 219 door dames en 212 door heeren en in het volks- bad 249 baden, waarvan 129 door dames en 120 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 64 graden en de gemiddelde temperatuur van het water 61 graden. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij de Arbeidsbeurs alhier zijn ingeschre ven 2 vr. kantoorbedienden, 1 letterzetter, 1 opperman, 2 grondwerkers, 1 schilder, 1 kapper, 2 schoenmakers, 1 ijzerwerker, 1 hulpscheepmaker, 2 metaaldraaiers, 3 stokers, 1 constructie-teekenaar, 1 machinist, 1 kok, 1 visscher, 1 reiziger, 1 kellner, 2 transport arbeiders, 3 varensgezellen, 1 kantoorbedien de, 1 steno-typist, 1 huisknecht, 17 losse werklieden, in totaal 48 ingeschrevenen vo rige week 43 ingeschrevenen. Luxor-theater. De Doodenbocht. Waak over mijn vrouw Zij, die deze week naar Luxor gaan kunnen genieten van een spannende, boeiende en verrassende geschiedenis, welke op eminente wijze op het witte doek in beeld wordt ge bracht. Men zou dit eerste hoofdnummer ook kunnen noemen de race om een vrouw of de liefde in een racewagen. De autoreis houdt de toeschouwers in ongekende span ning en de opname is buitengewoon mooi. Een filmkunststuk De intrige is vermake lijk en succesvol zooals u zult zien. Douglas Fairbanks Jr., de hoofdfiguur blijkt minstens een even groote durfal als zijn groote vader, terwijl Sally Blanc mede, door haar spel, het gebeuren tot een waar filmgenot weet op te voeren. Het tweede hoofdnummer brengt de beken de Hollandsche artiste Jetje Goude Kct (thans Jetta Goudal) in een rolprent, welke zich grootendeels in Tripoli afspeelt. Victoria, kleindochter van de weinig sympathieke prinses Torini, zal in het huwelijk moeten treden met den gouverneur van Tripoli, een vrouwengek. Dit plan weet zij te verijdelen, zij huwt met kolonel Navarro en gaat met hem naar Afrika. De gouverneur draagt er nu zorg voor dat zij haar echtgenoot slechts in marschtenue ziet en dat deze doorloopend tegen de oproerige Arabieren moet optrek ken. Een jonge knappe adjudant Gabriele Amari, gespeeld door Victor Varconi, ont vangt van haar man de opdracht over haar te maken en zooals begrijpelijk ontvlamt het liefdevuur in de maanden van hun samenzijn. Tot slot een heftige scène, waarin Navarro den gouverneur wurgt en zelf vrijwillig uit dit leven scheidt om met een laatste bede „Waak over haar" de beide jongelieden aan elkaar te binden. Een romantische film Het bijprogramma en de begeleidende mu ziek, zijn als altijd goed. Vooral in de autoren is de pianist schitterend op dreef. Alhambra-Theater. De strafzaak Ware. De big vaw het Vlaggeschip. „Een verademing, deze film. Temidden van de. vele slecht geslaagde, zoutelooze spij zen op den bioscopischen disch en tusschen alle mislukte ep semi-mislukte kunst, is de ze film „een hartig hapje", zoo was de rake en juiste beoordeeling van de „N.R.Ct." De ontwerper van de rolprent „De straf zaak Ware" is vrij zeker geïnspireerd door „Het proces van Mary Dugan", het stuk, dat over de tooneelen van vrijwel alle beschaafde landen wij herinneren ons een prima-op voering in den Nederlandschen Schouwburg te Antwerpen een zegetocht heeft ge maakt. Hier is het ook de officier van ju stitie, die ook nu van moord verdacht wordt. Een proces in optima-forma, met alles wat tot de entourage behoort als middenstuk. Wat voorafgaat en vooral wat volgt, ver schilt. Het scenario is knap in elkaar gezet. Voortreffelijk is het spel van Stewart Rome, die met behulp van een handlanger, zonder dat hij eigenlijk het weet, den rechters een rad voor de oogen draait. Spanning en cli max zit er genoeg in deze film. De fotogra fie van de rolprent is buitengewoon knap. De Amerikaansche film behandelt de eeuwige veete tusschen matrozen en mari niers. Hier worden discipline en reglementen vergeten, zoodat de meerderen tusschen bei de moeten komen. Het vlaggeschip van het Amerikaansche eskader in den Stillen Oce aan Is het terrein van den strijd. Er is ge legenheid tot een spannende vervolging, treinroovers achterna, waarbij prachtige bergfoto's het oog streelen. De held van het verhaal, een marinier, krijgt tenslotte zijn promotie en zijn Gladys. Een komische film, die gezellig is om te zien De rest van het programma bevat een grappige twee-acter met wel aardige mimiek en o.m. het zeer actueele Ufa-nieuws, waar bij eensluis, weer al grooter dan die te IJ- muiden. Een vreemdeling. Gisterenavond kwam hier met den laatsten trein een man mede, die slechts een kaartje had tot Goes. Dit kwam den agent, die sta tionsdienst had, verdacht voor. Het bleek hem dat de man van Duitsche nationaliteit was, TE VLISSINGEN. Ouders, kiest een beroep voor uv kind in en na overleg met het Bureau voor Beroepskeuze alhier. A.s Dinsdag 9 Juli zitting van 7.30-9 uur in het voorma lig Burger weeshuis aan de Badhuisstraat. Adviezen worden kosteloos verstrekt. zonder behoorlijke papieren en zonder geld. De man verklaarde naar hier te zijn gekomen om werk te zoeken. Hij zal nu Maandag over de grenzen worden geleid in de richting van zijn vaderland. Eere-voorzitterschap aanvaard. De heer C. A. van Woelderen heeft het eere-voorzitterschap aanvaard van de Vlis- singsche Athletiekvereeniging „Marathon". Een noodlanding. Vrijdagmiddag is een van Londen gekomen vliegtuig der K.L.M. wegens een defect op het vliegveld alhier geland. Een ander vlieg tuig is gekomen om de passagiers verder naar Rotterdam te vervoeren. Vereeniging tot instandhouding van oude gebouwen te Middelburg. Gisterenmiddag had in de sociëteit ,,St» Joris" de vergadering plaats van bovenge noemde vereeniging, onder voorzitterschap van den heer mr. G. J. Sprenger. Door den secretaris, den heer dr. W. S. Unger, werd het jaarverslag uitgebracht, waaraan het volg.nde is ontleend Daar de uitgaven door omstandigheden ge ring waren, bood de financieele toekomst geen zorg. Maar het ledental blijft station- nair te weinig nieuwe ingezetenen blijken er toe bereid het bestuur te steunen in de bescherming en bewaring van oud-Middel burg, hoewel de minimum contributie van één gulden toch geen bezwaar kan worden ge noemd. De buiten Middelburg woonachtige eigenaar van het his .orisch zoo uitermate be langrijke huis Langedelft B 116, eenig over gebleven voorbeeld van een versterkt woon huis, vatte het plan op, de aardige hoek torentjes, die naar zijn meening bouwvallig waren, te laten afbreken, aldus den gevel, die toch al veel heeft geleden, van zijn meest ken merkend deel, de middeleeuwsche echauqet- tes, beroovend. Toen een ingesteld onderzoek, waarbij de directeur van gemeentewerken zijn medewerking verleende, uitwees, dat het met de voorgenoemde bouwvalligheid niet zoo erg was als werd gevreesd, bood het bestuur den eigenaar desgewenscht financieelen steun aan, terwijl Burg. en Wet.i. van Middelburg op grond van de monumentenverordening, wier belang hierbij overtuigend bleek, afbraak weigerden. De eigenaar, die de onooglijke onderpui door een meer smaakvolle nieuwe deed vervangen, liet daarna voor eigen re kening aan de drie torentjes eenige noodza kelijke werkzaamheden verrichten, zoodat dit belangrijk fragment van middeleeuwsche bouwkunst behouden bleef. Het lag in h t voornemen van het bestuur, van de door den secretaris voor het oudheid kundig jaarboek bewerkte beschrijving van de gebouwen der Oost-Indische en West-In dische Compagnie in Middelburg ten behoeve der leden een afzonderlijke overdruk-uitgave te laten maken. De weinig smaakvolle wijze echter, waarop, buiten invloed ook van den bewerker, deze artikelen waren geïllustreerd, weerhield het bestuur ervan hieraan den naam te binden der vereeniging, die na de fraaie uitgave der oude huizen een reputatie heeft op te houden. Aan de bouwgeschiedenis van het Mlddelburgsch raadhuis, met name die van het interieur, werd door den secretaris voortgewerkt. Hoewel omtrent de wijze van publicatie nog niets vast staat, zullen bewer ker en bestuur er naar streven dezen arbeid vóór het 25-jarig jubileum, dat in 1932 kan worden herdacht, gereed te krijgen, opdat den leden alsdan een exemplaar kan worden aan geboden. Het verslag en ook de rekening werden goedgekeurd, waarna tot bestuursleden wer den herkozen de heeren mr. A. Meerkamp van Embden, J. C. Blaupot ten Cate en dr. W. S. Unger. De onbewaakte overwegen. Blykens mededeeling van den minister van waterstaat zullen op last van den in specteur-generaal der spoor- en tramwegen de roode reflectoren aan de palen van de waarschuwingsborden by onbewaakte over-

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1