500 300 25 EERSTE BLAD No. 146 67e Jaargang 1929 MAANDAG Uitgave: Firma F. VAN EE VELOE lr., Walstraat 53-60, Viissingen. Telef. 10. Postrekening 6B287 JUNI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Mag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Gegarandeerde oplaag 5150 Ex. GRATIS. BINNENLAND kerk- en sch00ln1euws faiIÏJMMnten VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending t 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. gjMjgOg^ Zij, die zich van heden af opgeven als kwartaal- abonné, ontvangen de nog vóór 1 Juli verschijnende nummers Nederland en België. In de „Petit Parisien" wordt andermaal gewezen op de publicatie van het Belgisch Grijsboek en het Nederlandsche Witboek, naar aanleiding van de Nederlandsch-Bel- glsche betrekkingen. Het Parijsche blad wijst er op, dat eigen lijk nog slechts twee punten dienen geregeld te worden het regiem van de Schelde en de Antwerpen-Rijnverbinding. Wat het Schelderegiem betreft aanvaardt Nederland weliswaar niet de oprichting van een internationale commissie doch het ver klaart zich bereid om de verplichte arbitrage te aanvaarden. Ten aanzien van de Antwerpen-Rijnver binding wijst Nederland het Moerdijkkanaal van de hand, doch het wil anderzijds de bestaande waterwegen verbeteren teneinde een kortere verbinding tot stand te brengen. Tenslotte is er nog de kwestie van de her ziening van de verdragen van 1839. Neder land wil het principe van deze kwestie aan het Internationaal Gerechtshof onderwerpen terwijl België gewaagt van een beroep op de mogendheden. Beide regeeringen zijn het echter eens om een vriendschappelijke oplossing van de hangende geschillen te wenschen. Om te eindigen prijst de „Petit Parisien" een rechtstreeksche overeenkomst aan tus- schen beide landen die zooveel verwantschap vertoonen en ook zooveel gemeenschappelijke belangen hebben. Dr. Wibaut 70 jaar. Gisteren heeft dr. F. M. Wibaut, lid der Eerste Kamer en oud-wethouder van Am sterdam, zijn zeventigsten verjaardag gevierd. Hoewel de jubilaris te kennen gegeven had, dat hij geen openlijke viering wenschte, meenden zijn vrienden, partij genooten en geestverwanten dien dag niet geheel onop gemerkt te mogen laten voorbijgaan. Gisterenmiddag hadden zich 6 a 700 fiet sers, leden van verschillende groepen der S.D.A.P. te Amsterdam, op het Bertelman- plein verzameld. Van het Amstelveensche- wegkwartier trok men naar de Waldeck Pyrmontlaan, waar voor dr. Wibaut's wo ning een muziekcorps stond opgesteld. De zeventigjarige trad voor het venster, toen men liederen zingend langs zijn woning trok. De delegaties der S.D.A.P., der sociaal democratische vrouwenclub, der A.J.C. en van den Arbeiderssportbond werden door dr. Wibaut ontvangen en boden bloemen aan. Zeer onder den indruk van het gebeurde dankte de jubilaris voor de hem gebrachte hulde. RUwiel-belastingmerken. Met den verkoop van rijwielmerken voor het dienstjaar 1 Augustus 1929 tot 31 Juli 1930 zal op 16 Juli op de post-, bij- en hulp kantoren, poststations en postagentschappen worden begonnen. De Indische mail. Van de Indische mail, welke gisteren te Amsterdam is aangekomen, zijn bij de ont scheping te Genua 22 zakken overboord ge vallen, die echter alle zijn gered en doorge zonden. Hiervan zijn 6 zakken bestemd voor Amsterdam, 7 voor Rotterdam, 7 voor Den Haag, 1 voor Utrecht en 1 voor Haarlem. International Hydro-Electric System. De firma Gerritsen Co. te Amsterdam zal van Dinsdag 25 Juni af ter beurze ver handelen aandeelen „Classe A" (zonder no minale waarde) van het International Hydro Electric System in certificaten voor 10 aan deelen. Het International Hydro-Electric System is een der leidende Public Utility onderne mingen van de Vereenigde Staten en hoe wel eerst kort geleden opgericht, zijn haar onderhoorige maatschappijen reeds sedert vele jaren in bedrijf, welker winstcijfers een zeer gunstige toekomst-beoordeeling recht vaardigen, terwijl de concentratie door groo- ter kostenbesparing en goedkoopere finan ciering slechts tot vermeerdering van win sten kan leiden. Indien het dividend op de Aandeelen „A" in „Cash" 2, per jaar getoucheerd wordt, bedraagt het rendement op deze aan deelen, welke momenteel 46 noteeren, 4.30 per jaar wordt de betaling van het dividend in aandeelen gevorderd 4/50 aandeel per jaar dan stijgt bet rendement tot ongeveer 8 Het dividend op de aandeelen „A" wordt 4-maal verdiend, zoodat deze aandeelen als zeer aantrekkelijk beleggingsmateriaal be schouwd kunnen worden. De aandeelen worden reeds officieel geno teerd aan de beurs te Boston. Het ligt in de bedoeling der maatschappij binnen zeer korten tijd de officieele noteering aan de New-York Stock Exchange aan te vragen. Sedert hun creatie (in Maart 1929) zijn zij op de beurs te Boston verhandeld tegen koersen varieerend tusschen 43 en 4514. Men zie verder de in dit nummer voor komende advertentie. VLISSINGEN, 24 JUNI. De oproepingskaarfcen voor de Tweede Kamer. Nu met de verzending der oproepingskaar- ten voor de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, welke, zooals bekend is, op 3 Juli a.s. zal plaats vinden, een aanvang wordt gemaakt, behoeven degenen, die voorshands geen kaart hebben ontvangen, zich daarover niet ongerust te maken, aangezien de ver zending, die per post geschiedt, stemdi- strictsgewijze plaats heeft en dus eerst lang zamerhand elk stemgerechtigde in het bezit eener oproepingskaart zal komen. Drie dagen vóór den dag der stemming zullen ale kaarten bezorgd zijn. Wie dan nog geen kaart mocht hebben ontvangen en meent er een te moeten heb ben, kan ter gemeente-secretarie (3e Af- deeling) daaromtrent inlichtingen verkrij gen. Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland. In de 57e algemeene vergadering van de Vereeniging van Gasfabrikanten in Neder land, welke op 8, 9 en 10 Juli alhier wordt gehouden, zullen behalve verschillende huis houdelijke zaken, de volgende voordrachten worden gehouden Mededeelingen van de commissie voor gas- voorziening op verven afstand. Onttrekken van waterdamp aan gas vóór de aflevering, in te leiden door ir. J. Rutten, directeur der gasfabriek te 's-Gravenhage. Gas-propaganda en gasverbruikstoestellen, inleider de heer P. Hijdelaar, directeur der gasfabriek te Zeist. Nieuwe inzichten bij de beoordeeling van gaskolen, te behandelen door prof. ir. G. A. Brender k Brandis, adjunct-directeur der gasfabriek te 's-Gravenhage. Ook zullen twee vraagpunten besproken worden, nl. het aantasten van beton door hitte en rookgassen en ervaringen in de af- geloopen vorstperiode. Rede Algemeene Militaire Pensioenbond. Door de belangelooze medewerking van de Zuid-Nederlandsche Radio Distributie Maat schappij had Zaterdagavond in het lokaal Buning de doorzending van de VARA plaats. Vele militaire oud-gepensionneerden en ook verscheidene burger gepensionneerden woonden deze uitzending bij en waren hoogst voldaan over de juiste weergave van de uit gezonden rede van den bondsvoorzitter, den heer F. Brandwijk. Een woord van dank aan bovengenoemde Maatschappij is hier zeer zeker op zijn plaats. Scheepvaartberichten. Zaterdagavond is van hier naar Dantzig vertrokken het Noorsche stoomschip „Meryl" na hier een lading melasse te hebben gelost. Hedenmorgen is het Duitsche stoomschip „Frauenfels", op weg naar Antwerpen, op de reede van Bath uit zijn koers geloopen. Het schip geraakte aan den grond, doch is later op eigen kracht weer vlot gekomen. Lichtboei weggeslagen. Zaterdagnacht is de zwarte lichtboei no. 39 op de Wester Schelde weggeslagen en op gepikt door de bergingssleepboot „Max" uit Antwerpen. De Bektem II. Betreffende de van 9 tot 18 Juli te Middel burg te houden Internationale Bakkerij-ten toonstelling, genaamd Bektem II, kan thans worden gemeld, dat het aantal stands weder is toegenomen en dat men druk bezig is met het opslaan der tijdelijke gebouwen in den tuin van het Schuttershof. Dit geeft reeds een idee er van, welke ruimte noodig is om alle exposanten de gevraagde ruimte te ver schaffen. Zooals ook reeds vroeger meermalen is ge meld, zijn aan deze tentoonstelling vak wedstrijden verbonden voor bakkers, bakkers zoons en gezellen en daarvoor stroomen de inschrijvingen toe. het zijn er reeds honder den, en nog brengt iedere post nieuwe deel nemers aan. De inschrijving is nog niet ge sloten en daarom willen wij nog wachten met het noemen van een bepaald getal, want men is nog zeker niet aan het aantal te verwach ten inschrijvingen toe. Voor de tentoonstelling is door den heer A. van der Zee een uitstekend geslaagde recla meplaat ontworpen. Een bakkersjongen, dra gende een blad met heerlijk gebak met op den achtergrond het Stadhuis van Middelburg. De N.V. Drukkerij v.h. Altorffer zorgde voor een goede uitvoering-" van de plaat, die dezer dagen in enkele honderdtallen wordt verspreid. Een pakkende reclame voor gebruik van electriciteit. Nu de P.Z.E.M. met kracht voortwerkt om het idee van alom electrischen stroom zooveel mogelijk te benaderen, is het te be grijpen dat de directie er alles aan doet om het aantal verbruikers zoo hoog mogelijk op te voeren. Dit kan alleen door krachtige pro paganda te maken en een der middelen daar voor is zeker het thans versprei l wordende boekje, waarin duidelijk uiteen wordt gezet het „altijd bereid" zijn van de electriciteit, als men maar een schakelaar omdraait, het gemak van een elecfcrische fietslantaarn, welk gemak men nu ook in ieder huis moet bren gen, het nimmer meer naar vroegere verlich ting terug verlangen van hen, die electrisch licht hebben, het niet meer zoeken naar luci fers, de betere lichtverspreiding, het gemak van de serie-schakelaar voor een, twee of drie lichtpunten, den z.g. hotelschakelaar op gang, trap of slaapkamer. Verder wordt aan gegeven hoe bij een stroomprijs van 35 cent een 25 watt lamp circa 30 kaars geeft en per uur 0.9 cent aan stroom verbruikteen 40 watt lamp 50 kaars en 1.4 centeen 60 watt lamp 95 kaars en 2.1 centeen 75 watt lamp 100 kaars en 2.6 cent en een 100 watt lamp 150 kaars en 3.5 cent. Maar ook het varieeren van den stroomprijs tusschen 35 en 45 cent per K.W.U. naar ge lang van het aantal aansluitingen in de kom eener gemeente wordt besproken, alsook de mogelijkheid van huurkoop van installaties en het voordeel van vastrechttarief wordt niet vergeten, evenmin als de noodzakelijkheid van stopcontacten voor de radio, strijkijzer, ketel tje enz. Ten slotte wordt betoogd, dat de electrici teit nog eenvoudiger is voor motorkracht dan voor verlichting. Al deze uiteenzettingen zijn door meerdere teekeningen van de hand van den heer Louis Heijmans verduidelijkt, die haast zonder bij schrift ieder voor zichzelf spreken. Boven iedere bladzijde een electrische kabel, terwijl dezelfde bekende teekenaar een pakkenden, keurigen omslag ontwierp. In zwart en wit een voorstelling van het Zeeuwsche wapen, waarbij de leeuw zijn blikken slaat op een electrisch licht. En door dit alles heen in rood het symbool der electriciteit en de letters P.Z.E.M. Een verspreiding op groote schaal van het op de drukkerij van den heer G. W. den Boer uitstekend verzorgde boekje, zal zeker aan de vooruitgrng van het stroomverrbruik in ge heel de provincie ten goede komen. De watervoorziening van Dombnrg. In het tweede nummer van het „Dom- burgsch Badnieuws" schrijft de redactie o.a. het volgende „Over 't algemeen is echter alles vrijwel bij het oude geblevenook de zoo vurig ver langde waterleiding laat nog steeds op zich wachten. Toen wij in het „Domburgsch Bad nieuws" van 10 Juli 1926 de komst van de waterleiding als een vaststaand feit aankon digden, deden we dat niet zoo maar op losse gronden onze uitlating steunde op de perti nente verklaring van den hoofddirecteur der gemeentebedrijven van Middelburg, dat, in dien de noodige aansluitingen gegarandeerd werden, de gemeente Domburg nog vóór den zomer van 1927 van leidingwater voorzien zou worden. We schrijven nu '29 en wachten nog steeds. Maar de badplaats Domburg kan niet lan ger wachtengoed drinkwater in voldoende hoeveelheid is voor een plaats als Domburg in den tegenwoordigen tijd een levensquaestie, zoodat de gemeente dan ook ernstig denkt Doe Cr wclV JXJocs be r b a. 16 e m op, Web gewone gezc^c^e cxlï> men ziC-V-* V-ie.cPt der*, 0eöboober-*/ rcxnd ©P 0CöcKrQmd. O'»® verzcac^l:, zoiv/ert en cjGnecoE zonder Adv. *m Blokschrift. over een eigen waterleiding en het gemeente bestuur het Rijksbureau voor watervoorzie ning verzocht heeft over de uitvoerbaarheid van dit plan advies te willen uitbrengen. Moge dit advies gunstig luiden en niet te lang op zich laten wachten." Tot zoover het „Domburgsch Badnieuws". In verband met bovenstaande herinneren wij er aan, dat Burg. en Weth. van Middel burg naar aanleiding van vragen van de commissie van financiën in verband met het voorstel over de werken aan de prise d'eau der duinwaterleiding o.a. het volgende op merkten Omtrent de watervoorziening van Walche ren kunnen wij op dit oogenblib niets zeggen, al zijn wij van meening, dat in ieder geval de voorziening van Domburg en Oostkapelle en van een gedeelte van Koudekerke in de naaste toekomst te verwachten is. Een excursie. Vanwege den Cursus voor Waterbouwkun dig Opzichter te Goes is een excursie ge maakt naar de duikersluis te Schore en* de sluizen te Hansweert. De uitwateringssluis van de Breede Watering, welke bijna vol tooid is, vertoont bedenkelijke scheuren en verzettingen, zoodat nieuwe plannen gemaakt moeten worden om het bouwwerk te herstel len en te beveiligen. De vleugels aan zee- en landzijde zijn diep ingescheurd, terwijl na de grondpersingen van 17- Juni ook in het in wendige der sluis breede, diepgaande scheu ren zijn ontstaan. De onbetrouwbaarheid van den ondergrond, die voor onze zeeweringen zoo kostbare gevolgen heeft en menigmaal oorzaak is geweest van landverlies, wordt hier weer duidelijk gedemonstreerd. De sluis is ontworpen door ir. A. G. Verhoeven te Middelburg. Een soortgelijke sluis in den Biesbosch verkeert in uitstekenden staat, zoo dat de slappe ondergrond wel als eenige oor zaak der tegenslagen moet worden beschouwd. Als gevolg van de samenstelling der onder lagen is eveneens te rekenen de gebreken aan de schutsluis te Hansweert. Aan het dok der groote sluis worden herstellingswerken van wege den Rijkswaterstaat uitgevoerd door de N.V. Internat. Gew. Betonbouw te Breda. De uitvoerder der weken benevens de heer C. G. van Veggel, opzichter le klasse van den Rijkswaterstaat, gaven vele inlichtingen be treffende aard en doel der werkzaamheden. Gedeelten van het muurwerk waren hier op geperst tengevolge van den gronddruk, ter wijl de zwalpvloer geen enkel gebrek had. Het opgaand muurwerk moet duchtige herstelling hebben. Met uitvoering hiervan heeft men geen tegenslagen gehad. Een gevreesde op persing van den vloer bleef gelukkig achter wege. Binnenkort zal ook het buitensluishoofd grondige herstelling behoeven, waartoe waar schijnlijk caissonbouw zal worden toegepast. Voorts zijn er scheuren in de muren van de deurkas, zoodat ook deze herstel behoeft. Benoemingen. De heer L. M. van Damme, geboren te Kortgene, opzichter-teekenaar bij de ge meentewerken te Haarlem, is met ingang van 1 Juli benoemd tot opzichter bij de gemeente werken te Eindhoven. De heer A. J. de Looff. tijdelijk opzichter bij de gemeentewerken k Middelburg, is benoemd tot opzichter bij den Provincialen Waterstaat van Noord-Holland, standplaats Haarlem. De heer L. Geldof. geboren te Oostkapelle. buitengewoon opzichter van den Rijkswater staat te Breda, is benoemd tot opzichter bij den Provincialen Waterstaat in Noord-Hol land. De benoemden werden opgeleid aan den Cursus voor Waterbouwkundig Opzichter (Zeeuwsch Technisch Instituut) te Goes. Prov. waterstaat. Aangesteld tot tijdelijk opzichter bij den provincialen waterstaat in Zeeland de heer A. F. Goedemondt te Goes, leerling van het Zeeuwsch Technisch Instituut aldaar. De be noemde zal worden geplaatst bij de werken tot verbetering van den steiger te Walsoorden. Orgelbouw. Door bemiddeling van haar Schotsche ver tegenwoordigers, de firma Scovell Cy., is aan de Nederlandsche orgelbouwers A. S. J. Dekker te Goes opgedragen de bouw van het orgel voor het Concertgebouw (Central Hall) te Edinburgh. Het orgel wordt gebouwd naar Dekker's gepatenteerd rein-electr. systeem, en heeft een ruime dispositie verdeeld over 3 klavieren van 61 toetsen (concertmaat) en een pedaal van 30 toetsen. Het orgel zal 2516 sprekende pijpen bevatten. Het instrument is ontworpen loor dr. Lee Ashton en mr. V. C. Cooper Wilcox. Het in strument, dat o.a. een doorloopende 32 voets register op het pedaal heeft, zal zonder eenige transmissie worden gebouwd. Het thans aanwezige orgel, eveneens een 3-klaviers instrument, was gebouwd naar pneumatisch systeem (kegelladen) en wordt nu door het bovenstaande moderne orgel ver vangen. De kracht voor het nieuwe orgel wordt ge leverd door een electrische installatie van Engelsch fabrikaat (Discus) van niet minder dan 8 P.K. Hieraan zal zoowel de hoofdventi lator van het orgel, alsook de laagspannings- dynamu worden gekoppeld. De speeltafel is met electrische kabel aan het orgel verbon den, e i verplaatsbaar. Hierdoor zal het mo gelijk zijn dat het instrument van verschil lende plaatsen wordt bespeeld. KOUDEKERKE. Zondagnacht heeft een hond bij vier ver schillende inwoners van de Biggekerksche- straat 7 konijnen verscheurd en de hokken vernield. De politie stelt een onderzoek in naar dezen bloeddorstigen hond. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wissenkerke ds. J. W. Roobol te Egmond aan Zee. Vrijzinnig-godsdienstige landdag te Middelburg. Gisteren werd te Middelburg de vierde Provinciale Landdag van Vrijzinnig-Gods- dienstigen in Zeeland gehouden. Des morgens ging in de Waalsche Kerk voor ds. H. J Kastein van de Vrijz. Herv. aldaar en sprak deze over Vrijheid, terwijl het zangkoor der Vrijz. Godsdienstigen zich deed hooren. Niettegenstaande het dreigende weder werd besloten des middags de openluchtsamen komst te houden op de buitenplaats „Veld zicht", daarvoor welwillend door den eige naar, den heer J. Lindenbergh Czn. afgestaan. Het is goed weer gebleven en een 600 per sonen uit verschillende deelen van Zeeland waren opgekomen om naar woord, muziek en zang te luisteren. Door ds. H. J. Kasfein werd het openings woord gesproken, terwijl verder het woord voerden ds. H. J. Barnouw uit Aardenburg over „Moed"ds. J. Koekebakker, Doops gezind predikant te Middelburg, over „Een heid" dr. J. P. A. Eernstman van den V.C.J.B. uit den Haag, over „Jeugd en rich ting" en ds. D. A. Hoekstra uit Zierikzee, die het slotwoord sprak. Het Middelburgsch Muziekkorps bracht passende muziek ten gehoore en begeleidde onder leiding van den heer Joh. H. Caro den samenzang, terwijl ook het zangkoor der Vrijz. Godsdienstigen, directrice mej. J. Guiot, zich deed hooren. Intrede. Ds. P. van Dijk, overgekomen uit Seroos- kerke (W.), heeft zijn intrede gedaan bij de Ger. Kerk te Zaandam. Hij had tot tekst ge kozen 1 Cor. 15 58. Examens. Voor de examens, afgenomen vanwege de Nat. Vereeniging van Leeraren in Stenografie en Machineschrijven, zijn geslaagd voor steno-typiste, de dames E. P. Hoek, A. J. Luitwieler (met lof). J. A. van Hoepen (met lof), J. M. Stecher (met.lof), allen te Viissingen en mej. H. C. Reijerse (met lof) te Middelburg voor het diploma kantoorstenograafmej. J. Gaastra en de heeren J. van Dijk en P. Lefeber, allen te Viissingen voor ypistde heer I. H. de Veü, te Viis singen voor reporter (vakstenograaf 2e kl.) de heer W. Heijliger, te Middelburg voor kantoorstenograaf Duitsche taal (100 lettergr. per min.) de dames E. Rutgers en E. M. de Lange (met lof), beide te Viissingen en mej. F. J. de Baare (met lof) te Middel burg voor kantoorstenograaf Duitsche taal (130 lettergr. per min.) mej. E. Rutgers te Viis singen. Allen leerlingen van den heer Sinke alhier. Door de rechtbank te Middelburg is heden failliet verklaard Jac. Schipper. Dingenuszn, commissionair te Wemeldinge. Rechtercom missaris mr. Th. Portheine, rechter curator mr. Ph. Hugenholtz, advocaat te Goes

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1