500 300 150 100 25 DAMESKOUSEN itje Ezelsvel VRIJDAG f 1.QQ. P.G.LAERNOEö No. 144 67e Jaargang 1929 E STAND TLIJNEN Ililgavs: Firma F. VAK DE VEIDE Ir.. Waistraat 53-60. Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 00287 31 «JUMS Verschijnt uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke Feestdagen Gegarandeerde oplaag 5150 Ex. EERSTE BLAD GRATIS. BINNENLAND Stads- en Provincienieuws MARINE EN LEGER Iiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnl lange rede, erheden verklaarde de Aarde daar is sternis. af te zetten, raketten (1). len. (Zaterdag vervolg) GEN uni 1929. O U W D r 20 j. en S. Meer den Boogaart, 26 j. J. J. Spapé, 33 j. en C. de Ridder, 34 j. erghe, 26 j. P. J, van Boven, 27 j. U W D j. en J. A. De Lij, n J. Smets, 41 j. N. van Eenennaam, LEN: üycke, z. M. Ep- P. Broeksma, geb. onsbeek, geb. Huis- Roelse, z. A. nstein, d. M. F. d. M. Vorreit, JRG. oüwd: n P. J. Joosse, 25 J. E N geb. Verscboore de ijk, geb. Braamse, d. van Luijk, z. O. e, z. M. d. W. DEN: met K. Bodmanru h. zoon. mi te Antw. uni Fernando No- van Durban urban van Beira te Bahia Juni Perim ini te Kaapstad ni van Suez (uitr.) 18 Juni ist. van Batavia Juni v. Mombassa Juni te Suez ni te Sabang Seattle van Van- ni te Manilla ni Finisterre (uitr.) 19 Juni te uni van Port Said ïi van Las Palmas ivia van Amst. 'uni Perim Juni van Madras li Gibraltar 19 Juni Vlissingen Jatavia n. Rott. van Boulogne o's. Fietsen pen. uur 9,54 9.54 9.54 /LISSINÜEN i-48 14.14 '■•22 14.46 •-02 15.22 1.43 15.58 j VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels r 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 —5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct 0e abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. tgulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich van heden af opgeven als kwartaal- abonné, ontvangen de nog vóór 1 Juli verschijnende nummers De interpellatie-Colijn In de Eerste Kamer Aan het Kameroverzicht van het „Hbld." ontleenen wij het volgende Ons vermoeden dat de regeering geen ge- makkelijken dag zou hebben, is volkomen bewaarheid. De geheele regeering, en met name de minister van koloniën, heeft een kwaden dag gehad. En wanneer later de parlementaire geschiedenis onzer dagen zal worden beschreven, zal de dag van vandaag geboekstaafd worden alsde groote dag van Colijn. Wat hij ook waarlijk is geweest. In grooten, vaderlandschen stijl had de heer Colijn zijn interpellatie opgezet en hij heeft haar, tot het einde toe, gehouden. Zij is een zege voor hem geworden en een ge noegdoening voor al degenen, die haar heb ben aangehoord, uitgezonderd dan voor de sociaal- en vrijzinnig-democraten. Ver weg had de heer Colijn geworpen alles, wat naar politiek zweemde, of den schijn kon wekken eener uitbuiting der gebeurtenissen, ten koste zijner politieke tegenstanders. Zijn rede maakte een diepen indruk en daartegen stak het antwoord van den be- klagenswaardigen minister Koningsberger, die feitelijk alles heeft pogen goed te pra ten, wel zeer af. Deze minister was tegen deze zaak niet opgewassen en heeft het woord moet er tot onzen spijt uit in zijn verdediging de eene onhandigheid na de andere gezegd, zoowel destijds tegenover de pers als nu weer tegenover den interpellant. Het was pijnlijk, een lid der regeering zoo hulpeloos te zien staan. Waarom heeft mi nister De Geer hem vanmiddag niet ver vangen, om nog zooveel mogelijk van het figuur der natie te redden Heeft de interpellatie niet gevoerd tot di recte conclusies, zij heeft het voordeel ge had, dat thans voor het eerst, voor het fo rum des volks, een geluid is gehoord, dat een ieder, die de blamage van de gebeurte nissen op Curacao heeft gevoeld, heeft goed gedaan. Een waarlijk Nederlandsch ge luid. En dit was ook wel onze hoofd-indruk van dezen dagdat het geluid, dat de re geering totnogtoe over die gebeurtenissen liet hooren, minder weerklank vond in Ne- derlandsche harten dan het geluid, dat de interpellant deed hooren. Dat bleek heel duidelijk in de Kamer zoowel als op de tribunes. De „Standaard" schrijft o.a.De heer Colijn heeft geïnterpelleerd op een werkelijk keurige wijze, het was een model van een interpellatie. Natuurlijk was er groote be langstelling voor. De tribunes waren geheel vol. De Tweede Kamerleden Beumer, Van den Heuvel en Duijs kwamen eens luisteren. Ook mevrouw Colijn volgde het debat. Meesterlijk wist de heer Colijn uit zijn betoog alle politiek te houden. Hij bleef zui ver zakelijk en had groote aandacht. Daar sprak niet een politieke slimmeling, een stemmen-hengelaar, hier sprak de Ne derlander de man, die diep voelde den smaad, die ons gezag door het voorgevallene is aangedaan. Echt begrijpelijk was zijn in terruptie als ik er bij geweest was, dan was het niet gebeurd De zaak is met deze interpellatie niet uit, zij begint er pas mee. De regeering verstaat dat gelukkig ook. De heer Colijn heeft door deze interpella tie en ook door de keurige wijze waarop bij haar hield ons volk een dienst bewe zen, ook ten opzichte onzer internationale reputatie. De loop der dingen zal dit wel nader uitwijzen. Het werd een genot naar zijn beschou wingen te luisteren. Het was werkelijk een interpellatie in grooten stijl, zoo^ls men ze maar zelden in 't Parlement hoort houden. VLISSINGEN, 21 JUNL Hel speelwerk van den St. Jacobstorcn. Na de jaarlijksche schoonmaak zal het speelwerk van den St. Jacobstoren heden weder in gebruik worden genomen. De vol gende melodieën zijn er op gezet Heel uur „Friihlingslied", Mendelssohn. Half uur Gezang 7 Op bergen en in dalen En overal is God. Kwart voor „De vroolijke jongen", P. Kal- lenbach. Kwart over„Waer dat men zich al keerd of wend", Valerius. Zeebad Vlissingen. Aan den duiktoren, een attractie die men nergens in een der Noordzee-badplaatsen ziet, is thans een verbetering aangebracht, die door duikers en springers op zeer hoo- gen prijs zal worden gesteld. De badcommissie is er in geslaagd een paar veerende duikplanken machtig te wor den, welke met de Olympiade in Amsterdam zijn gebruikt en speciaal voor dit doel in Amerika zijn aangekocht. Gaarne willen wij duikers en springers er op wijzen dat van een duikplank altijd maar één persoon tegelijk mag afspringen of dui ken. De badcommissie is door het aan schaffen van deze planken aan een groot verlangen der baders tegemoet gekomen. Nagekomen belastinggelden. De minister van financiën maakt bekend dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den inspecteur der regi stratie en domeinen te Middelburg f 4.67. Provinciale Staten. Ged. Staten stellen voor den als tijdelijk bedoelden steun in den vorm van subsidie aan de R.T.M. te Rotterdam, voor de daar in vermelde uitbreiding van haar stoom- bootdienst tusschen Anna Jacobapolder en Zijpe nogmaals te verlengen tot 1 Juli 1930 thans is deze verleend tot 1 Juli a.s. Er is nog geen definitieve en grondige verbete ring ter plaatse, welke naar de meening van Ged. Staten in de allereerste plaats een zaak van het rijk is, tot stand gekomen. Wel heeft de minister aan de commissie van toe zicht op de provinciale stoombootdiensten een onderhoud toegestaan en een bespreking met de directie der R.T.M. toegezegd. Het resultaat daarvan is thans, dat de minister van plan is een commissie in te stellen, tot welker taak o.a. zal behooren het onderzoek naar de beste wijze, waarop deze verbindin gen en wel in hoofdzaak die van Numans- dorp naar Willemstad en Ooltgensplaat, ZijpeAnna Jacoba en HellevoetsluisMid- delharnis tot stand dienen te worden ge bracht. Ged. Staten kunnen niet ontvein zen, dat deze gang van zaken hen heeft teleurgesteld. Mogelijk is het dat hierdoor in een meer of minder verwijderde toekomst een bevredigende oplossing voor allerwege erkende bezwaren zal vinden, zeker is het, dat daarmede voor het heden geen bevredi gende oplossing wordt bereikt. De provincie zal dus, noodgedwongen en feitelijk geheel onverplicht, in het belang harer ingezetenen voorloopig de noodige voorzieningen moeten treffen. De onbewaakte overweg bij Rilland-Bath Het ernstige ongeval, dat te Rilland-Bath onlangs plaats had, heeft de directie van de spoorw~_?n ertoe gebracht om enkele wijzi gingen ter plaatse aan te brengen. De waar schuwingsborden, die tot heden naar het ge wone model in zwart en wit waren gemaakt, zijn overeenkomstig de aanwijzing van de commissie voor onbewaakte overwegen met rood afgezet, zoodat ze meer opvallen. Het moet in het voornemen liggen de overige on bewaakte overwegen i_. de toekomst van het zelfde kenteeken te voorzien. Verder heeft de bewoner van wachtpost 20A aanzegging gekregen, om zoo spoedig mogelijk zijn woning te verlaten, daar deze wachtpost zal worden afgebroken. Wel wordt het uitzicht daardoor vrijer, maar tevens mag hieruit worden afgeleid dat van bewa king van den overweg niets zal komen. Gemeenteraad van Ter Neuzen. De gemeenteraad kwam gisteren bijeen voor het afwerken van een lijvige agenda, met als laatste punt de waterleidingkwestie Omtrent dit laatste kan aanstonds gemeld worden dat de behandeling daarvan is ver schoven tot de eerstvolgende vergadering. Omtrent een voorstel van Burg. en Wet*» om afwijzend te beschikken op een verzoek van verschillende vergunninghouders tot ver laging van hun verhoogden aanslag wegens vergunningsrecht staakten de stemmen. Aangenomen werd een voorstel van Burg. en Weth. naar aanleiding van ter zake inge komen adressen, om het sluitingsuur ter ge legenheid van de kermis gelijk te stellen met dat, geldend voor de kom, nl. te 2 uur, en dat voor de zgn. kermis in de buurtschap Drie wegen te bepalen op 12 in plaats van 11 uur met 3 tegen 4 stemmen. De heeren Van Cad- sand, Scheele, Van Aken en Bedet hadden liever gezien dat Burg. en Weth. voor gelijk stelling van Sluiskil met de kom, het slui tingsuur voo- de kom vervroegd hadden, in plaats an dat voor Sluiskil later te stellen. De voorzitter betoogde, dat men onder de tegenwoordige omstandigheden een dergelijk voorstel niet van het college had kunnen verwachten. De heer Colsen meende er op grond van de feiten op te mogen wijzen, dat juist de omstandigheden dat men in deze gemeente op het gebied van kermissen enz. wat vrijge viger is, aanleiding zijn, dat de bevolking daarvan een gepast gebruik maakt, in tegen stelling met hetgeen gebeurt in gemeenten waar men alles wil beletten, en waar, bij het minste dat er gebeurt, vechtpartijen en dron kenschap schering en inslag zijn. Met 9 stemmen werd benoemd tot onderwij zer aaii de openbare school te Sluiskil de heer P. Clemm. ok, van Ter Neuzen, thans te Eindhoven. Op no. 1 der voordracht, H. H. de Lozanne te Axel, waren 3 stemmen uitge bracht. Aan de vereeniging voor Chris jk Volks onderwijs werden gelden beschikbaar gesteld voor de aanschaffing van schoolbanken, we gens het ingebruiknemen eener 6e klasse. Afwijzend werd beschikt op het adres van het hoofdbe?*- u. vn den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland om sub sidie. Wat zou men meer genieten van zijn vacan- tieen reizen als de voeten geen pijn deden. Wij leveren schoeisel met ingebouwde steunzolen. Wij hebben alle mogelijke voetverzor- gings artikelen. Wij maken Steunzolen naar maat. Raadpleeg: Tl NI M ER M AN, Bellamypark hoek Kerkstraat. Talrijke attesten van H.H. Docto ren en dankbare clientèle. Directe belastingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Hon- tenissc G. I. van Drunen, assistent der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Millingen. Motorongeval. Gisterenavond is te Hontenisse een motor rijder die voor een wielrijder wilde uitwijken op een groep jongens ingereden waarvan er eenige een lichte hersenschuding opliepen. De politie onderzoekt de zaak in hoeverre hier sprake is* van schuld. SOUBURG. Omtrent de volgende gevonden voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen een rijwiel plaatje Braamstraat B 115 een padvinders mes met sleutels bij de Pagter, Ritthemsche straat B 178. KERK- EN SCHOOLN1EUWS Ned. Herv. Ker. Beroepen te St. Maartens dijk ds. J .de Bret te Bruchem. Intrede ds. A. K. Straatsma. In de Groote kerk heeft gisterenavond ds A. K. Straatsma, gekomen van Zandvoort. intrede gedaan by de Ned. Herv. gemeente te 's-Gravenhage, alwaar hij de vacature van ds. A. J. A. Vermeer komt vervullen Onder het zingen der gemeente van Psalm 84 1 en 3 werd ds. Straatsma opgeleid door dr. J. R. Slotemaker de Bruine Nadat ds. Straatsma was voorgegaan in gebed, hield hij, in afwijking van de ge bruikelijke gewoonte, vooraf eenige toespra ken en richtte zich daarbij allereerst tot zijn bevestiger prof dr. Slotemaker de Bruine en voorts o.a. tot zijn moeder en tot de Haagsche collega's. Daarna hield ds. Straatsma zijn intree- predikatie naar aanleiding van het woord uit Efezen 3 18 en 19 „opdat gij ten volle kondet begrijpen met alle de heiligen, welke de breedte en lengte en diepte en hoogte zij, en bekennen de liefde van Christus, die de kennis te boven gaat." Spreker heeft voor het beroep naar Den Haag niet durven bedanken, omdat de be wijzen zijn geleverd, dat er toch ondanks alle verdeeldheid, meer is dat bindt dan dat wat scheidt. Hoe meer wij ons scharen om de liefde van Christus, des te beter, des te vaster zal het gaan. Na de zegenbede zong de gemeente den nieuwen predikant Psalm 134 3 toe. Geref. Gem. Beroepen te Borsele de heer M. Heijkoop, cand. te 's-Gravenhage. Chr. Geref. Zendingsvereenislng. De Chr. Geref. zendingsvereeniging in Zeeland zal de tweede week in Augustus een provinci-zendingsdag houden in het Schuttershof te Middelburg. Examens. Voor het examen als machinist, diploma B. is geslaagd de heer P. de Bree, leerling van de De Ruyterschool. in alls kleuren, iets be- IR schadigd, van f 2 en f 1 75, j| worden nu verkocht voor j - WALSTRAAT 81. - - RECHTSZAKEN De moord te Grootegast. Gisteren werd voor het gerechtshof te Leeuwarden de zaak behandeld in hooger be roep van Ye Wijkstra, die tot Tevenslange ge vangenisstraf veroordeeld was inzake den moord op vier veldwachters te Grootegast gepleegd. De procureur-generaal requireerde tot schorsing der zitting, tot het instellen van een nieuw onderzoek in de processen-verbaal van 15 Mei 1929 en 19 Juni 1929 en voorts tot het doen instellen van een onderzoek naar de geestvei. ïogens van Ye Wykstra. Dit onder zoek zal worden ingesteld door de doktoren J. Wiersma te Groningen en S. Mesdag, even eens te Groningen. De Ulvenhoutsche moordzaak. Na het verhoor der getuigen werd ten slotte C. de V., tegen wien reeds 15 jaar gevangenisstraf was geëischt, als getuige ge hoord. Hij verklaarde zich bereid onder eede de waarheid te zeggen, maar toen hem een en ander gevraagd werd, beriep hij zich op zijn verschooningsrecht. Gewezen op de mogelijke gevolgen van deze houding zweeg hij en werd weggeleid. Verdachte M., die daarna weer gehoord werd, had wederom niets te verklaren en bleef daarbij, hoewel de president moeite deed hem tot andere gedachten te brengen Voorlezing werd nu gedaan van zyn vroe gere voor de politie en den rechtercommis saris afgelegde verklaringen, die een gedeel telijke bekentenis bevatten. Hierna nam de officier van justitie, mr Hoeffelman, zijn requisitoir. Tegen den Stoomen van Hcerenkieeding. N.V. Ververij HOEKSEMA. Vlissingièn, Waistraat 51. M'burg, L. Burg C 111, Tel. 121. tweeden verdachte in het drama achite hy den primair ten laste gelegden doodslag met diefstal en brandstichting den dood tenge volge hebbende bewezen, door de vroegere verklaringen voor de politie en den rechter commissaris afgelegd. Verdachte's houding niets te willen verklaren, verandert niets aan de gsldigheid van zyn vroegere verkla ringen. Deze verklaringen bevatten de er kenning van mededaderschap van het be gin en het slot der dramatische gebeurtenis sen. Uitvoerig ging de officier van justitie na. wat er door de beide onverlaten is ge daan, dat M. aan de mishandeling en brand stichting niet mededeed achtte de officier ongeloofwaard.g. In de belangrijke verkla ring van het slachtoffer tegen een der wachtmeesters, den heer Visser, werd deze verdachte als hoofddader genoemd, die hem de slagen gaf en het bed in brand stak, toen hij meende, dat het oudje door hem doodgeslagen was Door al deze verklaringen achtte spreker zoowel den doodslag, den diefstal als de opzettelijke brandstichting bewezen. Voor het geval de rechtbank het primair ten laste gelegde niet bewezen mocht ach ten, betoogde spreker, dat de subsidiair ten laste gelegden diefstal met geweldpleging eveneens bewezen is. De gepleegde misdaden worden in ons Wetboek tot de allerergste strafbare feiten gerekend, waar levenslang voor gevraagd kan worden. (Groote beroering in de zaal). Verdachte M. was de hoofdpersoon had het grootste aandeel in deze misdrijven, die van hem uitgingen. Daar verdachte pas 27 jaar oud is wilde spreker niet de zwaarste straf eischen, maar de ernst der feiten is oorzaak dat spreker vraagt een gevangenis straf van twintig jaar. Blijkens bij het departement van defensie ingekomen telegram is Hr. Ms. „Hertog Hen drik" Woensdagochtend te 8 uur 50 v_n Ponta Delgada vertrokken, ter voortzetting van ae reis naar Curagao. Hr. Ms. politiekruiser „Triton", belast met het toezicht op de zeevisscherij, zal zich van 22 tot 26 dezer te Bergen ophouden. Hr. Ms. opnemingsvaartuig „Eilerts de Haan" is weder uit Nieuwediep naar de Noordzee vertrokken tot het verrichten van hydrographische opnemingen. De luitenant ter zee 2e klasse J. P. Houter man is van zijn detacheering bij den dienst in Oost-Indië hier te lande teruggekeerd. Bevordering bij de marine. Met 1 Mei korporaal-vliegtuigmaker m_ C. van Vliet tot sergeant-vliegtuigmaker m. 23 Mei sergeant-torpedomaker A. P. Pom- per tot torpedomaker-majoor. 31 Mei stoker-olieman P. Reijerse tot kor poraal-machinist 2e klasse matrozen le klasse W. P. van Bruinesse, G. Wagenveld, P. van Gennip K. de Wit, H. B. Meurs. H. Jobse, A Davidse, O. Blauw en E. H. Spieker, allen tot kwartiermeester. 31 Junimarinier le klasse C. van Rooyen tot korporaal der mariniers korporaal-vlieg tuigmaker M. F. W. Ouwerling tot sergeant- vliegtuigmaker M. 1 Juli serg ïant-monteur A. van der Boon tot monteur-n. Joor. 5 Julisergeant-ziekenverpleger J. Mulder tot ziekenverpleger-majoor. 20 Juli korporaal-sehryver C. Vermeule tot sergeant-schrijver sergeant-schryver J. A. de Goey tot schrijver-majoor. Met ontslag uit den zeedienst 28 Juni stoker le klasse D. C. Graven maker. 29 JuniStoker-olieman W. A. J. Corne- lissen. 30 Junistoker 2e klasse R. Rijke. 1 Julimarinier le klasse P. A. van de Gein. 9 Juli machinist-majoor D. Goos. 26 Juli korporaal-stoker K. Op den Kamp. 27 Juli korporaal-machinist 2e klasse D. H. Pfann. 28 Juli matroos le klasse J r. Hoebeke. 2 Augustus opperschipper J. C. Coelers. 7 Augustusgeschutmaker-majoor A. H. Brandenburg. 8 Augustus kwartiermeester J. H. F. Jobse. 18 Augustus sergeant-hofmeester C. J. D. Koch.

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1