1000 500 300 150 100 25 SI» oo> DONDERDAG 13 JUNI EERSTE BLAD Stads- en Provincienieuws No. 137 67e Jaargang Uitgave: Firma F. VAM DE VELDE Ir.. Walstraat 58-60, Vlissingen, Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Gegarandeerde oplaag 5150 Ex. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Utm VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending/ 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et. p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct 0e abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- gen gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun I besluit van 10 Juni 1929 aan de N.V. Konink- I lijke Maatschappij „de Schelde" Scheeps- I bouw- en Werktuigenfabriek te Vlissingen p de daarbij gestelde voorwaarde vergun - I ning is verleend tot het oprichten van een I betelhuis met twee stoomketels op het per- I ceel, kadastraal bekend bekend gemeente I Vlissingen, Sectie D no. 1846ged., plaatselijk I gemerkt Aagje Dekenstraat. Vlissingen, 13 Juni 1929. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. OVERVAL OP CURACAO. Het ministerie van koloniën deelt het vol- gende mede De toestand op Curasao, waar na den I overval de staat van beleg is afgekondigd, is, zooals uit de sedert ingekomen telegrammen Ivan den gouverneur blijkt, rustig gebleven. |Een meer volledige uiteenzetting van de plaats gehad hebbende gebeurtenissen zal in I ten nader communiqué worden verstrekt, |«odra de daartoe nog noodige aanvullende gegevens van den landvoogd zullen zijn I ontvangen. De gewonde sergeant M. is gisteren over- leden. Eerstdaags arriveert op Curasao een door Iden gouverneur van Suriname derwaarts gedirigeerd militair detachement ter sterkte van 2 officieren en veertig man. De „Telegraaf" vermeldt het volgend tele- grafisch verslag, dat kapitein H. E. Morrys I van het stoomschip „Maracaibo" over de in- I bezitneming van zijn schip door de Venezo- lanen heeft uitgebracht. Zijn schip kwam Zaterdagavond 10 uur uit Maracaibo (Venezuela) te Willemstad aan. I In den nacht kwamen eenige personen aan boord van zijn schip en verzochten hem op- I standelingen naar Coro te vervoeren, het- Igeen door kapitein Morrys werd geweigerd. Binnen enkele minuten bevonden zich echter I reeds 400 gewapende mannen aan boord van I het schip, die den gouverneur van het eiland jCuragao in hun midden hadden. Deze advi seerde den kapitein geen tegenstand aan de revolutionnairen te bieden. Morrys werd door twee bandieten met de revolver in de hand met den dood bedreigd, llndien hij weigerde aan hun bevelen te vol leen, terwijl andere revolutionnairen de sto- |bers bewaakten, alsmede den loods, zoodat hot geheele schip in hun macht hadden. Korten tijd later werd het hoofd der politie aan boord gebracht en door de rebellen ge hangen gehouden. Zij eischten, dat de stoom - fluit van het schip tien stooten zou geven, Waardoor hun aanhangers aan wal het sein ^ontvingen, dat het schip in hun macht was, 1 achtereen arriveerden toen vrachtauto's, I bladen met munitie en levensmiddelen, die |uit de kazerne van fort Amsterdam waren I Weggenomen. De munitie werd aan dek van I flet schip geladen en nadat alles gereed was, bevalen de bandieten „Vooruit naar Cara- |cas- Niemand kan ons tegenhouden." Het schip moest direct vertrekken en de rebellen I namen de plaats in van eenige leden der be- banning, die ontbraken. Op drie mijl afstand van Coro moest het schip de ankers uitwerpen en gedurende het tossen der door de rebellen ingeladen goede- |ren gingen drie booten verloren. De gisteren gehouden vergadering van «.Onze Vloot" te Rotterdam besloot het vol- 3e telegram te verzenden aan de regee- nng De Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", in jaar- I Vergadering bijeen, zeer getroffen door het I toit, dat het mogelijk gebleken is, (dat een I bende avonturiers van elders zich voor korten Ij'jd feitelijk meester maakte van het gezag I Curasao, dringt er met volle overtuiging I met alle kracht op aan, dat ter bescher- I ?_!n§ van de ingezetenen der Nederlandsche ledsdeelen in West-Indië in het algemeen I*n van de Nederlandsche onderdanen onder I in het bijzonder, zoomede ter eerbiedi ging van ons gezag in die gewesten, ook tegenover de buitenwereld, voorzien worde in de klaarblijkelijk besliste behoefte aan plaatselijke maritieme machtsmiddelen. De zaakgelastigde a.i. van Venezuela deei. mee, van den gezant, die zich met verlof te Caracas bevindt, opdracht te hebben ont vangen, aan den minister van buitenland- sche zaken mee te deelen, dat geheel zijn land opkomt tegen de handelingen der op Curasao opgetreden bandieten. De heer Clemente heeft zich gisterenmiddag van die opdracht bij jhr. Beelaerts van Blokland gekweten. De état major van Hr. Ms. „Hertog Hen drik" die vandaag van Nieuwediep naar Curasao vertrekt, bestaat uit kapitein ter zee J. Bosma, commandantluitenant ter zee le kl. H. Spits, le officier id. E. E. B. Lacomblé luitenants ter zee 2e kl. F. T. Burghard, jhr. H. A. van Foreest, A. Mole naar, J. A. Rauws, M. Schoo en H. van Schreven le luitenant der mariniers L. C. M. Janssens officier M. S. D. le kl. J. A. de Veer id. 2e kl. J. M. Buttink, P. J. Drij ver en J. C. Hamilton officier van admini stratie le kl. J. Oosterhuis id. 2e kl. J. W. B. Buijkes officier van gezondheid le kl. F. C. Swart. Evenals voor de „Kortenaer" is een rege ling getroffen, waarbij de correspondentie voor opvarenden van Hr. Ms. pantserschip „Hertog Plendrik" van 14 dezer af in afzon derlijke brievenmalen naar Curasao zal worden gezonden, met dezelfde booten, waarmee de gewone mail voor Curasao ver voerd wordt. Zooals bekend is, moet de correspondentie volledig gefrankeerd zijn en voorzien van twee elkaar snijdende lijnen over het ge heele adres. De „Standaard" schrijft o.m. De eerste vraag die rijst is deze hoe was het mogelijk, dat deze troep, naar allen schijn hoofdzakelijk bestaande uit reeds op Curasao aanwezige Venezolaansche werklie den, die wel niet bijzonder goed gewapend zullen zijn geweest, een ongeveer 80 man sterke militaire macht zoo compleet heeft kunnen overmeesteren Hoe sterk de aan gevallen wacht geweest is, weten wij niet, vermoedelijk wel niet meer dan een man of tien. De anderen waren dan het was 's avonds tegen tien uur grootendeels in de kazerne. Hebben die zich dan als schapen van hun wapens laten berooven Nog wel nadat een gevecht met de wacht, want er zijn onzerzijds docden en gewonden gevallen, was voorafgegaan. Nadere inlichtingen, over dit voor ons ge zag zoo blameerende drama zijn dringend noodig. Van eenig beteekenend weerstands vermogen, om van heldhaftig gedrag maar niet te spreken, schijnt weinig sprake te kunnen zijn. Ook is eenig licht noodig hoe zulk een aanslag mogelijk was zonder dat men blijk baar ook maar van iets heeft afgeweten. Over de houding van personen spreken we liever nietmaar hoe een gouverneur en vooral een militaire commandant zich zoo gemakkelijk laten vinden om hun verant woordelijken post te verwisselen voor dien van gevangene van een troep vrijbuiters, is ons een zielkundig raadsel. De verantwoordelijkheden voor het gebeur de zullen moeten worden vastgesteld en maatregelen genomen om een herhaling van soortgelijke diep beschamende gebeurtenis sen te voorkomen. Diepbeschamend om het feit zelf. Maar misschien meer nog om de wijze waarop alles verloopen schijnt te zijn. „Het Volk" komt tot de conclusie, dat in het gebeurde te Willemstad niets tegen onze ontwapeningsleus schuilt Integendeel, wij willen leger en oorlogsvloot door een politie macht vervangen. En met een behoorlijke in richting van de Curagaosche politie, bene vens het stationneeren van een politievaar- tuig in die wateren zou van den heelen over val niets gekomen zijn. De regeering stuurt nu twee of drie dure oorlogsschepen met een landingsdivisie uit Nederland naar Cu rasao en die zullen daar aankomen, als het leed al lang geleden is en zij er niets meer hebben uit te richten. Moeten er soms be stendig een paar van die oorlogsschepen bij Curasao blijven en dan ook bij Paramaribo en ook over het heele Oost-Indische eilan denrijk verspreid Daaraan valt immers niet te denken. Dat is voor ons onbetaalbaar. Dat is voor ons een even overspannen fantasie, als een Nederlandsch leger, dat tot landsver dediging in staat zou zijn. Het voorval op Curasao bevat de les, dat Nederland goed zou doen, alle gebral van „nationale trots" en als klein land met een groot koloniaal gebied alle gedoe van in de praktijk toch onbruikbaar oorlogsmateriaal voor goed te laten varen en zijn heil te zoe ken in de richting van het verstandige ont wapeningsvoorstel der sociaal-democratische Kamerfractie, dat voorzag in de inrichting van een behoorlijk effectieve politiemacht, juist wat wij noodig hebben en, nu het er eens op aankwam, ontbeerden. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. H.M. de Koningin-Moeder is gisterenavond om 8.10 van het Paleis op Den Dam per auto naar Soestdijk vertrokken. Op het Pa leis had zij afscheid genomen van de Konin gin, den Prins en de Prinses, evenals van den burgemeester van Amsterdam, aan wien Hare Majesteit verzocht haar erkentelijk heid aan de Amsterdamsche burgerij te wil len overbrengen voor het grootsche huldebe toon, dat haar bij het bezoek aan Amsterdam was ten deel gevallen. Voorafgegaan door een politie-auto, die Hare Majesteit tot aan de grens van de gemeente begeleidde, en gevolgd door een hof auto, waarin zich het gevolg van de Ko ningin-Moeder bevond, vertrok Hare Majes teit onder toejuichingen van een talrijk pu bliek, dat zich voor het Koninklijk faleis had opgesteld, naar Soestdijk. De Kamer-verkiezingen. In kieskring XII (Middelburg) komt de Rev. Soc. Partij (lijst Sneevliet) onder no. 1 op de lijst. Als no. 3 Nat. Boeren- en Tuindersbond. No.'9 Middengroep voor Stad en Land (lyst Florus Vos). No. 32 Federatief Verbond van Midden- standsvereenigingen (lijst Ter Hall). Personeele belasting van winkels, hotels enz. In antwoord op de vragen van den heer Staalman in verband met een door den Ko ninklijken Nederlandschen Middenstandsbond onder zijn leden verspreide circulaire betref fende het z.i. ten onrechte heffen van per soneele belasting van winkels, hotels en kof fiehuizen, heeft de minister De Geer mede gedeeld, dat hem geen rechterlijke beslis sing bekend is, welke het zenden eener der gelijke circulaire wettigt. Veiligheid op onbewaakte overwegen. De motorcommissie van den A.N.W.B., de K.N.A.C. en de K.N.M.V. heeft zich met een request gericht tot den minister van water staat, waarbij zij te kennen geeft, dat zij met belangstelling heeft kennis genomen van het verslag van de commissie van onderzoek, in zake de veiligheid op openbare niet-afge- sloten overwegen dat de onlangs plaats gehad hebbende on gevallen aan niet-afgesloten overwegen naar hare meening wederom ten duidelijkste aan- toonen hoe noodig het is de in dat verslag aanbevolen, zeer doeltreffende, veiligheids maatregelen ten spoedigste in toepassing te brengen. De opgemeldé besturen verzoeken daarom dringend den minister in het algemeen be lang deze veiligheidsmaatregelen ten spoe digste ten uitvoer te willen doen leggen. De Verkeerstentoonstelllng. De plannen voor de van 13 tot en met 20 Juli a.s. vanwege de Provinciale Utrechtsche Verkeersinspectie te houden verkeersten- toonstelling zijn in kringen van belangheb benden buitengewoon goed ontvangen ge worden. Reeds hebben o.a. het verkeerswe zen te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht medewerking toegezegd, terwijl ook kleinere gerqeenten aan de tentoonstelling zullen deelnemen. De Nijverheidsschool te Weert zal een ver- keersmaquette inzenden, meer in het bijzon der bestemd voor de af deeling Jeugd en Ver keer. Vereenigingen zullen laten zien wat zij op het gebied van verkeers-veiligheid hebben gedaan en nog verrichten, verschillende fir- mas op het gebied van verkeersseinen, enz. zullen door middel van stands haar nieuwste producten demonstreeren. Een verkeersfilm zal gedurende den ge- heelen duur der tentoonstelling worden ge draaid. Deze film zal ook op een nog nader te bepalen dag 's avonds in de open lucht op het Vredenburg worden vertoond. VLISSINGEN, 13 JUNI. Arbeidsbemiddeling en Werkloosheids verzekering. Aan het jaarverslag van den Gemeentelij ken Dienst der Arbeidsbemiddeling en Werk loosheidsverzekering der gemeente Vlissingen over het jaar 1928, is het volgende ontleend De werkloosheid was gedurende het afge- loopen jaar, in deze gemeente althans, niet van ernstigen aard. In vergelijking met de werkloosheidscijfers betreffende het geheele land, verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, kunnen de cijfers die op deze gemeente betrekking hebben zelfs laag genoemd worden. Gedurende het afgeloopen jaar viel er dan ook in alle beroepen een groote bedrijvigheid waar te nemen. Eén bedrijf moest echter wegens gebrek aan grondstoffen den arbeid tijdelijk stopzetten. Met het oog op de toepassing van de Ar- beidsgeschillenwet-1923 moesten de noodige mededelingen, in verband met het uitbreken van het conflict aan de Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier, worden verzonden. Hoewel de kwestie van arbeidsbemiddeling bij staking en uitsli iting niet in de verordening betref fende den dienst geregeld is, werd de bemid deling, hangende dit conflict, zoowel ten bate van den betrokken werkgever als van de bij het conflict betrokken arbeiders, opge schort. Het aantal aanbiedingen van werknemers bedroeg in 1926 715, in 1927 1126 en in 1928 1023, dat van werkgevers resp. 205, 339 en 616 en dat der plaatsingen resp. 200, 251 en 571. Hieruit blijkt duidelijk de stijging van het aantal patroonsaanvragen en het aantal plaatsingen. Hoewel deze cijfers tot tevreden heid stemmen, zal toch getracht moeten wor den de openbr~e arbeidsbemiddeling nog meer te brengen in het centrum der belang stelling, omdat dit is in het belang van de ontwikkeling van het bedrijfsleven en even eens voor de gemeente van groote beteeke- nis is. Dit resultaat is verkregen door in de praktijk zooveel mogelijk te benaderen het doel c. 3r arbeidsbemiddeling „het brengen van den rechten man op de rechte plaats". Het groot aantal aanvragen van patroons bewijst, dat de werkgevers meer met de taak en de werkwijze van de Arbeidsbeurs bekend worden en deze sociale taak der overheid waardeeren. De arbeidsbemiddeling heeft in deze ge meente vooral met twee moeilijkheden te kampen. In de eerste plaats een tekort aan vakarbeiders en in de tweede plaats een teveel aan ongeschoolde krachten. Voor deze groep is weinig arbeidsgelegenheid te vinden, daar practisch in deze gemeente geen bemiddeling verleeend wordt inzake lossen transportar- beid, omdat dit werk door de betrokken or ganisaties onder hun leden verdeeld wordt. By de beoordeeling van de cijfers betreffen de het aantal plaatsingen moet hiermede rekening gehouden worden. Daar meerderen de meening zijn toege daan, dat de arbeidsbemiddeling alleen goed is als men zoo eens voor een enkelen dag iemand noodig heeft, maar men bij het aan stellen van geschoold en ongeschoold perso neel voor geruimen tyd of in vasten dienst van dit placeeringsinstituut geen gebruik kan maken, is over 1928 aanteekening gehouden van den duur waarvoor de betrokkenen door de Arbeidsbeurs geplaatst zyn. Gedurende het afgeloopen jaar werd ge regeld contact gehouden met het te dezer plaatse gevestigde Bureau voor Beroepskeuze. In het afgeloopen jaar werden 63 personen buiten deze gemeente te werk gesteld, waar van meerderen met steun van ryk en ge meente, overeenkomstig het bepaalde in de circulaire van den minister van arbeid, han del en nijverheid van 2 Januari 1924, hun gezinnen naar elders hebben overgebracht. Byzondere vermelding verdient, dat over het afgeloopen jaar door bemiddling van de Arbeidsbeurs 29 jeugdige, ongehuwde arbei ders naar Eindhoven geplaatst zijn, ten einde werkzaam gesteld te worden by de Philips Gloeilampenfabrieken aldaar. In de hieraan verbonden kosten is door de gemeente, voor hen die daaraan behoefte hadden, een by- drage verleend. Deze overplaatsingen, die voor du betrokkenen van buitengewoon be lang te achten waren, zyn een succes gewor den. Weliswaar zyn er enkele jongens ge weest (niet onder bovengenoemd aantal op genomen) die na 1 of 2 dagen naar huis te ruggekeerd zyn, doch dit bleef slechts tot enkelen beperkt. Van alle anderen, er zyn thans by genoemd bedrijf 45 jongens uit deze gemeente werkzaam, bereiken ons nog meer malen berichten, waaruit blijkt, dat zy een loonenden werkkring gevonden hebben en geheel in hun eigen onderhoud kunnen voor zien. Over 1928 werden uit deze gemeente 63 personen verplaatst naar andere ge meenten. Dit j°ar werden 63 personen uit andere gemeenten hier te werk gesteld, hoofdzake- lyk losse grondwerkers en bouwvakarbeiders, waaraan in deze gemeente in de zomer maanden vaak behoefte bestaat. Het blykt dat het aantal tegen werkloos heid verzekerde arbeiders in deze gemeente regelmatig stygfc. Dit is een verheugend ver schijnsel. Het aantal uitkeeringsdagen is over de laatste drie jaren, ondanks de gunstiger bepalingen die in den loop van dit tydvak in de verschillende reglementen van de werk- loozenkassen zijn opgenomen, in dalende lijn, waardoor duidelijk aangetoond wordt, dat de werkloosheid gedurende genoemd tyd vak eveneens verminderd is. Het aantal werklooze dagen over 1928 be draagt 10014, terwijl slechts over 5457 dagen uitkeering verstrekt is, dus werd slechts over 54 van het aantal werklooze dagen door de werkloozenkassen uitkeering verstrekt. Gedeeltelyk is dit te verklaren uit de om standigheid, dat, alvorens uitkeering wordt verstrekt, eerst eenige wachtdagen moeten worden doorgemaakt. In meerdere mate is de oorzaak hiervan wel te zoeken in een aanmerkelijk aantal arbeiders, die een zeer lange periode van werkloosheid doormaken en aan hen slechts uitkeering kan worden verstrekt over het in de betrokken reglemen ten genoemde aantal dagen. Gedurende de winterperiode 1928/29 werd geen werkverschaffing van gemeentewege in het lever geroepen, omdat daaraan geen be hoefte bestond. Wel noopte de felle koude in den aanvang van dit jaar tot buitengewone maatregelen, doordat een groot aantal arbei ders door vorst werkloos werden. Ter bestrij ding van deze abnormale werkloosheid werd gelegenheid gegeven om sneeuw te ruimen. Na afloop daarva: werd een tijdelyke steun regeling door Burg. en Weth. ontworpen, die echter slechts gedurende één week moest worden toegepast, daar door weersverande ring de werkzaamheden weder konden wor den hervat. Vlissingsche Bestuuröersbond. Aan het jaarverslag over 1928 is het vol gende ontleend Weinige van de door onzen Bestuurders- bond uitgegeven jaarverslagen zullen zulke belangryke gebeurtenissen vermelden als in dit overzicht worden gememoreerd. Het groote conflict aan de Maatschappy „de Schelde", waarbij een belangryk deel onzer leden betrokken was, ligt ons nog versch in het geheugen en zal ons zeer ze ker nog lang in herinnering blijven, temeer omdat we nu eenmaal nog nimmer in onze stad een strijd tusschen kapitaal en arbeid in een dergelijken omvang hebben meege maakt. Buiten dezen- grooten strijd, die niet min der dan 4 maanden heeft geduurd, zijn ove rigens geen belangryke acties door de bij den Bestuurdersbond aangesloten organisa ties verricht, althans niet plaatselijk. Het ledental, dat den laatsten tyd steeds in opwaartsche richting ging, is ook in het achter ons liggende jaar niet onbelangryk toegenomen. Het meerendeel der af deelingen ging in ledental vooruit, in het bijzonder de afdeeling van den Alg. Ned. Metaalbe- werkersbond, waaraan de gevoerde actie aan „de Sohelde" natuurlyk niet vreemd is. Met genoegen kan overigens worden vermeld dat ook het aantal aangesloten afdeelingen is toegenomen, hetgeen zijn oorzaak vindt in de toetreding van de afdeeling Koudekerke van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramweg personeel en de afdeeling Vlissingen van den Bond van Nederlandsche Onderwyzers. Het aantal aangesloten afdeelingen bedraagt thans 13. We zyn een instelling rijker geworden door de oprichting van een afdeeling van de Ver- eeniging van Arbeiders Radio Amateurs (V.A.R.A.) Op uitnoodiging van het Algemeen Zie kenfonds Walcheren kwamen lu October een groot aantal bestuursleden van diverse orga nisaties en vereenigingen in vergadering by- een teneinde te komen tot de oprichting van een Vereeniging voor Ziekenhuisverpie- ging. Dat deze vereeniging, welke per 1 Februari jl. officieel is opgericht, in een noodige behoefte voorziet, bewyst wel het nog steeds toenemende ledental, hetwelk thans reeds meer dan 6000 bedraagt. De verstandhouding met de verschillende plaatselyke instellingen van onze beweging, zooals het Instituut voor Arbeidersontwikke ling, de afdeeling S.D.A.P., de V.A.R.A. en de zangvereeniging „de Volksstem" is zeer goed. Gewoonlyk werden veel aangelegenhe den met de afdeeling der S.D.A.P. geregeld.

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1