500 300 150 100 25 EERSTE BLAD -No. 136 67e Jaargang 1929 WOENSDAG Uitgave: firma f. VAX DE VELDE Ir.. Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 13 JUNI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Gegarandeerde oplaag 5150 Ex. BINNENLAND Stads- en Provincienieuws op! PIJROL er VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Dulfschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 —5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct pe abonné's in 't bezit eenet Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. OVERVAL OP CURACAO. De Venezolaansche revolutionnairen, die Zaterdagavond hun bandieten-overval pleeg den op Willemstad en daarna naar Vene zuela vluchtten, hebben Zondag een aanval ondernemen op Coro, de hoofdstad van de Venezolaansche provincie Falcon. De regee- rlngstroepen hebben den aanval echter afge slagen. Na een gevecht van verscheidene uren werden de opstandelingen tot den aftocht ge dwongen. Aan een hooggeplaatst regeeringspersoon heeft het „Hbld." de vraag gesteld, of de Nederlandsche regeering de zaak erbij laat. „De Nederlandsche regeering laat het er na tuurlijk niet bij," was het antwoord. „Op het oogenbllk worden toebereidselen getroffen voor het doen van stappen bij de Venezolaan sche regeering inzake den overval. Zoodra die voorbereiding is beëindigd zal de regee ring mededeeling van haar stappen doen." Het blad meent te weten, dat de stappen, welke de Nederlandsche regeering voorbe reidt bij de Venezolaansche regeering, niet zullen betreffen de aansprakelijkheid voor den overval zelf, maar wel de aansprakelijk heid van de Venezolaansche regeering voor de bestraffing van de daders. Thans is vastgesteld, dat ook het pantser schip „Hertog Hendrik" naar Curasao zal worden gebonden. Het schip vertrekt Don derdagnamiddag daarheen. Uiteraard is, nu de „Hertog Hendrik" deze bestemming heeft gekregen, de oefeningsreis vervallen, welke ieze oorlogsbodem, vergezeld door twee tor pedobooten en twee onderzeebooten gisteren zou aanvangen en waarbij Southampton zou worden aangedaan. De heer L. Visser zal, naar de „Tribune" meldt, de volgende vragen aan de regeering stellen 1. Is het de regeering bekend, dat de tor pedojager „Kortenaer" en andere Nederland sche oorlogsschepen naar West-Indië zijn ge zonden, zonder voorafgaande bespreking of goedkeuring van het Nederlandsche parle ment? 2. Is de regeering bereid, de in verband met de incidenten te Curasao genomen militaire maatregelen alsnog ongedaan te maken, de uitgezonden oorlogsschepen terug te roepen en aan de Tweede Kamer uitvoerige en nauw keurige inlichtingen te verstrekken omtrent de gebeurtenissen te Curasao 3. Is de regeering bereid te verklaren, dat zij de tegenwoordige reactionaire regeering van Venezuela in geen enkel opzicht onder steunen zal, en tegenover de revolutionaire, anti-imperialistische volksbeweging in dat land een houding van volkomen neutraliteit zal aannemen Tegelijk zal de heer De Visser den voorzit ter van de Tweede Kamer verzoeken, in ver band met deze gebeurtenissen de Tweede Ka mer dadelijk bijeen te roepen. De correspondentie, bestemd voor opvaren den van Hr. Ms. torpedojager „Kortenaer", zal in afzonderlijke brievenmalen worden op genomen, welke met dezelfde booten zullen borden verzonden als de gewone mail voor Curasao De eerste verzending vindt plaats op 14 Juni a.s. rechtstreeks uit Amsterdam met de Colonlijn van de K. N. S. M. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de correspondentie, om in de bedoelde zendingen L® worden opgenomen, volledig gefrankeerd moet zijn en voorzien van twee elkaar snij dende lijnen over het geheele adres. Een bijzondere correspondent van „het Volk" meldt uit Berlijn hi diplomatieke kringen van de Zuid-Ame- hkaansche republieken is men de meening toegedaan, dat de incidenten te Curasao in scène zijn gezet. De hand in het spel zou bobben gehad een Nederlandsche onderne ming, die aan de opstandelingen van Vene zuela en andere Zuid-Amerikaansche staten Gapens en munitie verkoopt. De Hollandsche politie te Curasao zou. naar men verder meent, in zekere betrekkingen ztaan tot de handelaren in wapens. De aan- Val op de politie en het gevangen zetten van ambtenaren zou zijn geschied om te doen gelooven, dat de politie met den handel in verboden wapens niets uitstaande heeft. Dat eenige personen werden doodgeschoten, legt men zoo uit, dat deze slachtoffers onkundig V'aren van hetgeen stond te gebeuren wa ren zij wel op de hoogte geweest, dan zouden zij evenals de anderen er niet het leven bij hebben ingeschoten. De Roomsch-democratische „Morgen" zegt o.a.Dat er iets gebeuren moet, staat buiten kijf. Wij kunnen en wy mogen niet toestaan, dat onderdanen van een naburig Jand gewa pend onze kolonie binnenvallen, den gou verneur en andere leidende personen ontvoe ren en onze soldaten dooden. In formeelen zin is er een zuivere oorlogsdaad gepleegd door de Venezolaansche onderdanen. Maar ook wil men er rekening mede houden, dat de Venezolaansche regeering geheel daarbuiten staatalléén al om herhaling te voorkomen, alléén al om den indruk te beletten, dat ons gebied vrij roofterreln is voor opstandige bende-aanvoerders, zal er een voorbeeld ge steld moeten worden in welken vorm dan ook. In de „Residentiebode" lezen wij o.a. De klap die het Nederlandsche prestige, Tjporal als koloniale mogendheid op die wijze heeft gekregen, is o.i. van grootere bëteeke- nis dan de overrompeling en de plundering, hoe ernstig deze feiten ook zijn. Want het is nu toch wel heel duidelijk ge bleken, dat onze militaire bescherming en vooral onze zeemacht in de West absoluut on voldoende is, niet alleen om het Nederland sche gezag te handhaven, maar ook om de levens van de Nederlanders daar ook maar eenigszins afdoende^ te beschermen. Wij zullen hier niet de regeering direct verantwoordelijk stellen, wij weten maar al te goed, hoe het verzet bij het Nederlandsche volk, tegen elke uitbreiding van onze weer macht, aan elke regeering afdoende middelen onthoudt om datgene te doen wat feitelijk noodig isWas hier in Curasao een be hoorlijke weermacht geweest, deze dooden, om van de stoffelijke schade en de afbreuk aan ons prestige niet te spreken, zouden zeer waarschijnlijk niet gevallen zijn. Het „Utr. Dgbl." doet o.a. opmerken Waar het aas is, verzamelen zich de gieren. En wanneer Nederland zijn West-Indische koloniën zonder maritieme-bewaking- laat en zonder voldoende militaire verdediging, dan kan geschieden was is geschiedonder den schaterlach van heel de wereldEen ernstig verwijt treft de regeering, dat zij een nationaal goed onbeheerd liet. De „Korte naer" moest thans bij Willemstad liggen, maar zij vertrekt nog maar uit den Helder, om aan de West-Indische kim te verschijnen, wanneer het incident koud is. En verder zul len er wel ernstige protestnota's worden ge zonden. Het blad noemt het onverantwoordelijk, dat onze regeering voor geheel de wereld liet spelen met ons gezag als koloniale mogend heid. Eén oorlogsschip ter plaatse en het in cident was niet geschied. De „Daily Chronicle" schrijft in een hoofdartikel over de overrompeling van Willemstad onder het opschriftThe Dutch Affair (de Hollandsche affaire) Dat afgelegen kusten nog altijd onder po- litie-toezicht gehouden moeten worden, lijkt de moraal van de pas uitgevoerde overrom pelingen op Nederlandsch West-Indië. De 500 invallers waren Venezolaansche opstan delingen, over wie de Venezolaansche regee ring geen macht had en die zy nog min der kan commandeeren. Maar ze hebben verscheidene Nederlandsche onderofficieren gedood, de hoofdstad van Curasao geplun derd, de overheid tijdelijk ontvoerd en in het kort eenige van de ergste wandaden be gaan, die een Europeesche vlag in haar eigen gebied kan ondergaan. Incidenteel hebben zy ook een Amerikaansch koopvaar dijschip genomen. Nederland is wel de laatste mogendheid ter wereld, welke van aanvallende bedoelin gen kan worden verdacht. De meest zenuwachtige aanhanger van de Monroeleer in de Ver. Staten behoeft geen bezwaar te maken als het staat op behoor lijke verontschuldiging door de regeering van Venezuela. Misschien is het een goed ding dat het incident zulk een vlekkeloozen kla ger betreft. De burgeroorlogen en revoluties van Midden-Amerika zijn een steeds weer optredende plaag en het is van belang, dat een neiging om zich tot het territoir van Europeesche Staten uit te breiden, flink be let wordt. Er moet iets gedaan worden .m de overtreders tot het besef te brengen, dat ze er geen plezier van beleven. Op het oogenblik geven hun raids hun slechts vol doening. Zij hebben een groote hoeveelheid wapens en munitie geroofd en zijn zonder kleerscheuren ontkomen. Ze moeten niet in die zelfvoldaanheid gelaten worden. Wij ho pen, dat de Ver. Staten daaraan zullen meewerken. De „Evening News" zegt in een beschou wing over den aanslag op Willemstad Cura sao wordt goed bestuurd en is welvarend en Willemstad is een zoo net en behaaglijk klein evenbeeld van Amsterdam, als men maar kan wenschen, maar Venezuela geeft er voort durend last. Venezuela heeft geen begeerte naar de Nederlandsche eilanden, maar Wil lemstad is eeiL mooie en veilige schuilplaats voor de Venezolaansche oppositie, die er op haar gemak plannen kaïï smeden om het de Venezolaansche regeeri^ig lastig te maken. Dat is een oude geschiedenis, maar nieuw is, dat de Venezolaansche oppositie op groote schaal een rooftocht onderneemt en dat zal geen mensch meer hinderen dan de Venezo- lanen zelf. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Het galaconcert in het Concertgebouw gisterenavond, is een hoogtepunt van de feesten geweest, ter eere van de Koningin- Moeder. De groote zaal van het Concertgebouw was zoowel door de buitengewone indeeling van de zitplaatsen als door de rijke en smaakvolle versiering nauwelijks te herkennen. Toen de Koninklijke familie de zaal bin nentrad, speelde het Concertgebouw-orkest, onder leiding van dr. Willem Mengelberg, ■diens preludium over het Oude Wilhelmus eindigend in den zang door het Toonkunst koor van de eerste drie coupletten. De ver schijning van de Koningin-Moeder verwekte algemeen bewondering. Zij droeg een toilet van licht grijs velours chiffon met borduursel, op het grijze hoofd, lang afhangend op den rug, een witten kanten sluier, met diadeem. Koningin Wilhelmina was getooid met het Nationale Huldeblijk, en droeg een wit avond kleed met goud bewerkt, in de hand een waaier van witte struisveeren. Prinses Juliana was gekleed in een wit met rose japonnetje. Prins Hendrik was in admi raalsuniform. Staande hoorden de vorstelijke personen het Wilhelmus aan. Daarna voerde het koor en het orkest met Mia Peltenburg, sopraan, Meta Reidel, alt, Jacq. Urlus, tenor en Thorn Denijs, bariton als solisten, de Negende Symphonie van Beet hoven uit. Aan het einde van de prachtige uitvoering gaf de Koningin-Moeder het sein tot geest driftig applaus. Voor het vertrek bracht mr. G. Vissering een hoera op de Koninklijke Familie uit, dat geestdriftig werd overgeno men. Na afloop van het concert werd dr. Wil lem Mengelberg geroepen om den dank der hooge bezoekers voor het geboden kunstge not in ontvangst te nemen. De zaal was ge heel gevuld met een groot aantal genooc'ig- den in avondkleedij, uniform of ambtsge waad. „De Wandelaar". Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren (Gooi) verscheen onder redactie van Rinke Tolman de zesde aflevering van „de Wandelaar", geïllustreerd maandblad, gewijd aan natuurwaardeering, natuurbescherming, heemschut, geologie en folklore. De bekende ornitholoog G. Wolda vertelt uitvoerig, hoe de vogels reageerden op den feilen winter in het begin van 1929 en pu bliceert tal van brieven, waaruit blijkt hoe veel leed er voor enkele maanden is gele den door onze gevleugelde vrienden. In een leuke schets protesteert W. A. van Os er tegen, dat in verschillende tuinbouw centra van ons land het bijen houden onmo gelijk wordt gemaakt. De rubriek „Van en voor de lezers" brengt wederom een schat van natuurhistorisch al lerlei. Tal van leerzame en mooie illustraties vullen den tekst der aflevering op aantrekke lijke wijze aan. VLISSINGEN, 12 JUNI. Een vacantiereisje door Zeeland. In „de Telegraaf" is door een bijzonderen correspondent een beschrijving gegeven van een vacantiereisje door Zeeland. Hij geeft, een enthousiaste beschrijving van den marktdag te Middelburg en zegt over de Walchersche badplaatsen het vol gende Van Middelburg naar Vlissingen is maar een stap. Hier is het meer het milieu voor den toerist, die zonder jazzband en dancing niet gelukkig kan zijn. Het badleven van Vlissingen is eenigszins op mondaine leest geschoeid. Hier staat men dan ook midden in de branding van het groote leven. Dage lijks komen de „Zeeland"-booten aan. waar van de transito-reizigers gaarne eenige da gen op Walcheren toeven, alvorens hun va- cantietocht te vervolgen. Hier ook geniet men van het schouwspel der groote oceaan- stoomers, die. op hun weg van en naar Ant werpen Vlissingen passeeren. Maar wie de stilte liefheeft, trekt naar Zoutelande, de badplaats met de absolute Zondagsrust. Deze vindt men ook op Domburg, een badplaats, die een zeer speciale plaats in neemt. Wie Domburg bezoekt, komt er uit sluitend voor de zee. Het is een deftige badplaats, waar het bad- en strandbedrijf de hoofdrol spelen en men in het luxe milieu van het mondain badhotel toch die volkomen rust kan genieten, welke in onzen zenuw- achtigen tijd zoo weldadig aandoet. Gelegenheid voor tochten door Walcheren is er te over. Men bezoeke Veere, eens het middelpunt van onze nationale vliegtuig industrie. thans het uitverkoren oord van de schilders, waar alles wat men ontmoet her innert aan een grootsch verleden en een rustig heden. Men kan per fiets naar de Oranjezon peddelen te midden van bloeiende tuinen en schoone landwegen. Er is gele genheid Vrouwenpolder te bezoeken, waar grootsche werken in aanbouw zijn voor de Middelburgsche waterleiding. We willen ons betoog voor Zeeland als vacantie-oord samenvatten in deze woor den zee en strand, bosch en duinen, bloei ende boomgaarden en typisch stadsschoon, dat vindt ge vereenigd op het uitverkoren plekje van ons vaderland, dat aangeduid wordt met de namen Walcheren en Zuid- Beveland. Scheepvaartberichten. Heden is binnengekomen het Duitsche stoomschip „Weser" komende van Lenin grad met een lading hout voor Middelburg. Een gids van het stadhuis te Middelburg. Burg. en Weth. van Middelburg hebben door den gemeente-archivaris, den heer dr. W. S. Unger laten samenstellen een beknop- ten gids voor bezoekers van het stadhuis, en wel verdeeld in drie af deelingen, den bouw van het stadhuis, het interieur en de oud heidskamer. Het boekje is niet in den han del, maar is voor ÏO cent bij de boden te verkrijgen en dit ook in het Engelsch, in welke taal het door mevrouw Van Hasselt is overgebracht. Een nieuwe brug over het kanaal te Middelburg. Aan de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwsche Eilanden te Mid delburg is medegedeeld, dat door den minis ter van waterstaat opdracht is verstrekt om een ontwerp voor een nieuwe brug over het kanaal door Walcheren te Middelburg op te maken. Door een auto overreden. Toen gisteren een vrachtauto in de Brak straat te Middelburg juist in beweging was gebracht, liep een 9-jarige jongen plotseling de straat over en voor de chauffeur, die nog niet lang rijdt, kon stoppen werd de jongen door voor- en achterwiel overreden en uit en inwendig gekneusd eerst naar huis, maar later naar het gasthuis overgebracht. De toestand was niet direct levensgevaarlijk. Van een en ander Is door de politie pro cesverbaal opgemaakt. Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij. Op de agenda voor de vergadering van het hoofdbestuur der Z.L.M., te houden op Dins dag a.s. te Goes, komen voor als ingekomen stukken Vraag van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw over de voorgenomen toe voeging aan de vogelwet 1912 van een be paling, volgens welke voortaan geen vergun ningen tot het vangen van vogels worden verstrekt aan hen, die daarvan hun hoofd beroep maken. Een verzoek van den Nederl. Bond van handelaren in aardappelen om het mogelijk te maken dat bij overeenkomst by verkoop voor export de 45 m.M. 'Trmaat wordt aan genomen, en verder te bevorderen, dat in plaats van bij 70 K.G. per 100 K.G. wordt verkocht. Wat leidt tot gemakkelijker bere kening en betere afronding. Een vraag van het dagelijksch bestuur om te worden gemachtigd tot het instellen van een commissie in samenwerking met de af- deeling Zeeland van de Vereeniging voor diergeneeskunde inzake destructie van afge keurd vee en vleesch. Het dagelijksch bestuur is van meening. dat bevestigend moet worden geantwoord op de vraag van het K. N. L. C. of het niet ge- wenscht is om mede te werken tot oprich ting van een neutrale bedrijfsvereeniging, die de uitvoering der ziektewet ter hand zal nemen. Door het K. N. L. O. wordt de meening ge vraagd over een schrijven der heeren mrs. Hartog en Dirven te Bergen op Zoom, inzake moeilijkheden met Veeverzekeringsmaat- schappijen, waarin wordt geadviseerd alge- meene regelen te st en te ageeren tegen Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondinge n Het verzacht en geneest maatschappijen, die deze niet aanvaarden." Doen meerderen dit niet, dan moeten de landbcv.wmaatschappijen zelf een verzeke ringsmaatschappij oprichten. Verder vermeldt de agenda verschillende benoemingen, bespreking der agenda voor de algemeene vergadering het verslag van het pachtbureau (C.Z.P.) over 1927 en 1928 en bespreking van het rapport betreffende de werklooshèid. Voor de Woensdag te houden algemeene vergadering meldt de agenda behalve de ge wone werkzaamheden en het gebruikelijk jaaroverzicht van den voorzitter de statuten-' wijziging, betrekking hebbende op de samen stelling van het hoofdbestuur en die in de hoofdbestuiirsvergadering van 29 October 1928 werden verworpen. Au tobusdiensten. Beschikkende op de beroepen, ingesteld onderscheidenlijk door de directie der Ned. Spoorwegen tegen de beschikking van Ged. Staten van Zeeland van 1 April 1927, waar bij aan de N.V. Autobusdienst voorheen Ch. Willemstein, te Wemeldinge en aan J. Leen- dertse. aldaar, vergunningen zijn verleend tot het in werking houden van autobus- busdiensten en door J. Leendertse tegen ge noemde beschikking voor zoover hem daarbij vergunning is geweigerd tot het in werking houden van een autobusdienst tusschen We meldinge en Goes, is bij Kon besluit beslist le. het beroep van de directie der Ned. Spoorwegen tegen den autobusdienst We meldinge Kattendijke Kloetinge Goes van J. Leendertse buiten behandeling te laten 2e. het beroep van de directie der Ned. Spoorwegen tegen den dagelykschen auto busdienst W emeldingeKapelle—Kloetinge Goes der N.V. Autobüsdienst voorheen Chr. Willemstein en den marktautobusdienst WemeldingeGoesMiddelburg van J. Leendertse ongegrond te verklaren 3e. met vernietiging in zooverre van het bestreden besluit van Ged. Staten aan J. Leendertse te Wemeldinge, vergunning te verleenen tot het in werking houden van een dagelykschen autobusdienst van Wemel dinge over Kapelle en Kloetinge naar Goes onder bepaalde voorwaarden. KOUDEKERKE. Door de landbouwvereeniging te Koude- kerke is aanbesteed het bouwen van een pootaardappelbewaarplaats. Het werk werd gegund aan den laagsten inschrijver den heer J. Geldof voor 1997. KERK- EN SCHOOLN1EUWS Ned. Herv. Kerk. Drietal te Rotterdam ds. A. Adriani te Baarn, ds. J. C. Roose te Gro ningen en dr. H. W. Obbink te Geldermal- sem. Beroepen te Upendam ds. W. Reus te Westkapellete Watergraafsmeer ds. J. Grootjans te Heerjansdam. Ger. Gem. Beroepen te Meliskerke M. Heikoop, cand. te 's-Gravenhage. Op het tweetal te Rijssen komt voor ds. M. Hofman te Krabbendijke. Presbyteriaansche kerken in Amerika. Bij de jongste Synode of Generale Ver gadering te St. Paul (Minn.) van de Pres byteriaansche Kerk in Noord-Amerika werd de voorzittersverkiezing met zekere spanning tegemoet gezien. In deze zeer invloedrijke Kerkgemeen schap is gedurende de laatste tien jaren of langer een strijd gevoerd tusschen de Fun damentalisten en de Modernisten. De vraag was nu, van welke richting de Synode- praeses zou zijn. Met groote stemmenmeerderheid werd als zoodanig gekozen prof. dr. Claland B. Mc. Afee, hoogleeraar in de Dogmatiek aan de theol. school -te Chicago. Vroeger diende hij als predikant de Presb. Kerk Hij verkreeg den doctorstitel in een drietal Faculteiten, maakte reizen in het Oosten en hield lezin gen in Syrië, Egypte, Engelsch-Indië, Siam, China, Korea en Japan. Deze lezingen hield hij om het Christelijk geloof te verdedigen tegenover de valsche godsdiensten. In zijn openingswoord ter Synode ver klaarde hy, dat een unie vooral van de Presbyteriaansche Kerken moest bevorderd worden Deze 141ste synode cprak zich uit ten gunste van de vereeniging van de vijf grootste Protestantsche Kerken in Noord-

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1