Dansante. 500 300 150 100 25 gen VEREEN. VOOS BEROEPSKEUZE het voort Ische volk. MAANDAG L--No. 134 67e Jaargang 1929 VEN DSTERHUIS. DEN I ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. I Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- I rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct lilgavs: firma F. VAN DE VELDE Jr.. Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 IO JUNI Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Gegarandeerde oplaag 5150 Ex. EERSTE BLAD BINNENLAND nog thuis schen? I O" „Vliss. Courant' Stads- en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT an was hun te ten wij familie te ge- fan een en nut is zui- ie, zeer an een zonder ■erking. lïnevrij. il spoe- kunnen ris veel ■erk en zelfs ;net als uitste- die hun nstond, ins veel icheutje evoegd S emmen; e«*dem* emmeni ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct Ipe abonné's in 't bezit eener I Polis, zijn GRATIS verze- I kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. nummer bestaat uit 2 bladen. oor, vlug, netjes >edkoop. en op aanvrage -s. verkoop a con- NBOEDEL, naaimachines, zeer dkasten. S MA1SON CODI, in. 12 laden, Was- spiegels enz., alles Maandag. )T HONDIUS. Het Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad. Zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur is Ibet koninklijk gezin ten paleize te Amster dam aangekomen. Zonder gevolg kwam de I3UI0, waarin H.M. de Koningin met Prins I Hendrik en Prinses Juliana waren gezeten, het Damplein oprijden, waar de mariniers I en matrozen voor het paleis een eerewacht I vormden, die, toen H.M. het paleis binnen- I trad, het geweer presenteerde. Uit de honderden, die in een wyden boog Ivoor het paleis stonden, van de Kalverstraat I tot de Nieuwe Kerk, steeg een hartelijk ge- I juich op, dat H.M. met een minzaam groe- I ten beantwoordde. Na twaalven nam de drukte nog meer toe. I Langs het Damrak stelden zich reeds hon- I derden op, om later in den middag getuige I te kunnen zijn van den feestelijken intocht I van H. M. de Koningin-Moeder. De tafeltjes p de terassen van de café's waren langs den lintochtsweg reeds voor den heelen middag I besproken. De geheele binnenstad bood een beeld van I feestelijke bedrijvigheid, zooals men slechts zelden ziet. De tientallen vlaggen, die vooral I in de Kalverstraat uithingen, droegen er veel I toe bij, om de stad een feestelijken aanblik te geven. Toen de Koninklijke Familie op den Dam Ikwam speelde de marinemuziek van de leerewacht het Wilhelmus. Nauwelijks wa- |ren de tonen van .ons volkslied -verklonken de balcondeuren gingen open en ver- I scheen H.M. de Koningin-Mceder, gevolgd door Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik I en Prinses Juliana. De vaandels wuifden en toen het ge- I juich zich wat had gelegd hief de dirigent Ivan de vier honderd zangers zijn dirigeer- staf op en klonk prachtig over den Dam „Wilhelmus van Nassoue Een ick van Duytschen bloet" gevolgd door „Mijn schilt en mijn betrouwen „Syt ghy, o Godt, myn Heer" I begeleid door de stafmuziek van de Kon. I Nederlandsche Marine. Hierna volgde onder groote aandacht van den geheel met publiek gevulden Dam nog I de koraalzang „Dankt allen God den Heer", I vervolgens „Wilt heden nu treden" uit Va- llerius' Gedenck-Clanck, ons „Vlaggelied" en I tot slot „Ons Hollandsch". Na afloop brachten de vaandels hun I groet en onder groot gejuich van de menigte I en minzaam gewuif van de Koninklijke Fa- jmilie, trok deze laatste zich terug in het grijze paleis. Gisterenochtend heeft de Koninklijke fa- milie een kerkdienst bijgewoond in de Wes- 1 terkerk, waar ds. P. J. de Jong als predikant I optrad. In een der banken tegenover den I preekstoel namen de vorstelijke personen I Plaatsrechts van Koningin Emma was de I Prinses gezeten en links de Koningin en I Erins Hendrik. Het gevolg, de burgemeester I en do hoofdcommissaris zaten in drie andere [banken in het kerkgebouw. De dienst ging, zooals gebruikelijk is, zijn [gewonen gang en slechts weinigen wisten vooruit, dat het vorstelijk gezelschap in de I Westerkerk zou komen. Nadat ds. De Jong I den preekstoel bestegen had, zong de ge- I Weente Gezang 208 vers 1, 2 en 3. In het gebed herdacht de predikant, dat I Koningin Emma een halve eeuw voor ons I land bewaard is gebleven. Vervolgens las hij Handelingen, hoofdstuk Xlt voor, om als tekst te kiezen het eerste gedeelte van vers 6 en het slot van vers 10. De gemeente zong voor de preek Gezang 51 vers 1, 2 en 5 en er na Psalm 22, en tot slot Psalm 73 13. De dienst was ongeveer kwart over elf af- geloopen, waarna de vorstelijke personen het kerkgebouw verlieten. De radio en de verkiezingen. De K. R. O. en de N. C. R. V. hebben zich met een schrijven tot den minister van Waterstaat gewend, om te protesteeren te gen de door den minister ingestelde regeling aangaande den zendtijd van 13 kleine par- bijen, om hun inzichten in den aether te vei'kondigen. Het gevolg van deze regeling, door loting Was, dat linksche-politieke partijen over I Buizen zullen mogen spreken, zoodat mid- in de reeds vastgestelde programma's van de Ned. Chr. Radiovereeniging enkele spreektijden voor links-politieke groepen moeten worden afgestaan. Dat deze regeling zeer storend werkt mo ge blijken uit het feit, dat op den avond van 26 Juni de bidstond ter herdenking van het 75-jarig bestaan der Theologische school te Kampen zal moeten komen te vervallen, aangezien de minister heeft bepaald dat op dien avond de soc. dem. Volksparty van den Huizer zender gebruik kan maken. Verder wordt in dit schrijven gezegd, dat de K.R.O. en de N.C.R.V., erkennende de macht van den minister, om principieele re denen niet kunnen medewerken propagan distische redevoeringen toe te laten, welke in strud zün met de beginselen der K.R.O. en N.C.R.V. Voorts dat zij evenmin hun stu dio voor deze uitzendingen kunnen afstaan, alsook dat verdere medewerking noch door den omroepdienst noch door den technischen dienst kan worden verleend. Het Kamerlid Kleerekoper. Naar „Het Volk" meldt, gaat het met den heer A. B. Kleerekoper niet zoo vooruit als men gedacht had. Donderdag is prof. Snapper in consult geweest. Men had ge dacht, dat de zieke einde vorige week het ziekenhuis zou mogen verlaten om zich tot verder herstel naar buiten te begeven, maar daar komt niets van. Intusschen is er geenerlei reden tot ongerustheid. Invoering ziektewet. De „R. Kath. Werkgever" heeft redenen om aan te riemen, dat de Ziektewet niet op 1 Januari 1930, doch enkele maanden later in werking zal treden. Het begin van het jaar lijkt n.l. voor de inwerkingstelling de zer Wet, met het oog op de ziektefrequentie in die maanden, niet de meest geschikte termyn. Bovendien zal wel blijken, dat er nog zeer veel voorbereidingen getroffen moeten worden voordat het ingewikkeld ap paraat dezer verzekering op gang kan ko men. Uit de Metaalindustrie. De besturen van den Alg. Ned. Metaalbe- werkersbond, zoomede die van de Chr. en R.-Kath. bonden zijn met het bestuur van den Metaalbond tot overeenstemming geko men ov^r een ontwerp-collectief contract, dat aan de leden der werkgevers- en werkne mersorganisaties zal worden voorgelegd. Voorgesteld wordt dit contract aan te gaan voor den duur van twee jaar. Het ontwerp deelt de werklieden in in geschoolden, ge- oefenden en ongeoefenden. Behalve deze in deeling kent iedere groep nog een indeeling naar den leeftyd de geschoolden bereiken op 29-jarigen, de geoefenden op 28-jarigen, en de ongeoefenden op 28-jarigen leeftyd het loon van den volwassen werkman. De gemeenten zyn in drie klassen inge deeld. In de eerste klasse komen alleen Am sterdam, Rotterdam en Schiedam. In ge meenteklasse 1 bedraagt het nieuwe uurloon voor geschoolden 60 cent, het minimum-uur inkomen 68 cent, in gemeenteklasse 2, resp. 56 en 63 cent, in gemeenteklasse 3, 53 en 56 cent. Voor geoefenden in gemeenteklasse 1, 52 cent en 60 cent, in gemeenteklasse 2, 48 en 55 cent, in gemeenteklasse 3, 45 en 43 cent. Overwerk wordt betaald met 25 extra voor de eerste twee, en 50 extra voor de volgende uren. 100 op Zon- en feestdagen. Jaarlyks worden vier dagen vacantie toe gekend met behoud van loon. De ziekterege ling die gelijktijdig door werkgevers en werk nemers zal worden bekostigd, verplicht den werkgever tot uitbetaling van 80 van het uurinkomen gedurende 26 weken per jaar. By eiken werkgever wordt een, by geheime stemming te kiezen fabrieksraad ingesteld. Gedurende den duur der overeenkomst zul len de werknemers geen staking by een der werkgevers toepassen, noch steun verleenen aan vereenigingen of personen, die daartoe zouden willen overgaan. Een centrale com missie, waarin zeven werkgevers en zeven werknemers zitting zullen hebben, zal toe zicht houden op de naleving dezer overeen komst. Het bioscoopconflict in het Zuiden. De vereeniging van gemeenten in het Zui den heeft den heer Van Staveren, voorzitter van de Rijkskeuringscommissie, op diens be- middelings-aanbod inzake het bioscoopcon flict doen weten, dat de vereeniging het be middelingsaanbod aanvaardt met handhaving van de centrale nakeuring, waarby zy echter, zooals altyd, bereid is, om te onderhandelen over de uitvoeringsmaatregelen. De Ned. Bioscoopbond heeft aan de directies der bioscoop-theaters in het Zuiden, last ge geven, om het tengevolge van het sluiten der bioscopen ontslagen personeel, hetwelk tracht door het geven van concerten en dergeiyke voor zich en de hunnen den kost te verdienen, na beëindiging van het conflict, te boycotten en niet meer in hun dienst terug te nemen, wanneer zy doorgaan met het geve nvan con certen en dergelijke. „Ons Nederland". Het tijdschrift „Ons Nederland", orgaan van de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer, is op den ingeslagen weg voort gegaan de met fraaie illustraties voorziene beschrijvingen van mooie steden en streken uit ons geheele land, behandelen ditmaal Gronningen, Scheveningen, 't Gooi, Zwolle en Urk. Van Scheveningen wordt een overzicht ge geven, van hetgeen er in het nieuwe seizoen geboden zal worden een mooi boulevard gezicht versiert tevens den omslag van het blad. Dr. W. P. Hubert van Blyenburgh be handelt de vraag of er voor de diensten der V.V.V.-menschen betaald moet worden. De schrijver meent om verschillende redenen, dat men belangeloos moet werken om de sympathie voor de vereeniging by buiten staanders te vergrooten. We lezen verder, dat een regeling tusschen het blad en de Ned. Spporwegen is getroffen, om „Ons Nederland" is de coupé's der voor naamste treinen ter lezing te liggen, hetgeen een goede propaganda voor de A.N.V.V. mag heeten. Naast den beschrij venden inhoud zyn ettelijke kolommen nieuws van de plaat selijke V.V.V.'s opgenomen, waarin zoowat al het noemenswaardige, dat er op gebied van vreemdelingenverkeer gebeurt in Nederlande is vermeld. - Het blad kondigt tenslotte een speciaal nummer aan, dat gewijd zal zyn aan de pro vincie Drenthe, welke uitgave gevolgd zal worden door andere provincie-nummers. TE VLISSINGEN. Ouders, kiest een beroep voor uw kind in en na overleg met het Bureau voor Beroepskeuze alhier. A. s Dinsdag II Juni zitting van 7.30-9 uur in het voorma lig Burger weeshuis aan de Badhuisstraat. Adviezen worden kosteloos verstrekt. VLISSINGEN, 10 JUNI. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Vlis singen over de maand Mei Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes inge legd ƒ46.551.53 en terugbetaald -53.675.43 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 7.123.90 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 24. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter directie óp staatsschuldboekjes ingeschre ven nominaal ƒ600. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 1. De N.R.V.-excursie naar Walcheren. Het station te Middelburg lag gisterenmor gen om 8 uur nog in volstrekte Zondagsrust. Alleen eenige dienstdoende beambten waren aanwezig, benevens eenige dames en heeren, zich kenmerkend door insignes der reisver- eeniging. Even na 8 uur stoomt een extra- trein binnen, de coupé's klappen open en een 350-tal excursionisten vullen het perron. Ze worden voorzien van de aanwijzing hunner plaats en zy begeven zich eerst naar de Abdy, waar een concert wordt gegeven door het Middelburgsch Muziekkorps. De stilte onder de boomen, de antieke omgeving doen hen genieten van mooi uitgevoerde nummers als „La voix des cloches", fijn genuanceerde nummertjes als „Rêverie" van Vieuxtemps, om niet te vergeten de rijke, schitterende fragmenten uit Tannhauser. Geen wonder dan ook, dat de heer W. C. Hemerik, de voor zitter der Nederl. Reis vereeniging, zich ten tolk maakt der excursionisten om de afdeeling Walcheren te danken voor dit stemmingsvolle, muzikaal genot gevende begin. Daarna begaf men zich naar het Schut tershof, waar de 190 gasten uit den Haag, de 12 uit Leiden, de 21 uit Dordrecht, de 3 uit Delft en de 113 uit Rotterdam zich even kun nen vertreden, alvorens den schoonen tocht door Walcheren, Zeelands tuin, te aanvaar den. Voordat de N.R.V.ers de auto's bezetten of de stalen rossen bestijgen, houdt de waarne mende voorzitter, de heer H. P. Staal, een welkomstrede, waarin hy, ondanks den be kenden Jurriaan, „die verre reizen doet", staande houdt, dat, na een tocht als vandaag, waar wei- en bouwland, bosch en duinen en zee te bewonderen zullen vallen, ook veel te vertellen zal vallen. En het zy hier dadelyk by vermeld, door het prachtige weer, dat niet te warm en niet te frisch was, heeft deze schitterend geslaagde tocht zyn propagan distische waarde bewezen, want onder de gasten waren er, die door hun indrukken in geestdrift gebracht, reeds dadelyk voor dezen zomer pension in Domburg hebben besproken. Precies op tijd reden de fietsers af en be gaven degenen, die per auto zouden vertrek ken zich naar de Markt, waar de 21 auto's en autobussen waarvan de leiding was opgedragen aan den heer J. van Graaf- eiland gereed stonden om de vreem delingen met de geleider., leden der afd. Walcheren eerst langs het Oost-Indisch huis en vervolgens over Sint Laurens, Seroos- kerke en Oostkapelle te brengen, waarna uit gestapt werd om den Schoonoordschen weg te volgen en door Berkenbosch met haar mooi- en vijver naar Westhoven met zyn bekende Romeinsche brug te gaan. Dat op dit traject by de bezienswaardigheden, als oude huizin gen en groote goederen het een en ander werd verteld, behoeft eigenlijk niet verteld, voor wie weet, dat de heer Reyers uit Middelburg zich onder de leiders bevond. Hierna voort zetting van den autotocht naar Domburg, vanwaar werd gereden naar Westkapelle, waar uitleg van den dijk werd gegeven. Dat de gasten het dezen dag zeer hebben getrof fen stippen we hier even aan, door te ver melden, dat ze tijdens hun tocht het uitgaan der kerk op een der dorpen zagen, hoog water hadden op den Westkappelschen dijk en ook nog de kerk in Zoutelande zagen uitgaan. Langzaam genoeg, zooals gedurende den heelen tocht, werd naar Vlissingen gereden, waar na bezichtiging van het standbeeld van De Ruyter over den Boulevard naar Britan nia werd gewandeld, waar een diner werd aangeboden. Daar wachtte den gasten een aangename verrassing. Aan alle aanwezigen werd een bouquetje aangeboden door 2 R.-K. en 2 Prot. Zuid-Bevelandsche boerinnen, be nevens een 2-tal Noord-Bevelandsche (dit maal geen aangekleede, maar werkelijke ras echte boerendochters), die naderhand mee aanzaten. Aan deze tafel werd het woord ge voerd door den heer Staal, die dank bracht aan allen, die meegewerkt hadden om dezen popagandistisch goed geslaagden dag te hel pen bevorderen, waarna door een kapel het Wien Neêrlandsch Bloed ten gehoore werd gebracht. Vervolgens sprak de heer Hemerik, die het bestuur der afd. Walcheren dankte voor haar zorgen en haar werken en die voorstelde aan den heer Noest (voorzitter), met ziekteverlof in Domburg, een telegram te zenden, waarop het Zeeuwsch Volkslied weer klonk. De heer v. d. Vliet, voorzitter te Rotter dam wees op de saamhoorigheid en het sa menwerken, waardoor dezen dag mogelyk was geworden. Nadat de heeren Staal en Van Leverink (secr. afd. Walcheren) voor de woorden ge sproken, hadden bedankt, prees de heer Ver meer, leider der fietsclub uit den Haag nog den heer Stam, die dezen dag de leider der foetsers was geweest. Een dansje op den veerenden dansvloer hield de gasten bijeen, tot het uur van ver trek (8.15) der extra-tram naar het station was aangebroken, waarna de vreemde N.R.V.ers naar hun penaten terugkeerden. De electrificatie der middengroep. Er wordt met kracht voortgewerkt aan de electrificatie der middengroep en met de en kele weken geleden te Middelburg begonnen kabellegging ter voorziening van de Beve- landen van stroom is men reeds tot een flink eind voorby 'sHeer Arendskerke gevorderd. Deze gemeente, waar de raad reeds besloot tot het aanleggen van een ondergrondsch distri butienet en electrificatie van de straatver lichting, terwyl door de activiteit van het plaatselijk comité reeds een zeer hoog per centage aansluitingen werd verzekerd, zal dus eer. der eerste kunnen zyn, die stroom kan betrekken. Mogen andere gemeenten spoedig dit mooie voorbeeld volgen. Voor Goes en haar electrificatie is het ze ker ook verblijdend dat men reeds zoo dicht de stad met den kabel nadert. Op Walcheren als het donker wordt. Thomas Olisen Lokken, de bekende Deen- sche schrijver van „Klaus Kjerg", is verle den jaar in ons land geweest en heeft eeen serie zeer geestdriftige Resebreve fra Hol land laten verschijnen. Het tijdschriftje „Elseviriana" heeft er een en ander uit ver taald, en aan die vertalingen ontleenen wy het volgende stukje over Middelburg „..In Middelburg volg ik den menschen- stroom naar de Groote Markt, in de straten zie ik de heerlijkste rijtuigen, ouderwetsch overdekte wagens, geschilderd met lichte en stralende kleuren en met vurige paarden er voor. Hier zit een koetsier met de door het weer gebruind gelaat op den bok, een oude, vertrouwde knecht op de hoeve, die de dochter naar de markt rijdt. Hy wrijft ge weldig nadrukkend onder zyn langen rooden neus, terwyl hij stilstaat. Maar nu stapt de jonge dochter uit. Ach, wat is ze mooi, frisch en rood in 't gelaat, een dochter der natuur, met een kleur van melk en bloed, lieflijker gelaat heb ik nooit gezien. De hoofdtooi is van de fijnste kant, het ruischt niet zoo als by de andere vrouwen, maar laat hals en ooren vrij. Ik zie de meest harmonische schouders en die lieflijkste borst die boven keurs en japon welft. Ik vergeet heelemaal naar de zware schoenen te zien en de dikke, leelyke beenen, zoo verrukkelijk is haar ge zicht, zoo blauw zijn haar oogen, zoo ver trouwelijk haar glimlach, terwyl ze een jon genman begroet, die haar uit den wagen helpt. De cude knalt met zijn zweep, droogt nog eens den neus met zijn wijsvinger af. Hy verdwijnt in het gewemel, nieuwe spannetjes duiken op, zeldzame openbaringen en ver dwenen tijden, heel het oude, rijke Hol land.... Het leven op de markt ontplooit zich op zyn best. Het groote plein is gevuld met kraampjes, waar van alles verhandeld wordt, uitgezonderd misschien koloniale wa ren. Ieder oogenblik worden de paarden en veulens getoond die verkocht moeten worden. Ze worden het plein rondgeleid, terwyl de kooplui in rijen staan en beoordeelen. De handel wordt later voortgezet in de herber gen waar de paarden gestald zijnDe dag gaat voort. De jonge mannen beginnen een meisje uit te zoeken, Ze loopen veelal met vieren, twee jonge mannen met twee meisjes, nooit minder, dikwijlr met achten op een rij, de straat versperrend. Eerst laat op den avond zie ik enkele paren alleen loopen, zacht pratend dat doet mij eraan denken, dat er in een Engelsch reisboekje staatHet volk op het eiland Walcheren is erg terug- terughoudend. Ze hebben de merkwaardige ge woonte, dat ze hun gevoelens pas toonen als het donker wordt. Hierin herken ik den boer weer, en wel zooalhij is in het barsche Jyl- land, ja, zeker langs de heele kust van de Noordzee, tot in Frankrijk toe. Het is het zelfde volk, dat langs deze stranden woont." Industrie te Sas van Gent. Naar we vernemen is door een Neder- landsch—Fransche combinatie te Sas van Gent, nabij et spoorwegstation een terrein aangekoch ter grootte van anderhalve Hec tare voor het aldaar stichten eener textiel fabriek. SOUBURG. Vrijdagavond werd in „Rehoboth" een le zing gehouden door den heer Slooves, direc teur der P.Z.E.M., over „electrische verlich ting". Door jhr. van Doorn, burgemeester, werd spreker welkom geheeten en sprak hy er zyn vreugde over uit dat zooveel belangstellen den aanwezig waren, waarna hy het woord gaf aan den heer Slooves. Spreker begon zyn causerie met te wijzen op de groote vlucht die electrische verlichting ook in onze naaste omgeving te Middelburg en Vlissingen in de laatste 20 jaar genomen heeftin dit tijdsverloop is het verbruik ook twintig maal zoo groot geworden. Hy die eenmaal de waarde van electrisch licht door gebruik heeft leeren kennen, wil niet meer naar een andere verlichting terug. Spreker zet voorts uiteen, dat wanneer men directe voordeelen van electrisch licht en gasverbruik naast elkaar zet of beter gezegd de directe uitgaven, men geen juist beeld krijgt van het voordeel van electrische ver- lichitng. Ook de indirecte voordeelen, die dan per slot van rekening toch ook onze porte- monnaie raken tellen zeer zeker ook mede, wat de heer Slooves met verschillende duide lijke voorbeelden aanhaalt. Electrisch licht is altijd klaar ge wilt licht, ge draait een knop om, ge hebt licht. Een en ander werd heel aardig door spreker gedemonstreerd met be hulp van een kleine battery. Hoe heel anders is het met petroleum en gas. daar heeft men allerlei getob met vuile branders of heeft men 's nachts plots licht noodig, eerst gezoek naar lucifers enz., terwyl electrisch licht ook uit hygiënisch oogpunt verre te verkiezen is boven gas of petroleum. Ook de schildering in huiskamer of salon zal bij gasverlichting spoedig vuil worden, bij electrische verlichting niet. Gas is echter uitstekend voor verwar ming, electrisch licht voor licht geschikt. Spreker zegt verder dat een overheidsbedrijf geen winst mag maken, toch wordt die ge maakt, maar komt slechts den verbruikers ten goede, daarom, hoe meer aansluitingen hoe beter, waardoor de prijs spoedig beneden de 45 cent per kilowatt, ja mogelyk wel be neden de 35 cent per kilowatt zal komen. Daar alles nog pas in wording is, wat betreft de electrificatie in Zeeland, kan spreker nog geen directe prijzen noemen. Wat de installa- tiekosten betreft, deze komen ongeveer, wil men verzekerd zijn van goed werk. op onge veer ƒ6 per lichtpit, welke onkosten desge-

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1