10D0 500 300 150 100 25 SI Uw 67e Jaargang firma F. VAM DE VELDE Ir.. Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66207 JUNI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Gegarandeerde oplaag 5150 Ex. EERSTE BLAD BINNENLAND Stads- en Provincienieuws Voor alBen die Sukkelen ijiÉÉ's Laxeertabietten No. 133 1929 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 1 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- 3 landen bij ivekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuut.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 —5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct Pe abonné's in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi] verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Nederland en België. Naar het „Hbld. van Antwerpen" uit Brus sel verneemt zijn aan den Nederlandschen gezant twee officieele bescheiden overhan- ;d. Ten eeiste werd medegedeeld dat de Belgische regeering met het Nederlandsche voorstel accoord gaat om al de gewisselde nota's te publiceeren. Ten tweede heeft de Belgische regeering eenige cijfers en opmerkingen, die in de ;$te Nederlandsche nota voorkwamen, be streden, zonder dat de grond der kwestie zelf werd aangeroerd. Ook deze repliek wil de Belgische regeering gepubliceerd zien. De Scheldequaestie. Het „Journai de Genève" publiceert een door Chapuisat, den hoofdredacteur, getee- kend artikel over de quaestie tusschen Ne derland en België. Toen tot de scheiding van Nederland en België werd besloten, schrijft het blad, werd overeengekomen, dat de politieke grenzen nooit een belemmering zouden mogen vor men voor de ontwikkeling der scheepvaart. Belgen en Nederlanders moeten zich thans op dezen grondslag plaatsen. Verbetering van de waterwegen tusschen de twee groote havens zou het verkeer ver- grooten, de winsten doen toenemen, enzoo- voort. De schrijver bepleit, teneinde wrijving te vermijden, de instelling van een permanente commissie van toezicht en maatregelen vbor uitvoering van het nieuwe regime. Hy stelt verder voor aan deze commissie een vertegenwoordiger van Zwitserland toe te voegen als aanvullende waarborg voor de beide landen. De rijkswerf te Hellevoetsluis. Op de vragen van den <fceer Hiemstra in zake onderhandelingen, welke zouden heb ben plaats gehad over den verkoop van de rijkswerf te Hellevoetsluis, heeft de heer Lambooy, minister van defensie o.m. het volgende geantwoord Van particuliere zijde is de vraag gedaan, of een onderzoek ter plaatse mocht worden Ingesteld, ten einde na te kunnen gaan, of er aanleiding zou zyn, een verzoek om overna me van de rijkswerf te Hellevoetsluis te doen. Het bedoelde onderzoek heeft na ver kregen toestemming plaats gehad onder handelingen zijn tot dusver evenwel niet ge voerd. In verband met de omstandigheid, dat het onderzoek in de motie-Hiemstra gevraagd, reeds door de zgn. werfcommissie had plaats bad, verklaarde ondergeteekende zich by behandeling der betreffende interpellatie in de Tweede Kamer niet bereid de renda biliteit der werf te Hellevoetsluis opnieuw door een commissie te doen onderzoeken. Intusschen heeft hy, naar aanleiding van de uitspraak der Kamer, persoonlek deze aan gelegenheid opnieuw overwogen, na aan de directeuren der werven en aan den directeur scheepsbouw gelegenheid te hebben ge geven, uiteen te zetten, hoe de rykswerf te Hellevoetsluis naar hun oordeel rendabel zou zyn te maken. Die besprekingen hebben ondergeteekende in de meening versterkt, t het niet mogeiyk zal zyn, de werf te Hellevoetsluis als rykswerf voldoende eco nomisch te cxploiteeren, zoodat zyn inziens de sluiting der werf niet kan worden voor komen. De aan Nederland toegewezen golflengten. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer I. H. J. Vos, inzake de door de ra dio-conferentie te Praag aan Nederland toe wezen twee golven van den radioomroep heeft de minister van waterstaat geantwoord dat de conferentie te Praag een bespreking Was van de Europeesche administraties om zich te verstaan over de concrete toepassing Vah hetgeen de wereldconferentie te Wa shington over het gebruik van golflengten in het algemeen had vastgesteld. Van een genoegen nemen door de Neder- khdsche delegatie aan welke ook deelna men een vertegenwoordiger van de omroep- 01'ganisaties en een vertegenwoordiger van hen Radio-Raad met een toewyzing van golflengten kan niet worden gesproken. By een vergelijking van verschillende zendge- iegenheden mag voorts niet uit het oog borden verloren, dat het aantal niet even- redig is aan de hoedanigheid en dat, wanneer op deze laatste wordt gelet, vergelyking m het algemeen niet ten nadeele van Neder land uitvalt. De golflengte van 1972 M. valt in een serie, welke ingevolge de conferentie van Washington niet meer voor den algemeenen omroep is bestemd. Dienvolgens verviel deze golf automatisch ook voor den Nederland- schen algemeenen omroep zy zal door den ryks zakelyken omroep worden gebezigd, zoodra met voorbehoud van eenige afwij king, indien tydehjke voorziening deze noo- dig mocht maken de voorstellen van Praag in toepassing zullen komen. Nederland en de Antwerpsche wereld tentoonstelling. De Antwerpsche correspondent van „de Maasbode" meldt d.d. 6 Juni Naar wy vernemen heeft Nederland zUn plannen voor de deelneming aan de Ant werpsche wereldtentoonstelling 1930 geheel gewyzigd. Zooals wy vroeger meldden zal Nederland een paviljoen bouwen te midden van prachtige tuinen, een geheel hetwelk ongeveer een halve H.A. zou beslaan. Het gebouw zal uitsluitend dienen om de offi cieele vertegenwoordiging van Nederland en zyn kolonies te herbergen. Daarnaast had Nederland aan het bestuur der tentoonstel ling gevraagd een zekere ruimte in de in ternationale hallen te reserveeren, waar dan de Nederlandsche exposanten zouden worden ondergebracht. Dit plan heeft men thans laten varen, ge zien de groote belangstelling, welke er in Nederlandsche industrieele kringen bestaat voor de Antwerpsche expositie, sinds het bekend geworden is, dat by na alle takken van Nederlandsche industrie binnen het program vallen der Antwerpsche tentoon stelling. Het Nederlandsch comité heeft daarom besloteh de vertegenwoordiging te Antwer pen nog grootscher aan te pakken. Het pa viljoen, dat gereserveerd blijft voor de offi cieele deelneming zal niet alleen in archi tectonisch opzicht gewyzigd worden, maar het zal nog ruimer van opvatting worden Bovendien zal Nederland vlak achter zyn paviljoen een hal doen oprichten van on geveer 7000 vierk M. oppervlakte. In deze hal, welke op de Nenyto te Rotterdam dienst deed, zullen de inzendingen der Nederland sche deelnemers worden tentoongesteld. Zoo zal de Nederlandsche af deeling een beter en grootscher geheel vormen en zeker meer waardig zijn aan onzen naam in het bui tenland. Het ligt in de bedoeling van het bestuur der tentoonstelling het Nederlandsch comité en de Nederlandsche pers tegen begin Juli a.s. uit te noodigen tot een tweedaagsch be zoek aan Antwerpen, in het bijzonder na- tuurlyk aan de tentoonstellingsterreinen en de eerste bouwwerken, welke goed vorderen. Staking omdat geen vrü voor kermis werd gegeven. Donderdag zyn een aantal Deventer werk- loozen, die by de rykswerkverschaffing te Barchem te werk waren gesteld, van het werk geloopen, omdat zy niet vroeger naar huis mochten gaan teneinde kermis te De venter te "ieren. Op advies van den inspec teur van de rykswerkverschaffing heeft de regeering besloten het werk te Barchem voorloopig stop te zetten. VLISSINGEN, 8 JUNI. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Overzicht over de maand MeiHet aan tal bezoekers aan de leeszaal bedroeg in de afgeloopen maand 687, nl. 118 van vrouwen en 569 van mannen. Voor Mei 1928 waren deze getallen resp. 714, 160 en 554. Uitgeleend werden 1850 banden aan 1048 personen. In Mei 1928 1223 banden aan 710 personen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. By de Arbeidsbeurs alhier zijn ingeschre ven 2 vrouweiyke kantoorbedienden1 kinderjuffrouw 1 letterzetter 1 opperman 1 grondwerker 1 verver 1 kapper 1 schoenmaker 1 leerling-koperslager 1 yzer- werker 1 hulpscheepmaker 2 aanhouders 3 stokers 1 machinist1 kok 3 visschers 1 reiziger3 kellners 5 transportarbeiders 4 varensgezellen 1 kantoorbediende 1 ste no-typist 19 losse werklieden. In totaal 56 personenvorige week 56 personen. Alhambra-Theater. Het Wrak van den Hesperus. Geheimen van het Oosten. Lang geleden is het weer, dat sprookjes achtige Indische paleisweelde en Oostersche geheimzinnigheden op het witte doek gepro jecteerd werden. Een fantastische sprook jeswereld, bekooriyke vrouwen en een boei end scenario maken de rolprent „Geheimen van het Oosten" tot een bijzondere aantrek - keiykheid. De technische kracht der Ufa maakt deze luxueuse uitbeelding prima, waarby mooie tooneelen in natuurlijke kleu ren opgenomen zyn. Van de vorige week herinneren wy ons Nicolai Kolin a Is de komiek in „Hoera, ik leef nog thans is het vrooiyke gedeelte by hem weer in goede handen. Ook de knap- pe, welgevormde vrouwtjes Dita Paulo en Agnes Petersen spelen haar rollen vol gra Je en vol verleiding, waar de omgeving zich extra voor leent. Schariah heeft een overwinning behaald en het volk maakt zich op om een feest te vieren, dat op aarde zyns gelyke niet heeft. De heerscher is gezegend met een dochter, voor wier schoonheid duizend en meer jon gelingen hun leven willen offeren. De schoone dochter, maar ook de favorite van den sultan, verliezen haar hart aan een jongen gevangene, die bij een toevallige ont moeting met de bekooriyke dochter een me deminnaar verslaat. De astrologen voorspellen, dat de ware echtgenoot voor des sultan's dochter echter de rivier zal opkomen. De van God gezon dene komtdik, sluw en bleek als de volle maan, die zich in den koninklyken vyver spiegelt. Op het bevel der priesters, die daar door den mcnd huruiër godheid-zeggen- te spreken, zal deze mensch het knappe meisje tot vrouw krijgen Smart is er by het jonge paar, vroolykheid echter by den gast, die echter zelf het verspeelt door dronken den harem in te tuimelen, waarop de doodstraf staat. •Zyn buitengewone jaren doen hem den dans ontspringen. Hoe, dat vertelt de film. Of de prinses en de krygsgevangene een gelukkig paar worden Dat behoort ook by het sprookje „Geheimen van het Oosten", welks einde even sprookjesachtig is als het geheel. Vermelden wy ten slotte, dat, naar wy meenen, deze rolprent draaide by de opening van „Luxor" te Rotterdam, wel een bewys dat deze film wordt geacht het pu bliek te trekken. Een ballade van Longfellow suggereerde tot de dramatische film„Het wrak van den Hesperus". Een verhaal van schipbreuk, stormgeweld, hartstocht en liefdessmart. De schipbreuk, waarby het schip na wanhopigen stryd op de rotsen wordt geworpen, brengt uitkomst, alsmede voor twee jonge men- schen een gelukkig einde. Verbaasd kan men staan over de natuur getrouwe weergave van het stormgeweld en de schipbreuk. Het geheele scheepsmilieu, de viermaster onder volle zeilen, de prach tige zeekieken maken ook dit nummer tot 'n bewonderenswaardig stukje filmtechniek. De uitstekende hoedanigheden van dit program, waarby wy vooral denken aan de zeer smaakvolle décors van de Oostersche luxefilm, met de fraaie kleurencombinaties, worden verhoogd door een cultuurfilmpje uit den omtrek van den Donau. Het interes sante en leerzame wordt door de kundige samenstelling niet te schoolsch of vervelend. Uit het Hollandsch Nieuws willen we nog even aanstippen de opnamen der Haagsche arbeiderssportbetooging. Steeds meer vraagt de mensch om gezonde lichamelyke bewe ging. Mogen de flinke demonstraties er toe bydragén, dat steeds meer jongeren en ouderen geregeld gymnastiek en sport gaan beoefenen. Mogen ook hier steeds meer eensgezinde leiders voorgaan, met zelfopof fering, in het belang van het geheelMis schien dat dan ook onze baldadige straat jeugd, waarover blijkbaar de talryke politie van ryk en gemeente maar moeiiyk baas kan, dan nog eens een betere reputatie verwerft Luxor-Theater. Vader tegen wil en dank. De doodende kus. Twee hoofdfilms, welke er beiden mogen zyn de eerste dolle vroolykheid, de tweede van ernstigen, leerzamen inhoud. Doch bei den zeer onderhoudend, waardoor ze ieders belangstelling verdienen. En die was er reeds by de première, 't huis was buitenge woon bezet. En terecht Harriet Underwood (Lilian Harvey) een leuke grillige bakvisch. die het met haar vader niet al te best vinden kan, belooft op zekeren dag aan de politie de verzorging op zich te nemen van een baby, die zy in haar auto gevonden heeft. Daarna besluit zy naar Parys te gaan onder protectie van den jongen Lord Douglas Fairfox. die op het moment van kennismaking met Harriet, reeds vader wordt. Vader worden is ook niet moeiiyk. Op de reis naar de lichtstad rollen de tot pa en ma gepromoveerde jongelieden van 't eene avontuur in 't andere, waartoe de achtervolging door een detective, die in Doug een berucht misdadiger ziet, het noo- dige bydraagt. En in Parys komt de Lord zelfs in de gevangenis terecht. De detective heeft zich echter schromehjk vergist en zoo komt alles toch nog terecht en krygen ze elkaar. Een verbazend leuke film, die alle narigheid en melancholie verdryft, en ge weldig op de lachspieren werkt. Lachen ge garandeerd 77- succes buitengewoonEen panacee tegen alle zwartgalligheid Hullebroeck zingt als hy het over de ker mis in 't land van Rupelmonde heeft„En zoenen is geen zonde Dat de waarheid hiervan relatief is, bewyst ons wel de twee de hoofdfilm, waarin de Fransche marine dokter Malachowski door den regisseur Jean Choux een geschiedenis deed belichamen, die een maatschappelijk kwaad op felle wyze belicht en de rampen laat zien, welke ver oorzaakt kunnen worden door een gevreesde ziekte, indien uit valsche schaamte niet- tydig of niet-deskundig kan worden inge grepen. Voor een zeeman ligt het grootste gevaar voor zyn 'even niet steeds op de woeste baren. Integendeelin havenplaat sen, waar de verleiding groot is, gebeurt soms, trots de gedachten aan allen die achterbleven en van wie men met liefde is vervuld, in een zwak oogenblik het onver- mydelyke enaameloos zyn het leed en de ellende, welke er uit voort vloeien. Deze rolprent is van een meesterlijke constellatie in den aanvang romantisch in het schil derachtige Bretagne, later aangijjpend door alle beelden van ellende en rampzaligheid. Het slachtoffer in dit verhaal is zoo ver standig een dokter te raadplegen, waardoor hem genezing gewaarborgd is. En daardoor krygt deze film, wat het publiek nu eenmaal wenschteen biy einde. André Soral en Claude Harold geven van de beide hoofdrollen een pracht-vertolking de overige figuren zyn te loven. Een goed product van Franschen oorsprong, wat uit een oogpunt van leerzaamheid ieder aan schouwen moet, temeer daar het voor alle jongelui een waarschuwing inhoudt op hun verdere levensbaan. Het voorprogram is zeer attracief. Hol landsch Nieuws is als steeds interessant en de opnamen van de Niagarawatervallen zijn in één woordreusachtig. Schitterende, majestueuse natuurtafereelen ontrollen zich aan het oog en we gevoelen de verhevenheid in de schepping. Een scherp contrast met alle afschuwelijkheid, die in de tweede hoofdfilm wordt vertoond. De muzikale illustratie wordt deze week verzorgd door een trio, wat bewezen heeft een uitstekende opvatting van zyn taak te bezitten. De begeleiding by de Niagara was subliem en ook in de hoofdnummers was fragmentarisch goed passend spel te beluis teren. Duidelyk blijkt wel, hoe filmwerken aan waarde en genot winnen, wanneer zy met orkest worden begeleid. Een succesvol programma, een uitverkoch te zaal waardig Aan de directie ons com pliment. Het wachtwoord„Geef my maar een Luxor-tje De Tweede Kamerverkiezingen. Op Dinsdag 18 Juni a.s. zal de heer H. Co- ïyn, de leider der anti-rev. party, alhier op treden voor de anti-rev. kiesvereeniging. Feestavond V. C. Vlissingen, Gisterenavond gaf de V.C. V2issingen een feestavond voor leden, donateurs en genoo- digden met hun dames ter eere van het 12 Z2-jarig bestaan en het behalen van het kampioenschap van de Zuidelyke 2e klasse A door haar le elftal. De voorzitter, de heer R. Brysse opende voor een volle zaal van „de Oude Vriend schap" dezen avond. Hierby memoreerde hy in het kort wat de vereeniging vanaf de combinatie tot stand had weten te brengen Na de opening had de huldiging plaats van de leden van het le elftal met hunne dames, aan wie na een korte toespraak van den voorzitter een souvenir werd aange boden, nl. voor de heeren een groote foto in lijst van het kampioenselftal en voor de dames een bouquet rood-witte bloemen. Hierna werd een aanvang gemaakt met het afwerken van het eigenlyke programma, met Verstopping of moeilyken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar .Werken vlug zonder kramp of pyn. By Apothekers en drogisten. Doos 60 ct. uitgevoerd door leden van de V.C. Vlis singen, bijgestaan door de vereeniging „Kunst naar Kracht", die zoo welwillend was geweest belangeloos hare medewerking te verleenen. Een keurige serie liederen werd ten gehoore gebracht, welke veel byval had den. Ook de voordrachten „Het gemopste gou den Tientje", „Mietjes Bruiloft" en de „Ge meenteraad van Wauweldam" werden met een spontaan applaus beloond. Het orkest, onder leiding van den heer Van Beers, dat alle nummers kranig heeft begelied, was in goede handen. Hiermede was deze feestavond, welke met een geanimeerd bal besloten werd, geëindigd en kan de V.C. Vlissingen met groote voldoe ning terugzien op de viering van haar 12 /2* jarig bestaan. In onze Tydinghal. Wy etaleeren een foto van de Senatus II- lustrissimus Studiosorum Groningae van het Groningsche Studentencorps, welk corps van 1 tot 5 Juli a.s. het drie en zestigste lustrum van de Groningsche universiteit zal vieren foto's van het omhalen van het bouwvallige gedeelte der R.-Kath. kerk te Hoogmade van het bezoek van minister Kan aan de groente- en fruitveiling te Zwijndrechtvan het bezoek van de drie Duitsche torpedoboo ten aan Rotterdam. Vrijwillige Landstorm. De schietoefeningen van de afdeeling Vlissingen van den Buitengewonen Vrywil- ligen Landstorm zullen Zaterdag 15 Juni aanvangen en voorts iederen eersten en der den Zaterdag van de maanden Juli tot en met October worden gehouden van 2 tot 6 uur op de schietbanen aan het midden- reduit. Voorstellen voor den gemeenteraad van Middelburg. Van den minister van arbeid, handel en nyverheid is ontvangen een afschrift van een schrijven aan de directie der N.V. Meelfabrie ken der Nederlandsche Bakkery te Rotterdam, waarin wordt gezegd, dat o.a. naar aanleiding van de bespreking, welke de directeur van den Rijksdienst der werkloosheidszorg en arbeidsbemiddeling heeft gehouden met den procuratiehouder, den heer Thie, op 29 April jl., de minister besloten heeft nog gedurende het tydvak 1 April tot en met 30 Juni 1929 subsidie toe te staan in de uitkeeringen, ver leend ingevolge de door de N.V. vastgestelde wachtgeldregeling. Op grond van hetgeen in de bedoelde con ferentie werd medegedeeld, meent de minister te moeten concludeeren, dat het verleenen van hulp aan de Middelburgsche arbeiders, kwalyk meer kan worden beschouwd als ge daan tengevolge eener wachtgeldregeling in den zin, als daaraan door hem wordt gehecht. Burg. en Weth. deelen mede, dat zy aan de hoofden der oper.bare lagere scholen advies verzochten omtrent eventueele invoering van het slöjd als leervak voor de jongens leerlin gen uit de 5e en 6e klassen der scholen met ingang van den cursus 1929yi930. In aansluiting met het gezamenlyk ant woord dier hoofden deelen Burg. en Weth. mede, dat zy voorlooj ig van de invoering hebben afgezien en voornemens zyn by voor komende onderwyzers-vacatures aan die scholen, aan sollicitanten den eisch te stellen, dat zy het slöjd-diploma bezitten. Voor de toekomst zal zoo althans de invoering als leervak worde i mogelyk gemaakt. De hoofden schryven o.a., dat naar hun meening de regeling der slöjdlessen in school C (tydens de handwerklessen aan de meisjes der 5e en 6e klasse in het eigen klasselokaal en door de klasseonderwyzers) geheel voldoet aan wat zy ook voor hun school het wen- schelijkst achten. Dit is aan die school mo gelyk doordat beide betrokken onderwijzers bevoegd zyn daarin les te geven. Voor de andere scholen is een dergelyke regeling niet te treffen, wegens gebrek aan voldoende bevoegde krachten. Het aanstel len van twee vakonderwyzers zal groote offers aan de gemeente vragen en allen les te doen geven in het slöjdlokaal van school C zal het onderwys in die school te veel storen, zy zijn dan ook dankbaar voor het in beginsel aan vaarden van dit onderwijs, maar ontraden dadelyke invoering en willen deze opschorten tot genoeg bevoegden aan de scholen zyn. zy adviseeren de mannelyke leerkrachten in de gelegenheid te stellen twee jaar gratis een cursus te volgen voor opleiding tot het di ploma.

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1