1000 500 300 150 100 25 SI MEMEIJER'* FRIESCHE HEERENBAM U o ss «liet* DONDERDAG 6 JUNI EERSTE BLAD 1RAMMA [CE STAND No. 131 67e Jaargang 1929 ve; firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. lelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Gegarandeerde oplaag 5150 Ex. BINNENLAND Stads- en Provincienieuws VOOR FIJNPROEVERS DOOI3 Scli 18760 19338 19295 19723 20052 20331 20507 20885 18783 18801 19110 19185 19298 19314 19850 19901 20153 20168 20333 20383 20515 20562 20946 20958 6 Juni. 10.0010.15 Morgen- ert door het Avro- ;reeks over het on- uw huis, door dr. 50—3.00 Gramofoon- ïrsus. 4.035.00 Zie- verking van Baarri's 5.005.30 Sport- der. 6.01—7.15 Con- ,et. 7.157.45 Lezing overJeugdreizen, npeeren. 8.01—9.00 Ijk orkest van Kam- !hr. Hengeveld. 9.00 Omroeporkest. Marm 'ersberichten. 11.00— 6 nur 1852 M.) ndienst. 12.301.45 0 Zang met plano- auserie Het schrij- •t. 8.00 Uitzendavond. na persberichten. 0.35 Kerkdienst. 11.05 0 Gramofoonmuziek. viool, piano). 1.20 Voor de scholen. 3.10 Westminster Abbey, iding. 4.20 Concert;, Challonder Heaton, bje. 6.20 Muziek. 6.35 oor de landbouwers, nuziek van Scriabin. he theatre. 7.35 Mu- 8.05 Concert. Na- s. 9.20 Nieuwsberich- ?ay of the world. 9.50 A taste of life", co- 512.20 Dansmuziek, 1744 M. 12.20 Pro- 502.10 Gramofoon- aeruurtje. 4.35 Dans- imuziek. 8.55 Concert, 11.35 Muziek voor onmuziek, 1.252.50 .50 Ergens in West- Gramofoonmuziek. van Siegfr. Wagner, tot 12.20 dansmuziek. .205.20 Lezingen en concert. 6.208.05 Le- Berliner Festspielen. sche manenkoor. Ber- Daarna tot 12.50 dans* 1.35 Siegfried Wagner- icert. 8.15 ..Iphigenie acten van Gluck 1120 50 Proefuitzending op :ttemuziek. .20 Trioconcert. 6.55 Orkestconcert. [EM. )REN dochter van Aarnoud Moens. UWD en Margaretha Le* Leunis Dekker, 42 j. \RTL1JNEN Ott. Rott. van Sydney van Bombay Juni te Alexandria Juni Ouessant ^n Calcutta n. Rott. Juni van Port Said Juni van Sabang uni van Tanger 3 Juni v. Sabang 1 Juni v. Kaapstad Amst. n. Batavia Juni van Port Said Juni te Kurrachee Juni Vlissingen naar 5. 4 Juni Dungeness fcott. van Port Natal e Boston, Batavia n. Philadelphia van New 2 Juni 6.57 u. 30 mijl id 4 Juni van BelawaQ p. 3 Juni Perim Juni te Rangoon 3 Mei van Tampico Juni Perim Auto's, Fietsen :rtu3gen. Juni uur 6 9.45 7 9.46 TE VLISSINGEN l._ 12.18 \M. 1.35 13.53 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct 0e abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze gd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De personeele belasting voor winkels, hotels enz. Door den heer Staalman zijn aan den mi- lster van financiën de volgende vragen ge steld het den minister bekend, dat door de ver eniging Koninklijke Nederlandsche Midden- sbond op ruime schaal onder de leden van de bij haar aangesloten organisaties een circulaire wordt verspreid, waarin wordt ge- dat aan het bestuur dezer vereeniging duidelijk is gebleken, dat het betrekken van winkels, hotels en koffiehuizen in deze be lasting (personeele belasting) niet op de wet steunt, m.a.w., dat dus ten onrechte tot op heden deze belasting geheven wordt voor win- i, hotels en koffiehuizen" en in welke cir culaire den leden wordt aangeraden aan een actie mede te werken om van betaling dezer belasting ontheffing te krijgen Is den minister eenige rechterlijke beslie- ing bekend, welke het zenden eener dergelij ke circulaire wettigt Zoo ja, is de minister dan bereid te bevor deren, dat aan belanghebbenden terug wordt betaald, zonder dat de hulp van den rechter behoeft te worden ingeroepen, wat door hen tot heden onverschuldigd aan personeele be- g is betaald De Marinereserve. EU Kon. besluit opgenomen in „Stbld." 220. is bepaald, dat als catagorieën van dienst plichtigen van de zeemacht, welke tot ds Kon. marine-reserve komen te behooren, worden aangewezen a. eervol, om andere reden dan ter zake fan onbekwaamheid of ongeschiktheid ont- lagen luitenants-ter-zee, officier-vliegers, zeewaarnemers, officieren der mariniers, ld. an den marinestoomvaartdienst en id. van tezondheid b. om andere redenen dan ter zake onbe kwaamheid, ongeschiktheid, misleiding, ver oordeeling, verregaande plichtsverzaking, lie- leriykheid of wangedrag ontslagen scheeps- nderofficieren, onderofficier-constabels, id. einers, id. vliegtuigmakers, id. torpedoma- :ers, id. monteurs, id. machinisten, onderof- Icieren der mariniers, onderofficier-zieken- 'erplegers, id. hofmeesters, id. koks, seiners- s, matrozen der le klasse, stokers-olie man en mariniers le klasse. Onder deze ca- cgorieën worden ook begrepen de tot die ca- «gorieën behoorende korporaals. De tot een van deze categorieën behooren de dienstplichtigen, die als vrijwilliger bij de zeemacht hebben gediend, worden gerekend lot de Kon. Marinereserve te behooren a, van 1 Februari 1925 af voor zooveel be treft hen, die ontslagen zijn als vrijwilliger ór den datum van inwerkingtreding der re eling van het personeel der Kon. marine- 'eserve vastgesteld bij Kon. besluit van 31 Januari 1925 no. 34 b. van den datum af van hun ontslag als vrijwilliger voor zooveel betreft hen, aan wie °P of na 1 Februari 1925 als zoodanig ontslag Is of wordt verleend. De dienstverhouding tot de Kon. marine- reserve van bovenbedoelde dienstplichtigen heemt een einde op het tijdstip, waarop hun dienstplicht eindigt of op een nader bij Kon. ^sluit te bepalen vroeger tijdstip. Geen incident aan boord van de „Sirius" Belga meldt uit Brussel, dat het bericht van k »N. Sumatrasche Ct." over een incident aan boord van de „Sirius" in verband met de ttkende Belgische documentenzaak, van allen frond ontbloot is. Het eeuwfeest van Toonkunst. Het eeuwfeest van de Maatschappij tot be kering der Toonkunst te Amsterdam is gisteren geopend met 'n plechtige bijeenkomst nl- de honderdste algemeene vergadering in te aula der gemeenteuniversiteit. De minis ter van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de heer M. A. M. Waszink en vele anderen ?onoodigde autoriteiten, alsmede verschillen- te huitenlandsche gasten, uit Amerika, België, Duitschland, Engeland, Frankrijk en' Oosten- riJk. woonden de feestvergadering bij. De feestrede werd uitgesproken door den voor ster van Toonkunst jhr. mr. dr. van Bere- stejjn. VLISSINGEN, 6 JUNI. Een permanent muziekfestivaL De Vereeniigng tot bevordering van het Vreemd lingenverkeer en Vlissini- Vooruit hebben het plan opgevat dezen zomer, ge durende de maanden Juli en Augustus, des Zondags een muziekfestival te organiseeren. De bedoeling hiervan is het bezoek aan onze gemeente te helpen bevorderen en hetzij op den boulevard of in het Bellamy- park concerten te geven. Het spreekt vanzelf dat hiervoor heel wat geld noodig is, omdat voor een muziek festival, wil het slagen, flinke prijzen moeten worden uitgeloofd, waardoor de vereenigin- gen worden aangespoord om een bezoek aan onze gemeente te brengen. Ook zal aan verschillende vereenigingen een bijdrage in haar kosten moeten worden aangeboden, want men wil uit alle deelen van onze provincie en uit België gezelschappen naar hier trekken. Het plan verkeert thans nog maar in een stadium van voorbereiding, omdat het van de bijdragen die ontvangen zullen worden, zal afhangen of deze verwezenlijkt kunnen wor den. Het voordeel van een druk vreemdelingen bezoek hebben wij reeds zoo dikwijls uiteen gezet, dat dit niet meer afzonderlijk behoeft te gebeuren. Wel meenen wij de plannen van de bovengenoemde vereenigingen bij de in gezetenen te mogen aanbevelen. Dezer dagen zullen circulaires worden rondgezonden en daarop kan men invullen welk bedrag men beschikbaar wil stellen om de plannen te kunnen laten doorgaan. Alleen bij voldoenden steun kunnen de vereenigingen aan het werk gaan. Een bedrag van 1000 zal daarvoor minstens noodig zijn, omdat flinke prijzen dienen te worden uit geloofd, teneinde de muziekgezelschappen aan te moedigen aan het festival deel te nemen. De vereenigingen hopen dat zij niet teleur- gesteld zullen worden en dat de circulaires niet oningevuld zullen worden teruggegeven. Een som van 1000 is toch wel bijeen te krijgen en is dit bedrag gegarandeerd, dan kunnen de plannen voortgang hebben. Men verwacht door dit festival wat leven en aantrekkelijkheid te brengen. Des zomers bezoeken vele vreemdelingen, vergezeld door een muziekkorps, onze bad plaats, doch deze gezelschappen trekken ge woonlijk doelloos rond. Als er nu een festival georganiseerd kan worden, is het te verwachten dat uit België vele gezelschappen een uitstapje naar onze gemeente zullen maken. Dergelijke gezel schappen, die tot een bepaalde „sociëteit" behooren, brengen meestal een groot aantal leden mede, die allicht worden aangespoord hun bezoek aan onze gemeente nog eens te hernieuwen. Het vreemdelingenbezoek wordt er dus door aangemoedigd. Het Roode Kruis. Gisterenavond hield de afdeeling Vlissingen van het Roode Kruis ten raadhuize haar le denvergadering. Nadat de voorzitter, de heer M. van der Beke Callenfels het welkom had toegeroepen aan de aanwezigen, kreeg de heer H. B. Knoop gelegenheid tot het voorlezen der notulen, die onveranderd werden goed gekeurd. Het jaarverslag memoreerde, dat in dit jaar in geen enkel geval daadwerkelijke steun is verleend en de afdeeling zich dus kon gereed maken voor de taak, haar opge legd bij onverhoopte rampen. Niettegenstaan de dit feit is het ledental langzaam stijgende. Het bestuur houdt op dit paraat zijn de volle aandacht gevestigd, wat hieruit blijkt, dat naast de transportcolonne opgericht is een cursus voor adspirant-helpsters, die zich in een drukke deelname mocht verheugen. De cursus, die daaraan is verbonden, in E.H.B.O., wordt door den arts-leider van de transport colonne gegeven. Voor den verpleegcursus, daaraan te verbinden, zal nog een regeling worden getroffen. Met de hoop, door den secretaris uitgesproken, dat, als ooit de nood aan den man mocht komen, op de mensch- lievende hulp der adspirant-helpsters mag gerekend worden, eindigde dit jaarverslag. Uit dat van den penningmeester, den heer Hartelust, stippen we aan, dat het saldo se dert het vorig jaar een voordeelig accres heeft gehad vanaf 34.91. Toch moet aangedrongen worden op versWking der geldmiddelen, daar juist Juni 1929 een groote uitgaaf voor de deur staat. Dan toch zal de algemeene ver gadering (19, 20, 21 Juni) te Middelburg ge houden worden, waaraan de afd. Vlissingen, Middelburg, W. en O. Zuid-Beveland, Zierik- zee en Terneuzen het hare zullen moeten bij dragen. Wel zijn, vooral voor de transport colonne aanwinsten te boeken, maar door overlijden en vertrek naar elders zijn ook ver liezen geleden. Met het uitspreken van den wensch, dat deze cijfers aanleiding mogen ge ven tot het maken van intënsieve propaganda, besloot de penningmeester zijn verslag.. De rekening en verantwoording van dezen functionaris, die tijdens de vergadering werd nagezien, sloot tot een bedrag van 1183.24 >4, met een batig saldo van 980.58/2. Aan den penningmeester werd, zooals het ook aan den secretaris geschied was, dank gebracht voor zijn werkzaamheden. De aftredende bestuursleden ds. C. L. Voor- hoeve, mevr. Voorhoeve en de heer Hartelust werden herkozen. Onder de ingekomen stukken zijn vermeld het verzoek van het hoofdbestuur, om weer een bestuurslid aan te wijzen voor het comité der Zonnestraalcollecte. Hiervoor werd aan gewezen de heer Knoop. Naar de algemeene vergadering te Middel burg werden afgevaardigd de heeren Van der Beke Callenfels en Hartelust. De punten der algemeene vergadering wer den besproken. Na de rondvraag sloot de voorzitter met een woord van dank voor de opkomst deze ver gadering. De Finnen op Walcheren. De Finsche Volkenbondsleden, dit thans een rondreis door Nederland maken, kwamen hedenmor^ en te 11 uur hier aan. Aan het sta tion werden zij ontvangen door het gemeente bestuur en werden daarna onder leiding van den hoofdingenieur van den rijkswaterstaat, ir. W. H. Brinkhorst de nieuwe haven- en sluiswerken bezichtigd. Daarna werd per extra-tram naar het Grand Hotel Britannia gereden, alwaar door het gemeentebestuur een lunch werd aangeboden. Vervolgens werd naar Middelburg gereden, waar de drukte op den marktdag in oogen- schouw werd genomen. Te ongeveer 3 uur werden de gasten ten stadhuize ontvangen en werd nog een be zoek gebracht aan het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen. Toen stond nog een autorit naar Westkapelle op het program en van daar naar Vlissingen terug. Met den mailtrein zouden de heeren onze provincie weder verlaten. Chr. Metaalbewerkersbond. Gisterenavond hield de afdeeling Vlissin gen van den Christ. Metaalbewerkersbond in het Concertgebouw haar 28ste jaarvergade ring, onder voorzitterschap van den heer H. C. V. Sorel. Na de gebruikelijke opening wees de voor zitter op het jaar dat achter ons ligt. Wat niet gehoopt werd is toch geschied. Wij heb ben meegemaakt een strijd zooals wij nooit hadden gedacht. Doch God heeft alles wel gemaakt. De vruchten hebben wij o.a. in een schoone vacantieweek mogen genieten. Bij het bestuur bestaan plannen om het mogelijk te maken gezamenlijk uitstapjes te maken of een reis te organiseeren. De strijd heeft echter een veel grootere dan plaatselijke beteekenis gehadhij is van invloed geweest op de geheele metaal industrie in ons land, waarvan men binnen korten tijd wel meer zal vernemen, o.a. be treffende ,.de onderhandelingen over een collectief contract. Spreker heette welkom de heeren Eiker bout en Wetselaar, hoofdbestuurders en den heer Siebesma, declamator te Voorburg. Na de opening trad de heer Siebesma op met een declamatie over „de Handschoen" van Schiller, en „De bloedende handen", een historische schets uit 't leven van Cromwell. De heer F. Eikerbout, bondsvoorzitter, sprak daarna over„Ziende op hetgeen voor is". Spreker wees op het moeilijke tijd perk dat de metaalbewerkers hier ter stede hebben doorgemaakt in het afgeloopen jaar. De strijd is nu achter den rug, doch dit moet niet leiden tot valsche rust, doch voort gearbeid moet worden aan den uitbouw der Chr. vakorganisatie. Het moet zoo zijn dat allen de hand aan den ploeg blijven slaan. Het is een moedgevend verschijnsel, dat overal in het land de Christelijke vakorga nisatie zeer in groei toeneemt. Trots allen tegenstand gaat de Christelijke vakorganisatie rustig voort om de beginse len te propageeren, die in het waar belang zijn van ons land en volk. De verbreiding der Christelijk-sociale beginselen is een schoone taak en spreker wekt allen op, daaraan mee te helpen. In het bijzonder om te ijveren voor de versterking van den Christelijken Metaalbewerkersbond. Dit jaar zal naar alle waarschijnlijkheid een ledental van 6500 worden bereikt. Laten wij echter steeds be denken dat de kracht niet schuilt in een groot getal, doch in de zuiverheid van het beginsel. Dit voor oogen houdende hoopt spreker dat allen het beginsel zuiver zullen houden en zoo zullen medewerken aan den bloei der Christelijke vakorganisatie. Na de pauze sprak de heer H. Wetselaar, districtbestuurder, over„Gouden teugels". Spreker uitte zijn blijdschap er over, dat ook na den strijd van het vorig jaar de le den de afdeeling trouw blijven en het leden tal nog steeds stijgende is. De worsteling van het vorig jaar was er een tot behoud van het Christelijk recht. Spreker bedoelt met „gouden teugels" al lereerst dat wij gebonden zijn aan Gods Woord, verantwoordelijk zijn tegenover God, gezin en maatschappij. Die gouden teugels behoeden ons voor het voeren van den klassenstrijd, voor verbre king van Gods ordinantiën op het sociale terrein. Dan willen wij niet weten van revo lutie en ongeloof, maar streven wij naar recht en gerechtigheid in het sociale leven Tegenover gouden teugels staan ook roode teugels, die ketenen zijn, zooals in Rusland, waar die ketenen leiden tot de ergste ver zinking in het bruutste ongeloof en knecht schap der arbeiders. Gouden teugels zijn teugels van moraal en van recht. Goud is de kleur van de hemelsche geluk zaligheid. Mogen wij dan bewaard blijven bij de gouden teugels van het Christelijk geloof. De feestavond werd afgewisseld met decla matie van den heer Siebesma, die tot slot nummer gaf „Johanna Grey, of negen da gen koningin van Engeland", van dr. Nico- laas Beets. Na gemeenschappelijk zingen van Gezang 52 1 en 13 sloot de heer Eikerbout den zeer goed geslaagden avond. C. K. W. O. Gisterenavond hield de C. K. W. O. een ledenvergadering in het gebouw der Jonge- mannen-Vereeniging in de Noordstraat, on der presidium van den 2en voorzitter, den heer P. Sinke, die de aanwezigen hartelijk welkom heette. In zijn openingswoord wees hij er op, dat uit de leden zelf de idee naar voren is ge bracht om een sportvereeniging op te rich ten en dat op de bestuurs- en comité-verga dering de voorstellen dienaangaande ernstig in overweging zijn genomen. Na breede be spreking op de comité-vergadering van 27 Maart jl. werd het bestuur opgedragen po gingen aan te wenden om tot oprichting te geraken. Daarna kreeg de le secretaris het woord, die verslag uitbracht van de reeds verrichte werkzaamheden. Hij wees er op, dat het voor stel der leden aanvankelijk niet gunstig werd ontvangen. De C.K.W.O. heeft kans bij de oprichting van een sportafdeeling iets te verliezen en het bestuur wil liever winnen. Wij kunnen onzen goeden naam verliezen. De C.K.W.O. is een vereeniging die omhoog moet, in alles omhoog. Indien het nu zou blijken dat een sportvereeniging werd opge richt, die na eenigen tijd weer zou moeten verdwijnen, omdat de leden zich niet vol doende bewust zijn van de moeilijkheden en de kosten daaraan verbonden en van de eischen die aan hen worden gesteld, dan zou het slechts verlies kunnen beteekenen. Daar om moet ieder lid, dat zich heden opgeeft, weten wat hij doet. De kosten zullen bedragen 15 cent tot 25 cent per week komen er echter vele lief hebbers dan kunnen deze kosten in de toe komst tamelijk worden gereduceerd. Daarna bracht de 2e secretaris een verslag uit van de werkzaamheden door hem ver richt. Hij is met de bestaande vereeniging „de Volharding" namens het bestuur in re latie getreden. Genoemde vereeniging wil naar de C.K.W.O. overkomen, indien öf de zaal met werktuigen wordt gehuurd, öf de werk'tuigen worden overgenomen. Voorts wees de voorzitter er op, dat het nu wenschelijk is, dat de leden zich uitspie ken, waartoe hij de gelegenheid gaf. Door vele aanwezigen werd hiervan gebruik ge maakt. Uit de besprekingen bleek, dat de meeste leden gevoelden voor gymnastiek en korfbal en enkelen voor voetbal. Op voor stel van den secretaris werd 10 minuten pauze gegeven in welken tijd de leden gele genheid hadden, op lijsten in te teekenen voor gymnastiek, korfbal en voetbal. Daarna werd de vergadering heropend en bleek, dat 36 der aanwezigen zich hadden opgegeven voor gymnastiek, 26 voor kolf bal en 10 voor voetbal, zoodat voorloopig kon worden overgegaan tot oprichting van een gymnastiek- en korfbal-afdeeling. De vraag werd nog gesteld, of er ook ad- spirantleden worden toegelaten. De voorzit ter antwoordde daarop, dat het in de eerste plaats in de bedoeling ligt, om de gymnas- tiek-afdeeling te doen bestaan uit leden en adspirantleden. De laatsten betalen een ge- reduceerden prijs. De oefen-avonden zullen nog nader wor den vastgesteld. Door den secretaris werd er nog op gewezen, dat ieder lid, dus ook hij of zij, die nog een afwachtende houding heeft aangenomen, zich kan opgeven vóór Zater dag 17 Juni a.s. te zijnen huize, Van Dis- hoeckstraat 39, terwijl hij voorts wees op het nut van de adspirantenafdeeling. Het bestuur houdt zich voor op- of aanmerkin gen gaarne aanbevolen, terwijl degelijke ad viezen gaarne welkom zullen zijn. Met een woord van dank aan de talrijke aanwezigen werd de vergadering door den secretaris gesloten. In onze Tüdinghal. Wij etaleeren een foto van de ont hulling van het monument, gewijd aan den heer J. W. C. Teilegen. in leven burgemeester van Amsterdam, op het Coöperatiehof te Am sterdam eenige fraaie kiekjes van den voetbalwedstrijd Nederland-Schotland, Dins dagavond in het Stadion te Amsterdam ge speeld een foto van de 100ste vergadering van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Vereeniging tot verbetering der volkshuisvesting. Het bouwen van 19 woningen voor de Ver eeniging tot verbetering van de Volkshuis-

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1