1000 500 300 150 100 25 Si II DINSDAG JUNI EERSTE BLAD V. O. B. Mevr. BAKKER-MORT Mr. P. J. OUD No. 129 67e Jaargang 1929 Firma F. VAH OE VEIQE Jr., Walstraat 58-60, Vlissinp.ïelsf. 10. Postrekening 06281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen sgarandeerde oplaag 5150 Ex. BINNENLAND Stads- en Provincienieuws w KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER SPORT VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.S0. Voor de ove- ianden bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct 3e abonné's in 't bezit eener >olis, zijn GRATIS verze- urd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies varr een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Eerste Kamerverkiezing. Het Centraal Stembureau voor de verkie- Ing van de leden der Eerste Kamer heeft ^teren in de vacature, onastaan door het bedanken van den heer Frencken, voor zyn benoeming tot Kamerlid in de vacature-Ver fden, tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard mr. J. van Best, vroeger wonende !e Eindhoven, thans verblijf houdende in Bel gië. Invaliditeitswet en Ouderdomswet. 1 Mei 1929 werden 12.500 weduwen- renten en 11.018 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden krachtens art. 373 dier wet 72.052 per- men in het genot verkeerden van een als irucht hunner verzekering verkregen ouder domsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 23.637 personen een invalidi- Ieitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering, gere- jeld in de Ouderdomsrente 1919, waren op i'orengenoemden datum 125.825 personen in genot van een als vrucht hunner verzeke ring verkregen ouderdomsrente van drie gul per week. Het Eeuwfeest van de Grenadiers en Jagers. Voor de herdenking van het honderdjarig «taan van de regimenten grenadiers en fears is het volgende programma vastge- fcld Zaterdag 6 Juli10 uur Opening der iesten in het barakkenkamp te Waalsdorp den commandant der brigade grena- en jagers, kolonel jhr. E. W. van olthe. 10.15 uurVoordracht over de geschiede- lis der regimenten grenadiers en jagers oor de vereenigde officieren, onderofficie- en, korporaals en manschappen door den majoor der jagers G. H. J. Gijsberti Ho- lenpijl. 11 uur Rondgang door het barakkenkamp oor het bezichtigen der versieringen. 11.15 uurReünie in de cantinesmu- iek van de „Oude Jagerband". 15 uur Ontvangst der reünisten in de otonde van den Dierentuin. 15.30 uur Receptie door de jubileerende egimenten in de zalen van den Dierentuin. 20.30 uur Receptie door het gemeentebe- tuur van 's-Gravenhage in één der zalen an het Kurhaus te Scheveningen. 21.30 uur Groote militaire taptoe op de irug vóór het Kurhausterras onder leiding «n le luitenant C. L. Boer, directeur dei- Ion. Militaire Kapel, uit te voeren door die apel en door de muziekkorpsen van het le b het 6e regiment infanterie, de tamboers b hoornblazers der regimenten grenadiers b jagers en hun reünisten, de tamboers en 5 van het korps mariniers, de trom pers van het korps rijdende artillerie en Is trompetters van het He reg. huzaren. uur Groot vuurwerk, aangeboden '°or de Maatschappij Zeebad Scheveningen. uurAvondfeest voor de onderofficie- *n en hun reünisten in het gereserveerde biljoen van het Wandelhoofd. dag 7 Juli (oprichtingsdatum) 15.15 IUrFeestconcert in de muziektent van de Wtte Sociëteit in het Haagsche Bosch, door e Kon. Militaire Kapel e.a. onder leiding 'aa luitenant Boer. 19 uurFeestmaaltijd voor officieren en IUn reünisten in de groote zaal van den Dlerentuin. Maandag 8 Juli11 uur Parade op het alieveldgevolgd door feestmarsch door e residentie, voor de beide regimenten en We reünisten, die zich daarvoor hebben '^gemeld. '15 uur Gala-voorstelling in het <ge- °uw voor Kunsten en Wetenschappen .Hier- Jjjr heeft de eerste luitenant der jagers, A. Hertog, die tevens secretaris is van het °°rbereidings-comité, een tooneelstuk ge geven, dat den titel draagt„Tien ure eit de klok een spel van den goeden, Men tyd, in 4 bedrijven, door een gtoep bisten v&n het Vereenlgd Rotterdamsch-— °Fstadtooneel onder regie van den heer atl Van Ees (oud-jager) op te voeren. Dinsdag 9 Juli9 tot 12 uur Sportspelen n "Wedstrijden te Waalsdorp op het sport rein bij de Hoeve „Greup" voor officieren. 'Merofficieren, korporaals en manschap pen, zoomede een voetbalwedstrijd tusschen de vertegenwoordigende elftallen der regi menten grenadiers en jagers. 12.50 uur Gelegenheid tot lunchen in de Hoeve „Greup", in het kamp en (of) in de cantines. 13 uur Feestmaaltijd voor korporaals en manschappen te Waalsdorp. 14 uur Uitreiking van de prijzen, behaald bij de sportwedstrijden en de versiering van de barakken. 15 uur Opening van het historisch mu seum in het kamp te Waalsdorp. 18 uur Feestmaaltijd voor onderofficieren en hun reünisten in de groote zaal van den Dierentuin. 21 uur Avondfeest voor onderofficieren, hun reünisten en genoodigden in den tuin en de zalen van den Dierentuin. Woensdag 10 Juli14 uur Wedstrijden en spelen voor kinderen van officieren en onderofficieren op het sportterrein van de Hoeve „Greup" te Waalsdorp. (Estafette loop, turfrapen en eieren race). De wed strijden zijn bestemd voor kinderen van 7 tot en met 15 jaar. VLISSINGEN, 4 JUNI. Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging. Onder voorzitterschap van den heer dr. A. Staverman, hield de vereeniging voor Zieken huisverpleging alhier gisterenavond een be- stuurvergadering. De secretaris deelde mede, dat op 1 Febru ari de vereeniging 5888 ingeschevenen telde. Op 1 Mei toen de vereeniging begon te wer ken was dit getal gestegen tot 6268, terwijl dit nu 6324 bedraagt met een contributieont vangst van f 1036.18 per maand. De contributieontvangst van 1 Februari tot 1 Mei heeft bedragen 2987.70. Aan oprich tingskosten en inrichten administratie is be taald 243,22. Aan de administratiekosten tot 1 Mei 118.95 en aan bodenloon 149.38>/2. De vereeniging kon dus op 1 Mei de beta ling der verpleeggelden aanvangen met een stamkapitaal van plm. 2500. Nu de toetreding verre de verwachting overschreden heeft en het zich laat aanzien dat de financiën ruim toereikend zullen zijn, besloot het bestuur bij wijze van proef de vol gende wijziging in het reglement aan te bren gen a. De wachttijd voor nieuw toe te treden leden wordt terug gebracht van 6 op 3 maan den. b. Het entreegeld vervalt. c. Verpleging korter dan 3 dagen wordt evengoed betaald als verpleging van langeren duur. d. Het maximum aantal verpleegdagen van klasse A en B vervalt en wordt gewoon ge lezen dat klasse A ƒ112.50 en klasse B ƒ75 per jaar aan verpleeggelden kan doen in re kening brengen. e. De vergoeding voor het gebruik der ope ratiekamer wordt evenals het verpleeggeld terugbetaald. Blijkt nu, wat het bestuur stellig verwacht, dat de financiën der vereeniging deze wijzi gingen toelaten, dan zal aan de eerstvolgende ledenvergadering worden voorgesteld deze verbeteringen definitief in het reglement aan te brengen. Nog werd besloten dat leden die in een ziekeninrichting moeten worden opgenomen zich niet eerst behoeven te vervoegen op het kantoor der vereeniging, doch zich als ze in het bezit zijn van een doktersverklaring, dat verpleging noodzakelijk is, gewoon kunnen doen opnemen. Het bestuur heeft met deze laatste bepaling gemeend de leden nodeloos geloop te moeten besparen en de opname in een ziekeninrich ting voor de leden niet moeilijker te maken dan ze reeds is. Aan de besturen der beide ziekeninrichtin- gen hier ter stede zal verzocht worden telkens aan het einde van iedere week opgave te wil len doen van het aantal leden wat voor onze rekening verpleegd wordt. Ook deze regeling wordt bij wijze van proef ingevoerd. Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank aan de Nieuwstraat alhier werden in de maand Mei 941 inlagen gedaan tot een bedrag van ƒ85.418.40 en 490 terugbetalingen tot een bedrag van 75.550.68. Er werden in die maand 87 nieuwe boekjes uitgegeven, waardoor het aanal spaarders steeg tot 5838 en hun tegoed tot 1.824.099.62. Ter lediging werden 44 spaarbusjes aange boden, inhoudende 598.32 en met 4083 spaar- zsgels werd bespaard 203.48, welke bedragen op de spaarboekjes werden bijgeschreven. Tweede Kamerverkiezingen. Op Maandag 10 Juni a.s., des avonds 8 uur, hoopt voor de Christelijk-Historische kiesvereeniging alhier in de bovenzaal van het Militair Tehuis als spreker op te treden de heer H. W. Tilanus, lid der Tweede Ka mer, met het onderwerp „Het gebruik van het stembiljet op 3 Juli a.s, naar Christelijk- Historisch inzicht". De electrificatie van den middengroep. De commissie, onlangs samengesteld in de vergadering van bvrgemeesters, die bezwaren hebben tegen de stroomprijzen voor de dor pen in de middengroep, heeft een schrijven aan den raad van beheer der P.Z.E.M. ge richt, waarin verzocht wordt de bezwaren en de voorgestelde regeling te mogen uiteenzet ten. Zeeuwsch-VIaamsch bezoek aan Antwerpen. De correspondent van de „N.R.Ct" te Brus sel schrijft Aan het bezoek aan de stad Antwerpen, door de Geschied- en Oudheidkundige veree niging De Vier Ambachten, uit Hulst, georga niseerd, namen ruim zeventig Zeeuwsch- Vlaamsche Nederlanders deel. In den voor middag werden een paar uurtjes doorgebracht in het Plantin-museum, onder de kundige leiding van den hoofdconservator dr. Maurits Sabbe, waarna de hoofdkerk en speciaal de aldaar bewaarde meesterwerken van Rubens werden bezichtigd. Er was vervolgens een ontvangst ten stad- huize, met toespraak door den wethouder voor schoone' kunsten, Junes. De voorzitter •der Vier Ambachten, de heer Wilking, sprak er een hartelijk dankwoord namens de Neder- landsche bezoekers Na den middag werd de heele haven per boot afgevaren. Het gemeenteraadslid Somers en de stadsarchivaris dr. Floris Prims namen eveneens aan dezen tocht deel tijdens welke dr. Prims tot briefwisselend lid der Zeeuwsch- Vlaamsche vereeniging werd benoemd. Alvorens Antwerpen te verlaten noodigde het bestuur der Vier Ambachten het bestuur der Scheldestad alsmede dr. Sabbe, dr. Prims en de andere aanwezige Vlamingen uit tot het bijwonen der viering in 1930, der 750e ver jaring van het toekenner, der stedelijke rech ten aan Hulst en Axel. Het lijk van een vermisten Belgischen loods opgevischt. Te Cielles (Frankrijk) is opgevischt en binnengebracht en te Oostende ter aarde besteld het lijk van L. D. De Witte, in leven Belgisch zeeloods, verongelukt op zee op 26 December 1928. Wagen en paarden te water. Toen gisteren de landbouwer B. te Schore bezig was met het lossen van aardappelen uit zijn wagen in een aan de kade te Nieuw en St. Joosland liggend schip, schrokken de paarden en liepen achteruit. Het gansche gespan kwam daardoor in de haven terecht en een van de dieren verdronk. SOUBURG. Gisterenavond sprak in Café „Dorpzicht" de heer Joekes, lid van de Tweede Kamer, voor een gering aantal bezoekers. De vergadering werd gepresideerd door het raadslid, den heer J. Goedbloed. Spreker wees op het ontstaan van allerlei groepen en partijtjes, welke de stemming vertroebelen door het verknoeien van een groot aantal stemmen. Eenerzijds de belan gengroepen, die misschien wel een belang rijk volksbelang voorstaan (bijv. de groep Braat) doch die zelfs wanneer zy een ver tegenwoordiger hebben, toch in de Kamer die belangen door hun geringe aantal niet kunnen behartigen, en bovendien vreemd staan tegenover de meeste staatkundige vraagstukken. Anderzijds staatkundige groepen, die in beginsel zeer weinig verschillen van de be staande grootere partijen. Het sterkste voorbeeld is de Democratische partij, welke met de Vrijzinnig-Democratische alleen in naam verschilt, en verder in niets. Toch schaden de aanhangers van dat partijtje hun eigen beginsel, door elke verkiezing eenige duizenden stemmen te verknoeien. Dit moest ons volk begrijpen. Daarna behandelde spreker de verschillen de groote partijen, en wees er op dat de rechtsche partijen graag een coalitie willen herstellen, doch dit hun kiezers niet durven zeggen. Nimmer is een behoorlijk antwoord gegeven op de vraag wat nu eigenlijk de Christelijke grondslagen van het volksleven zijn. Juist wanneer kerkelijke vraagstukken aan de orde komen, zijn de rechtsche par tijen het steeds met elkaar oneens. Van de sociaal-democraten scheiden de vrijzinnig-democraten eenige principieele verschillen, nl. de socialisatie en de gepre dikte klassenstrijd, terwijl de S.D.A.P. nog nooit openlijk de revolutie heeft verloo chend. De Vrijheidsbond kent zich zelf toe het monopolie van het handhaven der vrij heid. De Engelsche liberalen brachten echter onlangs een rapport uit, waarin het een fout werd genoemd om te denken, dat de vrijheid wordt bevorderd wanneer de Staat niet ingrijpt in maatschappelijke vraagstuk ken. Houdt de Staat zich afzijdig, dan be- teekent dat vrijheid voor werkgevers, doch gebondenheid voor werknemers. De Vrij heidsbond stemde tegen het 7e leerjaar. Na de pauze werd behandeld het program der vrijzinnig-democraten, waarbij de na- druk werd gelegd op de navolgende punten le. Handhaving van het recht. De staat late na wat in de burgerlijke samenleving voor onfatsoenlijk zou gelden. 2e. Handhaving volksinvloed. Het mag niet voorkomen dat een regeering een uitspraak van de Kamer eenvoudig naast zich neer legt. 3e. Ouderdomspensioen. 4e. Werkloosheidsbestrijding, gedeeltelijk door het uitvoeren van productief werk, ge deeltelijk door verzekering. 5e. Ontwapening. Gaat men niet spoedig daartoe over, dan zal een oorlog als in 1914 niet uitblijven. Deze oorlog zal verschrikke lijker zijn dan de overige, en de Westersche beschaving zal ten gronde gaan. Denemar ken gaat nu voor, laat Nederland volgen. Na de vergadering onstond eenig debat naar aanleiding van de vraag hoe het te rymen is, dat de V.D.B. in zijn program opneemt handhaving van de openbare school, terwijl er vrijzinnig-democraten zijn, die hun kinderen naar een bijzondere (zij het dan neutrale) school zenden. ZOUTELANDE. Opgave van personen die zich in deze ge meente hebben gevestigd of deze hebben ver laten gedurende de maand Mei. Ingekomen Adriaan de Buck, van Grijps- kerke Willemina Jacobse, van Meliskerke Andries de Bree en gezin, van Meliskerke Pieternella de Voogd, van Domburg. VertrokkenLein Geschiere en Willem Verhage Wzn., naar Biggekerke. Afscheid, bevestiging, intrede. Ds. J. K. F. Mantz, pred. der Ned. Herv. gemeente te Wolfaartsdijk, hoopt Zondag 28 Juni intrede te doen te Charlois (Rotterdam) na bevestiging door ds. J. H. C. Kamsteeg, van 's Heer Hendrikskinderen. Geref. Kerken in Hersteld Verband. Ter classisvergadering dezer kerken, 11 Juni te Haarlem te houden, komen o.m. ter tafel rapporten van deputaten inzake de bewer king van een nieuwen liederenbundel, de wenschelykheid van hernieuwde formuleering van het kerkelyk leven, voortgang van de vrijmaking der kerken, de toelating van pre dikanten tot den dienst in de kerken, het toe staan van het spreken van een stichtelijk Heden Dinsdag 4 Juni spreken de leden der lie Kamer te Vlissingen in het Concertgebouw. Aanvang 8 uur. Vrij entree. Vrij entree. sm<3<skl als room woord en de verhouding der kerken tot an dere kerken. Van den kring Rotterdam is het verzoek, dat de classis zich bezinne op de vraag, of het begrip „hulpbehoevende" kerken niet rui mer dient opgevat dan zij zulks tot heden deed, en dat zij voorts overwege, of niet de wijze van examinatie dient veranderd te wor den. De kerk van Rotterdam stelt voor, dat de classis maatregelen neme om te geraken tot een ernstige bespreking betreffende het ge bruik en e.v. wijzigingen van de gebruikelijke formulieren en dat de classis voorts besluite de kerkeraden vrij te laten in de vervulling van vacante beurten met dien verstar» u© dat het optreden van predikanten van ^oCht- zinnige richting, doch niet tot het r.'.rkver band behoorende, in bijzondere g' Vallen niet als onjuist zal worden beschor wd. Bezoek vice-admiraal Quant. De vice-admiraal J. L. Quant, commandant der marine te Den Helder, zal hedenavond hier aankomen en Woensdag en Donderdag eenige oefeningen van de marine bijwonen. Tevens zal deze vlagofficier eenige bespre kingen hcuiden. Het bezoek draagt geen officieel karakter. Bevordering bij de marine. Met 16 Junischrijver-majoor P. H. Essers tot opperschrijveridem M. A. Schutte tot idem Met 30 April stoker-olieman M. F. Poort vliet tot korporaal-machinist 2e klasse idem A. Bartels tot idem idem N. Bakker tot idem. Met 23 Meikorporaal-kok W. J. Uyterwyk tot sergeant-kok. Met 30 Meisergeant der mariniers A. Touw tot sergeant-majoor der mariniers; ma rinier le klasse A. H. Krisman tot korporaal der mariniers. Met 31 Meistoker-olieman K. L. Knaps tot korporaal-machinist 2e klasse Met 1 Juni marinier le klasse H. P. Am- baum tot korporaal der mariniers. Met 26 Meikonstabel-majoor C. Rooker tot opperkonstabelsergeant-konstabel M. J. Kramer tot konstabel-majoor. Met 31 Meimatroos 2e klasse D. van Leuverden tot matroos le klasse idem A. C. Snijders tot idem idem 3e klasse F. van Eer den tot idem 2e klasse idem L. A. Pieterse tot idem. Met het stoomschip „Prins der Nederlan den" is een marinetransport van 5 onderof ficieren en 5 minderen uit Oost-Indië terug gekomen. De officier van den marine stoomvaart dienst 2e klasse S. G. Barendrecht, dienende bij de onderzeedienstkazerne te Willemsoord, wordt te Rotterdam geplaatst, ten einde te genwoordig te zyn by de gereedmaking van den torpedojager „Witte de With." De officier van den marinestoomvaart dienst 2e klasse A. van Strij, die op de „Her tog Hendrik" diende, is in het hospitaal der marine te Willemsoord overleden. Hy was 32 jaar oud. Duitsche torpedobooten te Rotterdam. Van 6 tot 9 Juni zal een flotille van 3 Duitsche torpedoboten de „Seadler", de „Illis" en de „Wolff" onder commando van kapitein ter zee Kummetz een bezoek aan Rotterdam brengen. Het bezoek houdt verband met een oefeningstocht en draagt geen officieel karakter. De bemanning van elke boot telt 5 officieren en ongeveer 150 onderofficieren en matrozen. De torpedobooten zullen vermoedelijk op 6 Juni in den ochtend te Hoek van Holland binrenloopen en daarna naar Rotterdam op- stoomen. Zy zullen aan de Parkkade meren. Zaterdag 8 Juni van 3 tot 6 uur nam. en Zondag 9 Juni van 1011.30 v.m. en 4—6 uur nm. zijn de booten voor het publiek te bez;-htigen. Engelsch voetbal in verval. Er is hier ook buiten voetbalkringen en voetbalpers veel te doen over het feit, dat zooveel Engelsche voetbalclubs, waaronder beroepselftallen, die op het vasteland gaan

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1