see 300 25 J. F.WOLSKY STOFFEN HÜIS" WOENSDAG I ijirs: firma F. (it Of IlilDE Ir.. fialslrait 53-SO. Ilissinjüi.Tsltl. 10. Posln'aninp (ESI 39 MEI No. 124 67e Jaargang Ï929 Verschijnt dagetijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD Een vondst van Romeinschen oorsprong in de omgeving van Vlissingen. Stads- en Provincienieuws Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten I beste weergave gc.tt le geluidsterkte, tost ld te gebruiken om de Verschillende merken ipt, te compenseeren. flh weergegeven worden Ipgenomen zijn. omdat ldeze volkomen bshon. prnwentelingen van de I oelangrijke factor Dit pven groot zijn als by Urne. Bij verschillende Ij omwentelingen op de Ih hoewel iedere gra- T>guiateur bezit, staat |n het toerental per lit zelf op de volgende |De plaat wordt op de doch daaronder een plm. 1 c.M. buiten de Jgens wordt de pick-up Bteld en de gramofoon Jiige omwentelingen is J snelheid en wordt het lop een horloge gecon- |ieidsregulateur wordt aantal genoteerd. De Jdraagt meestentijds 78 er rekening mede dat lel grooter ls en dus het pn toonarm en pick-up bij den pick-up aan- Irequent-versterker ge- lectrische gramofoon- panger met L.F. trans- Jkoppeling echter ban 1-lampstoestel benut "formator is niet abso- Bij een 1-lampstoestel bonden tusschen het i aar ie (of min accu), I en lekweerstand wor- fet rooster. Waar in een lelijk een detectorlamp voor luidsprekerweer- Jlen de resultaten over lllen, tenzij een goede pt, zooals de Splendor |B 443 of B 405 en Te- Ie 164d. Overigens zijn Jtellen resp H.F.. Det., L.L. te gebruiken. De dig verbonden met de den le en 2en trans- J van weerstandverster- ■en worden tusschen de fitueel 3e) lamp en de de anodeweerstand ■dien alleen de laatste |et bij een 3-lampstoe- dat de anodestroom I. de detectorlamp ver- ■dien aanwezig de de- Vaaïd Indien tevens de 1 wordt voor electrlsths Jus een 2 lampsverster- lor. verdient het aanbe- Iningbatterij in serie te lp. (RTLIJNEN leutta (Paramaribo n- Amst. Mei teSuez I Amst. v 2.-Amerika 126 Mei Perim Mei van Manila 26 Mei Dungeness p. 26 Mei Kaap del u. 27 Mei Ouessant |p. 26 Mei Ouessant Mei van Havana 127 Mei te Rott van 126 Mei Ouessant pn" (thuisr.) 24 Mei v. 25 Mei Perim |Mei van Sabang Mei v. Antw. (24 Mei van Sabang 26 Mei Vlissingen van Mei van Colombo New-York van Java 26 Mei Perim 5 Mei v. Marseille 26 Mei te Port Said Rott. van Calcutta 15 Mei v. Pernambuco Auto's. Fietsen rtulqen. Mei uur 29 9.36 30 9.38 ff fE VLISSINGEN 4.53 5.40 17.10 17.55 NDA rmakelijkheden, uigen enz. Patroonsvergadering, voor Ziekteverzekering! chap". 8.30 uur. Openbare vergadering en der S.D.A.P., Con- Kookdemonstratie» che wasfabriek 8 uur. Afdeellng Vlissingen Isjesgilde. Lezing met and Hotel „Britannia"» SSINGSCHE COURANT I ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. I Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove- e landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 —5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct |pe abonné's in 't bezit eener I Polis, zijn GRATIS verze il tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. [pit nummer bestaat uit twee bladen II. De uiteenzetting in mijn vorig artikel leek ijnjj niet ongewensclit .opdat het aan den I eenen kant niet al te vreemd zou schijnen, dat I hier op of bij Walcheren Romeinsche vondsten I gedaan worden, maar aan den anderên kant I is het toch wel heel interessant, dat in de (naaste Vlissingsche omgeving iets dergelijks I gevonden is, wat tot nog toe nooit het geval I is geweest. En laat ik er dan onmiddellijk aan I toevoegen, dat deze amphora, of liever dit type I nooit in of bij Walcheren is gevonden. Maar I wel juist langs den Rijn en de Waal, ook in I Duitschland, waar men de oude castelli op I verschillende plaatsen heeft opgegraven, b.v. I Haltern, Heddernheim, Wiesbaden, Saaiburg. I Niederbieber, enz., maar ook op Ar entsburg, I zij het dan ook, dat men slechts stukken en I brokken vond. Een gedeelte van ons land, waar men het I zelfde type heeft gevonden, liet ik nog onver meld, omdat dit gebied buiten dat der ge- door Zuid-Limburg, waar men dwars door het land, zooals we gezien hebben, maar ook weer aan de heerbaan tal van Romeinsche kolonisten aantreft. Onze vondst zou ik liever willen verklaren als een overblijf sel van Romeinsche import by een inheem- sche bevolking dan als een bewijs van werkelijke vestiging van de Romeinen op dit punt. Waar de Romeinen reeds vanaf de 2e helft der eerste eeuw de „ongewisse zee" op voeren vanaf Domburg, is het niet aan te ne men, dat hun verblijf aan de noord-westzijde een eeuw lang voortduurde (de amphora is uit de 2e helft der 2de eeuw), zonder van eenigen invloed te zijn op de autochthone bevolking op een afstand van 25 K.M. Even goed als de Bataven geromaniseerd werden, evengoed zullen de hier wonende Morini (of Marsaci, een eilandenvolk bij onze rivier menden)1) een dsrgelijken invloed hebben on dergaan. En het is bewezen, dat het Romein- JMBBbo jtfÖL"; noemde rivieren ligt, en wel Zuid-Limburg. Aan den Romeinschen heerweg, die van Ton- I geren via Maastricht (Mosae Trajectum) naar Keulen (Colonia Agrippina) over Heer- len liep, zijn tal van burgerlijke nederzettin- gen opgespoord en doorvorscht en zoo ook eene tusschen Houthem en Schinnert, in het z.g. Ravensbosch. In den kelder van een Ro- meinsche villa aldaar zijn vrij veel stukken van amphoren gevonden, waarvan er twee kon den worden gerestaureerd, die tot het zelfde j type behooren als ons exemplaar. Men kan ze afgebeeld vinden blz. 72 Oudh. Meded. Rijks Museum van Oudheden, 1925. Nieuwe Reeks VI, 1—2. Hoe is het nu te verklaren, dat het door ons aangekochte exemplaar absoluut onge schonden en dus letterlijk puntgaaf is, terwijl dit tot de zeer groote uitzonderingen be hoort mij is hier te lande een zoo gaaf exem plaar niet bekend, terwijl men over een exemplaar te Bonn ook spreekt als „bijna gaaf". Dat hebben we louter te danken aan het feit, dat de amphora geheel en al om geven was door een beschuttende laag laag- veen, waarmee ze van binnen ook gevuld was. Dat heeft haar 18 eeuwen lang bewaard. Wil deze vondst nu zeggen, dat hier een Romeinsche vestiging is geweest, een Ro meinsche nederzetting zooals aan den noord rand van Walcheren, een eind zeewaarts bij Domburg wel het geval is geweest? Hoogst waarschijnlijk nietwe hebben gezien, hoe de Romeinsche nederzettingen alle uitvdoeisel Waren van de Romeinsche imperialistische politiek, zy waren alle middel, geen doel, en men treft ze zoo goed als alle aan, aan de groote rivieren, die voor hen de strategische wegen waren, waarlangs hunne legioenen of hun hulpcohorten naar de bedreigde plaatsen konden toevloeien. Laat ik hieraan toevoegen, dat de Wester-Scheïde in den tijd der Ro meinen een ondiepe geul was, die bij eb grootendeels droog was, dus te vergelijken met de Wadden. Ih ons land wordt een uitzondering gevormd sche aardewerk zeer gewild was bij de in- heemsche bevolking, bij Vechten b.v. werden van ruim 500 Romeinsche pottebakkers, uit Zuid-Frankrijk, de streek van Lyon en Oost- Gallië vooral, scherven met betreffende stem pels gevonden. Vechten was dus een stapel plaats voor den uitvoer van de Romeinsche waren. De in mijn eerste artikel genoemde Tongersche schipper was een der velen, die in den uitvoer voorzagen, den uitvoer nl. naar Germanië aan de noordzijde. Zoo zijn er der gelijke vondsten in Brittannië gedaan en zoo zou het veeier verwondering baren, als de hier wonende bevolking geen belangstelling zou hebben gehad voor de Romeinsche waar. Zoolang niet aardewerkfragmenten in groo te hoeveelheid op een b.epaalde plaats wor den gevonden, schijnt een bepaalde vestiging wel uitgesloten te mogen worden geacht, evenmin als het op enkele plaatsen voorkomen van Romeinsche overblijfselen in den Bra- bantschen bodem (buiten de heerbanen langs de Maas) of op de Veluwe ons mag doen be sluiten, dat daar Romeinsche nederzettingen bestaan hebben. Wanneer het waar is, zooals men mij mede deelde, dat de amphora minstens 10 M. diep zat, dan moet men wel aannemen en dit mede op gezag van Dr. A. A. Beekman, dien ik raadpleegde, dat zij op den bodem van een gegraven put is terechtgekomen, die later ge dicht is met veen, want ook de bodem van een eventueel daar voorkomende watering kan onmogelijk zoo diep hebben gelegen. Dit klopt volkomen met wat ik toevallig dezer dagen las, dat in Hongarije een Romeinsche mijlpaal gevonden werd onder een laagveen- laag van 4 voet dik, zoodat in 2000 jaar bij doorgaande veenvorming een laag van D/a M. ontstaatdus een vorming van 10 M. dikte is in 18 eeuwen onmogelijk. Dat deze amphorae ook voor waterhalen gebruikt werden, zal hieronder ten overvloede nog blijken. De amphora zelf. De amphora heeft een hoogte van 30 c.M. en een middellijn van 23 c.M. Zij is identiek met twee exemplaren, die in stukken en brokken gevonden zijn bij een opgraving van een Romeinsche villa in het Ravensbosch in Zuid-Limburg en met veel moeite konden worden gerestaureerd -). Zij werden aldaar gevonden in het puin, dat de kelder vulde evenals deze behoort de onze tot het zoo genaamde type Oelmann 78 met kogelron den buik en aan de onderzijde voorzien van een stompe punt, zgn. „Zapfenfusz" de ooren zijn in doorsnede rond. Dit vaatwerk moet in de tweede eeuw worden gedateerd. De kleur is bruinachtig rood terwijl eenige parallel loopende kartellijner rondom het dikste ge deelte van den buik loopen. 3) In het zooeven genoemde werk van Franz Oelmann, Die Keramik des Kastells Nieder bieber, (Frankfuit a. M. 1914) vindt men op bladz. 65 en 66 beschrijving en afbeelding van een bijna compleet exemplaar, dat in het Provinciaal Museum in Bonn bewaard wordt Het Bonnsche exemplaar word? door Oelmann beschreven als volgtType 78, voetlooze amphora met kogelronde buik, met verwor den wratvormige pinvoet. In Niederbieber zijn slechts brokstukken gevonden van wel 20 exemplaren, die echter blijkbaar niet tot één exemplaar te reeonstrueeren waren. Het ma teriaal is meestal een met tamelijk grof zand gemengde potaarde van geelachtige of bruine tot donkerroode kleur, die soms een lichtgeel- grauwe, met een penseel erop gebrachte be dekking vertoont. Op de vraag, waar deze amphorae gemaakt zijn, geven de stempels eenig licht. Op de amphora, door Remou- champs beschreven, komt een zeer onduide lijk stempel voor. bij de eene op het oor, bij de andere op den wand, respectievelijk te lezen, misschien als BVRB en IVN bij de hier gevonden amphora zijn wellicht de op den wand ingekraste merkteekens te lezen als N11. Volgens sommigen schijnt Spanje als het land van herkomst te gelden, terwijl een ander Zuidfranschj afkomst aanneemt, ze dus van Gallischen oorsprong beschouwt. Dit type amphora dateert uit den tijd van na keizer Trajanus (gestorven 11? ,n. Chr.) 4) en sinds dezen tijd schijnt zij alio andere amphorae verdrongen fce hebben. Zij kan zich ontwik keld hebben uit de rondbuikige amphorae uit den tijd van Augustus en Claudius, maar bo venal hebben 2ij gemeen, behalve den rond- buikigen vorm, de verworden stompe punt en de in doorsnee ronde ooren. Eigenaardig is, dat uit skeletgraven 5) uit de 4de eeuw be kers voor den dag zijn gebracht, die alle ook den typischen „Zapfenfusz", de stompe punt vertoonen, die juist als bij de amphorae ont staan zijn uit den steeds slanker en hooger wordenden voet. De bedoeling was, dat deze in een punt uitloopende bekers gemakkelijk in de aarde konden staan, evenals de punt vormige voet van de amphora in d.en plavuis- loozen keldervloer kon gezet worden. De kruik met ooren vormde het hoofdbe standdeel van het Romeinsche huishouden. De grondvorm is eigenlijk onpractisch, daar men de kruik niet zonder moeite kon reini gen waar men ze echter voor water of melk gebruikte, was dit niet zoozeer een bezwaar, daar men ze kon omspoelen. Karakteristiek is bij alle het smalle grondvlak, dat weinig stabiliteit gaf, zoodat men ze in den grond moest plaatsen of op een ijzeren ring of tusschen steenen ter eventueele verwarming van den inhoud. By ons type was dat zelfs noodzakelijk. De meeste amphorae van ons type hebben een hoogte van 70 c.M. bij een grootste doorsnede van 50 c.M. Het kleinere exemplaar is zeldzamer 6). Blijkbaar zijn ze echt voor keldergebruik bestemd, er zijn er soms een zevental naast elkaar in een kelder ingegraven gevonden. Daaruit zou men kun nen afleiden, dat ze voor wijn, olie enz. ge diend hebben, daar dit zevental bijv. gevon den werd in een kelder van een kramer of een waard 7). Zeker is het, dat ze ook voor water halen dienden, daar aan bronnen ook vaak amphoraescherven gevonden zyn 8). Ze wer den afgesloten met deksels van gebakken klei, maar ook wel met stoppen van hout of kurk, die echter uit den aard der zaak niet terug gevonden werden, af en toe worden dikke stukken kurk nog in een bron gevonden. Daar bij ons exemplaar de ingekraste merkteekens zeer onduidelijk zijn, is moeilijk vast te stellen, waar onze amphora ver vaardigd is. De Romeinsche pottenbakkers kunst werd uit den aard der zaak ook in de ingelijfde gewesten uitgeoefend en zoo zijn er pottenbakkerswerkplaatsen ontdekt aan den voet van den Taunus in Heddernheim, waar echter geen brokstukken van ons type gevonden zijn maar dergelijke vondsten be wijzen toch, dat de amphorae door de Ro meinen in de bezette gewesten vervaardigd werden en langs de groote rivieren afgevoerd voor export. Het Vlissingsche Museum kan zich verheu gen in het uiterst zeldzame voorrecht, een totaal ongeschonden exemplaar yan dit type te bezitten, in ons land een unicum, buitens lands voorzoover ik i de litteratuur kon na gaan bestaat ook geen volkomen gaaf exem plaar. Te interessanter is deze aanwinst van het Museum, omdat het een gebruiksvoorwerp is geweest van de oudst bekende Inwoners van Walcheren, de Marsaci, al was het dan door de Romeinen geïmporteerd. H. G. VAN GROL. Conservator Stedelijk Museum. 3) Vgl. Plinius in zyn Historia Naturalis. 2) Vgl. Remouchamps in zijn artikel „Op graving van een Romeinsche villa in het Ravensbosch". Oudheidkundige Mededeelin- gen 1925, bladz. 72. 3) Deze dienden als versiersel en werden aangebracht met een beenen instrument, vgl Mitteilunger» übei Römische Funde in Ned- dernheim IV, 1907, S. Ill en S. 139. 4) Uit'den tyd van Trajanus is zij gevon den in Kastell Wiesbaden. Vgl. Der oberger- manisch-ratisehe Limes des Römerreiches, Kastell Wiesbaden. N 31 S. 118. 1909. 5) Deze naam in tegenstelling met z.g.n. brandgraven waaarin de asch werd/bijgezet. 6) Vgl. Jacobi, Das RomarkastelJ Saaiburg bei Homburg vor der Höhe. 1897. S 421. 7) Vgl. ibidem, S 112. 8) Vgl. Ibidem, S. 567. - Lange Delft I 8 - MIDDELBURG HET SPECIALE BIIZONDERE COLLFCTIE ALLÉÉN APARTE GENRES JJ VLISSINGEN, 29 MEI. Het postzegelloket. Het postzegeHoket aan het postkantoor al hier wordt des avonds 6 uur gesloten, doch men kan tot half acht postzegels koopen. Meermalen komt het voor dat personen die na 6 uur op het kantoor komen en het loket gesloten vinden in de meening verkeeren, dat zij geen postzegels meer kunnen koopen. Daarom vestigen wij er de aandacht op dat het postzegelloket van 6 uur tot half acht gecombineerd wordt met het loket voor aan- geteekende brieven en men daar dan postze gels kan bekomen. Alleen des Zaterdags worden de loketten om 6 uur gesloten. Gemeenschappelyk Belang. In een goed bezochte vergadering van de handels-vereeniging „Gemeenschappelijk Be lang", onder voorzitterschap van den heer L. J. M. Quasters, kwam o.m. in behandeling een schrijven van het hoofdbestuur van den Kon. Nederl. Middenstandsbond, gevestigd te 's-Gravenhage, ten doel hebbende het voeren van actie, tot het verkrijgen van vrij stelling van personeele belasting voor win kels, hotels en koffiehuizen. Bedoelde actie wordt echter uitsluitend ge voerd voor de leden der bij den Kon. Nederl. Middenstandsbond aangesloten organisaties. In verband daarmede werd besloten om op Maandag den 3 Juni e.k. des avonds om 8.30 uur, in het lokaal „De Oude Vriendschap" een algemeene vergadering te houden, waar bij worden uitgeoondigd alle winkeliers, hotel-, café- en restauranthouders. Wegens periodieke aftreding van de heeren N. Zandee en J. Polderman, werden tot be stuursleden gekozen de heeren N. W. Zandee en Jac. de Visser. In de daarna volgende bestuursvergadering werden de functies van secretaris en pen ningmeester resp. toegewezen aan de heeren Jac. de Visser en N. W. Zandee. „Orkestvereeniging Vlissingen". Britannia. Voor het concert van gisterenavond had deze vereeniging een heel aardig program ma saamgesteld. Het orkest, onder de knappe rustige zekere leiding van mevr. R. Brand- Bekker opende met de prachtige Ouverture zu dem Drama Rosamunde van Fr. Schubert, die behoudens een ongelijke inzet in het mid den, verdienstelijk vertolkt werd. Later was men bijzonder goed op dreef in de Fantasie Haydn's Himmelgrüsse", arr. Urbach, waar uit het con sordino gespeelde gedeelte af zonderlijk vermelding verdient. Ook in twee Spaansche danken geraffineerd en geestig geschreven stukken van Moszkowsky ga ven de executanten veel te genieten en waren de houtblazers te loven, doch in Bizet's 2e Arlésienne-Suite was het orkest wel op zijn best. De beide „L'Arlesienne" suites vormen nog steeds zeer geliefde programma-nummers voor de concerten de fraaie pastorale en de dansscène uit II, de menuet en tot slot de streng r'tythmische farandole met de tam- bourinslagen, zijn mooi en vol kleur. In de menuet wist ie voortreffelijke fluitist Ver sloot zich te onderscheiden en ook de piano begeleiding van mej. Wijthof (oorspronkelijk harp-accompagnement) mag genoemd wor den. Mej. Hélène Cals, concertzangeres te Am sterdam, zong het Intermezzo, een su blieme melodie religieuse dat Agnes Dei met algeheele overgave en uiterst gevoelig. Het orkest verdient een compliment voor de begeleiding. Wijders heeft Hélène Cals een drietal aria's gezongen Mozart, Haydn en Verdi. Haar zeldzaam mooie stem imponeerde door welluidendheid, klankvolume en timbre. Vooral in Verdi (aria uit La Traviata) bleek haar stralende en ongerepte coloratuur glashelder tot in de hoogste „regionen" (d3 werd haar zingen een gebeurtenis. Als toegift vergastte zij op een ideale vertolking van Luigi Arditi's wals „Paria". Met buitengewoon veel en hartelijk applaus en bloemen is de begaafde zangeres gehuldigd. Mevr. Bra -^-Bekker, die de aria's geache veerd van üouche en kunstzinnig van intentie begeleidde, liet zij in haar successen deelen. Ook mevr. Brand werd een bloemstuk aange boden. De heer Versloot zag zijn prestaties eveneens met applaus beloond en ontving een palmblad met lint in Vlissingsche kleuren, waaraan bevestigd de beeltenis van..., net meisje uit Arles l'Arlésienne Inderdaad een leuke attentie f Het in grooten getale opgekomen auditorium gaf ook het orkest meerdere malen blijken van waardeering voor het vele goede van dit concert. Met voldoening mogen soliste, di rectrice en orkest dan ook op dezen avond in onze ari'stieke Kurzaal terugzien. Eenige meerdere gegevens op den spelwijzer, zooals jaartallen en nadere aanduidingen van zangnummers deze maal, waren wel ge- wenscht geweestdit verdient ook in het ver volg aanbeveling. O. Werpt geen glas of flesschen op het strand. Een 9-jarige jongen heeft zich gisteren op het strand verwond aan een stuk glas. Door de politie werd een voorloopig verband gelegd. Wij hebben er reeds meermalen melding van gemaakt dat kinderen zich op het strand hebben verwond aan achteloos neergewor pen stukken glas en herhalen daarom nog eens dringend het verzoek, dat men nimmer stukken glas of flesschen op het strand neer werpt. Dit kan de schromelijkste gevolgen hebben. Laten ouders him kinderen goed inprenten dat zy zich hieraan ook niet schuldig maken, want zij kunnen er later zelf de slachtoffers van worden. Evangelisatie-samenkomst. Op het terrein van het Oude Gasthuis wordt morgenavond 8 uur een evangelisatie samenkomst gehouden. Als spreker zal optre den ds. De Voogd. Een anto in elkaar gezakt. In de Badhuisstraat is gisteren een onder stel van een vrachtauto van S. uit Middel burg gebroken, waardoor de auto in elkaar is gezakt. Het verkeer werd hierdoor eenigszins belemmerd daar de wagen ter plaatse gere pareerd moest worden. Circus Carl Hagenbeek. Ongeveer 2 jaar geleden heeft het circus Hagenbeek eenige voorstellingen gegeven op het Molenwater te Middelburg. Het heeft toen een uitstekenden indruk achtergelaten. Va een rondreis door Zuid-Amerika is het circus weer in ons land teruggekeerd en het zal de volgende week zijn tenten weer opslaan op het Molenwater te Middelburg. De openings voorstelling is bepaald op Maandag 3 Juni. Als men achterstaande advertentie nagaat dan blykt hieruit dat het programma heel wat belooft. Het is zeer afwisselend. Be halve uitstekende paardendressuur kan men kennis maken met het voorgeleiden van verschillende roofdieren groepen, gedresseer de zeebra's, jongleerende zeeleeuwen, Indi sche olifanten, kraagberen enz. In een circus behooren ook spannende va riété-nummers te worden vertoond en voor deze afdeeling beschikt Hagenbeek over een gezelschap eerste klasse artisten. Van de voorstellingen te Arnhem. 's-Bosch en meerdere andere plaatsen gegeven, hebben

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1