Vlissingsche Courant tweede blad donderdag 23 Mei 1929. No. 119. BINNENLAND FEUILLETON HET HUIS OM DEN HOEK. AAN H.H. ADVERTEERDERS. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. van dB van Nederland en België, pe correspondent van de „NH.Crt" te Brussel meldt jD de gisterenmiddag gehouden bijeenkomst den ministerraad heeft de minister van buitenlandsche zaken de heer Hymans een uiteenzetting gegeven van den stand der 1 e- jtudeering van de Nederlandsche nota van antwoord door de technische diensten van jijn departement. De ministerrad heeft zich ju principe vereenigd met het voorstel van den heer Hymans om op het verzoek van de Nederlandsche regeering tot publicatie der tu6schen Den Haag en Brussel, sedert de her vatting der onderhandelingen gewisselde do cumenten, een instemmend antwoord te ge ven. De Invloed van Nederlandsch-Indië op de Nederlandsche welvaart. Het besef dat Nederland voor de handha- f.ng van den tegenwoordigen levensstan daard zijner bevolking zijn vele betrekkingen tot Nederlandsch-Indië broodnoodig heeft, is bier te lande In de laatste jaren meer en meer doorgedrongen. Herhaaldelijk ls dit in woord en geschrift uiteengezet, en het ver- blaart ook de Indische reizen van verschil lende Kamerleden in de laatste jaren. Maar nu In den laatsten tijd in breede kringen ernstige twijfel gerezen is omtrent de Juist heid van het in Indië zoowel staatkundig als economisch gevoerde regeeringsbeleld, komt het niet overbodig voor opnieuw in het licht te stellen dat de betrekkingen tot Ned.-Indië voor het Nederlandsche volk in al zijn lagen van uitnemend belang zijn. Alvorens te dezen opzichte meer in bijzon derheden te treden, zij vooropgesteld, dat het niet meer dan natuurlijk is, dat Ned.-Indië ^een grooten Invloed op de Nederlandsche eewelvaart oefent. De betrekkingen tusschen LNederland en Ned.-Indië zijn zeer oudzij datgeekenen van vóór 300 Jaren en door de ^thans meer dan 300-jarige relatie waarin n6eide gebieden tot elkaar staan, ls een toe stand ontstaan van wederkeerlge afhanke lijkheid. Beide gebieden hebben elkaar In verschillende opzichten strikt noodig en zij zijn langzamerhand zoodanig aan elkaar ge groeid, dat een scheiding voor beiden zoowel Jiifc een staatkundig als uit een economisch oogpunt een ramp zou beteekenen. p In de langdurige periode van wederzyd- ^che betrekkingen tusschen Nederland en gIndië hebben de Nederlanders in Indië ntet N5tilgezeten. zy hebben daar veel en hard gewerkt, en voornamelijk het werk in de laatste zestig Jaren door Nederlanders in ^Oost-Indië verricht, is enorm en heeft her haaldelijk by vreemdelingen die Oost-Indië w bezochten, bewondering gewekt Ned.-Indië zooals het thans is, is in hoofdzaak Neder- Iandsch maaksel. In hoofdzaak, omdat ook vreemdelingen tot het g~oote werk, dat in Oost-Indië in economisch opzicht ls verricht, een deel hebben bijgedragen. De groot-landbouw, de spoor- en tramwe gen, de scheepvaart, de industrie, de mijn bouw, de steden, de havens, waterwerken, alles is bijna geheel door Nederlanders tot stand gebrachtJa zelfs de Inlandsche rub bercultuur, die thans voor de bevolking in verschillende deelen der buitengewesten een belangrijke factor van welvaart is is Neder- landsch maaksel, omdat het Nederlandsche ambtenaren waren, die de Inlanders de rub bercultuur hebben geleerd en hen van het noodige plantmateriaal hebben voorzien. De Nederlanders in onze Oost zijn er in Uit het Engelscb van LOUIS TRACY. io, Als ze er eenmaal zijn, kunnen ze ze moeilijk weer terugzenden, n.et Maar daar »Un familie mU had verboden om over Elm- dale te spreken, of om er heen te gaan, wist ik niet, hoe ik het aanleggen zoutot Jk op bet idee kwam mij als Percy Whlttaker voor te doen, de broer van een vriendin, by wie ik in Cheshire logeer. Percy zou aUes voor me ^Ulen doen, maar het had geen zin hem bier naar toe te laten gaan. HU zou het toch Wet gekund hebben, daarom leende ik zijn kleeren en ben den heelen nacht doorgereisd tot het station aan den anderen kant van bet moerland en niemandzag.... dat ik.... een meisje was.... behalve u.,.. Betty natuuriyk. ZUherkende.my dadelijk.... In 's hemelsnaam, huil niet, kind. Ik geloof u ieder woord. Maar maakte u de beele reis van Cheshire af in dat costuum O, neen I Ik droeg een regenjas en een dameshoed. Ze hangen in de hall. Ik trok ze Wt 'oen ik over het moerland ging. Hoeveel mijl hebt gU geloopen Veertien. ""Enu ontbeet in York Ja, ziet u, Betty zou iets voor de lunch brengen en toen kwam u. Was de slaapkamer voor u in orde ge maakt? geslaagd om woestenijen zonder bevolking te herschapen en om te tooveren in bloeiende gewesten. Voorbeelden hiervan zijn de ge- heele Oostkust van Sumatra en de hoog vlakte van Pengalengan by Bandoeng. Su matra's Oostkust was in de zestiger jaren een wildernis zonder bevolking. Thans zijn er uitgestrekte landstreken, waar tabak, rubber, thee.oliepalmen en vezelplanten worden ver bouwd. De hoogvlakte van Pengalengan by Bandoeng bestond een veertig jaar geleden uit osrbosch en niets dan oerbosch. Thans vindt men er tal van bloeiende thee- en kina-ondernemingen en de Inlandsche be volking ter plaatse is zoo welvarend, dat het vroegere vervoermiddelkar en paard, grootendeels heeft plaats gemaakt voor den auto. Voorts zij genoemd Java's grootste sui keronderneming „DJatiroto", vroeger oer bosch en moeras. Het is dan ook geen won der, dat Java's bevolking, die in 1854 10 mil- lioen zielen bedroeg, thans is gestegen tot ongeveer 38 millioen. De werkzaamheid der Nederlanders In de Oost is echter niet alleen aan Indië, maar zeker ook aan Nederland ten goede gekomen. Vooral in den tegenwoordigen tijd. Men zal zich herinneren, dat het nog slechts weinige jaren geleden is, dat men hier te lande zeer bevreesd was voor depie- ciatie van den gulden. De door den minister van financiën in 1923 aan de Staten-Gene raal ingediende zg. Millloenennota was voor het grootste deel gewyd aan het betoog, dat het er vóór alles op aankwam om, zooals de minister het noemde, den gulden veilig te stellen. Het gevaar voor depreciatie van den gulden is voorshands geweken. Niet alleen doordat de regeering erin geslaagd is het budget sluitend te maken, maar voor een groot deel door de betere prijzen van Indië's producten, waardoor Nederland grootere vorderingen kreeg op het buitenland, speciaal op Engeland en Amerika, waardoor het beter dan vroeger in staat was zijn gulden te be schermen en voor de depreciatie te behoe den. Dit is dan ook erkend door den presi dent van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel in de jaarrede, die hij op 2 Ja nuari 1925 te Amsterdam hield. Daarbij er kende hy met even zoovele woorden, dat de opbrengst van de Indische cultures, van zoo groote beteekenis voor de geld- en fondsen- markt alsook voor tal van industrieën, heeft bijgedragen tot het behoud van den Neder- landschen gulden. Maar al behoeft men thans en in de naas te toekomst niet meer bang te zijn voor de depreciatie van den gulden en al de ellende, die een waardevermindering van ons betaal middel onvermijdelijk tengevolge heeft, het is er verre vandaan, dat de toestand hier te lande gezond genoemd kan worden. Nog altijd heeft men in Nederland te kampen met een vry aanzienlijke werkloosheid, met zeer drukkende belastingen, met slapte in zaken. En waar Nederland ligt in een we relddeel, dat nog altijd sterk lijdt onder de gevolgen van den wereldoorlog, en waarvan de verschillende volkeren nog altijd econo misch en militair gewapend tegenover elkaar staan, daar ziet het er niet naar uit, dat er aan genoemde euvelen spoedig een einde zal komen. En het is by dezen stand van zaken dat onze Indische ondernemingen en onze relaties met Indië voor ons volk van byzon- der groote waarde zijn. Reeds werd gememoreerd, dat de Neder landers in Indië niet hebben stil gezeten, zy hebben daar tal van ondernemingen ge sticht op het gebied van landbouw, nijver heid, mijnbouw, scheepvaart- en spoor- en tramwegen. Het Nederlandsch kapitaal ln al die ondernemingen belegd kan op ongeveer 3 milliard gulden worden geschat. Rekent men daarby de obligaties van de Indische leeningen, die voor het allergrootste deel in Nederlandsche handen zyn, dan springt het in het oog, van welk belang het vcor Neder land is, dat de zaken in Indië goed gaan en blijven bestaan. De winst, die de Indische ondernemingen jaarlijks afwerpen, werd volgens een nauw keurige raming van den Ondernemersraad voor Ned.-Indië eenige jaren geleden geschat op ongeveer 550 millioen 's jaars. Dit be drag zal thans tengevolge van de sterke da- Ja'fc was vroeger mijn eigen kamer. Arm kind I Ik had er heel wat voor over als dit niet gebeurd was. Maar we moeten er nu maar het beste van zien te maken. Ik hoop, dat u een goeden raad van rail zult willen aannemen. Laat mij even naar boven gaan om de kleeren te halen, die ik morgen ochtend noodig heb. Dan trekt u zich in die kamer terug, doet de deur op slot en slaapt, tot Betty komt. O, dat kan ik niet. U bent heel vrien delijk, maar ik moet nu naar de Jack sons toe. Ik ben haast geneigd u te dwingen om te doen wat ik zeg, zei hy, terwijl hy haar ernstig en bezorgd aankeek. Maar u bent zoo goed en vriendelijk geweest, snikte zy bijna, waarom zou u nu boos op mij zijn Ik heb u de waarheid ver teld, heusch. Dat is ook juist de reden, waarom ik er van overtuigd ben dat het beter is, dat u het dorp niet alarmeert vannacht. Maar dat wou ik ook niet doen. Ik aal aan het raam kloppen. Betty weet dat ik hier ben en zal me dadeiyk binnenlaten. Een man met minder levenservaring dan Armathwaite zou haar terugkeer naar 't dorp de beste en meest-kiesche oplossing hebben gevonden, maar een .jUbtiel en intuïtief ge voel waarschuwde hem, dat het beter was, al- het kon voor Marguerite Garth verborgen te houden, dat in Elmdale bet gerucht ging dat het op de Grange spookte. 't Is al lang na middernacht, hield hy aan. Ik zal op den divan slapen en met Betty Jackson praten, voordat u opstaat. U kunt het gerust aan my overlaten haar en- ling der suiker- en rubberprijzen we! ver minderd zyn maar daartegenover staat dat de productie der verschillende groot-land bouwondernemingen is toegenomen. Laten wij ons dus houden aan het cUfer van 500 millioen. Men kan aannemen, dat twee der den der Indische ondernemingen Neder landsch bezit zijn en dat niet alle winsten naar Nederland worden geremitteerd, omdat een deel daarvan besteed wordt voor uitbrei ding der zaken in Indië zelf. Met inachtne ming dezer factoren kan dan worden aan genomen, dat jaarlijks 250 millioen als winst van Indische ondernemingen naar Ne derland wordt geremitteerd. Van dit bedrag wordt hier te lande een belangrijk percen tage aan directe belastingen alleen door het rijk geheven en het staat onomstootelijk vast, dat de Nederlandsche staatshuishou ding het zonder het Nederlandsch bezit aan Indische ondernemingen niet stellen kan. Want er is geen sprake van, dat de Staat het zou kunnen doen zonder de vele millioenen die hij ontvangt tengevolge van het feit, dat ongeveer twee derden der in Indië werkende ondernemingen aan Nederlandsche eigenaren behooren. Doch niet alleen voor de staatshuishouding Is het Nederlandsch bezit van Indische on dernemingen onmisbaar, evenzeer is dat be zit onmisbaar voor de met het oog op de toeneming der bevolking hier te lande zoo noodige kapitaalvorming. In de laatste jaren zyn enkele directe belastingen twee malen verlaagd telkens motiveerde de minister van financiën zijn voorstellen hiermede, dat het strikt noodig was, de directe belastingen te verlagen teneinde de kapitaalvorming, die door den zwaren belastingdruk in het ge drang was gekomen, te bevorderen. De eerste belastingverlaging werd door prof. Treub besproken in enkele artikelen, die gepubli ceerd zyn in het bekende weekblad „Econo- misch-Statistische Berichten" en speciaal over de hier te lande in het gedrang geko men zynde kapitaalvorming schreef prof. Treub in zyn artikel d.d. 4 Augustus 1926 het volgende „Met zeer enkele uitzonderingen werpen de hier te lande gevestigde bedryven in den te genwoordigen tijd geen winsten af, die aan deelhouders in staat stellen een eenigszins belangrijk deel van hun dividenden te be sparen en te kapitaliseeren. Men slaat de plank wel niet al te ver mis, wanneer men constateert, dat het voor kapitaliseering be schikbare inkomen in de laatste jaren in hoofdzaak afkomstig is van de Indische on dernemingen, die eenige jaren van grooten bloei achter den rug hebben. éiertegen zal men waarschyniyk opmerken dat de oorsprong van het voor kapitaliseering beschikbare deel van het Nederlandsche volksinkomen voor de vraag welke ons bezig houdt, niet van belang is. Het komt er alleen op aan, of er, ondanks de hooge directe be lastingen, voldoende kap.taalaanwas plaats heeft. Voor een groot deel is die tegenwer ping juist. Maar niet geheel. Al zal wel ieder toegeven, dat onze economische banden met Indië voor de volkswelvaart van zóó overwegend belang zyn, dat verbreking van den politieken en economischen band met het Aziatische deel van het Ryk een natio nale ramp zou zyn. is het toch een heel veeg teeken, als de bedryven hier te lande een zoo kwynend bestaan leiden, dat hun in komsten niet in staat stellen aan de kapi- Om de noodige zorg aan de adver tenties te kunnen besteden, Is het van groot belang, dat we deze, als ze van ejRigen omvang zyn, een dag te voren ontvangen. Door te late inzending moeten de advertenties wel eens te vlug worden afgewerkt, wat soms zoowel voor de cliënfceele als voor ons minder voldoening schenkt. Beleefd dringen we nogmaals op vroegtijdige inzending aan. ADMINISTRATIE „VLISSINGSCHE COURANT". kele dingen uit te leggen. V vergeet dat ze in angst zal zitten over my. Toe laat mU gaan, Goed dan, zei hy ten slotte Maar u moet me beloven dat u dadelijk naar bed zult gaan en morgen hier zult komen ontby- ten zonder te praten met de Jacksons. Het meisje liet duideiyk haar opluchting biyken, maar was niet weinig verbaasd over de zonderlinge voorwaarde. Dat zal ik doen, zei ze na een korte pauze. Denk er dus om niet praten. Alleen maarGoeden nacht, ik ben doodmoe of zoo iets. Goed, stemde ze verwonderd toe. En morgen precies op dezelfde manier. Ik zal myn best doen. Maak dan maar dat u wegkomt. Ik zal by de deur biyven staan voor het geval dat iemand u lastig mocht vallen. Daar hoeft u op dit uur niet bang voor te zyn in Elmdale, zei ze nu weer vrooiyk Hy draaide zich om om de lantaarn te nemen. Zy was dadeUjk in de halltoen hy weer by haar kwam, had ze den mantel al aan. Goeden nacht, ze! ze. Na vader bent u de beste man, dien ik ooit ontmoet heb en ik weet niet eens hoe u heet, Ik zal my by het ontbyt voorstellen, bromde hy, terwyi hy de lantaarn uitdeed toen hy de derr opende. Hy keek haar na, toen ze vlug langs het kronkelende pad naar het hek liep en hy hoorde haar voetstappen toen ze snel de dorpstriat Insloeg. De nacht was zoo rustig, dat hy hoorde, dat ze den voortuin naar het huls inliep ei dat ze aan taalvorming in eenigszins belangryke mate deel te nemen." Dit oordeel van een zoo gezaghebbend man als prof. Treub doet duidelijk uitkomen, dat zonder het Nederlandsch bezit aan Indische ondernemingen het met de kapitaalvorming hier te lande, die voor de volkswelvaart on misbaar is, al heel treurig zou uitzien. Dus èn voor de staatsfinanciën èn voor de kapitaalvorming bier te ian^e is Nederland afhankeiyk van het Nederlandsch bezit aan Indische ondernemingeh en dientengevolge van een goeden gang van zaken in Indië. Nederland trekt ook groote voordeelen van zijn verhouding tot Indië omdat dat gebieds deel een goed afzetgebied ls voor tal van Nederlandsche producten. Men denke slechts aan de producten van de textiel- en machi ne-nijverheid. Men denke voorts aan de werkgelegenheid, die aan velen verschaft wordt door de scheepvaart op Indië, door den scheepsbouw voor Indië, door den tabaks- handel in Amsterdam en te Rotterdam. Byna de helft van de tonnenruimte onzer handels vloot wordt gebruikt voor de vaart op Indi sche havens en eindeiyk is Ned.-Indië een uitnemend afzetgebied voor onze jaariyksche productie aan intellectueele werkkrachten. Jaariyks gaan tal van jonge juristen, tech nici, landbouwkundigen, medici en ingenieurs naar Indië en vinden daar een goed be staan. Er is geen sprake van. dat de yele jon- glieden, die jaariyks door onze universiteiten en andere scholen worden afgeleverd, hier te lande emplooi kunnen vindenen het is daarom voor Nederland een belang by uit nemendheid, dat zoovelen van zijn jongelie den in tropisch Nederland een behooriyk be staan vinden. Alleen in de suikerindustrie op Java zyn werkzaam 5000 Europeanen, waar van op de fabrieken 400de rest is werk zaam op de kantoren en de centrale suiker organisaties. Resumeerende zien wy, dat de Nederland sche betrekkingen tot Indië in vyf opzichten ten goede van Nederland komen. Ten eerste leveren de Indische export-producten die op Indische ondernemingen geteeld worden, een zeer waardevollen steun op voor den Neder- landschen gulden en zyn die producten on misbaar om den Nederlandschzn gulden voor depreciatie te behoeden. Ten tweede levert het Nederlandsch bezit aan Indische onder nemingen een groote en onmisbare bydrage aan de financiën van het Ryk en de groote gemeenten. Ten derde is het Nederlandsch bezit aan Indische ondernemingen de voor naamste bron van de hier te lande onmis bare kapitaalvorming. Ten vierde verschaffen de Indische ondernemingen aan velen hier te lande werkgelegenheid en ten vyfde geeft Ned.-Indië aan vele Nederlanders daar te lande een behoorlijk bestaan. Dalend Inkomen, stijgend vermogen. Hoe ons land na de geweldige verliezen, welke op de gouden jaren van O.W. volgden, bezig is te herstellen, zegt de „Haagsene Post", biykt uit de belastingcyfers. Het to taal vermogen, dat van 1920 tot 1924 dai» ie met 1406 millioen, is sindsdien weder met 1890 millioen gestegen. Daarentegen verton nen de cyfers der inkomens een minder roos kleurig beeld. Deze geven nog steeds een da ling te zien, zy het ook dat het tempo daar van de laatste jaren beduidend is vertraagd. Wat de vier grootste gemeenten des lands betreft, biykt, dat het inkomenverlies het grootst is geweest in Rotterdam (81 millioen). waarop dan volgen 's-Gravenhage met 47, Amsterdam met 32 en Utrecht met 10 mil lioen. Van 2924—1925 tot 1927—1928 is het totaal- inkomen van Den Haag weer toegenomen met 37 millioen en van Rotterdam met 20 millioen, daartegenover is het inkomen van Amsterdam nog met 2 en van Utrecht nog met 4 millioen gedaald. Het vermogensverlies van 1920—1921 op 19231924 is het grootst geweest voor 's-Gra venhage (391 millioen) Daarop volgen dan Rotterdam met 169, Amsterdam met 164 en Utrecht met 37 millioen. De daarop gevolgde vermeerdering der vermogens leverde voor *s-Gravenhage 400, voor Amsterdam 116. vck Rotterdam 81 en voor Utrecht 23 millioen op. wat het resultaat opleverde, dat van 1920— het raam klopte, eerst zachtjes, toen krach tiger. tenslotte wanhopig byna Er verliepen een paar minuten. Hy kon den achterkant van het huisje zien, maar er kwam geen en kel Uchtschynsel in een van de ramen Toen volgde een gedecideerd bonzen op de deur. maar het meisje had net zoo goed aan een verlaten huis kunnen kloppenantwoord kwam er niet. Eindeiyk hoorde hy een wei felenden stap van Iemand, die ontmoedigd den heuvel opklom, toen piepte het tuinhek. Niemand hoort me, zei ze met tranen in haar stem. Dat had ik u al voorspeld, zei hU Ziezoo, kom binnen en dan gauw naar bed. HOOFDSTUK IV. Waarom zouden Betty of haar moeder me er niet inlaten? vroeg Marguerite Garth- Dat zal ik u met alle plezier vertellen, maar.... morgen vroeg na achten, ant woordde hy. Als u nu even ln de eetkamer wilt wachten tot ik myn kleeren by elkaar gezocht heb, dan kunt u daarna naar bed gaan, en u zult zien, binnen vyf minuten slaapt u. Hij gaf haar geen gelegenheid om Iets te antwoorden. Toen hö de deur gesloten had liet hy den sleutel in het slot, ofschoon hij met Betty Jackson had afgesproken, dat hy dezen op de hall-tafel zou leggen. Na een paar seconden kwam hy terug met een arm vol kleeren en een paar schoenen Toen hy haar de lantaarn gaf. zei hy vrooiyk Laat alles nu maar aan mü over en u zult verbaasd er over zyn, hoe al uw ellende by daglicht verdwynen zal. Goeden nacht, en slaap wel I 1921 op 1927—1928 alleen voor Den Haag het vermogen met 9 millioen vermeerderde, ter wijl voor de andere gemeenten het vermogen verminderde en wel Utrecht met 14, Amster dam met 48 en Rotterdam zelfs met 88 nU- lioen. Hoeveel van deze laatste millioenen zoude» naar Wassenaar verhuisd zyn, vraagt het blad. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Middelburg was de heer Porthelne wegens ultstedigheid met kennisgeving afwezig. Het adres van den Bond van Gemeente ambtenaren inzake vergoeding van reis- en verblijfkosten werd in handen gesteld van Burg. en Weth. ter afdoening. Dat van den Alg. Bond van Politieperso neel inzake erkenning van de akte van be kwaamheid en subsidie aan de cursussen, werd om prae-advies in handen van Burg. en Weth. gesteld, omdat de burgemeester ook het advies van den commissaris van politic wenscht te vragen. Het voorstel om de salarisregeling van mej. C. H. Koers, sedert 1916 apothekeres der Godshuizen, nader vast te stellen, werd aan genomen. Nog was Ingekomen een verzoek van den heer P. C. de Does, hoofdopzichter der ge meentewerken, die heen gaat, om eervol ontslag. Het ontslag werd verleend. Voor lid van het burgerlijk armbestuur werden bij eerste stemming uitgebracht 7 stemmen op den heer mr. P. B. Evers, no. 1. der aanbeveling, 4 op mej. mr. A. Bolle, mede aanbevolen en 5 op mej. De Jonge Baas de Klerk. Bij de tweede stemming werd de be«f Evers gekozen met 9 stemmen, tegen 2 op mr. Boile en 5 op mej. De Jonge Baas. Het voorstel om een crediet van 3870 te verstrekken om maatregelen te kunnen ne men voor bescherming van documenten te gen brandgevaar, werd aangenomen. Het voorstel om aan het Technisch Bureau voor algemeene lichtreclame Kool en Co. te Amsterdam vergunning te verleenen om en kele reclamezuilen te plaatsen, wordt aange nomen mits er niet op de Markt komen. By het voorstel om het vermenigvuldl- gingseijfer vast te stellen op 1.2, vraagt de heer Jeronimus hoeveel het batig saldo van den dienst 1928 bedraagt, dat voor 1927 op 40.000 werd geraamd en welke de ftnan- cieele resultaten van gasfabriek, waterlei ding en electriciteit zijn. De voorzitter antwoordt dat het vermoede lijk goed slot over 1928 65.000 zal bedragen en de heer De Veer, dat het verlies op de waterleiding vermoedelijk 200 tot 300 meer zal zijn dan werd geraamd, de winat van de gasfabriek gaat geheel naar het re servefonds en die van het electrisch bedrijf is vermoedelijk 9000 Na verdere opmerkingen van den heef Jeronimus wordt het voorstel zonder hoofde- lijkf stemming aangenomen. Thans kwam ter tafel het voorstel van de meerderheid van Burg. en Weth. om voor verbetering van den weg Westkapelle—Mid delburg 6000 voor eens te geven. De heer Paul wil eens iets anders laten hooren, dan blijkbaar in de commissies te gezegd en verklaart zich voor het voorstel van de meerderheid. Het is een groot belang hoe de wegen er uitzien, die naar de stad leiden. Er ls voor dezen weg het beduidend bedrag van I 588.000 noodig. Er komt 75 uit het wegenfonds en is dus nog '4 te be talen. De polder Walcheren geeft ook 9000 en de andere 4 gemeenten het overige. Het onderhoud van het deel Middelburg—Koude- kerke heeft de provincie voorlooplg aan zich getrokken, nadat de concessionaris het had gestaakt. Stelt men zich op het standpunt niets er mede te maken te hebben, dan is dit formeel juist. De 4 kleine gemeenten geren totaal l'/, ton en dan is het bedrag voor Middelburg Toen deed het meisje Iets heel vreemds. Ze hield de lantaarn ter hoogte van zijn gezicht en keek hem ernstig en open aan. Het is gelukkig voor me. dat ik een man als u ontmoet heb. zei ze. en zonder verder een woord te spreken, draaide zij zich om «n ging de trap op- Hij wachtte, tot de slaapkamerdeur dicht werd gedaan en luisterde naar 't omdraaien van den sleutel.maar hy luisterde tevergeefs, t Lijkt wel, of ik nog altijd in staat ben het vertrouwen van kinderen en van honden te winnen, mompelde hy. grimmig lachend. Toen maakte hy een hoofdkussen van zyn kleeren op den divan naast het raam. en getraind als hy was im onder alle omstan digheden te slapen, sliep hy 6poedig ln. Een zonnestraal, die weerkaatste ln t glas van een schlldery, wekte hem om vier uur. Nadat hy op zyn horloge gekeken had. sliep hy weer in en werd opnieuw wakker, toen hy voetstappen op het grindpad hoorde. Hy was by de deur op het oogenbllk, dat Betty Jackson juist bezig was den sleutel, dien hy haar den vorigen dag gegeven had, ln het. sleutelgat te steken. Hy liet haar binnen en zei goed gehu meurd Ik kwam beneden, toen jy van nacht wegrende voor een behekste gong, en de deur open liet. Ik veronderstel niet, dat we In Elmdale bang hoeven te zyn voor die ven. maar het ls toch beter om de deuren behooriyk te sluiten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 5