iOOO 500 300 150 100 25 SI Uni J :erste blad e Ezelsvel 23 MEI No. 11© 1929 (TLIJNEN to's, Fietsen gen. VLISSINGEN DONDERDAG Buïiiin f. Hl BE TELDE Ir.. Mimi 53-60, Tlissinpii.Talei. IS. PiMttiqtHN Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen .garandeerde oplaag 5150 Ex. BINNENLAND Stads- en Provincienieuws t» KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER $c8l RECHTSZAKEN SPORT Int; „Ziezoo, Jexico pgd aan boord leis weer voort; pmpico, jexico lok de mya Ten zijn M Zaterdag vervolgt I li Mel van Bremen lei van Messina >i te Suez li te Londen |Mei Perim lvan Sabang |-York van Batavia i Bilbao tfei v. Las Palmas kei te Kilindini Ite Sabang |vanu Lissabon tëei van Tanger I 20 Mei te Durban Iden" 21 Mei v. Am» [lel van Madras -lei te Bombay |1 Mei te Marseille tfew-York n. Java I 8.28 u. 30 myi Zuid lei te Sabang |Mei v. Daressalaam Tfei Ouessant Tan Amst. iMei Dakar 1 Mei Finisfcerre fan Rio de Janeiro iGaüe, New-York n, |21 Mei te Sabang Jei te Port Said |21 Mei te Port Said Jei Gibraltar Jtavia n. Amst, i van Amst. I Perim [Mei van Suez iMei Sagres fex 15.50 u. 180 mül lei van Vera Cruz pi Gibraltar |e Suez fantellaria, Batavia 21 Mei Sagres lei Perim |te Genua lei van Plymouth li van Santos inbare feest-verga- ouwenbond, Cou rt door het Groot 'rkesfc, ,4e Oude certavond Orkest- Grand Hotel Bri° nbare vergadering ivereeniging, Ger. uur 023 9-29 9.31 9.32 m 9.34 1.10 13.34 1.44 34.07 !.18 14.41 1.53 15.15 1.32 15.52 LISSINCSCHE COURANT IgOHNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Leo door het geheele rijk 12.50. Voor Belgiö, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- l«elanden bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct abonné's in 't bezit eener iolis, zijn GRATIS verze- L tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken v anderen vinger. Ijlt nummer bestaat uit 2 bladen. Huldiging: H. M. de Koningin-Moeder. Het werk-comité van de huldigingscommis- je voor H. M. de Koningin-Moeder deelt ons lede, dat bij den intocht van H. M. op 8 a.s. te ongeveer 2.30 uur nm. binnen nsterdam de volgende route zal worden ge- Tornen: van het Centraal Station over het en den Dam naar het Koninklijk biels. De intochtsweg zal worden versierd ■oor aan beide zijden van het Damrak hooge lasten te plaatsen, waarvan strakke oranje- j afhangen. Op den Dam rond het i zullen eveneens masten met vaan- Iels worden geplaatst. I De reis van het Belgisch kroonprinselijk paar in Indië. I jen briefschrijver uit de buitengewesten lertelt in het Christelijk weekblad „De Ba- lier" van den prettigen indruk welke het Belgisch kroonprinselijk paar, reizende als raaf en gravin De Réthy, daar overal heeft lemaakt. „WD hebben het prinselijk echtpaar in vito eenige dagen op bezoek. Wat opviel s wel in de eerste plaats de moeite, welke Ie prins zich geeft om de Nederlandsche taal ie spreken, waarin hij zich goed weet uit te ien, zijn echtgenoote, de zeer lieftallige (rinses, die hier ieder hart stal, begrijpt ook Jnze taal een weinig en zal zich ongetwijfeld jaoeite geven, het voorbeeld van haar gemaal je volgen. f De jonge prins is een persoonlijkheid, die wat hij wil, begaafd met een helder Jerstand en die werkelijk niet aan den lei- loopen van degenen, die zich als (eiders rondom hem zullen stellen. Hij merkt onderzoekt, determineert al wat hij ont- (noet, wenscht te weten het hoe en waarom, a zich een eigen meening te scheppen. Ge- lgen daarvan ook niet zijn vele groote rei- Jen? Geen eerepoorten, geen vlaggen, in al- eenvoud wenschte het hooge echtpaar te i mensch onder de menschen met zoo leinig mogelijk gevolgZoo dwaalden zij piekjes makend door de bosschen en de stad, zoekend langs het strand, onder een gezelligen kout met degenen eer genoten, mede te gaanbelang- l toonend, medelevend in alles met [telkens een vroolijken lach en kwinkslag. Het Belgisch prinselijk paar is nog zoo echt jong fa vroolijk, weet het leven nog te bezien van fen zonnigen kant Zoo waren de dagen van den graaf en pavin De Réthy hier.rustig, kalm, goed- vroolijk en oupgeruimd, belang stel- IN in alles, zooals het jonge echtpaar is, [innemend zelfs voor den geringsten inlander, zij er in als het ware te doen ver lieten bij allen die met hen in aanraking ■fr/am wie zij waren. Het beste incognito Wat ziet gij niet vaak, vooral in ons goede menschen met een of ander baantje, |öie werkelijk van verwaandheid niet weten, ■hoe ze zich zullen draaien Stel daartegen- |wer deze prins en prinses, ontvlucht als in |e® sprookje aan hun hofpraal en hofstoet, onttrekkend aan eerbewijs en eerbied, I levend tezamen als menschen onder de men- [schen, vroolijk en vredig, niets verlangend pan elkaar lief te hebben in alle ongestoord- Peid en door eigen oogen de wereld te zien De tegenstellingen tusschen Nederland en Ze kwamen niet ter sprake Maar Ijjwiliekeurig dachten wij dat deze jonge, i prins, deze lieftallige prinses later hun |v°lk zullen hebben te leidenen zooals 1*0 graaf en gravin De Réthy hier hebben tfen kennen, stemt dit hoopvol voor het I onderhouden van goede betrekkingen tus- I Khen beide landen. VLISSINGEN, 23 MEI. Een jubileum. Gisteren herdacht de heer O. W. Erdle den waarop hij vóór 25 jaar in dienst kwam pan de Vlissingsche Duinwaterleiding Maat- I achappjjTer gelegenheid hiervan werd voor I öeh namiddag aan het kantoor- en stads- I toneel vrijaf gegeven en begaf het perso neel zich naar het pompstation by Dishoek, alwaar de jubilaris gehuldigd werd. Dit geschiedde bij monde van den direc teur, den heer D. L. H. van Raalte, die on der het aanbieden van een geschenk in en veloppe in het bijzonder op de plichtsbe trachting van den jubilaris wees. Het was hem een genoegen mede te deelen dat de heer Erdle de eerste was die van V.D.W.M. de legmedaille ontving. Verder werd hem een getuigschrift van de Maatschappij van Nij verheid aangeboden. Door enkele leden van het personeel werd nog het woord gevoerd en werden den jubi laris bloemen aangeboden. Strandconcert. De harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Govaarts, geeft morgenavond 8 uur een concert in de kiosk op den Boule vard Evertsen. Programma: 1. Hohenzollern Ruhm Marsch C.L.Umath 2. Ouverture „Esperia" de Loutter 3. Tes. jolis seins Roses, Valse F. Andrieu 4. Suite de Ballet Popy 5. Ouverture „de Voorjaars Fee" F. Andrieu 6. Siep Oud-Holl. Boerendansen W. F. Siep 7.Ballet „Coppelia" Delibes 8. Fantaisie „Blauwbaard" par J.Offenbach 9. Finale. Openbare verkiezingsvergadering. De afdeeling Vlissingen der S.D.A.P. be legt op Woensdag 29 Mei a.s. een groote openbare verkiezingsvergadering in het Con certgebouw. De heer ir. J. W. Albarda, de huidige lei der van de socialistische Tweede Kamer fractie zal het woord voeren. Waar deze bekend staat als een uitstekend redenaar verwacht men wel een druk be zoek. Prov. stoombootdienst. Wegens wegneming van de pontons alhier hunnen van Maandag 27 Mei af voor onge veer 4 dagen geen auto's van of naar Ter Neuzen worden vervoerd. Het Roode Kruis. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging het Nederlandsche Roods Kruis zal Donderdag 20 Juni te Middelburg worden gehouden. Weer een duinbrand. Gisterenmiddag is weer een duinbrand ontstaan, thans bij het pompstation der wa terleiding te Koudekerke. Bij dezen brand zijn ook enkele nesten van eenden verloren gegaan. Het vuur werd door personen die zich in de nabijheid bevonden met vereende krachten gebluscht. Het auto-ongeluk by Rilland-Bath. Bij den aanvang van de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Ril land-Bath heeft de voorzitter enkele woorden van deernis uitgesproken ten aanzien van de slachtoffers van het ernstige auto-ongeluk, dat op den eersten Pinksterdag aldaar heeft plaats gehad. De raad besloot een brief van deelneming aan de familie van de slachtof fers te zenden. Naar aanleiding vafi het ongeluk bracht de voorzitter in herinnering, wat sinds de op heffing van de bewaking van den beruchten overweg van verschillende zijden gedaan is om intrekking van dezen maatregel te ver krijgen. De raad heeft zich indertijd met een adres tot den minister gewend om de bewa king hersteld te krijgen wel is toen een nieuw onderzoek ingesteld, doch het je- wenschte resultaat werd niet bereikt. Het on derzoek, dat het vorige jaar plaats had als vrucht van een interpellatie-de Muralt en dat ging nog over twee andere beruchte overwe gen, werkte evenmin iets uit. Intusschen bleven de ongevallen aanhou den, en thans greep het schokkende ongeluk van Pinksteren plaats. Het blijft onverant woordelijk, aldus zeide de voorzitter, een ge weldig drukken verkeersweg over een interna tionale spoorbaan als hier onbewaakt te la ten. Men kan niet volstaan met de zaak uit sluitend te beoordeelen naar het meer of minder vrije uitzicht op den spoorweg. Een drukke en daarby niet te breede verkeersweg als deze eischt vaak de volle aandacht, zoodat men op het treinverkeer niet voldoend kan letten. Daarom stelde de voorzitter voor, zich nogmaals met een adres te wenden tot den minister van waterstaat om den overweg weer bewaakt te krijgen. Als over enkele maanden het nieuwe wegvak van den rijksweg ter plaatse gereed is, zal zijns inziens de toestand nog gevaarlijker zijn, Eenige raadsleden ondersteunden dit be toog. De heer Van de Sande wees daarbij op de zijns inziens onvoldoende plaatsing van de waarschuwingsborden, die niet sterk op vallen. Met algemeene stemmen besloot de raad, zich in den voorgestelden geest tot den minister van waterstaat te richten. De anti-rev. „Rotterdammer" schrijft naar aanleiding van de afgrijselijke ramp te Ril land-Bath o.a. het volgende Zal thans de sprake, die uitgaat van de sombere ramp te Rilland-Bath, vermogen wat parlementaire pogingen niet konden be reiken Over de schuldvraag spreken we ditmaal niet. Zelfs al zou dit ongeval aan onvoorzichtig heid zijn te wijten dan is nog daarmee niet aangetoond de juistheid der regeeringspoli- tiek, die opheffing dezer bewaking voorstond. Ons bezwaar gaat tegen de eenzijdigheid van het criterium, dat opheffing der bewa king redelijk acht wanneer maar het uitzicht op de spoorbaan voldoende is. Hoewel dit zeker één der punten van over weging moet zijn is daarmee de kwestie vol strekt niet uitgeput. De veiligheid op den weg eischt, dat over wegen met zeer veel verkeer, ook al is het uitzicht onbelemmerd, worden bewaakt. De buitengewoon snelle ontwikkeling van het vervoer kan het verkeer zóó druk maken dat de autobestuurder alle aandacht noodig heeft voor hetgeen passeert op den weg en op aankomende treinen geen acht meer kan slaan. Zoo wordt wie zijn veiligheid op den weg met zorg zoekt buiten schuld van af den spoorweg in zijn veiligheid bedreigd. Dit te miskennen berust op zelfmisleiding. Een zelfmisleiding die daarom zoo bedenke lijk is, wijl zij zoo ernstige gevolgen met zich brengt. Tot hoelang dan nog Het drama te Rilland-Bath is in zijn afgrij selijkheid te veelzeggend dan dat men er met stilzwijgen aan kan voorbijgaan. Het muziekconcours te Kruiningen. De officieele uitslag der afdeeling uit muntendheid Fanfare is als volgtDe ver eeniging „Voorwaarts" te Koudekerke, welke met assitentie uitkwam, behaalde een eersten prijs, en de vereenigingen „ApoIIo" te Dom burg, „Excelsior" te Middelburg en „Oefe ning na den Arbeid" te Ritthem ieder een tweeden prijs. Suikerfabriek stopgezet. De N.V. suikerfabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent, heeft, naar VD. meldt, in ver band met een tekort aan bietenmateriaal be sloten de fabriek in de aanstaande campag neperiode, buiten bedrijf te stellen. Hoogst waarschijnlijk zal van het in normale om standigheden, buiten de campagne, 62 nan bedragende fabriekspersoneel slechts een 10- tal personen gehandhaafd blijven. In de cam pagne vonden steeds 450 arbeiders aan deze fabriek werk. SOUBURG. Onze kermis is alweer achter den rug. Met genoegen zullen velen ongetwijfeld aan deze prachtige zomerdagen terugdenken. Met Pinksteren heeft dit jaar de zomer zijn intre de gedaan, met het gevolg dat uit de steden alles wat kon naar buiten toog. Ons mooie dorp Souburg heeft dan ook niet te klagen gehad wat bezoek betreft. Maandag en Dins dag, de eigenlijke dag, was het zooals de term luidt „vol op 't durp". En, wat van ouds een gewoonte is, geen wanklanken werden ge hoord. Alles liep vroolijk en prettig van sta pel. De politie behoefde niet één proces-ver baal op te maken. Een ongeluk, dat goed af liep, had plaats in den schommelonder het schommelen brak een der staven, waaraan de bakjes hangen en kwam van geringe hoog te het bakje naar beneden. De inzittende be zeerde zich slechts weinig. Ned. Herv. Kerk. Op het drietal te Arnhem komt o.a. voor ds. W. A. B. ten Kate te En schedé, vroeger alhier. Voor het kerkelyk voorbereidend examen is te Utrecht geslaagd de heer G. F. Voor hoeve alhier. Onthulling grafsteen ds. W. H. Oosten. Op de algemeene begraafplaats te Scheve- ningen is gisterenmiddag op het graf van ds. W. H. Oosten, den in Augustus 1928 overleden emeritus-predikant van de Geref. kerk te Scheveningen (vroeger o.a. predikant te Mid delburg) een gedenksteen onthuld, dat aan de familie van de gestorven herder aangeboden is door leden van de Geref. kerk te Scheve ningen. Behalve den naam, geboorte- en sterfteda- tum van ds. Oosten, staat er op den verticalen steen „In dankbare nagedachtenis aan hun geliefden herder en leeraar opgedragen door leden der Gereformeerde Kerk te Schevenin gen". Op het horizontale deel ligt een openge slagen bijbel van wit marmer, waarop uitge beiteld „Ik heb in Uw beide handpalmen gegraveerd". Jes. 49 6". Ds. Gispen sprak woorden van dank na mens de familie. Men zong gezamenlijk op uitnoodiging van ds. Gispen Psalm 89 "ers 7. Examens. Voor het voorloopig machinisten-diploma zijn geslaagd de heeren B. T. van Buuren, B. N. Brans, P. F. Blankenwaardt, J. van den Boogaard, A. N. Lap, W. Lorijnen en H. Lijklema, allen leerlingen van de De Ruyterschool. Voor het examen als derden stuurman zijn geslaagd de heeren H. C. Bolle en H. A. Scheijbeler, leerlingen van de De Ruijter- school. Aan den bootsman A. Brans is het marine vliegbrevet toegekend. De officieren van den marinestoomvaart dienst 2e klasse W. J. Dalinghaus, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Heems- kerek", en H. Koster, van de onderzeedienst- kazerne te Willemsoord, hebben van bestem ming geruild. Ondervolgende schepelingen zijn met in gang van den 16en Mei bevorderd tot korpo raal-konstabel matrozen le klasse J. C. Weug, J. Tegelaar, P. H. van der Heide, ma riniers le klasse L. Langendoen, J. van Don gen W. A. Schik C. van Toornenberg, H. Op- hof. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine De bevolen overplaatsing van den sergeant schrijver P. F. Montagne naar de marine-ka zerne te Amsterdam wordt gesteld op den 23en Mei a.s. Bootsman P. W. van Warmerdam van on- derzeedienstkazerne naar wachtschip Vlis singen sergeant-timmerman J. van Hoek van „Hertog Hendrik" naar wachtschip Wil lemsoord sergeant-timmerman F. F. Felkers van wachtschip Willemsoord naar „Hertog Hendrik" schrijver R. Oudheusden van ma rine-kazerne Amsterdam naar „Hertog Hen drik". De officier van den marinestoomvaartdienst 2e klasse H. Urbanus is ontheven van zijn plaatsing bij den dienst in Oost-Indië en keert binnenkort naar Nederland terug. Opiumjager „Arend". Van de werf der maatschappij voor scheeps- en werktuigbouw „Feijenoord" werd met goed gevolg te water gelaten het voor het depar tement van koloniën in aanbouw zijnde re cherchevaartuig tot bestrijding van den opiumhandel „Arend". De doopceremonie werd verricht door mevrouw Troost, echtge noote van den ingenieur der marine L. Troost, mede onder wiens toezicht dit vaartuig wordt gebouwd. Lengte, breedte en holte van dit dubbel- schroefvaartuig zijn resp. 70 X 9 X 4.75 M. Het zal worden uitgerust met twee triple- expansie machines, elk met een vermogen van 1675 I.P.K., waarmede een gewone vaaru- snelheid van 18 mijl per uur moet worden bereikt. Van het 3e en 14e regiment infanterie is heden een detachement elk ter sterkte van 1 onderofficier en 24 soldaten gedetacheerd bij de le stormschool tot het volgen van een cursus. Door den minister van defensie is bepaald, dat de sergeanten-majoor (b.z.j.)) indien zij overigens aan de gestelde eischen voldoen op de candidatenlyst voor adjudant-onderoffi cier kunnen woren geplaatst, zoodra zij ten minste twee jaar in hun rang hebben ge diend. De reserve kapitein M. F. L. Riemvis en de reserve le luitenants H. van Dijke, F. B. Warendorf, H. A. M. Laane, A. D. Buijs van het 3e regiment infanterie, de reserve luite nants A. Reuten, A. Plaisier, J. G. Crabben- dam van het 6e regiment infanterie, de ka pitein A. J. R. Buijtelaar, de reserve le luite nants A. F. Lamoen, H. F. van de Velde, J. Tichelman en A Looy van het 14e regiment Stoomen van Hecrenkleeding. N.V. Ververij HOEKSEMA Vlissingen, Walstraat 51. M'burg, L. Burg C 111, Tel. 121 1 infanterie komen 27 dezer in werkelijken dienst tot het volgen van een gecomprimeer- den cursus te Breda. Gerechtshof te 's-Gravenhage. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den slager J. J. M. te Middelburg, die door de rechtbank aldaar, wegens overtreding van art. 19 der vleeschkeuringswet, is veroordeeld tot 25 boete subs. 25 dagen hechtenis, doch welke zaak na behandeling voor den Hoogen Raad, naar het Hof verwezen werd. Dit college heeft den verdachte thans ontslagen van rechts vervolging. VOETBAL. Programma voor Zondag 26 Mei. Kampioenschap van Nederland. SpartaFeyenoord. P.S.V.Go Ahead. Afdeeling IV. Promotiecompetitie. 2e klasse. De ValkVlissingen. WilhelminaStaatsmijn Emma. M.E.V.O.Alliance. N ederlandSchotland. Voor den voetbalwedstrijd Nederland- Schotland, welke Dinsdag 4 Juni, des avonds half acht in het Stadion te Amsterdam wordt gehouden, is de Belg Langenius als scheids rechter uitgenoodigd. De ZwaluwenWest Ham United. Gisteren werd in het Amsterdamsch Sta dion een wedstrijd gespeeld tusschen het Zwaluwen elftal en de Engeische ploeg West 1-Iam United. Aangelokt door het mooie weer en mede door het feit, dat vele onzer internationals in het Zwaluwen-elftal gekozen waren (in de achterhoede Van der Meulen en Van Kol, in de voorhoede Van de Griendt) was de belang stelling van het publiek zeer groot. Als scheidsrechter Aerts te ruim half acht laat aftrappen ondernemen de Hollanders direct een aanval, die al spoedig op de En geische backs stuit. Het spel is beurtelings over de beide helften van het veld verdeeld en is af en toe bepaald forsch te noemen. De Zwaluwen-voorhoede laat fraaie staaltjes van samenspel zien en weet dikwijls mooi door te breken, maar niettemin krijgt de Engeische keeper minder gevaarlijke schoten te stop pen dan Van der Meulen, die echter zyn doel weet schoon te houden. Als er ongeveer 15 minuten gespeeld is en de Hollandsche ach terhoede bij een Engeische aanval mist plaatst de Engeische rechtsbinnen Robson het leder onhoudbaar langs Van der Meulen. De stand is 01. De Hollanders ondernemen aardige aanval len en eenmaal werd de bal na een langdu rige doelworsteling juist in de handen van den keeper Dixon geschoten. Maai- dan if het herhaaldelijk Van der Meulen, die zyn doel tegen zeer gevaarlijke schoten moet be schermen, wat hij op kranige wijze doet en in deze periode is het voornamelijk aan hem te danken, dat de Engelschen hun score niet vergrooten. Een paar minuten voor de rust weet de Engeische rechtsbuiten Yews, na een doorbraak met een keurig schot den stand op 20 voor West Ham United te brengen en als een door de De Natris te nemen vrije schop ook al geen resultaat oplevert, komt in dezen stand de rust. Na de rust ondernemen de Hollanders eeni ge goede aanvallen en Van der Griendt zet eenige malen fraai voor, maar de Engeische backs zijn niet gemakkelijk te verschalken. De Engelschen ondernemen nu eveneens zeeij gevaarlijke aanvallen, die door de Zwaluwen achterhoede niet altijd even safe verwerkt worden en dan is het Van der Meulen, die door redden moet optreden. Van Kol he.it het veld verlaten en is na de rust vervangen door Lientzen. Na 20 minuten spelen krijgt De Bruin het ongeluk den bal in het straf schopgebied met de handen aan te raken en de toegekende penalty wordt in een doelpunt omgezet, waarmede den stand op 0—3 wordt gebracht. Na nog een gevaarlijken aanval op het Zwaluwen-doel maakt een der Engeische

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1