1000 500 300 150 100 25 KEES HELDER r$. VELDE Jr. WOENSDAG MEI ■ERSTE BLAD 91 :e m i No. IO® 67e Jaargang 1929 jlgive: firma F. VAN GE VEIDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66281 Versshijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen garandeerde oplaag 5150 Ex. KAMER-OVERZICHT BINNENLAND lisu Stads- en Provincienieuws BEKROOND Opnieuw hoogste onderscheiding MAX LISSINGSCHE COURANT lONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. iCO door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rmanden bij wekelijksche verzending/ 3.80, met Zondagsblad/ 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct abonné's in 't bezit eener olis, zijn GRATIS verze gd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij. verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. if nummer bestaat uit 2 bladen. wegens den hemelvaartsdag zal „vlissingsche courant" don- ;rdag 9 mei niet verschijnen. eerste kamer. Vergadering van Dinsdag 7 Mei, des avonds 8.30 uur. Na een hartelijk woord van voorzitter Van Dors tot Voorst aan de nagedachtenis van Verheijen is er eenige discussie geweest er den datum, waarop de Eerste Kamer >t onlangs door de Tweede Kamer goedge- urde wetsontwerp tot herziening van de hancieele verhouding tusschen Rijk en meenten In de afdeelingen zal onderzoe- i, Dr. Wibaut, die geen vriend is van dit ïtwerp, drong op uitstel aan, mede in ver- ind met de bekende, belangrijke wyzigin- >n, welke kort geleden door nota's van wij- in het ontwerp zijn aangebracht. De amer heeft echter met 20 tegen 9 stemmen }t voorstel van den president aangenomen bedoeld afdeelingsonderzoek reeds de week (op 15 dezer) te houden. Hier- tmeenen wij te kunnen afleiden, dat de maat terecht overtuigd is, zoowel de lektewet als de financieele verhouding vóór zcmervacantie te moeten afdoen, ook met tt oog op de mogelijke ministerwisseling na verkiezingen. tweede kamer. Vergadering van Dinsdag. Voorwaardelijke veroordeeling. Minister Donner had een lichte taak bij de erdediging van zijn ontwerp dat eenige rbengt in de straftoepassing en inige verruiming van het stelsel der voor- mdelyke veroordeeling. Voor de jeugdge- angenissen zullen de colleges van regenten atuurlijk een ander karakter dragen dan at bij de gewone gevangenissen het geval is. oor het welslagen van dit soort gevangenis natuurlijk veel afhangen van het ka- akter van het personeel. De Minister heeft bezwaar tegen om een sociaal-demo- aat in een college van regenten te be- oemen. Bevordering van de reclasseering zegde de inlster gaarne toe. De aard der reclassee- ng breidt zich ook uit en haar taak wordt eeds uitgebreider, hetgeen door dit ontwerp og beter zal worden. Na deze kleine punten behandelde de MI- ister de onderwerpen zelf. Een technische erziening van het Wetboek van Strafrecht, at wel wat moeilijk leesbaar wordt, dient wierdaad in overweging genomen te wor- Met de uitbreiding der voorwaardelijke eroordeeling was de Kamer wel ingenomen, staling in termijnen van de geldboete is op oogenblik ook al mogelijk en uitbreiding an overwogen worden. Een combinatie van svangenisstraf en geldboete achtte de Mi 's» niet gewenscht. Een combinatie van wrwaardelijke straf en geldboete is heel anders zij heeft de bedoeling om den ;Wjn weg te nemen dat voorwaardelijke ver- ordeeling eên soort vrijspraak is. Natuurlijk an dit bezwaren opleveren, maar dit weegt We op tegen het voordeel. Men dient de wallen op zich zelf te beschouwen. Het kan tin dat een korte vrijheidsstraf en een lan- voorwaardelyke veroordeeling beter is dan 611 boete met daaraan verbonden uitstel van Het zal, hoopte de Minister, blijken dat to instituut zal leiden tot uitbreiding der oorwaardelijke veroordeeling. Er is nu een gegeven tusschen de twee uiter en en dus staat de rechter niet alleen voor 6 keuze uit die twee. Natuurlijk hangt voor to welslagen hier weer alles van de pruden- e der rechterlijke macht af, maar in dit had de Minister alle vertrouwen na e wijze waarop tot nu toe de bepalingen zijn «banteerd. Het andere ontwerp, de wijziging in het tofstelsel, opent de gelegenheid voor het wtrale college om wijzigingen aan te bren- U e"- meer vrijheid van beweging aan dit te geven. Ten opzichte van de ge meenschappelijke opsluiting staan de- men- tcben der praktijk zeer gereserveerd. De ge- tongenen zelf vragen dikwijls wel gelegen- beid tot gemeenschappelijken arbeid, maar torbuiten liever de cel dan de gemeen- ^bappeüjke opsluiting. openluchtgevangenis te Veenhuizen is Proefneming en het is nog niet te zeggen to daarvan het resultaat is. De proef ge schiedt onder bijzondere omstandigheden, waarbij veel van de leidende personen af hangt. Het experimenteeren geschiedt krachtens de wet van 1918, maar de Minister heeft alsnog overwogen de bevoegdheid daartoe naar dit ontwerp over te brengen. Een nieuw gebouw voor de jeugdgevangenis is niet noodig een oud gebouw kan daar voor geschikt worden gemaakt. Ten slotte behandelde de Minister de kwes tie van de bewaring. Deze is vooral bestemd voor de beroepsmisdadigers die de gevange nis nog niet uit zijn of zij gaan alweer terug. Bij deze menschen staat men voor een moei lijkheid omdat men er met het gewone straf recht niet verder komt. Men laat hier gelden de beveiliging van de maatschappij tegen deze personen een overweging die bij het toekennen van een straf niet mag gelden. Om nu in de leemte te voorzien is het stelsel der bewaring voorgesteld in het belang der openbare orde. Voorkomen van misdrijven is de eerste taak der overheid en daarin ligt de rechtsgrond voor de bewaring. Het was een eenigszins langdradige rede. Het eind was dat de Kamer zonder stem ming goedkeurde de twee wetsontwerpen, maar stemming hield over het derde waarbij de bewaring werd ingevoerd. Het werd ech ter ook aangenomen met 46 tegen 13 stem men. Tegen stemden de anti-revolutionairen, de communist De Visser en vier christelijk- historischen. Avondvergadering. Wegenfonds. Over de begrooting van het Wegenfonds hebben nog verscheidene sprekers in de avondvergadering zich laten hooren. Aan critiek ontbrak het ook ditmaal niet, al wer den ook enkele vriendelijker klanken ge hoord. Het wegenplan gaf den heer en Kor- tenhorst, J. J. C. van Dijk en Van der Waerden reden tot bezorgdheid. Men be treurde het uitblijven van een definitief plan en het gemis aan centrale leiding. Gevreesd werd, dat voorloopige verbeteringen later misschien niet zullen passen in het defini tieve plan. Het voorloopig plan is destijds inderhaast opgemaakt. Wat zal de geheele verbetering kosten vroeg mr. Kortenhorst. Op een 10 millioen wilde hij niet kijken, maar men moet toch kunnen overzien wat er ongeveer noodig zal zijn en wat er dus jaar lijks beschikbaar moet zijn. Thans is de Mi nister in twee jaar reeds voor een bedrag van 20 „millioen bij den Minister van Finan ciën in het krijt komen te staan. Kan dat zoo voortgaan Minister Van der Vegte vond de critiek op den Waterstaatsdienst, vooral die van den heer Krijger, zeer onbillijk. De Minister heeft een meer lang dan overtuigend betoog ge houden. De Kamer kreeg de toezegging, dat zij alle gelegenheid zal krijgen om over het definitieve wegenplan te oordeelen en inzicht te krijgen in de financiering daarvan. Hoewel zeker niet alle redenaars bevredigd waren door den Minister, zagen allen van repliek af. Wel was de heer J. ter Laan van meening, dat de Kamer zich moet uitspreken voor een spoedige oplossing van het vraag stuk eener goede verbinding tusschen Zee land, Westelijk Noord-Brabant, Goeree Overflakkee, nu de Minister deze verbinding aan het definitieve plan, dat nog jaren kan uitblijven, had opgehangen. Deze motie wordt later behandeld en de begrooting van het Wegenfonds is ten slotte zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Hetzelfde is geschied met een suppletoire Waterstaatsbe- grooting ten behoeve van verbetering van de Maas voor groote afvoeren en van den aan leg van een kanaal Eindhoven—Wilhelmina- kanaal, bij welk ontwerp de Minister slechts een paar dankbare Kamerleden te beant woorden had. Nederland en België. De parlementaire redacteur van „de Tel." meldt dat het antwoord der Nederlandsche regeering op de in Jaunari 11. door de Bel gische regeering aan onze regeering overhan digde nota, waarin het Belgische standpunt ten aanzien van de tusschen ons land en Bel gië hangende aangelegenheden was uiteen gezet, aan de regeering te Brussel door onzen gezant is ter hand gesteld. Jhr. Van Nispen tot Sevenaer had daarbij opdracht te vragen of de Belgische regeering bezwaar heeft tegen publicatie door de Nederlandsche regsering van alle, sedert de wederaanknooplr.g van de besprekingen, gewisselde stuk on aan d? Staten-Generaui De jongste vliegongevallen. Het Tweede Kamerlid, de heer Van Boet- zelaer van Dubbeldam, heeft den minister van Defensie de volgende vragen gesteld Kan de minister eenige verklaring geven van de talrijke, ongetwijfeld ook ten zeerste door hem betreurde ongevallen, die de laatste maanden hebben plaats gehad bij de vlieg- diensten van leger en vloot Is de minister niet van meening, dat een al te groote beper king van het aantal vlieguren het personeel in den weg staat om een voldoende graad van geoefendheid te verkrijgen en dien daarna te behouden Is de minister overtuigd, dat hij de opleiding der laatste jaren voldoende ge legenheid wordt geboden om zich te oefenen in het bedienen der moderne vliegtuigen Vreest de minister niet dat de jongere vlie gers, ook al worden zij bij de K.L.M. aange nomen, niet over de noodige routine zullen beschikken om de zeer verantwoordelijke taak, waarvoor zy dan geroepen zullen zyn, naar behooren te vervullen De post en de staking te Zaandam. De bond van werkgevers in het houtbedrijf te Zaandam heeft een door den voorzitter in de conferentie met de persvertegenwoordigers gehouden rede in druk doen verschijnen met het doel deze te Zaandam door middel van de posteryen huis aan huis te vr: preiden. Het gerucht liep, dat de bestellers tegen de be zorging hiervan bezwaren hadden gemaakt, aangezien h.i. de brochure van de werkgevers als een niet-neutraal stuk is te beschouwen en zou vallen onder de groep politieke stuk ken die van huis-aan-huis-verspreiding zijn uitgesloten. Bij onderzoek bleek echter, dat gisteren door een tweetal bestellers, buiten de gewone bestellingen om, met de bezorging een aan vang is gemaakt. Door het bestellend personeel is, zoo deelde de directeur mede, geen bezwaar tegen be zorging gemaakt, doch alleen gevraagd hoe gehandeld diende te worden als bij de bezor ging last werd ondervonden. De directeur-generaal, wien onmiddellijk een exemplaar is toegezonden, besliste, dat de brochure door de bestellers moet worden be zorgd. Naar „het Volk" verneemt, heeft de rijks- bemiddelaar mr. S. de Vries een uitnoodiging gericht tot de partijen in het houtconflict om Vrijdagmiddag een bespreking met hem te hebben. Mr. dr. J. Schokking. Vrijdag viert oud-minister mr. dr. J. Schokking, lid der Tweede Kamer en burge meester van Katwijk aan Zee, zijn 65sten verjaardag. Dr. Schokking, leider der Christ.-Histori- sche partij, was predikatn bij de Ned. Herv. gemeente te Koudum, Dordrecht en Leiden. Hij was lid van Ged. Staten van Zuid-Hol land en minister van justitie in het laatste kabinetColyn. De heer Schokking is lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. De vliegbooten naar Indië. Blijkens een bij het departement van de fensie ontvangen telegram, zyn de Dornier Wall-vliegbooten gisteren om 6.15 uur te Karachi aangekomen. vlissingen, 8 mei. Het strandstoelenterrein. Burg. en Weth. hebben de opening van het strandstoelenterrein aan de badplaats be paald op Donderdag 9 Mei. Toelating r. H. B. s. Belanghebbenden worden attent gemaakt op de in dit nummer voorkomende adverten tie, betreffende toelating tot de Rijks Hoogere Burgerschool. Anto-ongeluk. Gisterenmiddag is de heer Van R. alhier, die met zijn auto op weg was naar Hil versum, op den Sloedam door het springen van een der banden met zijn auto tegen de verhooging van den spoordijk opgereden, waarbij de auto omsloeg en ernstig werd be schadigd. De heer Van R. bekwam ver schillende kwetsuren aan het hoofd en moest zich deswege te Nieuwland onder doktersbe handeling stellen. De heer v. d. Grift uit Utrecht en de 3 kinderen van den heer v. R., e mede in de auto zaten, bekwamen slechts iiiuiiiniiiDiiiiBiii: IIIHIIIWIIIDIIIIHIIIIBIHIWIIIDIIIII IIIBIIIIBIIIIUIIIDIIilBIIIUIIIin Afdeeling Portretfotografie Fototentoonstelling Amsterdam 1929. VLISSINGEN FOTOGRAAF BELLAMYPARK «WA V> MIDDELBURG LANGE DELFT li Hoogste onderscheidingen op vele Binnen- en Buitenlandsche Vaktentoonstellingen BILLIJKE PRIJZEN BllliBII BILLIJKE PRIJZEN IIIBIIIIBUIIHIIIIBIIIIBI i nuaiiiiaiiiiu lichte kwetsuren. Allen konden zich zonder hulp uit de benarde positie verlossen. De heer v. d G. en de kinderen werden door den heer F. J. Castel uit Veere, die daar juist met zyn auto passeerde meegenomen naar Goes, van waaruit zij hun reis per trein konden voortzetten. („de Zeeuw"). Pinksterdrukte. Zaterdag 18 Mei zal door de Nederland sche Spoorwegen een extra-trein worden in- gelgd van Rotterdam D.P. naar Vlissingen, te Roosendaal aansluiting gevende aan trein 21 AmsterdamRoosendaal. Door dezen maatregel wordt voor de reizi gers naar Zeeland op dien dag een belang rijk snellere verbinding verkregen dan met trein 11, die eerst ten 18.01 te Vlissingen aankomt. Gebruik makende van bovenbedoelde extra verbinding, vertrekken de reizigers voor Zee- land van Amsterdam C.S. ten *12.40, van Haarlem ten 13.02, van Leiden ten 13.30, van Den Haag ten 13.48, van Rotterdam D.P. ten 14.09 en van Dordrecht ten 14.39 om reeds ten 16.51 te Vlissingen aan te komen. Tusschen Roosendaal en Vlissingen stopt de trein te Bergen op Zoom, Vlake, Goes en Middelburg, zoodat ook de reizigers voor deze bestemmingen met den loop van dezen trein belangrijk gebaat zijn. Zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" te Middelburg. Dr. Johan Wagenaar. Wel een echt dankbaar program was het, dat deze vereeniging gisterenavond voor «een aardig bezette Concert- en Gehoorzaal uit voerde. 't Was nu eens echt Hollandsche kunst, welke we op dezen avond van vroo- lijke kunst te genieten kregen. Maar 't was ook Kunst met kapitale letteren, die de ver eeniging echter weer kapitalen gekost heeft. Te betreuren blijft het steeds, dat haar kapi tale concerten zich niet in die kapitale be langstelling mogen verheugen, waardoor haar kapitaalverlies bespaard blijft. Een opwekking om de vereeniging te schragen lijkt ons dan ook wel op z'n plaats, temeer daar steeds blijkt', dat de afwezigen een kapitaal verzuim plegen. De avond was gewijd aan werken van Dr. Johan Wagenaar. En de kunstenaar deed ons de groote eer aan zelf zijn composities aan den vleugel te begeleiden. „De Schoolmees ter" (Gerrit van de Linde Janszoon), de geestige schrijver, die ons reeds zoovele ge noeglijke uren heeft doen smaken met zijn gedichten, die van oorspronkelijkheid getui gen en de koddigste en vermakelijkste uit werking verkrijgen, omdat het verhevene met het potsierlijke dooreen is geflanst, zal wel nimmer vermoed hebben, dat zijn men gel- en epische poëzie nog eens getoonzet zou worden zuiver naar den aard, om een concertlievend publiek in de allervröolijkste stemming te brengen en te houden. Dr. Johan Wagenaar benutte o.a. ,.De Vriendschap" en „Jupiter Amant" (proeve van dichterlijke vlucht) en bewees in deze toonzettingen begaafd te zijn met een tech nisch muzikaal meesterschap, gelijkwaardig aan het meesterschap van „Den Schoolmees ter" over onze taal. Zooals de tekst over vloeit van gezonden humor, zoo is ook de muziek van een zinrijke luim. Beide werken munten uit door gaafheid en helderheid, zijn krachtig van tempo en stijlde muzikale uitbeelding is een humoristische symphonie, gecreëerd door den realistischen humorist Johan Wagenaar. En het geheel is een kos telijke persiflage, die ons meermalen deed denken „Lieve Hemel, wij dryven in hu mor". (C. O.) Van de uitvoerenden wordt een maximum van vaardigheid en van rhythmisch gevoel geëischt. Dat het koor alles beschaafd en, deugdelijk wist te geven met smettelooze voordracht en rijp van klank, kon slechts het resultaat zijn van strenge en nauwgezette scholing we beluisterden een sonoriteit, die kwaliteiten bezat van glans, techniek en subliem ensemble, van heerlijke eenheid en zuiverheid. Verrukkelijk heeft het koor ge zongen De „Ode aan de Vriendschap", een parodie op nieuw-Italiaansch realisme en oud-Italiaansch pathos gaf deze contrasten schitterend weer. Uit „Jupiter Amans" mogen we de koren uit 3a en 8 zeer zeker releveeren. Dat de componist met eenvoudige middelen voortreffelijke effecten weet te sorteeren, bleek o.a. wel in koor 8. De exotische samen stelling van het „orkest" is er wel naar om de fijne bespotting volkomen te maken, al moge zijn illustratieve taak dan ook beslist „ad rem" genoemd worden. In de keuze van de solisten was men bij zonder gelukkig geweest. De heer Jan Dek ker had in zijn groote, belangrijke bas-partij; in „Jupiter Amans" veel dat frappeerde door bijzonder muzikaal geluid, door een prachtig timbre en perfecte dictie. In alle opzichten is hij „geknipt" voor deze „rol", die het stuk grootendeels draagt. Ook de tenor Jac. van. Kempen had heel gelukkige momenten en leverde evenzoo iets superieurs. Mej. Martine D'Hont was een sopraan, die over 't algemeen een goeden avond had. Ook in de ensembles waren de solisten te loven, evenals in de „Wiener Walzer". Dr. Johan Wagenaar begeleidde aan den vleugelzijn uitnemende hoedanigheden wa ren evident, zijn spelen kenmerkte zich door volledige habiliteit.'t Was een ryk genot naar zijn klavierspel te mogen luisteren. Een meester zat aan het speeltuig. Joh. H. Caro leidde Wagenaar's werken op zijn gewone accurate wijze onder zijn diri gentschap is teleurstelling trouwens uitge sloten. De componist, met applaus verwelkomd, is met koor, solisten en dirigent den geheelen avond doorloopend met geestdriftige bijvals betuigingen overladen en liet, zeer sympa thiek, alle medewerkenden in zyn roem dee- len. Hem werden bloemen aangeboden even als mej. D'Hont, mevr. NonhebeiFaro 'die bij de repetities haar krachten gegeven nad) en den heer Joh. H. Caro. Tot slot beloonde een spontaan applaus van een staande zaal alle uitvoerenden. Een hulde, welke allen ten volle en rechtmatig, hebben verdiend Het program bevatte waardevolle aanwij zingen omtrent de tekstbehandeling, waar door de werken ongetwijfeld voor het audito rium aan beteekenis hebben gewonnen. O. Zeeuwsche Landbouw Maatschappij. In de jongste vergadering van het dage- lijksch bestuur der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij is besloten, na ingewonnen ad vies van autoriteiten, een commissie te be noemen, welke tot taak zal hebben, na te gaan, hoe met ingang van 1931. als de ge meenten volgens de Vleeschkeuringswet eii de Veewet verplicht worden, de onbruikbaar- making van voor de consumptie ongeschikt vleesch door destructoren te laten geschieden, de destructie op de voor Zeeland doelmatigste wijze kon worden uitgevoerd. Mede in ver band met de ligging van Zeeland, wordt voor aansluiting bij de Nederlandsche Thermoche- mische Fabrieken niet veel gevoeld. Besloten werd, zoo noodig weer bemidde lend op te treden tot het leveren van voor de consumptie ongeschikte aardappelen aan de aardappelmeelfabrieken en voorts om over te gaan tot den gezamenlijken aankoop van bindertwine. Van het Kon. Nederl. Landbouw Comité was bericht ingekomen, zulks naar aanleiding van een vraag van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, dat de Spoorwegraad het niet op zyn weg acht te liggen, voor te stellen, het personenvervoer op Zuid-Beveland door auto bussen te doen plaats hebben en de tram in ta richten voor goederenvervoer.

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1