iOOO 590 150 100 25 SI Uw 309 :erste blad DINSDAG 1-PilsiM fll, 'aardenv!eesc!i Advertentiën delburgsche ?pij v. Stoomvaar* No. lOl ©7e Jaargang 1929 jjiim: Firma F. VAM DE VELDE Ir., Walstraat 53-60, Viissingen. Telei. !0. Postrekening 66287 30 APRIL, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Gegarandeerde oplaag 5150 Ex. PRINSES JULIANA. BINNENLAND Stads- en Provincienieuws RECHTSZAKEN MARINE EN LEGER AANBESTEDINGEN BUITENLAND GEMENGD NIEUWS iwerij van raan hare e bieren iderflesch et ingang kt. )insdagmiddag 1 uur 70 cent per K.G. achtplaats Boterplein. nar enVerbnar, Koop en Verkoop dingen en Dleastaatmagen, etx. rullbetaUng, van 1-5 rejels slfea rogal meer 15 cent komende 4GERSKNECHT Slagerij J.ACs. DE een GDIENSTBODE. Tijdinghal „Vliss. Crt." d een net KOSTHUIS stand in Viissingen, alleen. Brieven letters au „Vliss. Courant". Juni of eerder gevraagd DAGMEISJE voor de huishouding. SPECKENS, Betje INKE JONGEN Adres PAUL, Bakkerij raat 5. LEMMERS, Koude eg 7, vraagt een nette 3DIENSTBODE oor halve dagen. Vrij heden dag. aankomend MEISJE er opleiding winkel en huishoudelijke bezig- Firma LENS VELT rwendijk 27. KAMERTJE oor jong Meisje tegen ven letters C. T., bu- Courant". nwasscherij „TRIO", wame TRIJKSTERS een VENWONING dres Lampsinssfr. 15. Middelburg-Rotterdam engelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS, EREN EN VEE, v.Midd |v. Rolt. v.m.unr v.m.uur tpril 130 Mei 2 3 - 8 6 7 - 8 atlfin te bekomen: N. Transport- en Exp. Erven Q, VOS. Telefoon EENHOORN, Telet. 155. OOSTERHOUT, Telet. 282. brs. BUITENHEK. Ttl. lüi LISSINGSCHE COURANT [ABONNEMENTSPRIJS VoorVlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Tfcanco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending/ 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. ne abonné's in 't bezit eener zijn GRATIS verze- tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. t)it nummer bestaat uit 2 bladen. i Het is vandaag een blijde dag Voor 't eenigst Koningskind En voor het volk van Nederland, Voor wie Oranje mint. Want heden wordt zij twintig jaar En zoo'n verjaardag is Voor ieder, die dat voorrecht heeft, Van veel beteekenis. Zij treedt het volle leven in. Voor Haar van veel gewicht, Omdat Haar in de toekomst wacht Een moeielijke plicht. Zij is de hoop van Nederland, Wij hijschen Neêrlands vlag, Om rede de Prinses verjaart, Op dezen vreugdedag. Wij wenschen hart'lijk Haar geluk, Zij viere blij van geest Het heel het Koninklijke Huis Haar twintigjarig feest. Het moog' Haar op de levensbaan I Ook in 't vervolg voorspoedig gaan. X. Prinses Juliana. Heden herdenkt Prinses Juliana haar twin- gsten jaardag. H. K. H. viert dus een kroonjaar en wel zeer bijzonder, want zij is nu een jonge Ivrouw geworden. Na een blijde jeugd treedt ij thans een toekomst tegemoet die van zeer |bijzondere beteekenis mag worden genoemd. Men mag toch ook voor Haar zeker binnen Iniet te langen tijd de vrouwelijke toekomst- I bestemming verwachten. Reeds menigmaal is er sprake geweest van (huwelijksplannen. Er is alle aanleiding voor om H. K. H. ook |ln dit opzicht veel geluk en voorspoed toe te (wenschen. Aan H. K .H. zullen, hopen wij, eenmaal de teugels van het bewind worden toevertrouwd (en dan is het van groote beteekenis, wie de voor deze belangrijke taak steun en bijstand kan verleenen. Dat wij vurig hopen dat deze regeeringstaak Iineen ver verschiet mag liggen, behoeft niet I betoogd te worden. Doch eenmaal zal dit tijd stip toch wel aanbreken. Prinses Juliana is de eenige loot aan den |alouden stam van Oranje en daarom stijgt op dat het Haar moge gegeven zijn I dezen stam, waarbij ons land altijd zoo wèl heeft gevaren, nog lang voor ons land te I helpen behouden. Nederland en Oranje zijn reeds eeuwen één, tooge dit tot in lengte van dagen zóó blijven. Onze beste wenschen bieden wij der jarige op dezen 30en April aan. Financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. Oe minister van financiën had reeds eerder Kamer doen toekomen een lijst van het I aantal opcenten, dat elk der gemeenten zal I tooeten heffen op de fondsbelasting, onder- steld dat zij uit de personeele belasting een rag verkrijgt, gelijkstaande aan de hoofd- I som plus de thans geheven gemeentelijke op- I centen. Oe minister heeft thans een nieuwe editie van de lijst doen drukken in verband met de gebrachte wijziging van art. 6 (inschake- l van de hoofdsom der personeele belasting I in verband hiermede verhooging van het I Percentage van garantie en limiet). Kennisneming van deze lijst doet zien, dat, I '«aar in de eerste lijst van 13 April 33 tekort- I ^meenten voorkwamen, dit getal 60 is ge- I worden, doch dat voor 41 van deze 60 ge- I tenten het tekort meer dan gedekt wordt hoor de ontvangst van een deel van de hoofd- 1 der fondsbelasting. Er blijven dus 19 ge- 1 toeenten over, waar het tekort alsnog uit de I Verteringsbelasting of op andere wijze zal moeten worden gevonden 13 van deze 19 ge meenten kwamen ook voor onder de 33 bo venbedoelde. Van de resteerende 6 gemeenten wordt mdegedeeld, dat voor elk harer reeds het bedrag dat vrijvalt aan opbrengst van provinciale- en leeningsopcenten op de per soneele belasting, een veelvoud vormt van het te dekken tekort, zoodat zonder verzwa ring van den totaaldruk der personeele be lasting het ontbrekende kan worden gevon den. Arbeidsbureau voor sleckthoorenden. Het centraal bestuur van het Arbeidsbureau voor slechthoorenden en ca. 30 afgevaardig den van de plaatselijke commissies uit het geheele land hadden zich gisteren vereent gel in „Ons eigen Huis" te Amsterdam, der ver- eeniging ter behartiging van de belangen van slechthoorenden, teneinde tot gedachtenwis- seling te komen in zake diverse onderwerpen, nauw verbonden met de te werk stelling van slechthoorende werkkrachten. Door diverse afgevaardigden werd o.a. rap port uitgebracht omtrent de regeling, welke op dit gebied reeds door de gemeentelijke ar beidsbeurzen getroffen werd en hoewel meer dere rapporten „gunstig" luidden, bleek wel, dat aan de inschrijving van slechthoorenden en onvolwaardige arbeidskrachten nog lang niet overal de gewenschte aandacht besteed wordt. Door eenige treffende voorbeelden werd nog aangetoond, hoe door algeheele samen werking op dit gebied gunstige resultaten te bereiken zijn. Dank zij de vorderingen der moderne tech niek konden de afgevaardigden, welke voor het meerendeel slechthoorend zijn, zich met behulp van microfoon en telefoon uitstekend verstaanbaar maken en had de vergadering een zeer vlot verloop. VLISSINGEN, 30 APRIL. De jaardag van Prinses Juliana. De jaardag van H. K. H. Prinses Juliana is hier ter stede niet op bijzondere wijze her dacht. Hedenavond houdt de Vlissingsche Oranje- bond een feestelijke bijeenkomst in het Grand Hotel Britannia. In het Bellamypark geeft „Ons Genoegen" hedenavond een concert met een extra-pro gramma. Overigens is de jaardag van de Prinses hier ongemerkt voorbijgegaan. Van de openbare gebouwen, marine- en loodsvaartuigen wapperde de driekleur, ter wijl ook enkele particuliere woningen het dundoek was ontplooid. Door het bestuur van den Vlissingschen Oranjebond werden aan de Prinses per „ge lukstelegram" gclukwenschen aangeboden. Te Middelburg werden verschillende fees telijkheden gevierd, uitgaande van de veree- niging „Uit het VolkVoor het Volk". Er werd daar zeer druk gevlagd. Hedenmiddag hadden volksspelen plaats, doch het weer werkte niet mede. Het was regenachtig, koud en guur. Met een concert op het Molenwater en een fakkeloptocht worden de feesten besloten. In onze Tijdinghal. Onze fotograaf heeft verschillende opna men gedaan van den reusachtigen brand te Rotterdam, waarbij men een idéé krijgt van de enorme verwoestingen door de slammen- zee in een groot huizencomplex aangericht. Van den roof-overval Zaterdagavond in een perceel op de Bloemgracht te Amsterdam gepleegd etaleeren wij ook enkele foto's. Verder van de herdenking van het 100-jarig bestaan van de maatschappij tot bevordering van toonkunst te 's-Gravenhage van den vriendschappelijken voetbalwedstrijd Ajax- Blauw Wit, Zondag te Amsterdam gespeeld en ten slotte van de ontvangst van de En- gelsche spoorwegkoningin te Utrecht. Een bekroning. Op den te Utrecht gehouden bakkerijvak- wedstrijden werd onze stadgenoot de heer A. D. de Wolf in de afdeeling beschuit klasse A (voor hen die al eens meer een prijs be haald hebben) bekroond met een eervolle vermelding. Benoemingen. Tot adjunct-commies bij de P. T. en T. zijn benoemd de kantoorbedienden der 1ste klasse J. N. de Lege en J. P. Willems, beiden van het post- en telegraafkantoor alhier. Café Internationaal. Wegens onteigening van het café Interna tionaal op den Peperdijk zal dit, blijkens achterstaande advertentie, morgen worden verplaatst naar de Kleine Markt no. 13. De verbouwing van het pand is uitgevoerd door de heeren Post Zoon, het schilderwerk door de heeren De Pagter en Crince, terwijl de electrische installatie werd aangelegd door de heeren W. B. van den Berg Zonen. Uitstapjes met de Tel egraaf - booten. De N.V. Expeditiebedrijf v.h. H. Braakman Co. te Rotterdam heeft een folder uitge geven, betreffende den tocht over de Zeeuw- sche stroomen van Rotterdam naar Antwer pen met de passagiersbooten van de stoom vaart-maatschappij „Telegraaf". Men vindt daarop alle bijzonderheden vermeld voor een dergelijk afwisselend reisje, dat voor ieder die van een vaartochtje houdt bijzondere beko ring heeft. De folder geeft een levendige beschrijving van den tocht en op een kaartje kan men de geheele route precies volgen. Zeeuwsche Hypotheekbank. Volgens het verslag over het 31e boekjaar 1 Maart 192828 Februari 1929 blijkt, dat weer vooruitgang blijft te constateeren. Het uitstaand bedrag aan hypotheken steeg van ruim 16.000.000 tot ruim 17.000.0CO. Het netto-winstcijfer bedraagt 114.884.26. Dit toont eenigen achteruitgang, die gedeeltelijk is toe te schrijven aan de vèrlaging van den rentevoet der hypotheken, welke door de di rectie reeds in het vorig jaarverslag werd voorzien. Ook werd een verlies van ƒ4500 geleden bij de déconfiture van een firma, met welke de bank gedurende vele jaren in relatie stond. Toch kan wederom worden voorge steld het dividend te bepalen op 20 en 13.425 in het reservefonds te storten, waar door dit met de gekweekte rente zal stijgen tot 422.982.44. Het maatschappelijk kapitaal ten bedrage van ƒ2.000.000 is verdeeld over 2000 aandeelen in het bezit van 589 aandeel houders. Achttien aandeelen zijn volgestort, op de overige is 10 gestort. Door de onverplicht gestorte 90 wordt volgens ds statuten uit de winst 4 rente uitgekeerd. Het aantal hypotheken bedraagt 1299 met een totaal som van 17.170.560. De rente loopt van 41/2 tot 6'/2 De gemiddelde rente der in dit boekjaar gesloten leening bedraagt 5.2595 en van alle leeningen thans 5.4088 Er hadden in den loop van 't jaar 12 executies plaats, waarvan bij 9 de vordering geheel uit de opbrengst kon worden voldaan. Bij 1 executie leed de bank 450 verlies. Bij 2 werd het onderpand door de Bank inge kocht. Op 28 Februari stond aan pandbrieven, in clusief die van de Maas-hypotheekbank, uit 16.880.250. De gemiddelde pandbriefrente bedraagt thans 4.6915 De winst- en verliesrekening wijst een winst aan van 114.884.26, hiervan komt ƒ77.736.26 voor belasting en overbrenging op nieuwe re kening 648 voor 4 over het onverplicht gestort kapitaal 5 over 200.000 verplicht gestort kapitaal, rest 96.500 hiervan aan aandeelhouders 45 f 43.425 oprichtersbe- wijzen 9650 tantièmes enz. 43.425. Voor aandeelhouders is dus beschikbaar 53.425 en stelt de directie voor 20 uit te keeren is 40.000 en in het reservefonds 13.425 te storten. Op de 170 oprichtersbewijzen kan ƒ56.80 worden uitgekeerd. Nagekomen belastinggelden. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastin gen naar inkomen en'of vermogen (gewetens- geld) is ontvangen bij den ontvanger der di recte belastingen te Goes 49.87 en bij den inspecteur der directe belastingen te Middel burg 71.50, 357.60, 620.92, 232.15 te Ter Neuzen 346.35 en 7. SOUBURG. Met ingang van 1 Mei a s. heeft de ge meente-ontvanger van deze gemeente, de heer A. Marijs, eervol ontslag aangevraagd als zoodanig en zulks wegens voortdurende ongesteldheid. De moord te Giessen-Nieuwkerk. Naar „de Tel." verneemt heeft vrouw Kroon bij een verhoor, dat haar de vorige week in verband met de moordzaak Giesen- Nieuwkerk door den rechter-commissaris te Dordrecht werd afgenomen, verklaringen af gelegd, waardoor o.a. het navolgende kwam vast te staan In den zomer van 1927 had vrouw Kroon weer eens een briefje geschreven aan den in gezetene te Sliedrecht, tot wien zij zich, zooals wij reeds eerder meldden, meermalen gewend had, om hem te vragen, den rijksrechercheur De Jong nog eens te laten komen, aangezien zij nog steeds lastig gevallen werd door per sonen, die pogingen in het werk stelden, om haar te doen terugkomen op hare, eerder on der eede afgelegde verklaringen voor recht bank en Hof. Op dat oogenblik was de rijks rechercheur echter niet bereikbaar, waarom degene tot wien het briefje gericht was, toen hij voor andere zaken te Rotterdam moest zijn, even aan de woning van het echtpaar Kroon aanliep om haar mede te deelen, dat, om de vorenvermelde reden, aan haar ver- zoek niet kon worden voldaan. Vrouw Kroon bleek echter niet thuis te zijn en daar haar man bij de Steenkolen Handels- Vereeniging aan het werk was. verwijderde de bezoeker zich, zonder dat er een onder houd had plaats gehad. Toen vrouw Kroon weer thuiskwam, vernam zij van haar doch tertje, wie er geweest was, waarna zij dien persoon een uitvoerig schreven zond, waarin zij nauwkeurig omschreef, op welke wijze nog steeds geprobeerd werd, haar op hare be- eedigde verklaringen te doen terugkomen. In dien brief deed zij ook een uitvoerig verhaal van een autotocht, welken zij met een drietal personen had gemaakt van Rotterdam naar Den Haag. Bedoelde brief was, in tegen stelling met de andere briefjes, welke zij aan den ingezetene te Sliedrecht deed toekomen, onderteekend „Vrouw Kroon" gewoonlijk onderteekende zij de briefjes met den naam van haren man, C. Kroon. Op de vraag van den rechter-commissaris of die brief, welke haar bij het verhoor ge toond werd, door haar geschreven en ver zonden was, antwoordde vrouw Kroon beves tigend. Bij dit verhoor kwam echter nog iets anders vast te staan. Vrouw Kroon was op een zomerschen Zon dagochtend van Rotterdam naar Sliedrecht gereisd en had toen uit eigen beweging den ingezetene opgezocht, om hem een verklaring af te leggen. Zij wilde nl. uitdrukkelijk ver zekeren, dat zij, toen zij voor de rechtbank en het Hof de beëedigde verklaring had afgelegd, de waarheid en niets dan de waarheid had gezegd. Degeen jegens wien dit verzekerd werd, kon dit maar weinig interesseeren (hij vermoedde toen weinig, van hoeveel belang die verkla ring in 1929 zou kunnen blijken te zijn), aan gezien immers de strafzaak reeds lang was afgeloopen en de, naar zijn meening schuldi gen, hun straf voor de gepleegde misdaad in de gevangenis ondergingen. Hoe weinig de Sliedrechtsche ingezetenen op het bezoek van vrouw Kroon gesteld was, bleek o.a. uit een uitlating van laatstgenoem de bij het verhoor door den rechter-commis saris tegen dengene. wien zij dat bezoek op dien Zondagmorgen gebracht had, en die ook als getuige aanwezig was „Ja, ik zag wel, dat je met me verlegen was." De 2e luitenant der mariniers H. O. Roms- winckel is overgeplaatst van het wachtschip te Willemsoord naar dat te Viissingen. De kapitein-luitenant ter zee M. H. van Duim, commandant van het instructieschip „Van Speyk", wordt 2 Mei overgeplaatst als commandant naar Hr. Ms. pantserschip „Heemskerck" te Nieuwediep. De kapitein-luitenant ter zee T. Akker man, die bestemd is voor den dienst in Oost-Indië, zal 29 Mei aan boord van het stoomschip „Insulinde" uit Rotterdam daar heen vertrekken. De kapitein ter zee J. Bosma, die eervol is ontheven van het bevel over de onderzee- dienstkazerne te Willemsoord, is opgetreden als commandant van Hr .Ms. pantserschip „Hertog Hendrik". De officier van administratie 2e klasse der zeemacht J. H. Siegers, die bestemd is voor den dienst in Oost-Indië, zal Woensdag per particuliere gelegenheid daarheen vertrekken. De officieren van gezondheid 2e klasse der zeemacht W. H. H. Krul en dr. R. Franssen zijn aangewezen voor den dienst in Oost- Indië en zullen 12 Juni met het motorschip „Sibajak" uit Rotterdam hun nieuwe bestem ming volgen. De korporaal der politietroepen J. Zwijgers is c - 1 Mei benoemd tot rijksveldwachter, standplaats Amsterdam. Door het gemeentebestuur werd heden middag aanbesteed het vervangen van een gedeelte betonglooiing door een glooiing van zuilenbasalt. Inschrijvers de heeren J. N. D. Bijl, Viis singen 60.990 N.V. Mabuat, Willemstad 58.200 G. Franke Gouwlooze, Colijns- plaat 57.900 P. Dekker, Veere 57.600 J. H. van de Ven, Viissingen 56.000 A. Foudraine, Goes 56.000 J. Wolse, Elle- woutsdijk 55.400 J. Lindenbergh Cz., We- meldinge 54.100 L. van Boven, Ellewouts- dijk 53.920 A. A. de Wilde, Middelburg 53.900; I. la Gasse, Koudekerke, 53.900 en C. van der Klippe, Oosterland 47.700. EEN REDE VAN MACDONALD. In de Albert Hall te Londen heeft de La- bour-leider MacDonald gisteren bij een groote betooging der arbeiderspartij een rede gehouden, waarin hij o.a. zeiDe Labour- regeering zou in de allereerste plaats haar aandacht wijden aan het vraagstuk der werk loosheid. De Labour partij wenscht den handel met het buitenland te bevorderen. In interna tionale geschillen moeten wij, aldus MacDa- nald, verzoening en arbitrage aanvaarden. Wij moeten de kwestie van de vrijheid der zeeën onder de oogen zien en een vlootover- eenkomst met de Vereenigde Staten aangaan. De Labourpartij zou meer huizen moeten bouwen en het bouwen zelf goedkooper ma ken, om tegemoet te komen aa:i het bestaan de tekort van een millioen huizen. Wij lijden, aldus spreker, onder een economisch parasi tisme, dat in ontelbare vormen van inkomens tot uiting komt, die geen dienst bewijzen aan of geen goed beteekenen voor de gemeen schap. Een kanselier van de schatkist, die op deze inkomens belasting zou leggen, zou het vertrouwen des lands verdienen, en dat zal de Labourpartij doen. Al het mogelijke zal ge daan worden met het oog gericht op de capa citeiten en de gelegenheid van het oogenblik. MacDonald kondigde ten slotte aan, dat wanneer de Labourpartij weer aan het be wind kwam, er een commissie zou worden ingesteld onder voorzitterschap van den pre mier voor samenwerking van alle officieele organisaties des lands op het gebied van ar beid en industrie. Deze commissie zou worden gevormd naar het model der commissie voor de verdediging van het rijk. KONING GEORGE BLIJFT VOORUITGAAN. De lijfarts van koning George, lord Daw son, is gisterenmiddag bij zijn patiënt ge weest. Er werd geen bulletin gepubliceerd. Van gezaghebbende zijde werd vernomen, dat hiervan is afgezien in verband met den bevredigenden vooruitgang in den toestand van koning George sinds lord Dawson hem de vorige maal bezocht. De koning teekent thans verschillende staatsstukken van vrij belangrijken aard, doch gemeld wordt, dat men het oogenblik nog niet gekomen acht voor het overwegen van de vraag, of de bijzondere staatsraad, die uit naam des konings optreedt, ontbon den kan worden. Koning George zal persoonlijk de op 10 Mei a.s. te houden bijeenkomst van den staatsraad presideeren. Vernomen wordt, dat deze bijeenkomst, welke te Bognor zal wor den gehouden, door den koning zal worden voorgezeten, omdat zij het besluit zal nemen tot ontbinding van het parlement en de ko ning den wensch heeft te kennen gegeven, zich persoonlijk bezig te houden met alles, wat op de ontbinding van en de algemeene verkiezingen voor het parlement betrekking heeft. Het is bij de blussching van den grooten brand te Rotterdam op sommige oogenblik- ken een janboel geweest, waarop het „Hbld." reeds gewezen heeft. Ook de Rotterdamsche bladen oefenen crïtiek op de toestanden van Zaterdagavond. Zoo schreef de „N.R.Ct." onder meer Het aantal brandweermannen op het afge zette gedeelte was verbazend groot. Er waren geaffecteerden en hoofden van op den Linker Maasoever gestationneerde spuiten, die hun materiaal rustig thuis hadden gehouden, maar die naar een mooi plekje hadden ge zocht, om van het ongetwijfeld heel mooie en belangwekkende, maar toch ook zeer onheil-

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1